Αποστολέας Θέμα: καμπίνα πάνω σε combo amp  (Αναγνώστηκε 6614 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καμπίνα πάνω σε combo amp
« στις: 16/06/08, 18:16 »
έχω έναν μικρό προβληματισμό! Σκέφτομαι να πάρω μια καμπίνα μικρή και να την συνδέσω σε έναν combo amp, επειδή τα money για κεφαλή γιοκ! τι  λέτε? αξίζει τον κόπο? αν έχετε να προτίνεται κάποια άλλη καμπίνα σε προσιτή τιμή πείτε μου! ευχαριστώ πολυ!

η καμπίνα είναι αυτή -----> http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g112.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/08, 18:18 από petrakos001 »

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #1 στις: 16/06/08, 19:54 »
1)Τι combo είναι αυτός;
Δε δέχονται όλοι καμπίνες..
2)Ακόμη πόσες ίντσες speaker φοράει;
3)Πού παίζεις και γιατί τι θες; Ένταση, όγκο;


Ακόμη, πιστεύω ότι σε 112 αυτή ίσως είναι καλύτερη, λόγω Eminence..
http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_1x12_cabinet.htm
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #2 στις: 16/06/08, 21:31 »
λοιπον ειναι ενας Aria 30αρης με ενα 8αρι ηχειο! το θελω και για ποιο πολυ ενταση και ποιο πολυ ογκο!

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #3 στις: 16/06/08, 21:45 »
επισης τι λες για αυτον? ---->http://www.thomann.de/gr/fender_fm210r_gitarrencombo.htm
    η αυτον --------->http://www.thomann.de/gr/fender_fm212dsp.htm

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #4 στις: 16/06/08, 23:12 »
Save your money...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #5 στις: 16/06/08, 23:23 »
τι θα προτινες να παρω? Marshall 50αρι, VOX 30αρι ή Fender? θελω κατι καλο ρε γ****ο....

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #6 στις: 16/06/08, 23:27 »
τι θα προτινες να παρω? Marshall 50αρι, VOX 30αρι ή Fender? θελω κατι καλο ρε γ****ο....

πες μας για τι ειδος τον θελεις κ ποσα λεφτα θα μπορουσες να διαθεσεις  :)

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #7 στις: 16/06/08, 23:38 »
θελω κατι με καλα γκαζια, και καλα καθαρα! δηλαδη θελω εναν ενισχυτη που να μπορω να παιξω τα παντα με αυτον! τωρα για τα λεφτα πιστευω πως μεχρι 400 ευρω μπορω να διαθεσω! επισης σκεφτομουν για κανεναν λαμπατο...αλλα δεν ξερω τι παλι! ;D

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #8 στις: 17/06/08, 00:02 »
τι θα προτινες να παρω? Marshall 50αρι, VOX 30αρι ή Fender? θελω κατι καλο ρε γ****ο....
Κοίτα καλό θα ήταν να μην προχωρήσεις σε μια τέτοια αγορά, που στο κάτω-κάτω δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα και το πιο πιθανό είναι να σε απογοητεύσει. Φαίνεται να έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα και θα σου συνιστούσα να κατασταλάξεις στο τι θες από έναν ενισχυτή.
α) Θες κάτι που να είναι βολικό για εξάσκηση στο σπίτι?
β) Θες κάτι που να σε καλύπτει σε πρόβες στο χώρο με την μπάντα σου και σε μικρά Live?
γ) Θες ένα θηρίο που θα πρέπει να παίζεις στο Ολυμπιακό στάδιο για να το εκμεταλλευτείς?
Οι παραπάνω κατηγορίες ξεχωρίζουν τα  watt στα οποία στοχεύεις... Η πρώτη είναι στα 15-30w στους τρανζίστορ ενισχυτές και μέχρι 5 στους λαμπάτους. Η δεύτερη είναι στα 30-75 στους τρανζίστορ και και στα 15-40w λαμπάτους και από εκεί και πάνω πάμε στην τελευταία κατηγορία που συνήθως μιλάμε για κεφαλή καμπίνα.

Από εκεί και πέρα έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε άλλους τρεις τύπους ενισχυτών:
1)τρανζίστορ
2)λαμπάτοι
3)modeling
4)υβριδικοί
Η πρώτη κατηγορία είναι ενισχυτές οι οποίοι χρησιμοποιούν τρανζίστορ για την προενίσχυση και την ενίσχυση του σήματος. Αυτό σημαίνει ότι αποδίδουν το μέγιστο που μπορούν σε σχεδόν όλες τις διαβαθμίσεις της έντασης τους. Η δεύτεροι κατηγορία είναι ενισχυτές οι οποίοι έχουν πιο ζεστό ήχο σε σχέση με τους πρώτους, επειδή χρησιμοποιούν λυχνίες για την ενίσχυση και την προενίσχυση του σήματος. Αυτές οι λυχνίες κατά καιρούς θέλουν άλλαγμα και έτσι αυτοί οι ενισχυτές έχουν μεγαλύτερο κόστος συντήρησης. Για να αποδώσουν το μέγιστο θα πρέπει να παίζουν δυνατά. Οι modeling ενισχυτές προσομοιώνουν τον ήχο κλασσικών μοντέλων ενισχυτών και έτσι σου δίνουν κάποιες παραπάνω επιλογές όσον αφορά τη χροιά του ενισχυτή. Άλλοι τους συμπαθούν, άλλοι όχι και τόσο χρησιμοποιώντας σαν βασικό επιχείρημα ότι τίποτα δεν είναι σαν το original. Η τελευταία κατηγορία είναι ενισχυτές οι οποίοι είναι κατά ένα μέρος λαμπάτοι και κατά το υπόλοιπο τρανζίστορ. Έχουν τη λογική να έχουν κάτι από τη ζεστασιά της λάμπας με τις ευκολίες που σου δίνει ο τρανζίστορ ενισχυτής.

Όλες οι κατηγορίες έχουν τα καλά τους και τα κακά τους και το καλύτερο για σένα είναι κάτι που πρέπει να το αποφασίσεις εσύ σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις πρώτα κάτι σε modeling έτσι ώστε να ακούσεις κατά κάποιο τρόπο τις διάφορες βασικές χροιές και χαρακτήρες που υπάρχουν διαθέσιμες και αν πιο μετά δεις ότι αυτό δε σε καλύπτει προχωράς στην αγορά κάποιου ενισχυτή που σε εκφράζει ο ήχος του. Θα σου συνιστούσα κάτι σαν αυτό, αυτό ή αυτό. Όλοι αυτοί οι ενισχυτές εκτός από τους διάφορους ενισχυτές που προσομοιώνουν έχουν και ενσωματωμένα κάποια εφέ που θα σε βοηθήσουν αρχικά αν δεν έχεις πεταλιέρα ή πεταλάκια. Επίσης ο τελευταίος που σου ανέφερα εκτός από modeling έιναι και υβριδικός. Είναι πάνω κάτω σε ένα λογικό budget και είναι και ενισχυτές που αν τους προσέξεις δεν τους παντρεύεσαι και τους διώχνεις σχετικά εύκολα αν θες να προχωρήσεις σε ένα πιο καλό ενισχυτή αργότερα.

Πάρε σβάρνα τα μαγαζιά και άκουσε διάφορους ενισχυτές για να δεις τι σου κάθεται καλύτερα στα αυτιά σε σχέση με τη μουσική που παίζεις και προσπάθησε να μην κολλάς σε μάρκες και λογότυπα. Και προσπάθησε να ακούσεις τους ενισχυτές και να μην ψωνίσεις από ένα κατάλογο. Για ότι απορία έχεις εδώ είμαστε εμείς.  ;)

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αγορα ενισχυτη κιθαρας! βοηθηστε!
« Απάντηση #9 στις: 17/06/08, 00:20 »
φιλαρακο Fteo με βοηθησες παρα πολυ! λοιπον, κοιτα! εχω ακουσει εναν Marshall 50αρι και εναν Vox 30αρι! μου αρεσαν και οι δυο παρα πολυ αλλα πιο πολυ μου αρεσε ο Marshall στα καθαρα του! οσο για την βρομια και οι δυο μου φανηκαν παρα πολυ καλοι! εγω εδω στο σπιτι εχω εναν Aria 30αρι...ο οποιος δεν με καλυπτει! δεν λεω καλος αλλα μεχρι σε ενα σημειο! εχω ακουσει επισης τον Line 6 και σε 30αρι αλλα και σε καμπινα (σε προβα στο στουντιο) οι οποιοι επισης μου αρεσαν! δεν εχω ακουσει ομως τιποτα σε λαμπατο! τωρα πλεον εχω μπερδευτει...ψαχνω κατι που να με καλυπτει σε ολα τα παραπανω που εχω προαναφερει...δηλαδη βρομια και καθαρα! ο Marshall μου φανηκε παρα πολυ καλος! τωρα σε λαμπατο δεν εχω δοκιμασει κατι τετοιο...θα ηθελα κατι που να μπορει αποδωσει καλα σε κανονικες εντασεις για δωματιο αλλα και να μπορει να αποδωσει σε κανενα μικρο live (σε σχολειο η κατι τετοιο)! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/08, 02:31 από petros001 »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #10 στις: 17/06/08, 11:23 »
γεια σου φιλε...απιστευτο το ποστ του φτεο...δλδ απ οτι καταλαβα εγω θες κατι σε λιγα βατ για το σπιτι εφοσον ολοι οι ενισχυτες που θες ειναι 30 βατ??σωστα??ποιον marshall ακουσες?mg φανταζομαι...τσεκαρε κ του λαμπατους στα λιγα βατ...
http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?gk=gieacotu&bn=&sw=&oa=pra
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Αγορα ενισχυτη κιθαρας! βοηθηστε!
« Απάντηση #11 στις: 17/06/08, 11:35 »
φιλαρακο Fteo με βοηθησες παρα πολυ! λοιπον, κοιτα! εχω ακουσει εναν Marshall 50αρι και εναν Vox 30αρι! μου αρεσαν και οι δυο παρα πολυ αλλα πιο πολυ μου αρεσε ο Marshall στα καθαρα του! οσο για την βρομια και οι δυο μου φανηκαν παρα πολυ καλοι! εγω εδω στο σπιτι εχω εναν Aria 30αρι...ο οποιος δεν με καλυπτει! δεν λεω καλος αλλα μεχρι σε ενα σημειο! εχω ακουσει επισης τον Line 6 και σε 30αρι αλλα και σε καμπινα (σε προβα στο στουντιο) οι οποιοι επισης μου αρεσαν! δεν εχω ακουσει ομως τιποτα σε λαμπατο! τωρα πλεον εχω μπερδευτει...ψαχνω κατι που να με καλυπτει σε ολα τα παραπανω που εχω προαναφερει...δηλαδη βρομια και καθαρα! ο Marshall μου φανηκε παρα πολυ καλος! τωρα σε λαμπατο δεν εχω δοκιμασει κατι τετοιο...θα ηθελα κατι που να μπορει αποδωσει καλα σε κανονικες εντασεις για δωματιο αλλα και να μπορει να αποδωσει σε κανενα μικρο live (σε σχολειο η κατι τετοιο)! ;)
Το να αποφασίσεις τι θέλεις από τον ενισχυτή σου είναι μια πραγματικά δύσκολη απόφαση. Από ότι καταλαβαίνω δεν παίζεις καιρό γιαυτό συνήθως είναι νωρίς για μια τέτοια απόφαση. Συνεχίζω να πιστεύω ότι πρέπει να κοιτάς σε Modeling ενισχυτές το πολύ μέχρι 50-60w (και πολλά λέω) σύμφωνα με τις χρήσεις που αναφέρεις ότι τον θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #12 στις: 17/06/08, 13:00 »
Παράθεση
Το να αποφασίσεις τι θέλεις από τον ενισχυτή σου είναι μια πραγματικά δύσκολη απόφαση. Από ότι καταλαβαίνω δεν παίζεις καιρό γιαυτό συνήθως είναι νωρίς για μια τέτοια απόφαση. Συνεχίζω να πιστεύω ότι πρέπει να κοιτάς σε Modeling ενισχυτές το πολύ μέχρι 50-60w (και πολλά λέω) σύμφωνα με τις χρήσεις που αναφέρεις ότι τον θέλεις.


κοιτα παιζω 3 χρονια, αλλα απο ενισχυτες δεν ξερω την τυφλα μου! θελω εναν με καλα καθαρα και καλη βρομια...αυτα τα βρηκα στον Marshall MG50DFX http://www.thomann.de/gr/marshall_mg50dfx.htm! ηταν παρα πολυ καλος! τωρα απο λαμπατους, εκει δεν ξερω την τυφλα μου! για τους κανονικους ξερω πολυ πολυ πολυ λιγα! αυτος που εχω ειναι ενας 30αρης....εχει ετσι και ετσι καθαρα και σκατα βρομια! οταν τον ειχα παρει ηταν μετα απο εναν χρονο αφου ειχα αρχισει να παιζω κιθαρα...τι μου προτεινετε να παρω...κανονικο ή λαμπατο?...τωρα για τους modeling, δεν ξερω...πεταλιερα και πεταλακια εχω οποτε δεν μου πολυ αρεσει η ιδεα!

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #13 στις: 17/06/08, 13:07 »
Παράθεση
γεια σου φιλε...απιστευτο το ποστ του φτεο...δλδ απ οτι καταλαβα εγω θες κατι σε λιγα βατ για το σπιτι εφοσον ολοι οι ενισχυτες που θες ειναι 30 βατ??σωστα??ποιον marshall ακουσες?mg φανταζομαι...τσεκαρε κ του λαμπατους στα λιγα βατ...
http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?gk=gieacotu&bn=&sw=&oa=pra


ναι ηταν ο Marshall MG50DFX. πολυ ωραιος ενισχυτης...κοιτα για τα watt μεχρι 50...τωρα παραπανω πιστευω για δωματιο ειναι καπως υπερβολη...δεν θα αποδιδει καλα σε χαμηλες εντασεις...αυτο που ψαχνω ειναι ενας 50αρης ή 30αρης που να εχει ολα αυτα που εχω προαναφερει...επισης εναν ενισχυτη τον οποιο να μπορω να τον εχω και στο σπιτι αλλα και να μπορω να τον χρησιμοποιησω και σε κανενα μικρο live...τωρα σκεφτομουν και για λαμπατο...ομως δεν ξερω πως πανε τα watt...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #14 στις: 17/06/08, 17:15 »
τι μουσικη παιζεις γιατι εγω που εχω δοκιμασει την mg σειρα δεν  μπορω να πω πως ενθουσιαστηκα απο τα gain της.....
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #15 στις: 17/06/08, 18:42 »
απο rock μεχρι death! σε death κομματια χρησιμοποιω πεταλακι της digitech-death metal!!!!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #16 στις: 17/06/08, 18:51 »
Από αυτόύς μου αρέσει μόνο ο Vox. Marshall MG και Fender FM είναι καλοί μόνο για να ενισχύσεις ήχο από πεταλιέρα κατά τη γνώμη μου. Ίσως να κοιτάξεις κάτι σε Randall RG. Για τρανζίστορ και χαμηλές εντάσεις δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Ίσα ίσα που όταν αρχίζουν να πιέζεται ο τελικός αρχίζουν τα προβλήματα.

Αφού σου αρέσει ο ήχος μάρσαλ και είσαι διατεθημένος να δώσεις κάτι παραπάνω για να πάρεις κάτι που θα σου μείνει, γιατί δεν τσεκάρεις και τον DSL401 που παίζει στις αγγελίες?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Progducts

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Progress in music
    • Προφίλ
    • http://www.facebook.com/MethenitisMarios
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #17 στις: 17/06/08, 19:17 »
Συμφωνω και εγω με τον προλαλησαντα,αν σε φτιαχνει ο marshall ηχος,τι καλυτερο απο το real thing. Και νομιζω οτι η τιμη ειναι απλα super για τον συγκεκριμενο ενισχυτη!  ;)

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #18 στις: 17/06/08, 19:34 »
?...τωρα για τους modeling, δεν ξερω...πεταλιερα και πεταλακια εχω οποτε δεν μου πολυ αρεσει η ιδεα!


Αν παίζεις με πεταλιέρα τι το θες το gain του ενισχυτή σου;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: καμπίνα πάνω σε combo amp
« Απάντηση #19 στις: 17/06/08, 20:10 »
κοιτα με πεταλακι παιζω στυλακια thrash & death metal. με το gain απο τον ενισχυτη κατι σε πιο soft καταστασεις, π.χ. Guns N Roses, Maiden κλπ! και για αυτο το gain αυτου του ενισχυτη δεν ειναι καθολου για τετοια...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/08, 20:13 από petros001 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/06, 21:33
από pureanalog
10 Απαντήσεις
4914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/05, 15:23
από SpYrO TsErKe
17 Απαντήσεις
7159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/06, 14:29
από durden
152 Απαντήσεις
64441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/07, 09:10
από bluevelvet
1 Απαντήσεις
2665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/08, 05:17
από Gabriel6th
42 Απαντήσεις
11889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/08, 20:39
από Baroness
2 Απαντήσεις
2401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 13:52
από PlusYeaR
4 Απαντήσεις
2768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 13:16
από cyclo
8 Απαντήσεις
4086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele
8 Απαντήσεις
7449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/12, 20:38
από Harpwood