Αποστολέας Θέμα: Perfect Stangers Solo Improvisation  (Αναγνώστηκε 5706 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex Panagis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Κithara.gr Forum Rules!!!!
    • Προφίλ
Perfect Stangers Solo Improvisation
« στις: 22/05/07, 21:40 »
Οριστε το link


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Perfect Stangers Solo Improvisation
« Απάντηση #1 στις: 22/05/07, 21:58 »
Απο την αρχή μέχρι το 00:20 :Μου άρεσε, και είναι και καλοδουλεμένο.

00:23 - 00:25 : εδώ τα ψιλομασάς λίγο, καλό θα ήταν να το δουλέψεις σε πιο αργό τεμπο, γιατί φαίνεται οτι δεν προλαβαίνεις

Μετά μέχρι το τέλος, δεν είχε κάτι ιδιαίτερο, glissando με καταλήξεις πάνω στις νότες της συγχορδίας.

Overall: Δεν υπάρχει κάτι παραπέρα, απο τη στιγμή που μιλάμε για αυτοσχεδιασμό. Σαν συμβουλή, εαν αυτή είναι καλοδεχούμενη, να είσαι λίγο πιο χαλαρός...



EDIT:Γιατί αντι να ανεβάζεις αυτοσχεδιασμούς, δεν ανεβάζεις κάτι καλά δουλεμένο? Είναι λίγο άκυρο να ανεβάζεις αυτοσχεδιασμό, απο τη στιγμή που μπορεί κάτι να μην σου κάτσει, και απο την άλλη, εμείς δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε κάτι τέτοιο γιατι είναι της στιγμής. Και συγνώμη, αλλα απο τη στιγμή που δεν ανεβάζεις κάτι δουλεμένο, αυτό είναι ένδειξη τσαπατσουλιάς...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/07, 22:23 από Μεταβαρόνος Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Perfect Stangers Solo Improvisation
« Απάντηση #2 στις: 22/05/07, 22:03 »
Κρατα το κομματι 15-22...
Αρκετα μελωδικα...
Τα υπολοιπα ειναι μαλλον φλυαρα... ;) ;) ;)

Γνωμη μου παντα... 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Perfect Stangers Solo Improvisation
« Απάντηση #3 στις: 22/05/07, 22:19 »
Τεχνικό το σόλο και μπράβο γι'αυτό, αλλά μου φαίνεται να μην "κολλάει" με το groove του κομματιού.

Αποσυνδεδεμένος Slayerman_GR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Chris Pallas - Myspace Page
Απ: Perfect Stangers Solo Improvisation
« Απάντηση #4 στις: 22/05/07, 22:27 »
Δυσκολο στις μερες μας να κανεις ενα ενδιαφερον impro χρησιμοποιωντας μονο harmonic minor και γρηγορα runs οποτε καλο θα ηταν να εμπλουτισεις λιγο το παιξιμο σου και με αλλα στοιχεια! (οχι τοσο cliche)

Γιατι καθολου πεντατονικες στο impro? Οι πεντατονικες μπορουν πιο ευκολα να σου δωσουν εναν "χαρακτηρα" στο παιξιμο σου παρα οι harmonic minor!

Και το vibrato σου θελει πολυ δουλεια IMHO.

Αποσυνδεδεμένος Alex Panagis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Κithara.gr Forum Rules!!!!
    • Προφίλ
Απ: Perfect Stangers Solo Improvisation
« Απάντηση #5 στις: 22/05/07, 23:27 »
Δυσκολο στις μερες μας να κανεις ενα ενδιαφερον impro χρησιμοποιωντας μονο harmonic minor και γρηγορα runs οποτε καλο θα ηταν να εμπλουτισεις λιγο το παιξιμο σου και με αλλα στοιχεια! (οχι τοσο cliche)

Γιατι καθολου πεντατονικες στο impro? Οι πεντατονικες μπορουν πιο ευκολα να σου δωσουν εναν "χαρακτηρα" στο παιξιμο σου παρα οι harmonic minor!

Και το vibrato σου θελει πολυ δουλεια IMHO.

ευχαριστω Slayerman και τους υπολοιπους. Nα στε καλα!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Perfect Stangers Solo Improvisation
« Απάντηση #6 στις: 23/05/07, 10:40 »
Μέχρι το 22ο μ άρεσε πολύ...Και απ το 33ο μέχρι το τέλος :) Και νομίζω ότι τα κομμάτια αυτά δένουν και με το τραγούδι! Το υπόλοιπο σβήστο και ξαναγράψτο ;D...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/05/07, 10:43 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Alex Panagis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Κithara.gr Forum Rules!!!!
    • Προφίλ
Απ: Perfect Stangers Solo Improvisation
« Απάντηση #7 στις: 23/05/07, 19:59 »
Μέχρι το 22ο μ άρεσε πολύ...Και απ το 33ο μέχρι το τέλος :) Και νομίζω ότι τα κομμάτια αυτά δένουν και με το τραγούδι! Το υπόλοιπο σβήστο και ξαναγράψτο ;D...
thanks gers

Αποσυνδεδεμένος Alex Panagis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Κithara.gr Forum Rules!!!!
    • Προφίλ
Απ: Perfect Stangers Solo Improvisation
« Απάντηση #8 στις: 23/05/07, 20:40 »

EDIT:Γιατί αντι να ανεβάζεις αυτοσχεδιασμούς, δεν ανεβάζεις κάτι καλά δουλεμένο? Είναι λίγο άκυρο να ανεβάζεις αυτοσχεδιασμό, απο τη στιγμή που μπορεί κάτι να μην σου κάτσει, και απο την άλλη, εμείς δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε κάτι τέτοιο γιατι είναι της στιγμής. Και συγνώμη, αλλα απο τη στιγμή που δεν ανεβάζεις κάτι δουλεμένο, αυτό είναι ένδειξη τσαπατσουλιάς...



νομιζα οτι η ενοτητα λεγεται δικοι μας αυτοσχεδιασμοι και διασκευες. εχω ανεβασει και αυτουσια κομματια ομως. Παρε να χεις φιλε














Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Perfect Stangers Solo Improvisation
« Απάντηση #9 στις: 23/05/07, 22:25 »
Μάλλον εγώ δεν έγινα σαφής. Αυτό που εννοώ είναι οτι άλλο να ηχογραφήσεις κάτι που θα σου κατέβει εκείνη τη στιγμή, και άλλο να κάτσεις να μελετήσεις κάτι με πρόγραμμα. Η ένστασή μου στον αυτοσχεδιασμό, είναι οτι όταν πάς να κάνεις έναν αυτοσχεδιασμό, αυτό που συμβαίνει στην πλειονότητα των περιπτώσεων είναι να κάνεις 5-10 λήψεις και να διαλέγεις αυτή με τα λιγότερα λάθη. Δεν μιλάω για σένα συγκεκριμένα, αλλα γενικά, ο αυτοσχεδιασμός είναι περίεργος, πότε βγαίνει, πότε όχι.

Απο κει και πέρα, υπάρχει ένα κατιτίς στο παίξιμο σου, δεν θα το χαρακτήριζα ακριβώς τσαπατσουλιά, πιο πολύ μια ασυναίσθητη βιασύνη, που για μένα εξηγείται με 2 τρόπους:

Α) Ή τα κομμάτια που πάς να παίξεις, δεν είναι αρκετά μελετημένα, και απλά τα παίζεις, για τη πλάκα της ηχογράφησης

Β) Ή τα κομμάτια κειμένονται στο 90-110% των δυνατοτήτων σου, με αποτέλεσμα σε κάποια σημεία, να σφίγγεσαι, να το τρέχεις, μπάς και ξεπεράσεις το δύσκολο σημείο...

Φιλικά, Isno..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Alex Panagis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Κithara.gr Forum Rules!!!!
    • Προφίλ
Απ: Perfect Stangers Solo Improvisation
« Απάντηση #10 στις: 24/05/07, 00:47 »
Μάλλον εγώ δεν έγινα σαφής. Αυτό που εννοώ είναι οτι άλλο να ηχογραφήσεις κάτι που θα σου κατέβει εκείνη τη στιγμή, και άλλο να κάτσεις να μελετήσεις κάτι με πρόγραμμα. Η ένστασή μου στον αυτοσχεδιασμό, είναι οτι όταν πάς να κάνεις έναν αυτοσχεδιασμό, αυτό που συμβαίνει στην πλειονότητα των περιπτώσεων είναι να κάνεις 5-10 λήψεις και να διαλέγεις αυτή με τα λιγότερα λάθη. Δεν μιλάω για σένα συγκεκριμένα, αλλα γενικά, ο αυτοσχεδιασμός είναι περίεργος, πότε βγαίνει, πότε όχι.

Απο κει και πέρα, υπάρχει ένα κατιτίς στο παίξιμο σου, δεν θα το χαρακτήριζα ακριβώς τσαπατσουλιά, πιο πολύ μια ασυναίσθητη βιασύνη, που για μένα εξηγείται με 2 τρόπους:

Α) Ή τα κομμάτια που πάς να παίξεις, δεν είναι αρκετά μελετημένα, και απλά τα παίζεις, για τη πλάκα της ηχογράφησης

Β) Ή τα κομμάτια κειμένονται στο 90-110% των δυνατοτήτων σου, με αποτέλεσμα σε κάποια σημεία, να σφίγγεσαι, να το τρέχεις, μπάς και ξεπεράσεις το δύσκολο σημείο...

Φιλικά, Isno..
ok. thanks

Αποσυνδεδεμένος sliv22

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • i got a halo round me
    • Προφίλ
Απ: Perfect Stangers Solo Improvisation
« Απάντηση #11 στις: 16/06/07, 03:05 »
καλά ναι ρε παιδιά, ΟΚ για τη δουλειά, αλλά πού είναι το feeling?
κάτι δε μου πάει καλά, δεν ξέρω.
 :-\
ξέρω ότι διαβάζεις αυτό που γράφω κάτω απ'το post μου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/05, 12:55
από Βραζίλης
15 Απαντήσεις
6579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 11:28
από Stel Andre
9 Απαντήσεις
3908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 22:20
από Panos the Greek
17 Απαντήσεις
5122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/10, 00:03
από Mike Moss
4 Απαντήσεις
2179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 17:11
από johntziallas
12 Απαντήσεις
4319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/11, 13:52
από Guitarholic_punk
4 Απαντήσεις
2338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/12, 02:05
από Υπνοβάτης...
9 Απαντήσεις
4298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/13, 18:53
από Stel Andre
1 Απαντήσεις
2773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 13:52
από modfori
5 Απαντήσεις
3664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/13, 14:54
από Sandman1_1