Αποστολέας Θέμα: Walking Bass  (Αναγνώστηκε 16898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Walking Bass
« στις: 17/07/07, 13:06 »
   Είναι ένα παίξιμο που ακούγεται πολύ στη Jazz. Μπορεί να παίζεται από ηλεκτρικό μπάσο (ένταστο ή άταστο) ή από κοντραμπάσο (ή μάλλον κυρίως από κοντραμπάσο). Επίσης, έχω ακούσει σε μικρές Jazz μπάντες χωρίς ντραμς, να παίζει Walking Bass η κιθάρα.
   Ποιοι όμως είναι οι κανόνες του; ποιοι είναι οι νόμοι του; πώς θα μπορώ να μαντέψω τι θα παίξω στο επόμενο μέτρο; πώς αναλύουν τις συγχορδίες; πώς μαντεύουν τις μετατροπίες; Είναι ίσως ένα είδος μύησης. Έχω κάνει μύηση και σαν κιθαρίστας και σαν μπασίστας στο Παραδοσιακό (μιλάω για Παραδοσιακό και όχι απλά για νησιώτικα) και στο Ρεμπέτικο και μπορώ να μαντεύω τι θα παίζω ακόμη και την πρώτη φορά που θα παίζω ένα κομμάτι. Όμως τι πρέπει να κάνω για να μάθω Walking Bass!;

   Θέλω πολύ να μάθω Walking Bass! Έχω τις γνώσεις για πτυχίο Αρμονίας, που σημαίνει ότι μπορείτε αν έχετε γνώσεις πιάνου πάνω στη Jazz, να μου μιλάτε σα να είμαι πιανίστας (πχ να μου λέτε πώς αναλύονται οι συγχορδίες στο πιάνο για να ακούει και να επιλέγει ο μπασίστας κτλ). Ξέρω ότι Jazz αρμονία δεν είναι σαν την αρμονία που ξέρω. Ξέρω όμως ότι η αρμονία που ξέρω είναι μία καλή βάση για να μελετήσω τη Jazz.

   Και πάλι, θέλω πολύ να μάθω Walking Bass! Πώς θα μάθω;

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #1 στις: 17/07/07, 13:22 »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #2 στις: 17/07/07, 13:46 »
ΚΑταρχας το μσν μου το εχεις οτι παιζω λιγο walking το ξερεις ε γιατι δεν ρωτας? ::) :P

Αλλα θα πω μερικα ιψλα απεδω. Αρχικα για να ξεκινησουμε απο την πολυ βαση. Οταν θες να παιξεις walking θα παιξεις τεταρτα. Τεταρτα ομως να μην χανουν μπιτ απο τον μετρονομο. Πιασε λοιπον ενα jazz κομματι. Δες τι ακορντα εχει. Σε καθε μετρο του λοιπον παιζε την τονικη της συγχορδιας σε τεταρτα απλα πραγματα.

Στη συνεχεια μπορεις να παιζεις μεσα στο μετρο παντα σε τεταρτα οποιαδηποτε νοτα της συγχορδιας. Δηλαδη μπορεις ας πουμε να παιξεις 1-3-5-7 της συγχορδιας.

Επισης μεγαλη χρηση στο walking εχουν οι χρωματικες. Δεν εχω χρονο αλλα αν θελετε θα τα αναλυσω καποια στιγμη
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #3 στις: 19/07/07, 14:27 »
Λοιπόν, στην προκείμενη περίπτωση, οι γνώσεις σου περί voice leading στην κλασσική αρμονία θα βοηθήσουν πολύ. Ψάξε τις κοινές νότες μεταξύ δύο ακόρντων και χρησιμοποίησε τις ως πέρασμα. Πχ, ενα απλό II V I: D-7b5 G7 Cmaj7. Το D-7b5 έχει τις νότες d, f, ab, c. Το G7 g, b, d, f. Το d μπορεί να χρησιμοποίηθεί σαν ένα ομαλό πέρασμα στην επόμενη συγχορδία. Το ίδιο ισχύει και με το b, το οποίο είναι το 7 του Cmaj7.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #4 στις: 19/07/07, 14:40 »
Λοιπόν, στην προκείμενη περίπτωση, οι γνώσεις σου περί voice leading στην κλασσική αρμονία θα βοηθήσουν πολύ. Ψάξε τις κοινές νότες μεταξύ δύο ακόρντων και χρησιμοποίησε τις ως πέρασμα. Πχ, ενα απλό II V I: D-7b5 G7 Cmaj7. Το D-7b5 έχει τις νότες d, f, ab, c. Το G7 g, b, d, f. Το d μπορεί να χρησιμοποίηθεί σαν ένα ομαλό πέρασμα στην επόμενη συγχορδία. Το ίδιο ισχύει και με το b, το οποίο είναι το 7 του Cmaj7.

Αυτο που λες ειναι Dm7b5 και οχι D7b5,δεν ειναι dominant.Απλα διευκρινιζω για να μην μπερδευτει το παιδι που ρωταει.

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #5 στις: 19/07/07, 15:39 »
Ωραια τα λενε οι προηγούμενοι.Η πιο απλη προσεγγιση για να ξεκινησεις ειναι αυτη του Rufous.Τη συνεχίζω λίγο.Μόλις καθαρίσεις με τις 4 νότες της συγχορδίας θα αρχίσεις να βαζεις και τα tentions τους.9,11,13 και τις αλλοιώσεις τους.Το πιο σημαντικό-και προηγείται του χρωματικού- είναι στη σύνδεση 2 διαδοχικών ακκόρντων να συνδέεις με τις πιο κοντινές νότες.

απλό παραδειγμα: διαδοχή ακκόρντων Cmaj7-Bm7b5.Aν η 4η νότα σου στη διαρκεια του Cmaj7 είναι η C,θα ξεκινήσεις την Bm7b5 από Β.(προφανώς! και βγαίνει και χρωματικό)

Για walking στην κιθάρα:Υπαρχουν διαφορα ρυθμικά πάτερνς.Το πιο απλό είναι το εξής:

Όπως πολύ σωστά είπε ο Rufous η μπασογραμή σου θα είναι σε τέταρτα.Όπως θα παίζεις τη μπασογραμμή,το αριστερό σου χέρι θα πιάνει τα αντίστοιχα ακκόρντα του κομματιού στην ίδια θέση.Αλλά τα ακκόρντα θα τα παίζεις μόνο στην αρση του 1 και του 3 (όγδοα).Σημαντικό είναι να θυμάσαι οτι η μπασογραμμή που θα βγάλεις πρεπει να είναι μόνο στις 2 μπάσες χορδες για τον προφανή λόγο οτι πρεπει να εχεις τις υπολοιπες χορδες για να παιχτουν τα ακκόρντα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #6 στις: 19/07/07, 19:25 »
Λοιπόν, στην προκείμενη περίπτωση, οι γνώσεις σου περί voice leading στην κλασσική αρμονία θα βοηθήσουν πολύ. Ψάξε τις κοινές νότες μεταξύ δύο ακόρντων και χρησιμοποίησε τις ως πέρασμα. Πχ, ενα απλό II V I: D-7b5 G7 Cmaj7. Το D-7b5 έχει τις νότες d, f, ab, c. Το G7 g, b, d, f. Το d μπορεί να χρησιμοποίηθεί σαν ένα ομαλό πέρασμα στην επόμενη συγχορδία. Το ίδιο ισχύει και με το b, το οποίο είναι το 7 του Cmaj7.

Δηλαδή είναι ένα είδος πλάγιας σύνδεσης; δηλαδή στο πιάνο θα κάνω πλάγια σύνδεση με αρκετούς κοινούς φθόγγους (ειδικά αν είναι από συγχορδία ενδεκάτης σε ενάτης ή σε δεκάτης τρίτης) όμως το μπάσο το οποίο θα παίζει τέταρτα συνέχεια, στο παράδειγμα Dm7b5 - G7 (ή και Gaug7(#9) που μ' αρέσει πάρα πολύ σα δεσπόζουσα) θα επαναλάβει στο επόμενο τέταρτο D ; Ή θα ψάξω να βρω ποια νότα της V θα είναι διάφορη της D αλλά κοντά στην D ;

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #7 στις: 21/07/07, 20:06 »
 Πολλά παίζουν... Το να επαναλάβεις την ίδια νότα δεν θα ακουστεί και πολύ καλά. Αλλα μπορείς να καταλήξες εκεί στο ένα ακκόρντο και να συνεχίσεις στο επόμενο μέτρο με τις νότες του ακόρντου, ή να ξεκινήσεις το επόμενο ακόρντο με την κοινή νότα. Δεν ξέρω να το πολυεξηγήσω, απλά ακούγεται αρκετά ομαλό σαν πέρασμα, γτ σε μια συγχορδία συνήθως οι νότες χωρίζονται με τρίτες, και βρίσκοντας τις κοινές νότες αποφεύγεις τα μεγάλα διαστήματα.
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #8 στις: 22/07/07, 00:10 »
Εγω λεω να ερθεις να στο δειξω γιατι ετσι δεν θα βγει τιποτα και γιατι δεν απαντανε και μπασσιστες
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #9 στις: 22/07/07, 23:55 »
Βασικα ειναι περισσοετρο θεμα feeling... Πειραματισου με ορισμενες συγχορδιες που σου αρεσουν σε backing track και μολις το βρεις θα δεις οτι ειναι αρκετα ευκολο... Σχεδον παει μονο του! Γενικα ακολουθα τις συμβουλες των προηγουμενων και βγαλε αυτο που εχεις στο κεφαλι σου

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #10 στις: 23/07/07, 19:35 »
Δεν ξερω εαν ειμαι ο καταλληλος να απαντησω σε αυτο το τοπικ, μιας και οι γνωσεις μου στο walkin' ειναι αυτες ενος πρωταρη περιπου της Jazz.. Παντως μπορω να σου στειλω μια μεθοδο εαν θες η οποια με βοηθησε να αναλυω τις κλιμακες για να "περπατησω" σωστα... Δεν συμφωνω με τα τεταρτα, μιας και αυτο που με μαγευει εμενα στο walkin' και παιζωντας το μα και ακουγωντας το ειναι να "αρυθμα" περασματα του.. Οκ τα τεταρτα ειναι μια βασικη αρχη , μα εαν θες να μαγεψεις με το "περπατημα" σου θα πρεπει να ξεφυγεις απο αυτες.. Ομορφο ειναι να βρεις clips οπου ακουγωνται τα τυμπανα και το πιανω και να σου δινουν το περιθωριο επανω σε 4-5 συχορδιες να "περπατησεις" κι εσυ...

Θα μπορουσες να ξεκινησεις με κατι πιο απλο απο το walkin' της Jazz, οπως με το walkin' του Rockabilly.. Σε αυτο χρησιμοποιειται συνηθως η κυριως ματζορε αναλυση των συγχορδιων , σε swing ρυθμο, και σαφως σε 12μετρο, κατι που θα σε βοηθησει να μην χανεσαι οταν θα παιζεις.. Δοκιμαζε στην αρχη να παιζεις τις συνεχομενες νοτες τις καθε συχορδιας, επειτα να "πηδας" μια νοτα και αντιστροφα, στη συνεχεια να "πηδας" δυο νοτες κτλ.. Αυτο δεν θα σε βαλει για τα καλα στο walkin' ομως θα σε κανει να νιωθεις ανετα, και να νιωθεις πως καταλαβαινεις το pattern. Ετσι επειτα σε πιο συνθετα κομματια τετοιου στυλ, θα καταλαβαινεις τι κανει ο μπασιστας, θα το νιωθεις θα ελεγα καλυτερα, και δεν θα εχεις παρα να το αντιγραψεις.. Τελος  ομως θα χρειαστεις την πραγματικη αναλυση, πραγμα που θα σε οδηγησει σε δυνατη μελετη.. Βεβαια το οτι κατεχεις την αρμονια, ειναι κατι το οποιο θα σε βοηθησει εξαιρετικα..

Εαν παντως θες τη μεθοδο , στη στελνω.. ΠΑντως και αυτη δεν αρκει.. Προσωπικα ξεκιναω ωδειο απο Σεπτεμβρη ακριβως για αυτο το στυλ, μιας και εγω απο ενα σημειο κι επειτα τα βρηκα σκουρα.. ΑΥΤΑ!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #11 στις: 17/08/07, 00:52 »
Δεν ξερω εαν ειμαι ο καταλληλος να απαντησω σε αυτο το τοπικ, μιας και οι γνωσεις μου στο walkin' ειναι αυτες ενος πρωταρη περιπου της Jazz.. Παντως μπορω να σου στειλω μια μεθοδο εαν θες η οποια με βοηθησε να αναλυω τις κλιμακες για να "περπατησω" σωστα... Δεν συμφωνω με τα τεταρτα, μιας και αυτο που με μαγευει εμενα στο walkin' και παιζωντας το μα και ακουγωντας το ειναι να "αρυθμα" περασματα του.. Οκ τα τεταρτα ειναι μια βασικη αρχη , μα εαν θες να μαγεψεις με το "περπατημα" σου θα πρεπει να ξεφυγεις απο αυτες.. Ομορφο ειναι να βρεις clips οπου ακουγωνται τα τυμπανα και το πιανω και να σου δινουν το περιθωριο επανω σε 4-5 συχορδιες να "περπατησεις" κι εσυ...

Θα μπορουσες να ξεκινησεις με κατι πιο απλο απο το walkin' της Jazz, οπως με το walkin' του Rockabilly.. Σε αυτο χρησιμοποιειται συνηθως η κυριως ματζορε αναλυση των συγχορδιων , σε swing ρυθμο, και σαφως σε 12μετρο, κατι που θα σε βοηθησει να μην χανεσαι οταν θα παιζεις.. Δοκιμαζε στην αρχη να παιζεις τις συνεχομενες νοτες τις καθε συχορδιας, επειτα να "πηδας" μια νοτα και αντιστροφα, στη συνεχεια να "πηδας" δυο νοτες κτλ.. Αυτο δεν θα σε βαλει για τα καλα στο walkin' ομως θα σε κανει να νιωθεις ανετα, και να νιωθεις πως καταλαβαινεις το pattern. Ετσι επειτα σε πιο συνθετα κομματια τετοιου στυλ, θα καταλαβαινεις τι κανει ο μπασιστας, θα το νιωθεις θα ελεγα καλυτερα, και δεν θα εχεις παρα να το αντιγραψεις.. Τελος  ομως θα χρειαστεις την πραγματικη αναλυση, πραγμα που θα σε οδηγησει σε δυνατη μελετη.. Βεβαια το οτι κατεχεις την αρμονια, ειναι κατι το οποιο θα σε βοηθησει εξαιρετικα..

Εαν παντως θες τη μεθοδο , στη στελνω.. ΠΑντως και αυτη δεν αρκει.. Προσωπικα ξεκιναω ωδειο απο Σεπτεμβρη ακριβως για αυτο το στυλ, μιας και εγω απο ενα σημειο κι επειτα τα βρηκα σκουρα.. ΑΥΤΑ!

Αν μπορείς, στείλτη, μ' ενδιαφέρει! Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ! Έχω αρχίσει σιγά σιγά και προσανατολίζομαι επιτέλους! :D

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #12 στις: 05/09/07, 15:42 »
Παιδιά θα παρέμβω λίγο, εγώ δεν ξέρω από walking bass αλλά είδα ότι κάτι έλεγε ο φίλος Αναξίμανδρος για την μύηση στην κιθάρα, να μαντεύει δηλαδή τις συγχορδίες πριν τις παίξει.Στο στάδιο που βρίσκομαι βγάζω άνετα συγχορδίες από ένα κομμάτι αλλά μόνο εφόσο παίζω την μελωδία και δεν μπορώ να το κάνω αυτόματα πάντα εκτός κι αν μιλάμε για πολύ γνωστές αλλάγες. Το να αλλάζεις μετην μία τις συγχορδίες νόμιζα ότι γίνεται απλά με την πείρα, μπορεί κάποιος να με δώσει ένα tip???Γιατί το χρειάζομαι και στα παραδοσιακά αυτό και θέλω να απαλαχθώ τώρα πλέον που δουλεύω, από τις παρτιτούρες.Έχω αρκετές γνώσεις μουσικής νομίζω είναι αρκετές.Αν δεν τα καταφέρω να καταλάβω απλώς πείτε εσείς και θα βγάλω μετά κάποια άκρη μονος μου.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #13 στις: 03/03/11, 00:49 »
Το walking bass είναι ένα από τα πιο απαιτητικά παιξίματα στο μπάσο και ιδιαιτέρα  στο κοντραμπάσο που έχει πιο δύσκολη τεχνική. Παίζεται κυρίως στα τζαζ κομμάτια  που έχουν swing feel.  Με τον όρο walking εννοούμε ότι το μπάσο παίζει σε τέταρτα.







Μια "μικρή" παρένθεση εδώ
(
Συνηθίζεται σε ένα κομμάτι με swing feel, στο πρώτο chorus το μπάσο να παίζει μισά,  χρησιμοποιώντας τα chord tones  1 και 5 (2 feel) του  εκάστοτε ακόρντου (πχ C και G για το C ματζόρε) και έπειτα στο bridge ή μια και καλή στο δεύτερο chorus, να  παίζει σε walking.  Έτσι δίνει ένα είδος ενέργειας και κίνησης στο  κομμάτι.
Πάρτε ένα παράδειγμα 2 feel από το backing track. Ακούστε πως το κομμάτι  αποκτάει ενέργεια και κίνηση μόλις μπαίνει στο 3ο chorus.
Sugar.mp3 (backing track)
Sugar.pdf  (και το leαd για όσους το θέλουν)
)







Πριν λίγα χρόνια ένας φίλος ήθελε να μάθει walking. Τότε οι γνώσεις μου ήταν πολύ υποδεέστερες, αλλά κατάφερα να του φτιάξω ένα booklet, στο οποίο συγκέντρωσα "μπασιστική" γνώση, με πηγές διάφορα βιβλία του aebersold. Αφού το booklet υπάρχει ακόμα στα χέρια μου, γιατί να το αφήσω να κάθεται; Το ανεβάζω εδώ και ελπίζω να βοηθήσει, όποιον από σας ενδιαφέρεται να μάθει walkin'...
walking bass.pdf
walking bass.sib (για όσους έχουν το sibelius)
F blues.mp3 (backing track για εξάσκηση της ύλης στο booklet.)

To backing track έχει stereo separetion, που σημαίνει πως αν πάμε το balance τέρμα αριστερά σβήνει το πιάνο και αν το πάμε τέρμα δεξιά σβήνει το μπάσο.


Υπόψιν, πως η ταμπλατούρα δημιουργήθηκε αυτόματα με sibelius και δεν έχω ελέγξει κατά πόσο βολική είναι η δακτυλοθεσία (λόγω περιορισμένου χρόνου).
πηγές
Jamey Aebersold Play-A-Long books V1, V21, V30B, V54 & V84







Ενδιαφέρον προσέγγιση για walking bass, υπάρχει επίσης και σ' αυτό εδώ το site.
http://www.pgmusic.com/jazzguitarmasterclass/lessons/gl048.htm
Η προσέγγιση έχει να κάνει με patterns του στυλ 1,5,3,1  1,3,5,1 κ.ο.κ. Οι αριθμοί συμβολίζουν chord tones. Δηλαδή, αν κατά το walking περάσουμε σε ένα μέτρο C ματζόρε, τότε για το patternt 1,5,3,1 παίζουμε τις C,G,E,C.
Το μάθημα το κάνει κιθαρίστας γιατί είναι από την σειρά Jazz Guitar master class. Ολοκληρώνεται σε 4 μέρη. Πατάτε next lesson για τα επόμενα μέρη.



Τέλος στο blog Art of Jazz Guitar έχω ανεβάσει ένα παράδειγμα walking bass σε F blues (είναι για κιθάρα η παρτιτούρα/ταμπλατούρα)

« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/11, 01:56 από Harpwood »

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #14 στις: 14/04/11, 16:53 »
Harpwood, ό,τι και να πω είναι λίγο. Απλά Respect!!!!!!!!!!!!!!! Επιτόπου ξεκινάω μελέτη.

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #15 στις: 14/04/11, 18:05 »
Να θυμασε οταν πεζεις walking οτι προσπαθεις να πετυχεις να ακουστει σαν κατι να περπαταει οποτε προσπαθησε να κρατας τις νοτες οσο πιο πολυ μπωρεις και να ειναι γρηγορες οι αλαγες σου να ειναι λιγο πιο αριστερα το δεξι σου χερι για να βγαλεις ωρεο βαθυ ηχο να πεζεις παντα με 2-4 μετρονομο(πολυ σημαντικο) και αργα να μελετας...

Εγω μελεταω ενα βιβλιο για walking πολυ καλο με πολυ ωραιες μπασογραμες για να παρεις παραδηγμα...Building_walking_basslines__Ed_Friedland_

Και κατι αλο...μελετα πολυ 2-5-1 βαζε στο band in a box 2-5-1 απο διαφορες κλιμακες βαζε το αργα με ενα swing sample και ξεκινα μελετα

δοκιμασε να ακουσεις και μεγαλους μπασιστες-κοντραμπασιστες να το κανουν αυτο να καταλαβεις τι θες να πετυχεις θα σε βοηθησει πολυ...

κατι τελευταιο: τα jazz κοματια χωριζονται σε changes, blues, latin, ballade, rythm changes, modal με το walking  δεν τα χειριζεσε ολα με τον ιδιο τροπο (π.χ στο modal ειναι η playground του walking γιατι αργει να αλαξει κλιμακα και ΣΥΝΧΟΡΔΙΑ ετσι πρεπει να ανανεωνεις αυτο που πεζεις με διαφορους τροπου κτλ ειναι πολλα για να αναφερθουν εδω) υπομονη θελει το walking γιατι πραγματικα ειναι παλουκι...αμα θες να σε βοηθησω με τιποτα να στα εξηγησω λιγο να σου στιλω το βιβλιο η κατι στιλε το msn σου....αλλα νομιζω και ο YmirLing μια χαρα θα στα πει

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #16 στις: 14/04/11, 20:28 »
Harpwood, ό,τι και να πω είναι λίγο. Απλά Respect!!!!!!!!!!!!!!! Επιτόπου ξεκινάω μελέτη.


Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και καλή μελέτη  :D  !!!

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #17 στις: 01/04/12, 12:37 »

Πριν λίγα χρόνια ένας φίλος ήθελε να μάθει walking. Τότε οι γνώσεις μου ήταν πολύ υποδεέστερες, αλλά ...




Έκανα ανασκαφές στα back up μου και βρήκα 2-3 παλιά transcriptions, που είχα κάνει την περίοδο που βοηθούσα τον φίλο που ήθελε να μάθει walking (και κατ' επέκταση τζαζ μπάσο). Τα είχα ξεχάσει τελείως  :o , αν και είχα αφιερώσει αρκετές ώρες για να τα γράψω...


Το καλό της υπόθεσης είναι, ότι δεν βοήθησα μόνο τον φίλο μου, αλλά και εμένα, γιατί έτσι έγινε η αρχή στο να μάθω και εγώ walking  :P , στήνοντας αυτί και ακούγοντας πολύ προσεχτικά νότα-νότα τι έπαιζαν επαγγελματίες μπασίστες.


Τότε δυστυχώς δεν είχα το Trancribe! και είναι πολύ πιθανό να έχουν αρκετά λαθάκια. Επιπρόσθετα, τα έγραψα με την βοήθεια του sibelius και οι ταμπλατούρες δημιουργήθηκαν αυτόματα, άρα είναι πολύ πιθανό να βρείτε παράδοξες ή άβολες δαχτυλοθεσίες (Σόρυ αλλά δεν υπάρχει χρόνος για να τις διορθώσω  :( , τουλάχιστον προς το παρόν)[size=78%]. [/size]


Τέλος πάντων, σίγουρα καλό είναι να τις μοιραστώ μαζί σας παρά να τις έχω να κάθονται θαμμένες και ξεχασμένες σε μια γωνιά του σκληρού...


Στο παρόν thread μιας και καταπιάνεται με το θέμα του walking, ανεβάζω 2 choruses τους summertime καθώς και το backing track για εξάσκηση. To backing track έχει stereo seperation, δηλαδή αν πάμε το balance τέρμα αριστερά ή δεξιά, σβήνει το πιάνο ή το μπάσο αντίστοιχα...


Summertime Bass Lines PDF
Summertime Bass Lines για Sibelius
Backing Track του Summertime για να κάνετε practice




Καλή μελέτη  :)




PS:1


Τα άλλα δύο transcriptions θα τα κάνω post πολύ σύντομα, στα κατάλληλα αντίστοιχα threads που είχα ξεκινήσει στο παρελθόν


Bb Blues shuffle Bass Lines εδώ


Watermellon man Bass Lines εδώ




PS:2


To ιδανικό είναι να κάνει κάποιος transribing μόνος του, αλλά είναι δύσκολο (τουλάχιστον στην αρχή) και πολύ χρονοβόρο!!!

Για όσους δεν μπορούν ή δεν έχουν χρόνο υπάρχουν αξιόλογα βιβλία που περιέχουν transcribed ακόρντα ή solos, ακόμα και transcribed μπασογραμμές!

Δείτε εδώ μερικά καλά βιβλία για μπασίστες, που περιέχουν transcribed μπασογραμμές

Με μια σύντομη αναζήτηση στο google θα βρείτε εύκολα, πολλά βιβλία με transcribing υλικό για διάφορα όργανα





« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/12, 13:01 από Harpwood »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #18 στις: 01/04/12, 14:12 »
Welcome back! :D
Ελπίζω να βρεις τον χρόνο για να γράψεις και ένα νέο θέμα! :up

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #19 στις: 01/04/12, 15:11 »
Welcome back! :D
Ελπίζω να βρεις τον χρόνο για να γράψεις και ένα νέο θέμα! :up


Ευχαριστώ  :)


Μμμμ, λίγο δύσκολο να επανέλθω με νέο θέμα... Σε 5-6 μέρες θα είμαι off-line για 6 μήνες...  >:(


Επιπρόσθετα, τους τελευταίους 8-9 μήνες με ταλαιπωρούν πόνοι στην μέση και στην πλάτη που δυστυχώς, προκαλούνται από την κιθάρα  :( (χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στον τρόπο ή την στάση που παίζω)  ... Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δεν έχω ανοίξει νέα θέματα όλο αυτό το καιρό  :( [size=78%]...[/size]
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/12, 15:12 από Harpwood »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #20 στις: 01/04/12, 15:24 »
Εύχομαι γρήγορα περαστικά!!!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Walking Bass
« Απάντηση #21 στις: 01/04/12, 17:35 »
Ευχαριστιες στον φιλτατο Harpwood για την βοηθεια του στο θεμα.

 ;)
It's all about the Groove!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 09:21
από parlats
1 Απαντήσεις
2396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/06, 12:50
από Holy Diver
2 Απαντήσεις
8894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 14:32
από vagx69
0 Απαντήσεις
1988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/08, 21:20
από mehiko
32 Απαντήσεις
14948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 02:04
από Jezus
8 Απαντήσεις
6788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 13:23
από detroit
0 Απαντήσεις
1417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 22:53
από ε?
9 Απαντήσεις
3590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/10, 13:02
από Eagle Of Kamelot
3 Απαντήσεις
11569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 15:26
από foulis
13 Απαντήσεις
5667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/17, 19:37
από cigaret13