Αποστολέας Θέμα: Fender Telecaster  (Αναγνώστηκε 8597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Fender Telecaster
« στις: 27/07/02, 20:36 »
Σε μαι σελίδα καταστήματος μουσικών οργάνων βρήκα εκτός απο Fender Stratocaster κ τις Fender Telecaster....σανάσχετος στις ηλεκτρικές δεν έχω ιδέα ποιά η διαφορά τους από τις Strar! Μήπως ξέρει κανείς?
How I wish you where here......

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #1 στις: 27/07/02, 21:02 »
Συμφωνα με μια λανθασμένη εν μέρη γνώμη που είχα ακούσει παλιά υπάρχουν 3 κύριες κιθάρες και πολλές άλλες υποδεέστερες:

Η Gibson Les Paul, η Fender Stratocaster και η Fender Telecaster.



Aπ' ότι μπορείς να προσέξεις ο πίσω μαγνήτης βρίσκεται πάνω σε μία μεταλλική πλάκα. Αυτή η πλάκα δίνει στον ήχο μια χροιά μεταλλική, σαν να βαράς σίδερο αντι για χορδές.


http://www.fender.com/gear/gear.php?partno=0118400
Σε αυτή τη σελίδα μπορείς να ακούσεις μια telecaster.

H telecaster χρησιμοποιείται κυρίως για Jazz/blues/country/folk παιξιμο χωρίς όμως να εξαιρείται το rock και σε εξαιρετικές περιπτώσεις από τρελούς το heavy metal :o :o 8)

Kυμαίνεται στις ίδιες περίπου τιμές με τη strat

Αποσυνδεδεμένος rockntroll

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
  • vive el rockatrolls....
    • Προφίλ
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #2 στις: 27/07/02, 21:10 »
γΕιΑ!!!

Θα ηθελα να προσθεσω οτι η telecasters εχουν ενα "λεπτό" ηχο και δεν συγκρινονται με το distortion μιας Les Paul...

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #3 στις: 27/07/02, 21:15 »
Δηλαδή lord για κάποιον που θέλει να παίζει κυρίως ροκ (Pink Floyd,Led Z,Metallica,Scorpions κ.α) ή ΕΛΑΧΙΣΤΑ Metal είναι πιο κατάλληλη μια strat?

Υ.Γ. Ο...."κάποιος" δεν έιναι άλλος από εμένα έτσι.... ;D
How I wish you where here......

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #4 στις: 27/07/02, 21:31 »
EE φυσικά... :D

Αν και η strat δε κανει για πολύ metal. Πάρε κιθάρα με διπλοπήνιους μαγνήτες.

Αποσυνδεδεμένος Χρήστοςς

  • Βενιαμίν
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Άντρας
  • The temple of the king
    • Προφίλ
    • Γ.Σ.Νίκαιας
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #5 στις: 27/07/02, 22:23 »
Και εγώ έχω την Strat και μου ικανοποιεί στο να παίζω Scorpions,Pink Floyd,Led Zeppelin κ.τ.λ
I close my eyes
only for a moment and the moments gone
all my dreams
pass before my eyes the curiosity.
"Dust in the wind"

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #6 στις: 28/07/02, 04:24 »
Ευχαριστώ παιδία για τις συμβουλές! Runolf εσύ χρειάστηκες κ πετάλι???
How I wish you where here......

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #7 στις: 28/07/02, 12:52 »
Kostasd για να παίξεις metal σε μια stratocaster χρειάζεσαι petal.
Για Metallica χρειάζεσαι οπωσδήποτε ένα πετάλι εκτός πια και αν έχεις πανάκριβο λαμπάτο ενισχυτή.
Για Scorpions ίσως χρειάζεσαι.

Τώρα εσύ διαλέγεις.
Μπορείς να πάρεις fat strat που έχει ένα διπλο και δυο μονούς και να κάνεις τη δουλειά σου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #8 στις: 28/07/02, 13:26 »
Αν και η strat δε κανει για πολύ metal.


Ρε Γιώργο, δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί επιμένεις να διαχωρίζεις τις κιθάρες με αυτό τον τρόπο.  Kάθε κιθάρα μπορεί να αποδώσει διάφορα μουσικά είδη, ανάλογα με το τι και πως θα παίξεις, τι μηχανήματα και εφφέ θα χρησιμοποιήσεις και πολλά άλλα.  Άλλο θέμα άν προσπαθείς να αναπαράγεις τον ήχο ενός συγκεκριμένου συγκροτήματος (Metallica, Scorpions).  Δεν διαφωνώ ότι οι διπλοί μαγνήτες δίνουν πολύ πιο γεμάτο και πλούσιο ήχο, αλλά όχι ότι μια κιθάρα με μονούς μαγνήτες δεν κάνει για metal.  Eιδικά όταν μιλάμε για ένα όργανο της τάξεως της Stratocaster.  Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και άλλα όργανα που συνοδεύουν τις κιθάρες σε ένα τραγούδι, έτσι;

Kαι τέλος πάντων οι Iron Maiden που παίζουν με Stratocaster δεν είναι heavy metal;  Ή μήπως δεν βρέθηκε κανείς να τους πεί ότι χρησιμοποιούν λάθος κιθάρες;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #9 στις: 28/07/02, 23:14 »
Τhanks κ πάλι ρε παιδιά! Πολύ πονοκέφαλος η αγορά ηλεκτρικής πάντως.....ψάξε από δω,ψάξε από κει.....μονοί-διπλοί μαγνήτες.....ενισχυτές,πετάλια......ένας λαβύρινθος!!! ;D
How I wish you where here......

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #10 στις: 29/07/02, 13:01 »

Αν και η strat δε κανει για πολύ metal.


Ρε Γιώργο, δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί επιμένεις να διαχωρίζεις τις κιθάρες με αυτό τον τρόπο.  Kάθε κιθάρα μπορεί να αποδώσει διάφορα μουσικά είδη, ανάλογα με το τι και πως θα παίξεις, τι μηχανήματα και εφφέ θα χρησιμοποιήσεις και πολλά άλλα.  Άλλο θέμα άν προσπαθείς να αναπαράγεις τον ήχο ενός συγκεκριμένου συγκροτήματος (Metallica, Scorpions).  Δεν διαφωνώ ότι οι διπλοί μαγνήτες δίνουν πολύ πιο γεμάτο και πλούσιο ήχο, αλλά όχι ότι μια κιθάρα με μονούς μαγνήτες δεν κάνει για metal.  Eιδικά όταν μιλάμε για ένα όργανο της τάξεως της Stratocaster.  Και μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και άλλα όργανα που συνοδεύουν τις κιθάρες σε ένα τραγούδι, έτσι;

Kαι τέλος πάντων οι Iron Maiden που παίζουν με Stratocaster δεν είναι heavy metal;  Ή μήπως δεν βρέθηκε κανείς να τους πεί ότι χρησιμοποιούν λάθος κιθάρες;



Φίλτατε Απόλλωνα,

Είναι γνωστό ότι η Strat παίξει απ' όλα τα είδη της μουσικής ακόμα και metal. ΕΕ εμένα η εμπειρία μου και το αυτί μου μου έχουν διδάξει ότι ο διπλός παίζει καλύτερο metal από το μονό!
Γι' αυτό υπάρχει η Les Paul και η stratocaster. Tώρα αν το γούστο σου σου λέει να πας να πάρεις strat για metal αντι για les paul αυτό είναι μαγκιά σου, αλλά δε θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα.

Υπάρχουν και εξαιρέσεις όμως.
Ένας φίλος μου έχει μια Fender Eric Clapton Stratocaster "Blackie", ξέρεις την αυθεντική. Αυτή έχει μονούς active μαγνήτες. Πάνω στη κιθάρα υπάρχουν 3 ποτενσιόμετρα. 1 volume, 1 tone, και ένα που ρυθμίζει τα dB. Aυτό το ποτενσιόμετρο κάνει τον ήχο του μονού, σαν αυτό ενός διπλού. Αν δε κάνω λάθος πάει μέχρι +25dB και όταν είναι στο τέρμα βγάζει τέλεια παραμόρφωση, καλύτερη και από αυτή ενός διπλού.

Η strat των Iron Maiden αν έχεις προσέξει έχει μονους Seymour Duncan μαγνήτες με διπλά πηνία που χωράνε σε ένα μονό (μοντέλα JB junior και hot rails). Οι μαγνήτες αυτοί είναι πραγματικά καταπληκτικοί, καθώς ενσωματώνουν τη δύναμη 2 πηνίων σε θέση μονού. Απ' ότι κατάλαβες η κιθάρα αυτή έφαγε τρελό πείραγμα για να παίξει αυτά που παίξει δηλαδή very hard rock. To λέω αυτό γιατί ο ήχος των Iron Maiden μου φαίνεται ίδιος με αυτόν των Scorpions και όχι τόσο metal.

Eγώ 1.000.000.000.000.000.000.000%  άμα πάρω strat θα αλλάξω μαγνήτες, τουλάχιστον 1 για να τον κάνω διπλο.

Η Fender πουλάει και τη Fat Strat η οποία έχει ένα διπλό για να παίζει και πιό σκληρά πράγματα, έχει βγάλει ακόμα και strat με 2 διπλούς!!!!, αλλά τώρα δε λέει να πάρεις strat με 2 διπλούς είναι αντιαισθητικό και άσχημο, δεν ταιριάζει :P :P

Εμ.. ::) αυτά.

Αποσυνδεδεμένος iverson

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #11 στις: 01/09/02, 00:02 »
h telekaster einai poio poly gia blues pragma pou ta martira kai to leuko mpratso
h stratokasterkolaei kai gia rock

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #12 στις: 01/09/02, 16:23 »
I telecaster einai gia pio glykous ixous alla kai pio ilektronikous. Xrisimopoieitai kyriws se alternative sygkrotimata (vlepe blur, muse, raining pleasure) kai den endiknytai gia rock. Parolafta, mporeis na vgaleis ixo twn 70s alla me mia strat eisai poly kalitera.
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #13 στις: 05/09/02, 14:26 »
Ρε παιδιά  όλη αυτή η υπόθεση με τους μαγνήτες, δεν έχει και τοοοοσο μεγάλη σημασία, εκτός όταν παίζεις με clean ή gain, και τις παραμορφώσεις του ενισχυτή. με τηνπεταλιέρα ενωμένη, ελάχιστη διαφορά κάνουν... Και η tele, με ένα zoom overdrive θα σκούζει σαν να είναι jackson. Η διαφορά είναι μεταξύ ποιότητας. Η δική μου έχει 2 διπλούς κι ένα μονο....επειδή όμως φορά διπλούς μαγνήτες, σημαίνει πως μπορώ να φτιάξω τον ήχο του jimmy page? αν είναι δυνατόν!!
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Μπάμπης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Σπίτι μας τα τάστα της κιθάρας
    • Προφίλ
    • Η προσωπική ιστοσελίδα μου
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #14 στις: 06/11/02, 09:21 »
Η αποψή μου είναι οτι αξίζει κάποιος να αγοράσει μια "all around" κιθάρα και όχι μια για ειδική χρήση, όπως είναι για παράδειγμα Jackson / ESP για metal.Μια τέτοια κιθάρα για όλες τις χρήσεις είναι η stratocaster και αν έχεις να διαθέσεις κάποια χρήματα προτίμησε τις american και όχι japan/mexico κλπ.(Προσωπικά πριν 8-9 χρόνια αγόρασα μια strat made in mexico που τώρα δε δουλεύει σχεδόν τίποτα επάνω της...)
Όσον αφορά στο θέμα των μαγνητών, οι διπλοί θα σου δώσουν πιο γεμάτο ήχο όμως μη ξεχνάς οτι μεγάλη σημασία παίζουν τα πετάλια / εφφέ κλπ.Για μένα η strat αποτελεί πολύ καλή βάση για να χτίσεις πολλούς ήχους, και αν θες κάτι πολύ εξειδικευμένο θα το πάρεις απο τα πετάλια κλπ.Αν βρείς και μια american διπλούς μαγνήτες τότε είσαι μια χαρά.Εγώ έχω τη jeff beck το μοντέλο με τους διπλούς δες εδώ (http://www.fender.ru/stratocaster/index.php?beck) και είμαι υπερ ευχαριστημένος.Telecaster έχει πιο γλυκό ήχο απ' ό,τι ξέρω αλλά και πάλι αυτό σχετικό είναι.Ο κιθαρίστας των rage against the machine παίζει με tele και ο ήχος του ουδεμία σχέση με country/jazz/blues έχει.Βρες μια american strat με διπλούς αλλά και το μοντέλο με μονούς είναι μια χαρά
ciao

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #15 στις: 09/11/02, 01:34 »

EE φυσικά... :D

Αν και η strat δε κανει για πολύ metal. Πάρε κιθάρα με διπλοπήνιους μαγνήτες.


  Συγνωμη ρε Γιωργο, ξερεις οτι σε "παω" αλλα τι ειναι αυτα που λες? Απο οτι ξερω εισαι το πολυ 15ετων!!! Τι μπορει να ξερει ενα παιδι αυτης της ηληκιας απο studios, κιθαρες, λαμπατους, ιβριδικους ενισχυτες κιθαρας κ.α.? Μηπως βιαζεσαι να μαθεις τον κοσμο? Μαθε λοιπον οτι οι κυριοι Murray, Smith, Malmseen και αλλοι πολλοι που κινουνται στο χωρο του μεταλ χρησιμοποιουν Strat! Aληθεια τι κιθαρες εχεις και τι ενισχυτες και ποσες παραγωγες σε studio εχεις κανει? Αν σ'ακουσει καποιος που ξερει θα γελαει (συγνωμη κιολας απλα δε θελω να εκτεθεις γιαυτο τα λεω αυτα, προς θεου δεν εχω κατι μαζι σου αλλα...) γιαυτο μη κανεις οτι τα ξερεις ολα αν πραγματικα δεν τα ξερεις! Συγνωμη ετσι? Δε στη "λεω" απλα θα πρεπει να ξερεις οτι απο τον ηχο της κιθαρας ή του καθε οργανου ή της φωνης μεχρι το τελικο αποτελεσμα που λεγετα "παραγωγη" απαιτηται μια μεγαλη διδικασια που ακομα δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις! Π.χ. ο humbucker απο τον single coil (διπλο - μονο μαγνητη αντιστοιχα) διαφερει κατα πρωτον ως προς την καταστολη του θορυβου και μετα καποιοι "ειδαν" οτι εχει μεγαλυτερη ενισχυση! Καποιος ειπε οτι ο μαγνητης "ακουει" τη χορδη και τετοια! Λοιπον συμφωνα με την φυσικη, οταν σε ενα πηνιο (στην πριπτωση μας ο μαγνητης που ειναι περιελιγμενος αν εχεται δει!) κινηθει ενας ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΣ αγωγος (χορδη!) στα ακρα του πηνιου υπαρχει διαφορα δυναμικου δηλ ρευμα (εξου και η ηλ.κιθαρα και οχι απτον ενισχυτη που λαθος πιστευουν μερικοι!) αν αυτο το ρευμα "παει" σε εναν καταλληλο" ενισχυτη (γιατι ειναι πολυ αδυναμο) παραγεται ηχος! Απλη φυσικη!
   Αυτα και ηλικρινα δεν εχω κατι μαζι σου απλα θελω να ξερεις τι λες!
    Επισης το πρωτο ονομα της Telecaster ητο Broadcaster αλλα για λογους copyright μετονομαστικε.
   

ΥΓ1 Κανεις για "πιεζοηλεκτρικα" και "κρυσταλλους"?

sotriani
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #16 στις: 09/11/02, 11:49 »
Η αλήθεια είναι ότι μέσα στα 17 χρόνια που ζω δεν έχω αγοράσει ούτε πολλές ηλεκτρικές ούτε έχω ηχογραφήσει σε studio. Επίσης εγώ δεν απέκλεισα τίποτα ούτε είπα ότι θα είναι κανείς μαλ**ας αν πάρει μια strat για να παίξει thrash, death κτλ.

Είπες:
"Δε στη "λεω" απλα θα πρεπει να ξερεις οτι απο τον ηχο της κιθαρας ή του καθε οργανου ή της φωνης μεχρι το τελικο αποτελεσμα που λεγετα "παραγωγη" απαιτηται μια μεγαλη διδικασια που ακομα δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις!"

Ίσως να μην την έχω καταλάβει ακόμα γιατί δεν την έχω γευτεί, αλλά εγώ απαντούσα σε άτομα που δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν μια μια πολύπλοκη διαδικασία για να βγάλουν ένα ήχο πχ. μέσα από studio αλλά θέλουν με τους λιγότερους συνδυασμούς να βγάλουν τον ήχο που θέλουν.

Ο κύριος Murray δεν έχει μαμίσια κιθάρα strat έχει φάει τρελό πείραγμα για να παίζει αυτά που παίζει, ένα από τα οποία είναι και η αλλαγή μαγνητών σε διπλοπήνιους duncan σε θέση μονών. Ο κύριος malmsteem αν και δεν τον έχω ακούσει δεν πρέπει να παίζει σκληρό metal με αυτή τη κιθάρα του εκτός και αν έχει αγοράσει τα καλύτερα εφφέ.

Εγώ ομιλούσα για την αυθεντική μαμίσια strat με τους 3 μονούς και τις ικανότητες της να παίξει metal. Επίσης νομίζω ότι δεν μας παίρνει να συζητάμε για το πως παίζει μεταλ η strat του κάθε καλλιτέχνη γιατί δεν ξέρουμε τι εφφέ και ενισχυτές έχει συνδέσει από πίσω. Πάντως δεν θα είναι εφφέ των 100 Ευρώ... Επίσης οι καλλιτέχνες δεν έχουν κιθάρες ιδιες με αυτές της παραγωγής που αγοράζουμε εμείς, αυτοί τις διαμορφώνουν σύμφωνα με τις ανάγκες τους.

Εσύ θα συμφωνούσες να πάρεις μια american standard stratocaster, να της βάλεις ένα zoom overdrive και να παίξεις Pantera? Εγώ παντως δε θα το έκανα.
Έχω επίσης δει μεταλλάδες να παίζουν tele με απίστευτο ήχο... Δεν νομίζω όμως να παίζανε χωρίς πανάκριβα εφφέ.

Έτσι ο κάθε φίλος μας από εδώ μέσα δεν νομίζεις ότι θα ήθελε να πάρει μια κιθάρα να τη συνδέσει σε έναν ενισχυτή και να βγάλει τον ήχο που θέλει παρά να πάρει μια αλλη κιθάρα, να της αλλάξει μαγνήτες, να αγοράσει εφφέ κτλ. κτλ. κτλ.?

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Fender Telecaster
« Απάντηση #17 στις: 09/11/02, 17:03 »
...φιλε μου μαλλον δεν καταλαβες το λογο της "παρεμβασης" μου τελικα...

Αnyway!

sotriani
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/03, 12:25
από zaeko
6 Απαντήσεις
4127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 00:17
από gers
8 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 12:54
από taxfreesax
7 Απαντήσεις
3850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 19:54
από faser
16 Απαντήσεις
6355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/08, 02:05
από Spell@lchemist!
33 Απαντήσεις
10882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 04:52
από norway
0 Απαντήσεις
2034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/09, 23:47
από zeromancer
7 Απαντήσεις
3480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/10, 14:17
από Rockdude
21 Απαντήσεις
7504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 01:18
από thomsot
16 Απαντήσεις
7626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/20, 12:17
από Mischa