Αποστολέας Θέμα: Telecaster με δυνατότητες Les Paul. Φωτογραφική παρουσίαση  (Αναγνώστηκε 20763 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@Alex_Under Να κανονίσουμε καμμιά GASοσυνάντηση μιας και είμαστε κοντοχωριανοί (κι εγώ Πυλαία μένω).
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Επί της ευκαιρίας, θέλω να προσθέσω ότι όποιος συμφορουμίτης είναι από Θεσσαλονίκη και θέλει κάποιο μικρομαστόρεμα σχετικό με ηλεκτρικά αλλά και παραπέρα ακόμα, προσφέρομαι...
Εννοείται ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ, απλά για "την χαρά της δημιουργίας".
Όποιος χρειάζεται έρχεται σπίτi μου (μένω Πυλαία), τον κερνάω εσπρεσάκι, φέρνει τα ανταλλακτικά που θέλει να περάσουμε και (disclaimer: ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ :D ) κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε.

Υ.Γ. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας (χοχοχοχοχο) :D


Πολύ ωραία κίνηση Alex. Κρίμα που είσαι σε διαφορετική πόλη. (έχω ένα spaghetti κάτω από το pickguard της Jazzmaster μου που θα χρειαζόταν ένα νοικοκύρεμα).

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
@Alex_Under Να κανονίσουμε καμμιά GASοσυνάντηση μιας και είμαστε κοντοχωριανοί (κι εγώ Πυλαία μένω).
Όποτε θες φίλε (ΣΚ)... Εκτός αν είσαι shredder οπότε θα νιώθω μειονεκτικά :P
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
 :up :clap
Σωστός ο Alex!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
(έχω ένα spaghetti κάτω από το pickguard της Jazzmaster μου που θα χρειαζόταν ένα νοικοκύρεμα).

έλα Πατήσια να τη σενιάρουμε. εσπρεσάκι δεν ξέρω να φτιάχνω όμως
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εκτός αν είσαι shredder οπότε θα νιώθω μειονεκτικά :P
Χαχα καμμία σχέση. Blues rock, μεχρι εκεί.
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Επί της ευκαιρίας, θέλω να προσθέσω ότι όποιος συμφορουμίτης είναι από Θεσσαλονίκη και θέλει κάποιο μικρομαστόρεμα σχετικό με ηλεκτρικά αλλά και παραπέρα ακόμα, προσφέρομαι...
Εννοείται ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ, απλά για "την χαρά της δημιουργίας".
Όποιος χρειάζεται έρχεται σπίτi μου (μένω Πυλαία), τον κερνάω εσπρεσάκι, φέρνει τα ανταλλακτικά που θέλει να περάσουμε και (disclaimer: ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ :D ) κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε.

Υ.Γ. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας (χοχοχοχοχο) :D
επαυξανω...ο Alex με ειχε βοηθησει με μια κιθαρα,τοτενες που δεν ηξερα που παν τα 4!!! ;D :-*

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Πείτε μια γνώμη για την τιμή της χωρητικότητας των πυκνωτών που χρησιμοποίησα 0.033μF
Είχα παραγγείλει και είχα στα χέρια μου 3 ζευγάρια Orange Drops 0.022 , 0.033 και 0.047
Ξέρω ότι το industry standard για humbuckers είναι το 0.047 αλλά απ' όσο θυμόμουν οι πρώτες Les Paul χρησιμοποιούσαν 0.033 και είπα να δοκιμάσω.
Στο 10 έχω αρκετά bright ήχο και στο 1 έχω αρκετά κομμένα πρίμα, σχεδόν αχρείαστα για καθαρό κανάλι αλλά με distortion/fuzz φτάνω κοντά σε ZZ Top καταστάσεις.
Αν οι 0.047 κόβουν ακόμα περισσότερο εύρος από πρίμα (και κάποια μεσαία απ' ότι μπορώ να υποθέσω) τότε μάλλον καλά έκανα και διάλεξα τους 0.033, πιστεύω.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Πείτε μια γνώμη για την τιμή της χωρητικότητας των πυκνωτών που χρησιμοποίησα 0.033μF
Είχα παραγγείλει και είχα στα χέρια μου 3 ζευγάρια Orange Drops 0.022 , 0.033 και 0.047
Ξέρω ότι το industry standard για humbuckers είναι το 0.047 αλλά απ' όσο θυμόμουν οι πρώτες Les Paul χρησιμοποιούσαν 0.033 και είπα να δοκιμάσω.
Στο 10 έχω αρκετά bright ήχο και στο 1 έχω αρκετά κομμένα πρίμα, σχεδόν αχρείαστα για καθαρό κανάλι αλλά με distortion/fuzz φτάνω κοντά σε ZZ Top καταστάσεις.
Αν οι 0.047 κόβουν ακόμα περισσότερο εύρος από πρίμα (και κάποια μεσαία απ' ότι μπορώ να υποθέσω) τότε μάλλον καλά έκανα και διάλεξα τους 0.033, πιστεύω.

Πριν καιρό που ξέθαψα κάτι ξεχασμένους πυκνωτές (και κάποιους orange drops μαζί) και πριν τους φορέσω στις κιθάρες, έκανα το εξής:

Έβγαλα από την κιθάρα τους παλιούς, και τράβηξα καλώδια εκτός κιθάρας όπου δοκίμαζα εκεί τις διάφορες τιμές, μέχρι που βρήκα αυτές που μου άρεσαν. Σε κάποιους που δε μπορούσα να καταλάβω τι θέλω, έβαλα διακόπτες και τους άλλαζα on-the-fly...

Η πρόταση μου λοιπόν είναι να πάρεις φτηνοπυκνωτές (κεραμικούς) και κάνε δοκιμές. Κι όταν κατασταλάξεις στις τιμές, τους αλλάζεις με orange drop (για το ψυχολογικό, γιατί σιγά μην υπάρχει διαφορά αλλά λέμε τώρα  ;D ).

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ

Εμπειριών συνέχεια.
Συνεχίζοντας να με προβληματίζει το χάσιμο των υψηλών συχνοτήτων με το κατέβασμα του volume το έψαξα λίγο περισσότερο.
Άρχισα να σκέφτομαι πολύ σοβαρά το 50's wiring αλλά όσο διάβαζα δεν μάρεσε. Ναι μεν δεν χάνεις υψηλές αλλά τα Tone και Volume γίνονται αλληλοεξαρτώμενα και δεν το θέλω αυτό.
Άρχισα να ξανασκέφτομαι λοιπόν το θέμα Treble bleed. Όπως είχα γράψει και παραπάνω, στο αρχικό μου setup είχα εξ' αρχής βάλει από ένα treble bleed σε κάθε volume.





Ο λόγος που το έβγαλα δεν ήταν ότι δεν είχε κάνει δουλειά αλλά ότι μου είχε εξαλλείψει την γραμμικότητα του Volume. Από 10 έως 7 καμία αλλαγή. Από 7 έως 4, κάποια μέιωση και από 4 και κάτω .... Mute....
Υπάρχουν πολλών ειδών treble bleeds αλλά τα 3 παρακάτω είναι τα πιό κοινά





Αυτό που υλοποίησα ήταν το Duncan. Δεν είχα 0.002 πυκνωτές οπότε έβαλα δύο 0.001 παράλληλα.
Έχοντας λίγο χρόνο και διάθεση να πειράξω, δοκίμασα και τα άλλα δύο, το Kinman και το απλό. Αυτή την φορά όμως με alligator clips ώστε να αποφασίσω πρώτα και μετά να εγκαταστήσω.
Το Kinman είχε το μικρότερο αποτέλεσμα. Ήταν, πως να το πω "Έτσι κι έτσι". Η πιο απλή όμως υλοποίηση με ένα και μοναδικό πυκνωτάκι ήταν ιδανική. Το Volume παρέμεινε γραμμικό και ο ήχος διατήρησε το Top End του. Οπότε "οριστικοποίησα" την απόφασή μου και εγκατέστησα 2 απλά πυκνωτάκια.





Δεν έχω παίξει πάρα πολύ από τότε, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Έχω ξεκινήσει να πειραματίζομαι με το volume στο 50%, όπως πρότεινε ο φίλος zeoy.


Υ.Γ. μετά από περισσότερες ώρες παίξιμο, θα ήθελα να προσθέσω κάτι για τους toneriders. Ο bridge έχει αρχίσει να μου αρέσει περισσότερο από πριν. Ιδιαίτερα με Tubescreamer-type overdrive. ΑΛΛΑ για να μην λέμε μόνο θετικά και δεν γινόμαστε και πιστευτοί στο τέλος, θέλω να προσθέσω ότι στην μεσαία θέση του επιλογέα, ο ήχος δεν είναι αυτό που θα περίμμενα. Υπάρχει παντελής έλλειψη του λεγόμενου quack. Μοιάζει πολλύ με τον ήχο του neck, απλά με λίγα περισσότερα πρίμα. Μου είναι σχεδόν αχρείαστος, οπότε η επόμενη μάλλον mod-α που θα κάνω είναι να βάλω τον ένα από τους 2 μαγνήτες Out of phase ώστε στην μεσαία επιλογή να έχω έναν εντελώς διαφορετικό ήχο... Το είχα στην παλιά μου V100 κατ'επιλογήν με χρήση Push/Pull.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τα treble bleed με αντίσταση χαλάνε την γραμμικότητα του volume διότι έχουν επιπλέον αντίσταση η οποία επιμερίζεται στην διάταξη του potential divider. Έκανες την καλύτερη επιλογή με σκέτο τον πυκνωτή. Μπορείς να πειραματιστείς όπως σου είπε ο Αντώνης με διάφορους πυκνωτές, ή μπορείς και να υπολογίσεις τις συχνότητες με ένα απλό RC Calculator για να έχεις μία ιδέα που πέφτει συχνοτικά το treble bleed σου.

Edit:
Δες και εδώ, τα λέει πολύ καλά ο άνθρωπος:
http://guitarnuts2.proboards.com/thread/5317/treble-bleed-circuit
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/16, 11:24 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Alex, έχω την αίσθηση ότι προσπαθείς να φτιάξεις την απόλυτη κιθάρα που θα σού δίνει ότι ήχο φανταστείς. Δηλαδή ξεκίνησες με μια κιθάρα που θα είχε τον ήχο και την λειτουργικότητα μιας Les Paul, πράγμα το οποίο και πέτυχες, αλλά τώρα θέλεις και το quack των μονών μαγνητών. Θα έλεγα ότι είναι δύσκολο να πάρεις αυτό το quack από μια κιθάρα με humbuckers. Οι καλύτερες επιλογές είναι το out of phase wiring που ανέφερες ή να έχεις τους δύο μαγνήτες σπλιταρισμένους στη μεσαία θέση. Η τελευταία αυτή επιλογή θα σού δώσει έναν ήχο πολύ διαφορετικό και σίγουρα χαμηλότερο σε ένταση, ο οποίος σαν πρώτη εντύπωση μπορεί να μη σού φανεί ότι ταιριάζει με τον ήχο των άλλων δύο θέσεων. Από τη στιγμή όμως που ο ήχος που έχεις τώρα στη μεσαία θέση σού είναι άχρηστος, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό. Πριν από όλα αυτά όμως, και αφού λες ότι ο ήχος που παίρνεις τώρα στη μεσαία θέση μοιάζει πολύ με τον ήχο του neck, ίσως να ήταν χρήσιμο να πειραματιστείς λίγο με το ύψος των μαγνητών. Αν φυσικά δεν το έχεις κάνει ήδη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Το έχω κάνει,ανεβάζοντας τον bridge αλλά μετά υπήρχε διαφορά στο volume αναμεσα στις θέσεις 1 και 3. Φυσικά και δεν αναμένω το quack της Strat αλλά έναν bell like ήχο, όπως τουλάχιστον δίναν οι προηγούμενοι,πιο hot μαγνήτες.
Δεν ψάχνω το ιδανικό και το απόλυτο. Γιατι αν το βρω θα ειμαι δυστυχισμένος. Σημασία έχει το ταξίδι της αναζητησης και οχι τόσο ο προορισμός :)
Υ.Γ. Δεν θέλω μια κιθάρα για όλα. Εχω ήδη Strat. Θέλω μια κιθάρα στην οποία θα με ευχαριστεί να χρησιμοποιώ όλες της τις επιλογές,όχι πολυεργαλείο.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/16, 14:25 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Υ.Γ. Δεν θέλω μια κιθάρα για όλα. Εχω ήδη Strat. Θέλω μια κιθάρα στην οποία θα με ευχαριστεί να χρησιμοποιώ όλες της τις επιλογές,όχι πολυεργαλείο.

Aκριβώς γι αυτό λέω ότι το quack της strat δεν πρόκειται να το πετύχεις σε μια κιθάρα με humbuckers. Αν και νομίζω ότι υπάρχει κάποιος μαγνήτης Seymour Duncan που λένε ότι δίνει quack παρόμοιο με μονού μαγνήτη, αλλά δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιό μοντέλο είναι, ούτε ξέρω από πρώτο χέρι αν αληθεύουν οι ισχυρισμοί. Επομένως επιστρέφουμε στην αναζήτηση ενός ήχου που μπορεί να μην έχει μεν αυτό το quack, θα είναι όμως πιο χρήσιμος από αυτόν που σού δίνει τώρα η μεσαία θέση. Απομένει να δοκιμάσεις διάφορες συνδεσμολογίες όπως αυτές που αναφέρθηκαν ήδη για να δεις τι σού αρέσει περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/16, 15:12 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Το out-of-phase...ing έγινε αντιστρέφοντας τα καλώδια του neck.
Τώρα η κιθάρα έχει 3 εντελώς διαφορετικούς ήχους μεταξύ τους από ....  "2.1" που είχε πριν.
Ο ήχος γνώριμος... "Ρινικός" και "κούφιος", παρόλα αυτά χρήσιμος. Το ωραίo είναι ότι στην μεσαία θέση όταν παίζεις με το volume του ενός από τους δύο μαγνήτες παρατηρείται δραματική αλλαγή. Η διαφορά των δύο volumes κάνει την διαφορά, αν είναι πχ και τα δύο στο 5, έχεις τον ίδιο ήχο, απλά χαμηλότερα.
Όταν αρχίζεις να ανεβάζεις το ένα από τα δύο volume, κάτι αλλάζει πολύ γρήγορα.
Μ' αρέσει αυτή η ποικιλία.

Το σταματάω εδώ γιατί μάλλον κούρασα, ε;
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
σε καμια περιπτωση δεν κουραζεις. Οποιος δεν ενδιαφερεται απλα δεν διαβαζει  ;)
Θα σου προτεινα να δοκιμασεις στη μεσαια θεση και τους 2 μαγνητες split. θα σου βγαλει εναν πιο strat ηχο....

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Thanks
Για να κάνω θα έπρεπε να βάλω push/pulls αλλά αν είδες πιο πάνω έχω concentric pots και δεν παίζει να υπάρχει συνδυασμός ομοκεντρικών και push/pull. Ασε που θαταν 10 εκατοστά ύψος και δεν νομίζω να υπάρχει τόσο παχιά κιθαρα.
Εξάλλου οι συγκεκριμένοι μαγνήτες δεν ενδείκνυνται για split γιατί το αποτέλεσμα θα είναι ασθενικό. Σκέψου έναν single coil μαγνήτη με μόνο 3,5kΩ αντίσταση
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
δεν ξερω τι output θα βγαλουν αλλα μπορεις να τους εχεις μονιμα σε split χωρις push/pull στη μεσαια μονο θεση....ετσι πχ ειναι η musicman του petrucci....δεν εχω ψαξει για wiring αλλα πιστευω θα το βρεις ευκολα...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Αααα sorry, τώρα κατάλαβα τι εννοούσες. Ναι, την είχα υπόψιν κι αυτή ν την επιλογή,αλλά προβλέπω μεγάλο volume drop.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Thanks
Για να κάνω θα έπρεπε να βάλω push/pulls αλλά αν είδες πιο πάνω έχω concentric pots και δεν παίζει να υπάρχει συνδυασμός ομοκεντρικών και push/pull. Ασε που θαταν 10 εκατοστά ύψος και δεν νομίζω να υπάρχει τόσο παχιά κιθαρα.
Εξάλλου οι συγκεκριμένοι μαγνήτες δεν ενδείκνυνται για split γιατί το αποτέλεσμα θα είναι ασθενικό. Σκέψου έναν single coil μαγνήτη με μόνο 3,5kΩ αντίσταση

Kατ' αρχήν σίγουρα δεν κουράζεις. Για να συζητάμε τέτοια θέματα συχνάζουμε όλοι εδώ μέσα.

Όσο για την πρόταση του kkmspm, είναι ακριβώς αυτό που πρότεινα κι εγώ στην απάντηση #36. Δεν εννοούμε να βάλεις κάποιον επιπλέον διακόπτη που θα σπλιτάρει τους μαγνήτες. Απλά να αλλάξεις τη συνδεσμολογία έτσι ώστε στη μεσαία θέση να μην έχεις και τους δύο μαγνήτες ως full humbuckers, αλλά μόνο ένα πηνίο από τον καθένα.  Εγώ τουλάχιστον το έχω κάνει στο παρελθόν σε μερικές κιθάρες, συμπεριλαμβανομένης και μιας Ibanez SZ520 την οποία έχω ακόμα, και η οποία έχει έναν Seymour Duncan Jazz στη neck θέση (εντελώς vintage output μαγνήτης). Ο ήχος έχει μεν λιγότερη ένταση απ' ό,τι ο full humbucker (λογικό και αναμενόμενο) αλλά δεν είναι τόσο ασθενικός όσο ίσως φαντάζεσαι. Αν θέλεις ήχο που να πλησιάζει κλασσική strat/tele, είναι σίγουρα μια επιλογή. Αντίθετα δεν έχω επιχειρήσει ποτέ out of phase συνδεσμολογία, γι αυτό και με ενδιαφέρει ιδιαίτερα ο πειραματισμός σου με τη συγκεκριμένη κιθάρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Τα treble bleed με αντίσταση χαλάνε την γραμμικότητα του volume διότι έχουν επιπλέον αντίσταση η οποία επιμερίζεται στην διάταξη του potential divider. Έκανες την καλύτερη επιλογή με σκέτο τον πυκνωτή. Μπορείς να πειραματιστείς όπως σου είπε ο Αντώνης με διάφορους πυκνωτές, ή μπορείς και να υπολογίσεις τις συχνότητες με ένα απλό RC Calculator για να έχεις μία ιδέα που πέφτει συχνοτικά το treble bleed σου.

Edit:
Δες και εδώ, τα λέει πολύ καλά ο άνθρωπος:
http://guitarnuts2.proboards.com/thread/5317/treble-bleed-circuit



Καταπληκτική δουλειά στο link που έβαλες Αδριανέ. Εγώ πειραματίστηκα με όλους τους συνδυασμούς που μπορούσα να κάνω σε σειρά, παράλληλα, σκέτο πυκνωτή (είχα 120Κ, 220Κ και 1Μ αντιστάσεις και πυκνωτές 0.68, 1 και 2 nF) + το 50's wiring και ο μόνος συνδυασμός που didn't suck ήταν 120Κ + 2nF σε σειρά. Μιλάμε βέβαια για μυστήριο τρένο (Jazzmaster hot pickups, 1Μ linear volume pot με το resonant peak να είναι έντονο και μάλλον στα υψηλομεσαία παρά στο σκέτα πρίμα).
Αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο να δοκιμάσω είμαι όλος αυτιά (κάποια στιγμή θα κάνω rewiring για να συμμαζέψω το spaghetti και ίσως βάλω audio pot στο volume πηγαίνοντας κόντρα στα vintage specs).

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
o John απο το guitarnuts2 είναι απο τα φοβερότερα άτομα εκεί μέσα.  :yeah

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Τα RC κικλοματα ειναι λιγο μπελας μεχρι να δεις τι γινετε και μπορει στο τελος να μην συμβαδιζει το "ζευγαρι" αλλα παντα τα παθητικα κικλοματα ειναι τα καλυτερα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Το έχω κάνει,ανεβάζοντας τον bridge αλλά μετά υπήρχε διαφορά στο volume αναμεσα στις θέσεις 1 και 3. Φυσικά και δεν αναμένω το quack της Strat αλλά έναν bell like ήχο, όπως τουλάχιστον δίναν οι προηγούμενοι,πιο hot μαγνήτες.
Δεν ψάχνω το ιδανικό και το απόλυτο. Γιατι αν το βρω θα ειμαι δυστυχισμένος. Σημασία έχει το ταξίδι της αναζητησης και οχι τόσο ο προορισμός :)
Υ.Γ. Δεν θέλω μια κιθάρα για όλα. Εχω ήδη Strat. Θέλω μια κιθάρα στην οποία θα με ευχαριστεί να χρησιμοποιώ όλες της τις επιλογές,όχι πολυεργαλείο.


Alex, έτσι όπως είναι τώρα η κιθάρα και με το ύψος των μαγνητών εκεί που το θες (υποθέτω ο bridge θα θέλει λίγο ψηλότερα από τον neck για να ισορροπούν σε εντάσεις) και με τα volume/tone όλα στο 10 δεν έχεις αυτό το bell like που λες; Δε σου βγάζει ένα πράμα πιο rockabilly, πιο 50's πράμα, πιο Chet Atkins; Μήπως απλά με το necκ volume στο 9 και το bridge στο 10 έρχεται;
Τα ρωτάω αυτά γιατί η εντελώς προσωπική μου εμπειρία/άποψη είναι ότι το split και οι συνδυασμοί του ... δεν ... Επίσης το out of phase ... δεν ... Άντε να παίζεις τώρα και να αλλάζεις θέση από neck σε middle και να πρέπει να βάλεις τα ποτενσιόμετρα με ακρίβεια δεύτερου δεκαδικού για να βγάλεις τον ήχο που θες. Το είχε ήδη μόντα μια Epi Tribute Plus και το γύρισα στο κανονικό στην πρώτη ευκαρία. Περί ορέξεως φυσικά κολοκυθόπιτα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Alex, έτσι όπως είναι τώρα η κιθάρα και με το ύψος των μαγνητών εκεί που το θες (υποθέτω ο bridge θα θέλει λίγο ψηλότερα από τον neck για να ισορροπούν σε εντάσεις) και με τα volume/tone όλα στο 10 δεν έχεις αυτό το bell like που λες; Δε σου βγάζει ένα πράμα πιο rockabilly, πιο 50's πράμα, πιο Chet Atkins; Μήπως απλά με το necκ volume στο 9 και το bridge στο 10 έρχεται;
Τα ρωτάω αυτά γιατί η εντελώς προσωπική μου εμπειρία/άποψη είναι ότι το split και οι συνδυασμοί του ... δεν ... Επίσης το out of phase ... δεν ... Άντε να παίζεις τώρα και να αλλάζεις θέση από neck σε middle και να πρέπει να βάλεις τα ποτενσιόμετρα με ακρίβεια δεύτερου δεκαδικού για να βγάλεις τον ήχο που θες. Το είχε ήδη μόντα μια Epi Tribute Plus και το γύρισα στο κανονικό στην πρώτη ευκαιρία. Περί ορέξεως φυσικά κολοκυθόπιτα.

Όχι δεν είχα "καμπανάκια" στην θέση 2. Και όπως γράφω, μου κάνει εντύπωση γιατί το είχα με τους 16ΚΩ μαγνήτες. Μάλιστα με τους προηγούμενους μαγνήτες η θέση 2 ήταν ίσως η πιο ενδιαφέρουσα όταν έπαιζα καθαρά ή αρπίσματα.
Και εγώ πιστεύω με το split...δεν. Έκανα από χτες το απόγευμα out-of-phase και μέχρι στιγμής μαρέσει. Ναι, υπάρχει volume drop αλλά αυτό που μαρέσει είναι ότι είναι ένας παντελώς διαφορετικός ήχος από τους άλλους 2, πολύ ρινικός που συμπεριφέρεται πολύ καλά σε blues καταστάσεις.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
14743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/06, 01:55
από KOYPEAS
5 Απαντήσεις
4612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 18:16
από Gabriel6th
0 Απαντήσεις
1848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 00:13
από strawhats7
24 Απαντήσεις
7658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 11:21
από Σκίρων
9 Απαντήσεις
4880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 19:07
από themos
18 Απαντήσεις
4439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/10, 17:18
από groovymood
13 Απαντήσεις
5765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3
12 Απαντήσεις
5073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 16:26
από ritchieblackmore
14 Απαντήσεις
7385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/15, 01:50
από harrisxr650
11 Απαντήσεις
7239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/19, 09:14
από Βραζίλης