Αποστολέας Θέμα: Περι πενας...  (Αναγνώστηκε 23013 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

paran0id

  • Επισκέπτης
Περι πενας...
« στις: 22/06/06, 14:19 »
Μια απορια που πιστευω οτι θα αξιζε να παει στα FAQ γιατι ειναι χρησιμο να ξερουν οι νεοι στην ηλεκτρικη...
οταν παιζω ηλεκτρικη πολλες φορες η πενα χτυπαει το μαγνητη. τελικα πως την πιανουν την πενα? Αφηνουμε μονο την μυτη να προεξεχει απο τα δαχτυλα? εχουμε το χερι πιο εξω? η πενα πρεπει ισα ισα να ακουμπαει τη χορδη? Σε ακουστικη που η αποσταση ξυλου-χορδης ειναι μεγαλη δεν εχω τετοιο προβλημα

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #1 στις: 22/06/06, 14:28 »
Κοιτα....Θεωρητικα,οσο μικροτερο το μερος της πενας που βρισκει τη χορδη,τοσο ευκολοτερο και ταχυτερο ειναι το παιξιμο.Στην πραξει ενας ειναι ο σωστος τροπος: αυτος που σε βολευει! ;)

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #2 στις: 22/06/06, 14:31 »
το προβλημα ομως ειναι πως να βολευει, να βγαζει καλο ηχο, και να μην ακουμπαει το μαγνητη ταυτοχρονα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #3 στις: 22/06/06, 14:41 »
Δοκιμασε να παιζεις αναμεσα στους μαγνητες και οχι ακριβως απο πανω τους.
Και ναι, η επιφανεια της πενας που χρησιμοποιειται ειναι μικρη... Στην ακουστηικη χρησιμοποιεις περισσοτερη επιφανεια για strumming, ομως θα δεις οτι η ηλεκτρικη θελει αλλη τεχνικη... δοκιμασε να αφηνεις μια μικρη σχετικα επιφανεια (μυτη) απο την πενα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #4 στις: 22/06/06, 14:42 »
Δοκιμασε να παιζεις αναμεσα στους μαγνητες και οχι ακριβως απο πανω τους.
Και ναι, η επιφανεια της πενας που χρησιμοποιειται ειναι μικρη... Στην ακουστηικη χρησιμοποιεις περισσοτερη επιφανεια για strumming, ομως θα δεις οτι η ηλεκτρικη θελει αλλη τεχνικη... δοκιμασε να αφηνεις μια μικρη σχετικα επιφανεια (μυτη) απο την πενα...
ευχαριστω, αυτο με το αναμεσα και εγω το κανω, αλλα σε κιθαρες οπως ibanez rg(h-s-h) που δεν εχει χωρο τι κανω?

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #5 στις: 22/06/06, 14:47 »
Δεν υπάρχει κανόνας...

Πολύ συνηθισμένο είναι να παίζει κανείς με την πένα υπό γωνία και προσπαθώντας να βρίσκει τη χορδή με μικρό τμήμα της μύτης. Αυτό βοηθάει σε shredding παίξιμο και δίνει σημαντική ταχύτητα στα στακάτο περάσματα.

Από την άλλη, ο Steve Morse για παράδειγμα παίζει με τελείως flat την πένα στις χορδές, αν δείτε βίντεο θα καταλάβετε. Αυτό δίνει τελείως άλλο ήχο, και φυσικά είναι και πιο δύσκολο.

Ακόμα πιο δύσκολο είναι αυτό που κάνει κάποιες φορές ο Eric Johnson, να χτυπάει προς τα κάτω με μια γωνία και προς τα πάνω με την ακριβώς "αντίθετη" γωνία!

Το σημαντικό είναι να προσπαθούμε να έχουμε τελείως ελεύθερο το δεξί χέρι, ώστε να εκμεταλευόμαστε όλες τις τεχνικές που μπορεί να μας προκύψουν.  
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #6 στις: 22/06/06, 14:49 »
ΔΗΛΑΔΗ ΠΛΑΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΙΣΤΡΑ ΕΥΚΟΛΑ? τι μαλαξ που ειμαι και προσπαθω φλατ...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #7 στις: 22/06/06, 14:50 »
ΔΗΛΑΔΗ ΠΛΑΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΙΣΤΡΑ ΕΥΚΟΛΑ? τι μαλαξ που ειμαι και προσπαθω φλατ...

Δεν είναι θέμα μ@λ@κίας αλλά τεχνικής και ήχου  ;)

Καλό είναι να δοκιμάσεις με διάφορους τρόπους, ανάλογα και με το κομμάτι/πέρασμα, όπως και με διάφορες πένες, από άποψη πάχους και υλικού.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #8 στις: 22/06/06, 17:12 »
ΕΕΕΕλά ρε paranoid τι απορίες είναι αυτές ?  ;D  ;D  ;D

Γενικά όπως είπαν και τα παιδιά όσο πιο μικρή είναι η επιφάνεια της πένας που βρίσκει στις χορδές τόσο πιο γρήγορα και εύκολα θα παίξεις . Τώρα αν θες να βαράς συνχορδίες λογικά πρέπει να είνια λίγο μεγαλύτερη η επιφάνεια. Αλλά δεν υπάρχει κάτι στάνταρ,Οτι βολεύει το ΄χερι σου καλύτερα . Και με την εμπειρία και την εξάσκηση ,μετά από λίγο το χέρι πάει απο μόνο του στη σωστή απόσταση και ούτε που σκέφτεσαι τέτοια ζητήματα

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #9 στις: 22/06/06, 17:38 »
Ακόμα πιο δύσκολο είναι αυτό που κάνει κάποιες φορές ο Eric Johnson, να χτυπάει προς τα κάτω με μια γωνία και προς τα πάνω με την ακριβώς "αντίθετη" γωνία!

Αυτό, για να είμαι ειλικρινής, είναι κάτι το οποίο δεν το είχα προσέξει...

Μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ τι αλλάζει με αυτόν τον τρόπο?

Βασικά σε ρωτάω διότι μου φαίνεται το ίδιο πράγμα...μόνο στο timing στο παίξιμο μου φαίνεται ότι παίζει ρόλο.

Ηχητικά έχει διαφορά?
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #10 στις: 22/06/06, 19:09 »
Επίσης προσπάθησε να ελέγχεις την πένα με τον καρπό σου και όχι τον αντίχειρα/δείκτη.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #11 στις: 22/06/06, 19:27 »
Αυτό, για να είμαι ειλικρινής, είναι κάτι το οποίο δεν το είχα προσέξει...

Μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ τι αλλάζει με αυτόν τον τρόπο?

Βασικά σε ρωτάω διότι μου φαίνεται το ίδιο πράγμα...μόνο στο timing στο παίξιμο μου φαίνεται ότι παίζει ρόλο.

Ηχητικά έχει διαφορά?

Καλά τώρα μιλάμε για τον άνθρωπο που ακούει τις μπαταρίες να του μιλάνε...  :P :P ;D ;D ;D

Όλα παίζουν ρόλο στον τόνο, τώρα πόσο ευδιάκριτη είναι η διαφορά...
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #12 στις: 22/06/06, 21:51 »
εγώ θα πρότεινα μάλλον αυτό που λέει ο tccl flat, το οποίο αν έχεις συνηθίσει πλάγια δυσκολεύει να συνηθίσεις, αλλά αφού το συνηθίσεις νομίζω ότι μετά σου έρχεται πιο σωστά με το χρόνο

η πένα κάθετα στη χορδή και στους δύο άξονες στο σημείο που χτυπάει, να περισσεύει λίγη πένα, να έχει καλό κράτημα, και να διανύει όσο το δυνατόν λιγότερη απόσταση προκειμένου να χτυπήσει τη χορδή και όσο τη δυνατόν λιγότερη απόσταση αφού τη χτυπήσει,
ενώ με αντίσταση στο χέρι, αποκτάς σιγουριά πως ο ήχος θα βγει καθαρός και κρυστάλλινος ακόμα και στα ανεβάσματα ακόμα και με crunchy ήχο στη πεταλιέρα σου
η άκρη του αντίχειρα σχεδόν σε ορθή γωνία σε σχέση με την άκρη του δείκτη

στα καθαρά ακόρντα βέβαια, πιστεύω ότι μεγάλη σημασία έχει ο ήχος και γιαυτό νομίζω ότι η κλίση και το πάχος της πένας πρέπει να καθορίζονται κυρίως από αυτό

τέλος, ναι μεν απτην αρχή πρέπει να μαθαίνεις σωστά στη κιθάρα αλλά η πένα δεν έχει κάποιο μπούσουλα, δεν υπάρχει απόλυτο σωστό
να πω ότι δε χρειάζεται να αγχώνεσαι με αυτά, ίσως καλύτερα πρώτα λύσε μεγαλύτερα προβλήματα κι αυτά τα βλέπεις έτσι
το θέμα είναι να μάθεις να παίζεις γρήγορα με το δεξί, να μετράς σωστά, και φυσικά να κλείνεις σωστά
αν το μάθεις αυτό και πιάνεις περίεργα την πένα, κανείς δε θα σε ρωτήσει γιατί πιάνεις έτσι την πένα
αν μάθεις να πιάνεις σωστά την πένα κάθε φορά αλλά δε μάθεις τα υπόλοιπα σίγουρα θα σου το πουν
ελπίζω να μη σε μπέρδεψα

edit: απλά μη το πάρεις πατριωτικά το θέμα, με τον τρόπο που σου είπα γιατί θα αρχίσεις να χτυπάς σα μπουζουξής, δε θα μείνει τπτ...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/06, 21:56 από oneofthem »

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #13 στις: 22/06/06, 21:55 »
ισα ισα ευχαριστω, κατατοπιστικοτατος, οπως και ολοι οι αλλοι. σας ευχαριστω για το ενδιαφερον

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #14 στις: 24/02/07, 21:12 »
ΕΙδα ενα βιντεο τουτοριαλ του Herman Li για το sweep picking (στο TG),και ανεφερε οτι "αλλαζω την τεχνικη μου απο rythm se lead", και εστριψε λιγο το χερι του στρεφοντας τον φορεα της  επιφανειας της πενας καθετα στις χορδες .Πριν ηταν υπο γωνια.
Επιπλεον εχω προσεξει οτι στα solο πολλοι κρατουν την πενα με τον αντιχειρα κ τον δεικτη.Βοηθαει αυτο στην ταχυτητα η σε κατι αλλο;Επειδη εγω βαζω κ τον μεσο.
Γενικα υπαρχει καποιος πιο αποτελεσματικος τροπος οσον αφορα την πενα-ταχυτητα η ειναι θεμα προτιμησης;
Ο,τι αλλο σχετικο ευπροσδεκτο.

Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #15 στις: 24/02/07, 21:21 »
O Michael Angelo Batio (μιλάμε για super-speed) σε ένα βίντεό του λέει ότι το μόνο που έχει σημασία για fast picking είναι να μένουν ακίνητοι ο αντίχειρας και ο δείκτης και δεν  παίζει ρόλο το πως κρατάς την πένα.

Αποσυνδεδεμένος slowtheeggs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #16 στις: 24/02/07, 22:08 »
πιστευω οτι για το πως θα τοποθετησεις το δεξι χερι κ το πως θα πιασεις την πενα εχει να κανει με το πως βολευεσαι καλυτερα.προσωπικα για alternate picking εχω την πενα καθετα με τις χορδες κ για sweep με μια κλιση.αλλα οπως βολευεται κανεις.για παραδειγμα αν δεις πως τοποθετει το χερι ο marty friedman πιστευεις οτι θα παθει τενοντιτιδα,αλλα σιγουρα ετσι βολευεται κ δεν νομιζω να μην μπορει να παιξει κιθαρα

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #17 στις: 24/02/07, 22:27 »
Ένας φίλος μπουζουξής μου είπε να κρατάω την πένα με αντίχειρα και δείκτη μόνο και να ελέγχω την κίνηση με τον πύχη και όχι με τον καρπό. Και ομολογώ ότι με βοήθησε πολύ.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Fuzz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #18 στις: 25/02/07, 03:29 »
Παραθέτω  την παρακάτω εικόνα,σώστην και μεγένθυνέ την (μη βγάλεις και τα μάτια σου),είναι απο το βιβλίο του Troy Stetina "Speed Mechanics for Lead guitar". Ειδού οι συμβουλές του μεγάλου Troy

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #19 στις: 25/02/07, 17:25 »
Eνα ενδιαφερον αρθρο για picking techniques μπορειτε:

http://www.tuckandpatti.com/pick-finger_tech.html

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #21 στις: 27/02/07, 23:01 »
Όποιος θέλει να καλύψει όλο το heavy φάσμα δεν  πρέπει απλά ειναι υποχρεωμένος για εμένα να έχει όλο το υλικο(βιβλιο,dvd,cd)του Troy Stetina.Ισως ο πληρέστερος τρόπος και μέθοδος για να μάθει κάποιος....(αντε σας λέμε και τα μυστικά...)
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος yiota33

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #22 στις: 19/11/07, 20:00 »
γεια σας
παρακαλω μπορει καποιος να μου πει αν υπαρχει καποια τεχνικη πεξιματος με πενα, ή καποιο βιβλιο? χρονια τωρα παιζω με δαχτυλα, και προσφατα πηρα ακουστικη και προσπαθω να μαθω με τη πενα.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #23 στις: 19/12/07, 09:46 »
Upstroke with power chords!

Έχω πρόβλημα όταν παίζω upstroke power chords με βάση τη A. Ακούγεται χάλια ο ήχος, καμιά σχέση με το upstroke...
 
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Περι πενας...
« Απάντηση #24 στις: 19/12/07, 09:47 »
A, στην ηλεκτρική εεεε και πανκ...
Respect Existance or Expect Resistance

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
13907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/05, 14:11
από Tar
12 Απαντήσεις
10106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 22:10
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
9826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 14:44
από denisgiann
9 Απαντήσεις
3965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/12, 18:48
από kkmspm (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
3642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/13, 19:24
από elrich
0 Απαντήσεις
7291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/16, 15:56
από saved
7 Απαντήσεις
16591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/18, 17:31
από mouz
Περι οκταβερ

Ξεκίνησε από saved Εφέ

3 Απαντήσεις
4858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/20, 00:16
από saved
6 Απαντήσεις
3601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/21, 21:44
από BitCollector
Περι noiz.gr

Ξεκίνησε από 13-13 Λοιπά

1 Απαντήσεις
745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/24, 09:27
από Βραζίλης