Αποστολέας Θέμα: Αγορά κιθάρας  (Αναγνώστηκε 17440 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #25 στις: 15/02/08, 00:17 »
Παρε μια φθηνη Schecter να βρεις την υγεια σου και στο μελλον αλλαζεις μαγνητες και εισαι βασιλιας.



Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #26 στις: 15/02/08, 07:54 »
Καλησπέρα...

Μήπως μια ibanez δεν ενδείκνειται για κάποιον που θέλει να παίξει classic rock??
Μήπως επίσης θα πρέπει να λάβουμε υπόψην μας ότι το παιδί προέρχεται απο την κλασσική κιθάρα και ένα μπράτσο τυπου ibanez θα του φανει "οδοντογλυφίδα"??..

Απο εμπειρία σου λέω επειδή ασχολούμαι σοβαρα με την κλασσική ( σε ένα χρονάκι παίρνω πτυχίο) πώς ίσα ίσα!
το μπράτσο μιας ibanez βολεύει απίστευτα γιατι είναι πιο φαρδύ απ τις υπόλοιπες κιθάρες (fender κτλ) και έχεις μεγαλύτερες αποστάσεις μεταξύ των χορδών και νομίζω είναι και λίγο πιο flat απ τις υπόλοιπες...

Σαν κλασσικός λοιπόν συστήνω Ibanez και από ενισχυτή Roland cube για ευελιξία και ταυτόχρονα τίμια ποιότητα! 8)...

Μάλλον το πολύ flat radius είναι αυτό που σε βολεύει... ;)

Και πάλι όμως...για κάποιον που δηλώνει προτίμηση σε rock-classic rock δεν θα πρότεινα κιθάρες που προσανατολίζονται σε άλλα στυλ...
(οπως και να το κάνουμε η γνωστή αυτή σειρά της ibanez έχει φτιαχτεί για να εξυπηρετεί μόνο high gain μεταλοκαταστάσεις...)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #27 στις: 15/02/08, 15:23 »
Τι να σου πώ?? Με την Ibanez μου ( που είναι RG και όχι S δηλαδή κ καλά για μέταλ) παιζω άψογα Blues και classic rock!!
δεν πιστεύω πως μία κιθάρα είναι φτιαγμένη για κάποιο είδος (εκτος απ το σχήμα)
Πιστεύω πως το θέμα είναι πως θα μεταχειριστεί την κιθάρα ο καθένας..


Να τονισω επίσης πως ΔΕΝ παίζω Metal. 8)

Αποσυνδεδεμένος onou12345

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #28 στις: 15/02/08, 19:29 »
Παρε μια φθηνη Schecter να βρεις την υγεια σου και στο μελλον αλλαζεις μαγνητες και εισαι βασιλιας.







Πήγα σε ένα μαγαζί και την δοκίμασα. Μου φάνικε πολύ καλη. Τώρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι να πάρω αυτήν.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #29 στις: 15/02/08, 21:47 »
Την αγορασα πριν 10 μερες (το μοντελο χωρις τρεμολο) και εχω πιασει τον εαυτο μου να παιζει ασταματητα,και μαλιστα θεματα που πριν δεν μου ερχοταν να παιξω με την Ibanez που ειχα.Δεν ξερω, κατι προκαλεσε μεσα μου αυτη η κιθαρα.    :o   Βγαινει σε 3 χρωματα ,εγω πηρα το tobacco sunburst.Ανεβαζω και τα αλλα 2 χρωματα να τα δεις.





Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #30 στις: 16/02/08, 13:54 »
O Ιbanez είναι λίγο τζιτζικάκι..
κ ό fender θα σε περιορίσει για αρχή με τους λίγους του ήχους..

Καλησπέρα...

Μήπως μια ibanez δεν ενδείκνειται για κάποιον που θέλει να παίξει classic rock??
Μήπως επίσης θα πρέπει να λάβουμε υπόψην μας ότι το παιδί προέρχεται απο την κλασσική κιθάρα και ένα μπράτσο τυπου ibanez θα του φανει "οδοντογλυφίδα"??..

Απο εμπειρία σου λέω επειδή ασχολούμαι σοβαρα με την κλασσική ( σε ένα χρονάκι παίρνω πτυχίο) πώς ίσα ίσα!
το μπράτσο μιας ibanez βολεύει απίστευτα γιατι είναι πιο φαρδύ απ τις υπόλοιπες κιθάρες (fender κτλ) και έχεις μεγαλύτερες αποστάσεις μεταξύ των χορδών και νομίζω είναι και λίγο πιο flat απ τις υπόλοιπες...

Σαν κλασσικός λοιπόν συστήνω Ibanez και από ενισχυτή Roland cube για ευελιξία και ταυτόχρονα τίμια ποιότητα! 8)...
τα μπρατσα της ακουστικής και της κλασικης κιθαρας της ibanez, δεν εχουν καμία σχεση με της ηλεκτρικης ..

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #31 στις: 16/02/08, 13:56 »
Τι να σου πώ?? Με την Ibanez μου ( που είναι RG και όχι S δηλαδή κ καλά για μέταλ) παιζω άψογα Blues και classic rock!!
δεν πιστεύω πως μία κιθάρα είναι φτιαγμένη για κάποιο είδος (εκτος απ το σχήμα)
Πιστεύω πως το θέμα είναι πως θα μεταχειριστεί την κιθάρα ο καθένας..


Να τονισω επίσης πως ΔΕΝ παίζω Metal. 8)
ε, τοτε αν θα παιξεις σε stratocaster - squire - epi - gibson .. θα καταλαβεις τι εννοουμε ..

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #32 στις: 16/02/08, 16:05 »
Τι να σου πώ?? Με την Ibanez μου ( που είναι RG και όχι S δηλαδή κ καλά για μέταλ) παιζω άψογα Blues και classic rock!!
δεν πιστεύω πως μία κιθάρα είναι φτιαγμένη για κάποιο είδος (εκτος απ το σχήμα)
Πιστεύω πως το θέμα είναι πως θα μεταχειριστεί την κιθάρα ο καθένας..


Να τονισω επίσης πως ΔΕΝ παίζω Metal. 8)
ε, τοτε αν θα παιξεις σε stratocaster - squire - epi - gibson .. θα καταλαβεις τι εννοουμε ..

Παιδιά είμαστε?? ??? ???
Εννοείται έχω παίξει και παίζω και πολύ συχνα και έχουν περάσει απ τα χέρια μου πολλές! :o
Απλά δεν τα θεωρώ ευέλικτα όργανα!! μόνο αν είχα κατασταλάξει σ ένα στύλ θα έπαιρνα ένα τόσο περιορισμένο όργανο... 8)

Για κάποιον που τώρα ξεκινάει ηλεκτρική πιστεύω πως το πιο σωστό είναι να του δώσεις τις επιλογές ώστε να δεί λίγο όλες τις απόψεις ήχων και να καταλήξει αργότερα μόλις αποκτήσει εμπειρία..

Για εύελιξία θα έπερνα κάτι σε Framus-Ibanez-Parker-Vigier-Mayones-music man.
Αλλά όλες αυτές είναι σε επίπεδο χρημάτων που θα έδινα εγώ μάλλον και όχι ο φίλος μας!! Εκτός απ τις Ibanez που έχουν και τα φθηνά τους ευέλικτα μοντέλα!! 8)

Επίσης ο φίλος onou12345 λέει....
Ποιό πολύ ακούω rock και classic rock. Θα προτιμούσα όμως κάτι ενδιάμεσο.

....άρα χωρίς απαραίτητο προορισμό το Classic rock!!

Αν μας πει και μπάντες ή κιθαρίστες που του αρέσουν θα μπορέσουμε να τον βοηθήσουμε παραπάνω..

O Ιbanez είναι λίγο τζιτζικάκι..
κ ό fender θα σε περιορίσει για αρχή με τους λίγους του ήχους..

Καλησπέρα...

Μήπως μια ibanez δεν ενδείκνειται για κάποιον που θέλει να παίξει classic rock??
Μήπως επίσης θα πρέπει να λάβουμε υπόψην μας ότι το παιδί προέρχεται απο την κλασσική κιθάρα και ένα μπράτσο τυπου ibanez θα του φανει "οδοντογλυφίδα"??..

Απο εμπειρία σου λέω επειδή ασχολούμαι σοβαρα με την κλασσική ( σε ένα χρονάκι παίρνω πτυχίο) πώς ίσα ίσα!
το μπράτσο μιας ibanez βολεύει απίστευτα γιατι είναι πιο φαρδύ απ τις υπόλοιπες κιθάρες (fender κτλ) και έχεις μεγαλύτερες αποστάσεις μεταξύ των χορδών και νομίζω είναι και λίγο πιο flat απ τις υπόλοιπες...

Σαν κλασσικός λοιπόν συστήνω Ibanez και από ενισχυτή Roland cube για ευελιξία και ταυτόχρονα τίμια ποιότητα! 8)...
τα μπρατσα της ακουστικής και της κλασικης κιθαρας της ibanez, δεν εχουν καμία σχεση με της ηλεκτρικης ..


Δεν έχω κλασσική ibanez..
Ηλεκτρική έχω!! Απο κλασσική έχω Dicente Sanchis Ισπανική χειροποίητη!! με μια μπατσάρα ΝΑ!! :o μεγαλύτερη απ το μπράτσο του Ζαν Κλοντ!! :o :o :o
Αλλά παρ όλα αυτά στην ηλεκτρική με βολεύουν τα μπράτσα της Ibanez!! Δεν με νοιάζει το μπράτσο να είναι λεπτό ή χοντρό τόσο όσο το να είναι φαρδύ!! ;)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #33 στις: 16/02/08, 17:20 »
Παιδιά είμαστε?? ??? ???
Εννοείται έχω παίξει και παίζω και πολύ συχνα και έχουν περάσει απ τα χέρια μου πολλές! :o
Απλά δεν τα θεωρώ ευέλικτα όργανα!! μόνο αν είχα κατασταλάξει σ ένα στύλ θα έπαιρνα ένα τόσο περιορισμένο όργανο... φαρδύ!! ;)

Εννοείς οτι μια strat είναι λιγότερο ευέλικτη απο μια κιθάρα με : floyd rose, locking nut, γκαζωμένους μαγνήτες πανω απο 13-15K και μπράτσο φτιαγμένο ειδικά για shreding??!!...

Πόσους διάσημους παίχτες έχεις δει να παίζουν με τέτοιου τύπου ηλεκτρικές και να μην είναι "μεταλάδες"??
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #34 στις: 16/02/08, 18:59 »
τους 2 πιο διάσημους αν αυτό είναι σου σ ενδιαφέρει.. Satriani Vai! ή ο Andy timmons ή παλιότερα και ο Gambale και ο Brett Garsed!!

Και επίσης γιατί να αντιγράφουμε τους διάσημους?? μονο και μόνο επειδή έτυχε στη εποχή τους να υπάρχουν μόνο αυτές οι μάρκες??

και επίσης ο Jeff Beck για παράδειγμα άν και με strat έπαιζε με High output μαγνήτες με τελείως classic ήχο!!

Γενικά, και πάλι το λέω, πιστεύω πώς όλα αυτά είναι υποκειμενικά και πως ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει την κάθε κιθάρα με τον δικό του τρόπο!!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #35 στις: 16/02/08, 21:32 »
τους 2 πιο διάσημους αν αυτό είναι σου σ ενδιαφέρει.. Satriani Vai! ή ο Andy timmons ή παλιότερα και ο Gambale και ο Brett Garsed!!

Και επίσης γιατί να αντιγράφουμε τους διάσημους?? μονο και μόνο επειδή έτυχε στη εποχή τους να υπάρχουν μόνο αυτές οι μάρκες??

και επίσης ο Jeff Beck για παράδειγμα άν και με strat έπαιζε με High output μαγνήτες με τελείως classic ήχο!!

Γενικά, και πάλι το λέω, πιστεύω πώς όλα αυτά είναι υποκειμενικά και πως ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει την κάθε κιθάρα με τον δικό του τρόπο!!
Ολοι όσοι ανέφερες είναι θιασώτες του high gain ήχου...το rock όμως δεν είναι μόνο αυτό...

Πώς θα ακουστεί μια τέτοια κιθάρα αν παίξει το sultans of swing, το another brick in the wall ή το sweet home alabama??
Δεν αμφισβητώ την ibanez σαν εταιρεία , απλά εχω διαφορετική άποψη για το versality των συγκεκριμένων μοντέλων...


Οσο για την Jeff Beck signature strat των nineties (αυτή μάλλον εννοείς) φορούσε αν θυμάμαι καλά dually gold-gold lace sensors (12k)..(όχι και τόοσο hot).
Αν πιάσεις όμως την συγκεκριμένη κιθάρα θα δείς οτι το μπράτσο της είναι σαν κορμός δέντρου και δεν έχει σχέση με λεπτά modern necks...
(και στις bolt-on κιθάρες αυτό παίζει σημαντικό ρόλο στον ήχο τους)...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος fragostafylo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #36 στις: 07/03/08, 08:40 »
γεια και απο εμένα. Είπα να μην ανοίξω νέο τοπικ και να ρωτήσω εδω κανα δύο πραγματάκια.
παίζω ηλεκτροακουστική ένα χρόνο τώρα, είχα πάρει jacky jackson 150E απλά δοκιμαστικά για να δώ αν θα μείνω στο κόσμο της κιθάρας(δίοτι είμαι λίγο περίεργος σε αυτά έχω περάσει απο 1χρονο drums και 6χρόνια αρμόνιο). Δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος απο την κιθάρα αυτή, προβληματα στο κούρδισμα, ξεκουρδίζεται πανέυκολα, η μι στο 12τάστο  προσπάθει να μοιάσει στο άκουσμα της νότας μι, πολυ σκληρό το πίασημο της anyway. Σκέυτομαι τωρα για αγορά ηλεκτρικής κιθάρας επειδή hammer bend δεν ακούγονται καλα ούτε βγαίνουν τοσο εύκολα, επίσης μου ερέσει αυτή η ευλιξία στος ήχους παραμορφώσεις και έτσι!! απλα με τρελάινουν!!
είμαι στο ίδιο budget με τον φίλο που άνοιξε το τοπικ μαχ 500Ε. Αυτη τη στιγμή παίζω (και εχω φαέι κόλλημα ) blues έχετε τίποτα υπό'ψιν σας? να βοηθήσετε και εμένα?
εχει τοσο σημαντικό ρολο η κιθάρα στο είδος μουσικης που παίζεις? 

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #37 στις: 07/03/08, 14:53 »
είμαι στο ίδιο budget με τον φίλο που άνοιξε το τοπικ μαχ 500Ε. Αυτη τη στιγμή παίζω (και εχω φαέι κόλλημα ) blues έχετε τίποτα υπό'ψιν σας? να βοηθήσετε και εμένα?


Έχουν γίνει πολλές συζητήσεις στο φόρουμ, καταρχήν κάνε μία αναζήτηση για ανάλογα θέματα και ρίξε και μια ματιά στο FAQ.
Έχεις φάει κόλλημα με blues αλλά θέλεις ευελιξία για παραμόρφωση...θα σου προτείνω την κλασική λύση Fender Stratocaster Standard (Mexico) με διπλό μαγνήτη στη θέση bridge, ακριβώς στα λεφτά σου:
http://www.thomann.de/gr/fender_mex_std_fat_strat_mn_aw.htm

Βέβαια, αν το κόλλημά σου με τα blues είναι σοβαρό  :), και δε θες να παίξεις hard/heavy, δοκίμασε οπωσδήποτε και κάποια telecaster:
http://www.thomann.de/gr/fender_mex_std_tele_egitarre.htm

Αυτές είναι πολύ κλασικές λύσεις, αλλα με μία βόλτα στην αγορά θα βρεις πολλές κιθάρες που μπορεί να σε βολεύουν. Μην κολλήσεις στις μάρκες,  δοκίμασε πολλές διαφορετικές και δες τι σε βολεύει στο χέρι και τι σου ακούγεται καλύτερα.
Θα βοηθήσει πολύ να αναφέρεις περίπου τι ήχο θέλεις να βγάλεις- γράψε ενδεικτικά κάποια συγκροτήματα/κιθαρίστες...

εχει τοσο σημαντικό ρολο η κιθάρα στο είδος μουσικης που παίζεις? 


Έχουν επικρατήσει κάποια στερεότυπα, τύπου "η tele δεν κάνει για hard rock", "η ibanez δεν κάνει για blues", και τα λοιπά. Σε κάποιο βαθμό, οι μαγνήτες, το μπράτσο και άλλα χαρακτηριστικά μιας κιθάρας μπορεί να διευκολύνουν το παίξιμο συγκεκριμένων στυλ. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι ισχύουν τα παραπάνω στερεότυπα. Μην ξεχνάς ότι η κιθάρα είναι μόνο ένα μέρος του εξοπλισμού- ο ήχος του ίδιου οργάνου μπορεί να μεταμορφώνεται από ενισχυτή σε ενισχυτή...για να μη μιλήσουμε για πετάλια και πεταλιέρες  :).

Υ.Γ. Έχεις κάνει setup στην κιθάρα που έχεις τώρα; Θα σου πρότεινα πριν προχωρήσεις σε αγορά, να κάνεις ένα καλό setup και να δεις μήπως ένα μέρος των προβλημάτων που έχεις με την κιθάρα σου έιναι θέμα ρύθμισης.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος fragostafylo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #38 στις: 07/03/08, 15:49 »
xmmm


ακούσε αν μπορεις τα πρώτα 20" απο αυτό το τραγούδι. Αυτόν τον ήχον θα μπορουσα να το ακούω για παντα!!!
========================================================================================


η απίστευτη εναρξη

δεν ξέρω αν βοηθάνε κάπως
+ http://mp3shake.com/en/Curdled/201509-Cumbia_de_Surf___Joseph_Julian_Gonzales_mp3_download.html
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/08, 17:01 από fragostafylo »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #39 στις: 11/03/08, 16:47 »
Stratocaster με διπλό στο bridge...θα σε καλύψει πλήρως για αυτά που παρέθεσες και ακόμη περισσότερα...εννοείται και για blues.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος navy82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • OSMOND STC-33 RULEZ
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #40 στις: 11/03/08, 17:17 »
Jackson js30 απέναντι από rock city 270€
2 διπλοί μαγνήτες,floyd rose

Εχω ψηθεί να την αγοράσω και εγώ

Αποσυνδεδεμένος navy82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • OSMOND STC-33 RULEZ
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #41 στις: 11/03/08, 17:21 »
παρτε μια ματιά

VALUE FOR MONEY!!!!

http://www.jacksonguitars.com/products/search.php?partno=2900012585

Αποσυνδεδεμένος fragostafylo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #42 στις: 11/03/08, 17:45 »
ρίξτε μια ματία εδώ.

Yamaha pacifica http://www.thomann.de/gr/yamaha_pacifica_112v_sl.htm
                                          vs
Fender squier http://www.thomann.de/gr/fender_squier_deluxe_stratocaster_pwm.htm
(oσο για το χρώμα είναι απλά έρωτας)

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #43 στις: 12/03/08, 03:15 »
παρτε μια ματιά

VALUE FOR MONEY!!!!

http://www.jacksonguitars.com/products/search.php?partno=2900012585


Προτείνεις τη συγκεκριμένη κιθάρα για κάποιον που θέλει να παίζει blues και να έχει ευελιξία;

ρίξτε μια ματία εδώ.

Yamaha pacifica http://www.thomann.de/gr/yamaha_pacifica_112v_sl.htm
                                          vs
Fender squier http://www.thomann.de/gr/fender_squier_deluxe_stratocaster_pwm.htm
(oσο για το χρώμα είναι απλά έρωτας)


Απ' ότι ξέρω, είναι και οι δύο αξιοπρεπέστατες για τα λεφτά που διαθέτεις. Αλλά στην τιμή της Deluxe Squier (ίσως λίγο ακριβότερα) μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη Standard Stratocaster (Mexico), που είναι αρκετά καλύτερη κατασκευαστικά. Ψάξε στις αγγελίες!

Και δε μου απάντησες: setup έχεις κάνει στην κιθάρα που έχεις;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος navy82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • OSMOND STC-33 RULEZ
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #44 στις: 12/03/08, 17:03 »
Σίγουρα θά εχει ευελιξία λόγω λεπτου μπράτσου της jackson.... 8 ;D

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αγορά κιθάρας
« Απάντηση #45 στις: 12/03/08, 22:41 »
Σίγουρα θά εχει ευελιξία λόγω λεπτου μπράτσου της jackson.... 8 ;D

Νομίζω ότι ο fragostafylo εννοεί ευελιξία όσον αφορά τον ήχο, δηλαδή να μπορεί να παίξει όσο το δυνατόν περισσότερα μουσικά είδη μουσικής γίνεται με το ίδιο όργανο. Τώρα αν τον βολεύει λεπτό ή χοντρό μπράτσο, αυτό είναι άλλο θέμα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 02:13
από dracula
18 Απαντήσεις
11929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/04, 17:33
από ASSOS
32 Απαντήσεις
15243 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 12:16
από Devil Driver
17 Απαντήσεις
9030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/04, 13:38
από DimitrisT
52 Απαντήσεις
20852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 19:29
από Solstafir
14 Απαντήσεις
7242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 16:37
από m@ster k@frer
1 Απαντήσεις
2908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 20:22
από fenderiarhs
10 Απαντήσεις
6070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
29 Απαντήσεις
10161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 18:39
από nikosgr123
24 Απαντήσεις
7670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/08, 01:20
από Jezus