Αποστολέας Θέμα: Αλλαγη Χορδων  (Αναγνώστηκε 7094 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Αλλαγη Χορδων
« στις: 14/01/10, 17:01 »
Καλησπερα σας...πριν λιγες μερες ενας φιλος μου απεκτησε μια Epiphone Les Paul...Αλλα ηταν για αριστεροχειρα...
Τωρα ερχετε η ερωτηση μου...θα υπαρξει καποιο προβλημα αν αλλαξει τις χορδες? (ελπιζω να καταλαβαινετε) δλδ αν αλλαξει την θεση τους !

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Χορδων
« Απάντηση #1 στις: 15/01/10, 03:43 »
Να σε κατατοπίσω φίλε μου καλύτερα, στο πως να κάνεις την ερώτηση.
Πρώτα από όλα, οι κιθάρες, από την μάνα τους, είναι φτιαγμένες ή για αριστερόχειρες ή για δεξιόχειρες.
Αυτό συμβαίνει γιατί αλλιώς είναι κατασκευασμένη μία κιθάρα για δεξιόχειρα και αλλιώς για αριστερόχειρα και στο μπράτσο και στο σώμα,
ιδιαίτερα έαν είναι ακουστική - κλασσική, το ίδιο όμως ισχύει και για τις ηλεκτρικές αλλά σε μικρότερο βαθμό.
Αυτό σε μία κιθάρα τύπου Les Paul, μπορείς να το δεις από το σώμα της, μιας και οι Les Paul είναι cut away, δηλαδή το σώμα της δεν είναι συμμετρικό έαν το χωρίσεις στη μέση (όπως σε μία κλασσικη κιθάρα που μοιάζει ας πούμε σαν αχλάδι) αλλά από τη μια μεριά είναι στρογγυλεμένη και από την άλλη μεριά κάνει ένα ημικύκλιο καμπύλη σαν γούβα, που χάρη σε αυτό φτάνουνε εύκολα τα δαχτυλά σου επάνω στην ταστιέρα μέχρι το τελευταίο μικρούλη τάστο.
Από εκεί λοιπόν καταλαβαίνεις έαν πρόκειται για δεξιόχειρη ή αριστερόχειρη κιθάρα από τη μάνα της.
Έαν την κρατήσεις ανάποδα, δεν θα φτάνουνε τα δάχτυλα σου εύκολα μέχρι το τελευταίο τάστο, δηλαδή αυτό που βρίσκεται κοντά στους μαγνήτες.

Πρώτα από όλα λοιπόν, η κιθάρα είναι μαμίσια δεξιόχειρη ή αριστερόχειρη και εσύ θέλεις να τουμπάρεις τις χορδές ?
Έαν είναι μαμίσια δεξιόχειρη και την έχει κάνει αριστερόχειρη, τότε εάν τουμπάρεις εσύ τις χορδές, θα είναι ακόμη καλύτερο για την κιθάρα, γιατί έτσι είναι σχεδιασμένη εξ' αρχής να μπαίνουνε οι χορδές της. Δηλαδή σαν δεξιά κιθάρα και όχι σαν αριστερή που τις έχει ο άλλος.

Έαν πάλι είναι μαμίσια αριστερόχειρη και την έχει κάνει δεξιόχειρη (παλαβό αυτό *1*) τουμπάροντας τις χορδές, τότε τις βάζεις απλά ανάποδα από ότι είναι σχεδιασμένη η κιθάρα να τις φοράει.

Στο παρελθόν, αρκετοί αριστερόχειρες κιθαρίστες, κάνανε αυτή τη δουλειά, βλέπε jimi Hendrix.

Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστεί να πάει τη κιθάρα για ένα Setup σε ένα μάστορα, ώστε να ρυθμίσει τις χορδές και την γέφυρα και όχι μόνο να τις περάσει και να τις κουρδίσει, εφόσον θέλει ο ήχος της κιθάρας να είναι 100% άρτιος. Κάτι που πρέπει να γίνεται σε οποιαδήποτε καινούρια ή μεταχειρισμένη κιθάρα αγοράσουμε, εφόσον δεν γνωρίζουμε εμείς οι ίδιοι να το κάνουμε.


*1* Παλαβό γιατί τις χορδές συνήθως τις τουμπάρουνε οι αριστερόχειρες σε μια μαμίσια δεξιόχερη κιθάρα, γιατί πολύ απλά οι μαμίσιες δεξιόχειρες κιθάρες, βγαίνουνε σε λίγα μοντέλα τους σαν μαμίσιες αριστερόχειρες, έτσι ο αριστερόχειρας παίρνει μία μαμίσια δεξιόχειρη και της τουμπάρει τις χορδές.

Τώρα για το πόσο προβληματικό είναι αυτό, θα το αφήσω να σου απαντήσει άλλος κόσμος  ;D αν και καλό θα ήτανε να πάρεις και τη γνώμη κάποιου μάστορα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος athws

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Χορδων
« Απάντηση #2 στις: 15/01/10, 08:28 »
να τη δώσει πίσω ο φίλος σου και να πάρει δεξιόχειρη..
αλλαγή χορδών γινόταν πριν 40 χρόνια όπου δεν υπήρχαν αριστερόχειρες κιθάρες (βλέπε Χέντριξ).

πάντως αν επιμένετε να το δοκιμάσετε, πρέπει να αλλάξετε το nut..

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Χορδων
« Απάντηση #3 στις: 15/01/10, 10:52 »
Athws, από που κατάλαβες εσύ ότι η κιθάρα είναι μαμίσια αριστερόχειρη, ώστε να θέλει και αλλαγή nut ?

Δεύτερον έαν θέλεις ένα συγκεκριμένο μοντέλο κιθάρας και είσαι αριστερόχειρας και αυτή η κιθάρα δεν βγαίνει αριστερή μαμίσια, τι θα κάνεις μετά από 40 χρόνια ? Ξαναλέω θέλεις το συγκεκριμένο μοντέλο με τα συγκεκριμένα χρήματα. Διότι ακόμη μετά από 40 χρόνια, ελάχιστα μοντέλα δεξιών μαμίσιων βγαίνουν αριστερά μαμίσια.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αλλαγη Χορδων
« Απάντηση #4 στις: 15/01/10, 11:25 »
Απ'ότι κατάλαβα ο φίλος είναι δεξιόχειρας και η κιθάρα αριστερή. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Είτε αυτή είναι η περίπτωση είτε το ανάποδο, αυτό που λέει ο athws για το nut (τον πάνω καβαλάρη) είναι το πιο σημαντικό. Επειδή η εγκοπή για την 6η χορδή (μπάσα Μι) είναι προφανώς τεράστια για τη Μι καντίνι και τούμπαλιν, όπως και η εγκοπή για τη Λα πολύ μεγάλη για τη Σι, οι μπάσες χορδές δε θα "κάθονται" σωστά στις εγκοπές ενώ οι πρίμες θα "κολυμπάνε" στο nut. Αποτέλεσμα η κιθάρα να μην μπορεί να κουρδιστεί σωστά ή/και να μη μένει κουρδισμένη με τίποτα. Άρα το μάστορα δεν τον αποφεύγεις, για το σετάπ που σωστά αναφέρει ο XoLiDoXos, αλλά και για αλλαγή nut (δεν είναι ιδιαίτερη επιβάρυνση το κόστος).

Αν σκεφτείς όμως ότι και το cutaway (το "κέρατο") της κιθάρας θα είναι ανάποδα, εμποδίζοντας σημαντικά την πρόσβαση στο κάτω μέρο της ταστιέρας, είναι μία διαδικασία που δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Άσε που ανάποδη Les Paul θα φαίνεται και κακάσχημη (αυτό είναι βέβαια το λιγότερο).

Μία λογική λύση είναι να προσπαθήσει να πουλήσει την κιθάρα ή να την ανταλλάξει με μία δεξιόχειρη.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Χορδων
« Απάντηση #5 στις: 15/01/10, 11:34 »
Μια αλλη λυση ειναι να γινει αριστεροχειρας  ;D
O Batio δηλαδη πως παιζει, και με τα δυο χερια ταυτοχρονα?  :P

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Χορδων
« Απάντηση #6 στις: 15/01/10, 14:11 »
Συμφωνώ themo σε όσα λες, εκτός μίας περίπτωσης. Αυτής που, η κιθάρα είναι μαμίσια δεξιόχειρη, την πήρε ένας αριστερόχειρας και τούμπαρε τις χορδές, δίχως να μεταβάλει τα χαρακώματα στο nut, οπότε το μόνο που χρειάζεται έαν την πάρει ένας δεξιόχειρας, είναι να μπουν ανάποδα οι χορδές και να μην γίνει καμμία αλλαγή στο nut, παρά μόνο ένα Setup.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος athws

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Χορδων
« Απάντηση #7 στις: 15/01/10, 21:10 »
Athws, από που κατάλαβες εσύ ότι η κιθάρα είναι μαμίσια αριστερόχειρη, ώστε να θέλει και αλλαγή nut ?
χαχα ναί, τόχω το ντετεκτιβικό και έχει και συνέχεια..
Ragnare ξέχασα να σου πώ ότι εκτός από το nut (που ας πούμε κάνετε την ταρζανιά και το αφήνετε) χρειάζονται κούνημα και τα βαγονάκια της γέφυρας αλλιώς δεν παίζεται, θα φαλτσάρει από το πέμπτο τάστο..
Αφήστε λοιπόν την κιθάρα όπως είναι γιατί άμα επιστρέψει ο ιδιοκτήτης θα έχετε κακά ξεμπερδέματα..

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Χορδων
« Απάντηση #8 στις: 16/01/10, 01:11 »
ξεχάσατε να αναφέρετε την γέφυρα όπου στις LP δεν είναι κάθετη προς τις χορδές αλλά έχει μια μικρή κλίση (όπως και στις ακουστικές)!
δύσκολα τα πράγματα μετά με το intonation

Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Ragnaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Χορδων
« Απάντηση #9 στις: 16/01/10, 12:19 »
Βασικα παιδια του την δωσανε την κιθαρα (για παντα) :D
τελος παντων , θα παμε να τν κανουμε ενα service να τα φταξουν ολα (αν και η κιθαρα δν εχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα)

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Χορδων
« Απάντηση #10 στις: 22/01/10, 14:04 »
ξεχάσατε να αναφέρετε την γέφυρα όπου στις LP δεν είναι κάθετη προς τις χορδές αλλά έχει μια μικρή κλίση (όπως και στις ακουστικές)!
δύσκολα τα πράγματα μετά με το intonation

καθολου δυσκολα, το intonation γινεται με τον ιδιο ακριβως τροπο.
δεν αλλαζει κατι, απλα τα βαγονακια θα ειναι σε διαφορετικες θεσεις.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Χορδων
« Απάντηση #11 στις: 22/01/10, 15:58 »
Δωστη σε μενα, να την παιξω σωστα ;D ;D
--φουκαρας αριστεροχειρας

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Χορδων
« Απάντηση #12 στις: 23/01/10, 03:44 »
Παράθεση
καθολου δυσκολα, το intonation γινεται με τον ιδιο ακριβως τροπο.
δεν αλλαζει κατι, απλα τα βαγονακια θα ειναι σε διαφορετικες θεσεις.

νομίζεις. Δεν έχουν μεγάλη διαδρομή τα βαγονάκια γιαυτό τον λόγο βλέπεις οτι η γέφυρα τοποθετείτε "στραβά"
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη Χορδων
« Απάντηση #13 στις: 23/01/10, 13:12 »
ωχ καταλαβα τι εννοεις...
αυτο οντως θα ειναι προβλημα.
εκτος αν μπει αλλη γεφυρα με μεγαλυτερες διαδρομες

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αλλαγη Χορδων
« Απάντηση #14 στις: 25/01/10, 00:42 »
Βασικα παιδια του την δωσανε την κιθαρα (για παντα) :D
τελος παντων , θα παμε να τν κανουμε ενα service να τα φταξουν ολα (αν και η κιθαρα δν εχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα)

Να την πουλησει και με τα χρηματα να παρει μια για δεξιοχειρα, αλλιως δεν θα κανει ποτε σωστα την δουλεια του, ειδικα με τετοιο cutaway...  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
34221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 03:58
από jim.ni
7 Απαντήσεις
4529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 11:10
από Σκίρων
5 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 12:17
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
3055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/09, 16:28
από Napoleon66
8 Απαντήσεις
5580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 22:30
από m@ster k@frer
4 Απαντήσεις
2804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 13:33
από themos
2 Απαντήσεις
10516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 19:31
από pop4life
5 Απαντήσεις
3650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 14:10
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
3238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 21:40
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/11, 17:23
από Fra