Αποστολέας Θέμα: ΑΡΠΙΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ!  (Αναγνώστηκε 6926 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος treli mousikos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We're just two lost souls Swimming in a fish bowl,
    • Προφίλ
Γεια σας...Εμμ....
Εχω παρει ακουστικη κιθαρα (με προτροπη δικη σας απο την τελευταια αναρτηση)
και να με παλι με μια πολυ απλη απορια:
κανω 2 μηνες κιθαρα σε ωδειο και ξεκινησαμε τα αρπισματα... μου εχει βαλει κατι πολυ απλα απο τα πριμα στα μπασο και αναποδα σε καθε ακορντο μονο που δεν επιασα κατι...Πρεπει να χτυπαμε την καθε χορδη π.χ την σολ (δεν ξερω πως να το πω) πανω και κατω την χορδη; Δηλαδη οταν ανεβαινουμε (απο τα πριμα στα μπασο) θα χτυπαμε μονο το κατω μερος της χορδης ή πανω-κατω την χορδη;  Βοηθεια τα εχω για την Τριτη και δεν τα εχω πιασει καθολου!!!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΑΡΠΙΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ!
« Απάντηση #1 στις: 01/12/13, 15:11 »
Λίγο δυσνόητο αυτό που ρωτάς. Τουλάχιστον ο τρόπος που το ρωτάς.

Ο γενικός "κανόνας" είναι οτι η πένα πηγαίνει εναλλάξ, πάνω-κάτω, χωρίς να εξαρτάσαι ούτε απο το ποιά χορδή βρίσκεσαι, ούτε το πως σε βολεύει να χτυπήσεις, ούτε το προς τα πού πηγαινει το χέρι, ούτε απο τον καιρό στο Κάιρο.  Αλλά είπαμε. Γενικός κανόνας, και ίσως απλά να το χαρακτήρισα μια καλή συνήθεια.

Όπως και να 'χει, χαλάρωσε. Στη χειρότερη να πάς ψιλοαδιάβαστη στο μάθημα, και στη καλύτερη να διαβάσεις και τους 2 τρόπους.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος treli mousikos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We're just two lost souls Swimming in a fish bowl,
    • Προφίλ
Απ: ΑΡΠΙΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ!
« Απάντηση #2 στις: 01/12/13, 17:13 »
 ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
Εμμμ, οκ δεν δεν ξερω αν με βοηθησες,νομιζω ναι...
χΔ οτι γινει ;D

Αποσυνδεδεμένος CosmosKGr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολλές οι ερωτήσεις μου!
    • Προφίλ
    • Το 1ο μου ιστολόγιο!
Απ: ΑΡΠΙΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ!
« Απάντηση #3 στις: 02/12/13, 16:00 »
Αν και, ομολογουμένως, δεν πρέπει να θεωρηθώ και ο καταλληλότερος από πλευράς σχετικών γνώσεων εδώ μέσα στο να εκφέρω δημοσίως και άποψη ή να απαντώ σε ερωτήσεις αρχαρίων, βάσει του πώς το κατάλαβα αυτό που γράφεις, θεωρώ ότι η απάντηση είναι σχετικά απλή και άρα θα δοκιμάσω να την εκφράσω κάπως.
 
Αναλόγως λοιπόν το είδος της άσκησης που σου έχουν βάλει, είναι και το τι θα πρέπει να κάνεις σχετικά.
1. Αν π.χ. σου έχουν βάλει να παίζεις τις χορδές πάνω - κάτω τη στιγμή που έρχεται η σειρά τους σε κάθε ακόρντο τότε αυτό και θα πρέπει να κάνεις.
2. Αν πάλι σου έχουν βάλει να παίζεις ολόκληρο μαζί το ακόρντο πάνω – κάτω, τότε βέβαια θα παίζεις την κάθε χορδή από μία φορά στη σειρά της μέσα στο ακόρντο, άρα μια όταν ανεβαίνεις και μια όταν κατεβαίνεις.
Ωστόσο, θα μου έκανε τρομερή εντύπωση αν μου έλεγες ότι σου έχουν βάλει την άσκηση σύμφωνα με την 1η μου υπόθεση εδώ! Μα τρομερή εντύπωση όμως!
Το λέω γιατί το σύνηθες και ειδικά με πενάκι (λέω για "πενάκι" λόγω ακουστικής που είπες αρχικά) είναι να παίζει το χέρι όλο το ακόρντο μαζί (όλες τις χορδές του στη σειρά από μία φορά την κάθε μία) προς μία κατεύθυνση τη φορά, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω βέβαια αλλά σερί και όχι πάνω κάτω ανά χορδή!
Θα τολμούσα λοιπόν να σου πω ότι, κατά τη γνώμη μου πάντα, κατά 95% ισχύει η 2η μου υπόθεση εδώ. Όλες οι χορδές μαζί στη σειρά τους προς τα πάνω και μετά πάλι, όλες οι χορδές μαζί στη σειρά τους προς τα κάτω.
 
Τι λες κι εσύ;
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/13, 16:03 από CosmosKGr »
"So, so you think you can tell, Heaven from Hell..."

Αποσυνδεδεμένος treli mousikos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We're just two lost souls Swimming in a fish bowl,
    • Προφίλ
Απ: ΑΡΠΙΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ!
« Απάντηση #4 στις: 02/12/13, 21:42 »
 :P
Μμμμ...
Δεν ξερω γιατι θεωρεις πως δεν ξερεις διοτι απο την απαντηση ακουγεσαι πολυ "επαγγγελατιας"
 :) Νομιζω ισχυει το 2ο χωρις να ειμαι και σιγουρη απο την ελαχιστη η εμπειρια που εχω...Θα δοκιμασω κατι παρεμφερομενο απο το 2ο και οτι γινει...Με ενδιαφερει τρελα η κιθαρα οποτε 1,2,3 καποτε θα βγει ρε παιδι μου!!!




Σωστα? ;D

Αποσυνδεδεμένος CosmosKGr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολλές οι ερωτήσεις μου!
    • Προφίλ
    • Το 1ο μου ιστολόγιο!
Απ: ΑΡΠΙΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ!
« Απάντηση #5 στις: 03/12/13, 11:57 »
Κατ' αρχάς, σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Μακάρι να ίσχυαν έτσι αλλά δυστυχώς δεν... Ούτε καν με εισαγωγικά δηλαδή δεν προσεγγίζω όρους όπως επαγγελματίας στον χώρο. :(
 
Όσο αφορά το τι θα αποφασίσεις ή αποφάσισες, όπως ήδη σου είπα, πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα με την εφαρμογή της 2ης μου υπόθεσης. Ωστόσο, αν το μάθημά σου δεν είναι αυστηρά ατομικό, φαντάζομαι θα μπορούσες να το διασταύρωνες καλύτερα, με κάποιον από τους εκεί συμμαθητές σου. Αν προλάβεις πλέον και αν διατηρείς μια κάποια, έστω και στοιχειώδη, σχέση με κάποιους από εκεί βέβαια.
 
Αφού όπως λες σε «ενδιαφέρει πολύ η κιθάρα», αν στην πορεία δεν αλλάξεις γνώμη ή δεν σε τραβήξουν γι αλλού άλλες σου υποχρεώσεις που, πίστεψέ με, σε περιμένουν πολλές τέτοιες, τότε φυσικά και «θα βγει κάποτε» και, ίσως, όχι και πολύ αργότερα, ανάλογα πόσο ζεστά το πάρεις για όσο θ’ ασχολείσαι. Αυτό που λέω άλλωστε είναι και γενικότερος κανόνας. Ουσιαστικά, δεν αφορά μόνο το θέμα π.χ. της εκμάθησης κιθάρας.
Άρα, επιμονή, υπομονή και προσοχή, ακόμα και στις λεπτομέρειες!
 
Καλή σου επιτυχία όπως και να ‘χει!
"So, so you think you can tell, Heaven from Hell..."

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
10787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/05, 22:32
από profsokin
12 Απαντήσεις
15137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/03, 17:40
από ikatsoun
6 Απαντήσεις
16489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/05, 03:55
από parlats
1 Απαντήσεις
2522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 15:06
από Neikos
11 Απαντήσεις
18622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/08, 14:14
από cashman
0 Απαντήσεις
2704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 18:48
από theo182
4 Απαντήσεις
4608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/09, 20:47
από Moonchild_
2 Απαντήσεις
2479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/11, 13:27
από Μelexdy
1 Απαντήσεις
5203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 22:59
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
4986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/13, 13:33
από Giannisxania