Ψηφοφορία

Πώς βλέπετε τη σημαντική απώλεια ψήφων των ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, ως τώρα, στα γκάλοπ?

Επιτέλους μπορεί να αλλάξει κάτι.
8 (30.8%)
Δεν ελπίζω σε μεγάλες αλλαγές στο σκηνικό.
7 (26.9%)
Δεν εμπιστεύομαι τις δημοσκοπήσεις.
8 (30.8%)
Νομίζω πως δεν πρέπει να αλλάξουμε τρόπο διακυβέρνησης.
2 (7.7%)
Δε με επηρρεάζουν τα γκάλοπ, δε θα ψηφίσω.
1 (3.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 26

Αποστολέας Θέμα: Εκλογές 2012!  (Αναγνώστηκε 47348 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #100 στις: 09/05/12, 01:30 »
Ήμουν μέλος εφορευτικής επιτροπής και μπορώ να σου πω ότι είναι αδύνατο να "εξαφανιστούν" ψηφοδέλτια κατά την καταμέτρηση. Όταν ψηφίζεις διαγράφεται μπροστά σου το όνομά σου από τους καταλόγους και πρέπει ο αριθμός των ονομάτων να συμπίπτει με τον αριθμό των φακέλων της κάλπης.
Η μόνη περίπτωση να γίνει νοθεία είναι να είναι "συμφωνημένοι" οι δικαστικοί αντιπρόσωποι με την εφορευτική (αν και δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσαν να το κάνουν). Αυτό όμως το βρίσκω δύσκολο μιας και οι τελευταίοι προκύπτουν απο κλήρωση. Επιπλέον, στην δίκή μου περίπτωση ήταν παρόντες και τρεις κομματικοί αντιπρόσωποι για να ελέγχουν την διαδικασία. Μάλιστα, το ΚΚΕ είχε περάσει τους δικούς του και από σεμινάριο! :D
Ήμουν εφορευτική επιτροπή στις προηγούμενες εκλογές, και η εμπειρία μου ήταν σχεδόν ταυτόσημη μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια (και εννοώ ακόμα και το σχόλιο για το ΚΚΕ!!..  :roll )
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #101 στις: 09/05/12, 10:13 »
Καλημερα σε ολους,
θα ηθελα χωρις πολλα λογια και επεξηγησεις να προτεινω στους νεωτερους[κυριως] συν-φορουμιτες να μελετησουν τα συμβαντα μεταξυ 1963 εως 1967 και ο νοων νοειτο. Η μελετη της ιστοριας βοηθαει να αποφευγονται τα λαθη του παρελθοντος, αν και ''αν οι νεωτεροι διδασκοντουσαν απο τα λαθη των παλαιοτερων ,ο κοσμος θα ηταν ανιαρα τελειος''.

Δεν ήθελα να συμμετάσχω στη συζήτηση για πολλούς και διάφορους λόγους, αλλά ευτυχώς βρέθηκε κάποιος να πει μια σωστή κουβέντα. Αν και εγώ θα έλεγα μεταξύ 1961 και 1967. Ανεκτίμητης αξίας πηγή για όποιον ενδιαφέρεται το βιβλίο του Γιάννη Κάτρη "Η γέννηση του Νεοφασισμού στην Ελλάδα".
Συμφωνώ όσο δε φαντάζεστε! Και μη νομίσει κανείς πως η ιστορία δεν επαναλαμβάνεται... Και να το πάω και λίγο πιο πίσω... Η πολιτική αστάθεια του: "Καλύτερα το σαρίκι του Σουλτάνου παρά η τιάρα του Πάππα" έφερε την άλωση της Πόλης το 1453. Η πολιτική αστάθεια του "Οίκαδε" έφερε τη Μικρασιατική καταστροφή το 1922 και η πολιτική αστάθεια του "Μνημόνιο-Αντιμνημόνο" χωρίς σοβαρότητα απο το πολιτικό σύστημα (κυρίως της Αντιμνημονιακής πλευράς) δε ξέρουμε τι θα φέρει το 2012...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #102 στις: 09/05/12, 23:15 »
Fourier εφορευτική Α αθηνών; Τα ειλικρινά μου συγχαρητήρια.

 :)
Β' Αθηνών... ήμουν ο μόνος που παρουσιάστηκε από τους 8 που κλήθηκαν...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #103 στις: 11/05/12, 13:57 »
Μουσικό forum είμαστε, ας δούμε και απόψεις μουσικών...

http://www.cosmo.gr/Epikairotita/Ellada/Politiki/nikhtas-klint-pros-aleksh-tsipra-kante-sygkyvernhsh-kai-palepste.1769676.html


Προσωπικά είχα τον Νικήτα για σοβαρότερο άτομο, δεν περίμενα να δω τέτοιου είδους επιστολή από αυτόν..

Δεν είμαι fanboy του Τσίπρα, ούτε καν Συριζαίος αλλά αν μη τι άλλο, το γεγονός ότι αρνείται συνεργασία με μΠΑτΣΟΚ και ΝΔ είναι κι αυτό κάτι.. Δεν ξέρω αν οι προθέσεις του είναι αληθινές ή όχι -πολιτικό κόστος γνωρίζουν όλα τα κόμματα τι σημαίνει, ακόμα και τα αριστερά- αλλά το σίγουρο είναι ότι ο κόσμος που ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ δεν επιθυμούσε να δει μια τέτοιου είδους συγκυβέρνηση...

Αποσυνδεδεμένος efi037

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ουδεις αναντικαταστατος!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #104 στις: 12/05/12, 15:31 »
Γεια σας γεια σας!
Η δολοφόνος ξαναχτυπά!χαχα
Νομίζω,μια βδομάδα μετά τις εκλογές και το σκηνικό στη χώρα έχει δείξει πααααααρα πολλά!
Την σταθερότητα κάποιων στις απόψεις τους,τον τρόμο κάποιων που έχασαν τις καρέκλες τους,τον πανικό κάποιων άλλων μη και δε καταφέρουν να ανατρέψουν την αλλαγή..και φυσικά πολλές πολλές κωλοτούμπες,όπως συνηθίζουμε να λέμε τελευταία!
Αν και δε ψήφισα, ως ετεροδημότης,λόγω οικονομικών,όπως έχω ξαναγράψει,είμαι χαρούμενη και ικανοποιημένη για τις εξελίξεις.
Όχι, δε με ενδιαφέρει μια οποιαδήποτε κυβέρνηση.
Όχι, δε με ενδιαφέρει να είμαι στην ευρωζώνη αν δεν έχω να φάω.
Όχι, δε με ενδιαφέρει να είμαι "καλό παιδί" για την κυρία Μέρκελ γιατί ούτε την ψήφισα ούτε της χρωστάω.
Θέλω η χώρα μου να δείξει ότι η ανοχή έχει και όρια!
Θέλω να δουλεύω και να πληρώνομαι!
Θέλω να μπορώ να κάνω οικογένεια και να μη θάβω τα όνειρα μου από τα τριάντα μου!

Δε μπήκα όμως να σας γράψω συνθήματα. Μπήκα να πω πως αυτό που βλέπω όλη τη βδομάδα είναι ένα ατελείωτο "ξεβράκωμα" των μεγάλων πολιτικών που τόσα χρόνια έχουν φάει τα κέρατά τους κι έχουν το θράσσος να κατηγορούν τον κόσμο για αυτό που ψήφισε, γιατί πολύ απλά αυτή τη φορά δε τους ψήφισε!
Δε θα αναφέρω ονόματα αλλά όλοι καταλαβαίνουμε τί λέμε.
Για να μη σας κουράσω, απογοητεύτηκα με τη μεγάλη αποχή, αν και μεγάλο μέρος ήταν οι ετεροδημότες, και φυσικά από το 7% της Χ.Α. το οποίο όμως ήδη έχει αρχίσει και ξεφουσκώνει. Αυτοί δεν είχαν ποτέ δύναμη κι ούτε θα αποκτήσουν,μην ανησυχείτε!
Κι όχι μόνο επειδή οι Έλληνες δεν είμαστε φασίστες και ναζιστές,αλλά κι επειδή αυτοί οι ίδιοι είναι πολύ "μικροί" ακόμη και για αυτό που υποτίθεται πως πρεσβεύουν.
Οι εκλογές αυτές μας άφησαν μια χαρμολύπη, που όμως υπερίσχυσε η χαρά..η ελπίδα επιτέλους ότι μπορεί να αλλάξει το ξερό μας το κεφάλι..
Είμαι περήφανη που η πατρίδα μου, η Αχαία, για πρώτη φορά, "έφτυσε" την παράταξη αυτού που δε τόλμησε να κατέβει σαν υποψήφιος κανονικά, αλλά ως επικρατείας, για να έχει σίγουρη καρέκλα!
Ντρέπομαι όμως για όσους Καλαβρυτινούς ψήφισαν τη Χ.Α. ....αν μη τί άλλο δίπλα τους είναι οι τάφοι των παππούδων τους.....
patrinia.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #105 στις: 14/05/12, 00:34 »
Εγω παλι εχω μια απορια...Τι ακριβως σημαινουν οι οροι "μνημονιακοι" και "αντιμνημονιακοι"; Υπονοουν πως μια υπαρχει μια πρωτη κατηγορια που ετσι απλα γουσταρει μνημονιο και μαζοχισμο; Πολυ αμφιβαλλω αν υπαρχει εστω και ενας Ελληνας "μνημονιακος". Κωμικοτραγικο...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #106 στις: 14/05/12, 01:50 »
Και όμως υπάρχουν και οι καθαρά μνημονιακοί...Αν δεις τις απόψεις των τριών νεοφιλελευθέρων κομμάτων (ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ-ΜΑΝΟΣ-ΤΖΗΜΕΡΟΣ) το γουστάρουν σχεδόν από την αρχή ως το τέλος και το έχουν και κάτι σαν την Αγία Γραφή...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #107 στις: 14/05/12, 02:25 »
Και όμως υπάρχουν και οι καθαρά μνημονιακοί...Αν δεις τις απόψεις των τριών νεοφιλελευθέρων κομμάτων (ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ-ΜΑΝΟΣ-ΤΖΗΜΕΡΟΣ) το γουστάρουν σχεδόν από την αρχή ως το τέλος και το έχουν και κάτι σαν την Αγία Γραφή...

Καθαρα εννοωντας; Εννοεις οτι εκτος απο αυτους, που δεν μπηκαν καν στη βουλη, ολοι οι υπολοιποι που μπηκαν ειναι αντιμνημονιακοι;

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #108 στις: 14/05/12, 03:03 »


Εγω παλι εχω μια απορια...Τι ακριβως σημαινουν οι οροι "μνημονιακοι" και "αντιμνημονιακοι"; Υπονοουν πως μια υπαρχει μια πρωτη κατηγορια που ετσι απλα γουσταρει μνημονιο και μαζοχισμο; Πολυ αμφιβαλλω αν υπαρχει εστω και ενας Ελληνας "μνημονιακος". Κωμικοτραγικο...



Είναι απλά ένας εύκολος διαχωρισμός ώστε να κάνουν πολιτική και να χαϊδεύουν αυτιά όσοι δεν προτείνουν τίποτα συγκεκριμένο. Πάμε όλοι "ενάντια στις πολιτικές του μνημονίου", επειδή ως γνωστών ήμασταν μια χαρά και ήρθε ξαφνικά το μνημόνιο και μας κατέστρεψε...

Και όμως υπάρχουν και οι καθαρά μνημονιακοί...Αν δεις τις απόψεις των τριών νεοφιλελευθέρων κομμάτων (ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ-ΜΑΝΟΣ-ΤΖΗΜΕΡΟΣ) το γουστάρουν σχεδόν από την αρχή ως το τέλος και το έχουν και κάτι σαν την Αγία Γραφή...


Μπα, καμία σχέση. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει μισός (νεο)φιλελεύθερος που να είναι σύμφωνος με την αύξηση του φορολογικού συντελεστή...

Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #109 στις: 15/05/12, 09:46 »
Και όμως υπάρχουν και οι καθαρά μνημονιακοί...Αν δεις τις απόψεις των τριών νεοφιλελευθέρων κομμάτων (ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ-ΜΑΝΟΣ-ΤΖΗΜΕΡΟΣ) το γουστάρουν σχεδόν από την αρχή ως το τέλος και το έχουν και κάτι σαν την Αγία Γραφή...

Καθαρα εννοωντας; Εννοεις οτι εκτος απο αυτους, που δεν μπηκαν καν στη βουλη, ολοι οι υπολοιποι που μπηκαν ειναι αντιμνημονιακοι;
Όχι εννοώ απλά ότι οι υπόλοιποι, έστω "για τα μάτια του κόσμου" , μιλάνε για διαπραγμάτευση, ενώ αυτά τα κόμματα μεταχειρίζονται το μνημόνιο ως άλλες πλάκες του Μωυσή...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #110 στις: 15/05/12, 10:09 »
αυτά τα κόμματα μεταχειρίζονται το μνημόνιο ως άλλες πλάκες του Μωυσή...




Καπως ετσι δηλαδη? :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #111 στις: 15/05/12, 12:14 »
αυτά τα κόμματα μεταχειρίζονται το μνημόνιο ως άλλες πλάκες του Μωυσή...


http://www.youtube.com/watch?v=4TAtRCJIqnk

Καπως ετσι δηλαδη? :D
Ναι ναι χαχαχαχαχα
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #112 στις: 15/05/12, 12:29 »
 
Και όμως υπάρχουν και οι καθαρά μνημονιακοί...Αν δεις τις απόψεις των τριών νεοφιλελευθέρων κομμάτων (ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ-ΜΑΝΟΣ-ΤΖΗΜΕΡΟΣ) το γουστάρουν σχεδόν από την αρχή ως το τέλος και το έχουν και κάτι σαν την Αγία Γραφή...
'Εχουν όντως μια στάση που χαρακτηρίζεται απο θρησκευτικές ιδιότητες. Τύψεις για την ύπαρξή μας (εμείς φταίμε, καλά να πάθουμε κτλ ),  πίστη στο υπερφυσικό (σε μια χώρα που με οικονομικο-μαθηματική βεβαιότητα έχει καταρεύσει, όταν όλοι δίπλα μου θα πεινάνε, ΕΓΩ ως επιχειρηματικο-ανταγωνιστική διάνοια θα τα καταφέρω ) και αυτοπεποίθηση υπερήρωα (είμαι ο μόνος εργατικός και τίμιος Έλληνας).
« Τελευταία τροποποίηση: 15/05/12, 13:13 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #113 στις: 16/05/12, 01:25 »
Επιβεβαιώθηκε οτι πάμε ξανά σε εκλογές μάλλον 17/6...
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #114 στις: 16/05/12, 01:37 »
Βαζουν μπροστα τις μηχανες οι διαφοροι χαμενοι να ξεβρακωσουν το Τσιπρεικο(ολοι μαζι σαν μια γροθια)
Ετοιμαζεται και οι αλλοι να γινουν το Πασοκ δεκατιας 80' αφου αυτο του 90 ειναι πιασμενο απο τον Φωτοακο..

Το πιο ασχημο σεναριο, αν και αρκετα πιθανο θεωρω ειναι ο συνασπισμος κομματων οπως η Δραση και η Δημιουργια Ξανα ωστε να μπουν βουλη και φυσικα σε επικειμενη κυβερνηση.. Εχουμε να φαμε μεγαλο....
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #115 στις: 16/05/12, 03:32 »
Και όμως υπάρχουν και οι καθαρά μνημονιακοί...Αν δεις τις απόψεις των τριών νεοφιλελευθέρων κομμάτων (ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ-ΜΑΝΟΣ-ΤΖΗΜΕΡΟΣ) το γουστάρουν σχεδόν από την αρχή ως το τέλος και το έχουν και κάτι σαν την Αγία Γραφή...

'Εχουν όντως μια στάση που χαρακτηρίζεται απο θρησκευτικές ιδιότητες. Τύψεις για την ύπαρξή μας (εμείς φταίμε, καλά να πάθουμε κτλ ),  πίστη στο υπερφυσικό (σε μια χώρα που με οικονομικο-μαθηματική βεβαιότητα έχει καταρεύσει, όταν όλοι δίπλα μου θα πεινάνε, ΕΓΩ ως επιχειρηματικο-ανταγωνιστική διάνοια θα τα καταφέρω ) και αυτοπεποίθηση υπερήρωα (είμαι ο μόνος εργατικός και τίμιος Έλληνας).

Γειά σας παιδιά, πάλι εγώ είμαι, ο σπαστικός  ;D Νομίζω ότι είστε λίγο υπερβολικά αυστηροί στους παραλληλισμούς σας. Ο Τζήμερος δεν λέει ότι το μνημόνιο είναι η Αγία Γραφή, λέει ότι είναι ντροπιαστικό που μας το επέβαλαν οι ξένοι (αφού έχει μεταρυθμίσεις που προβλέπονται στα προεκλογικά προγράμματα των κομμάτων εδω και 10 χρόνια αλλά τελικά δεν εφαρμόζονται αφού οι μεταρυθμίσεις αυτές έρχονται σε σύγκριση με τους κομματικούς στρατούς και τα κομματικά συμφέροντα), και φυσικά δεν λέει ότι είναι ούτε το Ευαγγέλιο ούτε το Κοράνι, αλλά ένα κείμενο 170 σελίδων που κάποια απο αυτά που λέει τα θεωρεί σωστά, αλλά λάθος, και άλλα ότι έχουν ελλείψεις. Το παρέθεσα και πριν στο ίδιο thread απλοποιημένο σε 60κάτι προτάσεις, όπου μπορείτε και εσείς να δείτε που διαφωνείτε και πού συμφωνείτε.

 Επίσης δεν νιώθει ΚΑΜΜΙΑ ''τυψη'' για την ύπαρξή μας, αλλά την καταισχύνη για τους διεθφαρμένους πολιτικούς τους οποίους ορθώς αποκαλέι ΜΑΦΙΑ, οι οποίοι μέσω της παρασιτοκρατείας λεηλάτησαν τα δημόσια ταμεία. Ούτε φυσικά ΔΕΝ λέει ότι ''είναι ο μόνος εργατικός έλληνας'', ίσα ίσα που ισχυρίζεται ότι η ''δημιουργική Ελλάδα'' είναι ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ στο αδιέξοδο που έχουμε έρθει όλοι, και ακριβώς αυτήν την Ελλάδα θέλει να αναδείξει (αν πίστευε ότι ήταν ''ο μόνος εργατικός Έλληνας''  ::) ::) προφανώς ΔΕΝ θα ίδρυε ολόκληρο ΚΟΜΜΑ....

Το πιο ασχημο σεναριο, αν και αρκετα πιθανο θεωρω ειναι ο συνασπισμος κομματων οπως η Δραση και η Δημιουργια Ξανα ωστε να μπουν βουλη και φυσικα σε επικειμενη κυβερνηση.. Εχουμε να φαμε μεγαλο....

Παιδιά να σας πω κάτι? Ο κάθε λαός έχει την κυβερνηση που του ΑΞΙΖΕΙ. Γκρινιάζουμε για αυτούς που μας λήστευαν τόσα χρόνια, γκρινιάζουμε για την στείρα αντιπολίτευση, γκρινιάζουμε για το λαϊκισμό, αλλά ρίχνουμε και μια χολή ρε αδερφέ έτσι για το καλό σε παρατάξεις όπως τις παραπάνω και ας μην έχουν περάσει ούτε έξω απο τη βουλή (εντάξει μερικοί στη Δράση ίσως ναι.). Ε, να σας πω κάτι? ΩΣ ΕΔΩ με τη μουρμούρα. Αμα είναι να λέμε για να έχουμε να λέγαμε, στα ίδια σκατά μια ζωή θα είμαστε, και μια ζωή οι πολιτικοί μας θα είναι ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ της κοινωνίας μας. Οπότε...ΑΝΤΙΠΡΟΤΑΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.  :) :)

Στο site της ΔΗΞΑ π.χ. υπάρχουν σαφέστατες θέσεις, διατυπωμένες έτσι ώστε να της καταλαβαίνουν και του δημοτικού. Επομένως:

Θα μας ...μαμήσει το παραπάνω κόμμα αν μπει στη βουλή?

1) ΠΟΙΑ ακριβώς είναι η θέση που δείχνει ότι θα μας...μαμήσει, γιατί για να μας μαμήσει, πάει να πει ότι κάποια από τις θέσεις είναι παράλογη και εις βάρος του κοινωνικου συνόλου, οπότε θα είμαι ο πρώτος που θα την καταγγείλω
2) ΑΝΤΙΠΡΟΤΑΣΗ. Στην παραπάνω θεση-πρόταση, που θα μας μαμήσει, να θέσετε μια άλλη που θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/12, 03:35 από Free_Bird »
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #116 στις: 16/05/12, 09:48 »
Σου υπόσχομαι ότι θα το διαβάσω κάποια στιγμή, τώρα δεν υπάρχει χρόνος. Έτσι πάνω-πάνω θα σου πω το πρόβλημά μου. Όλες οι θεωρίες που βασίζονται στην ισοπέδωση της λογικής, εμένα με βρίσκουν απέναντι. Και απέναντι στη λογική είναι να αποκαλείς δημιουργικές δυνάμεις κάποιους ανθρώπους , υποννοώντας την ίδια στιγμή, ότι οι άλλοι είναι χαραμοφάηδες ,τεμπέληδες, κρετίνοι και άρα άξιοι για το τι θα πάθουν. Λες δηλαδή και ακούς σεμινάριο, γνωστής πυραμιδοειδούς αμερικάνικης εταιρείας  πώλησης (ονόματα δε λέμε μη τρέχουμε και στα δικαστήρια για πλάκα). Εμείς είμαστε πλούσιοι γιατί είμαστε έξυπνοι και όλοι οι άλλοι είναι φτωχομπινέδες γιατί είναι μαλ**ες. Αυτή είναι και η ουσία του νεοφιλελευθερισμού τελικά. Παίξτε όλοι με τους δικούς μας όρους ,τους όρους της ελεύθερης αγοράς και ο δυνατότερος ας επιβιώσει....
Θα μου πεις δεν συμβαίνει αυτό ήδη; Σε μεγάλο βαθμό. Όμως υπάρχουν ακόμα αντιστάσεις. Και αυτές ονειρεύονται να κάμψουν κάτι τέτοια τζημάνια...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #117 στις: 16/05/12, 10:02 »
...καθώς δεν τό'χω διαβάσει το ομολογώ, (μπορεί να λέει σημαντικά και σωστά πράγματα), η απορία μου είναι η εξής:
-τα λέει τόσο απλά για να καταλάβει ο ηλικιωμένος συνταξιούχος του ΟΓΑ ή του ΙΚΑ που ζει με τα γνωστά υπέρογκα ποσά;
-μπορεί να καταλάβει το πρόγραμμά του ο μισθωτός που του καταργήθηκαν τα ωράρια, τα δικαιώματά του τα εργασιακά, που κάνει κανά 3μηνο να πληρωθεί κι αυτός τα υπέρογκα ποσά που δικαιούται;
-μπορεί να το καταλάβει ο πιτσηρίκος του γυμνασίου ή οι γονείς του, που τελειώνει την σχολική χρονιά έχοντας πάρει ελάχιστα βιβλία;
-μπορεί να το καταλάβει ο άνεργος; (που τώρα πια θεωρεί τον γείτονά του που δουλεύει για 400Ε προνομιούχο);
-μπορεί να το καταλάβει μήπως ο ασφαλισμένος που έχει πρόβλημα υγείας κι απευθύνεται στα δημόσια νοσοκομεία και ιατρεία;
-μπορεί να το καταλάβει ο συγγενής του αυτόχειρα; (οι οποίοι έχουν αυξηθεί δραματικά πανευρωπαικά)!
 
Είναι λοιπόν θέμα προσώπων ή θέμα πολιτικών που ακολουθούνται;
Το ερώτημα πλανάται πάνω απ'όλη την Ευρώπη...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #118 στις: 16/05/12, 10:16 »

...να το διασκεδάσουμε λιγάκι...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #119 στις: 16/05/12, 12:04 »
...καθώς δεν τό'χω διαβάσει το ομολογώ, (μπορεί να λέει σημαντικά και σωστά πράγματα), η απορία μου είναι η εξής:
-τα λέει τόσο απλά για να καταλάβει ο ηλικιωμένος συνταξιούχος του ΟΓΑ ή του ΙΚΑ που ζει με τα γνωστά υπέρογκα ποσά;
-μπορεί να καταλάβει το πρόγραμμά του ο μισθωτός που του καταργήθηκαν τα ωράρια, τα δικαιώματά του τα εργασιακά, που κάνει κανά 3μηνο να πληρωθεί κι αυτός τα υπέρογκα ποσά που δικαιούται;
-μπορεί να το καταλάβει ο πιτσηρίκος του γυμνασίου ή οι γονείς του, που τελειώνει την σχολική χρονιά έχοντας πάρει ελάχιστα βιβλία;
-μπορεί να το καταλάβει ο άνεργος; (που τώρα πια θεωρεί τον γείτονά του που δουλεύει για 400Ε προνομιούχο);
-μπορεί να το καταλάβει μήπως ο ασφαλισμένος που έχει πρόβλημα υγείας κι απευθύνεται στα δημόσια νοσοκομεία και ιατρεία;
-μπορεί να το καταλάβει ο συγγενής του αυτόχειρα; (οι οποίοι έχουν αυξηθεί δραματικά πανευρωπαικά)!
 
Είναι λοιπόν θέμα προσώπων ή θέμα πολιτικών που ακολουθούνται;
Το ερώτημα πλανάται πάνω απ'όλη την Ευρώπη...

Δε μας ενδιαφέρει αν θα το καταλάβουν γιατί πολύ απλά γι αυτά που λες (απαντώντας και στο ερωτημά σου) είναι υπεύθυνοι οι πολιτικοί. Δεν ήρθε το μνημόνιο να σου πει
μείωσε τη σύνταξη. Το μνημόνιο ήρθε να σου πει, κάνε έλεγχο, σου τρώνε λεφτά. Εγώ θέλω μείωση του ελλείματος. Τώρα αν κάποιοι γελοίοι δε σκαμπάζουν από βασικά οικονομικά...

Και ούτε αυτό που λέω είναι. Είναι μαφία. Και δεν πρόκειται να αλλάξει.

Και για όσους αναρωτιούνται για τι πράγμα μιλάω, από τους 100.000 έλληνες πολίτες που δηλώνουν πάνω από 100.000 ευρώ εισόδημα, οι 70.000 είναι υπάλληλοι του δημοσίου σε φωτογραφημένες θέσεις
με μισθούς περί τα 6.500 - 9.000 ευρώ. Επίσης το 7% των συνταξιούχων καρπώνεται το 50% του συνολικού ποσού που διατίθεται στη χώρα μας για συντάξεις.

Το μνημόνιο σου λέει: Μείωσε το έλλειμμα από το 7% στο 4%. Το πως δεν τους νοιάζει. Αν τώρα εσύ, ο γελοίος πολιτικός πας και αφήνεις λαό στο δρόμο για να μην αγγίξεις συντάξεις ύψους 6.000 ευρώ (που έτσι κι αλλιώς προέρχονται από πρώην βολεμένους) εσύ φταις. Όχι το μνημόνιο.


Δες το κι αλλιώς: Με ποια κιθάρα θα πλησιάσω τον ήχο του Slash ; Με μια Les Paul. Τώρα το πως θα την αγοράσεις, εμένα δε με ενδιαφέρει.
Έτσι πάει: Πως θα παραμείνουμε στην Ευρώπη; Αλλάξτε τα νούμερα. Το πως δεν τους ενδιαφέρει και ας πεθάνουμε όλοι από την πείνα.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #120 στις: 16/05/12, 13:36 »
εγώ το έθεσα τελείως διαφορετικά.
 
μίλησα για τα παθήματα και τα μαθήματα των κατωτέρων στρωμάτων της κοινωνίας σε σχέση με τα κόμματα και τα προγράμματά τους που θα τα φτιάξουν όλα.
 
δηλαδή ο Τζίμερος ή οποιοσδήποτε άλλος είναι καλός καπιταλιστής ή καλός εκπρόσωπος του νεοφιλελευθερισμού και οι άλλοι οι προκάτοχοί του δεν ήταν.
 
λες και η ανεργία και τα ελλείμματα στην Ιταλία,την Ισπανία,την Πορτογαλία και γενικά στην Ευρώπη δημιουργήθηκε επειδή φταίει το μπάχαλο της Ελλάδας...τουλάχιστον στην αρχή της κρίσης έτσι λέγαν στην Ευρώπη,(η κακή Ελλάδα και οι υπόλοιποι τα καλά παιδιά) και τώρα θα εμφανιστεί ο καλός νεοφιλελεύθερος και θα τα διορθώσει!!!
 
λες να νοιάζει πολύ αυτόν που πεινάει ή δεν έχει να ταίσει τα παιδιά του αν θα παραμείνουμε στην Ε.Ε;
η άδεια τσέπη δεν γνωρίζει ευρώ ή δραχμή.
 
στην ευρώπη του 2012 υπάρχουν πεινασμένοι κι απελπισμένοι...αν αυτό είναι το Ευρωπαικό όνειρο...κι εκεί οδηγούμαστε γιατί υπογράφονται μνημόνια προς εξυπηρέτηση...;
 
 

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #121 στις: 16/05/12, 13:52 »
...καθώς δεν τό'χω διαβάσει το ομολογώ, (μπορεί να λέει σημαντικά και σωστά πράγματα), η απορία μου είναι η εξής:
-τα λέει τόσο απλά για να καταλάβει ο ηλικιωμένος συνταξιούχος του ΟΓΑ ή του ΙΚΑ που ζει με τα γνωστά υπέρογκα ποσά;
-μπορεί να καταλάβει το πρόγραμμά του ο μισθωτός που του καταργήθηκαν τα ωράρια, τα δικαιώματά του τα εργασιακά, που κάνει κανά 3μηνο να πληρωθεί κι αυτός τα υπέρογκα ποσά που δικαιούται;
-μπορεί να το καταλάβει ο πιτσηρίκος του γυμνασίου ή οι γονείς του, που τελειώνει την σχολική χρονιά έχοντας πάρει ελάχιστα βιβλία;
-μπορεί να το καταλάβει ο άνεργος; (που τώρα πια θεωρεί τον γείτονά του που δουλεύει για 400Ε προνομιούχο);
-μπορεί να το καταλάβει μήπως ο ασφαλισμένος που έχει πρόβλημα υγείας κι απευθύνεται στα δημόσια νοσοκομεία και ιατρεία;
-μπορεί να το καταλάβει ο συγγενής του αυτόχειρα; (οι οποίοι έχουν αυξηθεί δραματικά πανευρωπαικά)!
 
Είναι λοιπόν θέμα προσώπων ή θέμα πολιτικών που ακολουθούνται;
Το ερώτημα πλανάται πάνω απ'όλη την Ευρώπη...

Να με συγχωρείτε που παρεμβαίνω στην συζήτησή σας. Μια μόνο παρατήρηση: Δεν είναι ούτε θέμα προσώπων ούτε θέμα πολιτικών. Μη θέτουμε έτσι αβασάνιστα διλήματα! Η τρίτη θέση άπτεται της κοσμοθεωρείας. Πιο αναλυτικά: Ο ατομοκεντρικός υποκειμενισμός που προάγει τόσο ο Ευρωπαϊκός Νεοφιλελευθερισμός όσο και η Ευρωπαϊκή αριστερά (!), οδηγούν το άτομο να μην είναι ικανό να αντιληφθεί καμμιά ιδεολογία η οποία προσβλέπει στη θέσπιση συλλογικού υποκειμένου. Άρα κανένα ρεύμα δεν είναι δυνατόν να μετουσιωθεί σε κίνημα, άρα καμμία άλλη λύση δεν είναι δυνατόν να γίνει πλειοψηφικά αποδεκτή εκτός από τις ήδη υπάρχουσες, οι οποίες έχουν εγκατασταθεί ως στερεότυπα στερούμενα λογικής επεξεργασίας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #122 στις: 16/05/12, 13:57 »
...καθώς δεν τό'χω διαβάσει το ομολογώ, (μπορεί να λέει σημαντικά και σωστά πράγματα), η απορία μου είναι η εξής:
-τα λέει τόσο απλά για να καταλάβει ο ηλικιωμένος συνταξιούχος του ΟΓΑ ή του ΙΚΑ που ζει με τα γνωστά υπέρογκα ποσά;
-μπορεί να καταλάβει το πρόγραμμά του ο μισθωτός που του καταργήθηκαν τα ωράρια, τα δικαιώματά του τα εργασιακά, που κάνει κανά 3μηνο να πληρωθεί κι αυτός τα υπέρογκα ποσά που δικαιούται;
-μπορεί να το καταλάβει ο πιτσηρίκος του γυμνασίου ή οι γονείς του, που τελειώνει την σχολική χρονιά έχοντας πάρει ελάχιστα βιβλία;
-μπορεί να το καταλάβει ο άνεργος; (που τώρα πια θεωρεί τον γείτονά του που δουλεύει για 400Ε προνομιούχο);
-μπορεί να το καταλάβει μήπως ο ασφαλισμένος που έχει πρόβλημα υγείας κι απευθύνεται στα δημόσια νοσοκομεία και ιατρεία;
-μπορεί να το καταλάβει ο συγγενής του αυτόχειρα; (οι οποίοι έχουν αυξηθεί δραματικά πανευρωπαικά)!
 
Είναι λοιπόν θέμα προσώπων ή θέμα πολιτικών που ακολουθούνται;
Το ερώτημα πλανάται πάνω απ'όλη την Ευρώπη...

Να με συγχωρείτε που παρεμβαίνω στην συζήτησή σας. Μια μόνο παρατήρηση: Δεν είναι ούτε θέμα προσώπων ούτε θέμα πολιτικών. Μη θέτουμε έτσι αβασάνιστα διλήματα! Η τρίτη θέση άπτεται της κοσμοθεωρείας. Πιο αναλυτικά: Ο ατομοκεντρικός υποκειμενισμός που προάγει τόσο ο Ευρωπαϊκός Νεοφιλελευθερισμός όσο και η Ευρωπαϊκή αριστερά (!), οδηγούν το άτομο να μην είναι ικανό να αντιληφθεί καμμιά ιδεολογία η οποία προσβλέπει στη θέσπιση συλλογικού υποκειμένου. Άρα κανένα ρεύμα δεν είναι δυνατόν να μετουσιωθεί σε κίνημα, άρα καμμία άλλη λύση δεν είναι δυνατόν να γίνει πλειοψηφικά αποδεκτή εκτός από τις ήδη υπάρχουσες, οι οποίες έχουν εγκατασταθεί ως στερεότυπα στερούμενα λογικής επεξεργασίας.
νά'χαμε να λέγαμε δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #123 στις: 16/05/12, 14:44 »
Αυτό που προσωπικά δεν κταλαβαίνω είναι γιατί δαιμονοποιούμε τον φιλελευθερισμό (που παρεπιπτόντως είναι το κυρίαρχο πολιτικο-οικονομικό σύστημα σε όλες τις σύγχρονες χώρες εδώ και δεκαετίες) χωρίς να τον έχουμε κάν ζήσει, ή έστω δοκιμάσει.
Από όσα ξέρω, φιλελευθερισμός δεν είναι ούτε να κόβεις συντάξεις, ούτε εργασιακά δικαιώματα, ούτε την δωρεάν υποχρεωτική παιδεία ή την περίθαλψη.
Ακούω συχνά να συγχέεται η Ελληνική δεξιά με τον νεοφιλελευθερισμό, μέγα λάθος, ο συντηρητισμός δεν έχει σχέση με τον φιλελευθερισμό. Η μόνη κυβέρνηση που είχαμε με φιλελεύθερα ψύγματα ήταν του Μητσοτάκη, η οποία τόλμησε να δώσει μεγαλύτερη έμφαση στην απελευθέρωση και διαφάνεια της πραγματικής οικονομίας παρά στην ονομασία των Σκοπίων και φυσικά κατέρρευσε.
Να επισημάνω επίσης ότι στην χώρα μας οι νεοφιλελεύθεροι έχουν απήχηση σε μόλις 4-6% του πληθυσμού (συμπεριλαμβάνω τον εαυτό μου), οπότε προς τι ο λόγος συζήτησης? Δεν νομίζω να αποτελεί εμπόδιο στους συμπολίτες μας που επιθυμούν μετά τις εκλογές να συνεχίσουν τον ύπνο τους γυρίζοντας και από το άλλο πλευρό, γιατί πιαστήκανε.
Το μόνο που με αγχώνει είναι ότι σε κανα δίμηνο το πολύ θα χρεωκοπήσουμε και θα χάσω το σπίτι μου που το έχω με δάνειο, καθώς και το πατρικό μου που είναι με υποθήκη, επειδή κάποιοι θεώρησαν (παραφράζοντας υπέρ του συμφέροντός τους μνημόνια και οδηγίες) ότι έπρεπε να υπερφορολογήσουν και  να κόψουν οριζόντια αντί να μειώσουν περιττές (όχι για αυτούς) δαπάνες.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #124 στις: 16/05/12, 15:05 »
Αυτό που προσωπικά δεν κταλαβαίνω είναι γιατί δαιμονοποιούμε τον φιλελευθερισμό (που παρεπιπτόντως είναι το κυρίαρχο πολιτικο-οικονομικό σύστημα σε όλες τις σύγχρονες χώρες εδώ και δεκαετίες) χωρίς να τον έχουμε κάν ζήσει, ή έστω δοκιμάσει.
Από όσα ξέρω, φιλελευθερισμός δεν είναι ούτε να κόβεις συντάξεις, ούτε εργασιακά δικαιώματα, ούτε την δωρεάν υποχρεωτική παιδεία ή την περίθαλψη.
Ακούω συχνά να συγχέεται η Ελληνική δεξιά με τον νεοφιλελευθερισμό, μέγα λάθος, ο συντηρητισμός δεν έχει σχέση με τον φιλελευθερισμό. Η μόνη κυβέρνηση που είχαμε με φιλελεύθερα ψύγματα ήταν του Μητσοτάκη, η οποία τόλμησε να δώσει μεγαλύτερη έμφαση στην απελευθέρωση και διαφάνεια της πραγματικής οικονομίας παρά στην ονομασία των Σκοπίων και φυσικά κατέρρευσε.
Να επισημάνω επίσης ότι στην χώρα μας οι νεοφιλελεύθεροι έχουν απήχηση σε μόλις 4-6% του πληθυσμού (συμπεριλαμβάνω τον εαυτό μου), οπότε προς τι ο λόγος συζήτησης? Δεν νομίζω να αποτελεί εμπόδιο στους συμπολίτες μας που επιθυμούν μετά τις εκλογές να συνεχίσουν τον ύπνο τους γυρίζοντας και από το άλλο πλευρό, γιατί πιαστήκανε.
Το μόνο που με αγχώνει είναι ότι σε κανα δίμηνο το πολύ θα χρεωκοπήσουμε και θα χάσω το σπίτι μου που το έχω με δάνειο, καθώς και το πατρικό μου που είναι με υποθήκη, επειδή κάποιοι θεώρησαν (παραφράζοντας υπέρ του συμφέροντός τους μνημόνια και οδηγίες) ότι έπρεπε να υπερφορολογήσουν και  να κόψουν οριζόντια αντί να μειώσουν περιττές (όχι για αυτούς) δαπάνες.
τα δεινά των ακολουθούμενων πολιτικών τα βιώνουμε όλοι.
ωστόσο θά'θελα αν μπορείς να μας δώσεις ένα παράδειγμα χώρας που κυβερνείται με νεοφιλελεύθερες πολιτικές γραμμές για να καταλάβω κι εγώ τι πρεσβεύει αυτό το σύστημα.
ωστόσο δε νομίζω πως πρεσβεύει αυτά που λες...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
10849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/08, 14:32
από Moonchild_
8 Απαντήσεις
3596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 16:47
από let me know 796
1 Απαντήσεις
4292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/11, 20:46
από s.s.
6 Απαντήσεις
2863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/11, 12:10
από Stergios Kourou
57 Απαντήσεις
16480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/12, 15:08
από Crazy Heart
4 Απαντήσεις
2445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 12:05
από esp_guitars
14 Απαντήσεις
4263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/12, 09:17
από bassman(4 String Suicide!)
0 Απαντήσεις
1935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 17:15
από VaBassix
1 Απαντήσεις
2703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/12, 14:15
από evanescence2
1 Απαντήσεις
2536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/14, 22:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός