Αποστολέας Θέμα: Βαψιμο σε les paul custom  (Αναγνώστηκε 18642 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βαψιμο σε les paul custom
« στις: 22/06/11, 10:24 »
καλημερα στο φορουμ.
Μετα απο αρκετο καιρο αναμονης εχω επιτελους στα χερια μου την παλια μου les paul ετοιμη να ξαναβαφτει.Η κιθαρα ηταν μαυρη με λουστρο πολυουρεθανης ( ειχε τονους απο δαυτο) κ την εδωσα σε μαστορα,ο οποιος εκανε πολυ καλη δουλεια αφαιρωντας το παλιο χρωμα.Δεν τα παω καλα ουτε με τριβεια,ουτε με χημικα αφαιρεσης χρωματος οποτε ηταν λογικο να την δωσω εξω να φυγουν τα χοντρα...Χθες την πηρα στα χερια μου.
Θα βαφτει εκ νεου μονο το καπακι (δηλ. η φατσα της κιθαρας),καθως τα πλαΐνα κ πισω μερος της κιθαρας ( οπως κ το μανικι )εχουν αφεθει στο φυσικο χρωμα του ξυλου,ενω ο μαστορας τα περασε κ συντηρητικο,νομιζω κατι σαν woodstein.Παραθετω φωτο της φατσας.
Εχω αγορασει τα χρωματα μου (ακρυλικα dupli) κ το λουστρο 2k,οποτε μενει να παραγγειλω μονο το ασταρι 1k.
Ταινιες μασκαρισματος 3M κ περιφερειακα εχουν επισης αγοραστει.
Παλιοτερα που ξαναεβαψα ενα σωμα κιθαρας (ειχα αφαιρεσει μονο το λουστρο κ το εβαψα απο πανω) ,ηρθαν ολα μια χαρα.
Τωρα ομως εχω γυμνο ξυλο στην φατσα (δεν υπαρχει το παλιο sealer-καθως αφαιρεθηκε κ αυτο),οποτε η ερωτηση μου ειναι αν περναω κατευθειαν το ασταρι.Καπου διαβασα (σε ξενο φορουμ),οτι χρειαζεται sanding sealer πρωτα κ μετα ασταρι,ισχυει κατι τετοιο?
Βρηκα κ διαβασα τα tips του marathon στην δικη του σελιδα ,αλλα η απορια μου παραμενει.
Οποιος ξερει ας ριξει ενα μηνυμα.θενκς. ;D
http://imageshack.us/photo/my-images/714/0042cx.jpg/

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #1 στις: 22/06/11, 10:35 »
επισης κατι που ξεχασα να αναφερω,ειναι οτι αγορασα ενα ασταρι (παραθετω φωτο )αλλα νομιζω οτι δεν κανει για τη δουλεια μου οποτε θα αγορασω το 1k.

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #2 στις: 22/06/11, 11:30 »
1)Παλιοτερα που ξαναεβαψα ενα σωμα κιθαρας (ειχα αφαιρεσει μονο το λουστρο κ το εβαψα απο πανω) ,ηρθαν ολα μια χαρα.

2)Τωρα ομως εχω γυμνο ξυλο στην φατσα (δεν υπαρχει το παλιο sealer-καθως αφαιρεθηκε κ αυτο),οποτε η ερωτηση μου ειναι αν περναω κατευθειαν το ασταρι.Καπου διαβασα (σε ξενο φορουμ),οτι χρειαζεται sanding sealer πρωτα κ μετα ασταρι,ισχυει κατι τετοιο?

Στο 1) είναι προφανές. Γιατί το παλιό χρώμα παίζει το ρόλο του sealer.


Στο 2) εάν κατάλαβα καλά τι ρωτάς...περνάς το αστάρι σου (αυτό που έχεις αγοράσει δεν είναι το κλασικό primer της Dubli...αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι το νούμερο να σου πώ)...το οποίο ότι και να κάνεις θα έχει μικρές ατέλειες οπότε του περνάς κανα 2 χέρια γυαλόχαρτο για να γίνει όσο πιό λείο γίνεται.


ΥΓ Tip επειδή αυτά τα σπρέυ έχουν μεγάλη ροή, καλύτερα να βάψεις οριζόντια

έτσι θα έχεις λιγότερο φόβο να σου τρέξει το χρώμα
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/11, 11:34 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #3 στις: 22/06/11, 11:40 »
marathon οριζοντια θα βαψω γιατι δεν με παιρνει να βαψω καθετα.Η δουλεια θα γινει στην δευτερη κουζινα του σπιτιου μου,που την εχω σαν αποθηκη για τετοιες δουλειες... ;D ;D ;D
οποτε αν καταλαβα καλα αγοραζω το 1k ασταρι της color matic κ ξεκιναω.(κωδ.174414).Λεω να περασω κανα 2 χερια ασταρι κ μετα το χρωμα.τα αλλα τα εχω αγορασει τα υλικα...
thanxs για την απαντηση. ;)

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #4 στις: 22/06/11, 11:43 »
οποτε αν καταλαβα καλα αγοραζω το 1k ασταρι της color matic κ ξεκιναω.(κωδ.174414).

Το συγκεκριμένο δεν είναι διαφανές. Είναι ασπρό γκρί

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #5 στις: 22/06/11, 11:45 »
Kαι κάπως έτσι είναι βαμμένη (με ακρυλικά όχι με σπρέυ Dubli)

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #6 στις: 22/06/11, 12:04 »
το ξερω οτι ειναι γκρι,αλλα μετα θα πεσει απο πανω λευκο,μπλε ,κοκκινο κ φυσικα το λουστρο.
ωραια δουλεια εχεις κανει...
Θα την εδινα εξω αλλα μου ζητησαν ποσο οσο περιπου κανει μια καινουργια κιθαρα,οποτε για αυτο εβαλα μπρος το προτζεκτ μονος μου.(δεν περισσευουν χρηματα δυστηχως...) :( :( :(
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/11, 16:17 από panicX »

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #7 στις: 22/06/11, 16:16 »
το μεσημερακι παραγγειλα κ το primer. >:D (1κ colormatic).
Με την προοδο των εργασιων θα ενημερωνω κ το θρεντ.
ευχαριστω τον μαραθων για τα tips κ την οποια βοηθεια.
stay tuned.

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #8 στις: 24/06/11, 11:12 »
geo zzzz καλημερα.
Διαβασα με προσοχη αυτα που ποσταρες.Ευχαριστω για τις συμβουλες.

Στην κιθαρα θα βαψω μονο το καπακι (εχω βαλει φωτο στο πρωτο μου ποστ),η υπολοιπη δεν θα βαφτει θα αφεθει στο χρωμα του ξυλου οπως εχει.Για αυτο το λογο ειπα στον μαστορα να την περασει συντηρητικο(οι επιφανειες που δεν θα βαφτουν).
Τονιζω οτι η επιφανεια που θα βαφτει (δηλ.η το καπακι) ειναι σκετο ξυλο στην αρχεγονη μορφη του,ΧΩΡΙς ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΑΝΩ (ουτε συντηρητικο,ουτε τιποτα).
Θα  περασω ομως το καπακι ενα -δυο χερια ζιπελαιο (να φανταστω οτι εννοεις αυτο που πουλανε τα περιπτερα για αναπτηρες??).

Μετα αν καταλαβα καλα θελει sanding sealer κ μετα primer (ασταρι) κ μετα χρωμα,λουστρο.
Το θεμα ειναι οτι primer,χρωμα,λουστρο ειναι ολα της ιδιας εταιρειας για θεμα συμβατοτηας.(sonax)
το sanding sealer ομως θα πρεπει να εχει την ιδια βαση με τα υλικα που θα χρησιμοποιησω .αλλα η sonax δεν βγαζει sanding sealer.K για καταλαβαινομαστε τι εννοω παραθετω μια φωτο για ena sanding sealer.

http://www.woodcraft.com/Family/2004168/DEFT-Lacquer-Sanding-Sealer.aspx

μια ερωτηση μονο.Αν δεν βαλω sanding sealer k βαλω κατευθειαν το primer ,τι εννοεις οτι θα κλαιω μια βδομαδα με αυτο που προκειται να γινει??αν μπορεις ενημερωσε.ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/06/11, 11:16 από panicX »

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #9 στις: 24/06/11, 16:36 »
ok geo zzz καταλαβα την διαδικασια.Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου.

Αυτο που ρωτησα κ εξ αρχης ηταν κ το σωστο,δηλ. πρωτα (για ΑΒΑΦΤΟ τελειως σωμα)

1) sanding sealer (με ακρυλικη βαση)2)πριμερ3)χρωμα4)λουστρο

τα χρωματα της sonax τα πηρα εν γνωσει μου γιατι ειναι καλυπτικα κ κανουν καλη ερασιτεχνικη δουλεια.ειναι ακρυλικα για αυτο το λογο θα πρεπει κ το sanding sealer να εχει την ιδια βαση με αυτα.Ολα -ολα τα υλικα κοστισαν αρκετα ,85 ευρω μαζι με ταινιες κτλ...ειναι αρκετα για υλικα,αλλα εξω μου ζητησαν 5 χηνες για το προτζεκτ κ φυσικα τα θεωρησα πολλα...κ ειναι πολλα,γιατι ισοδυναμουν με μια ακομη κιθαρα...Ειναι καλο να εμπιστευομαστε τους επαγγελματιες εξω κ ειμαι υπερ αυτου, αλλα θα πρεπει κ οι τιμες να ειναι καπως λογικες...προσωπικη μου αποψη αυτο...αλλωστε βρισκομαστε στην Ελλαδα οπου οι μισθοι γενικα ειναι χαμηλοι κ για αυτον τον λογο δεν μπορουμε να ανταπεξελθουμε ολοι...θα ξαναποσταρω με το ξεκινημα του βαψιματος.προς το παρον περιμενω το ασταρι μου κ το απογευμα παω να παρω sealer.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/06/11, 16:57 από panicX »

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #10 στις: 24/06/11, 20:37 »
πολυ καλα κανεις φιλε και θα τη φτιαξεις μονος σου..τα λεφτα που σου ζητησαν ειναι υπερβολικα..βεβαια και για το project που λες οτι θα κανεις  δεν ειναι και λιγα 85 ε  για seeler ασταρι χρωμα και βερνικι..βεβαια δεν ειναι και υπερβολικο ποσο. υπαρχουν και καλυτερα και φτηνοτερα προιοντα γιαυτο σου ειπα ,χωρις παρεξυγηση ,να κοιταξεις και σε αλλες συζητησεις εδω μεσα ,και σε βιντεακια στο yutube.εγω απο οσες εχω φτιαξει καταλαβα οτι το σημαντικοτερο ειναι η προεργασια και το βερνικι..θα προσπαθησω να ανεβασω ενα βιντεακι ενος τυπου που βαφει μια epiphone με τους μαυρους κυκλους,σα του zak wylde.θα παθεις πλακα..ευχομαι καλη επιτυχια και οταν τελειωσεις βαλε φωτο να τη δουμε
geo zzz ευχαριστω φιλε ,θα ανεβασω φωτο μολις προχωρησω. ;)

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #11 στις: 27/06/11, 12:12 »
υπαρχουν και καλυτερα και φτηνοτερα προιοντα γιαυτο σου ειπα ,χωρις παρεξυγηση ,να κοιταξεις και σε αλλες συζητησεις εδω μεσα ,και σε βιντεακια στο yutube.εγω απο οσες εχω φτιαξει καταλαβα οτι το σημαντικοτερο ειναι η προεργασια και το βερνικι..θα προσπαθησω να ανεβασω ενα βιντεακι ενος τυπου που βαφει μια epiphone με τους μαυρους κυκλους,σα του zak wylde.θα παθεις πλακα..
Εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω ποιά είναι αυτά τα καλύτερα και φτηνότερα προιόντα :D
Τώρα από τις φωτογραφίες και τα βιντεάκια...όλα φαίνονται τέλεια...Υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά από το να βλέπεις κάτι από κοντά. ;)

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #12 στις: 27/06/11, 14:14 »
οπως καταλαβες προσπαθω να σε βοηθησω.σε μια παραγραφο και του στυλ....παιρνουμε το ξυλο.το ξυνουμε,το περναμε primer,και βαφουμε,ειναι αδυνατο να καλυφθει ενα τοσο μεγαλο θεμα.και ιδιετερα οταν προσπαθεις να πουλησεις primer για σιδερα και, χρωματα αυτοκινητου ΤΗς ΣΟΝΑΧ..ΟΤΑΝ ΒΟΗΘΑΜΕ ΕΝΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ βοηθαμε αναλυτικα..ελπιζω να βοηθησα καπως φιλε μου,αν και εδω μεσα υπαρχουν πολλα θεματα για βαφες,βαψιματα,καθως και στο youtube.μονο αν παρακολουθησεις συζητησεις εδω μεσα,και πολλα βιντεακια ,θα μπορεσεις να βγαλεις καποιο συμπερασμα..παντα φιλικα
Και όπως κατάλαβα και εγώ (δεν είχα δεί το συγκεκριμένο κομμάτι) προσπαθείς να την πείς και σε μένα ;D


Ξέρεις, κανένας δεν μπορεί να βοηθήσει ένα ερασιτέχνη να βάψει αναλυτικά...θα μάθει μόνο από τα λάθη του ;)  Αυτό που προσπάθησα, τουλάχιστον εγώ, είναι να τον βάλω σε μία σειρά.


Από την άλλη δεν πουλάω σπρέυ και προφανώς ένας ερασιτέχνης μπορεί να βάψει ΕΥΚΟΛΑ, μόνο με τα χρώματα αυτοκινήτου...εάν θέλει το τελικό του προϊόν να μοιάζει κάπως με τα όργανα που βλέπουμε κρεμασμένα στις βιτρίνες. ;)  Και οπως ξαναείπα από βιντεάκια και youtube, δεν φαίνεται εάν μία κιθάρα έχει βαφτεί σωστά...μόνο εάν την δείς από κοντά....και δόξα το Θεό, οι κιθάρες που έχω φτιάξει, έχουν περάσει από αρκετά χέρια. ;D

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #13 στις: 28/06/11, 10:12 »
Χαίρομαι που το μεγάλο κείμενό σου, μου δίνει την ευκαιρία να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα
αλλα υποτιθεται οτι εισαι επαγγελματιας..

Δεν είμαι επαγγελματίας...άρα δεν υποτίθεται τίποτα. Επαγγελματίας είναι αυτός που ζεί και αμοίβεται από τη συγκεκριμένη εξάσκηση επαγγέλματος. Και εγώ δεν ζώ από τις κιθάρες ΟΥΤΕ αμείβομαι για τη δουλειά του customshop μου...Σωστά διαβάζεις, το να φτιάξω 1-2 κιθάρες το χρόνο (γιατί τόσες φτιάχνω), δεν το θεωρώ επάγγελμα και προτιμώ να πληρώνομαι με μπύρες παρέα με τον μερακλή ιδιοκτήτη...Εξηγώ για να μήν παρεξηγούμαι...
Εγώ φτιάχνω μόνο το γραφικό και συντονίζω όλες τις υπόλοιπες διαδικασίες. Ο πιθανός πελάτης, μόνος του, συναλάσσεται με τους μάστορες και καθορίζει τη τελική τιμή του project. Όπως ίσως καταλαβαίνεις, για να βγεί το αποτέλεσμα που βλέπεις στις κιθάρες του site μου, χρειάζονται συγκεκριμένες προδιαγραφές, που εάν δεν υπάρχουν...απλά δεν αναλαμβάνω την υλοποίηση.
Όπως πολύ σωστά επισήμανες, τα υλικά για να βάψεις μόνος σου μία κιθάρα (θέλεις δε θέλεις), θα φτάσουν τα 80 ευρώ περίπου. Επειδή οι partcasters που φτιάχνω είναι ακριβές (δεν αξίζει να πετάς λεφτά σε φτηνά όργανα), το να βάλω άλλα 100 ευρώ (σύνολο δηλ για το βάψιμο 180), είναι μέσα στο budget. Έχω λοιπόν ένα πραγματικά customshop αποτέλεσμα από τους καλύτερους επαγγελματίες. Και όπως είναι γνωστό, συνεργάζομαι με τον Κώστα Κακανιάρη, άρα έχω την εμπειρία των 30 επαγγελματικών χρόνων του στο τελικό αποτέλεσμα.
τα χρωματα του αυτοκινητου οπως λες ειναι καλα μονο για τα αυτοκινητα

τα χρώματα και λούστρα αυτοκινήτου είναι πολυουρεθάνες διπλής...όπως και τα χρώματα από τις περισσότερες κιθάρες του κόσμου...μόνο οι Gibson και κάποιες λοιπές έχουν nitro finish. Εάν έχεις βρεί κάποιο finish που να πλησιάζει καλύτερα το συγκεκριμένο αποτέλεσμα σε σπρέυ από το 2Κ της Sonax, με χαρά να το μάθω γιατί έχει και 18 ευρώ ;)
εχω βαψει και γω πολλες

με μεγάλη μας χαρά να τις μοιραστείς μαζί μας...λίγες φωτογραφίες δεν βλάπτουν, όπως κάνω και εγώ ;)
φτηνοτερα υλικα ξερεις καλυτερα απο μενα

όχι δεν ξέρω...όπως και ο panix που θέλει να βάψει τη κιθάρα του. Μας λές ποιά είναι παρακαλώ?
ΒΑΖΕΙς ΣΥΧΝΑ ΑΣΤΑΡΙ(PRIMER) ΠΑΝΩ ΣΕ ΣΚΕΤΟ ΞΥΛΟ?

Στις 2 κιθάρες που έχω ήδη ποστάρει έχω βάλει ΜΟΝΟ Primer σε σκέτο ξύλο...και δεν έκλαψα. Δεν θα πρότεινα ΠΟΤΕ σε κάποιον κάτι που δεν έχω κάνει με τα χέρια μου απλά επειδή το υποθέτω ή μου το είπε κάποιος φίλος.
η επειδη η SONAX ΔΕ ΒΓΑΖΕΙ seeler ξυλου ,πεταμε οτι βρισκουμε αρκει να ειναι ΣΟΝΑΧ

Τα χρώματα της Sοnax ΔΕΝ χρειάζονται sealer ξύλου...από ότι έχω διαπιστώσει. Τα 3 υλικά φτάνουν και απόδειξη οι συγκεκριμένες κιθάρες.
τη δουλεια σου φλε την ξερουμε,φαινεται εξξαλου,

Δεν νομίζω να ξέρεις τη δουλειά μου, δεν έχεις δεί από κοντά καμμία κιθάρα μου, θα το θυμόμουν...Όπως είπαμε, από φωτογραφίες και videos youtube δεν βγάζεις συμπεράσματα, άντε να πάρεις καμμιά μυρωδιά. ;D
αλλα επαναλαμβανω αλλο η επαγγελματικη δουλεια και αλλο οι συμβουλες.και οχι μονο συμβουλες απο τη ΣΟΝΑΧ ε

Συμφωνώ...όπως θα δείς στο site μου το λέω καθαρά
http://www.customshop.gr/?page_id=310
Σαν τελικό πάντως συμπέρασμα πρέπει να θυμόμαστε ότι το παραπάνω κείμενο, αναφέρεται σε home made καταστάσεις, που δύσκολα θα φτάσουν το εργοστασιακό αποτέλεσμα που βλέπουμε κρεμασμένο στα ράφια των καταστημάτων. Γιατί απλά δεν έχουμε τις γνώσεις και τα κατάλληλα μηχανήματα. Βεβαίως με τη τριβή και απόκτηση εμπειρίας, μπορεί να γίνουν ενδιαφέροντα έργα.
Όποιος λοιπόν δεν θέλει να πληρώσει το 150-200ρι στον οποιονδήποτε μάστορα...πρέπει να βρεί τρόπο να το κάνει μόνος του. Η Sonax λοιπόν είναι ο ένας...Περιμένω με αγωνία και τη δική σου πρόταση
...πάντα φιλικά ;)

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #14 στις: 28/06/11, 16:23 »
οτι πεις φιλε μου.δεν υπαρχει λογος να σου χαλασω το χατηρι..εισαι ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ με custom shop,με μηχανηματα,και απολαμβανεις μονο μπυρες.κανενα προβλημα.ξερεις μονο τα sonax υλικα ,παλι κανενα προβλημα.εδω μεσα δεν ξερεις κανενα, ουτε εχεις δει ποσταρισματα,απο πολυ καλες δουλειες ,με φτηνα υλικα,η αλλης εταιριας.
καλέ μου άνθρωπε...ναι αυτά μόνο ξέρω και έχω χρησιμοποιήσει. Εσύ που ξέρεις τα παραπάνω...πές μας σήμερα (μην μας στέλνεις σε άλλα sites και ποσταρίσματα)...γιατί ο ταλαίπωρος ο paniX θέλει να βάψει.....


με συγχωρεις αλλα δε μου κανεις για δασκαλος
no problem...και εγώ δεν το προσπαθώ ξέρεις. Απλά, δεν είμαι θεωρητικός και ότι λέω το υποστηρίζω με συγκεκριμένα projects από πίσω. Εκτός εάν τα αμφισβητείς και αυτά.



[/size]αληθεια με τον κακανιαρη ΦΙΛΙΚΑ, ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ συνεργαζοσασταν τοσα χρονια οπως λες?
καλά, λές ότι με 2 κιθάρες το χρόνο ο Κακανιάρης έχει κονομήσει από εμένα? ;D


[/size]και τωρα εγινες ΧΟΜΠΥΣΤΑΣ?
αφού δεν ζώ από αυτό ...τι είμαι? ;D 
Έχεις πλάκα τελικά...


[/size]μαλλον μαγος εισαι αφου ριχνεις ασταρι(primer) σε σκετο ξυλο.
Είδες που έμαθες και κάτι σήμερα? ;D 

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #15 στις: 28/06/11, 17:34 »
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ
Πάντα....απλά θα περιμένουμε και τις φωτογραφίες...για να μην ξεχνιόμαστε ;D  Σίγουρα ο panix βάφει...Sonax έχει πάρει εάν θυμάσαι ;D ;D ;D
Για τα φτηνότερα υλικά...δεν σε πιέζω άλλο...μπορείς να κρατήσεις τα μυστικά σου ;)

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #16 στις: 28/06/11, 17:47 »
καλησπερα κ απο μενα...σημερα μου ηρθε το πριμερ (αργησαν να μου το στειλουν),οποτε πληροφοριακα δεν ξεκινησα...δεν ηθελα ομως με τιποτα το αρχικο μου ποστ να αποτελεσει σημειο διενεξης κ διαφωνιας με κανεναν κ για τιποτα... :(
διαβασα κ τα ποστ του μαραθωνα με τα tips του (ευχαριστω),αλλα κ τα ποστ του geo (ευχαριστω κ σενα)...ομολογω ομως οτι τωρα ειμαι πραγματικα σε διλημμα...βλεποντας οτι ο καθενας εμμενει στις θεσεις του κ υπαρχει διαφορα αποψεων ως προς την προεργασια κυριως,μου πλαναται το ερωτημα το seal or not to seal??
πηρα ενα κομματι ξυλο κ αρχησα χυμα να το ψεκαζω με το πριμερ για να δω αντιδρασειςτου ξυλου...θα ριξω κανα δυο χερια,θα ριξω κ ενα απο τα χρωματα μου κ θα περιμενω να δω πως φαινεται...μπορει να φαινεται αστειο,αλλα προτιμησα να χρησιμοποιησω πρωτα ενα πειραματοζωο κ να δω τι γινεται...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #17 στις: 28/06/11, 17:53 »
καλησπερα κ απο μενα...σημερα μου ηρθε το πριμερ (αργησαν να μου το στειλουν),οποτε πληροφοριακα δεν ξεκινησα...δεν ηθελα ομως με τιποτα το αρχικο μου ποστ να αποτελεσει σημειο διενεξης κ διαφωνιας με κανεναν κ για τιποτα... :(
Καμμία διένεξη, είσαι μεγάλο παιδί και μπορείς να κρίνεις εκ του αποτελέσματος...Αφού κάνεις και τα δείγματά σου (που πολύ σωστά σκέφτηκες) δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Δεν επιμένω σε τίποτα. Απλά εγώ έτσι έκανα και δεν είχα πρόβλημα να πώ το πώς και με τι υλικά και να δείξω και το αποτέλεσμα.
Ακόμα δεν έχω καταλάβει....εκτός από τα γυαλόχαρτα...με τι χρώματα και λούστρα έχει βάψει ο Geo... ;)  Όποιος καταλάβει, ας μου πεί και μένα
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 18:07 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #18 στις: 28/06/11, 18:06 »
Kαι για να μην "τρελλαίνεσαι" φίλε panix εδώ υπάρχει ένα παράδειγμα πως άλλος ένας με τα ίδια υλικά, έφτιαξε τη κιθάρα του (και την χαίρεται ακόμα)
http://www.customshop.gr/?page_id=1033


Η συγκεκριμένη σελίδα θα "ανέβει" επίσημα σε 2-3 ημέρες αλλά την αφιερώνω στο Geo.... ;D


Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #19 στις: 28/06/11, 19:03 »
Εριξα δυο χερια μονο primer...αυτο που προσεξα κ θα συμφωνησω με τον μαραθων οτι εχει πληρη επικαλυψη...θα περιμενω αντιδρασεις του ξυλου ενα 24 ωρο περιπου κ αν δεν γινει τιποτα θα ριξω κ ενα χερι χρωμα (μπλε)...θα παρατηρησω το tester Μου αναλυτικα...αν δω οτι ολα ειναι μια χαρα,ξεκιναω με το οργανο (την κιθαρα εννοω... ;D )

http://imageshack.us/photo/my-images/190/0057g.jpg/ 8)

ΥΓ:marathon το x-acto knife που το τσιμπησες?εννοω σε Ελλαδα που το βρισκεις..μονο σε ebay το βρισκω...
 
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 19:07 από panicX »

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #20 στις: 28/06/11, 19:10 »
ΥΓ:marathon το x-acto knife που το τσιμπησες?εννοω σε Ελλαδα που το βρισκεις..μονο σε ebay το βρισκω...
Στο Πλαίσιο... ;)  Αυτό που βλέπεις το έχω πάνω από 20 χρόνια ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 19:13 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #21 στις: 28/06/11, 19:16 »
ΥΓ:marathon το x-acto knife που το τσιμπησες?εννοω σε Ελλαδα που το βρισκεις..μονο σε ebay το βρισκω...
Στο Πλαίσιο... ;)  Αυτό που βλέπεις το έχω πάνω από 20 χρόνια ;D
thanx φιλε! ;D

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #22 στις: 29/06/11, 19:22 »
σημερα μασκαρα την κιθαρα...πρεπει να μου πηρε περιπου 2 ωρες...ηταν δυσκολη διαδικασια αλλα απαραιτητη...για το μασκαρισμα χρησιμοποιησα ταινιες 3M scotch,μια Ελληνικη απλη μπλε κ μια για το binding acrylic fine line tape....αυριο ξεκιναμε.θα περαστει ασταρι...
τα χρωματα στο δειγμα μου ηταν αψογα...καμμια ζαρα.
κ για να απαντησω στο φιλο geo ,δεν υπαρχει απορροφηση ασταριου στο δειγμα που ψεκασα..οτι ψεκασα εμεινε απανω...οπως ηταν η επιφανεια που ψεκασα ετσι εμεινε.
αυτα για σημερα...αυριο εχει σφουγαρισμα στην κουζινα κ βαψιμο... ;D
η 3Μ που χρησιμοποιησα ειναι η #2080 blue painters tape,με το πλεονεκτημα οτι οταν αφαιρειται απο οποιαδηποτε επιφανεια δεν αφηνει υπολειμμα κολλας (μεχρι 60 μερες)

http://imageshack.us/photo/my-images/40/0061pd.jpg/
« Τελευταία τροποποίηση: 29/06/11, 19:34 από panicX »

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #23 στις: 29/06/11, 19:25 »
κ μια ερωτηση:
αυριο θα περασω 3 χερια ασταρι το πρωι...μπορω το απογευμα της ιδιας ημερας να ψεκασω κ το πρωτο χερι χρωμα μου ?(λευκο)

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Βαψιμο σε les paul custom
« Απάντηση #24 στις: 29/06/11, 19:32 »
Παλίκαρε έχε το νού σου με την ταινία μασκαρίσματος να είναι συμβατή με τα χρώματα που χρησιμοποιείς.... μην πάθεις κι εσύ αυτό που έπαθα με τη δικιά μου...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
10 Απαντήσεις
5754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 00:39
από JimiDS
8 Απαντήσεις
5984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 14:47
από marathon
23 Απαντήσεις
7523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/09, 16:38
από Dr Bluz (G.K.)
15 Απαντήσεις
6040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 20:01
από Fteo
6 Απαντήσεις
3654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 21:46
από nikolix
12 Απαντήσεις
5153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 16:26
από ritchieblackmore
38 Απαντήσεις
12343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/13, 23:28
από noe13
17 Απαντήσεις
7892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/16, 14:51
από zeoy
2 Απαντήσεις
2133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/22, 13:41
από Βραζίλης