Αποστολέας Θέμα: Fender vintage strats  (Αναγνώστηκε 12307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος red hot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Fender vintage strats
« στις: 26/10/09, 15:47 »
 Γεια χαρα,

Εδω και καιρο με απασχολει η αγορα μιας αμερικανας fender strat και ψαχνοντας , περα απο τα νεα μοντελα standard και deluxe, εντοπισα και αυτες εδω τις vintage strats:
http://www.thomann.de/gr/fender_vintage_hot_rod_62_strat_rw_3s.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_57_american_vintage_mn_2cs.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_62_vintage_strat.htm
Μαλιστα οι δυο πρωτες χρησιμοποιουνται κατα κορον απο τον J. Frusiante με τη 1η να ειναι η βασικη του...Αυτες οι κιθαρες εχουν κατασκευαστικες διαφορες (συγκριτικα με τις καινουργιες standard και deluxe) που να δικαιολογουν την αυξημενη τιμη τους? (η μονη διαφορα που βρηκα ηταν οι μαγνητες)
Τελικα ειναι οντως ανωτερης ποιοτητας ή απλα ανεβαινει η τιμη οπως και στα πολυ παλια κρασια ???
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #1 στις: 26/10/09, 20:40 »
Δεδομένου ότι με 700-800 ευρώ φτιάχνεις πολύ καλές partscaster με κορυφαία υλικά, δε μπορώ να φανταστώ τι δικαιολογεί την τιμή τους...

Το μεγαλείο του Leo Fender είναι ότι έδωσε τη δυνατότητα, ότι δε γουστάρεις από την κιθάρα σου να το αλλάζεις με μικρό κόστος...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #2 στις: 26/10/09, 22:37 »
Ελπίζω να μην ερμηνεύεις τον όρο vintage ως "παλιό" όπως το παλιό κρασί. Οι κιθάρες αυτές είναι καινούργιας παραγωγής, όπως ακριβώς και οι Standard ή οι Deluxe, απλά κατασκευάστηκαν σύμφωνα με τα πρότυπα και τις προδιαγραφές μοντέλων από τη δεκαετία του '50 και του '60. Αν ήταν πράγματι κιθάρες τόσο παλιές θα τιμολογούνταν πολύ περισσότερο. Ο λόγος για τον οποίο θα πρέπει να δώσεις 1600-1700 Ευρώ για να τις αποκτήσεις είναι ότι γράφουν Fender στο headstock και η ομοιότητά τους με τα αντίστοιχα παλιά μοντέλα που θεωρούνται ιστορικά. Τόσο απλά. Γι αυτό και ο παραλληλισμός με το κρασί ως προς την αξία που προσδίδει η παλαίωση είναι εντελώς άστοχος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #3 στις: 26/10/09, 23:08 »
Παιδιά όλες οι strat πάνω κάτω τα ίδια πράγματα "κουβαλάνε"...

Το τί κάνει ένα ακριβούτσικο μοντέλο να διαφέρει απο ένα φθηνότερο είναι η "ποιότητα" του...

Να το θέσω πιο απλά για να γίνει κατανοητό...
Έχω παίξει και δοκιμάσει αρκετές εως πολλές strats στα χρόνια που ασχολούμαι με αυτό το ωραίο "σπορ"... ;D

θα έλεγα λοιπόν οτι οι πιθανότητες να μου κάνει "κλικ" μια μεξικάνα strat είναι γύρω στο 30%, μια american standard γύρω στο 60% μια reissue γύρω στο 75%, μια custom shop γύρω στο 95%...

Είναι ίσως λίγο "μπακάλικο" σαν σκέψη αυτό που λέω, το ξέρω, αλλά κάπως έτσι τα βλέπω τα πράγματα...

Με κανένα μοντέλο δεν είσαι 100% σίγουρος οτι όλα τα κομμάτια παραγωγής του θα παίζουν καλά*, υπάρχει όμως σημαντική αυξομείωση στις πιθανότητες και (δυστυχώς) η αγοραστική αξία έχει να κάνει αρκετά με αυτό...

*το καλά είναι πάντα σχετικό ανάλογα με τα standards του καθενός.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #4 στις: 26/10/09, 23:23 »
Παιδιά όλες οι strat πάνω κάτω τα ίδια πράγματα "κουβαλάνε"...

Το τί κάνει ένα ακριβούτσικο μοντέλο να διαφέρει απο ένα φθηνότερο είναι η "ποιότητα" του...

Να το θέσω πιο απλά για να γίνει κατανοητό...
Έχω παίξει και δοκιμάσει αρκετές εως πολλές strats στα χρόνια που ασχολούμαι με αυτό το ωραίο "σπορ"... ;D

θα έλεγα λοιπόν οτι οι πιθανότητες να μου κάνει "κλικ" μια μεξικάνα strat είναι γύρω στο 30%, μια american standard γύρω στο 60% μια reissue γύρω στο 75%, μια custom shop γύρω στο 95%...

Είναι ίσως λίγο "μπακάλικο" σαν σκέψη αυτό που λέω, το ξέρω, αλλά κάπως έτσι τα βλέπω τα πράγματα...

Με κανένα μοντέλο δεν είσαι 100% σίγουρος οτι όλα τα κομμάτια παραγωγής του θα παίζουν καλά*, υπάρχει όμως σημαντική αυξομείωση στις πιθανότητες και (δυστυχώς) η αγοραστική αξία έχει να κάνει αρκετά με αυτό...

*το καλά είναι πάντα σχετικό ανάλογα με τα standards του καθενός.

Νομίζω πώς η προσοχή στο setup είναι άλλη για τις mexican, άλλη για τις USA και άλλη για το custom shop...

Αν πάς μια αμερικάνα και μια μεξικάνα σε ένα καλό μάστορα και κάνει πλήρες setup μάλλον δε θα καταλάβεις πολλά πράματα. Οι custom shop έχουν πιστεύω καλύτερα τάστα και φινίρισμα αλλά μέχρι εκεί.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #5 στις: 26/10/09, 23:36 »
[
Νομίζω πώς η προσοχή στο setup είναι άλλη για τις mexican, άλλη για τις USA και άλλη για το custom shop...

Αν πάς μια αμερικάνα και μια μεξικάνα σε ένα καλό μάστορα και κάνει πλήρες setup μάλλον δε θα καταλάβεις πολλά πράματα. Οι custom shop έχουν πιστεύω καλύτερα τάστα και φινίρισμα αλλά μέχρι εκεί.

Εμένα θα μου επιτρέψεις να έχω την άποψη μου...
Εννοείται οτι μετά απο τόσα χρόνια είμαι σε θέση να καταλάβω αν αυτό που με χαλάει σε μιά κιθάρα είναι το κακό setup της ή η ίδια η κιθάρα... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #6 στις: 26/10/09, 23:52 »
Ρε παιδια νταξει δεν γινετε η διαφορα να ειναι στο σεταπ. Ειχα παλια μια μεξικανα, ωραιο οργανακι και ψιλογουσταρα. Οταν επιασα στα χερια μου την EJ και την Plus Deluxe καταλαβα οτι η μεξικανα ηταν φθηνη. Εΐναι τελειως αλλοι κοσμοι. Ναι ειναι και το εργοστασιακο σεταπ, αλλα ο ηχος και το feeling δεν εχουν καμια σχεση.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #7 στις: 27/10/09, 00:17 »
Σορρυ που μπαινω σφηνα, αλλα στα ηλεκτρικα οργανα μονο οι μαγνητες ευθυνονται για τον ηχο. Το ηξερα λογω της δουλειας αλλα μου το ειπε και μαστορας (οργανων). Το μαγνητικο πεδιο ειναι ενα ουδετερο πραγμα που αλληλεπιδρα μονο με μεταλλα κ δεν επηρρεαζεται απο αλλα υλικα. Ολα αυτα ισχυουν για τον ηχο. Η ποιοτητα, η εμφανιση και η αφη ειναι αλλο πραγμα και συμφωνω με τους παραπανω. Ειναι σαν να εχεις μια λιμουζινα να σε παει στο στεκι σου αντι ενα lada (θα σε πανε ομως και τα 2).
Η θεωριες του ηχου με τα ξυλα ισχυουν στα ακουστικα οργανα αλλα και στα μεταλλικα (πνευστα).
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #8 στις: 27/10/09, 00:20 »
Σορρυ που μπαινω σφηνα, αλλα στα ηλεκτρικα οργανα μονο οι μαγνητες ευθυνονται για τον ηχο. Το ηξερα λογω της δουλειας αλλα μου το ειπε και μαστορας (οργανων). Το μαγνητικο πεδιο ειναι ενα ουδετερο πραγμα που αλληλεπιδρα μονο με μεταλλα κ δεν επηρρεαζεται απο αλλα υλικα. Ολα αυτα ισχυουν για τον ηχο. Η ποιοτητα, η εμφανιση και η αφη ειναι αλλο πραγμα και συμφωνω με τους παραπανω. Ειναι σαν να εχεις μια λιμουζινα να σε παει στο στεκι σου αντι ενα lada (θα σε πανε ομως και τα 2).
Η θεωριες του ηχου με τα ξυλα ισχυουν στα ακουστικα οργανα αλλα και στα μεταλλικα (πνευστα).
Αν μαστορας σου ειπε οτι στα ηλεκτρικα οργανα για τον ηχο ευθυνονται ΜΟΝΟ οι μαγνητες, αληθεια θα ηθελα να ξερω ποιος ειναι...
Οκ αποψη σου κ δεν θα επιχειρησω να στην αλλαξω αλλα δεν τη συμμεριζομαι με τιποτα...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #9 στις: 27/10/09, 00:24 »
Σορρυ που μπαινω σφηνα, αλλα στα ηλεκτρικα οργανα μονο οι μαγνητες ευθυνονται για τον ηχο. Το ηξερα λογω της δουλειας αλλα μου το ειπε και μαστορας (οργανων). Το μαγνητικο πεδιο ειναι ενα ουδετερο πραγμα που αλληλεπιδρα μονο με μεταλλα κ δεν επηρρεαζεται απο αλλα υλικα. Ολα αυτα ισχυουν για τον ηχο. Η ποιοτητα, η εμφανιση και η αφη ειναι αλλο πραγμα και συμφωνω με τους παραπανω. Ειναι σαν να εχεις μια λιμουζινα να σε παει στο στεκι σου αντι ενα lada (θα σε πανε ομως και τα 2).
Η θεωριες του ηχου με τα ξυλα ισχυουν στα ακουστικα οργανα αλλα και στα μεταλλικα (πνευστα).

Αν ήταν έτσι κάθε διαφορετικό κομμάτι ίδιου μοντέλου θα είχε ακριβώς τον ίδιο ήχο με το αδερφάκι του...
Έλα όμως που δεν τον έχει...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #10 στις: 27/10/09, 01:15 »
Βαλτε ναυλον χορδες στην κιθαρα σας και παιξτε. Θα βγει ηχος αραγε; (καλό για κουίζ).  ;)
Οι κιθαρες μας ειναι γεννητριες ηλεκτρικου ρευματος. Παραγουν ρευμα οταν διαταράσσεται το μαγνητικο πεδίο των μαγνητων απο τις χορδες. Εκει μπαινει και ο ενισχυτης για να μεγαλωσει το αδυναμο και ξεψυχισμενο ρευματακι και να βγαλει ηχο (δεν σκεφτηκατε ποτε ολα αυτες τις πλακετες εκει μεσα; ). Με τον ιδιο τροπο εχετε ρευμα και σπιτι σας αυτη τη στιγμη (απο γεννητριες).
Για να συμπληρωσω και το προηγουμενο μηνυμα: Ηχος Ηλεκτρικής = μαγνητες + ενισχυτής. Αν θελετε ξυλα και ηχοχρωματα ψαξτε το στα βιολιά, στις ακουστικές, στα μπουζούκια κλπ.
Δεν θα γραψω αλλα γιατι νομιζω οτι ειμαστε offtopic στο συγκεκριμενο θεμα που αναφερεται στις Fender vintage strats.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #11 στις: 27/10/09, 03:05 »
Εντάξει ο καθένας έχει την άποψή του, αλλά και να υποστηρίζουμε πως η διαφορά μιας μεξικάνας και μιας αμερικάνας είναι σα να λέμε αυτοκίνητο Lada με Λιμουζίνα είναι λίγο άτοπο έως αδιανόητο...Σαφέστατα υπάρχουν διαφορές αλλά μέχρι εκεί...

(Δεν τα βάζω με τον συγκεκριμένο συμφορουμίτη που έδωσε το παράδειγμα, απλά μου άρεσε και το χρησιμοποιώ για να τονίσω πως δεν υπάρχουν και τόσο μεγάλες διαφορές).

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος moulan7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #12 στις: 27/10/09, 11:20 »
JPB υπάρχει και η vintage hot rod '57.
κατά τη γνώμη μου είναι φοβερό όργανο. Το μπράτσο φοβερό και τρομερό (soft v maple ), τα κλειδιά (vintage style) πολύ καλά και στιβαρά, ταστιέρα με medium jumbo τάστα (radius 9.5),
γενικά το μπράτσο έχει απίστευτη αίσθηση. Οι μαγνήτες SCN είναι πραγματικά αθόρυβοι και κατά τη γνώμη μου πάντα πολύ καλοί, ίσως ακούγονται λίγο κομπρεσαρισμένοι (πράγμα που δεν με χαλάει), έχουν την ποιότητα που θα έπρεπε να έχει ένα τέτοιο όργανο.Ο tone zone μου αρέσει αρκετά και αυτός.
Γενικά πιστεύω πως το όργανο τα αξίζει τα λευτά του και με το παραπάνω, όποιος έχει αντίθετη άποψη τότε μάλλον η κιθάρα αυτή δεν είναι για τα γούστα του ή θέλει κάτι ακόμα πιο special.
Τέλως πάντων αν ψήνεσαι για αγορά των 1500 ευρώ κοίτα οπωσδήποτε και αυτές τις κιθάρες (τις vintage της fender δηλαδή).
Εγώ προσωπικά προτιμώ τις hot rod γιατί είναι λίγο πιο μοντέρνες λόγω radius ,τάστων , και του διπλού στη γέφυρα.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #13 στις: 27/10/09, 11:20 »
@ crossroad: Δεν μου ειπες ομως, οκ η γνωμη σου ειναι γνωμη σου και κανενας δεν προσπαθησε να στην αλλαξει αλλα πες απλα ενα ονομα...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #14 στις: 27/10/09, 13:48 »
Βαλτε ναυλον χορδες στην κιθαρα σας και παιξτε. Θα βγει ηχος αραγε; (καλό για κουίζ).  ;)
Οι κιθαρες μας ειναι γεννητριες ηλεκτρικου ρευματος. Παραγουν ρευμα οταν διαταράσσεται το μαγνητικο πεδίο των μαγνητων απο τις χορδες. Εκει μπαινει και ο ενισχυτης για να μεγαλωσει το αδυναμο και ξεψυχισμενο ρευματακι και να βγαλει ηχο (δεν σκεφτηκατε ποτε ολα αυτες τις πλακετες εκει μεσα; ). Με τον ιδιο τροπο εχετε ρευμα και σπιτι σας αυτη τη στιγμη (απο γεννητριες).
Για να συμπληρωσω και το προηγουμενο μηνυμα: Ηχος Ηλεκτρικής = μαγνητες + ενισχυτής. Αν θελετε ξυλα και ηχοχρωματα ψαξτε το στα βιολιά, στις ακουστικές, στα μπουζούκια κλπ.Δεν θα γραψω αλλα γιατι νομιζω οτι ειμαστε offtopic στο συγκεκριμενο θεμα που αναφερεται στις Fender vintage strats.

Θες να πεις οτι αν η Fender ηταν απο μαονι και οχι απο alder θα εβγαζε παλι τον ιδιο ηχο?


Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #15 στις: 27/10/09, 13:55 »
Παρτε μια squier, βαλτε της τους μαγνητες απο deluxe strat & παιξτε στα ιδια μηχανηματα. Τι λετε να γινει;
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος red hot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #16 στις: 27/10/09, 14:34 »
Ελπίζω να μην ερμηνεύεις τον όρο vintage ως "παλιό" όπως το παλιό κρασί. Οι κιθάρες αυτές είναι καινούργιας παραγωγής, όπως ακριβώς και οι Standard ή οι Deluxe, απλά κατασκευάστηκαν σύμφωνα με τα πρότυπα και τις προδιαγραφές μοντέλων από τη δεκαετία του '50 και του '60. Αν ήταν πράγματι κιθάρες τόσο παλιές θα τιμολογούνταν πολύ περισσότερο. Ο λόγος για τον οποίο θα πρέπει να δώσεις 1600-1700 Ευρώ για να τις αποκτήσεις είναι ότι γράφουν Fender στο headstock και η ομοιότητά τους με τα αντίστοιχα παλιά μοντέλα που θεωρούνται ιστορικά. Τόσο απλά. Γι αυτό και ο παραλληλισμός με το κρασί ως προς την αξία που προσδίδει η παλαίωση είναι εντελώς άστοχος.
Οχι, δεν εννοουσα καθολου αυτο.Φυσικα, αν ηταν κιθαρες τοσο παλιες η τιμη θα ηταν πολυ πιο ακριβη αλλα και δεν θα διατιθεντο σε μεγαλες ποσοτητες σε οποιοδηποτε μαγαζι...τωρα που το ξαναβλεπω εχεις απολυτο δικιο Απολλων οτι ο συγκεκριμενος παραλληλισμος ηταν εκτος θεματος ;)...

Ναι moulan7 την ειχα δει και αυτη απλα μου αρεσε περισσοτερο (χρωμα και διπλος στη bridge), οσον αφορα τις hot rod, αυτη του '62

Εχετε υπ' οψιν σας διαφορές για καθε μοντελο ξεχωριστα ή εστω προσωπικες εμπειριες (οπως ο moulan7). Μήπως η τιμη οφειλεται καθαρα σε αυτο που ανεφερε ο Απολλων περι ονοματος και ομοιοτητας?
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/09, 16:02 από JPB »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #17 στις: 27/10/09, 15:02 »
Θα συμφωνήσω ότι αν δεν έχεις κόλλημα με το "Fender" στο headstock μπορείς να γλυτώσεις πολλά λεφτά φτιάχνοντας μία κιθάρα αντίστοιχης ποιότητας (ή καλύτερης), ακριβώς σύμφωνα με τις δικές σου προδιαγραφές, σε κάποιο μάστορα. Στο φόρουμ θα βρεις αρκετά links και συμβουλές.

Με κάθε σεβασμό προς όσους νιώθουν τη διαφορά standard, deluxe κλπ., όποια και αν είναι, προσωπικά δε θα μου δικαιολογήσει ποτέ αυτές τις τιμές. Αλλά επειδή τόσο το "πορτοφόλι" όσο και τα γούστα είναι προσωπικά θέματα, ο καθένας έχει το δικό του κριτήριο "value for money".
Πάντως αν έπαιρνα τόσο ακριβή κιθάρα, θα ήθελα οπωσδήποτε να πιάσω στα χέρια μου το συγκεκριμένο κομμάτι που θα αγόραζα. Πράγμα αδύνατον αν μιλάμε για παραγγελία από thomann κλπ.. Αλλά άντε βρες την στην Ελλάδα σε αυτή την τιμή.

Όσο για τα ξύλα, προσωπικά έχω καταφέρει να ακούσω μικρές διαφορές στις ταστιέρες maple-rosewood και σώματα alder-μαόνι, αλλά τίποτα τραγικό.
Ωστόσο, το να λέμε ότι μόνο οι μαγνήτες διαμορφώνουν τον ήχο είναι γελοίο.
Αν ήταν έτσι, γιατί να μην έφτιαχναν μόνο πανάλαφρες κιθάρες από δεν-ξέρω-και-γω-τι-αλουμίνιο ή μόνο από πάμφθηνα ξύλα που θα μείωναν το κόστος παραγωγής και τις τιμές;
Ακόμη και αν η αναλογία είναι 90% μαγνήτες - 10% όλα τα άλλα, δεν είναι 100%.
Και αν δεν είσαι σίγουρος έλα να ακούσεις τη Squier Tele μου με τους αμερικάνικους μαγνήτες και μία Fender American Standard και πες μου εάν είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιος ο ήχος.

(Πολύ κοντά είναι, γι'αυτό και ήταν και γ@μώ τις αγορές η Squier, αλλά ίδιο ήχο δεν το λες).
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #18 στις: 27/10/09, 15:09 »
Aν εχουν ολοιδιους μαγνητες και οι 2 κιθαρες και στο σωστο υψος απο τις χορδες, τι σε εμποδιζει να γραψεις κατι και να το ανεβασεις να το ακουσει ο λαος.
 :)
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #19 στις: 27/10/09, 16:03 »
@JPB:

Φίλτατε JPB , τα πράγματα είναι απλά.

Η Fender Co. προσπαθεί εδώ και χρόνια (από το 1990) να «καλλιεργήσει» ένα Sentimental Background για τα προϊόντα της και να σου πουλάει το «παραμυθάκι» της για Historic Reissue κιθάρες γιατί δεν έχει τίποτα άλλο να σου πουλήσει…

Δεν έχει την ποιότητα κατασκευής μιας Modern – Classic Suhr κιθάρας

http://www.suhrguitars.com/standard.aspx#1

http://gallery.me.com/suhrguitars#gallery

η’ το Vintage-like attitude μιας Ron Kirn κιθάρας

http://www.ronkirn.com

http://www.ronkirn.com/tutorial/index.htm

&

http://www.ronkirn.com/tutorial/strat_tutorial2.htm









Οπότε δεν αξίζει (για μένα…) να μπεις στο «λούκι» με τις Fender Historic Reissue κιθάρες μιας και «υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που φτιάχνουν (καλύτερα) πορτοκάλια…»

Από εκεί και περά, η επιλογή είναι δική σου…

Αυτά τα ολίγα, Spartan.             
             

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #20 στις: 27/10/09, 16:55 »
Αν θέλεις ήχο fender παίρνεις fender....

Οι suhr ΔΕΝ έχουν ήχο fender...(αυτό δεν είναι ούτε μειονέκτημα ούτε προτέρημα)...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #21 στις: 27/10/09, 17:30 »
Φιλε crossroads, κανεις ΛΑΘΟΣ:

O ηχος της κιθαρας, οπως σωστα ειπες (με δικα σου, πιο προχειρα, λογια) αναπαραγεται μεσω της εκμεταλλευσης σε εναν ενισχυτη του ηλεκτρικου σηματος που διαμεσου του καλωδιου, ερχεται απο την κιθαρα και αρα, ξεχνωντας ποτενσιομετρα κλπ, τους μαγνητες της.

Στο πως παραγεται αυτο το σημα στους μαγνητες ειναι το ζουμι. Το ρευμα επαγεται στα τυλιγματα των μαγνητων εξαιτιας της σχετικης προς αυτους κινησης των (μεταλλικων, αρα μαγνητικα ενεργων) χορδων. Ως εδω καλα.

Εδω μπαινουν τα ξυλα. Η μηχανικη συμπεριφορα καθε υλικου ειναι προφανως διαφορετικη, και δη, καθε ξυλο συμπεριφερεται (δονειται/ταλαντωνεται) διαφορετικα. Αρα ενα δικο σου αρπισμα θα εχει ως αποτελεσμα διαφορετικη (ταλαντωτικη) κινηση του εκαστοτε οργανου, αρα θα διαφερει και η σχετικη κινηση των χορδων προς τους μαγνητες, αφου χορδες,μπρατσο, σωμα αποτελουν ενα συστημα. Αρα θα ειναι διαφορετικο, κατα κανονα, το σημα που θα παραχθει. Αρα διαφορετικος ο ηχος του μεγαφωνου του ενισχυτη.

Για να μην παρεξηγηθω: Το ποσο διαφορετικος, και το κατα ποσο αξιζει να μιλαμε για διαφορες στον ηχο λογω ξυλων της κιθαρας ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ. Αλλα διαφορα ΚΑΙ στον ηχο σαφως και υπαρχει και επειδη επιχειρηματολογησες σε επιστημονικο επιπεδο, η απαντηση ειναι η αντιστοιχη.

Και για να δωσω ενα παραδειγμα στο δικο σου υφος. Παρε μια κιθαρα απο γυαλι και περνα της μαγνητες και, εστω, κανονικες μεταλλικες χορδες. Νομιζεις οτι ο ηχος της θα μοιαζει με οτιδηποτε αλλο (ξυλινο) φοραει τους ιδιους μαγνητες και χορδες???
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/09, 17:37 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #22 στις: 27/10/09, 17:40 »
Aν εχουν ολοιδιους μαγνητες και οι 2 κιθαρες και στο σωστο υψος απο τις χορδες, τι σε εμποδιζει να γραψεις κατι και να το ανεβασεις να το ακουσει ο λαος.
 :)

Το ότι δεν έχω την Fender, προφανώς  ::)  ;D

Αλήθεια όμως, παρότι είμαστε off-topic (και συγγνώμη στον JPB), να σου δώσω άλλο παράδειγμα:
Πιστεύεις ότι μία Epiphone LP με Gibson μαγνήτες έχει ολόιδιο ήχο με μία Gibson LP που φοράει τους ίδιους μαγνήτες;
Το sustain από τους μαγνήτες προέρχεται μόνο;

Και για να γυρίσουμε on-topic:

Αν θέλεις ήχο fender παίρνεις fender....

Ή G&L, ας πούμε...ή μία partcaster με alder σώμα, maple λαιμό και maple ή rosewood ταστιέρα, και fender ή "fenderοειδείς" μαγνήτες.
Δεν είναι τόοοοοσο μοναδικός ο "ήχος fender" πλέον, άσε που υπάρχουν τόσο πολλοί διαφορετικοί ήχοι με όλα αυτά τα μοντέλα(άλλο μία strat με low-output single-coils, άλλο μία με humbuckers, κλπ. κλπ.).  
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #23 στις: 27/10/09, 18:31 »
Sorry που δεν έγινα κατανοητός....εννοούσα σε σχέση με κιθάρες όπως οι suhr...

Τώρα αν εννοείς οτι υπάρχουν κιθάρες που προσπαθούν να μιμηθούν όσο γίνεται καλύτερα τον ήχο fender και τα καταφέρνουν ,συμφωνώ.
Αυτό γίνεται γιατί κατασκευαστικά δεν διαφέρουν και καθόλου απο αυτό που μιμούνται...
Δεν κάνουν δηλαδή κάτι το δικό τους αλλά αντιγράφουν κάτι που έχει επικρατήσει ως standard.

Φυσικά και υπάρχουν αξιόλογες εταιρίες που φτιάχνουν αξιόλογες strat-like κιθάρες.....Εγω δεν έχω γραφτεί στο kithara με σκοπό να θάβω εταιρίες ή εμπόρους...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Fender vintage strats
« Απάντηση #24 στις: 27/10/09, 22:27 »
Εμένα θα μου επιτρέψεις να έχω την άποψη μου...
Εννοείται οτι μετά απο τόσα χρόνια είμαι σε θέση να καταλάβω αν αυτό που με χαλάει σε μιά κιθάρα είναι το κακό setup της ή η ίδια η κιθάρα... ;)

Δεν αμφισβητώ την άποψή σου. Είμαι και γώ πολλά χρόνια κιθαρίστας και πρόσφατα έπαιξα με μια μεξικάνα με lindy fralin νομίζω, glendale γέφυρα και nut-setup απο πολύ καλό γνωστό έλληνα μάστορα και ήταν πολύ ανώτερη από τη G&L που έχω σετάρει πολύ προσεκτικά και έχει φοβερό nut.

Είμαι μέλος και στο tdpri όπου υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ιδρύσει το fender custom shop, luthiers και κιθαρίστες που έχουν περάσει τουλάχιστον 50 κιθάρες από τα χέρια τους και όλοι τείνουν να συγκλίνουν πώς πέρα από το φινίρισμα, το να κάνεις μια strat/tele πολύ καλή κιθάρα, ούτε rocket science είναι, ούτε πανάκριβο σπορ.

Όλα παίζουν ρόλο, αλλά από ένα σημείο και μετά όλα διορθώνονται. Strat και tele πάντως πάνω από 1000 ευρώ, αν δεν είναι ολόκληρη από rosewood ή κάτι άλλο πανάκριβο, είναι υπερτιμημένη. Με 1500 ευρώ υπάρχουν ούκ ολίγοι άνθρωποι στην αμερική που φτιάχνουν strat και tele 50 χρόνια και θα χαρούν να φτιάξουν την πιο παραδοσιακή - αυθεντική κιθάρα που θέλεις. Όχι επειδή έχουν βρεί τη μαγική συνταγή, αλλά επειδή είναι οι ίδιοι άνθρωποι που έφτιαχναν αυτές τις κιθάρες μύθους.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
55 Απαντήσεις
19515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 01:59
από Jezus
6 Απαντήσεις
4692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 17:02
από fenderiarhs
37 Απαντήσεις
21125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/20, 19:31
από giannis70
9 Απαντήσεις
4202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 00:46
από Ibanezακιας
21 Απαντήσεις
7577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 10:56
από teo_gp
5 Απαντήσεις
2951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 21:41
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
4457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/09, 14:53
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 10:16
από benbass
6 Απαντήσεις
3420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 16:58
από themos
5 Απαντήσεις
3707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 16:37
από vagtanplan