Αποστολέας Θέμα: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου  (Αναγνώστηκε 45788 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #150 στις: 19/03/07, 13:59 »
ΚΑλα εγω τοσο καιρο που ελεγα οτι μου θυμιζει την ακαδημια του πλατωνα αυτο που περιγραφεται κανενας δεν ελεγε τιποτα. Βασικα λοιπον εγω αυτο εχω καταλαβει, ο φιλτατος παππους εχει στο μυαλο του μια σχολη ενα λυκειο μια ακαδημεια στην οποια θα διδασκονται τα συγχρονα μαθηματα αλλα ο τροπος διδασκαλιας θα βασιζεται στον Σωκρατη και στον Πλατωνα. Βεβαια εφοσον μιλαμε για πορεια προς την αληθεια θα πρεπει να διδασκει και καποιος φιλοσοφος, δηλαδη καποιος ο οποιος εχει γνωρισει την ιδεα του αγαθου και εχει επιστρεψει στο σπηλαιο να βγαλει και τους υπολοιπους(αυτο οσον αφορα το δασκαλο που συζητιοταν πρωτυτερα). Επισης αυτη η κατασταση προυποθετει και καποιες βασεις στο παιδι απο το σπιτι του, απο δασκαλους που του εχουν μαθει πραγματα.


Διορθωσε με αν τα λεω λαθος παππου.

Τωρα σε σχεση με το τελευταιο νομιζω οτι πρωτα πρεπει να μπορεσουμε να φτιαξουμε τον παρον μας για να μπορουμε να αισθανομαστε περηφανοι για το παρελθον μας.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #151 στις: 19/03/07, 15:26 »


Παράθεση
Μήπως φταίμε εγώ και εσύ τελικά που δεν έχει γίνει αυτό?

Αυτο προσπαθω να πω τοση ωρα...μονο που εγω βαζω κι ολον τον υπολοιπο κοσμο κι επιπλεον οτι ο καθενας ειναι λιγο παραπανω υπεθυνος απο τους αλλους για πραγματα που αφορουν τον τομεα που μπορει να κανει κατι (πχ, εκπαιδευτικοι στην εκπαιδευση, αστυνομοι στην δημοσια ταξη, δημοσιογραφοι στα ΜΜΕ , Τεχνιτες στα τεχνικα, κλπ)


Παράθεση
Τέλος πάντως ας κλείσω κάπου εδώ , διότι φυσικά και δεν τελειώνει ποτέ μια τέτοια κουβέντα. Ωστόσο να παρατηρήσω και κάτι ακόμη που είπες για δημοκρατία που έχουμε. Νομίζω ότι χρειαζόμαστε πολύ ψωμί ακόμη ώστε αυτή η δημοκρατία να είναι λειτουργική δημοκρατία και να μην είναι απλά ένα ορισμός του πολιτεύματος...

Μα δεν υποστηριξα οτι ειναι ολα μια χαρα , ειπα οτι ειμαι αισιοδοξος κι οτι κανουμε προοδο εστω και με ρυθμους χελωνας.
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #152 στις: 19/03/07, 15:45 »
@παππου

...Εχμμ, δεν ειμαι της ΑΣΟΕ αν αναφερεσαι σε εμενα...ειμαι της ΑΣΠΑΙΤΕ (παιδαγωγικη σχολη τεχνολογικης κατευθυνσης).  8)

....δευτερον, δεν θεωρω οτι ειμαι ηττοπαθης επειδη απλα δηλωνω ενα γεγονος και τα φυσικα επακολουθα του.

Εσυ μπορεις να αισθανεσαι Γραικος, εγω αισθανομαι Ελληνας και δεν μπορω να βρω διαφορα μεταξυ εμενα και καποιου αλλου Γαλλου/Αγγλου/κλπ περα απο το γεγονος οτι οι πολεμοι , η χουντα κι ολα αυτα που προανεφερα με εχουν κανει ως πολιτη ενος κρατους να αισθανομαι οτι με τραβηξαν πισω και τωρα τρεχω να προλαβω.

Η μαιευτικη διδασκαλια κι ολες οι μεθοδοι που περιεγραψαν ο  Witchking και η Vagabond δεν διαφωνουν σε τιποτα με αυτο που προσπαθω να πω τοση ωρα (και μαλλον δε το καταφερνω)...στο μονο που διαφωνησαμε ως προς το συγκεκριμενο θεμα ειναι στην ορολογια.

....Οσον αφορα την κατανοηση καποιων εννοιων χωρις τη βοηθεια του διδασκοντος και του μονολογου, επετρεψε μου σε παρακαλω να κρατησω την δικια μου αποψη ή τουλαχιστον να εμμεινω σε αυτην μεχρι να βρω κατι το οποιο θα με πεισει για καποιο διαφορετικο τροπο προσεγγισης τετοιων θεματων κι εννοιων.
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #153 στις: 19/03/07, 16:12 »
Αχ βρε Roufus-Enas euais8htos kafros Sensei.... τελικά δεν έχεις καταλάβει καθόλου που αναφέρομαι....

Όπως είπα από την αρχή επιθυμώ να πεισθώ και ο Witchking δεν απέχει πολύ από το να το καταφέρει. Αλλά όπως προανέφερα η τοποθέτησή του απαιτεί μελέτη για την κατανοησή της, διότι μέσω μελέτης προήλθε. Τι συγκρούεται τελικά: η αλήθεια μου με την αλήθεια σου με σκοπό την επικράτηση μιας εκ των δύο, ή η γνώμη μου με την γνώμη σου με σκοπό την αναζήτηση και την προσέγγιση της αλήθειας?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #154 στις: 20/03/07, 09:56 »
Witchking έχω την εντύπωση πως έχουν επέλθει αλλαγές στο σύστημα εκπαίδευσης τα τελευταία 30 χρόνια.

Καταργήθηκε η αξιολόγηση των διδασκόντων όλων των επιπέδων εκπαίδευσης. Και η κατάργηση αυτή έγινε δια νόμου. Πριν από 25 περίπου χρόνια καταργήθηκε και η αξιολόγηση του συστήματος μέσω της αξιολόγησης των μαθητών (εξετάσεις) και αργότερα επανήλθε ως μια ατομική αξιολόγηση του μαθητή. Και ο προσανατολισμός της αξιολόγησης παραμένει πάντα σε ατομικό επίπεδο, λες και οι μαθητές είναι άλογα κούρσας: Αν αντέχουν τα βάζουμε στο στοίβο αν δεν αντέχουν τα εξολοθρεύουμε.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #155 στις: 22/03/07, 09:40 »
Οδηγία Νο6   (συνέχεια)

Ιδιαίτερη βαρύτητα πρέπει να δωθεί στην μάθηση της γλώσσας και ειδικότερα στην διδασκαλία του τρόπου ανάγνωσης κειμένων και του τρόπου  έκθεσης των απόψεων. Ο σωστός (σύμφωνος με τους κανόνες) τρόπος ανάγνωσης είναι προαπαιτούμενος για την οποιαδήποτε μορφή μαθήσεως και ο σωστός τρόπος και η ικανότητα έκθεσης των προσωπικών απόψεων του κάθε ατόμου είναι προαπαιτούμενα για την λειτουργία του μέσα στην ανθρώπινη κοινωνία σε ρόλο συνεργαζόμενου μέλους και όχι φερόμενου. Δημοκρατία, επιστήμη και διανόηση είναι αδιανόητες ιδιότητες κοινωνιών των οποίων τα μέλη τους δεν έχουν την ικανότητα να εκφράσουν τις απόψεις τους.
Ένα εξαιρετικό βιβλίο για την εκμάθηση της "έκθεσης" είναι ο "Επιτάφιος του Περικλέους" γραμμένο πριν από 2500 χρόνια από τον Θουκιδίδη.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #156 στις: 25/03/07, 17:33 »
Οδηγία Νο6   (συνέχεια)
Ένα εξαιρετικό βιβλίο για την εκμάθηση της "έκθεσης" είναι ο "Επιτάφιος του Περικλέους" γραμμένο πριν από 2500 χρόνια από τον Θουκιδίδη.

Σε ποια ταξη θα κανουν τον επιταφιο του Περικλη καλε?? και θα τον κανουν στα αρχαια???   :o :o

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #157 στις: 25/03/07, 17:38 »
Οδηγία Νο6   (συνέχεια)
Ένα εξαιρετικό βιβλίο για την εκμάθηση της "έκθεσης" είναι ο "Επιτάφιος του Περικλέους" γραμμένο πριν από 2500 χρόνια από τον Θουκιδίδη.

Σε ποια ταξη θα κανουν τον επιταφιο του Περικλη καλε?? και θα τον κανουν στα αρχαια???   :o :o
Μην... ξύνεις... τριτοδεσμίτικες πληγές... :'(

Δεν θα έλεγα ότι ο Επιτάφιος είναι το απαύγασμα καθαρής σύνταξης και έκφρασης. Το σημαντικό σε αυτό το έργο είναι τα νοήματά του, όχι η απλότητα/αμεσότητα της γραφής.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #158 στις: 27/03/07, 14:22 »
"Φιλοκαλούμεν μετ' ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλ***ας", Φέρθρυ.

Το βασικό χαρακτηριστικό του Επιταφίου είναι ο τρόπος έκφρασης των νοημάτων. Η δόμηση του λόγου ώστε να είναι λόγος. Είναι πιθανόν να μην συμφωνεί κανείς με τις ιδέες και τα νοήματα.

Εμείς, οι Ίωνες υπήκοοι της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, τον μελετούσαμε στην 4η τάξη. Εσείς οι Παλαιοελλαδίτες ας τον μελετάτε σε όποια τάξη θέλετε. ;D
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #159 στις: 27/03/07, 18:49 »
παππου επειδη  με ενα πτυχιο νομικης ανεργος θα καταληξω
μπορεις να κρατησεις το κυλικειο για μενα?
δινω και 3 ενοικια μπροστα!!!


ααα και οδηγιες για το τι θα ταιζω τα παιδια δε δεχομαι
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #160 στις: 28/03/07, 10:12 »
Οδηγία Νο 7 Οι αξίες και η ηθική του κρυφού σχολείου

Είναι εμφανές ότι η κοινωνία μας οδηγείται κατευθυνόμενα, σε μια γενικευμένη απαξίωση όλων των αρχών και των θεσμών της, σ' έναν απομονωτισμό των μελών της και στην λογική ηθική ασάφεια η οποία έπεται τέτοιων πρακτικών.
Πως κατευθύνεται? Μα με τον τρόπο που γινόταν πάντα: Με την ευγενική συνδρομή των διανοουμένων και λογίων. Στην περίπτωσή μας αποθεώνεται ο προσωπικός ωφελιμισμός, η ατομική ασυδοσία και η υποκειμενικότητα. Σύνθημα και λάβαρο το "θέλω". Αλλά τι παράδοξο! Προμοτάρεται το ατομικό "θέλω" αλλά όταν οι άλλοι κάνουν ότι θέλουν είναι κατάπτιστοι. Για κάθε πρόβλημα που δημιουργείται φταίνε πάντα οι άλλοι και ποτέ εμείς. Για την παιδεία ευθύνονται οι δάσκαλοι, για την υγεία οι γιατροί, για τα τρόφιμα οι αγρότες και οι κτηνοτρόφοι και για να καλυτερέψουν τα πράγματα πρέπει οι άλλοι να αλλάξουν. Αλλά πως να αλλάξουν? Αν είναι τίμιοι να γίνουν άτιμοι? Αν είναι ειλικρινείς να γίνουν ψεύτες? "Ποια είναι η αλλαγή που πρέπει να επέλθει στην συνείδηση των άλλων που κατ' εσάς είμαστε εμείς, αγαπητοί διανοούμενοι? Ποιά είναι η αλλαγή που πρέπει να επιφέρουμε στις συνειδήσεις μας" Θα έπρεπε να τους ρωτήσουμε.

Το Κρυφό Σχολείο δεν χρειάζεται να χρησιμοποιεί τεχνικές κατεύθυνσης των μαθητών του προς καμμιά ηθική και καμμιά αξία.

(Συνεχίζεται)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #161 στις: 19/04/07, 22:01 »
(Συνεχίζεται)

Και ο φτωχος freemind ειχε πει καποτε:
...ολοι εθνοπατερες και χριστουδουλικοι την ειδαμε πια...γι'αυτο δεν παει πουθενα ο τοπος...

και


Αν ολοι οσοι ανακοινωνουν πως θα βελτιωσουν την παιδεια και την κοινωνικη κατασταση ηθελαν να το κανουν πραγματικα, δεν θα το εκαναν μεσα απο ενα forum πιστευω! Μπορουσαν να σπουδασουν καθηγητες/δασκαλοι οταν ο καιρος τους επετρεπε ( εκτος αν ειχαν αλλη ιδεολογικη προσεγγιση και ξαφνικα ωριμασαν ) και να το εκαναν απο τα εσω και απο τα εξω...


Οριστε λοιπον...Μετα απο 1 μηνα που ανοιχτηκε το θεμα και σχεδον 1 μηνα ανυπαρξιας απαντησης ή συνεχειας, πειτε μου..Ειχα λαθος;

Μωρε στο μπλα μπλα σε αυτη τη χωρα ειμαστε πρωτοι..Ιδιαιτερα οταν αναλυουμε και αναδεικνυουμε το λεξιλογιο μας...Οταν ερχεται η ωρα της πραξης.."Κυριοι..επτωχευσαμεν"

Οχι, για να μην με λετε μετα τρελο...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #162 στις: 20/04/07, 13:58 »
Αχ βρε freemind, το πολλάκις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού! Παρόλες τις παραδοχές σου εξακολουθείς να με πληγώνεις!

Συγγνώμη που δεν συνέχισα σ' αυτήν την συζήτηση τις αναφορές μου, το έκανα όμως σε άλλες οι οποίες επίσης περικλείουν θέματα παιδείας. Δεν θέλησα να επαναλαμβάνω τα ίδια σε διαφορετικά πεδία, εφόσον όμως με προτρέπεις εσύ ένας συντονιστής της συζήτησης, θα το κάνω.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #163 στις: 20/04/07, 16:22 »
Δεν ειμαι συντονιστης αυτης της συζητησης! Μα τι επιμονη ειναι αυτη? :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #164 στις: 20/04/07, 16:40 »
Δεν ειμαι συντονιστης αυτης της συζητησης! Μα τι επιμονη ειναι αυτη? :P

Συγγνώμη, δεν το είχα καταλάβει   :-[

Τότε δεν θα επεκταθώ διότι κρίνω ότι δεν είναι σωστό!

Εκτός αν επιθυμείς να το συ-ζητήσουμε. Διότι την ανα-ζήτηση μπορώ να την κάνω και μόνος μου.
Αυτήν την στιγμή μελετώ την θέση του Witchking.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #165 στις: 17/11/09, 05:36 »
Βλέπω αυτό το Θέμα, δεν έχει πάρει απαντήσεις για 120 μέρες! Καλώς ήλθα λοιπόν και εγώ! Ώστε παππού, γι αυτό μου πρότεινες αυτό το θέμα ? επειδή είναι ΛΗΓΜΕΝΟ ?? Για να έρθω εδώ και να ομιλώ μοναχός μου ? και τούτο αφού διάβασα 7 σελίδες με ένα κάρο απαντήσεις!
Πάλι ασχολείστε με τον μακαρίτη κονιούχο Σωκράτη και τους μαθητές του ?
Πάντως, όλοι σας εδώ, τα είπατε ωραία. Όλοι σας είχατε μια μερίδα δίκιο, πραγματικά. Όμως, στη βράση κολάει το σίδερο. Δεν λέω πως απλά λέτε όμορφα λόγια, αν και συμφωνώ με τον Freemind εν μέρη. Απλά λέω πως για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολύ. Ο ήλιος δεν είναι μία ολόκληρη φιλοσοφική θεωρία, αλλά ένα από τα εκατοντάδες ή και χιλιάδες κομματάκια που μπορεί να ολοκληρώνουν μία φιλοσοφική θεωρία όπως αυτή του κρυφού σχολείου.
Ποιος από εσάς, μπορεί να αλλάξει ένα από αυτά τα πραγματάκια σε ολόκληρο το σύστημα της παιδείας?
Όσο για το ότι το ψάρι βρωμάει από τι κεφαλή, βρωμάει και από εκεί, αλλά και εκεί υπάρχουν άνθρωποι που προσπαθήσανε να τα αλλάξουνε όλα αυτά, μιας και ήτανε η δουλειά για την οποία πληρώνονταν και εργάστηκαν πάρα πολύ γι αυτό, αλλά οι μελέτες τους έχουν πιάσει σκόνη και από αγανάκτηση στην αδιαφορία, συνταξιοδοτήθηκαν πρόωρα, κακήν κακώς.
Το ψάρι βρωμάει όμως παντού, ακόμη και στα χαμηλά.

Στην θεωρία του παππού, αυτό το οποίο εγώ βρίσκω σαν νόημα, είναι αντί να προσπαθούμε να γιατρέψουμε το κολοκύθι που έχει εν μέρη σαπίσει, να φυτέψουμε καινούριους σπόρους, να τους καλλιεργήσουμε με δικό μας τρόπο και που ξέρεις, μπορεί να φτιάξουμε καινούρια κολοκύθια, που με το καιρό θα γίνονται όλο και πιο φαγώσιμα. Βεβαίως άσε και το σάπιο κολοκύθι να εξελίσσεται παράλληλα και που ξέρεις, μπορεί κάποιοι από αυτούς που υποστηρίζουνε ότι έχει δυναμικό βελτίωσης, να δώσουνε ένα φοβερό και τρομερό αγώνα και να ανατρέψουνε τα πράγματα. Άλλωστε και από το σάπιο, κάτι έχει να μάθει ένα παιδί και πλην τούτου είναι σχεδόν υποχρεωτικό. Βεβαίως παππού, συμφωνώ και γω με αυτή τη λογική. Τι καλά που θα ήταν να είχα μία μαμά και έναν μπαμπά διαβασμένο και έναν παιδαγωγό παραδίπλα πέραν της σχολικής μου εκπαίδευσης, ώστε να μπορώ να συζητάω διάφορα θέματα μαζί τους αλλά και 5-6 άλλα παιδάκια , να τα συζητάμε όλοι μάζι και να πηγαίνουμε να διαβάζουμε κάνα καλό βιβλίο να ξεστραβωθούμε από πολύ πιο νωρίς για κάποια πράγματα, μιας και τώρα έφτασα σχεδόν 30 και ξεστραβώνομαι "βίαια" αλλά δεν έχω και την άνεση  να ξεστραβωθώ όσο θέλω, μιας και έχω επιλέξει έστω και στραβός, να μην γίνω "ο μοναχός Μελέτιος στο Άγιον Όρος" αλλά να βρίσκομαι με την οικογένειά μου.
Είναι πολύ τυχεροί, όσοι είχαν δίπλα τους διαβασμένους ανθρώπους, σωστούς. Από αυτούς που δεν ξέρουνε μόνο πως να φτιάξουνε πυρηνική ενέργεια αλλά τη χρησιμοποιούνε για να φυτρώνουνε λουλούδια και όχι όπλα.
Απλά παππού αυτά που συζητάς, είναι δύσκολα, πολύ δύσκολα. Χαίρομαι που το έχεις καταφέρει εσύ με τα παιδιά σου και τα εγγόνια σου. Σίγουρα κάτι μπορεί να καταφέρω και εγώ αύριο με τα δικά μου ίσως και με του διπλανού μου, αλλά ξέρεις την άποψή μου για τους ανθρώπους. Δύσκολο να βρεις καλή πάστα ανθρώπων. Ακόμη και όταν έχεις να δώσεις τσάμπα, με τον καλύτερο τρόπο, σπάνια υπάρχουν ανθρώποι που θα πάρουν. Σε εμένα μέχρι τώρα πάντως, δεν βρέθηκε να δώσει κανένας. Ευτυχώς υπάρχουν και τα Free βιβλία τώρα με το διαδίκτυο και όλο και κάτι μπορεί να διαβάσω έαν διαθέσω χρόνο. Παρόλα αυτά όταν πρόκειται να βοηθήσω κάποιον άλλο πάντα διαθέτω το χρόνο μου. Ένα παραπάνω γιατί σχεδόν ποτέ δεν είχα κάποια τέτοια ευκαιρία από κάποιον άλλο.
Έαν ξέφυγα κάπως από το θέμα ρίξε κάποια πιο συγκεκριμένη ερώτηση, μήπως πάρουνε μπρος τα μηχανάκια.
Πάντως το κρυφό σχολείο μια χαρά είναι. Απλά ζητάς, να ευαισθητοποιηθούνε περισσότερο οι γονείς, να γίνουν κάπως πιο δωρεάν και ευαισθητοποιημένοι οι δασκάλοι και εν τη συνέχεια να ακολουθήσουνε το ίδιο τα παιδιά, σαν καρποί του όλου εγχειρήματος. Τώρα το κρυφό, είναι μόνο και μόνο για να το διαφυλάξεις. Είναι ένα όνειρο ας πούμε, να χαίρει ασφάλειας.

Όσο για τις ηθικές και τις αξίες που λες, ντάξει το μπερδεύεις το πράγμα πολύ. Κάποια πραγματάκια μπορούν να εξηγηθούν. Εκτός και αν έχεις εσύ υπόψη σου, ότι γίνεται αυτό με κάποιο τρόπο αυτόματα. Αν και δεν το νομίζω αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/09, 05:47 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #166 στις: 17/11/09, 11:48 »
Πολύ καλά τα λες Χοληδόχε. Το μόνο που με στεναχώρησε είναι το παράδειγμά σου με το κολοκύθι, καθ'όσον συνειρμικά παραπέμπει σε στενομυαλιά. Ας είναι... κάθε κριτική καλοδεχούμενη...

Σ' αρέσει να δίνεις ενέργεια και μετά με αποπαίρνεις όταν σου λέω ότι είμαι ένα σφουγγάρι που απομυζά ενέργεια. Αυτό ακριβώς είναι και τα παιδιά. Συλλαμβάνουν μ' έναν ασύληπτο για εμάς τρόπο (ασύληπτο διότι είναι αυθεντικός) την ενέργεια που παρέχουμε. Την ενέργεια κι όχι τα λόγια. Οπότε δεν χρειάζεται να κωδικοποιήσουμε και να διδάξουμε τους ηθικούς κανόνες, τους αντιλαμβάνονται από τις πράξεις μας.

Οπωσδήποτε βέβαια το παιδί της σχολικής ηλικίας έχει λάβει από το σπίτι του τις βασικές ηθικές αρχές και υποτίθεται ότι έχει ξεπεράσει ομαλά την φάση της κλοπής, την φάση του ψεύδους κλπ. Εννοείται ότι και ο δάσκαλος του κρυφού σχολείου θα θέσει όρια και κανόνες συμπεριφοράς τους οποίους το παιδί θα αναλάβει να κωδικοποιήσει μόνο του.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #167 στις: 17/11/09, 16:38 »
Μπα παππού, σχεδόν τα ίδια λέμε. Καταλαβαίνω που το πας, μιας και σαν προτεραιότητα αλλού στοχεύεις εσύ και μετά στα μαθήματα τα οποία αναφέρθηκαν παραπάνω. Το κολοκύθι, έχει να κάνει με τις αγροτικές καλλιέργειες και όχι με την στενομυαλιά. Θα μπορούσε να είναι μάπα, να είναι λάχανα, να είναι βρούβα, ραπανάκια και τα λοιπά. Όσον αφορά τις ρουφίχτρες ενέργειας που λέγαμε και την απομύζηση εις το παρελθόν, ακόμη και αυτό έχει να κάνει με ηθικούς κανόνες και αξίες. Χρειάζεται εκλεκτούς ανθρώπους, για να συμβεί αυτό το κρυφό σχολείο που λες, είτε είναι γονείς, είτε δάσκαλοι - καθηγητές.

Η πρώτη ερώτηση, θα έπρεπε να ήταν, ποια πρέπει να είναι τα χαρίσματα αυτών των ανθρώπων, που θα αποτελέσουν τους δασκάλους.
Πως αντιλαμβάνομαι ότι εγώ είμαι ένας τέτοιος άνθρωπος αλλά και ακόμη περισσότερο πως αντιλαμβάνομαι ότι ο άλλος είναι ένας τέτοιος άνθρωπος.

Είχα διαβάσει όταν ήμουνα μικρός (τώρα μου λένε ότι μεγάλωσα), πως δεν πρέπει να δημιουργούμε σπίθα στα δάση, γιατί μπορεί να δημιουργήσουμε πυρκαγιές. Βεβαίως μελλοντολόγοι δεν είμαστε, ούτε και τυπολάτρες, είναι σημαντικό όμως να αποφεύγονται κάποια σφάλματα με την βοήθεια της πρόληψης. Σε αυτό το τομέα, χρειάζεται σοβαρότητα και αυστηρότητα, τα οποία δεν σημαίνουν φόβος, αλλά σεβασμός.
Αν έχεις διαβάσει παππού περί κατάδυσης, παίζονται δύο καταστάσεις, ή απολαμβάνεις το βυθό και την θάλασσα με τις ομορφιές της ή απολαμβάνεις νοσοκομεία - ραδίκια ανάποδα. Μοιάζει περίπου με το παράδειγμα που είπα για την φωτιά σε άλλο θέμα.

Δεν πρέπει να πιέζουμε κάποιον να μάθει, πρέπει να έρθει σε διάθεση να θέλει να μάθει, αλλιώς η γνώση θα είναι ο άσχημος βυθός που πνίγηκε με τον χειρότερο τρόπο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #168 στις: 18/11/09, 12:14 »
Χοληδόχε, πριν προχωρήσουμε στον καθορισμό των κριτηρίων ικανότητας δασκάλων (τα οποία περιλαμβάνονται στην επόμενη Οδηγία Νο8 "Περί των μεθόδων αξιολόγησης του Κρυφού σχολείου") θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα τα οποία, νομίζω ότι, δεν έπιασες επαρκώς.

Το Κρυφό σχολείο δεν απεθύνεται σε παρελθόντα μοντέλα κοινωνιών, αλλά σε απολύτως σύγχρονα. Δεν είναι δηλ πατριαρχική η διάταξή του (ο παππούς ο οποίος θα διαπαιδαγωγεί τα εγγονάκια και τα δισέγγονα ως αρχηγός της οικογένειας), αλλά απευθύνεται στο ελάχιστο κοινωνικό κύτταρο. Σε ανθρώπους με τις ίδιες αξίες και επιδιώξεις. Δεν χρειάζεται η εύρεση μιας ομάδας "καλής πάστας ανθρώπων" για να λειτουργήσει.

Είναι δηλ μια καθαρά αποκεντρωμένη δομή, η οποία πραγματικά, τώρα που το λες, έχει την ικανότητα να αναθεωρήσει δομές και μάλιστα εν τω γεννάσθαι. Εκεί άλλωστε εντοπίζω τον "προβληματισμό" που προκάλεσε μια τόσο απλή ιδέα...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #169 στις: 18/11/09, 23:23 »
Για να καταλάβω καλύτερα το "δεν χρειάζεται.....για να λειτουργήσει" χρειάζεται η οδηγία Νο8. Όλα τα υπόλοιπα κατανοητά μεν σαν νόημα, αλλά ακροβατούν δίχως το Νο8.

Επίσης, το πείραμά μας, στοχεύει σε γλυκότερο κεφτέ ή σε μία καινούρια γεύση κεφτέ ? τον οποίο θα δοκιμάσουν οι συνάνθρωποί μας και θα τον προτιμήσουν ?
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/09, 00:23 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #170 στις: 19/11/09, 14:48 »
Για να καταλάβω καλύτερα το "δεν χρειάζεται.....για να λειτουργήσει" χρειάζεται η οδηγία Νο8. Όλα τα υπόλοιπα κατανοητά μεν σαν νόημα, αλλά ακροβατούν δίχως το Νο8.

Σε δούλεψα Χοληδόχε... Μπλόφαρα έτσι ώστε να καταλάβω εάν έχεις μελετήσει σωστά το μάθημά σου! Τα σχετικά με την ικανότητα των δασκάλων αναφέρονται στην οδηγία Νο3 στην απάντηση 62, και τα σχετικά με την δομή του και τις επιδιώξεις του στα εισαγωγικά σημειώματα.

Μελέτησε λοιπόν καλά το θέμα διότι δεν επιθυμώ να βγάλω από το κρυφό μας σχολείο ούτε τούβλα, μήτε αυθάδη κεφτεδάκια που έχουν γνώμη για κάποιο αντικείμενο χωρίς να το έχουν μελετήσει...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #171 στις: 19/11/09, 21:57 »
Εδώ όμως παππού εγώ αντιλαμβάνομαι, πως ενώ δεν θέλεις να βγάλεις μήτε τούβλα, μήτε αυθάδη κεφτεδάκια που έχουν γνώμη για κάποιο αντικείμενο χωρίς να το έχουν μελετήσει, οι άνθρωποι οι οποίοι θα διδάξουν δύναται να είναι είτε τούβλα, είτε αυθάδη κεφτεδάκια. Οπότε μάλλον κάτι λείπει όσον αφορά, το ποιοι θα αποτελέσουν το διδακτικό προσωπικό. Για την ακρίβεια πόσο καλά θα έχουν μελετήσει το αντικείμενο - αντικείμενα, ώστε να έχουν γνώμη. Τελικά θα ξεκινήσει από το μηδέν ? ή από το κάτι ? και τι ποιότητας θα είναι αυτό το κάτι.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #172 στις: 20/11/09, 10:53 »
Κοίτα να δεις Χόλυ... για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε την συζήτηση - πράγμα το οποίο επιθυμώ - είναι απαραίτητο να προβάλεις τις δικές σου θέσεις πριν θέσεις ερωτήματα. Τουτέστιν: εφόσον πρεσβεύεις ότι το σύγχρονο εκπαιδευτικό σύστημα βγάζει κεφτεδάκια ή κιμά πρέπει να αναφέρεις ποιά χαρακτηρηστικά του, κατά την γνώμη σου, οδηγούν σ' αυτό το αποτέλεσμα. Ευθύνεται η εκπαιδευτική μεθοδολογία, το είδος των μαθημάτων, το μορφωτικό επίπεδο των δασκάλων, η γενικότερή παιδαγωγική φιλοσοφία, ή κάτι άλλο?

"Για κοίτα με στα μάτια λοιπόν και ξηγήσου". Εν τω μεταξύ ο γονιός που θα ζητήσει και θα επιδιώξει μια διαφορετική εκπαιδευτική διαδικασία, όπως το κρυφό σχολείο, πιστεύεις ότι δεν έχει μελετήσει το θέμα της εκπαίδευσης? Νομίζω πως όποιος δεν μελετά δεν είναι και σε θέση να προτείνει, δεν είναι σε θέση να εκφράσει δομημένο λόγο παρά μόνο να αναλώνεται σε αφορισμούς, δογματικές θέσεις και ερωτήσεις χωρίς νόημα...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος nead

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #173 στις: 21/11/09, 18:59 »
παππου μαλλον δεν εχεις με τι να γεμιζεις τον χρονο σου! κριμα!!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Οδηγίες για την ίδρυση Κρυφού Σχολείου
« Απάντηση #174 στις: 22/11/09, 05:53 »
Παππού, για το σύγχρονο εκπαιδευτικό σύστημα φταίνε οι δάσκαλοι πρώτα και οι γονείς μετά.
Ακριβώς λοιπόν εκεί εντόπισα και την ασάφεια του κρυφού σχολειού.
Όσον αφορά τους γονείς και περί διαφορετικής εκπαίδευσης, πολλοί έχουν να προτείνουν και λίγοι έχουν μελετήσει. Όταν προτείνουν, προτείνουν από τα έτοιμα, βλέπε ιδιωτικές σχολές, σπουδές στο εξωτερικό κλπ. Δεν κάθομαι να μιλήσω γι' αυτά, γιατί πιστεύω ότι αυτό που προτείνεις είναι κάτι διαφορετικό και ξεχωριστό. Δεν με νοιάζει τόσο έαν πραγματοποιηθεί. Δεν με νοιάζει έαν είναι το καλύτερο. Με νοιάζει όμως η πορεία της συζήτησης και τι θα βγει από αυτήν. Γιατί ξέρεις παππού ? όταν προχωράει η συζήτηση, βγαίνουνε πολλά καλά κρυμμένα, στον αέρα.
Αυτή η μέθοδος που αναφέρεις εσύ έχει να κάνει με δασκάλους και γονείς. Δεν έχω να προτείνω κάτι καλύτερο και γι αυτό ερευνώ αυτό το οποίο προτείνεις εσύ. Άλλωστε, μάλλον είναι ο μόνος που το είδε θετικά και συνεχίζω και το βλέπω θετικά, άσχετα με το ότι το ερευνώ. Πριν κάνεις εσύ σε μένα τον Σωκράτη αλλά πριν κάνω και εγώ σε σένα τον Σωκράτη, τον έχουμε κάνει και οι δύο στον εαυτό μας.
Από όλα αυτά που μου είπες παραπάνω λοιπόν, η απάντηση που πήρα είναι η εξής και την οποία εγώ γυρίζω σε κατάφαση.

Ο γονιός και ο δάσκαλος που θα ζητήσει και θα επιδιώξει, μία διαφορετική εκπαιδευτική διαδικασία, όπως το κρυφό σχολειό, πρέπει να έχει μελετήσει το θέμα της εκπαίδευσης, ώστε να είναι σε θέση, να προτείνει και να εκφράσει δομημένο λόγο. ΣΩΣΤΑ ?


nead, πρώτα από όλα το μάλλον, σημαίνει ότι δεν είσαι σίγουρος γι αυτό που λες. Εφόσον διατηρείς αμφιβολίες γι΄αυτό που λες, αναφερόμενος σε κάποιο άλλο άτομο καλύτερο είναι να μην το λες. Εκστομίζοντας κάτι για το οποίο διατηρείς αμφιβολίες, χάνεις χρόνο γεμίζοντας τον ασάφειες. Καλύτερο είναι κάποιος να μην έχει με τι να γεμίζει τον χρόνο του, παρά να τον γεμίζει με μπούρδες. Άτομο το οποίο γεμίζει το χρόνο του με μπούρδες, ενώ δύναται να κάνει κριτική, θα έπρεπε να την κάνει μόνο στον εαυτό του. Διότι έαν ο ίδιος είναι αδιόρθωτός βλαξ σε κάποιο τομέα, δεν μπορεί να τριγυρίζει από εδώ και από εκεί, κριτικάροντας με αβεβαιότητα κάποιον άλλο. Βεβαίως θα μου πεις, έαν δεν το έκανε κάποιος αδιόρθωτος βλαξ, ποιος άλλος θα μπορούσε να το κάνει ? Σε περιμένω να γεμίσεις το χρόνο σου, μαζί μου.
Ανυπομονώ να δω πόσα δευτερόλεπτα θα χάσεις.
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
51583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/02, 16:08
από Σπύρος
0 Απαντήσεις
50482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/02, 16:12
από Σπύρος
0 Απαντήσεις
49520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/02, 16:16
από Σπύρος
0 Απαντήσεις
54129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/06, 22:08
από Ο Νέος Κιθαρωδός
1 Απαντήσεις
54382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 13:02
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
4796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 21:49
από Giorgos K.
224 Απαντήσεις
74252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/11, 16:09
από papous
10 Απαντήσεις
7499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 13:05
από Kundera
4 Απαντήσεις
3637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/11, 20:54
από Jezus
0 Απαντήσεις
10257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/18, 16:41
από HenryZyba