Αποστολέας Θέμα: Δυο ερωτευμένα νέα παιδιά αυτοκτόνησαν πίνοντας φυτοφάρμακο  (Αναγνώστηκε 16464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Αυτό περί των β' ξαδέρφων είναι πολύ ισχυρό ταμπού ακόμη στην Ελληνική κοινωνία. Πάντως δεν είναι τυχαίο και ανάξιο λόγου ότι στις κοινωνίες που τα σόγια μπλέκονται και τεκνοποιούν μεταξύ τους συναντώνται γεννήσεις παιδιών παραμορφωμένων.

Τώρα επί της ουσίας, δεν ξέρουμε ούτε αν μόνο αυτό ήταν το κόλλημα, ούτε άλλες παραμέτρους.

Πάντως για την ιστορία, τα β' ξαδέρφια έχουν έκτο βαθμό συγγένειας μεταξύ τους και όχι τρίτο όπως αναφέρθηκε. Τρίτο βαθμό έχουμε με τους προπαπούδες μας, τους θείους μας και τα δισέγγονά μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/07, 10:46 από pascal. »
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
6ο έχουν τα β' ξαδέρφια;; Αυτό πραγματικά δεν το ήξερα.. Παντώς κι εγώ είμαι της άποψης ότι όταν έχουμε να κάνουμε με τέτοιου βαθμού συγγένια, είναι θέμα ταμπού ταμπού καθαρά.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Μέσα είσαι δικιέ μου.. ;D
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Louminis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Εμένα κ την ξαδέρφη μου (3α ξαδέρφια) μας χώρισε ο πατέρας της... Κρίμα...

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Άμα μου λεγανε πως με την κοπέλα μου είμαστε 2α ξαδέρφια θα τους έγραφα όλους που θα μπαίνανε στη μέση και θα πήγαινα να τσακωθώ και με τους δικούς της.Στην ανάγκη θα πιάναμε δουλειά και θα νοικιάζαμε ένα δυάρι..δε θα αυτοκτονούσαμε.. ΕΣΤΩ Ο ΕΝΑΣ απ τους 2 έπρεπε να μη θέλει το θάνατο του άλλου!!!Μιλάμε για αγάπη ή για πείσμα?? ???

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Άμα μου λεγανε πως με την κοπέλα μου είμαστε 2α ξαδέρφια θα τους έγραφα όλους που θα μπαίνανε στη μέση και θα πήγαινα να τσακωθώ και με τους δικούς της.Στην ανάγκη θα πιάναμε δουλειά και θα νοικιάζαμε ένα δυάρι..δε θα αυτοκτονούσαμε.. ΕΣΤΩ Ο ΕΝΑΣ απ τους 2 έπρεπε να μη θέλει το θάνατο του άλλου!!!Μιλάμε για αγάπη ή για πείσμα?? ???

Ένα μεγάλο +1

Ακριβώς αυτό...!! Εννοείται πως λυπάμαι που 2 νέα παιδιά έχασαν την ζωή τους , αλλά αυτή η πράξη τους ήταν πολύ εγωιστική κατά την άποψη μου...!! Όπως είπα και πριν, όποιος έχε τα κότσια και αγαπάει δεν αυτοκτονεί για να γλιτώσει τους κόπους και τα βάσανα και τις επιπτώσεις των επιλογών του!!!! Κάθεται και παλεύει και μάχεται για αυτές! Δεν αυτομολεί και επιλέγει τον έυκολο δρόμο...!! Γιατί για μένα προσωπικά η αυτοκτονία είναι ο εύκολος δρόμος...!! Δεν είναι ένδειξη αγάπης ή κουράγιου! Είναι υπέρτατη ένδειξη δειλίας και δείχνει πως τα άτομα ήταν λιπόψυχα και χωρίς κότσια να αντιμετωπίσουν την ίδια την ζωή....!!  Έχω χάσει γνωστό από αυτοκτονία (αδερφό μιας φίλης μου) και ξέρω ότι το έκανε ακριβως γιαυτό...επειδη ήταν πολύ αδύναμος να αντεπεξέλθει στις δυσκολίες της ζωής και χωρίς σκοπό....  :(

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Δεν έχετε ακούσει περιπτώσεις ανθρώπων οι οποίοι μένουν κοντά σε ανθρώπους που τους κάνουν κακό γιατί δεν έχουν τη δύναμη να φύγουν; Δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε πόση ψυχική και ίσως και σωματική βία είχαν δεχτεί αυτά τα παιδιά όσο καιρό κρυβόντουσαν και όταν αποκαλύφθηκε το μυστικό τους. Κι εγώ στη θέση τους μαύρη πέτρα θα έριχνα, θα έπερνα την κοπέλα μου και θα έφευγα αλλά έτσι το σκέφτομαι τώρα. Που είμαι έξω από τον χορό. Για να μπούμε μέσα όμως.. Και μην ξεχνάμε ότι μιλάμε ίσως για την πιο πιστή, στην οικογένεια του θεσμού, περιοχή της Ελλάδος ίσως. Το πως έχουν μεγαλώσει αυτά τα παιδιά και τι ερεθίσματα είχαν από την παιδική τους ηλικία μέχρι και πριν 4 μέρες έχει πολύ μεγάλη σημασία. Δεν είναι καθόλου απλό το θέμα
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Μπορει και τα ιδια τα παιδια να ενιωθαν φοβερες ενοχες (εξαιτιας κυριως του οικεγενειακου τους περιβαλλοντος) με την σχεση τους, αλλα απο την αλλη να μην μπορουσαν να χωρισουν... Ετσι ισως αποφασισαν οτι αφου μαζι δεν μπορουν και χωρια δεν ζουν... Δεν δικαιολογω τπτ, απλα λεω οτι τσαμπα προσπαθειτε να μπειτε στη θεση του αλλου, ειδικα σε τετοια θεματα... Μην κατακρινετε λοιπον και μην χαρακτηριζετε...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Κάποτε ο φόβος της ζωής είναι πολύ μεγαλύτερος από τον φόβο του θανάτου, αλλά δεν μπορώ να χαρακτηρίσω δειλό κάποιον που αψηφά τον θάνατο. Όπως αλλιώς μα όχι δειλό.

Αντ' αυτού προτιμώ να βοηθήσω τον οποιοδήποτε ώστε να μην φοβάται να ζήσει, αλλά πάλι τι μπορώ να κάνω όταν η ζωή του είναι κόλαση? Αν δεν τα καταφέρω πρέπει να κατηγορήσω τον εαυτό μου, όχι τον παθόντα. Η κατηγόρια του είναι το άλλοθί μου για να αποφύγω τις ενοχές μου, η αυταπάτη μου.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Είναι υπέρτατη ένδειξη δειλίας και δείχνει πως τα άτομα ήταν λιπόψυχα και χωρίς κότσια να αντιμετωπίσουν την ίδια την ζωή....!! 

Ακριβώς αυτό!!!! Όποιος αυτοκτονεί είναι δειλός! Δεν έχει τα κότσια να παλέψει για αυτό που θέλει!! Επιπροσθέτως εγώ προσωπικά θεωρώ ψυχοπαθή όποιον έχει κάνει έστω και μία απόπειρα αυτοκτονίας!!!

Έχω κι εγώ συγγενείς που είναι 2α ξαδέρφια και έχουν παντρευτεί. Και οι δικοί τους μια χαρά το δέχτηκαν και μεσολάβησαν ώστε να μπορέσουν να υιοθετήσουν παιδιά. Το μόνο πρόβλημα είναι σε αυτή τη περίπτωση ότι ενδεχομένως, αν ένα τέτοιο ζευγάρι κάνει παιδιά, να έχουν πρόβλημα υγείας (μεσογειακή αναιμία). Από 'κει και πέρα, άμα δύο άτομα αγαπιούνται, γτ να μην είναι μαζί;
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Πριγκιπέσσα μου, και εμπειρίες από 1α ξαδέρφια ή αδέρφια που έχουν αιμομικτικές σχέσεις να είχες, ή οποιεσδήποτε άλλες αιμομικτικές σχέσεις δεν σημαίνει τίποτα! Όλοι έχουμε, νομίζω, τέτοιες εμπειρίες. Ούτε το μόνο πρόβλημα από αυτές τις σχέσεις είναι η μεσογειακή αναιμία ή η αιμορροφιλία που μπορεί να την έχουν και άλλα άτομα που δεν προέρχονται από τέτοιες σχέσεις. Τα μεγαλύτερα προβλήματα είναι αυτά που εμφανίζονται σε βάθος χρόνου και η Ελλάδα είναι γεμάτη από τέτοιες περιοχές και έχει γίνει λεπτομεριακή μελέτη πάνω στο θέμα.

Αυτός είναι και ο λόγος που πατροπαράδοτα θεωρείται ανήθικο. Η ηθική γενικά έχει συσταθεί για να προστατεύει και όχι για να δεσμεύει.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Τι είναι ανήθικο; Να παντρευτούν 2 παιδιά τα οποία συνδέονται με συγγένεια 6ου βαθμού;; ???
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Τα μεγαλύτερα προβλήματα είναι αυτά που εμφανίζονται σε βάθος χρόνου και η Ελλάδα είναι γεμάτη από τέτοιες περιοχές και έχει γίνει λεπτομεριακή μελέτη πάνω στο θέμα.

Ποια είναι τα προβλήματα που εμφανίζονται σε βάθος χρόνου? ??? ??? ???
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Τα μεγαλύτερα προβλήματα είναι αυτά που εμφανίζονται σε βάθος χρόνου και η Ελλάδα είναι γεμάτη από τέτοιες περιοχές και έχει γίνει λεπτομεριακή μελέτη πάνω στο θέμα.

Ποια είναι τα προβλήματα που εμφανίζονται σε βάθος χρόνου? ??? ??? ???


Την ίδια ακριβώς ερώτηση θα έκανα και εγώ....!  ;D

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Υπάρχει μια παλιά παροιμία για την συγγένεια και αναφέρεται στα ξαδέρφια: "Πρώτα, δεύτερα μέσα κράτατα, τρίτα, τέταρτα πάρτα πέτατα" ή κάπως έτσι.

Σε βάθος χρόνου γίνεται εμπλουτισμός του πληθυσμού σε μη ευδόκιμα κληρονομήσιμα χαρακτηριστικά. Για παράδειγμα σε περιοχές που η αναπαραγωγή γινόταν με αιμομεικτικές σχέσεις παρατηρείται επίπτωση της σχιζοφρένειας σε ποσοστό 75%.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Salinas έσβησα το ποστ σου ελπίζω για ευνόητους λόγους.

Παρακαλώ μείνετε στο θέμα, μη ξεφεύγουμε.

Επίσης επειδή βλέπω ότι τους έχετε πεθάνει όλους, η κοπέλα έζησε και ξεπέρασε τον κίνδυνο.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Υπάρχει μια παλιά παροιμία για την συγγένεια και αναφέρεται στα ξαδέρφια: "Πρώτα, δεύτερα μέσα κράτατα, τρίτα, τέταρτα πάρτα πέτατα" ή κάπως έτσι.

Σε βάθος χρόνου γίνεται εμπλουτισμός του πληθυσμού σε μη ευδόκιμα κληρονομήσιμα χαρακτηριστικά. Για παράδειγμα σε περιοχές που η αναπαραγωγή γινόταν με αιμομεικτικές σχέσεις παρατηρείται επίπτωση της σχιζοφρένειας σε ποσοστό 75%.


Συγνώμη, αλλά ένα αντρόγυνο που μπορεί να είναι συνάμα και 2α ξαδέρφια, υιοθετήσει ένα παιδί, δημιουργεί κάποιο πρόβλημα; Δεν μπορώ να καταλάβω...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Πριγκιπέσσα μου, δεν έχεις κατανοήσει το πνεύμα μου. Δεν κατακρίνω κανέναν, απλά αναφέρω δεδομένα για να καταλάβετε τον λόγο διαμόρφωσης μιας συγκεκριμένης ηθικής.

Εξάλλου η ηθική είναι κάτι ρευστό. Εξαρτάται από τα δεδομένα της κάθε εποχής. Αν υποθέσουμε ότι στο μέλλον η ανθρώπινη αναπαραγωγή θα είναι δυνατόν να γίνεται μόνο με τεχνητούς τρόπους και όχι με φυσικούς να είσαι σίγουρη πως ακόμα και η σχέση μεταξύ πατέρα και κόρης δεν θα θεωρείται ανήθικη. Τώρα όμως θεωρείται.

Από εκεί και πέρα ανέκαθεν υπήρχε ανηθικότητα και αποτελεί προσωπική επιλογή του καθενός μας ο τρόπος με τον οποίο θα αντιμετωπίσει την ηθική του καιρού του και ο τρόπος με τον οποίο θα διαμορφώσει αυτήν την ηθική.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Εμένα η γιαγιά μου μου την έλεγε, τα πρώτα απαγορεύονται, τα δεύτερα επιτρέπονται, τα τρίτα και τα τέταρτα πάρτα και πέτατα.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Einstein

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κρίμα τι να πώ.....Εάν τα παιδιά ηταν αρκετά μικρά πιστευω οτι οι γονείς φέρουν μεγάλη ευθυνη στον χειρισμό του θέματος....σε αντίθετη περίπτωση τι να πω....Η φύση πάντως τιμωρεί την αιμομιξία

Αποσυνδεδεμένος Μαίρη

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
.
« Απάντηση #45 στις: 13/11/07, 12:41 »
Tragiko..

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Κρίμα τα παιδιά δεν έπρεπε να πάρουν φυτοφάρμακο...ακετυλοχολίνη έπρεπε να πάρουν...μπαμ και κάτω...  :P

Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Κρίμα τα παιδιά δεν έπρεπε να πάρουν φυτοφάρμακο...ακετυλοχολίνη έπρεπε να πάρουν...μπαμ και κάτω...  :P




Είσαι ολίγον... άκυρος... ::) ::) ::)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/02, 18:33
από SKYLLAS
1 Απαντήσεις
13963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/03, 21:23
από FiGaRo
89 Απαντήσεις
51663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:07
από Jezus
4 Απαντήσεις
3474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/05, 21:03
από jazzer_n_rocker
17 Απαντήσεις
6155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/05, 17:13
από Καρχαρίας
0 Απαντήσεις
1631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/05, 01:52
από Vern
6 Απαντήσεις
3835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/06, 01:04
από Μουσικόφιλη
3 Απαντήσεις
2881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/07, 11:45
από ΡΕΑ
4 Απαντήσεις
13913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/07, 19:48
από gio123
ποιό wah ρε παιδιά??

Ξεκίνησε από if_it_is? « 1 2 3 » Εφέ

65 Απαντήσεις
20242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 19:15
από Jezus