Αποστολέας Θέμα: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985  (Αναγνώστηκε 23696 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #50 στις: 06/09/06, 06:28 »
"...Τα internet cafe ανθούν και εδώ ,
    όμως άλλα παιδιά παίζουν ακόμα έξω .
    Ίσως είναι θέμα γονιών.

Μία απλή παράθεση , Μαρία .


Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #51 στις: 21/09/06, 01:14 »
Γεννηθηκα Ιανουαριο 87, πολλα απο αυτα τα εζησα, κ για τα καλα μαλιστα, το σημαντικοτερο ειναι ομως οτι τα εκτιμησα ως μπομπιρας κ οσο μεγαλωνω τα εκτιμω περισσοτερο.....
Και προς τους πρεσβυτερους της παρεας, οι περισσοτεροι απο τους γεννηθεντες 85-6-7-8 τα θυμουνται με νοσταλγια αυτα και γι αυτο ψαχνονται πολυ εντονα με τη δεκαετια 80.
Κυριως γιατι τα ζησαμε για λιγοτερο απο οσο θα θελαμε......

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #52 στις: 21/09/06, 12:58 »
Οι αναμνήσεις αυτών των εποχών είναι κάτι που δεν ανταλάσσεται με τίποτα (είμαι γεννημένος το 1984)...ευχαριστώ τα παιδια που κάνανε post γιατι πραγματικά μου θυμίσανε πολλά...πραγματικά δε καταλαβαίνω τα νεότερα παιδιά που το μόνο τους ενδιαφέρον είναι να παίζουν Playstation και να ανταλάσσουν μηνύματα στα κινητά...χάνουν το νόημα μιας εποχής που δε πρόκειται να ξαναέρθει...εμείς δεν είχαμε κινητά, παρ' όλα αυτά ξέραμε να επικοινωνούμε μεταξύ μας...για να μην αρχίσω τώρα να γράφω τις αναμνήσεις μου από αυτά τα χρόνια γιατί θα γράφω ένα μήνα...

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #53 στις: 21/09/06, 13:18 »
όμορφες παιδικες αναμνησεις, σκονισμενα ρουχα, ζεστες μυρωδιες, σημαδια απο σαβουρες στα πόδια...

γεννημενη το '81 και όλα μα όλα αυτα κ αλλα που δεν περιγραφονται μια αθανατη αναμνηση!!! κ ας μεγαλωσα σε πολη, η γειτονια ηταν κατι πολυ σημαντικο αλλα κ τα καλοκαιρια στο εξωχικο...

τι όμορφα που ηταν τοτε, ανεμελα, διχως σκοτουρες, διχως πληγες στη ψυχη... :)

αν τελικα υπηρχε αυτη η χρονομηχανη...μονο σε αυτα τα χρονια θα ηθελα να γυρισω! μονο σε αυτα..

Αποσυνδεδεμένος Einstein

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #54 στις: 13/11/07, 12:55 »
Πραγματικά υπέροχο το μήνυμα σου,μου έφερε στο νού πολύ όμορφες εποχές.Ειμαι γεννημένος το 84 και πραγματικά είμαι υπερηφανος που έζησα σαν παιδί.Υπήρχε αυτη η ανεμελιά,αυτος ο αυθορμητισμός.Σαν παιδιά αλληλεπιδρούσαμε με τη φύση,δεν φοβόμασταν να λερωθούμε....Πραγματικα τα καλοκαιρια που εχω περασει στην γιαγια μου ηταν υπεροχα..Αυτα τα στοιχεία δυστυχως οσο πανε και χανονται στην σημερινη εποχη...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #55 στις: 13/11/07, 13:07 »
To ξερα οτι γεννηθηκα σε λαθος εποχη... Παρ'οτι ειμαι του '77 τα περισσοτερα απο οσα λετε δεν τα κανα... και δεν μου λειψαν και ποτε να πω και την αληθεια... Και οχι δεν ημουν ποτε καταπιεσμενος... απλα πιστευω οτι δεν ειναι θεμα εποχης το πως περναει τον χρονο του κανεις, πως κανει διακοπες κτλ... Το μονο που βλεπω οντως να μου λειπει απο παλιοτερα ειναι η περισσοτερη "απλα" χωρου και το πρασσινο... Αυτο οντως μου λειπει...
Κατα τα αλλα, προτιμω περισσοτερο την εποχη που ζουμε τωρα... Εχω πολυ περισσοτερες επιλογες για να κανω οτιδηποτε, ειτε αυτο εχει να κανει με την τεχνολογια ειτε οχι.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #56 στις: 13/11/07, 13:31 »
επειδη βλεπω απο πολλους μια ταση να μειωνουν τις νεοτερες γενιες, ΕΧΩ να πω και εγω κατι

εχω παιξει πετροπολεμο.
μικρος ολη μερα ημουν στα χωματα
ποδηλατο εκανα χωρις κρανος και εχω πεσει κανοντας διαφορες χαζομαρες
νερο μ'αρεσει να πινω απο τη βρυση ή απο ενα δροσερο ποταμακι αμα ειμαι στην εξοχη
ετρωγα (και τρωω) οτι μου αρεσει
μικρος δεν επλενα τα δοντια μου
χερια ποδια δεν εχω σπασει, αλλα αυτο λογω αντανακλαστικων και τυχης
νιντεντο πλειστεισιον κτλ δεν ειχα ποτε
ειμαι γεννημενος το 90



...






...ε και?

ισως και να μην ειμαι σαν τους αλλους συνομηλικους μου. αλλα τα παραπανω δε μου λενε τιποτα για το ποιος ειμαι η αν μεγαλωσα σωστα η οχι.και για να το τραβηξω παραπανω:
η γενια που ακολουθησε την τοσο πολυσυζητημενη γενια του 60(και που γεννηθηκε πριν το 85) τι ηταν? αν οχι η πιο συντηρητικη, μια απο τις συντηρητικοτερες γενιες. επαναστατικοτητα μηδεν. και απο προβληματα? οσα θες. αξιες:βολεμα, κλεψια, λαμψη. παθητικοτητα οσο δε παει. εγωισμος στο φουλ. και δεν ειμαι ο μονος που το πιστευει αυτο. αν ποτε πεσει στα χερια σας το "ο πειρασμος της αθωοτητας" του pascal bruckner θα το διαπιστωσετε και οι ιδιοι


παρτε το χαμπαρι: καθε γενια θεωρει τον εαυτο της καλυτερο απο την επομενη και την προηγουμενη, και νοσταλγει το παρελθον. αυτο ομως δεν την κανει να εχει δικαιωμα να κριτικαρει την επομενη, οταν μαλιστα αυτη δεν εχει καλα καλα ενηλικιωθει

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #57 στις: 13/11/07, 13:34 »
Paranoid, ξερεις πολλους απο τη γενια σου ( και οτανλ εω πολλους δεν εννοω 10 φιλους μονο ) που να εκαναν ο,τι εκανες?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #58 στις: 13/11/07, 13:39 »
οχι ιδιαιτερα πολλους

αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα πρεπει να χωριζουμε τους ανθρωπους σε 2 κατηγοριες(πριν/μετα το 85). και λεω επισης οτι το γεγονος που μεγαλωσα ετσι, δε λεει και τιποτα για μενα. εφοσον οι γονεις μου με μεγαλωναν παλι με τις ιδιες αξιες και την ιδια διαπαιδαγωγηση, και να ειχα πλειστεισιον, και να μην επαιζα στα χωματα, ελαχιστα πιστευω οτι θα επιρρεαζε την προσωπικοτητα μου.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #59 στις: 13/11/07, 13:46 »
Γιατι να ειναι υποβιβασμος δεν καταλαβαινω ομως :/ Απο τη στιγμη που οντως υπαρχει διαφορα μεταξυ των 2 γενεων, γιατι να μην δεχτει η πιο νεα γενια πως μερικα πραγματα χαθηκαν? Δεν λεω βεβαια πως η "παλια" ηταν και η πιο σωστη, γιατι αυτο θα ηταν επικινδυνο, ομως εαν οντως η νεα γενια προσβαλλεται απο το διαχωρισμο, μηπως φταιει στο ο,τι θα ηθελαν να ειχαν ζησει πολλα απο αυτα που ζησαμε και εμεις σαν παλαιοτερη γενια, αλλα τα εχασαν;
Και στο κατω κατω, καμια παλαια γενια δεν αναγκασε τη νεοτερη να κατσει σε ενα pc και να απασχολειται 24 ωρες με αυτον και τα παιχνιδια του...Ουτε την εκλεισε μεσα σε μια παιχνιδομηχανη..Εγω θυμαμαι πως οι αλανες ηταν παντα στη θεση τους και περιμεναν παιδια..Απλως τα παιδια δεν πανε τωρα στις αλανες..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #60 στις: 13/11/07, 13:52 »
Δεν λεω βεβαια πως η "παλια" ηταν και η πιο σωστη, γιατι αυτο θα ηταν επικινδυνο
"Αν εσύ είσαι από τους «παλιούς»... συγχαρητήρια! Είχες την τύχη να μεγαλώσεις σαν παιδί..."
ετσι λεει το αρχικο κειμενο και εδω σταθηκα. γιατι δλδ οποιος μεγαλωσε ετσι μεγαλωσε σαν παιδι, σωστα, ενω οι αλλοι τον πουλο και στο μπαουλο(συγγνωμη για την εκφραση αλλα δε κρατηθηκα)

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #61 στις: 13/11/07, 13:53 »
Πω πω ρε Απολλωνα τι μας θυμισες...φανταστικο το κειμενακι,τοσες αναμνησεις...ηταν πιο δυσκολα τα πραγματα τοτε οικονομικα για τους γονεις μας απ οτι θυμαμαι,αλλα επειδη ημασταν παιδια θυμομαστε εκεινα τα χρονια με μια νοσταλγια.Παντως δε νομιζω οτι ισχυει μονο για τους 75 εως 85,οι εποχες αλλαζουν και οι σημερινοι "πιτσιρικαδες" και αυριανοι 25αρηδες θα αναπολουν κι αυτοι με συγκινηση τα παιδικα τους χρονια σε μια εποχη που θα ειναι αρκετα διαφορετικη απο το σημερα,οπως και αυτο ειναι αρκετα διαφορετικο απο το χθες.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #62 στις: 13/11/07, 14:00 »
Paranoid, δεν ξερω τι εζησες ακριβως..Και βεβαια εννοειται πως ο Απολλων δεν εχει τετοια προθεση ( τουλαχιστον οχι οπως την αναφερεις ).
Ομως, δεν ειναι αληθεια πως οσο παει το παιδι ειναι κλεισμενο μεσα σε 4 τοιχους; Πως η οικογενεια χανει τη δομη της, γιατι οι γονεις ( ειτε απο αναγκη, ειτε απο καριερα και φιλοδοξιες ) δουλευουν τις περισσοτερες ωρες; Πως οι αθλητικοι χωροι γεμιζουν μονο οταν συγκεντρωνονται για τις κλασσικες 2ωρες προπονησεις καθε ομαδας ( που εχει καταντησει σαν το πιανο και τα γαλλικα μιας αλλης εποχης ).
Θυμαμαι πως γυριζαμε απο το σχολειο και οταν μπαιναμε στο σπιτι καναμε αμην και πως να βγουμε εξω παλι για να παμε ή για ποδηλατο ή για μπαλα ή για οτιδηποτε αλλο ειχε να κανει με παιχνιδι. Και παντα μας φωναζαν οι γειτονες να κανουμε ησυχια ή οταν εβρεχε μας τραβαγαν οι μαναδες απο το αυτι γιαν α γυρισουμε σπιτι.
Στην εποχη μου, οποιος ειχε Amstrad ή Atari στο σπιτι του, ηταν καλος φιλος και οποιος ειχε Nintendo και Sega Saturn ηταν ακομα καλυτερος :D ΠΑρολαυτα, δεν μεναμε μεσα να παιξουμε, γιατι θελαμε να φωναξουμε και να βριστουμε στο γηπεδο και οχι μπροστα απο την τηλεοραση.

Και μην μου πεις πως αυτες οι εποχες δεν εχουν αλλαξει; Τωρα στη γειτονια μου, μονο γερους βλεπω και κατι παιδια που πηγαινουν απο φροντιστηριο στο internet cafe και παλι πισω. Οι αλανες εχουν γεμισει χορτα και τα σχολεια κλεινουν στις 3 και κανεις δεν παει να παιξει μπασκετ και ποδοσφαιρο. Τι στο καλο, χαθηκαν ολα τα παιδια πια;

Δεν ξερω, ομως ο Απολλων κατι τετοιο εννοει. Τη χαμενη παιδικοτητα, την αναγκαστικη προωρη ωριμανση των παιδιων ( και σε αυτο φταιμε και εμεις ), τη νωθροτητα του μεγαλυτερου μερους των παιδιων, κλπ...Δεν το λεει με κακο σκοπο..Απλως παρατηρει και βλεπει τι γινεται τωρα και το συγκρινει με το τι γινοταν τοτε...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #63 στις: 13/11/07, 14:07 »
δε διαφωνω σε αυτο. αλλα διαφωνω στον τονο του κειμενου(και για να μην παρεξηγουμαστε αναφερει ο απολλων οτι δε το εγραψε ο ιδιος)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #64 στις: 13/11/07, 14:08 »
Παρολαυτα, εχει αδικο οσον αφορα το χαμενο παιδικο κοσμο; :/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #65 στις: 13/11/07, 17:17 »
Τα παιδιά είναι πάντοτε παιδιά , σε όλες τις εποχές...Απλά τώρα για όλα αυτά που κριτικάρουμε , φταίνε οι γονείς.
Οι γονείς που αντί να ζουν με τα παιδιά τους , τα παρκάρουν κυριολεκτικά ,μπροστά σε υπολογιστές και παιχνιδοκονσόλες...Και όλα αυτά γιατί δουλεύουν πάρα πολύ , για να τους προσφέρουν υπολογιστές και παιχνιδοκονσόλες... και να τους αφήνουν στην ησυχία τους , όταν γυρνάνε κουρασμένοι. Πολλοί πάλι θα επικαλεστούν το ζήτημα της ασφάλειας και ότι τώρα πια τα παιδιά είναι επικίνδυνο να κυκλοφορούν μόνα τους . Σωστό . Πάλι όμως φταίμε εμείς για τον κόσμο που δίνουμε στα παιδιά μας.Και αν φοβόμαστε ,ας είμαστε μαζί τους. Εμείς . Όχι οι γιαγιάδες και οι παππούδες . Εγώ γεννήθηκα το 1969 και  από τους γονείς μου δούλευε μόνο ο πατέρας μου. Δέν είχαμε πολλά και όμως είχαμε τα πάντα...Τώρα έχουμε πολλά και δεν έχουμε τίποτα...
Όταν αποφασίζεις να κάνεις παιδί ,πρέπει να ξέρεις ότι πάνω απ'όλα το παιδί χρειάζετε αφοσίωση και ότι ο προσωπικός σου χρόνος , θα μειωθεί στο ελάχιστο .Άν δεν είσαι προετοιμασμένος για αυτό , καλύτερα να μην το κάνεις καθόλου.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #66 στις: 13/11/07, 20:00 »
Αχ Aπόλλων  τι μου έκανες τώρα φεύγωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
Πάω να παίξω μπάλα στην πλατεία και δεν σηκώνω κουβέντα !!!!!!!!!!!
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #67 στις: 13/11/07, 20:38 »
Είσαι απ' τους τυχερούς x-versous. Εμείς παίζαμε "ποδόσφαιρο" στους δρόμους της γειτονιάς με καπάκια αναψυκτικών. Ο πρώτος που πήρε μπάλα είχε μουλιάσει από το γλύψιμο που του κάναμε για να μας την αφήνει όταν τον φώναζε η μάνα του στο σπίτι.

Βέβαια τότε οι δρόμοι ήταν χωμάτινοι και περνούσε ένα αυτοκίνητο την ημέρα, τώρα είναι ασφάλτινοι και δεν υπάρχει καν χώρος να περπατήσεις από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #68 στις: 14/11/07, 16:17 »
επειδη βλεπω απο πολλους μια ταση να μειωνουν τις νεοτερες γενιες, ΕΧΩ να πω και εγω κατι
η γενια που ακολουθησε την τοσο πολυσυζητημενη γενια του 60(και που γεννηθηκε πριν το 85) τι ηταν? αν οχι η πιο συντηρητικη, μια απο τις συντηρητικοτερες γενιες. επαναστατικοτητα μηδεν. και απο προβληματα? οσα θες. αξιες:βολεμα, κλεψια, λαμψη. παθητικοτητα οσο δε παει. εγωισμος στο φουλ. και δεν ειμαι ο μονος που το πιστευει αυτο. αν ποτε πεσει στα χερια σας το "ο πειρασμος της αθωοτητας" του pascal bruckner θα το διαπιστωσετε και οι ιδιοι

Επειδή βλέπω από έναν να προσπαθεί να κατηγορήσει μια συγκεκριμένη γενιά:
Αν θεωρείς ότι οι τότε επαναστατικότητα μηδέν ενώ οι τώρα με τα κιλά, μην μπερδεύεις την επαναστατικότητα με τις καταλήψεις, τις πορείες και τις φωνές στους γονείς.
Βόλεμα, κλεψία (????????) λάμψη (?????????). Από πού και ως πού??
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #69 στις: 14/11/07, 22:56 »
επειδη βλεπω απο πολλους μια ταση να μειωνουν τις νεοτερες γενιες, ΕΧΩ να πω και εγω κατι
η γενια που ακολουθησε την τοσο πολυσυζητημενη γενια του 60(και που γεννηθηκε πριν το 85) τι ηταν? αν οχι η πιο συντηρητικη, μια απο τις συντηρητικοτερες γενιες. επαναστατικοτητα μηδεν. και απο προβληματα? οσα θες. αξιες:βολεμα, κλεψια, λαμψη. παθητικοτητα οσο δε παει. εγωισμος στο φουλ. και δεν ειμαι ο μονος που το πιστευει αυτο. αν ποτε πεσει στα χερια σας το "ο πειρασμος της αθωοτητας" του pascal bruckner θα το διαπιστωσετε και οι ιδιοι


Επειδή βλέπω από έναν να προσπαθεί να κατηγορήσει μια συγκεκριμένη γενιά:
Αν θεωρείς ότι οι τότε επαναστατικότητα μηδέν ενώ οι τώρα με τα κιλά, μην μπερδεύεις την επαναστατικότητα με τις καταλήψεις, τις πορείες και τις φωνές στους γονείς.
Βόλεμα, κλεψία (????????) λάμψη (?????????). Από πού και ως πού??
οχι αγαπητε μου, δε θεωρω καταληψεις κτλ επαναστατικοτητα, προβατοποιηση ειναι αυτο που γινεται τωρα. Δεν νομιζω αλλωστε να ανεφερα οτι η σημερινη γενια ειναι επαναστατικη. αλλα και η προηγουμενη γενια δε νομιζω να ηταν και πολυ καλυτερη σε αυτο το ζητημα.
για το βολεμα κτλ απλα απεδειξε μου το αντιθετο.

αλλα δε μπορω τωρα να ακουω τον καθε πικραμενο (απολλωνα δεν αναφερομαι σε σενα) να μου λεει οτι απο το 85 και μετα οι νεες γενιες βγηκαν σκαρτες. υπαρχουν μετριοτητες, υπαρχουν και ομως και αξιολογες περιπτωσεις . οπως και με τη μουσικη, δε μπορω να ακουω ωρες ωρες καποιους να κλαιγονται "σημερα δε βγαινει μουσικη, μονο τα παλια αξιζουν". ε οχι. το θεμα ειναι, εχεις τη διαθεση να διακρινεις και την αλλη πλευρα, ή εισαι προκατειλημενος?

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #70 στις: 14/11/07, 23:05 »
οπως και με τη μουσικη, δε μπορω να ακουω ωρες ωρες καποιους να κλαιγονται "σημερα δε βγαινει μουσικη, μονο τα παλια αξιζουν"

Δεν έχουν και πολύ άδικο αν και η έκφραση είναι λίγο απόλυτη. Απέδειξέ μου εσύ το αντίθετο.

για το βολεμα κτλ απλα απεδειξε μου το αντιθετο.

Δώσε κανένα παράδειγμα
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #71 στις: 14/11/07, 23:09 »
paran0id, το κείμενο είναι νοσταλγικό και δεν καταφέρεται εναντίον της νέας γενιάς αλλά εναντίον της παλιάς.

Βέβαια πρόθυμα ξεχνάμε όλα τα κακώς κείμενα του παρελθόντος και το ωραιοποιούμε. Είναι μια ανθρώπινη αδυναμία που συμβαίνει σε όλους μας.

Όσον αφορά την δικιά μου γενιά μπορώ να πω ότι έχεις απόλυτο δίκιο στους χαρακτηρισμούς σου και αποδέχομαι τις ευθύνες μας. Άλλωστε αυτήν την γενιά κατακρίνει και το αρχικό κείμενο. Σε ποια μορφή δηλ βρήκε το περιβάλλον και πως το παρέδωσε στην επόμενη.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #72 στις: 14/11/07, 23:54 »
King Lui
για τη μουσικη πιστευω οτι και μονο τους tool να αναφερω, αρκει για να δεις οτι ευφανταστη και καλη μουσικη βγαινει και σημερα

τωρα για το βολεμα, μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. μιλαω για τη γενια που το ονειρο της (στην ελλαδα τουλαχιστον) ηταν να γινουν δημοσιοι υπαλληλοι...


papou
απ'οτι καταλαβα λες οτι το κειμενο κατακρινει τη γενια σας γιατι δεν αφησατε να μεγαλωσει η επομενη οπως μεγαλωσατε εσεις. ετσι το δεχομαι, αλλα οχι για ολες τις περιπτωσεις. δε νομιζω να φταει η ιδια η γενια μας που μεγαλωνει ετσι αλλωστε, δεν ειναι στο χερι της να αποφασισει


καπου εδω νομιζω οτι για μενα το θεμα λυθηκε. απο εκει και περα μπορειτε να βγαλετε οτι συμπερασματα θελετε  ;)

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #73 στις: 15/11/07, 01:04 »
King Lui
για τη μουσικη πιστευω οτι και μονο τους tool να αναφερω, αρκει για να δεις οτι ευφανταστη και καλη μουσικη βγαινει και σημερα

Το ήξερα ότι θα αναφέρεις τους tool. Το θέμα είναι ότι λες "ότι και μόνο τους tool να αναφέρω" αλλά είναι ίσως οι MONOI που μπορείς να αναφέρεις..

τωρα για το βολεμα, μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. μιλαω για τη γενια που το ονειρο της (στην ελλαδα τουλαχιστον) ηταν να γινουν δημοσιοι υπαλληλοι...

Μπορεί να ήταν το όνειρο πολλών (και είναι ακόμη και αυτής της γενιάς) αλλά σίγουρα δεν γίναν όλοι πίστεψέ με..
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985
« Απάντηση #74 στις: 15/11/07, 13:56 »
King Lui
για τη μουσικη πιστευω οτι και μονο τους tool να αναφερω, αρκει για να δεις οτι ευφανταστη και καλη μουσικη βγαινει και σημερα

Το ήξερα ότι θα αναφέρεις τους tool. Το θέμα είναι ότι λες "ότι και μόνο τους tool να αναφέρω" αλλά είναι ίσως οι MONOI που μπορείς να αναφέρεις..

ok καλη η εξυπναδα, γι'αυτο θα σου πω κι αλλους, ανεξαρτητως ειδους και αρεσκειας

bjork, muse, mastodon, radiohead, dream theater, manu chao, rage against the machine
ειναι μερικοι ακομα (οχι ολοι), και ανεφερα μονο ξενους καλλιτεχνες



τωρα με το οτι δεν εγιναν ολοι δημοσιοι υπαλληλοι, ειπες τη μαγικη φραση :
"δεν εγιναν ΟΛΟΙ"
ε ουτε και σημερα ειναι ΟΛΟΙ οι νεοι οπως περιγραφονται συνηθως...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 18:56
από Fteo
0 Απαντήσεις
2326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/06, 00:16
από Joef - Über Alles
26 Απαντήσεις
9239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 14:30
από Germ1984
5 Απαντήσεις
3331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/07, 12:17
από larsson
5 Απαντήσεις
2491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 18:33
από lampros.
5 Απαντήσεις
3668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 13:21
από rista
14 Απαντήσεις
6351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/10, 04:00
από takisffff
5 Απαντήσεις
3106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 15:37
από JP.M
6 Απαντήσεις
3900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/14, 22:51
από saved
4 Απαντήσεις
6449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/14, 20:52
από Βραζίλης