Αποστολέας Θέμα: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?  (Αναγνώστηκε 7657 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« στις: 24/10/06, 02:20 »
Πως?? Ειδικα η ηλεκτρικη. Αφου δεν εχει μαγνητες. Πως καταλαβαινει την κινηση των χορδων και τον τονο τους?

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #1 στις: 24/10/06, 08:28 »
έχει piezo system που βρίσκεται στη γέφυρα, το σήμα δεν παράγεται ηλεκτρικά αλλά ηλεκτρονικά ότι κι αν σημαίνει αυτό
στην πράξη μπορείς να παίξεις ότι θες, από ακουστική κιθάρα μέχρι όποια ηλεκτρική θες, με original ήχους και χωρίς κάποια αρνητικά όπως θόρυβο
βέβαια όλ'αυτά με μια όχι και πολύ όμορφη κιθάρα, αλλά φυσικά μπορείς να της κάνεις αλλαγές και να γίνει καλύτερη, αλλά θα πάει ακριβά
το καλύτερο θα ταν μια κιθάρα παραγγελία με piezo, που θα δώσεις μεν κάποια χιλιάρικα αλλά αυτό που θα φτιάξεις θα χει ασύγκριτη απόδοση
δλδ το αποτέλεσμα θα ταν μια variax με το σκάφος που σου αρέσει όμως, που θα προσομειώνει άλλες 20
ενώ άμα θες βάζεις και pus πάνω...και έχει και το δικό της χαραχτήρα...το καλύτερο
« Τελευταία τροποποίηση: 24/10/06, 08:31 από oneofthem »

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #2 στις: 24/10/06, 14:46 »
έχει piezo system που βρίσκεται στη γέφυρα,
Το σκεφτηκα αυτο αλλα δεν φανταστηκα οτι θα μπορουσε να εχει καλο ηχο...
Και καλα, παραμορφωσεις και διαφορες ηλεκτρικες κιθαρες να προσωμοιωνει, και ακουστικη ομως?
Ποσο πιστη μπορει να ειναι? Σαν πεταλακι/πεταλιερα εφφε προσωμοιωσης ακουστικης?
Δηλαδη ειναι σαν μια κιθαρα (χωρις μαγνητες, αλλα με πιεζοκρυσταλλο) που ουσιαστικα εχει ενσωματωμενες προσωμοιωσεις ενισχυτων?

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #3 στις: 24/10/06, 17:08 »
εγω εχω την ακουστικη. ακουγεται πολυ καλα ακομα και σαν 12 χορδη εκτος των αλλων χωρις να σου δινει την εντυπωση του ψευτικου ηχου...

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #4 στις: 24/10/06, 17:09 »
εγω εχω την ακουστικη. ακουγεται πολυ καλα ακομα και σαν 12 χορδη εκτος των αλλων χωρις να σου δινει την εντυπωση του ψευτικου ηχου...
Στην ακουστικη εχεις τη δυνατοτητα να την κανεις να ακουγεται σαν ηλεκτρικη?

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #5 στις: 24/10/06, 17:48 »
οχι εχει μονο ηχους απο 16 (αν θυμαμαι καλα) διαφορετικα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ οργανα. τα περισσοτερα ειναι κιθαρες και εχει επισης ηχο απο μαντολα, σιταρ και δε συμμαζευεται...

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #6 στις: 24/10/06, 17:51 »
οχι εχει μονο ηχους απο 16 (αν θυμαμαι καλα) διαφορετικα ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ οργανα. τα περισσοτερα ειναι κιθαρες και εχει επισης ηχο απο μαντολα, σιταρ και δε συμμαζευεται...

Πολυ καλη τοτε! Σαν ακουστικη (χωρις ενισχυτη και προσομοιωσεις λεει?
Αμα ειναι να τη βαλω στο ματι δηλαδη...

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #7 στις: 24/10/06, 18:16 »
εχει και μειονεκτηματα φιλε μου... χωρις ενισχυτη δε παιζει. δεν εχει ηχειο... ακουγεται ισως λιγο πιο δυνατα απο μια ηλεκτρικη χωρις ενισχυτη.
στην πορεια επισης ανακαλυψα οτι ειναι και αρκετα δυσχρηστη. δεν μπαινει κατευθειαν στον ενισχυτη αλλα σε ενα δικο της μηχανημα (σαν πεταλακι) μονο με στερεοφωνικο καλωδιο απο το οποιο παιρνει ρευμα, και απο κει βγαινει το κλασικο καλωδιο για να μπει οπου αλλου θες. ειναι λιγο μανουρα δηλαδη.
κατα τη γνωμη μου αξιζει να τη παρεις για να τη χρησιμοποιησεις κυριως σε ηχογραφησεις και ισως και σε λαιβ αν δε βαριεσαι τη διαδικασια και σε προσεχει πολυ το κοινο. (για να καταλαβει και τους διαφορους ηχους)
α και για τη περιπτωση που δεν ξερεις, τα λεφτα δεν ειναι και λιγα... 1200 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #8 στις: 24/10/06, 21:53 »
α και για τη περιπτωση που δεν ξερεις, τα λεφτα δεν ειναι και λιγα... 1200 ευρω αν θυμαμαι καλα.


Υπαρχει και φθηνοτερο μοντελο: LINE6 VARIAX ACOUSTIC 300 STEEL

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #9 στις: 25/10/06, 02:32 »
"Το σκεφτηκα αυτο αλλα δεν φανταστηκα οτι θα μπορουσε να εχει καλο ηχο..."
όχι ο ήχος είναι τρομερός, ιδιαίτερα αν το περάσεις μέσα από το pod, οι ήχοι που προσομειώνει είναι εξαιρετικά πιστοί δεν υπάρχει αμφιβολία γιαυτό
πως να το πω είναι hi-end το piezo εδώ, μην σκέφτεσαι με βάση αυτά που βλέπουμε συνήθως

"Και καλα, παραμορφωσεις και διαφορες ηλεκτρικες κιθαρες να προσωμοιωνει, και ακουστικη ομως?"
αν προσομειώνει ακουστική λέει? όχι σαν πεταλάκι ηλεκτρικής βέβαια, αλλά σαν να κρατάς μια fender ακουστική!
αμ εδώ είναι όλα τα λεφτά, γιαυτό τα σπάει όλα, επειδή η ακουστική και οι hollowbody που έχει σπέρνουν κανονικά
έχουν φτιαχτεί vintage ήχοι με βάση όλα τα κλασσικά μοντέλα όπως gibson, fender, gretsch κλπ κιθάρες και το αποτέλεσμα είναι τρομερό
αν κλείσεις τα μάτια σου δύσκολα καταλαβαίνεις ποιο είναι ποιο
διαφορά έχουν βέβαια αλλά όχι προς το χειρότερο, σαν να βάλεις 2 ακουστικές δίπλα δίπλα, ε ακόμα και τότε διαφορά θα υπάρχει

εν τω μεταξύ κι εγώ έψαχνα πετάλι που να προσομειώνει σωστά ακουστική
κατέληξα ότι ο λόγος που δεν προσομειώνεται εύκολα ήταν ότι λόγω ηχείου ακουστικής, το ηχητικό αποτέλεσμα είναι σαν μίξη του clean ήχου ηλεκτρικής με tone 0 και του clean ήχου ηλεκτρικής με tone 10, γιαυτό είναι δύσκολο να προσομειωθεί με ηλεκτρική αφού ή το ένα θα χεις ή το άλλο
παρόλαυτά αφού δοκίμασα άπειρα πετάλια τα οποία αποτυγχάνουν όλα παταγωδώς, πιστεύω πως βρήκα πετάλι που να κάνει αυτό που υπόσχεται
το digitech προσομειώνει ακουστική κιθάρα και όχι acoustic sound όπως τα άλλα, προτείνω να πας να το δοκιμάσεις και να μου πεις
edit: κάτι ορθογραφικά...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/10/06, 02:35 από oneofthem »

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #10 στις: 25/10/06, 02:44 »
το digitech προσομειώνει ακουστική κιθάρα και όχι acoustic sound όπως τα άλλα, προτείνω να πας να το δοκιμάσεις και να μου πεις
Να το δοκιμασω δεν εχω τη δυνατοτητα και να το αγορασω δεν εχω τα φραγκα και την καψα.
Παντως ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες γιατι κι εγω ειχα παρατηρησει πως ο προσομοιωτης της πεταλιερας μου δεν την παλευει σ'αυτο το θεμα... :)

Και για να κανω μια τελευταια συμπερασματικη ερωτηση: Ειναι σαν να εχει ενσωματωμενες τις προσομοιωσεις των ενισχυτων της Line6?

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #11 στις: 27/10/06, 09:24 »
"Και για να κανω μια τελευταια συμπερασματικη ερωτηση: Ειναι σαν να εχει ενσωματωμενες τις προσομοιωσεις των ενισχυτων της Line6?"

nope, αν κατάλαβα καλά δλδ τι κατάλαβες...
προσομειώσεις από κιθάρες, σκάφη, μαγνήτες έχει όχι ενισχυτές και καμπίνες, πως μπερδεύτηκες? :)
το amp/cab sim προσομειώνει τον ήχο που θα έβγαινε με την κιθάρα σου με ένα αγαπημένο κλασσικό amp/cab
τέτοιο έχουν οι πεταλιέρες που κάνουν modelling όπως το pod πχ, οι korg κλπ

το guitar sim προφανώς προσομειώνει μια εντελώς άλλη κιθάρα
τέτοιο έχει η line6 variax
πχ έχεις την variax και προσομειώνεις μια hollowbody gretsch που τον ήχο της ούτε στα όνειρά σου δε θα βλεπες ;D
ή έχεις την variax και προσομειώνεις μια fender stratocaster, ή μια gibson les paul, ή μια ακουστική

τώρα αν έχεις και το pod - και γιαυτό λέω ότι ο συνδυασμός σκοτώνει - προσομειώνεις με σχετικά λίγα χρήματα σχεδόν ότι υπάρχει στην αγορά αλλά σε πολύ υψηλό επίπεδο, όχι σε επίπεδο έχω epi lp που ακούγεται σαν gibson lp -  δλδ καμιά σχέση
ειδικά για live - και γιαυτό τη χρησιμοποιούν πάρα πολλοί session - είναι ότι καλύτερο, μια κιθάρα κι ένα πετάλι καλά ρυθμισμένα για όλες τις δουλειές, ούτε αλλαγές on stage χρειάζεσαι, αλλά κυρίως δε χρειάζεσαι να σκάσεις χρήματα για ένα σωρό μαγνήτες, ενισχυτές και κιθάρες

μιας και το φερε η κουβέντα, ξέρω έναν τύπο που έβαλε ανάλογο piezo σε les paul κιθάρα, άφησε - φυσικά - τους μαγνήτες που είχε πάνω (τους αλλαγμένους βέβαια, όχι τους stock) και πήρε και μια roland vg-88 με το trasnducer...
θεωρητικά ο τέλειος συνδυασμός
άμα ξέρεις και να παίζεις και να τα χρησιμοποιείς αυτά είσαι θεός, γιατί βγάζεις ότι μα ότι ήχο θέλεις

α για τη digitech που είπες, είσαι επαρχία και δε μπορείς να το δοκιμάσεις, από περιέργεια ρωτάω

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #12 στις: 27/10/06, 11:03 »
α για τη digitech που είπες, είσαι επαρχία και δε μπορείς να το δοκιμάσεις, από περιέργεια ρωτάω
Ναι, επαρχια ειμαι γι'αυτο. Λαμια. Και εδω εχουμε Νακα-Στολλα στους οποιους δεν εχω παει ουτε για πενες!

Οσο για την κιθαρα, τωρα μαλλον καταλαβα. (αν οχι ξαναπεστα αν δε βαριεσαι ;D)
Δηλαδη προσομοιωνει τον προσωπικο ηχο της καθε κιθαρας που υποστηριζει. ΜΟΝΟ τον ηχο της κιθαρας χωρις εφφε, παραμορφωσεις κτλ...
Μπορει να βγαλει πχ ηχο strat, fat strat, Gibson lp, Gibson lp με p90... (τυχαια παραδειγματα)

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #13 στις: 27/10/06, 11:52 »
Πριν λιγο ετυχε πανω σε ζαπινγκ να πετυχω κοντινο πλανο μιας ηλεκτρικης variax (σε μαυρο και μαμουσε!)
Την ειχε ενας τυπος που επαιζε σ'ενα πρωιναδικο και τραγουσουσε μια ξεμαλλιασμενη που την ελεγαν ταμτακο.

Στο θεμα τωρα, Στο κομματι που πετυχα ειχε βαλει προσομοιωση κλασικης κιθαρας και πραγματικα το αποτελεσμα ηταν τελειο!
Μετα εβαλε ηλεκτρικη/overdrive και παλι μου αρεσε πολυ ο ηχος!

Πραγματικα, για εναν επαγγελματια ειναι ο,τι καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #14 στις: 27/10/06, 15:16 »
κι εγώ έτσι πιστεύω, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό
πόσο μάλλον αν σκεφτούμε πόσο κοστίζουν αυτά που προσομειώνει
ή ακόμα και τις λίγες πιθανότητες να αγόραζες πχ μια hollowbody ανεξαρτήτως κόστους
εδώ για πολλούς είναι λίγες οι πιθανότητες ακόμη και να πιάσουν στα χέρια τους τέτοιες κιθάρες, όχι να αγοράσουν κιόλας

μια χαρά κατάλαβες για την κιθάρα, δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς τις προσομειώσεις που κάνει, θυμάμαι ότι είναι 25
θυμάμαι τα βασικά αλλά για τέτοια όργανα που προσομειώνει χρειάζεται και λίγο λεπτομερής αναφορά
θα κοιτάξω, λογικά θα γράφει κάπου και θα στείλω link
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/06, 15:18 από oneofthem »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #15 στις: 28/10/06, 21:41 »
Δε λέω, τρομερή ευελιξία. Το επίπεδο του modelling θα το αφησω ασχολίαστο καθώς υπάρχουν αυτοί που ορκίζονται στο όνομα της line6 και άλλοι που βγάζουν σπυριά. Και δεν έχω δοκιμάσει την ακουστική. Ωστόσο με τα λεφτά που έχει η ακουστική variax, η ηλεκτρική variax το pod και ένα καλό μόνιτορ αυτοενισχυόμενο ηχείο (γιατί από κάπου πρέπει να ακούς) νομίζω ότι παίρνεις μια καλή ηλεκτρική, ένα 30ρι κόμπο και και μια καλή ηλεκτρακουστική.

Η ερώτηση μου λοιπόν, χωρίς αμφισβήτηση, ειρωνία ή ότι άλλο μπορει να προσβάλει κάποιον, χρειάζεστε μια κιθάρα που να παίζει τα πάντα? Η μια κιθάρα που να παίζει μουσική όπως εσείς την έχετε σκεφτεί?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #16 στις: 28/10/06, 22:03 »
Η ερώτηση μου λοιπόν, χωρίς αμφισβήτηση, ειρωνία ή ότι άλλο μπορει να προσβάλει κάποιον, χρειάζεστε μια κιθάρα που να παίζει τα πάντα? Η μια κιθάρα που να παίζει μουσική όπως εσείς την έχετε σκεφτεί?

Εγω τουλαχιστον δεν την χρειαζομαι. Με μια πεταλιερα κανω τη δουλεια μου και στο σπιτι, και στο συγκροτημα.
Νομιζω ομως πως για επαγγελματιες ειναι τελεια. Ο κιθαριστας που ανεφερα πιο πανω για να παιξει στην εκπομπη θα χρειαζοτανε μια κλασικη, μια ακουστικη και μια gibson lp. Αντι να εχει ολα αυτα ειχε μια Variax. Τον λογο τον καταλαβαινεις και απο το ονομα της.

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Πως λειτουργει μια Line6 VARIAX ?
« Απάντηση #17 στις: 29/10/06, 05:04 »
κοίτα εγώ variax πολύ δύσκολα θα παιρνα, ακόμη κι αν είχε πιο φθηνά - ο λόγος πολύ απλά ότι δε μου αρέσει καθόλου αισθητικά
από κει και πέρα αν μιλάμε για κάτι άλλο τότε γιατί όχι, ακόμη περισσότερο αν βάλεις το σύστημα σε μια κανονική κιθάρα

όμως γιατί το ένα να αποκλείει το άλλο? γιατί μια κιθάρα που παίζει τα πάντα να μην παίζει και μουσική όπως την έχω σκεφτεί?

ακόμη κι αν η variax δεν κάνει τέλειο simulation για κάποιον, κανείς δε με πείθει ότι με το pod δε θα βγάλει τον ήχο που θέλει
μια prs με αυτό το σύστημα πάνω παίζει τα πάντα, έχει και original ήχο όταν θες, έχει και feeling και γιατί να μη θέλει κάποιος μια τέτοια κιθάρα που να παίζει τα πάντα, να λύνει χέρια και τσέπη, πόσο μάλλον αν κάνει μαθήματα - είναι καλό εργαλείο πιστεύω

δε μου αρέσουν μερικές jackson κ δε μου αρέσει και η variax, αλλά πέρα από αυτό δεν την αποκλείω επειδή έχει άλλο βύσμα

edit: α πες κι εσύ Gabriel6th, έτσι κι αλλιώς περιέργως δεν έχει ασχοληθεί κανείς με το topic μόνο ο Stoner κι εγώ συζητάμε
« Τελευταία τροποποίηση: 29/10/06, 05:06 από oneofthem »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Line6 - Vetta II

Ξεκίνησε από psomas « 1 2 » Τα καλύτερα...

30 Απαντήσεις
9488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/04, 05:28
από Costa
16 Απαντήσεις
7720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/05, 16:07
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
9 Απαντήσεις
5813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/08, 22:21
από Αύγουστος
4 Απαντήσεις
2777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/08, 13:57
από newGuitarMan
0 Απαντήσεις
1918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/09, 14:01
από sofison
0 Απαντήσεις
2255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/10, 18:04
από sofitia
1 Απαντήσεις
1930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/11, 23:59
από marathon
1 Απαντήσεις
2981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/11, 16:56
από freemind
5 Απαντήσεις
3310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/12, 15:15
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/24, 18:34
από rethimiotis