Αποστολέας Θέμα: Χαλασα ενα saddle!  (Αναγνώστηκε 8089 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Paulchro01

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Χαλασα ενα saddle!
« στις: 08/04/16, 23:34 »
Καλησπερα, παρακολουθω το forum καιρο, αλλα μολις αποφασησα να κανω λογαριασμο γιατι εχω ενα προβλημα με την κιθαρα. Αλλαζοντας της χορδες σε κιθαρα με floyd, χαλασα το ενα saddle (βαγονακι). Εσπασε η βιδα μεσα και δεν προκειται να βγει. Πηγα σε ολα τα καταστηματα του κεντρου (οσα ξερω δηλαδη) αλλα κανεις δεν ειχε αυτο που εχει η κιθαρα μου (http://www.themusicroom-online.co.uk/product_info.php/manufacturers_id/10/products_id/5900). Ξερει κανεις που μπορω να βρω;

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #1 στις: 09/04/16, 00:13 »
Βαλε φωτο να δουμε πρωτα αν βγαινει το κομματι  ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #2 στις: 09/04/16, 07:13 »
ποιά βίδα? αυτή που σφίγγει την χορδή? ή αυτή που κρατάει το saddle στο plate? πώς έσπασε? βάλε φώτο που λέει και ο Μητσάρας. Επίσης αν αγοράσεις, να ξέρεις οτι βγαίνουν σε 3 μεγέθη, ανάλογα με το ύψος (ΜΙ/ΜΙ κοντες, ΣΙ/ΛΑ ψηλότερες, ΣΟΛ/ΡΕ οι πιο ψηλές), απαραίτητο για την δημιουργία του σωστού radius.
Είναι γνήσιο FR?
Θα βρείς στο ebay. Αλλά και σε άλλα online μαζαγιά.

Αποσυνδεδεμένος Paulchro01

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #3 στις: 10/04/16, 02:13 »
Εδω ειναι η ζημια :)


http://postimg.org/image/masmoii1d/

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #4 στις: 10/04/16, 08:02 »
Εδω ειναι η ζημια :)


http://postimg.org/image/masmoii1d/


η μικρή η βίδα τι δουλιά έχει εκεί? Τι προσπαθούσες να κάνεις? Ο άξονας δεν έχει πολλές πιθανότητες να κολήσει. Δοκίμασε ίσως με εποξική κόλα 2 συστατικών για μέταλα αργής κόλησης (Bison, Pattex, κτλ) (θα περιμένεις πάνω από μερικές μέρες να κολήσει), αλλά θα σου κοστίσει παραπάνω απο το saddle, και με αμφίβολο αποτέλεσμα. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις με Pattex stabilit, μεθυλ-μεθακρυλική 2 συστατικών.
Ποιά χορδή είναι?
Κοίτα εδώ :

http://www.axesrus.co.uk/Lic-by-Floyd-Rose-Original-Saddles-p/frorigsaddle.htm

υπάρχει και άλλη λύση, να εξάγεις τον άξονα (σε κάποιο μηχανουργίο που εμπιστεύεσαι) ή αν έχεις κιτ εξαγωγής να το κάνεις μόνος σου, και να αγοράσεις μόνο αυτόν αντί για όλο το saddle:
http://www.axesrus.co.uk/LIcensed-by-Floyd-Rose-String-retainer-bolt-p/ahw38.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/16, 08:05 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #5 στις: 10/04/16, 11:02 »
Δεν ξερω απο φλοιντ αλλα να φανταστω αυτη η βιδα σφιγκει την χορδη να ειναι σταθερη,και αυτο που φινετε ειναι εκει ειναι κομματι χορδης;
Λοιπον.
Αν εχεις κονε με ορολογα πανε καρφι.Αν δεν εχεις μην πας καν μεχρι εκει.
Δεν ξερω τι εργαλια εχεις.
Μπορεις να κολλησεις παξιμαδι με τρυπα λιγο μικροτερη της βιδας,βαζοντας την πανω και κολλας απο μεσα στην τρυπα με καλαι αλλα δεν ξερω αν εχεις υπομονη η εποξικη(πιο ευκολο) η κιανοακριλικη αλλα θελει πολυ προσοχη.
Αν η βιδα ειναι ανω των 3mm διαμετρο,τρυπας στο κεντρο και με αναποδο κολαουζο την βγαζεις (πηρα σετ με 6 κολαουζα απο Μ3 μεχρι Μ22 νομιζω με 6€ παρε θα σου μεινει και το σετ)
Ξεχασα να πω πως αν βγαινει εκεινο το τετραγωνο το βγαζεις πριν κανεις οτιδηποτε
Αλλος τροπος να κανεις ενα κατσαβιδι ισιο κοπιδι να βαρεσεις με το σφυρι να κανει σιμαδι σαν σε βιδα και να ξεβιδωσεις,να κανεις 2 τρυπες σαν 8 και να ξεβιδωσεις με κατσαβιδι
να την ξεπαυωσεις με το τρυπανι και να κανεις καινουριο σπιρομα και να βαλεις νορμαλ βιδα.

Σημιωση.
Αν βαλεις τρυπανι,πρωτα υην λημαρεις να ειναι ισια καθαρη
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/16, 11:06 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #6 στις: 10/04/16, 11:07 »
Σορι για τα μπερδεμενα γραμματα,γραφω απο dumb-phone και μου κανει σπασιματα μεχρι και στο edit
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #7 στις: 10/04/16, 12:41 »
πάρε ένα άλλο sadle μεταχειρισμένο μαζί με το εξάρτημα να κάνεις την δουλειά σου ,βάλε αγγελία θα υπάρχουν εκατοντάδες κινεζομισοπαρατημένα χαλασμένα floyd στην Ελλάδα (εσένα έχει την γωνία όποτε μάλλον δεν είναι από τα ακριβά) αν είσουν Χανιά θα σου έδινα ένα αλλά έχω σε άλλο χρώμα,
και ίσως άλλο ύψος (αν βρεις λίγο πιο ψηλό βάλτο σε μια από τις δυο κεντρικές θέσεις από τις 6 και αν είναι λίγο κοντό βάλτο στην λεπτή μι) και διαστάσεις.
αν δεν βρεις ρώτα και στο luthier.gr κάποιος θα έχει να σου δώσει ή σε μαγαζί αν και δεν γνωρίζω τιμές .φυσικά δοκίμασε και ότι σου είπαν τα παιδιά.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/16, 12:43 από johnjohn »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #8 στις: 10/04/16, 14:15 »
Δεν ξερω απο φλοιντ αλλα να φανταστω αυτη η βιδα σφιγκει την χορδη να ειναι σταθερη,και αυτο που φινετε ειναι εκει ειναι κομματι χορδης;
Λοιπον.
Αν εχεις κονε με ορολογα πανε καρφι.Αν δεν εχεις μην πας καν μεχρι εκει.
Δεν ξερω τι εργαλια εχεις.
Μπορεις να κολλησεις παξιμαδι με τρυπα λιγο μικροτερη της βιδας,βαζοντας την πανω και κολλας απο μεσα στην τρυπα με καλαι αλλα δεν ξερω αν εχεις υπομονη η εποξικη(πιο ευκολο) η κιανοακριλικη αλλα θελει πολυ προσοχη.
Αν η βιδα ειναι ανω των 3mm διαμετρο,τρυπας στο κεντρο και με αναποδο κολαουζο την βγαζεις (πηρα σετ με 6 κολαουζα απο Μ3 μεχρι Μ22 νομιζω με 6€ παρε θα σου μεινει και το σετ)
Ξεχασα να πω πως αν βγαινει εκεινο το τετραγωνο το βγαζεις πριν κανεις οτιδηποτε
Αλλος τροπος να κανεις ενα κατσαβιδι ισιο κοπιδι να βαρεσεις με το σφυρι να κανει σιμαδι σαν σε βιδα και να ξεβιδωσεις,να κανεις 2 τρυπες σαν 8 και να ξεβιδωσεις με κατσαβιδι
να την ξεπαυωσεις με το τρυπανι και να κανεις καινουριο σπιρομα και να βαλεις νορμαλ βιδα.

Σημιωση.
Αν βαλεις τρυπανι,πρωτα υην λημαρεις να ειναι ισια καθαρη

ωχ χορδή είναι.... gr..... στραβομαρα!!! το τετράγωνο δεν βγαίνει, έχει κολήσει με την χορδή, βασικά αυτό είναι που κρατάει την χορδή. αν είναι σκληρό το υλικό, δύσκολο το τελευταίο κόλπο μιλάμε για 2-3 χιλιοστά. Τα καινούργια καλής ποιότητας κάνουν 5 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #9 στις: 10/04/16, 14:23 »
πάρε ένα άλλο sadle μεταχειρισμένο μαζί με το εξάρτημα να κάνεις την δουλειά σου ,βάλε αγγελία θα υπάρχουν εκατοντάδες κινεζομισοπαρατημένα χαλασμένα floyd στην Ελλάδα (εσένα έχει την γωνία όποτε μάλλον δεν είναι από τα ακριβά) αν είσουν Χανιά θα σου έδινα ένα αλλά έχω σε άλλο χρώμα,
και ίσως άλλο ύψος (αν βρεις λίγο πιο ψηλό βάλτο σε μια από τις δυο κεντρικές θέσεις από τις 6 και αν είναι λίγο κοντό βάλτο στην λεπτή μι) και διαστάσεις.
αν δεν βρεις ρώτα και στο luthier.gr κάποιος θα έχει να σου δώσει ή σε μαγαζί αν και δεν γνωρίζω τιμές .φυσικά δοκίμασε και ότι σου είπαν τα παιδιά.


νομίζω το OFR από την μάνα του εχει 12" radius (10" με τα shim), και αυτο επιτυγχάνεται με 3 ζευγάρια saddles με διαφορετικό ύψος στο κάθε ζευγάρι. Αν τα υπόλοιπα saddles έχουν σωστό ύψος, τότε δεν μπορεί να τους αλλάξει θέση. Αν δεν βρεί αυτό που πρέπει και βρεί ψηλότερο, τότε με γυαλόχαρτο μπορεί να του φάει την βάση, το έχω κάνει πολλές φορες, μισή ώρα δουλιά. Αν βρει χαμηλότερο, τότε απλά βάζει και ένα shim, ίσως λάμα απο ξυραφάκι.
Απο ανταλλακτικά στο κέντρο ο Καγμάκης και ο Νάκας ότι έχουν, διαφορετικά online. Α........

φίλε, δεν πετάγεσαι και στον Μίμη στον Χολαργό, μπας και έχει και σου το φτιάξει στο φτερό? http://www.manmadeguitars.com/  .....

^^ δεν δουλεύει το σάιτ του.... ελπίζω να είναι καλά, θα πάω απο βδομάδα να δω τι κάνει, αν είναι ακόμα εκεί, κτλ...
η στο woodstock studios στην μεσογείων στον Ντίνο??
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/16, 14:25 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #10 στις: 10/04/16, 14:39 »
Η πιο ευκολη/οικονομικη ληση,ειναι η αλλαγη με καινουριο.Εγω ομως πρωτα θα δωκιμαζα να το κανω.Αχηλαια,οσο σκληρο και να ειναι,θα "λυγισει"
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #11 στις: 10/04/16, 17:44 »
Η πιο ευκολη/οικονομικη ληση,ειναι η αλλαγη με καινουριο.Εγω ομως πρωτα θα δωκιμαζα να το κανω.Αχηλαια,οσο σκληρο και να ειναι,θα "λυγισει"
Όπως και να χει 5 ευρώ κάνει το saddle, 2 ευρώ ο άξονας, ας μην πιεί καφέ στον Μικελ μια μέρα ας πιεί απο Εβερεστ  :D

Αποσυνδεδεμένος Paulchro01

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #12 στις: 11/04/16, 21:57 »
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις! Δεν εχω θεμα αν θα πιω καφε απ τα μικελ η οχι, δεν ειναι χρηματικο θεμα..
Ειναι οτι δεν βρηκα στο κεντρο αρα επρεπε να στραφω στο ιντερνετ. (αρα πιο πολυς χρονος  :( )

Τελικα πηρα απ το ebay μια εξαδα (αφου εστειλα στον πωλητη και μ πε πως ειναι σε 3 διαφορετικα υψη, οπως πρεπει δηλαδη).
Το μονο θεμα μου τωρα ειναι αν ειναι προβλημα οι βιδες που ειναι διαφορετικες απ τις δικες μου αλλα δεν νομιζω.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #13 στις: 11/04/16, 23:03 »
Ελα..τοσο γκαντεμης ουτε εγω δεν ειμαι..θα ειναι κομπλε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #14 στις: 12/04/16, 10:47 »
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις! Δεν εχω θεμα αν θα πιω καφε απ τα μικελ η οχι, δεν ειναι χρηματικο θεμα..
Ειναι οτι δεν βρηκα στο κεντρο αρα επρεπε να στραφω στο ιντερνετ. (αρα πιο πολυς χρονος  :( )

Τελικα πηρα απ το ebay μια εξαδα (αφου εστειλα στον πωλητη και μ πε πως ειναι σε 3 διαφορετικα υψη, οπως πρεπει δηλαδη).
Το μονο θεμα μου τωρα ειναι αν ειναι προβλημα οι βιδες που ειναι διαφορετικες απ τις δικες μου αλλα δεν νομιζω.

γιατί δεν πήρες για το συγκεκριμένο ύψος του εν λόγω saddle? οι βίδες όλες M3 είναι (όχι το BMW  ;D ) . Μόνο η κεφαλή μπορεί να διαφέρει αλλά αυτό είναι καλοπιστικό και μόνο.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #15 στις: 12/04/16, 10:48 »
Ελα..τοσο γκαντεμης ουτε εγω δεν ειμαι..θα ειναι κομπλε

εσύ κερδίζεις αλλού φίλε  ;)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #16 στις: 12/04/16, 10:51 »
Ναι αλλα με πιανει ο καιμος :'(
Αν ειναι Μ3 εχω εξολκεα.Μου το στελνεις με ελτα την βγαζω και στο στελνω πισο να το εχεις καβατζα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #17 στις: 12/04/16, 21:12 »
Ναι αλλα με πιανει ο καιμος :'(
Αν ειναι Μ3 εχω εξολκεα.Μου το στελνεις με ελτα την βγαζω και στο στελνω πισο να το εχεις καβατζα


M3 είναι αυτές :


Για αυτές (που είναι αυτό που του έσπασε):


δεν ξέρω, ίσως είναι M4

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #18 στις: 12/04/16, 22:22 »
Αρα θελει και πατουρα μπροστα.Ευκολο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #19 στις: 12/04/16, 22:46 »
Αν τα βαλεις να μπει το ενα σπειρομα στο αλλο και ταιριαζουν (σαν 2 κοματια παζλ καπως δηλαδη)τοτε αυτο ειναι.Το 4 δηλωνει 4mm διαμετρο συνολο με τα πασα και οχι εσωτερικα.Το Μ τον τυπο σπειροματος,αν ειναι ιντσες δεν ξερω πως γραφετε αλλα θα παιδευτεις να βρεις,αν ειναι ψιλοπασο Μ παλι δυσκολα θα βρεις,αλλα δεν υπαρχει λογος να ειναι ψιλοπασο σε τετοια χρηση.Μπωρεις σε μηχανουργειο να πας και να γεμισουν μια και να την τορναρουν να εχει μακρι κεφαλι αλλα θα βγει ακριβα.Τουλαχιστον 15 ευρω εκτως αν ειναι φιλος.Μην παρεις γαλβανιζε,οι μαυρες ειναι "βαρεου τυπου".Αυτο ισχυει και στα καριδακια πχ http://www.stereotiki.gr/store4/force-3-4-karidakia-aeros-eksagona.html (στο αερος μην δεινεις βαση.για να φαινετε πιο ουαου το γραφει.τα αεροκλειδα και οι καστανιες ιδια καρυδακια παιρνουν)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #20 στις: 12/04/16, 22:57 »
M = metric, μέσα στην προδιαγραφή π.χ. M3 συνπεριλαμβάνεται και το βήμα του σπειρώματος, αν θυμάμαι καλά. Αλλά ας μην το μπερδεύουμε άλλο το παληκάρι.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #21 στις: 13/04/16, 00:22 »
Οχι.Αν ζητησεις σκετο Μ3 θα σου δωσουν Μ3χ0.5 γιατι αυτο ειναι το 99% αν πεις Μ3 ψιλοπασο τοτε θα σου δωσουν Μ3χ0.4 η 0.35 δεν ειμαι σιγουρος.Οποτε πας με δειγμα και του λες θελω ενα τετοιο και καθαρισες  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #22 στις: 13/04/16, 01:29 »
Με δείγμα, ρίξε μια βόλτα ή στο Ρέππα στο Μοναστηράκι (Κακουργοδικείου, μεταξύ Ερμού & Αθηνάς) ή στην Βιδεμπορική στου Ψυρρή (στην Ήβης κάπου).
Έχω βρει εκεί αρκετά κουλές βίδες (ιδιαίτερα αλενόβιδες).

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Χαλασα ενα saddle!
« Απάντηση #23 στις: 13/04/16, 07:03 »
Οχι.Αν ζητησεις σκετο Μ3 θα σου δωσουν Μ3χ0.5 γιατι αυτο ειναι το 99% αν πεις Μ3 ψιλοπασο τοτε θα σου δωσουν Μ3χ0.4 η 0.35 δεν ειμαι σιγουρος.Οποτε πας με δειγμα και του λες θελω ενα τετοιο και καθαρισες  ;D

σωστός :
https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_metric_screw_thread

0.35 είναι το ψιλό.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 03:06
από no slave
0 Απαντήσεις
1974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 17:54
από G&B
13 Απαντήσεις
4352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/11, 16:24
από adr1anos
8 Απαντήσεις
20996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/16, 23:08
από sotosdeadwing
0 Απαντήσεις
7345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/18, 16:03
από panixgr