Αποστολέας Θέμα: Καταργηση της (λεμε τωρα) δημοσιας και δωρεαν παιδειας  (Αναγνώστηκε 93048 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απαντηση προς Jimmy Page, για τους αιωνιους φοιτητες:
Ειμαι στο 5ο ετος του Φυσικου και χρωσταω της "Μιχαλους". Προτιμησα να δουλεψω, παρα να προσεξω τις σπουδες μου...Δεν δουλεψα επειδη ημουν σε δεινη οικονομικη κατασταση. Δουλεψα και δουλευω πανω σε κατι που αγαπαω και που οπως δειχνουν τα πραγματα θα το σπουδασω σε καποιο ιδιωτικο ΙΕΚ ( ηχοληψια και παραγωγη ). Δεν ειχα ουτε οικονομικα προβληματα, ουτε συνεβη κατι τραγικο στην οικογενεια μου..Με λιγα λογια ειμαι η στατιστικη που λεει ο newbie..
Οι περισσοτεροι αιωνιοι, ειναι ρεμαλια..Ο αδερφος πχ του ατομου που ειχε το στουντιο που πηγαινα περσι, ηταν στο Φυσικο φοιτητης και ηταν 30 χρονων παντρεμενος. Πατερας φιλου μου, εχει ακομα το πασο της νομικης ( τωρα ειναι ιερεας ). Μπορει να μην εγγραφεται, ομως απο την εποχη του γινεται αυτοματα η εγγραφη. Αυτος δηλωνεται στο κρατος, και συμμετεχει στον γενικο αριθμο των φοιτητων καθε σχολης...
Αρα, οι αιωνιοι φοιτητες, κατα πλειονοτητα, ειμαστε ανθρωποι που τρωμε τα λεφτα του μπαμπα και της μαμας και καθομαστε!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
ναι..έχετε δίκιο σε ολα υτα που λέτε..και το πλαίσιο νόμου εν είναι κακο στην περίπτωση που λειτουργήσει όντως σαν το εξωτερικο. Αλλα ο μιστραλ ειπε κατι πολύ σωστο το οπόίο και εγω θα επισημανω..κάθε φορα που αλλάζει κατι στα μέτρα..κάθε φορα, παντα αυτός που την πληρώνει είναι ο φοιτητής. δεν εχω ακουσει για μέτρα κατα των καθηγητών. εχω ακουσει οτι αν κόβεσαι πας σε επιτροπη μετα απο καποιοο σημειο, αλλα δεν έχω ακούσει να παθαινει κατι ο καθηγητής. Και στην τελική στην ελλάδα ζούμε, δεν γινεται απο την μια μέρα στην αλλη να αλλάξει η νοοτροπία. Ποιος μου λέει εμενα οτι ο βλάκας ο τουρίστας απο την ΔΑΠ δεν θα περνάει μαθήματα στο ντούκου ενλω εγω θα λίωνω στο διάβασμα; ποιος θα μου λεει οτι ο καθηγητης θα εινια αμερόληπτος; ποιος; η τριμελής επιτροπή; γιατι να ταλαιπωρούμαι εγω; και ας περασω το μαθημα εν τελει; γιατι;
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Και στην τελική στην ελλάδα ζούμε, δεν γινεται απο την μια μέρα στην αλλη να αλλάξει η νοοτροπία.
Και επειδη αντιλαμβανομαστε οτι δεν μπορει να αλλαξει απ'τη μια μερα στην αλλη(δεν νομιζω κανεις να εχει τετοιες ψευδαισθησεις), πρεπει να αντιμαχομαστε καθε νεα προταση για αλλαγη χωρις να την εξεταζουμε?
Ποιος μου λέει εμενα οτι ο βλάκας ο τουρίστας απο την ΔΑΠ δεν θα περνάει μαθήματα στο ντούκου ενλω εγω θα λίωνω στο διάβασμα; ποιος θα μου λεει οτι ο καθηγητης θα εινια αμερόληπτος; ποιος; η τριμελής επιτροπή; γιατι να ταλαιπωρούμαι εγω; και ας περασω το μαθημα εν τελει; γιατι;
Θες να μου πεις τωρα οτι "ο τουριστας απ'τη ΔΑΠ" δεν τα περναει ετσι τα μαθηματα, και σ'αυτο θα τον διευκολυνει η λυση της τριμελους επιτροπης??Οπως ειπα και στο προηγουμενο ποστ, εγω την αντιλαμβανομαι σαν μετρο αμυνας του φοιτητη εναντια στην καθηγητικη αυθεραισια.
Τελος, δεν ειναι λιγο αδοκιμο να εχουμε για ολα δικαιολογια την τακτικη και την νοοτροπια του Ελληνα?Ειναι σαν να δεχομαστε οτι μια ζωη σ'αυτη τη χωρα ολα θα ειναι σκ@τ@ και θα τσακωνομαστε για το τι χρωμα πρεπει να ειναι...
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 - Δημόσια δωρεάν παιδεία που θα γίνονται ΤΑΚΤΙΚΟΙ έλεγχοι από ΑΔΙΑΦΘΟΡΟΥΣ ελεγκτές λειτουργίας πανεπιστημίων.

- Ιδιωτικές σχολές στην Ελλάδα για να μη χρειάζεται να φεύγουμε στην Αγγλία και αλλού.

- Ιδιωτική παιδεία !!?? Με τι λεφτά??? Ρε δεν πάνε καλά!!  >:(


Αυτά δε θα με πείραζαν.

ΓΕΓΟΝΟΣ: Η παιδεία χρειάζεται αναβάθμιση.Όχι όμως όσοι έχουν λεφτά μόνο να μορφώνονται... ::)

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
ilektrojohn>
με συγχωρείς φίλε μου...ποτέ δεν είπα οτι δεν ειμαι συμφωνος με τα μέτρα...μαρεσουν μια χρα΄τα περισοτερα απο αυτα. ακι μην νονιζεις οτι δεν ξέρω τι γίνεται έξω. έχω παει και εχω παρακολουθ'ήσει και έχω δει. Το θεμα δεν εινια αν είναι καλα η όχι...ειναι αν θα εφαρμοστουν σε όλους η όχι.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Στο σχέδιο νόμου που μάλλον κάποιοι επιμένουν να μη διαβάζουν αναφέρει ότι όσοι φέρουν αποδεικτικά ότι έχουν εργαστεί ένα έτος ή συντηρούν οικογένεια παίρνουν παράταση σπουδών.
Επιπλέον έχουν τη δυνατότητα να δηλώσουν διακοπή σπουδών που δεν προσμετράται στα χρόνια φοίτησης.

Το επιχείρημα δουλειά και υποχρεώσεις καταρίπτεται θαρρώ.

Βεβαιως....Οσοι εχουν αποδεδειγμενα ασφαλισμενη εργασια . Ποσους φοιτητες ξερετε που να δουλευουν και να εχουν ασφαλισμενη εργασια; Οι περισσοτεροι δουλευουν γκαρσονια κτλ. Περιπου το 55-60% των φοιτητων δουλευουν κατα την διαρκεια των σπουδων τους, και οι περισσοτεροι αναγκαζονται να μεινουν πισω στην σχολη για να τα καταφερουν.
  Τα χαμηλομισθα στρωματα (εργατες, κτηνοτροφοι, γεωργοι, ανειδικευτοι εργατες, χειριστες μηχανηματων κτλ) αποτελουν περιπου το 50% του πλυθυσμου της Ελλαδας. Τα παιδια τους αποτελουν μονο το 20% των φοιτητων. Σε αυτα τα στρωματα ουσιαστικα αποαγορευεται, λογω οικονομικων δυσκολιων να σπουδασουν. Και η κατασταση αυτη ολο και επεκτεινεται. Οι γονεις μου προσωπικα με δυσκολια τα βγαζουν περα. Αν χρειαστει να πληρωσουν και τα βιβλια τι θα γινει; Και οι γονεις τοσων και τοσων χιλιαδων παιδιων.
Η καταργηση του ασυλου δεν εχει τοσο σχεση με τις "καταστροφες" στα πανεπιστημια. Αν ενας καφρος θελει να καψει ενα αμαξι, το κανει και χωρις ασυλο, και μαλιστα πολυ ποιο συχνα γινονται βανδαλισμοι εκτος ασυλου παρα εντος. Ναρκωτικα, βιασμοι κτλ γινονται παντου. Θελει κανεις να μου πει οτι αν καταργηθει το ασυλο, θα σταματησουν; Οχι. Η καταργηση του ασυλου στοχο εχει τις κινητοποιησεις. Τερμα οι καταληψεις, τερμα οι αγωνες. Και γιατι να κανουμε ρε φιλε καταληψεις; θα ρωτησει καποιος. Αλλοι τροποι αγωνα δεν υπαρχουν; Υπαρχουν, αλλα δεν νικουν. Μπορεις να κανεις πορεια, αλλα κανεις δεν θα σε ακουσει. Για να νικησεις, πρεπει να αναγκασεις το εκαστοτε Υπουργειο, και αυτο μονο με τις καταληψεις γινεται. Παρτε παραδειγμα απο την Γαλλια. Και αν ενα παρομοιο με το CPE νομοσχεδιο κατεβει τι θα κανουμε; Καταληψη; σε 2 ωρες θα την εχουν ανοιξει τα ΜΑΤ.
Οσο για τα Ιδιωτικα, τους manager κτλ. Η ιδιωτικοποιηση της Παιδειας ειναι παγιος στοχος του υπουργειου και της πολιτικης της Ε.Ε. γιατι ετσι μπορουν να εχουν εργαζομενους με τις γνωσεις που χρειαζονται οι εργοδοτες την δεδομενη στιγμη και να τους εκμεταλλευονται και να τους εκβιαζουν ποιο ευκολα. Δεν θελουν επιστημονες, θελουν εξειδικευμενους-καταρτισμενους πτυχιουχους. Δεν θελουν Γεωλογους, θελουν Γεωτεχνικους, δεν θελουν Βιολογους, θελουν Τεχνικους Τροφιμων πχ. Μπορουν να ελεγχουν ποιο ευκολα την ερευνα. Χαρακτηριστικο ειναι το παραδειγμα της Αγγλιας, που καθηγητης αποπεμφθηκε απο Πανεπιστημιο επειδη ξεσκεπασε βρωμιες φαρμακευτικης εταιριας που καλυπτωνταν μεσω της Πανεπιστημιακης ερευνας. Αυτη ειναι η ουσια του νομου.
Οι φοιτητες δεν ειναι οι τεμπεληδες. Τα πραγματα εχουν αλλαξει και χρειαζεται πολυ διαβασμα, που πολλοι φοιτητες πλεον το κανουν. Και, περαν αυτου, δεν ειναι ζωη αυτη. Να σκιζεσαι στο διαβασμα στο σχολειο για να περασεις, στο Πανεπιστημιο για να παρεις πτυχιο-μεταπτυχιακο-σκ@τα μανα, στην δουλεια για να βγαλεις δυοφραγκα παραπανω να σε παταει κατω ο καθε βλακας.....
Ο πλουτος του ανθρωπου ειναι ο ελευθερος χρονος του

και αυτο προσπαθουν να μας το στερησουν.Και μην τσιμπατε. Δεν εγινε κανενας διαλογος. Ο μονος διαλογος εγινε μεσα στο Εθνικο Συμβουλιο Παιδειας μεταξυ της Ν.Δ., του Σ.Ε.Β. και της Εκκλησιας.
Τωρα ομως τα πραγματα με το κινημα που εχει βγει εχουν αλλαξει. Η σχολη μου κλεινει 1 μηνα καταληψης, οπως και οι περισσοτερες σχολες της Πατρας. Αν ολοι στηριξουμε αυτον τον αγωνα, θα νικησουμε. Αν οχι, τοτε θα ηττηθουμε και θα φταιμε εμεις για αυτο. Διαλεξτε.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Για δειτε και αυτο ρε παιδια...http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=22483460,16551044
Δεν ξερω κατα ποσο οι πληροφοριες για τα μετρα του νομοσχεδιου που αναφερει ειναι βασιμες και διασταυρωμενες αλλα αν ειναι ....τα καταφερανε παλι εκει στη Μητροπολεως..
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Οι πληροφοριες ειναι σωστες. Το υπουργειο αντι να συζητα βαζει στον νομο ακομα σκληροτερα μετρα.
Τι να πω.... Εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι αυτη ειναι η ευκαιρια μας να τους σταματησουμε. Και για να το κανουμε αυτο θελει αγωνα και αποφασιστικοτητα. Ολοι στις γενικες συνελευσεις, στις πορειες και στις καταληψεις.
Και να πω και λιγα για την Πεμπτη, γιατι ημουν εκει. Η αγριοτητα της αστυνομιας ηταν πραγματικα πρωτοφανης. Αρπαζαν παιδια μεσα απο τα μπλοκ της πορειας και τα εδερναν χωρις λογο. Εριχναν δακρυγονα μεσα στην μεση του κοσμου.Εβγαιναν απο στενα, απομονωναν κομματια κοσμου και τους χτυπουσαν μεχρι λυποθυμιας. Εκλεισαν πανω απο 2000 ατομα μεσα στο Πολυτεχνειο και εριχναν δακρυγονα και χημικα μεσα στον χωρο, σε σημειο που τοσος κοσμος δεν μπορουσε να αναπνευσει....Και ομως, το προαυλιο του Πολυτεχνειου, εν μεσω εκρηξεων, καπνων και χημικων δονουταν απο συνθηματα.....Τις πορειες τις χτυπανε για να φοβηθουμε και να μην κατεβουμε. Η καλυτερη απαντηση ειναι να παμε ολοι στην επομενη πορεια, να συμμετασχουμε στον αγωνα, να μιλησουμε με οσους περισσοτερους μπορουμε. Ηδη το Υπουργειο σκεφτεται να αφησει την ψηφηση του νομου για αργοτερα, για μεσα στο φθινοπωρο...η νικη ειναι κοντα!
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

stavros75

  • Επισκέπτης
σπαστε τα ολα

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Οι πληροφοριες ειναι σωστες. Το υπουργειο αντι να συζητα βαζει στον νομο ακομα σκληροτερα μετρα.
Kαλα, μην κοβεις και το κεφαλι σου...Δε λεω, εγκριτη εφημεριδα, αλλα (και ευτυχως δηλαδη) το μονο σιγουρο που εχουμε μεχρι τωρα ειναι το πλαισιο του Ε.Σ.Υ.Π. Δεν υπερασπιζομαι κανεναν , αλλα ας περιμενουμε μια εβδομαδα ακομα που θα ανακοινωθει το προσχεδιο νομου για να αρχισουμε να παιρνουμε κεφαλια..
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος mousmoulo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Carpe Diem!!!
    • Προφίλ
Είχα να πώ πολλά, μα πάάάάάάάάρα πολλα, αλλά το φιλοσόφησα το πράγμα και κατέληξα: Παρατάω την κωλοσχολη κ γενικότερα τα εγκόσμια, πέρνω την κιθαρίτσα μου κ φεύγω για Τζαμάικα. Όσοι πιστοί προσέλθετε....  ::)

Υ.Γ.: Έλεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/06, 02:06 από mousmoulo »
Out of the ground/ Into the sky/ Out of the sky/ Into the dirt

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σοφία δεν είναι τόσο απλό και απόλυτο το στα 4 καίγεσαι.
Σου λέει πως ύστερα από 3 χαμένες προσπάθειες -όχι όμως πάω να δω τα θέματα- μπορείς να ζητήσεις να εξεταστείς από τριμελή επιτροπή και μάλιστα χωρις τον καθηγητή του μαθήματος.
Που είναι το κακό σ αυτό?

Γυρναω πολυ πισω το θεμα, αλλα μου εκανε εντυπωση αυτο...
Το πτυχιο καθε σχολης εχει καποιες πιστωτικες μοναδες...Αν λοιπον, εσυ (γενικα μιλαω) κοπεις 3 φορες απο ενα μαθημα, ειτε για λογους δικους σου (δεν διαβασες καλα...) ειτε για αλλους λογους (ας πουμε γιατι καποιος καθηγητης ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να περασει κανεναν απο αυτο το μαθημα) περνας απο καποια επιτροπη εξετασης...Ναι, μπορεις να συζητησεις να μην ειναι ο καθηγητης που σε εξετασε τις προηγουμενες φορες, αλλα το θεμα και το ..κακο που λες κι εσυ, ειναι οτι τις πιστωτικες μοναδες αυτου του μαθηματος τις εχεις χασει...Συνεπως εχεις ενα πτυχιο μειωμενο...Αργοτερα, οταν θα ψαχνεις για δουλεια, ο εργοδοτης δεν θα προτιμησει εσενα (γενικα μιλαω παντα) με το μειωμενο πτυχιο, αλλα καποιον αλλο που εχει ισχυροτερο πτυχιο απο το δικο σου...
 
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Τζο ποιες πιστωτικές μονάδες?
Κάπου το χασα.....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Κι εγώ να πρσθέσω στα λεγόμανα του "Τρελογιατρού", πως θα φτάσουμε σε σημείο να πληρώνουμε την Επιτροπή να μας περάσει το μάθημα...Το θέμα είναι να μην φτάσουμε στην Επιτροπή, οπότε επειδή είμαστε Ελλάδα κι όπως είπε ο ο Άλκης Αλκαίου και τραγούδησε ο ΠΑσχαλίδης "Δεν είναι εδώ Βαλκάνια σου το 'πα, εδώ είναι παίξε γέλασε και σώπα", οι καθηγητές δεν θα ελέγχονται από πουθενά.Έτσι για να μην φτάσουμε επιτροπή και κινδυνεύουμε, θα πιάνουμε τους καθηγητές.Το μάθημα θα πηγαίνει 1000 ευρωπουλάκια και λίγα λέω. Μετά ας μιλήσουμε για παιδεία και τροποποιήσεις....Παντού έτσι γίνεται, γιατί όχι και στον τομέα της Παιδείας?
Κάπου τα χω ξαναπεί αλλά δεν αντέχω ρε παιδάκι μου!:)
Είπαμε...Παντού στην Ευρώπη είναι έτσι...άρα πρέπει να γίνουμε κι εμείς...Το γεγονός πως δεν είμαστε Ευρωπαίοι, απλά στα χαρτιά ανήκουμε στην ΕΕ δεν το έχει σκεφτεί κανείς...
Αυτά...;Ante Bye φίλτατοι κιθαρωδοί...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Έτσι για να μην φτάσουμε επιτροπή και κινδυνεύουμε, θα πιάνουμε τους καθηγητές.Το μάθημα θα πηγαίνει 1000 ευρωπουλάκια και λίγα λέω.

Λες και τώρα δεν μπορεί να ισχύει ή και δεν ισχύει το ίδιο.Πάμπολλες περιπτώσεις ακούστηκαν κατά καιρούς , όχι μόνο για χρήματα αλλά και για διάφορες άλλες υπηρεσίες...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
οι καθηγητές δεν θα ελέγχονται από πουθενά.

Ούτε τώρα ελέγχονται. Ο Πάπας πιο εύκολα αλλάζει από καθηγητή πανεπιστημίου.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Tωρα που επιτελους εχουμε το νομοσχεδιο στα χερια μας, τι εχετε να πειτε για
1)Καταργηση δωρεαν συγγραμματων... (κινδυνολογια...?)
2)Στις 4 φορες κοβομαστε...(κινδυνολογια^2...?)
Σε καμια περιπτωση δεν το δεχομαι οπως ειναι, εχω τις ενστασεις μου, αλλα δεν παυει να ειναι νια καλη βαση για συζητηση(αν γινει ποτε).
Απλα επειδη επικεντρωθηκαμε σ'αυτα τα θεματα (καταργηση δωρεαν συγγραμματων, αιωνιοι φοιτητες, ποσες φορες μπορουμε να δωσουμε ενα μαθημα), θα ηθελα να ακουσω την αποψη αυτων που ηταν σιγουροι και κινδυνολογουσαν ακατασχετα. Καθως και να κανουμε μια γονιμη κουβεντα πανω σε απτες(πλεον) διαταξεις του νομοσχεδιου που δε μας βρισκουν συμφωνους.
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Λοιπόν...
1. Κατάργηση δωρεάν συγγραμάτων...Με βρίσκει αντίθετο, διότι θα δικαιούμαι μόνο ένα βιβλίο...τα υπόλοιπα θα τα διαβάζω σε βιβλιοθήκη...Εγώ όμως που δεν μπορώ να διαβάζω σε βιβλιοθήκη με ρωτάει κανείς??Έπειτα, τί θα γίνει με τον καθηγητή...Θα σου λέει...Υπάρχουν 5 βιβλία...Αλλά το καθένα λέει και ότι θέλει μέσα...Οπότε ο καθηγητής θα σου λέει πάρε όποιο θες, αλλά εγώ θα βάζω θέματα από το τάδε...Οπότε μια τρύπα στο νερό θα γίνει...

2.Ότι είπα παραπάνω...Οι καθηγητές τώρα δεν ελέγχονται, ούτε πρόκειται κάποιος να τους ελέγξει ποτέ...Άρα το μέτρο είναι άτοπο. Ή που θα πληρώνεις για να περάσεις μάθημα, ή που οι καθηγητές θα τους περνούν όλους στην 1/1000 περίπτωση όπου με κάποιο τρόπο ελέγχονται...έτσι ούτε γάλα ούτε ζημιά...Το ίδιο μέτρο πήραν για τα λύκεια...Οπότε οι καθηγητές βάζουν στα τετράμηνα σε όλους 20 και τέλος η ιστορία...είδατε καμία αλλαγή???

Συμπέρασμα : Το πρόβλημα είναι πως θέλουν να μας κάνουν Ευρώπη και διαρκώς συγκρινόμαστε με αυτήν ενώ δεν έχουμε τις προδιαγραφές (ακόμα τουλάχιστον) να γίνουμε...Δεν μπορείς να περιμένεις ένα καλύτερο Παν/μιο όταν το δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο είναι κολοχανείο...Δεν μπορείς να περιμένεις να γίνουμε π.χ Γερμανία όταν δίνεις ΠΑνελλαδικές στο Ελλάντα και σκοτώνεσαι στο μόριο για μια σχολή...Πρέπει  όλα να αλλάξουν ριζικά...
Δεν μπορείς να εντοπίζεις το πρόβλημα στους αιώνιους φοιτητές, όταν οι καθηγητές εφαρμόζουν το σύστημα του να περνούν κάθε εξάμηνο το 10% των εξεταζομένων φοιτητών, όπως ορίζει ο νόμος...

Γνώμη μου : Δεν κοιτάμαι να λύσουμε τα προβλήματα, απλά να εντυπωσιάσουμε...

Δήλωση Μαριέττας : Το 2010 θα μας ελέγξουν από την ΕΕ... Αν δουν τους αιώνιους φοιτητές θα ισχυριστούν πως τα Παν/μια μας είναι για τα μπάζα...Οπότε κόβουμε τους αιώνιους φοτητές...ΆΡα και θα δείχνουμε μια χαρά τότε...
Πού είναι η βελτίωση λοιπόν??Οέο??ΟΕΟ???ΟΕΟ??ΟΕΟ??
Αυτά...

ilektrojohn pali me ekanes na milaw akatapaysta...kapoios na me stamatisei nexti time!:)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
1.Δηλαδη μεχρι τωρα ποσα βιβλια επαιρνες σε καθε μαθημα???? Εγω τουλαχιστον περα παο 2-3 μαθηματα που πηρα ενα βιβλιο και κατι αθλιες σημειωσεις του καθηγητη δεν παρει 2 η 3 βιβλια...Το νοημα ειναι η υλη που θα μπαινει σε καθε μαθημα να ειναι κοινη και στα 3 βιβλια.
2.Δε σου ειπα οτι θα παταχθει ετσι η καθηγητικη αυθαιρεσια , αλλα ειναι ενα μετρο προς τη σωστη κατευθυνση.Διαφωνεις? Απο κει που εξαρτιοσουν απο εναν καθηγητη και την ορεξη του εχεις το δικαιωμα καθε 3 αποτυχημενες να εξεταζεσαι απο επιτροπη (απ'την οποια μπορεις να εξαιρεσεις τον καθηγητη που ειχες).Το κακο που ειναι?Τον παραλληλισμο με τα λυκεια δεν τον καταλαβα...
Παράθεση
όταν οι καθηγητές εφαρμόζουν το σύστημα του να περνούν κάθε εξάμηνο το 10% των εξεταζομένων φοιτητών, όπως ορίζει ο νόμος...
WHAT?ποιος νομος οριζει να περνααει το 10% των εξεταζομενων φοιτητων?Υπερβαλλεις λιγο..?θα ειμασταν καμμια 15000 φοιτητες σε καθε σχολη αν συνεβαινε αυτο.Εκτος και αν δεν καταλαβα τι εννοεις.
Κατα τα αλλα στο συμπερασμα σου με βρισκεις συμφωνο, αλλα οχι και στην αρνητικοτητα που σου προκαλλει αυτο για καθε ειδους αλλαγη

Μ'αρεσει που σου προκαλω λογοδιαρροια :P
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
ilektrojohn όσον αφορά στο 10%, υπάρχει νόμος που ορίζει πως κάθυε καθηγητής οφείλει να περνά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το 10% των εξεταζομένων φοιτητών. Οπότε και μερικοί κακοπροαίρετοι καθηγητές το εκμεταλλεύονται κι έτσι εμφανίζεται το φαινόμενο να μην μπορείς να περάσεις ένα μάθημα αν δεν το δώσεις 10 φορές...Σε αυτό δεν υπερβάλλω...Δεν πιστεύω πως στη δική σου σχολή δεν υπάρχει κάποιος τέτοιος......ανώμαλος...

1.Ενα βιβλίο παίρνω σε κάθε μάθημα...Απλά ΄και 10 βιβλία να μπορείς να πάρεις, πιστεύω πως μόνο από ένα θα διαβάζεις γιατί απλά θα τα λέει....καλύτερα και θα στο συστήνει ο καθηγητής...

2.Το κακό θα είναι πως αν αποτύχεις και στην επιτροπή για κάποιο λόγο...άντε γεια από τη σχολή...
Το θέμα δεν είναι η Επιτροπή...Το θέμα είναι να βάλουν μυαλό οι καθηγητές...Γιατί δηλαδή να μου βγαίνει ο ...... στο διάβασμα, να μπω σε μια σχολή για να περνάω από Επιτροπές επειδή οι καθηγητές είναι....ανώμαλοι???

Να εξηγήσω, δεν προβάλλω έναν αρνητισμό...Απλά ως μη πολιτικοποιημένος, βλέπω τα πράγματα καθαρά. Έχω μελετήσει άλλα συστήματα όπως αυτό της Γερμανίας κλαι διαπιστώνω πως ο Νόμος πλαίσιο απλά θέλει να εντυπωσιάσει. Η κατάσταση ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξει...Ας γίνει σωστά όμως...

Τέλος, όσο για τα Λύκεια, απλά εννοώ πως το σύστημα πρέπει να αλλάξει γενικότερα, ακόμα και το σύστημα Εισαγωγής στην 3βάθμια εκπαίδευση. Ας δούμε την ουσία δηλαδή επιτέλους.

Άντε με κούρασες πάλι, τηλ, να τα πούμε διεξοδικά :)

Φιλικά

Υ.Γ Το πρόβλημα, π.χ είναι να δούμε γιατί 4/10 των μαθητών έγραψαν κάτω από τη βάση κι όχι ......οι αιώνιοι φοιτητές...:)Εκεί λοιπόν είναι ο αρνητισμός προς το Νόμο αυτό...

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Η μονη μου ενσταση ειναι οτι δεν διαγραφεσαι απ'τη σχολη αν κοπεις και απ'την επιτροπη.Το λεει ξεκαθαρα στο νομοσχεδιο, διαβασε το. Οσο για τα υπολοιπα που πρεπει(ισως και πριν γινει καν κουβεντα για την τριτοβαθμια)να αλλαξουν, μαζι σου .Απλα δε συμφωνω οτι πρεπει να απαξιωσουμε καθε μετρο που ειναι καλο ή εστω εχει καποια καλα στοιχεια,ακομα κ αν γινεται απ'την εκαστοτε κυβερνηση για εντυπωσιασμο, επειδη απλα δε φτανει. Η παιδεια δεν μπορει να αλλαξει σε μια μερα. Μπορουμε να αποδεχτουμε καποια πραγματα που γινονται στην σωστη κατευθυνση(εστω και με λαθος σειρα) και να συνεχισουμε απο κει και περα τις διεκδικησεις για τα υπολοιπα.
Παράθεση
Απλά ως μη πολιτικοποιημένος, βλέπω τα πράγματα καθαρά.
Μην μπερδευεις το πολιτικοποιημενος με το κομματικοποιημενος.. ;) Ελπιζω να μην εδωσα τοην εντυπωση οτι ανηκω στην δευτερη κατηγορια και προσπαθω να υπερασπιστω θεσεις αλλων :-\
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Ilektrojohn συμφωνώ μαζί σου στα παραπάνω, αν και γενικότερα σου δωσα πιστεύω την άποψή μου...Έστω δέχομαι πως είναι μια καλή αρχή όποιο μέτρο κι αν είναι αυτό...

Έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά στο πολιτικοποιημένος - κομματικοποιημένος...Εννούσα το δεύτερο, αν και γενικότερα δεν είμαι(ήμουν έστω) ούτε το πρώτο...είτε αυτό είναι καλό είτε κακό...Αλλά οι αλλαγές στην παιδεία και το θέμα της Τουρκίας με την ΕΕ με πολιτικοποίησαν...μάλλον είναι λόγω ηλικίας :)

Σίγουρα δεν μου δωσες την εντύπωση πως είσαι κομματικοποιημένος...normal συζήτηση κάνουμε :)

Αυτά...Άντε να δούμε τι θα γίνει με την εξεταστική τώρα!...

Φιλικά
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
ρε συ ilektrojohn...έχεις 180 posts ki egw molis 174...δεν πιστεύω να θες να με περάσεις ε??????
Έχω να σου πω κι άλλα αν είναι περί παιδείας!! :) :)
180 posts και παρακολουθώ το site 5+ χρόνια ...καλά πάμε! :)
Ante C ya again!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
<off-topic_mode_on>181 -175 :P Σ'εχω ανετα :P <off-topic_mode_off>
Κατσε να δουμε τι θα γινει με το ανοιγμα των σχολων και με τη σημερινη συνελευση και το συζηταμε κι αλλο περι παιδειας .Απλα θα ηθελα να ακουσω και τις αποψεις εκεινωνν που μιλαγαν για σημεια και τερατα πριν κανα μηνα και τωρα απεχουν απ'την κουβεντα.
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Δυστυχώς αυτοί εγκατέλειψαν καθώς αφού εξασφάλισαν ότι θα χάσουμε την εξεταστική έφυγαν για Μύκονο...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
16 Απαντήσεις
6270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
2035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 00:12
από Utapes
2 Απαντήσεις
2521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 01:09
από Utapes
4 Απαντήσεις
2593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 01:10
από Wise_One
3 Απαντήσεις
3933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/13, 21:22
από Vaiking
8 Απαντήσεις
5621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 23:33
από kbasilis
0 Απαντήσεις
14382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 19:50
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/14, 21:44
από ΠΟΙΟΣ
6 Απαντήσεις
8824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/18, 14:28
από Andrew Wires