Αποστολέας Θέμα: Εκμαθηση βαθμιδων  (Αναγνώστηκε 10433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Εκμαθηση βαθμιδων
« στις: 12/07/12, 16:47 »
Καλησπερα παιδες!

Εχω το εξης θεμα, εδω και χρονια μαθαινω scales και modes "παπαγαλια"  :P χωρις να αποπμνημονευω τα διαστηματα, τονικες κλπ.
Το προβλημα ηρθε τωρα που βαρεθηκα να μαθαινω στα κουτουρου.

Διαβασα καπου οτι το α και το ω ειναι η ματζορε κλιμακα, δηλαδη την μαθαινεις και ολα τα αλλα βγαινουν απ' αυτην.
Eχω μαθει τις 5 θεσεις της ματζορε τελεια (πραγματικα εχω βαρεθει να τις παιζω) αλλα δεν μπορω να μαθω τα διαστηματα.

Και ερωτω φιλοι μουσικοι μηπως υπαρχει καποιο τεχνασμα για να τα μαθω πιο ευκολα η πρεπει να γινει παπαγαλια?!  :kiss
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/12, 13:03 από Eddie~Maiden »
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκμαθηση διαστηματων
« Απάντηση #1 στις: 12/07/12, 17:01 »
Δεν καταλαβαινω την ερώτησή σου.
Ποια διαστήματα;
Στην κιθάρα ή στη μουσική;
Ή στις κλίμακες;

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Εκμαθηση διαστηματων
« Απάντηση #2 στις: 12/07/12, 18:12 »
Μιλαω για τα διαστηματα στις κλιμακες... π.χ τριτη μικρη, καθαρη πεμπτη κλπ.

Εμαθα την ματζορε μεσα απο αυτα τα 5 patterns  http://www.discoverguitaronline.com/diagrams/61.png .

Αυτο που προσπαθω να βρω ειναι καποιος τροπο ωστε η απομνημονευση του καθε διαστηματος, στο καθενα απο αυτα τα κουτακια, να γινει πιο ευκολη. Π.χ να θυμαμαι οτι στο 3ο pattern (οπως ειναι στο λινκ) στην 4η χορδη ειναι τα διαστηματα 2ας και 3ης.



Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Εκμαθηση διαστηματων
« Απάντηση #3 στις: 12/07/12, 19:07 »
Δεν χρησιμοποιείς σωστά τον όρο "διάστημα". Κανείς δεν αναφέρεται στους αριθμούς "2" και "3" των σχημάτων αυτών ως "το διάστημα 2ας και 3ης, αντίστοιχα, από την τονική", αλλά ως "οι βαθμίδες "2" και "3" της major κλίμακας της τονικής". :)

Ο καλύτερος/ευκολότερος τρόπος για να μάθεις τις βαθμίδες είναι να παίζεις πάνω σε ένα backing track επικεντρώνοντας την προσοχή σου αρχικά σε ένα μικρό υποσύνολο αυτών. Μια καλή ιδέα είναι η πεντατονική, που υποθέτω ότι ξέρεις. Παρατήρησε ότι οι πέντε θέσεις της major που έχεις μάθει είναι ακριβώς οι πέντε θέσεις της major πεντατονικής με την προσθήκη δύο επιπλέον φθόγγων. Θα σου πρότεινα να περιοριστείς αρχικά στην major πεντατονική. Εντόπισε, στην θέση που μαθαίνεις, που βρίσκεται η κάθε βαθμίδα της major πεντατονικής {1, 2, 3, 5, 6} και σόλαρε πάνω σε backing track στο οποίο θα ακούγεται η αντίστοιχη major συγχορδία, π.χ., πάνω σε μία Α major συγχορδία παίζε Α major πεντατονική. Για αρχή, δώσε μεγαλύτερη βάση, και συνεπώς μάθε, που βρίσκονται οι βαθμίδες {1, 3, 5}. Αυτές είναι οι πιο σημαντικές και ακούγονται εγγυημένα καλά, μιας και ανήκουν οι φθόγγοι τους στην συγχορδία του backing. Όταν εξοικειωθείς με τις θέσεις τους, πρόσθεσε στο σόλο και τις υπόλοιπες βαθμίδες {2, 6} της major πεντατονικής. Όταν εξοικειωθείς με την major πεντατονικής πρόσθεσε και τις υπόλοιπες βαθμίδες {4, 7} της major κλίμακας.

Θα σου πάρει κάποιο χρόνο αλλά θα μάθεις έτσι να παίζεις "συνειδητά" και όχι ανεβο-κατεβαίνοντας άσκοπα και τυχαία δακτυλισμούς. Αντίστοιχα πράγματα θα κάνεις και για την minor κλίμακα, την οποία θα την βασίζεις στην minor πεντατονική.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/07/12, 21:50 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκμαθηση διαστηματων
« Απάντηση #4 στις: 12/07/12, 20:18 »
Όπως πολύ σωστά είπε ο Fourier αυτά δεν είναι διαστήματα.

Διαστήματα είναι γενικός όρος και τα χρησιμοποιούμε για να ονοματίσουμε τις αποστάσεις μεταξύ δυο τυχαίων φθόγγων
π.χ. 3ης μικρό ή 4ης καθαρό.

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Εκμαθηση διαστηματων
« Απάντηση #5 στις: 12/07/12, 23:34 »
Χμμ, το 'ξερα οτι κατι δεν ελεγα σωστα!  :-[ ;D

Tha's pretty interesting mate! Πολυ ωραια η μεθοδος σου φιλε Fourier, ειδικα με το σολαρισμα θα ειναι πολυ ευκολο και ευχαριστο.  :D

Σκοπος μου απ την αρχη ηταν να μαθω την major, οχι γιατι μου αρεσει ο ηχος της (ισως να φταιει το οτι δεν ξερω να την χρησιμοποιω σωστα), αλλα ως βαση για την minor και τα modes τα οποια ποτε δεν καταφερα να μαθω σε περισσοτερα απο 2 κλειδια λογο "παπαγαλιας".
                   
                                                       :kiss

Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμαθηση διαστηματων
« Απάντηση #6 στις: 13/07/12, 00:29 »
Fourier αυτά που ανέφερες λειτουργούν μόνο σε major κομμάτια, σωστά?

προσπάθησα σε ένα κομμάτι που έχει μόνο Am και F να παίξω τη major πενταντονική της F αλλά δε μου κολλούσε....

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Εκμαθηση διαστηματων
« Απάντηση #7 στις: 13/07/12, 01:20 »
Fourier αυτά που ανέφερες λειτουργούν μόνο σε major κομμάτια, σωστά?

προσπάθησα σε ένα κομμάτι που έχει μόνο Am και F να παίξω τη major πενταντονική της F αλλά δε μου κολλούσε....

Και το Αm F σε major κλιμακα ειναι. Μια ειναι και η F major που τις περιεχει (Am ως III και F ως Ι) 
Απλα προσεξε, οι κυριες (οχι περαστικες) νοτες της F major penta που παιζεις πανω απο τη καθε μια απο τις δυο συγχορδιες. να συμπιπτουν με μια απο τις 3 νοτες της συγχορδιας που ακουγεται εκεινη τη στιγμη.

πχ μη ξεκινησεις (αν εχει μεγαλη διαρκεια η πρωτη νοτα της φρασης σου) ή μην καταληξεις σε F νοτα πανω στο Am (Α C E). Ξεκινα ή καταληξε σε Α ή C.
Νοτα Ε δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις, ειναι εκτος F major penta (F G A C D)
Αν θελεις φυσικα παιζεις και Ε, απλα εκεινη τη στιγμη θα εισαι σε αλλη κλιμακα πχ F major επταφθογγη (F G A Bb C D E)
Στην F (F A C) χρησιμοποιησε αντιστοιχα  F, A, ή C.

Ακουγεται λιγο περιεργα η F major penta, over Am - F, γιατι το αυτι των περισσοτερων εχει συνηθισει να ακουει C major scale (C ionian, A aeolian) ή C major penta ή A minor penta πανω σε αυτες τις συγχορδιες.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/12, 01:36 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Εκμαθηση διαστηματων
« Απάντηση #8 στις: 13/07/12, 01:41 »
Αν θελεις μπορεις να "απελευθερωθεις" ακομα περισσοτερο.
Over Am παιξε A aeolian,  dorian, phrygian, harm minor, melod minor, minor penta, minor penta root 5th of chord (δλδ E minor penta)
Ακομα πιο περιεργα half-whole tone,  harm minor root 5th of chord (δλδ E harm minor)
(οπου εχει penta, μπορεις φυσικα να βαζεις και τη blue note)

Over F παιξε F ionian, mixolydian , lydian. major penta, major penta root 4th of chord (δλδ Bb major penta),
Ακομα πιο περιεργα με major penta root 7th of chord (δλδ Eb major penta), harm minor root 4th of chord (δλδ Bb harm minor) κλπ κλπ
Και φυσικα την υπερτατη κλιμακα, Blues (1 2 b3 3 4 b5 5 6 7 με τα μορια της φυσικα). (μη δοκιμασεις φυσικα στη σειρα τις βαθμιδες, δεν θα βγει τιποτα)
Επισης, παντου κολλαει μια χρωματικη.

Παντα ισχυει το "Απλα προσεξε, οι κυριες (οχι περαστικες) νοτες που παιζεις πανω απο τη καθε μια απο τις συγχορδιες. να συμπιπτουν με μια απο τις 3 νοτες της συγχορδιας που ακουγεται εκεινη τη στιγμη".
Επιπλεον αν χρησιμοποιησεις 4φωνες ή 5φωνες συγχορδιες, μπορεις να χρησιμοποιεις ως κυριες νοτες στη φραση σου και τις αλλες νοτες της συγχορδιας εκτος των τριων βασικων

Σωστα ειναι ολα απλα θελει τεχνη και εμπνευση η μεταλλαγη απο μια κλιμακα σε αλλη, οχι βαρατε βιολοτζηδες  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/12, 02:12 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμαθηση διαστηματων
« Απάντηση #9 στις: 13/07/12, 01:57 »
μάλιστα...θέλει πολλή μελέτη...ευχαριστώ για τα ποστς πάντως...μου δωσες δουλειά

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Εκμαθηση διαστηματων
« Απάντηση #10 στις: 13/07/12, 02:06 »
Σιγα σιγα.
Βαλε στο guitar pro 4 μετρα με επαναληψη επι 99,  μια συγχορδια μονο, ολοκληρα, με ηχο organ ή strings κλπ για να ακουγεται συνεχως.
Δοκιμαζε μια φραση απλη, λιγες νοτες και σωστες.
Απο ολα οσα σου εγραψα.
Καθε φορα που αλλαζεις και δοκιμαζεις μια καινουρια, θα "ξυνιζεις", αλλα ειναι θεμα συνηθειας στο αυτι.
Οταν θα ερθει η στιγμη να τα χρησιμοποιησεις με εμπνευση και τεχνη, θα τα εχεις "χωνεψει" ηδη απο τη μελετη.
Επιπλεον η εμπνευση μπορει να βοηθηθει απο το "ανοιγμα" που θα παρουν τα αυτια σου απο τη μελετη  ;)

Φυσικα, μπορει στο τελος να καταλαβεις οτι το απλο και ωραιο σου αρεσει πιο πολυ και να μη τα χρησιμοποιησεις ποτε.
Ομως μια νοτα, καποια στιγμη απο ολα αυτα, μπορει να κανει τη διαφορα σε μια συνθεση σου.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/12, 02:09 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμαθηση διαστηματων
« Απάντηση #11 στις: 13/07/12, 02:29 »
καλό....κι έλεγα να δω σε ποιο σκάτα BT θα κάτσω να μελετήσω :P
θενξ

δλδ κάποιες φράσεις είναι σίγουρο πως δεν κάθονται στο αυτί αλλά παρ'όλ'αυτά είναι σωστές?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Εκμαθηση διαστηματων
« Απάντηση #12 στις: 13/07/12, 03:00 »
δλδ κάποιες φράσεις είναι σίγουρο πως δεν κάθονται στο αυτί αλλά παρ'όλ'αυτά είναι σωστές?
Αν εχεις κυριες νοτες στις φρασεις σου, μια νοτα εκ της συγχορδιας που ακουγεται, και χρησιμοποιεις τις κλιμακες για major συγχορδια και minor αντιστοιχα που σου εδωσα πιο πανω, ειναι σωστες.
Το "ομορφες" ή "ευακουστες" ειναι αλλο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Εκμαθηση διαστηματων
« Απάντηση #13 στις: 13/07/12, 05:37 »
μπραβο ρε παιδια,ετσι να μαθαινουμε κ εμεις οι ασχετοι!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Εκμαθηση διαστηματων
« Απάντηση #14 στις: 13/07/12, 18:15 »
Fourier αυτά που ανέφερες λειτουργούν μόνο σε major κομμάτια, σωστά?

προσπάθησα σε ένα κομμάτι που έχει μόνο Am και F να παίξω τη major πενταντονική της F αλλά δε μου κολλούσε....

Τα post του Σπύρου είναι υπερπλήρη σχετικά με τον τρόπο αντιμετώπισης της συγκεκριμένης ακολουθίας.

Με την ευκαιρία θα αναφερθώ στο γενικότερο θέμα "σε τι/ποια backing tracks μαθαίνω μια κλίμακα". Η απάντηση είναι η εξής:
Η ακολουθία συγχορδιών του backing track πρέπει να έχει το "χρώμα" της κλίμακας. Δεν αρκεί, επομένως να περιέχει απλά συγχορδίες που ανήκουν στην κλίμακα, αλλά πρέπει και ο τρόπος χρήσης τους να είναι χαρακτηριστικός της κλίμακας.

Γιατί το λέω αυτό. Το progression {Am, F} είναι πολύ αόριστο για να το θεωρήσουμε ότι ανήκει σε ένα κλειδί/κλίμακα. Μπορεί να είναι, με συμβολισμό βαθμίδων, η ακολουθία {iii, Ι} στο κλειδί (κλίμακα) του F major αλλά, επίσης, μπορεί να θεωρηθεί και ως η ακολουθία {i, VI} στο κλειδί του Αm. Αλλά ακόμα και αν δεχτούμε ότι ανήκει, π.χ., στο F major, η ακολουθία είναι τελείως "μη-χαρακτηριστική" για το major κλειδί (όμοια και για το Am κλειδί). Τα χαρακτηριστικά progressions ενός major κλειδιού θα περιέχουν οπωσδήποτε την συγχορδία V (δλδ. την C, στο κλειδί του F) η οποία συνήθως θα ακολουθείται από την τονική του κλειδιού.

Επομένως, τέτοιου τύπου progression, σαν το {Am, F}, ίσως καλύτερα αντιμετωπίζονται θεωρώντας δύο κλειδιά και αντίστοιχες κλίμακες για κάθε μία από τις συγχορδίες (δηλαδή ακολουθεί κανείς τις οδηγίες του δεύτερου post του Σπύρου). Αποτελεί πολύ καλή εξάσκηση για να μάθει κανείς τις κλίμακες αυτό. Δηλαδή, πάνω στην μία συγχορδία παίζεις μία κατάλληλη κλίμακα (πάντα σκεφτόμενος βαθμίδες) και με το που αλλάζει η συγχορδία αλλάζει και η κλίμακα (σκεφτόμενος τώρα τις νέες βαθμίδες). Μια καλή αρχή, είναι, όπως πάντα οι πεντατονικές. Για το {Am, F} παίζεις Am πεντ. και F maj. πεντ., κατά προτίμηση στην ίδια θέση της ταστιέρας, για να γίνεται πιο ομαλή η μετάβαση μεταξύ ενός lick που ξεκίνησε από την μία συγχορδία/πεντατονική και συνεχίζει στην άλλη συγχορδία/πεντατονική.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/12, 18:17 από Fourier »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμαθηση βαθμιδων
« Απάντηση #15 στις: 13/07/12, 20:04 »
Μια καλή αρχή, είναι, όπως πάντα οι πεντατονικές. Για το {Am, F} παίζεις Am πεντ. και F maj. πεντ., κατά προτίμηση στην ίδια θέση της ταστιέρας, για να γίνεται πιο ομαλή η μετάβαση μεταξύ ενός lick που ξεκίνησε από την μία συγχορδία/πεντατονική και συνεχίζει στην άλλη συγχορδία/πεντατονική.

ωραία όλα όσα λες αλλά είδικά αυτό το τελευταίο...όταν ηρεμήσει λίγο η ζέστη και έχω κουράγιο να μελετήσω θα τα δω αυτά (όπως και του Σπύρου εννοείται)
ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος sotos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμαθηση βαθμιδων
« Απάντηση #16 στις: 21/07/12, 17:25 »
Συνφωνω με τον φιλο Fourier.
Πριν πολλα χρονια ειχα εφαρμοσει το εξης.(για να μπορεσω να τις μαθω)
Επαιζα το καθε pattern σε στυλ exercise να το πω ετσι.
Δηλαδη επαιζα τριηχα ,τετραηχα ,πενταηχα κτλ.το καθε pattern
Aργοτερα προσπαθουσα να ενωσω δυο patterns.Και ουτε καθ εξης.Εαν με πιανεις..
Αργοτερα εβγαζα τα arpegios.Προσωπικα με βοηθησε.
Ολα ειναι θεμα οργανωσης.Πρεπει να ακους ακορντο και να καταλαβανεις κατευθειαν τι mode ειναι..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 17:34
από Panos the Greek
6 Απαντήσεις
7319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 15:16
από MiXoLydian
2 Απαντήσεις
3265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/11, 10:32
από jacid33
2 Απαντήσεις
2209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/11, 14:30
από mefthymiop
6 Απαντήσεις
4586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/11, 14:00
από denisgiann
5 Απαντήσεις
4500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/12, 19:52
από geopaok
2 Απαντήσεις
2800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/12, 15:41
από MeAndMyGuitar
2 Απαντήσεις
4946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/13, 17:24
από SOADLOVER
1 Απαντήσεις
6554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/15, 21:47
από mad_nassos
55 Απαντήσεις
35947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/16, 14:08
από Βραζίλης