Αποστολέας Θέμα: VOX TONELAB EX  (Αναγνώστηκε 5239 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
VOX TONELAB EX
« στις: 14/03/13, 15:46 »
Γεια χαρα
 
Αν και δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα αγορασω αυτην την πεταλιερα η να ξεκινησω να αγοραζω μεμονωμενα πεταλια θα εκτιμούσα πολύ αν μπορουσατε να μου πειτε μια γνωμη για τη πεταλιερα vox tonelab EX η οποια ειναι οτι καλυτερο εχω βρει εκει εξω για τον ηχο που θελω (παιζω ρυθμικη κιθαρα σε ενα Heavy rock συγροτημα τυποΥ Alice in chains, Alter Bridge klp).
 
Την εχει παρει κανεις αυτη την πεταλιερα η την εχει ακουσει/δοκλιμασει καπου?!?
 
Ακουω γνωμες....
 
Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VOX TONELAB EX
« Απάντηση #1 στις: 14/03/13, 20:36 »
Προσωπικά έχω σε μεγάλη εκτίμηση τις Vox Tοnelab και ήμουν στο παρελθόν κάτοχος δύο εξ αυτών (ST και LE), οπότε θα συνιστούσα την EX χωρίς κανένα δισταγμό. Aπό την άλλη πλευρά όμως θεωρώ ότι είναι λάθος η αγορά πεταλιέρας ή πολυεφφέ αν ψάχνεις για ένα συγκεκριμένο ήχο. Το μεγάλο πλεονέκτημα μιας πεταλιέρας είναι η ευελιξία που σού προσφέρει με τη δυνατότητα να έχεις εύκολη και γρήγορη πρόσβαση σε πολλούς διαφορετικούς ήχους (προσομοιώσεις ενισχυτή και καμπίνας, εφφέ, presets κλπ σε διάφορους συνδυασμούς). Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, η πεταλιέρα μπορεί να σού φανεί χρήσιμη. Αλλιώς τον ήχο που ψάχνεις μπορείς να τον πετύχεις σχετικά εύκολα (και πιο ποιοτικά) με 2-3 προσεκτικά επιλεγμένα πετάλια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VOX TONELAB EX
« Απάντηση #2 στις: 26/04/13, 14:56 »
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!
 
Και εγω σε αυτο το διλλημα ειμαι...λιγα και καλα πεταλακια μαζι με ενα wah η να παρω τη Vox na ξεμπερδευω...αν εχεις να μου προτεινεις καποια πεταλακια για τον ηχο που θελω γραψε μου τα! να σαι καλα!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: VOX TONELAB EX
« Απάντηση #3 στις: 26/04/13, 15:54 »
Νίκο, δες και την Zoom G5... εγώ θα την προτιμούσα στη θέση σου για αυτά που παίζεις (και όχι μόνο  ;D ) και είναι στα λεφτά σου  ;)

http://www.dv247.com/guitars/zoom-g5-guitar-multi-effects-pedal--94122

http://www.artmusic.gr/product_info.php?products_id=936

με τα μεμονωμένα πετάλια θαρρώ πως είναι πιο δύσκολο να βρεις τον ήχο/χους που θες, καθώς πρέπει να ξέρεις τι περίπου αναζητάς από ποιό πετάλι και σε ποιό συνδυασμό μεταξύ τους και με τον ενισχυτή σου... ενώ οι σύγχρονες πεταλιέρες είναι πιο "αυτόνομες" και ολοκληρωμένες ηχητικά, ενώ η ευκολία χειρισμού τους (όπως πχ σε αυτή την Zoom που σου πρότεινα) έχει βελτιωθεί δραματικά πλέον.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VOX TONELAB EX
« Απάντηση #4 στις: 26/04/13, 16:28 »
Re sy Kosthrash ...ti goumoutsa einai ayti re aderfe?!? ayti thelw kamioni gia na tin koyvalaw...se eyxaristw poly gia ti gnwmi sou pantws...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VOX TONELAB EX
« Απάντηση #5 στις: 26/04/13, 19:21 »
Yπάρχει και η Zoom G3 και η G3X (αν θέλεις οπωσδήποτε expression pedal) που είναι σαφώς μικρότερες και πιο οικονομικές, ενώ έχουν πολλές από τις δυνατότητες της G5.

YΓ: Τα Greeklish απαγορεύονται στο forum!
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VOX TONELAB EX
« Απάντηση #6 στις: 27/04/13, 03:32 »
vox tonelab EX η οποια ειναι οτι καλυτερο εχω βρει εκει εξω για τον ηχο που θελω

Τι γνώμη θες εφόσον την έχεις δοκιμάσει; Αν σου αρέσει την παίρνεις αλλιώς όχι! Αν σου πω εγώ πως είναι κακή ποιά η διαφορά;

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: VOX TONELAB EX
« Απάντηση #7 στις: 27/04/13, 11:22 »
vox tonelab EX η οποια ειναι οτι καλυτερο εχω βρει εκει εξω για τον ηχο που θελω

Τι γνώμη θες εφόσον την έχεις δοκιμάσει; Αν σου αρέσει την παίρνεις αλλιώς όχι! Αν σου πω εγώ πως είναι κακή ποιά η διαφορά;
Μπορεί να την έχει κάποιος και να έχει παράπονα όπως προβλήματα, συνδεσιμότητα, χειρισμός κ.α.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VOX TONELAB EX
« Απάντηση #8 στις: 27/04/13, 14:31 »
H συνδεσιμότητα είναι κάτι που το ξέρεις από πριν, καθώς μπορείς πολύ εύκολα να δεις τι επιλογές συνδέσεων προσφέρει μια πεταλιέρα. Όσο για το χειρισμό, οι Tonelab είναι από τις πιο εύχρηστες και απλές στη λειτουργία πεταλιέρες που μπορείς να βρεις αυτή τη στιγμή. Αν κάποιος δυσκολεύεται στο χειρισμό μιας Tonelab, τότε είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα τα βρει σκούρα με άλλες πεταλιέρες. Τέλος γενικά από τη δική μου εμπειρία και από σχετικές κριτικές στο διαδίκτυο, είναι μηχανήματα πολύ αξιόπιστα που συνήθως δεν έχουν προβλήματα αξιοπιστίας. Τώρα αν η συγκεκριμένη πεταλιέρα ταιριάζει στον εκάστοτε υποψήφιο αγοραστή, αυτό είναι θέμα προσωπικό και έχει σχέση με τα αυτιά και τις απαιτήσεις του.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
TONELAB SE Help!!!!

Ξεκίνησε από Lightstringer Εφέ

1 Απαντήσεις
2199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 10:46
από Lightstringer
VOX TONELAB

Ξεκίνησε από Warrel Εφέ

14 Απαντήσεις
6028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/12, 15:12
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/09, 17:49
από Panos the Greek
tonelab st

Ξεκίνησε από Snowy « 1 2 » Εφέ

30 Απαντήσεις
10757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/13, 10:47
από giorgosL
2 Απαντήσεις
2943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/11, 15:58
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
2195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/10, 15:54
από faser
17 Απαντήσεις
6729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/11, 22:45
από Rockdude
4 Απαντήσεις
2084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 09:15
από hot_sauce (φλουτσ)
vox tonelab EX blues

Ξεκίνησε από gvogi Εφέ

0 Απαντήσεις
1477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/11, 16:43
από gvogi
vox tonelab

Ξεκίνησε από mikemike Ενισχυτές

12 Απαντήσεις
3159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/12, 17:41
από adr1anos