Αποστολέας Θέμα: 2η Φωνή  (Αναγνώστηκε 29658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
2η Φωνή
« στις: 10/08/04, 11:43 »
Πως κάνεις 2η φωνή?

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Re:2η Φωνή
« Απάντηση #1 στις: 11/08/04, 00:14 »
Θα σου πω μόνο όσα γνωρίζω.

Ή δεύτερη φωνή ουσιαστικά γίνεται με πολλούς τρόπους. Οι πιο "απλοί" είναι να τραγουδάς μια οκτάβα ψηλότερα από ότι τραγουδάει ο άλλος και να τραγουδάς στην τρίτη νότα απ'ότι τραγουδάει ο άλλος.

Δηλαδή αν τραγουδά σε Εm εσύ είτε θα τραγουδάς Εm σε πιο ψηλή ή πιο χαμηλή οκτάβα ή θα τραγουδάς στην τρίτη νότα της Εm δηλαδή στη G.
Βέβαια υπάρχουν και άλλοι τρόποι που δυστυχώς τους γνωρίζω μόνο εμπειρικά και δεν μπορώ να τους εξηγήσω με λόγια. Ας σου πουν καλύτερα άλλα παιδιά που γνωρίζουν την θεωρία του πράγματος.  8)

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:2η Φωνή
« Απάντηση #2 στις: 11/08/04, 02:34 »
Οι δεύτερες γίνονται με τρίτες ή με πέμπτες. (μερικές φορές χρειάζεται και εναλλαγή αυτών). Αν έχεις καλή φωνή, αυτί και ταλέντο τραγουδάς δεύτερες αφού βγαίνει απο μέσα σου, χωρίς να ξέρεις αυτό πως γίνεται. Αν δεν έχεις φωνητικές ικανότητες και αυτί, ή αν θές να το κάνεις αυτό με κάποιο όργανο, τότε θέλει πολύ μα πολύ μελέτη. ΑΑΑΑΧ ΑΤΙΜΗ ΦΥΣΗ, ΤΑ ΤΑΛΕΝΤΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΤΙΜΑΝΕ!!!!

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Re:2η Φωνή
« Απάντηση #3 στις: 11/08/04, 08:42 »
Μπορεί δηλαδή η 2η φωνή να γίνεται διαφορετικά από ένα άτομο και διαφορετικά από κάποιο άλλο? Εαν καποιος τραγουδά σε διαφορετικό τόνο και απλός "πηγαίνει" με τη 1η φωνή. Αυτό θεωρείται ότι είναι 2η?  ???

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Re:2η Φωνή
« Απάντηση #4 στις: 11/08/04, 13:53 »
Αν έχεις καλή φωνή, αυτί και ταλέντο τραγουδάς δεύτερες αφού βγαίνει απο μέσα σου, χωρίς να ξέρεις αυτό πως γίνεται.

Εγώ φίλε κάνω καλές δεύτερες αλλά ούτε σπουδαία φωνή έχω και πίστεψε με ούτε ξέρω πώς γίνεται.  ;D

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Re:2η Φωνή
« Απάντηση #5 στις: 11/08/04, 13:58 »
Μπορεί δηλαδή η 2η φωνή να γίνεται διαφορετικά από ένα άτομο και διαφορετικά από κάποιο άλλο? Εαν καποιος τραγουδά σε διαφορετικό τόνο και απλός "πηγαίνει" με τη 1η φωνή. Αυτό θεωρείται ότι είναι 2η?  ???

Ο διαφορετικός τόνος που αναφέρεις δεν είναι οποιοσδήποτε τόνος. Οπως σωστά είπε ο μαφιόζος ο τόνος πρέπει να είναι συγκεκριμένος (Τρίτες, πέμπτες, πλήρη οκτάβα και αν θυμάμαι καλά γίνεται και με έκτες κάποιες φορές).

Επίσης όπως είπε και ο Μαφιόζος πολύ σωστά κάποιοι το έχουν έμφυτο να κάνουν καλές δεύτερες φωνές. Χρειάζεται να ξέρεις κάποια πράγματα θεωρητικά (όχι πολλά), και τα υπόλοιπα είναι θέμα εξάσκησης.
Ενας καλός τρόπος είναι να ακούς τραγούδια και να κάνεις εσύ δεύτερες από πάνω. Θα δεις ότι κάποια στιγμή θα σου βγαίνουν ασυναίσθητα οι δεύτερες φωνές χωρίς να σκέφτεσαι αν θα είναι 3ες,5ες κλπ.

Για καλά παραδείγματα άκου Κατσιμιχαίους προσεκτικά. Κάνουν φοβερές διφωνίες!

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:2η Φωνή
« Απάντηση #6 στις: 11/08/04, 18:39 »
Αν έχεις καλή φωνή, αυτί και ταλέντο τραγουδάς δεύτερες αφού βγαίνει απο μέσα σου, χωρίς να ξέρεις αυτό πως γίνεται.

Εγώ φίλε κάνω καλές δεύτερες αλλά ούτε σπουδαία φωνή έχω και πίστεψε με ούτε ξέρω πώς γίνεται.  ;D

Δεν ενοώ καλή χροιά, αλλά να τραγουδάς σωστά, σωστές νότες. Η χροιά είναι άσχετη.
Οι δεύτερες δεν είναι η ίδια μελωδία σε άλλο τόνο όπως πολλοί λάθος πιστεύουν. Είναι πάνω στην ίδια κλίμακα με τις πρώτες, αλλά αλλάζουν οι τονικές αποστάσεις μεταξύ των νοτών. Αν παίξεις τις ΜΟΝΟ τις δεύτερες νότες μιας γνωστής μελωδίας σε ένα όργανο, ο άλλος είναι πολύ πιθανό να μην καταλάβει ποια μελωδία παίζεις.
Φυσικά και είναι δυνατόν να τραγουδάνε δύο άτομα διαφορετικές δεύτερες. Ο ένας ας πούμε τις τρίτες πιο ψηλά απο τις πρώτες και ο άλλος τις πέμπτες πιο χαμηλά απο τις πρώτες. Όμως πολλές φορές γίνεται μπέρδεμα, και δεν έχω τις γνώσεις να το αναλύσω. Αυτός που κάνει τρίτη φωνή πρέπει να είναι πάρα πολύ καλός μουσικός.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Re:2η Φωνή
« Απάντηση #7 στις: 12/08/04, 17:38 »
Αν σε μια διφωνία παρεμβάλεις και μια τρίτη φωνή δεν είναι και πολύ δύσκολο όσο τα λες φίλε Μαφιόζε. Απλά αν ξέρεις να κάνεις δεύτερες διαλέγεις μία απ'τις δυο φωνές και της κάνεις δεύτερη.
Χρειάζεται πάντως αρκετή εμπειρία είτε είναι διφωνία είτε τριφωνία κ.ο.κ Ενα απλό μυστικό επιτυχίας είναι να μην σκέφτεσαι τις νότες του τόνου του κομματιού. Δηλαδή αν το κομμάτι είναι G δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι ότι έχει G,B,D γιατί θα μπερδευτείς. Η διφωνία θα γίνει κατά κύριο λόγο στη G. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ γιατί τώρα που τα ξαναδιαβάζω δεν βγάζω και πολύ νόημα αλλά δεν ξέρω και πως αλλιώς να τα πω.  ;D

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:2η Φωνή
« Απάντηση #8 στις: 13/08/04, 03:14 »
Δεν τραγουδάω, αυτά που γράφω είναι με βάση τις γνώσεις μου στο μπουζούκι. Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο έυκολο ή δυσκολο είναι στην φωνή, πάντως στο όργανο πάνω είναι γάμησετα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:2η Φωνή
« Απάντηση #9 στις: 17/08/04, 09:24 »
Μπορεί δηλαδή η 2η φωνή να γίνεται διαφορετικά από ένα άτομο και διαφορετικά από κάποιο άλλο? Εαν καποιος τραγουδά σε διαφορετικό τόνο και απλός "πηγαίνει" με τη 1η φωνή. Αυτό θεωρείται ότι είναι 2η?  ???
Ναι... αφού είναι 2η φωνή... άσχετα αν πατάει πάνω στις νότες της πρώτης φωνής... βέβαια αυτό δεν είναι καλό.. δεν βγαίνει αποτέλεσμα καλό...

2 φωνή θα κάνεις πάνω σε τρίτες όπως σου είπαν ή σε οκτάβα (χαμηλότερη ή ψηλότερη).

Όταν λες σε διαφορετικό τόνο τι εννοείς αλλά είναι μαζί με την πρώτη φωνή τι εννοείς? Ότι είναι μαζί στο ύφος του τραγουδιού, τρόπος έκφραση των λέξεων αλλά σε άλλο τόνο? Αν φαλτσάρει ο τόνος σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο...
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος dorry_sings

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυθεντική Γεύση... Μηδέν Ζάχαρη...!!!
    • Προφίλ
Απ: 2η Φωνή
« Απάντηση #10 στις: 13/07/05, 17:27 »
paidia, to na kaneis deuteres ktl, thelei dio pragmata... to ena einai talento kai auti. to deutero kales gnoseis armonias. osoi eimaste tixeroi kai vgazoume tis deuteres sto tsak, eimaste kala. an thes mia kali exaskisi einai otan akous tragoudia se cd i radiofono,  prospathise monos na "apomonoseis" ti deuteri pou akougetai kai xekina na tin tragoudas. thelei prospatheia..epimoni kai ipomoni an den to katexeis (os talento). kata ta alla den einai apolito oti opoios xerei na kanei deuteres, xerei na kanei kai trites...oi trites einai poli pio diskoles. theloun sigentrosi gia na tis vreis kai na tis kratiseis! kouragio genikotera! ;D

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2η Φωνή
« Απάντηση #11 στις: 03/09/05, 15:31 »
Εκπληκτικές δεύτερες φωνές έχουν και στα ρεμπέτικα τραγούδια.

Γενικά μου αρέσουν πολύ οι διφωνίες και μου τη σπάει που σε πολλούς δίσκους ο ίδιος τραγουδιστής έχει ντουμπλάρει τη φωνή του :P.Δεν είναι πραγματική δεύτερη φωνή αυτό...

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2η Φωνή
« Απάντηση #12 στις: 08/09/05, 14:13 »
συνήθως η 2η γίνεται με 3ες και 5ες. Οκτάβα συναντάμε συνήθως οταν τραγουδάει αντρας γυναίκα και πάλι οχι τοσο συχνα. Επίσης οκτάβα συναντάμε σε κάποια rock τραγούδια που ο τραγουδιστής κανει 2η στον εαυτό του με ψεύτικες και το αποτέλεσμα ειναι καλό. Οι δευτερες φωνές γενικά ειναι μεγάλο κεφάλαιο στην φωνητική...και πραγματικα οι καλές δευτερες μπορούν να απογειώσουν ένα τραγούδι ;)

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: 2η Φωνή και πως... να μην την πετύχετε ποτέ
« Απάντηση #13 στις: 08/09/05, 16:04 »
Ας πούμε πως οι περισσότερες απ'τις απαντήσεις είναι σωστές (εκτός από κάποιες,που..άντε ευθυμήσαμε και σήμερα, χε,χε).Αλλά μείνατε στα "εύκολα" φωνητικά. Η καλή δεύτερη φωνή,είναι από μόνη της μια ωραία μελωδική γραμμή και μπορεί να περάσει αρμονικά,(εννοώ δηλαδή κάθετα με την πρώτη φωνή) από σχεδόν όλα τα διαστήματα και όχι μόνο τρίτες,πέμπτες,έκτες και οκτάβες -αλήθεια γιατί ξεχάσατε την τέταρτη;-δίνοντας πολύ ωραίο αποτέλεσμα (ειδικά στη jazz,μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολύ διάφωνα διαστήματα),προσέχοντας (ειδικά στα είδη μουσικής που απαιτούν λιτότητα αλλά και γενικότερα),προσέχοντας με τακτ ξαναλέω,τα τρακαρισματάκια με τα διαστήματα δεύτερης (!!!) και έβδομης.Βέβαια πρέπει να προσέχουμε και την παραλληλία έιδικά όταν είναι μόνο δύο φωνές (πχ.κάντε για λίγο παράλληλες τέταρτες ή πέμπτες και θα γελάσετε με το αποτέλεσμα "καραμούζα" που ακούγεται) Τώρα αν προστεθεί και τρίτη ή και τέταρτη φωνή,αλλοίμονό μας. Καλύτερα να απευθυνθούμε σε vocal arranger ή να σπουδάσουμε και λίγο πάνω απο τη θεωρία μουσικής, "αρμονία" (ξέρω, είναι τρία χρονάκια παλούκι και λύσιμο θεμάτων, αλλά γιατί κάποιοι φτωχοί που σπουδάσαμε ένα όργανο ή φωνή υποχρεωθήκαμε να σπουδάσουμε και αυτό.Κάποιος λόγος υπήρχε.Βοηθάει αλήθεια.Πρώτα απ' όλα ξέρεις πως θα ακούγεται κάτι, πριν καν το κάνεις ακόμα).Ελπίζω να βοήθησα λίγο!!
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος Vocal Studio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Teachers open the door.You enter by yourself.
    • Προφίλ
Απ: Re:2η Φωνή και πως ...να κάνετε ωραία φάλτσα
« Απάντηση #14 στις: 08/09/05, 16:13 »
Μπορεί δηλαδή η 2η φωνή να γίνεται διαφορετικά από ένα άτομο και διαφορετικά από κάποιο άλλο? Εαν καποιος τραγουδά σε διαφορετικό τόνο και απλός "πηγαίνει" με τη 1η φωνή. Αυτό θεωρείται ότι είναι 2η?  ???

Συγχαρητήρια,το καταφέρατε!Σε διαφορετικό τόνο; Αυτό θα είναι...ΦΑΛΤΣΟ!!! Μπορείτε να κάνετε αίτηση για το Fame Story! Θα σας πάρουνε, μπορεί να βγείτε και πρώτος! (χε, χε ευθυμήσαμε πάλι)
Teachers open the door.You enter by yourself.
Chinese proverb

Αποσυνδεδεμένος sakisarabatzis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΤΕΝΟΡΟΣ-ΚΑΘΗΓΗΤ.ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΩΔΕΙΩΝ
    • Προφίλ
    • www.sakisarabatzis.gr
Απ: 2η Φωνή
« Απάντηση #15 στις: 25/07/07, 19:53 »
 Καλυτερα να συζητήσεις με κάποιον εμπειρο κοντα σου δασκαλο φωνητικης. Βασικα η μια φωνη εχει τη μελωδια και η αλλη τη συνοδεια της με μια αποσταση τριτης.
http//  www.sakisarabatzis.gr  ==={dvd-fotos]

Αποσυνδεδεμένος arisangel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: 2η Φωνή
« Απάντηση #16 στις: 05/03/09, 01:08 »
Είναι κάτι που "το έχεις ή δεν το έχεις". Η γνώμη μου είναι πως είναι ένα επιπλέον χάρισμα που έχουν αρκετοί τραγουδιστές. Ακόμη και επαγγελματίες, δεν μπορούν να κάνουν όλοι δεύτερες φωνές. Βεβαίως εάν "το έχεις", μπορείς να εξασκηθείς είτε μόνος σου, είτε σε ειδικούς καθηγητές φωνητικής. Προσωπικά έκανα 5 χρόνια σύγχρονο τραγούδι, και δεν πίστευα ότι το 50% περίπου των συμμαθητών μου δεν μπορούσε να κάνει 2ρες φωνές. Επίσης έβλεπα πολλούς καθηγητές στο μάθημα διφωνίας να "ψάχνονται" και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Ελπίζω κάπως να βοήθησα να ξεδιαλύνει το πράγμα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 20:39
από Anemos
9 Απαντήσεις
5015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 19:25
από mpamps
Delay για φωνή

Ξεκίνησε από Panos the Greek Εφέ

5 Απαντήσεις
3495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 13:09
από adr1anos
2 Απαντήσεις
3615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 08:57
από Garvin
13 Απαντήσεις
11901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 00:17
από yiannakis
5 Απαντήσεις
3930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 15:41
από raspygeorge
21 Απαντήσεις
11193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 10:46
από parlats
5 Απαντήσεις
5111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 18:47
από dimitrisgr
11 Απαντήσεις
43261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/14, 12:30
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 10:09
από freemind