Αποστολέας Θέμα: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ  (Αναγνώστηκε 10885 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MoJim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« στις: 19/01/06, 12:15 »
Γειας παιδια του kithara.Εφτασε επιτελους η ωρα να αλλαξω τον παλιο 15αρη με εναν λαμπατο.Εψαξα στο internet και κατεληξα αναμεσα στον laney vc15 και τον peavey classic30 η διαφορα τους ειναι περιπου 60 ευρω.Ακουω γνωμες για αυτους δυο.Επισης μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι η ταξη του ενισχυτη(π.χ. Α, Α/Β κλπ).Να προσθεσω οτι ο ενισχυτης θα χρησιμοποιειται κυριως μεσα στο σπιτι για παιξιμο blues και rock κομματιων.

Αποσυνδεδεμένος vagx69

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #1 στις: 19/01/06, 12:22 »
Τα 30 του Peavey ειναι ΠΟΛΛΑ για το σπίτι μόνο. Αν τον θέλεις και για πρόβες και μικρά live τότε σίγουρα αυτόν. Απλά να ξέρεις πως έχει πολύ λιγότερο gain από τον Laney και πιο κλασσικό ήχο (όπως λέει και το όνομά του ;))
Gibson LP Classic JB on Bridge
PRS Custom 24 10 Top
Fender Strat Japan '89
Fender Stratocaster 70's Reissue, Scalloped Neck, GFS
Schecter C-1 Classic
Boss GT8
Laney TT50H
Marshall 1922
Fender Pro Jr

Αποσυνδεδεμένος MoJim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #2 στις: 19/01/06, 12:34 »
Το ξερω οτι ειναι πολλα watt για το σπιτι ομως το σκεφτομαι γιατι ειναι πολυ μικρη η διαφορα σε χρηματα.Επισης ο peavey εχει 2 καναλια ενω ο laney 1.Θεωρειται μεγαλο μειονεκτημα/πλεονεκτημα αυτο:

Αποσυνδεδεμένος sitsanakak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #3 στις: 19/01/06, 12:49 »
Αποψη μου ειναι οτι θα ηταν λιγο καλυτερος ο 30.
Σε ποσα λεφτα σου τον δινουν;

Επισης μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι η ταξη του ενισχυτη(π.χ. Α, Α/Β κλπ).

Βασικα η Α και η Α/Β ειναι ο τροπος που λειτιυργουν οι λαμπες.
ΣΤην Α/Β η λαμπα μενει "ανενεργη" καθε φορα που δεν περναει σημα απο αυτην, καθε φορα που δεν παιζεις δηλαδη, οταν παιξεις μια νοτα
τοτε περναει σημα, ανοιγει η διοδος της λαμπας και μεταφερει το σημα που βγαινει ως ηχος.
Η διαδικασια αυτη βεβαια γινεται σε λιγοτερο απο 0.000001 χιλιοστα του δευτερολεπτου.

Στην ταξη Α το ρευμα περναει μονιμως μεσα απο τις λαμπες ειτε παιζουμε ειτε οχι.
Απλα οταν παιζεις αυξανεται λιγο το response του ενισχυτη.

Στην ταξη Α/Β εχεις περισσοτερες δυναμικες και μπορεις καλυτερα να τις ελεγξεις. Επισης ειναι πιο ευκολο να δωσεις drive στον ενισχυτη.
Στην Α εχεις μεγαλυτερη λεπτομερεια και ευκρινεια στο χερι οταν παιζεις, περισσοτερο clarity, ειναι πιο γρηγοροι και πιο faster response απο οτι οι
Α/Β ενισχυτες, αλλα ειναι λιγο πιο δυσκολο να δωσεις drive σε ενα ταξης Α.
Απο την αλλη ειναι δυσκολο να βρεις true class A ενισχυτη.
Οι πραγματικοι class A ενισχυτες χαρακτηριζονται απο το γεγονος οτι ειναι single ended, εχουν δηλαδη μονο μια λαμπα εξοδου.
True class A ειναι και οι parallel single ended.
Ενισχυτες που ως κατασκευαστικο κυκλωμα εχουν δυο εξοδους με μια λαμπα στην καθε εξοδο, που καταληγουν σε ενα κοινο output σε μεγαφωνο.
Οι υπολοιποι κατασκευαστες που φτιαχνουν ταξης Α, αλλα χρησιμοποιωντας πανω απο μια λαμπα, ειτε ειναι cathode biased, δηλαδη ειναι κλειδωμενο το
output bias της καθε λαμπας, σε ενα ποσοστο που να μοιαζει με class A, ειτε κανουν ανορθωση στο κυκλωμα σε περισσοτερα volt, ωστε να
"σπρωξουν" τις λαμπες να δουλευουν σαν ταξη Α.
Αυτο ειναι και καλο και κακο.
Το Rambler της Carr π.χ. ειναι Α cothode biased ομως, αλλα εφοσον περναει συνεχως ρευμα στις λαμπες θα περιμενες να ειναι
"γρηγορος" σαν ενισχυτης.
Αντιθετως. Ειναι απο τους πιο αργους και δυσκολους ενισχυτες.
Οταν ομως ανοιγες το Volume, πανω η κοντα στη μεση, μεγαλωνε το ποσοστο ρευματος που περνουσε απο τις λαμπες
και τοτε επαιζε "γρηγορος" με μεγαλη ευαισθησια
στο χερι, αλλα δεν γινεται καθε φορα που ηθελα να παιξω, να πεφτουν και απο μερικα cd απο τα ραφια.

Επαναλαμβανω ομως οτι η true class A ειναι μονο με μια λυχνια.
Στην Α εχεις περισσοτερο high fidelity ηχο, αν σε βοηθαει αυτο.
Επισης να βρεις ενισχυτη class A πανω απο 30-35watt ειναι δυσκολο.
Στην ταξη Α οι εντασεις ειναι πολυ πιο δυνατες, λογω συνεχους ροης.
Αν ακουσεις το Coyote της Mojave π.χ. θα καταλαβεις.
Ειναι 15W και ειναι ο main amp στα live του Gibbons με τους ZZ Top.
Αυτο τα λεει ολα πιστευω...
Επειδη ομως οπως ειπα περναει συνεχως ρευμα, στην Α οι λαμπες χρειαζονται αλλαγη πιο γρηγορα απο ο,τι στην Α/Β.
Για να μην μπερδευεσαι, κοιτα με τι ενισχυτες παιζουν οι κιθαριστες των οποιων λατρευεις τον ηχο και
αν ειναι class A η A/B.
Ετσι πιστευω οτι θα βρεις πιο γρηγορα ακρη.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/06, 12:57 από sitsanakak »

Αποσυνδεδεμένος MoJim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #4 στις: 19/01/06, 12:58 »
Τον peavey τον βρηκα 460.Τον Laney 390.Δηλαδη αν καταλαβα καλα αυτοι που υποτιθετε οτι ειναι ταξης Α εχουν καλυτερα καθαρα απο τους Α/Β;

Αποσυνδεδεμένος vagx69

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #5 στις: 19/01/06, 13:26 »
Έχω Class A 50Watt και είναι θάνατος.... σε live πάνω από 3 Level ... δεν μπορώ να ανοίξω...
Gibson LP Classic JB on Bridge
PRS Custom 24 10 Top
Fender Strat Japan '89
Fender Stratocaster 70's Reissue, Scalloped Neck, GFS
Schecter C-1 Classic
Boss GT8
Laney TT50H
Marshall 1922
Fender Pro Jr

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #6 στις: 19/01/06, 13:33 »
vagx69 δεν φαντάζομαι να εννοείς τον Crate?
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος vagx69

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #7 στις: 19/01/06, 13:35 »
Nope... Ο Crate AB είναι
Gibson LP Classic JB on Bridge
PRS Custom 24 10 Top
Fender Strat Japan '89
Fender Stratocaster 70's Reissue, Scalloped Neck, GFS
Schecter C-1 Classic
Boss GT8
Laney TT50H
Marshall 1922
Fender Pro Jr

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #8 στις: 19/01/06, 13:37 »
Γιαυτό σε ρώτησα! ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #9 στις: 19/01/06, 14:10 »
Πολυ ενδιαφερουσα η αναλυση του sitsanakak... Αν και λιγο "βαρια" για καποιον αρχαριο... :)

Αναφερεσαι στον VC15 η στον LC15? Αν λες τον VC τοτε τον LC τον ακουσες?

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος vagx69

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #10 στις: 19/01/06, 14:20 »
Πολυ ενδιαφερουσα η αναλυση του sitsanakak... Αν και λιγο "βαρια" για καποιον αρχαριο... :)

Αναφερεσαι στον VC15 η στον LC15? Αν λες τον VC τοτε τον LC τον ακουσες?

Καλά που το παρατήρησες... νόμιζα μιλούσαμε για τον LC15. Ο VC15 έχει ένα κανάλι με gain switch όμως. Ουσιαστικά σαν να είναι δικάναλος με κοινές ρυθμίσεις. Έχει πολύ κοντινό ήχο στον AC30 VOX σε πολύ λιγότερα χρήματα φυσικά. Οπότε τον Laney θα τον υπολογίζεις για τα καθαρά του.
Gibson LP Classic JB on Bridge
PRS Custom 24 10 Top
Fender Strat Japan '89
Fender Stratocaster 70's Reissue, Scalloped Neck, GFS
Schecter C-1 Classic
Boss GT8
Laney TT50H
Marshall 1922
Fender Pro Jr

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #11 στις: 19/01/06, 14:32 »
Εγώ έχω τον peavey classic 50 στο σπίτι και μάλιστα σε μικρό δωμάτιο.Όμως ο ήχος μου έχει βελτιωθεί πολύ από τον προηγούμενο 50ρη τρανζιστοράτο μου.Οπότε πιστεύω πως αξίζει να έχεις λαμπάτο ενισχυτή ακόμα και αν ΔΕΝ μπορείς να τον εκμεταλλευτείς στο έπακρο(εγώ να φανταστείς δεν τον βάζω πάνω από το 4 volume).ίσως και κάποια στιγμή να βρεις ένα μεγάλο χώρο και τον βολέψεις.Επίσης μπορείς με το hotplate να του βάλεις όσο gain θέλεις και η ένταση σου να είναι αρκετή για ένα μικρό δωματιάκι.Κάποια στιγμή θα το πάρω κι εγώ αφού έχω ακούσει μόνο καλά λόγια αλλά είναι ακριβό... 
http://www.thomann.de/iw_smb_suche.html?SUBJECT=KOMFORTSUCHE&iwid=2&SUCHBEGRIFF=hotplate

Όσο για Laney 15 ή peavey 30...
o Peavey έχει 12'' ηχείο ενώ ο Laney 10'' νομίζω.
Τα watt δεν ξέρω κατά πόσο πολύ βοηθάνε αν είναι 15 ή 30 αλλά σίγουρα το 12'' ηχείο θα έχει μεγάλη διαφορά.
Άκου και τους δύο βέβαια!
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/06, 14:38 από jacksonas »

Αποσυνδεδεμένος sitsanakak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #12 στις: 19/01/06, 15:01 »
Δυστυχως το σκεφτομουν και εγω αυτο, αλλα ειναι πολυ δυσκολο να αναλυσεις κατι το οποιο ειναι πιο περιπλοκο απο οσο το παρουσιασα.
Και ειδικα μην ξεροντας το ποσο μπορει να εχει ψαξει εσωτερικα κυκλωματα ο καθε αναγνωστης.
Δεν μπορεις να πεις στον αλλο ο ενας εχει καλυτερο αυτο ο αλλος χειροτερο εκεινο...
Ειναι καθαρα θεμα λειτουργιας και κατα ποσο σου ταιριαζει κατι που μονο μεσα απο την δοκιμη και
των δυο πραγματων θα δεις την διαφορα.
Απλα θα ηθελα να πω οτι δεν ειναι ενδιαφερουσα η  αναλυση μου γιατι δεν ειπα κατι δικο μου.
Εξεθεσα ακριβως τον τροπο που λειτουργει η ταξη Α και η Α/Β.

Οσον αφορα το θεμα τωρα, πιστευω οτι κατι κοντα στον Classic θα ειναι ισως λιγο καλυτερο.
Καθως ο MoJim ειπε οτι θελει κατι για rock k blues.
Οι περισσοτεροι Laney που εχω ακουσει "ξυριζουν" λιγο και εχουν ξεφυγει απο τετοιες χροιες.
Χωρια που πιστευω οτι ο Classic θα οδηγειται καλυτερα απο πεταλια απ' ο,τι ο Laney.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/06, 15:15 από sitsanakak »

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #13 στις: 19/01/06, 20:02 »
Κοιτα,

Τα 30βαττ ή τα 50 ή τα 15 εχουν ΕΛΑΧΙΣΤΗ διαφορα στην τελικη ενταση ηχου. Καθε φορα που διπλασιαζεις τα βατ, εχεις 3 ντεσιμπελ αυξηση, και 3ντεσιμπελ δεν τα καταλαβαινει το αυτι. Για να εχεις διπλασια ενταση θες δεκαπλασιασμο των βαττ. Οποτε μην κολας σε θεματα του στυλ , 30 ειναι πολλα, 15 ειναι οκ. Βρες αυτον που σου ακουγεται καλυτερα και μην κοιτας την ισχυη.

Ο κλασσικ 30 ειναι πολυ καλος ενισχυτης, αλλα θελει νεο ηχειο για να ακουστει καλα.
Ο Λανευ που λες, φαινεται καλος αλλα δεν τον εχω ακουσει ποτε.

Μεταξυ των δυο θα επαιρνα τον Κλασσικ 30, λογο 12ριου ηχειου, κανει μεγαλη διαφορα στην βαθυτητα του ηχου κατ εμε. Εαν μπορουσες να πας στα 650ευ (Ελλαδα) τοτε θα σου ελεγα να χτυπησεις ασυζητητι τον Laney LC30II. Εκει πραγματικα παιρνεις ενισχυτη για πολλα χρονια... που καλυπτει ολες σχεδον τις αναγκες (εκτος απο το ΟΑΚΑ).

Σε ολες τις λαμπατες λυσεις, καλο θα ειναι να υπολογιζεις αργα ή γρηγορα ενα THD Hotplate , το οποιο θα σου επιτρεπει να εχεις τον "γνωστο" λαμπατο ηχο σε εντασεις σπιτιου.

Εαν οχι... τοτε κοιτα τους εξης ενισχυτες ΜΟΝΟ για σπιτι ομως (λαμπατους)

Matamp Minimat (5W) www.matamp.co.uk
Zvex Nanohead 0.5-2W

Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #14 στις: 19/01/06, 23:41 »
Μεταξυ των δυο θα επαιρνα τον Κλασσικ 30, λογο 12ριου ηχειου, κανει μεγαλη διαφορα στην βαθυτητα του ηχου κατ εμε. Εαν μπορουσες να πας στα 650ευ (Ελλαδα) τοτε θα σου ελεγα να χτυπησεις ασυζητητι τον Laney LC30II. Εκει πραγματικα παιρνεις ενισχυτη για πολλα χρονια... που καλυπτει ολες σχεδον τις αναγκες (εκτος απο το ΟΑΚΑ).


Συμφωνώ για τα ντεσιμπελ έτσι ειναι. Εγώ 20 βαττ έχω ειναι και η ενταση ειναι τρομαχτικη!!!

Αλλα ο LC-30 ίσως να μην ικανοποιησει τα γουστα ενος κιθαριστα που θελει να παιζει και βρωμικα...

Και επισης έχει μονο gain & master volume  και οχι channel volume με αποτελεσμα να δυσκολευτείς να έχει καλό ήχο σε ανθρώπινες εντασεις. Εκτός αν παρεις χοτπλειτ το οποιο κανει οσο ο μισος ενισχυτης και τον ταλαιπωρεί απο οτι λένε πολυ και άσκοπα. Όσα βαττ χρειαζεται τόσα παρε... 15 σε λαμπα ειναι μπολικα για τα περισσοτερα λαιβ μαγαζια...

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #15 στις: 20/01/06, 00:18 »
Μεταξυ των δυο θα επαιρνα τον Κλασσικ 30, λογο 12ριου ηχειου, κανει μεγαλη διαφορα στην βαθυτητα του ηχου κατ εμε. Εαν μπορουσες να πας στα 650ευ (Ελλαδα) τοτε θα σου ελεγα να χτυπησεις ασυζητητι τον Laney LC30II. Εκει πραγματικα παιρνεις ενισχυτη για πολλα χρονια... που καλυπτει ολες σχεδον τις αναγκες (εκτος απο το ΟΑΚΑ).



Συμφωνώ για τα ντεσιμπελ έτσι ειναι. Εγώ 20 βαττ έχω ειναι και η ενταση ειναι τρομαχτικη!!!

Αλλα ο LC-30 ίσως να μην ικανοποιησει τα γουστα ενος κιθαριστα που θελει να παιζει και βρωμικα...

Και επισης έχει μονο gain & master volume  και οχι channel volume με αποτελεσμα να δυσκολευτείς να έχει καλό ήχο σε ανθρώπινες εντασεις. Εκτός αν παρεις χοτπλειτ το οποιο κανει οσο ο μισος ενισχυτης και τον ταλαιπωρεί απο οτι λένε πολυ και άσκοπα. Όσα βαττ χρειαζεται τόσα παρε... 15 σε λαμπα ειναι μπολικα για τα περισσοτερα λαιβ μαγαζια...


Ενα χρησιμο σαιτ για να λυσει αρκετες αποριες σε σχεση με τους μυθους/φιδια που κυκλοφορουν για τους ενισχυτες.... οπως τα Χοτπλεητ, τα Βατ κτλ κτλ...

http://www.guitarnuts.com/amps/myths.php

Tωρα οσο για τα βρωμικα και τον 30ρη λανευ... περι ορεξεως... ειναι θεμα γουστου το πιο βρωμικο μας αρεσει. Τωρα για την ενταση καναλιου/μαστερ/προενισχυτη... ενταση καναλιου/μαστερ ειναι το ιδιο πραγμα.  Και οπως λεει και το παραπανω σαιτ... οι εξασθενητες ισχυος ΔΕΝ χαλανε τον ενισχυτη... το να παιζεις στο 10 επειδη εχεις εξασθενητη, τον χαλαει, αλλα θα χαλαγε ουτως η αλλως με ή χωρις εξασθενητη.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #16 στις: 20/01/06, 00:45 »
Καναονικα δεν θα τον ανεφερα αλλα σε περιπτωση που μπορεις να δωσεις λεφτα υπαρχει μια λυση, που και 12" ηχειο θα εχεις και disrtotion που φτανει μεχρι hard rock...

Λεγεται Cornford Harlequin...

6 watt Class A
Τελικη λαμπa: 1 x EL-84  
Προενισχυση: 2 x 12AX7  
Ηχειo: 12" Celestion Vintage 30
All Hand-wired, no PCBs (Εξ' ολοκληρου Χειροποιητος)

Το προβλημα ειναι οτι αφ'ενος δεν πωλειται στην Ελλαδα και αφ'εταιρου η τιμη του, που αγγιζει τα 900Ευρω...

Αλλα απο προσωπικη αποψη ειναι ο τελειοτερος σε ηχo λαμπατος ενισχυτης για σπιτι και το γεγονος οτι ειναι μονο 6W ακυρωνει την αναγκη αγορας ενος Hotplate...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #17 στις: 20/01/06, 17:10 »
ο Harlequin ειναι ο απολυτος ενισχυτης για σπιτι.. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ηχος..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #18 στις: 20/01/06, 17:41 »
Μεταξυ των δυο θα επαιρνα τον Κλασσικ 30, λογο 12ριου ηχειου, κανει μεγαλη διαφορα στην βαθυτητα του ηχου κατ εμε. Εαν μπορουσες να πας στα 650ευ (Ελλαδα) τοτε θα σου ελεγα να χτυπησεις ασυζητητι τον Laney LC30II. Εκει πραγματικα παιρνεις ενισχυτη για πολλα χρονια... που καλυπτει ολες σχεδον τις αναγκες (εκτος απο το ΟΑΚΑ).



Συμφωνώ για τα ντεσιμπελ έτσι ειναι. Εγώ 20 βαττ έχω ειναι και η ενταση ειναι τρομαχτικη!!!

Αλλα ο LC-30 ίσως να μην ικανοποιησει τα γουστα ενος κιθαριστα που θελει να παιζει και βρωμικα...

Και επισης έχει μονο gain & master volume  και οχι channel volume με αποτελεσμα να δυσκολευτείς να έχει καλό ήχο σε ανθρώπινες εντασεις. Εκτός αν παρεις χοτπλειτ το οποιο κανει οσο ο μισος ενισχυτης και τον ταλαιπωρεί απο οτι λένε πολυ και άσκοπα. Όσα βαττ χρειαζεται τόσα παρε... 15 σε λαμπα ειναι μπολικα για τα περισσοτερα λαιβ μαγαζια...


Ενα χρησιμο σαιτ για να λυσει αρκετες αποριες σε σχεση με τους μυθους/φιδια που κυκλοφορουν για τους ενισχυτες.... οπως τα Χοτπλεητ, τα Βατ κτλ κτλ...

http://www.guitarnuts.com/amps/myths.php

Tωρα οσο για τα βρωμικα και τον 30ρη λανευ... περι ορεξεως... ειναι θεμα γουστου το πιο βρωμικο μας αρεσει. Τωρα για την ενταση καναλιου/μαστερ/προενισχυτη... ενταση καναλιου/μαστερ ειναι το ιδιο πραγμα.  Και οπως λεει και το παραπανω σαιτ... οι εξασθενητες ισχυος ΔΕΝ χαλανε τον ενισχυτη... το να παιζεις στο 10 επειδη εχεις εξασθενητη, τον χαλαει, αλλα θα χαλαγε ουτως η αλλως με ή χωρις εξασθενητη.



Δε καταλαβαινω γιατι να παρεις εναν ενισχυτη ο οποιος πρεπει να τσιτωθει με χοτπλειτ αντι να παρεις κατι που μπορεις να το "ανοιξεις" χωρις να κουφαθεις...

Επισης το να παιζεις το ενισχυτη στο φουλ εσυω και με dummy load προκαλει φθορά. Οι μαρσαλ οπως ειπα εχουν τετοιο συστημα master volume-channel volume-gain που θα βγαλουν ωραια βρωμια χωρις να πρεπει να κουφαθεις.

Και εννοειται πως ο καλος ηχος ειναι υποκειμενικός. Απλά ο LC-30 δεν εχει σχέση με τον κλασσικο ήχο-roar των Μαρσαλ (λαμπάτους απο μικρους εως και στακ). Ειναι αυτό που λενε μερικοι πιο καταλληλος για vintage ηχους.

Ο LC-15 μαλλον ειναι μια καλή επιλογη γιατι ειναι μικρος πολυ πρακτικός και κουβαλιεται πολυ ευκολα. Μπορεις παντα να βαλεις ενα μικροφωνο για λαιβ. Αλλα εχει μονο ενα καναλι...


Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #19 στις: 20/01/06, 18:12 »
Μεταξυ των δυο θα επαιρνα τον Κλασσικ 30, λογο 12ριου ηχειου, κανει μεγαλη διαφορα στην βαθυτητα του ηχου κατ εμε. Εαν μπορουσες να πας στα 650ευ (Ελλαδα) τοτε θα σου ελεγα να χτυπησεις ασυζητητι τον Laney LC30II. Εκει πραγματικα παιρνεις ενισχυτη για πολλα χρονια... που καλυπτει ολες σχεδον τις αναγκες (εκτος απο το ΟΑΚΑ).



Συμφωνώ για τα ντεσιμπελ έτσι ειναι. Εγώ 20 βαττ έχω ειναι και η ενταση ειναι τρομαχτικη!!!

Αλλα ο LC-30 ίσως να μην ικανοποιησει τα γουστα ενος κιθαριστα που θελει να παιζει και βρωμικα...

Και επισης έχει μονο gain & master volume  και οχι channel volume με αποτελεσμα να δυσκολευτείς να έχει καλό ήχο σε ανθρώπινες εντασεις. Εκτός αν παρεις χοτπλειτ το οποιο κανει οσο ο μισος ενισχυτης και τον ταλαιπωρεί απο οτι λένε πολυ και άσκοπα. Όσα βαττ χρειαζεται τόσα παρε... 15 σε λαμπα ειναι μπολικα για τα περισσοτερα λαιβ μαγαζια...


Ενα χρησιμο σαιτ για να λυσει αρκετες αποριες σε σχεση με τους μυθους/φιδια που κυκλοφορουν για τους ενισχυτες.... οπως τα Χοτπλεητ, τα Βατ κτλ κτλ...

http://www.guitarnuts.com/amps/myths.php

Tωρα οσο για τα βρωμικα και τον 30ρη λανευ... περι ορεξεως... ειναι θεμα γουστου το πιο βρωμικο μας αρεσει. Τωρα για την ενταση καναλιου/μαστερ/προενισχυτη... ενταση καναλιου/μαστερ ειναι το ιδιο πραγμα.  Και οπως λεει και το παραπανω σαιτ... οι εξασθενητες ισχυος ΔΕΝ χαλανε τον ενισχυτη... το να παιζεις στο 10 επειδη εχεις εξασθενητη, τον χαλαει, αλλα θα χαλαγε ουτως η αλλως με ή χωρις εξασθενητη.



Δε καταλαβαινω γιατι να παρεις εναν ενισχυτη ο οποιος πρεπει να τσιτωθει με χοτπλειτ αντι να παρεις κατι που μπορεις να το "ανοιξεις" χωρις να κουφαθεις...

Επισης το να παιζεις το ενισχυτη στο φουλ εσυω και με dummy load προκαλει φθορά. Οι μαρσαλ οπως ειπα εχουν τετοιο συστημα master volume-channel volume-gain που θα βγαλουν ωραια βρωμια χωρις να πρεπει να κουφαθεις.

Και εννοειται πως ο καλος ηχος ειναι υποκειμενικός. Απλά ο LC-30 δεν εχει σχέση με τον κλασσικο ήχο-roar των Μαρσαλ (λαμπάτους απο μικρους εως και στακ). Ειναι αυτό που λενε μερικοι πιο καταλληλος για vintage ηχους.

Ο LC-15 μαλλον ειναι μια καλή επιλογη γιατι ειναι μικρος πολυ πρακτικός και κουβαλιεται πολυ ευκολα. Μπορεις παντα να βαλεις ενα μικροφωνο για λαιβ. Αλλα εχει μονο ενα καναλι...




Ma to thema einai oti gia na min exw hotplate tha prepei na paw sta 2W to poly... opote ti 15 ti 30 ti 50 kat eme. Twra mipws sigkrineis ton VC30 me toys Marshall? Giati o LC30 exei marhall-esque overdrive kanali, enw o VC30 exw Vox-ish kanali. Sto lew giati eixa DSL401-C30-LC30-DSL50-LC15-VC30  taytoxrona sto idio studio kai ekana peiramata gia kana 3wro

Kai kati asxeto...

epai3a prosfata me enan Cornford RK100 (100W head), o opoios... ekane MIA XARA gia spiti. Epaize apsoga se oti entasi kai ean ton eixes, opote pragmatika... mono me to ayti tha katalaveis ean kanei gia spiti h` oxi o amp poy thes kai oxi apo ta W.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος MoJim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #20 στις: 20/01/06, 19:06 »
Παιδια πρωτα ευχαριστω για τις απαντησεις σας και σορυ που δεν απαντησα χθες αλλα ο υπολογιστης μου ειχε ενα προβλημα που τωρα λυθηκε.Λοιπον να πω οτι ρωτησα για τον vc15 και οχι για τον lc15 γιατι αφενος η διαφορα τους σε χρηματα ειναι μικρη και αφετερου εχει παρει παρα πολυ καλα σχολια(απο περιοδικα κτλ).Εγω προσωπικα δεν τον εχω ακουσει γιατι δεν τον εχω βρει στη θεσ/νικη που μενω.math2014 εχω ακουσει τον lc30 και πραγματικα μου αρεσε παρα πολυ αλλα ξεφευγει και δεν εχω να δωσω πανω απο 450-500 ευρο.Μηπως ξερει καποιος που μπορω να δοκιμασω καποιους μικρους λαμπατους των 2-5 W στη θεσ/νικη γιατι αυριο το πρωι θα ειμαι στη γυρα για δοκιμες. 
Για αυτον  http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-187127.html γνωριζετε τιποτα.Μου φαινεται αρκετα καλος και φνηνος αλλα νομιζω οτι παραγεται στην Κινα
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/06, 19:16 από MoJim »

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #21 στις: 20/01/06, 19:43 »
Αποψη μου ειναι οτι θα ηταν λιγο καλυτερος ο 30.
Σε ποσα λεφτα σου τον δινουν;

Επισης μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι η ταξη του ενισχυτη(π.χ. Α, Α/Β κλπ).


Βασικα η Α και η Α/Β ειναι ο τροπος που λειτιυργουν οι λαμπες.
ΣΤην Α/Β η λαμπα μενει "ανενεργη" καθε φορα που δεν περναει σημα απο αυτην, καθε φορα που δεν παιζεις δηλαδη, οταν παιξεις μια νοτα
τοτε περναει σημα, ανοιγει η διοδος της λαμπας και μεταφερει το σημα που βγαινει ως ηχος.
Η διαδικασια αυτη βεβαια γινεται σε λιγοτερο απο 0.000001 χιλιοστα του δευτερολεπτου.

Στην ταξη Α το ρευμα περναει μονιμως μεσα απο τις λαμπες ειτε παιζουμε ειτε οχι.
Απλα οταν παιζεις αυξανεται λιγο το response του ενισχυτη.

Στην ταξη Α/Β εχεις περισσοτερες δυναμικες και μπορεις καλυτερα να τις ελεγξεις. Επισης ειναι πιο ευκολο να δωσεις drive στον ενισχυτη.
Στην Α εχεις μεγαλυτερη λεπτομερεια και ευκρινεια στο χερι οταν παιζεις, περισσοτερο clarity, ειναι πιο γρηγοροι και πιο faster response απο οτι οι
Α/Β ενισχυτες, αλλα ειναι λιγο πιο δυσκολο να δωσεις drive σε ενα ταξης Α.
Απο την αλλη ειναι δυσκολο να βρεις true class A ενισχυτη.
Οι πραγματικοι class A ενισχυτες χαρακτηριζονται απο το γεγονος οτι ειναι single ended, εχουν δηλαδη μονο μια λαμπα εξοδου.
True class A ειναι και οι parallel single ended.
Ενισχυτες που ως κατασκευαστικο κυκλωμα εχουν δυο εξοδους με μια λαμπα στην καθε εξοδο, που καταληγουν σε ενα κοινο output σε μεγαφωνο.
Οι υπολοιποι κατασκευαστες που φτιαχνουν ταξης Α, αλλα χρησιμοποιωντας πανω απο μια λαμπα, ειτε ειναι cathode biased, δηλαδη ειναι κλειδωμενο το
output bias της καθε λαμπας, σε ενα ποσοστο που να μοιαζει με class A, ειτε κανουν ανορθωση στο κυκλωμα σε περισσοτερα volt, ωστε να
"σπρωξουν" τις λαμπες να δουλευουν σαν ταξη Α.
Αυτο ειναι και καλο και κακο.
Το Rambler της Carr π.χ. ειναι Α cothode biased ομως, αλλα εφοσον περναει συνεχως ρευμα στις λαμπες θα περιμενες να ειναι
"γρηγορος" σαν ενισχυτης.
Αντιθετως. Ειναι απο τους πιο αργους και δυσκολους ενισχυτες.
Οταν ομως ανοιγες το Volume, πανω η κοντα στη μεση, μεγαλωνε το ποσοστο ρευματος που περνουσε απο τις λαμπες
και τοτε επαιζε "γρηγορος" με μεγαλη ευαισθησια
στο χερι, αλλα δεν γινεται καθε φορα που ηθελα να παιξω, να πεφτουν και απο μερικα cd απο τα ραφια.

Επαναλαμβανω ομως οτι η true class A ειναι μονο με μια λυχνια.
Στην Α εχεις περισσοτερο high fidelity ηχο, αν σε βοηθαει αυτο.
Επισης να βρεις ενισχυτη class A πανω απο 30-35watt ειναι δυσκολο.
Στην ταξη Α οι εντασεις ειναι πολυ πιο δυνατες, λογω συνεχους ροης.
Αν ακουσεις το Coyote της Mojave π.χ. θα καταλαβεις.
Ειναι 15W και ειναι ο main amp στα live του Gibbons με τους ZZ Top.
Αυτο τα λεει ολα πιστευω...
Επειδη ομως οπως ειπα περναει συνεχως ρευμα, στην Α οι λαμπες χρειαζονται αλλαγη πιο γρηγορα απο ο,τι στην Α/Β.
Για να μην μπερδευεσαι, κοιτα με τι ενισχυτες παιζουν οι κιθαριστες των οποιων λατρευεις τον ηχο και
αν ειναι class A η A/B.
Ετσι πιστευω οτι θα βρεις πιο γρηγορα ακρη.



10++++++
Πολυ καλο ποστ......

Τωρα που μαθαμε τη διαφορα class a, class a/b ειναι η στιγμη να οδηγηθουμε στο επομενο λογικο βημα.....οι class a ειναι για καθαρα και οι class a/b εχουν μεταλ ηχο.... ;) ;) ;) ;) ;)  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Για οσους εχουν την υπομονη και την επιμονη ιδου ακομα ενα πολυ καλο αρθρο απο το μαστορα Randall Smith περι class (οχι αυτο της Monica Bellucci)

http://www.mesaboogie.com/US/Smith/ClassA-WebVersion.htm

Οσον αφορα το αρχικο ποστ προσωπικα θα προτιμουσα τον peavey (αν και ο laney ειναι πολυ καλος ενισχυτης)....Μην κρινετε εναν ενισχυτη με μοναδικο κριτηριο το ΠΟΣΟ γκαζι εχει...εχει γκαζι?? ουγκ ...ειναι καλος....στο κατω κατω της γραφης κοτσαρετε του ενα overdrive pedal και εχετε οσο γκαζι θελετε (ο ZW τι νομιζετε οτι κανει????) Περαν των καθαρα ηχητικων λογων για τον οποιο προτιμω τον peavey λοιπον, ενας επιπλεον λογος ειναι το μεγαλυτερο headroom που εχει και που νομιζω θα σου φανει χρησιμο καποια στιγμη που θα παιξεις live.........

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #22 στις: 23/01/06, 05:18 »
Λοιπον να πω οτι ρωτησα για τον vc15 και οχι για τον lc15 γιατι αφενος η διαφορα τους σε χρηματα ειναι μικρη και αφετερου εχει παρει παρα πολυ καλα σχολια(απο περιοδικα κτλ)...


Τιμες Thomann παντα...

Laney VC-15 = 389 Ευρω
Laney LC-15 = 266 Ευρω

Το καλο με τον VC ειναι το FX Loop που στην LC σειρα βρισκεται στα 30W μοντελα και πανω...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος MoJim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #23 στις: 23/01/06, 11:20 »
sorry και παλι δικια μου παραλειψη, μιλαω για τον lc15r. Πηγα στον νακα και τον ακουσα και πιστευω οτι υποφερεται η ενταση του στο σπιτι(οταν τον εχεις καπου στο 5) αλλα τον vc15 δεν τον ειχε και δεν ηξερε αν θα ερθει.Περιτο να πω οτι η διαφορα απο τον δικο μου 15αρη ειναι χαοτικη.
Να ρωτησω και κατι ακομα...
αν θελω να αλλαξω το 10'' ηχειο με 12'' γινεται;

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
« Απάντηση #24 στις: 23/01/06, 12:18 »
sorry και παλι δικια μου παραλειψη, μιλαω για τον lc15r. Πηγα στον νακα και τον ακουσα και πιστευω οτι υποφερεται η ενταση του στο σπιτι(οταν τον εχεις καπου στο 5) αλλα τον vc15 δεν τον ειχε και δεν ηξερε αν θα ερθει.Περιτο να πω οτι η διαφορα απο τον δικο μου 15αρη ειναι χαοτικη.
Να ρωτησω και κατι ακομα...
αν θελω να αλλαξω το 10'' ηχειο με 12'' γινεται;

Μονο με εξτρα καμπινα 1x12" δυστυχως. O LC15R εχει FX loop. Εαν μπορουσες να ανεβεις μεχρι τον  LC30/VC30 θα δεις μεγαλη διαφορα.
Downhill mountain biking :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
10399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/07, 13:27
από sliv22
1 Απαντήσεις
2459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/06, 15:14
από Fuzz
8 Απαντήσεις
4536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/07, 10:33
από Fteo
37 Απαντήσεις
16757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/09, 10:54
από Βραζίλης
28 Απαντήσεις
8388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/08, 13:55
από Kiratzoharris
7 Απαντήσεις
4343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/11, 21:45
από denisgiann
11 Απαντήσεις
4123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 10:37
από avatar_k83
10 Απαντήσεις
6837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/08, 15:15
από studio54
11 Απαντήσεις
4078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 18:56
από GreekDudeCovers
2 Απαντήσεις
2879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/11, 15:40
από Ibanezακιας