Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Μαγνήτες και ηλεκτρικά

αναβαθμιση κιθαρας

(1/5) > >>

@wolf:
γεια χαρα σε ολους τους συμφορουμιτες και καλως σας βρηκα. συγχαρητηρια καταρχην σε ολα τα παιδια μεσα στο φορουμ για την υπεροχη δουλεια και τις γνωσεις που μοιραζουν. με λενε Σπυρο και στα 44 μου ειπα επιτελους να πραγματοποιησω το παιδικο μου απωθημενο και να μαθω κιθαρα σαν ενασχοληση για χομπυ. κανω ηδη μαθηματα εδω και 4 μηνες με δασκαλο με μια harley benton sc-500 κι ενα ενισχυτακι επισης harley benton hb-10g. στο θεμα μας τωρα. πριν λιγο καιρο ενας φιλος εφυγε μονιμα για αμερικη και μου χαρισε μια epiphone https://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard.htm απο την οποια ειχε βγαλει τους stock μαγνητες για να βαλει καλυτερους κατι που τελικα δεν εκανε ποτε μιας και οι καινουριοι μαγνητες περαστηκαν σε επισης καινουρια κιθαρα. το σκεπτικο του λοιπον ηταν μιας και η κιθαρα δεν μου κοστισε τιποτα και απο οτι μου ειπε προκειται για πολυ ποιοτικο οργανο σε αυτες τις τιμες να δωσω μεχρι 200 ευρω και να κανω ενα upgrade στην κιθαρα αλλαζοντας μαγνητες και βαζοντας locking κλειδια κι ετσι θα εχω ενα οργανο μεγαλυτερης αξιας για πολυ καιρο. γνωμη του ειναι να μην παω σε πολυ ακριβα brands μαγνητων μιας και υπαρχουν πολυ φθηνοτερες και ποιοτικοτατες λυσεις στα μισα χρηματα. μου προτεινε λοιπον


tonerider-alnico ii classic/alnico iv classic
η
irongear-tesla shark/blues engine


προσανατολισμος μουσικης classic rock-rock ballands- progr rock και καποια κομματια προς hard rock. ακομα θελοντας να γνωριζω και τα effects σιγα σιγα θα αγορασω και το marshall code 25 και μεχρι εκει. τι λετε λοιπον αξιζουν αυτες οι αναβαθμισεις στην συγκεκριμενη κιθαρα? σας ευχαριστω και παλι καλως σας βρηκα

panixgr:
3η επιλογή κράτα τους μαμίσους, και βάζεις άλλους όταν θα ξέρεις τι ακριβώς ήχο θες (για μένα άχρηστη κίνηση αν η κιθαρα σου αρέσει)...

δηλ δεν είπες ΤΙ δεν σου αρέσει απο τους μαμίσους, τι θες να αλλάξεις στον ήχο τους.

@wolf:

--- Παράθεση από: panixgr στις 18/03/18, 13:42 ---3η επιλογή κράτα τους μαμίσους, και βάζεις άλλους όταν θα ξέρεις τι ακριβώς ήχο θες (για μένα άχρηστη κίνηση αν η κιθαρα σου αρέσει)...

δηλ δεν είπες ΤΙ δεν σου αρέσει απο τους μαμίσους, τι θες να αλλάξεις στον ήχο τους.

--- Τέλος παράθεσης ---


εμενα προσωπικα δεν με χαλαει τιποτα μιας και δεν γνωριζω και πολλα. απλα η κιθαρα δεν εχει πανω ουτε καν τους στοκ μαγνητες οι οποιοι δεν ξερω καν που βρισκονται. δεν μου τους εδωσε μαζι με την κιθαρα. τους ειχε βγαλει καποιο καιρο πισω για να περασει τους αλλους και μετα η κιθαρα εμεινε ετσι γιατι καπακι πηρε την καινουρια και τους περασε εκει. οι στοκ αγνοουνται

vegos:

--- Παράθεση από: [member=17520]wolf[/member] στις 18/03/18, 17:51 ---εμενα προσωπικα δεν με χαλαει τιποτα μιας και δεν γνωριζω και πολλα. απλα η κιθαρα δεν εχει πανω ουτε καν τους στοκ μαγνητες οι οποιοι δεν ξερω καν που βρισκονται. δεν μου τους εδωσε μαζι με την κιθαρα. τους ειχε βγαλει καποιο καιρο πισω για να περασει τους αλλους και μετα η κιθαρα εμεινε ετσι γιατι καπακι πηρε την καινουρια και τους περασε εκει. οι στοκ αγνοουνται
--- Τέλος παράθεσης ---

Μόλις άκουσα κάτι Toneriders να σε φωνάζουν  ;D ;D ;D

@wolf:

--- Παράθεση από: vegos στις 18/03/18, 19:21 ---
--- Παράθεση από: [member=17520]wolf[/member] στις 18/03/18, 17:51 ---εμενα προσωπικα δεν με χαλαει τιποτα μιας και δεν γνωριζω και πολλα. απλα η κιθαρα δεν εχει πανω ουτε καν τους στοκ μαγνητες οι οποιοι δεν ξερω καν που βρισκονται. δεν μου τους εδωσε μαζι με την κιθαρα. τους ειχε βγαλει καποιο καιρο πισω για να περασει τους αλλους και μετα η κιθαρα εμεινε ετσι γιατι καπακι πηρε την καινουρια και τους περασε εκει. οι στοκ αγνοουνται
--- Τέλος παράθεσης ---

Μόλις άκουσα κάτι Toneriders να σε φωνάζουν  ;D ;D ;D



εδω ειμαι περαστε!!!  :guitar


οποτε θεωρω οτι η επιλογη tonerider-alnico ii classic/alnico iv classic ειναι μια φθηνη και αξιολογη επιλογη για την περιπτωση μου 


--- Τέλος παράθεσης ---

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View