Αποστολέας Θέμα: ΟΙ "OVER THE RAINBOW" ΣΤΟ GAGARIN ΣΤΙΣ 19/10/2009 (J.Blackmore)  (Αναγνώστηκε 4814 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλησπέρα αγαπητοί φίλοι...
Για όσους δεν το πήραν είδηση σας ανακοινώνω οτι το project "over the Rainbow" περνάει απο τη χώρα μας στις 19/10/2009 στο Gagarin (μια μέρα πριν παίζουν Θεσ/κη - sorry δεν θυμάμαι το venue)
Οι "over the rainbow" για όσους δεν γνωρίζουν αποτελούνται απο  πρώην μέλη της θρυλικής μπάντας των 70's με μια μικρή (ο θεός να την κάνει) διαφορά: στη κιθάρα είναι ο γιός του R.Blackmore o Jurgen Blackmore ..κατά τα άλλα το διόλου ευκαταφρόνητο lineup αποτελείται

Joe Lynn Turner - Vocals
Bobby Rondinelli - Drums
Greg Smith - Bass
Paul Morris - Keyboards

Oι 2 πρώτοι γνωστή απο τη σύνθεση των Rainbow κατα τη δεκαετία των 80's ενώ οι δύο τελευταίοι απο τους πιο "πρόσφατους" Rainbow των 90΄s

Για να προλάβω πολλούς φίλους - αρπαχτή ή όχι - θα παρευρεθώ μόνο και μόνο για συναισθηματικούς λόγους. (πάντως 2-3 live τους που έχω ακούσει είναι αξιοολογότατα)

Το πιθάνότερο setlist:

Intro
Tarot Woman
Kill The King
Street Of Dreams
Man On The Silver Mountain
Death Alley Driver
I Surrender
Stone Cold
Drum Solo
Stargazer
Since You've Been Gone >
All Night Long
Long Live Rock & Roll

Όσοι πιστοί προσέλθετε...εγώ θα είμαι απο νωρίς εκεί.....

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ "OVER THE RAINBOW" ΣΤΟ GAGARIN ΣΤΙΣ 19/10/2009 (J.Blackmore)
« Απάντηση #1 στις: 12/10/09, 23:46 »

Για να είμαι οκ με όλους σας..οι μέρες των συναυλιών:

18/10/2009 – Principal Theater, Θεσσαλονίκη
19/10/2009 – Gagarin 205, Αθήνα
21/10/2009 - πνευματικό κέντρο Ιωαννίνων, Ιωάννινα

 

Πληροφορίες 210-6465000 και www.musicboxproductions.gr

Thanks...

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ "OVER THE RAINBOW" ΣΤΟ GAGARIN ΣΤΙΣ 19/10/2009 (J.Blackmore)
« Απάντηση #2 στις: 19/10/09, 12:19 »
Σημερα είναι οι μεγάλη μέρα!!!Ενα παιδικό όνειρο πραγματοποιήται,έστω και χωρίς τον ritchie(Μεγάλο πλήγμα αλλά δεν πειράζει)...Φύγαμεεεεεεεεεεεε!!!
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ "OVER THE RAINBOW" ΣΤΟ GAGARIN ΣΤΙΣ 19/10/2009 (J.Blackmore)
« Απάντηση #3 στις: 21/10/09, 13:26 »
Όποιος δεν πήγε...απλά...είναι αξιος της μοίρας τους. Έσπερναν οι Rainbow. Φοβερός JLT και γενικά μια κεφάτη παρέα που έδωσε ρέστα. Ο Jurgen Blackmore αρκετά πιοο επικοινωνιακός από τον father του, χαμογελούσε αρκετά...Ήταν φανταστηκά!Βγήκαμε και φώτο με τον Bobby Rondinelli (drummer) και υπέγραψε και αυτόγραφο!
We must be over the Rainbow (the Rainbow, the Rainbow)...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/10/09, 13:29 από MakisSRV »
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος StageMaster

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • !!!!
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ "OVER THE RAINBOW" ΣΤΟ GAGARIN ΣΤΙΣ 19/10/2009 (J.Blackmore)
« Απάντηση #4 στις: 22/10/09, 12:10 »
Τους ειδα χθες στα Γιαννενα.
Οι της παλιας μπαντας ηταν πολυ καλοι και δικαιολογησαν τη παρουσια τους στους θρυλικους Rainbow.Ειδικα ο Turner αλωνιζε στη σκηνη και ξεσηκωνε το κοσμο συνεχεια.Ανταπεδωσε το κοινο,κατι που αρεσε σ ολη τη μπαντα και φανηκε απ το κεφι και την αποδοση τους.Τονισε επισης οτι περνανε πιο καλα απ'οτι σε Αθηνα-Θεσ/νικη,ενω αναφερθηκε και στο ποσο τους αρεσε γενικοτερα η πολη και τα μερη εδω πανω."Γεννηθηκα σε λαθος μερος" ειπε χαρακτηριστικα.Συμβαλουν και αυτα στο γενικο πλαισιο μιας εμφανισης και οντως,ατομα που βρεθηκαν στη Θεσ/νικη ειπαν πως μονο ο ηχος ηταν καπως καλυτερος εκει,σα παρουσια στα Γιαννενα ηταν πολυ ανωτεροι.
Ο Jurgen Blackmore ομως ηταν λιγος μπροστα τους.Καμια σχεση φυσικα με το πατερα του εκτος απ'τα χαρακτηριστικα του προσωπου του να μας τον θυμιζουν.Φιλικοτατος με το κοσμο,γελαγε,χειροκροτουσε,πηγαινε κοντα να σφιξει τα χερια των παιδιων αλλα απο παιξιμο...οχι τοσο για λαθη και φαλτσα που ηταν πολλα,αυτα θα συμβουν σε live εμφανιση,αλλα δεν εχει feeling,δυναμικες,πραγματα που σε τετοιο επιπεδο ειναι ανεπιτρεπτο να μην υπαρχουν.Βαρια πολυ η φανελα του πατερα του,πολυ δυσκολο να τη σηκωσει,δε τοχει καλα το αθλημα.

Πολυ τιμια η προσπαθεια κατα γενικη ομολογια.
Τα ευσημα στο Γιωργο Γακη που μεσολαβησε και στο παρελθον αλλα και θα συνεχισει για να ερχονται ονοματα τετοιας εμβελειας και σε επαρχιακες πολεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/09, 12:23 από StageMaster »
Keep on Rockin'

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: ΟΙ "OVER THE RAINBOW" ΣΤΟ GAGARIN ΣΤΙΣ 19/10/2009 (J.Blackmore)
« Απάντηση #5 στις: 22/10/09, 21:09 »
Εγώ τους είδα Αθήνα. Μεγάλη εκπληξεις, τουλάχιστον κατά την άποψή μου, είχε το set. Σε καμία περίπτωση δεν περίμενα να ξεκινήσει το set με Tarot Woman και στα καπάκια Kill the king!!!
Γενικότερα, είχα μία απορία από πριν σχετικά με 2 πράγματα:
1. Πως θα είναι στημένο το set από την στιγμή που hits είναι πολλά κομμάτια από την εποχή του Dio και ουσιαστικά μόλις 2 από την υπόλοιπη περίοδο του group;
2. Πως θα αποδώσει ο Turner τα τραγούδια που έχει ηχογραφήσει ο Dio; Σίγουρα μιλάμε για διαφορετικές χροιές, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. O Turner έχει έναν λίγο πιο pop προσανατολισμό στην φωνή την στιγμή που ο Dio είχε πιο επικό στήσιμο.

Στο πρώτο ερώτημα η απάντηση ήταν ολίγον τι αποστομωτική. Αφού ξεκίνησαν με τα κομμάτια που έγραψα πιο πάνω, μας έπαιξαν 5-6 από την δεύτερη περίοδο του συγκροτήματος, τα οποία τα ήξεραν πολλοί μεν (δυστυχώς δεν συγκαταλέγομαι σε αυτούς), χωρίς όμως "καθολική" συμμετοχή. Η επιστροφή στα hits των Rainbow έγινε με το Man on the silver mountain. Εκεί είχαμε καθολικότατη συμμετοχή!!! Γενικότερα έδωσαν μία εντύπωση ότι τα πιο χτυπητά κομμάτια διαφυλάχτηκαν να παιχτούν σε σημεία του live που να χτυπήσουν τον κόσμο "κατάμουτρα" (Stargazer μετά το drum solo, Gates of Babylon στο δεύτερο encore, Since you 've been gone & Long Live Rock n' Roll για κλείσιμο).

Στο δεύτερο ερώτημα δεν μπόρεσα να πάρω συγκεκριμένη απάντηση. Λίγο το ότι στα κομμάτια εποχής Dio ούρλιαζα (sic), λίγο το ότι ούρλιαζαν και πολλοί άλλοι μαζί μου συμπεριλαμβανομένου του αδερφού μου που ήταν ακριβώς δίπλα μου, λίγο του ότι μεγάλα μέρη από τα κομμάτια τα έδινε στα κοινό ο Turner, δεν με άφησαν να σχηματίσω σαφή γνώμη. Από όσο κατάφερα να ακούσω (ευθύνες κόσμου και ηχολήπτη όχι Turner) ήταν πολύ καλός!!!

Από θέμα ήχου, από το πέμπτο τραγούδι και μετά ακούγαμε ξεκάθαρα κάθε ένα όργανο με μία εξαίρεση που και που στα πλήκτρα. Μέχρι εκεί, υπήρχαν κάποια θέματα τα οποία όμως είναι λογικά λόγω συμμετοχής του κόσμου...

Όσον αφορά τον Jurgen Blackmore, εμφανισιακά μοιάζει στον πατέρα του. Παικτικά όχι και τόσο. Δυστυχώς περίμενα να δω κάτι πιο κοντινό στην σκηνική παρουσία του πατέρα του όσο ήταν στους Rainbow που αλώνιζε λίγο πάνω στην σκηνή, καθώς επίσης περίμενα να δω έναν Blackmore να "πέφτει" πάνω στις χορδές όπως έκανε τότε ο πατέρας του, αλλά δεν τον είδα. Πολύ καλός κιθαρίστας ο Jurgen, αλλά δυστυχώς αυτό που ακολουθεί το "Jurgen" του ανεβάζει πολύ ψηλά τον πήχη, σε ύψη που δεν φτάνει.


StageMaster, ακριβώς τα ίδια είπε και στην Αθήνα. Για την ωραία κουζίνα, για τον Παρθενώνα, για τις ελληνίδες κλπ κλπ κλπ κλπ. Κοινώς, αυτά του είπαν να λέει, αυτά λέει....!!!  ;D ;D ;D
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: ΟΙ "OVER THE RAINBOW" ΣΤΟ GAGARIN ΣΤΙΣ 19/10/2009 (J.Blackmore)
« Απάντηση #6 στις: 23/10/09, 14:40 »
StageMaster, ακριβώς τα ίδια είπε και στην Αθήνα. Για την ωραία κουζίνα, για τον Παρθενώνα, για τις ελληνίδες κλπ κλπ κλπ κλπ. Κοινώς, αυτά του είπαν να λέει, αυτά λέει....!!!  ;D ;D ;D

Βλέπω live εδώ και δεκαετίες. Αυτό το "χάϊδεμα" των αυτιών του κοινού από τους ξένους καλλιτέχνες (τι ωραία χώρα έχετε, τι ωραίο φαγητό, πόσο ξέρετε να εκτιμάτε την καλή μουσική, κλπ.) πάντοτε μου γύριζε τα έντερα γιατί ήταν τόσο μα τόσο ψεύτικο...
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
0 Απαντήσεις
1519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/05, 17:07
από pimami
15 Απαντήσεις
10459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
45 Απαντήσεις
17724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/07, 01:19
από dead_men_walking
8 Απαντήσεις
3889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 01:48
από jimmy 1916
5 Απαντήσεις
5006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 16:56
από agrammatos
9 Απαντήσεις
5847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 22:07
από ioannisperakopoulos
12 Απαντήσεις
6884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
13 Απαντήσεις
5359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/10, 12:46
από AtticanSky
8 Απαντήσεις
4427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/10, 02:05
από Theoharris