Αποστολέας Θέμα: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές  (Αναγνώστηκε 18540 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #25 στις: 24/09/12, 12:36 »
εδώ λέει πως ο Trirec θα βγει 29-12-2012

http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/bugera-trirec-infinium-100w-3-channel-tube-guitar-amplifier-head

για το Magician δε βρήκα τίποτα

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #26 στις: 24/09/12, 21:21 »
Αμήν... 0:)

Αποσυνδεδεμένος antonis_mh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • It's more than a feeling!!
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #27 στις: 25/09/12, 00:50 »
Θα τον περιμένουμε για πολύ ακόμα πιστεύω,με τόσες αναβολές που έχει πάρει!!  :(
https://www.facebook.com/infertilemetal
http://infertile.bandcamp.com/

LTD F-250 with Seymour Duncan Blackouts
ENGL Fireball 60
Custom Made 2x12 semi-closed cabinet with Celestion G12t75

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #28 στις: 25/09/12, 02:16 »
Δεν ξερω αν θα επιβιωσουν οι ενισχυτες της Bugera στην επομενη κατηγορια τιμες,που κινουνται τα καινουρια μοντελα

Αποσυνδεδεμένος theblind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #29 στις: 25/09/12, 03:30 »
Κρατάνε χαμηλά την τιμή. Είχα ρωτήσει στο DV247 προ δεκαμήνου για τον Trirec (γιατί φαντάσου τότε ήδη τον περιμέναμε) και μου είχαν δώσει τιμή 760 ευρώ.
Και έχει πολλά καλά χαρακτηριστικά.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #30 στις: 25/09/12, 04:25 »
Ναι αυτο λεω...σε αυτο το επιπεδο μπαινουν πλεον αρκετες ποιοτικες επιλογες....κ ας μην εχουν τοοοσα χαρακτηριστικα!!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #31 στις: 16/10/12, 20:48 »
Παιδια και αυτος ο νεος Μαρσαλ πολυ καλος μου ακουγεται!!!  :metal

Marshall DSL 15 Metal


http://www.dv247.com/guitars/marshall-dsl15c-guitar-valve-amp-combo--96787

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #32 στις: 16/10/12, 21:27 »
JVM μικρός είναι το θέμα να βγει... 8)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #33 στις: 04/11/12, 21:10 »
Σου αρεσε ομως ο JVM? Εγω τον δοκιμασα σε ολες τις εντασεις, δεν με ικανοποιησε στο heavy θεμα του ηχου, αλλα και γενικα καπως σκληροηχος και απομακρος σε καποια σημεια. Νομιζω, οτι ενας 900 τον εχει...ανετα σε punch και ενας DSL 50 σε ηχο, πανω κατω. Και οτι προτιμω το peavey XXX σε ολα (μα ολα) εκτος απο τα καθαρα...

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #34 στις: 10/12/12, 07:01 »
Μάγκες, νομίζω πως κυκλοφόρησε επιτέλους ο πολυπόθητος (για μένα τουλάχιστον) Bugera Trirec. Είδα προ ολίγων ημερών το βίντεο του Ola όπου τον δοκιμάζει:

Bugera Trirec - Metal



enjoy!  ;D ;D ;D

Επιεικώς θηρίο.... έχω τρελαθεί.... :P :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/12, 09:03 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #35 στις: 10/12/12, 11:21 »
Καθε φορα που βλεπω καινουριο μηνυμα σε αυτο το θεμα ευχομαι καποιος επιτελους να εχει κανει review του ironheart αλλα φευ!!!


Εδιτ:Σε ποιο βιντεο και με ποιον ενισχυτη ο Ολα εχει κακο ηχο,να το δω κ εγω ;D !!!

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #36 στις: 10/12/12, 14:55 »

Η αλήθεια είναι πως ο τύπος τους κάνει όλους να ακούγονται ένας κι ένας (γι'αυτό άλλωστε και του δανείζουν οι εταιρείες τόσα προϊόντα). Την εντύπωση μου όμως την είχα σχηματίσει από παλαιότερα, από βίντεο που μου είχε δείξει ο theblind.
Παράθεση
Εδιτ:Σε ποιο βιντεο και με ποιον ενισχυτη ο Ολα εχει κακο ηχο,να το δω κ εγω [/size] !!!

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #37 στις: 10/12/12, 17:36 »
Εμενα δεν μου αρεσε σε σχεσει με αλλους,εκτοσ απο το καθαρο που ειναι wow το modern μου ακουγεται πολυ fizzy,πολυ πριμομεσαιο ρε παιδι μου.
Το vintage καναλι μου αρεσε περισσοτερο. Για τα λεφτα του και τις λειτουργιες που εχει παντως τα σπαει.Νομιζω περιπου στα 700 ευρω.
Επισης μου 8υμιζει περισσοτερο ENGL παρα MESA.
O kaos sludge 15 kai o FBM 100 o Mark iv-v ειναι οτι ποιο εντυπωσιακο εχει κανει ο OLA μεχρι στιγμης!

Οσο για τον Laney
Fred Brum - Laney Ironheart 120

Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #38 στις: 10/12/12, 18:24 »
Καθε φορα που βλεπω καινουριο μηνυμα σε αυτο το θεμα ευχομαι καποιος επιτελους να εχει κανει review του ironheart αλλα φευ!!!

Άκουσα πριν κάνα μήνα την combo έκδοση του ironheart στο Νάκα στη Ναυαρίνου (για όποιον μένει Αθήνα και θέλει να τον ακούσει), ελπίζω να με συγχωρέσετε ( :P ) που δεν το ανέφερα πιο πριν αλλά είχα ξεχάσει το συγκεκριμένο thread! Προσωπικά για 'μένα ο ενισχυτής ήταν μια μεγάλη απογοήτευση! Να τονίσω πως τον δοκίμασα για κάνα 20λεπτο και είχα χρόνο να πειράξω τα πάντα και μπόρεσα να τον βάλω και αρκετά δυνατά ώστε να συγκρίνω τον ήχο που βγάζει όταν παίζει σε χαμηλές εντάσεις σε σχέση με τις ψηλές! To μόνο που μου άρεσε ήταν τα καθαρά του, το οποίο είναι λογικό σε λαμπάτους ενισχυτές! Από 'κει και πέρα το drive του δε μου άρεσε καθόλου, ασαφές, χωρίς όγκο και πολύ τζιτζίκοειδές, είτε σε μεγάλη ένταση έιτε σε μικρή! Eπιεικώς απαράδεκτο είναι για 'μένα το eq του, το οποίο προκαλεί σχεδόν ανύπαρκτες αλλαγές στον ήχο και το θεωρώ το μεγαλύτερο μειονέκτημα του ενισχυτή! Tραβόντας προς τα έξω τα knobs του eq όντως δίνει ένα ελάχιστο boost στη συγκεκριμένη συχνότητα αλλά είναι τόσο κακό το eq που κι αυτή η λειτουργία καταλήγει άχρηστη! Για το boost του είναι γνωστό, είναι απλά ένα clean boost της κακιάς ώρας που απλά βαβουριάζει περισσότερο τον ήχο, δηλαδή τι το ενεργοποιήσεις σε σόλο τι όχι διαφορά δεν θα δεις! Το knob dynamics κάνει καλή δουλειά, για 'μένα βέβαια δεν ξέρω για ποιό λόγο θα ήθελε κάποιος να μην το έχει στο τέρμα (για τα καθαρά; ποιός ξέρει)! Στο τέρμα ο ήχος είναι πιο γεμάτος και με περισσότερο "σώμα" και όγκο, είναι κάτι σαν το resonance που έχουν άλλοι ενισχυτές! Το knob για να ρυθμίζεις τα watts επίσης το βρήκα πολύ κακό και άχρηστο γιατί δεν κάνει αυτό που θα φανταζόταν κανείς! Δηλαδή χαμηλώνοντας το και ανεβάζοντας το master volume να παίρνεις πιο "στρογγυλό" distortion από τις pushαρισμένες τελικές και καλύτερο γενικότερα ήχο σε χαμηλές εντάσεις! Απλά λειτουργεί ως χαμηλού ευρούς volume! To knob tone λειτουργεί σωστά, κάπως σαν presence, και κάνει διαφορά στον ήχο! Επίσης τα knobs είναι πλαστικά (βέβαια και σε άλλους ενισχυτές είναι) και απλά ο ενισχυτής μου έδωσε την εντύπωση κάποιου πολύ φτηνιάρικου πράγματος, σαν παιχνίδι!

Ξέρω πως σας έκανα την καρδιά περιβόλι αλλά κι εγώ δεν περίμενα να είναι τόσο χάλια, ίσως χαλάστηκα περισσότερο επειδή είχα βάλει αρκετά ψηλά τον πήχη και περίμενα κάτι πολύ καλύτερο! Από κει και πέρα γούστα είναι αυτά και μπορεί να αρέσει σε κάποιον άλλον που θα τον ακούσει! Είχα παλαιότερα μια πολύ καλή λαμπάτη κεφαλή (Β-52 ΑΤ-100) και έχω δοκιμάσει αρκετούς high gain ενισχυτές, ο ironheart μου φάνηκε από τους χειρότερους, πιο κακός και από κάποιους φθηνότερους ενισχυτές που έχω δοκιμάσει!

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #39 στις: 10/12/12, 18:39 »
Οσο για τον Laney
Fred Brum - Laney Ironheart 120


Toν πάω πολύ τον Fred Brum, είναι καταπληκτικός τύπος, ωραίος και ιδιαίτερος παίκτης έχει πολύ γέλιο και μου αρέσει και η μουσική του πάρα πολύ...ΑΛΛΑ αποδείχτηκε μεγάλος κωλοτούμπας ;D Θέλετε κι απόδειξη; Ορίστε μια συνομιλία μας μέσω email (μη δώσετε βάση στα απαράδεκτα αγγλικά μου):


Hello Fred, i am Michael from Greece.

I want to buy a high gain tube head, i had one before, B-52 AT-100, but it was too heavy, i couldn't stand the lifting
(B-52 head was 25kg) so i sold it, sadly. I don't use so many effects, just the basic. I am on tight budget also,
so i am between 2 options, buying Laney Ironheart 60w (http://www.thomann.de/gr/laney_irt60h_ironheart.htm)
or ΑΜΤ Stonehead (http://www.thomann.de/gr/amt_stonehead_sh504.htm). I know Stonehead is not a tube
amp but from the videos i have seen so far from it, i think i like it. The question i want to ask you is the below:
Stonehead isn't a tube head BUT, does it sound like a tube amp? It's almost impossible to find it here in my country
and test/listen it (we don't have any AMT dealer here, so we will never have the amp here), so please answer me if
you could this little question and give me any other useful info about the amp. I asked Ola what would he prefer
between these 2 amps and he said he would choose Stonehead. Also do you have any sound experience from
Ironheart (it's 16kg and has built-in attenuator, i kinda liked it, too)?

Any help would be appreciated very much!!

Thanks in advance, Michael :)
_______________________________________________________________________________ ________________

Hi Michael,

I use it all the time, and I own a ton of tube heads. It doesn't sound "like a tube amp", especially as most tube amps are pretty much Soldano wannabes anyway when it comes to high gain, and I do own a Soldano myself. :) The tones are great and it's stupidly versatile, while the EQ range is very useful, so you're not stuck with some "magic EQ" that you can't touch.

With tube amps, we tend to get little to no power amp sag as it is, as they are designed to have HUGE headroom in the power section and let the preamp do the dirty work, so the whole tube sound thing is, I must say, rather mythified in many ways, mostly from people that claim a variety of mojo enhancing powers that aren't as black and white as portrayed. Personally, as long as I get the sort of sag and dynamic response I want, you can give me a steam-powered amp for all I care! Haha! :D

Between that and the Laney, no questions - I'd pick the AMT any day.

Cheers,
Fred

Το ηθικό δίδαγμα ποιό είναι (αν δεν το πιάσατε ήδη); Όταν έγινε η συνομιλία ήταν ΑΜΤ artist (ουσιαστικά endorser)! Σίγουρα παίζει κι αυτό το ρόλο του σε αυτά που μου είπε αλλά θεωρώ πως σε προσωπική βάση δεν θα είχε πρόβλημα να μου πει ποιόν θεωρεί καλύτερο! Και σχεδόν εκθείασε τον Stonehead! Πλέον είναι Laney artist (οπότε λογικά δεν είναι AMT artist ακόμα) και τώρα εκεθειάζει τον Ironheart και λέει στα comments παντού (στο youtube, στο fb κλπ) πόσο καλός είναι ο Ironheart και πόσο καλό ήχο έχει!

Τρέχα γύρευε...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #40 στις: 10/12/12, 19:15 »
Πόσο μου κούρασε τα αυτιά και το κεφάλι αυτό το βίντεο δε λέγεται...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #41 στις: 10/12/12, 19:22 »
Ε καλα τι περιμενες να σου πει..; >:D >:D >:D
Παντως και εγω τον AMT θα ελεγα.
Παντως για εμενα σε χαμηλο budget τα bugera ειναι οτι καλυτερο.
Αυτα τα 200 ευρω που θα γλιτωσεις τα δινεις συν στην καμπινα και εχεις ηχαρα. πχ.
6260+zilla fat boy 2x12 >apo 5150peavey h evh + framus h harley benton.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #42 στις: 10/12/12, 19:58 »
Παντως για εμενα σε χαμηλο budget τα bugera ειναι οτι καλυτερο.
Αυτα τα 200 ευρω που θα γλιτωσεις τα δινεις συν στην καμπινα και εχεις ηχαρα. πχ.
6260+zilla fat boy 2x12 >apo 5150peavey h evh + framus h harley benton.

Συμφωνώ απολύτως :D

Αποσυνδεδεμένος DaniTheDawg

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • WHATAAAAAA!!!!
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #43 στις: 14/12/12, 17:32 »
+10
O kaos sludge 15 kai o FBM 100 o Mark iv-v ειναι οτι ποιο εντυπωσιακο εχει κανει ο OLA μεχρι στιγμης![/size]
Παράθεση

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #44 στις: 25/01/13, 18:22 »
Εμενα μου αρεσε ο fryette deliverance, ο mark V (στο dream theater κομματι-εξαιρετικη δουλεια) ο einstein (αν και υπερβολικα χαλαρος) και τα 5150 και ironheart. Ειδικα στο τελευταιο σχεδον δεν το πιστευεις, σε σχεση με ο,τι κυκλοφορει σε demo, μπραβο του. Εχει ηχο το μηχανακι απο ο,τι φαινεται.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #45 στις: 25/01/13, 20:13 »
Mike, αν ερθετε με τον Σόκο εδω που λεγαμε, εχω και αυτο εδω το πραγμα σπιτι μου αν θελεις να το τσεκαρεις



Edit: Oι γριλιες του Laney παντως μοιαζουν λιγο σε σχεδιο με του DAR στα ματια μου, χεχε!
Οι DAR παντως εχουν ψιλοβαρεσει διαλυση και υπαρχει κοσμος που ενισχυτη εχει πληρωσει και ενισχυτη δεν εχει, για πιο πολλες λεπτομερειες εδω
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77877.msg685503#msg685503
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/13, 20:31 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #46 στις: 26/01/13, 18:40 »
Ε καλα τι περιμενες να σου πει..; >:D >:D >:D
Παντως και εγω τον AMT θα ελεγα.
Παντως για εμενα σε χαμηλο budget τα bugera ειναι οτι καλυτερο.
Αυτα τα 200 ευρω που θα γλιτωσεις τα δινεις συν στην καμπινα και εχεις ηχαρα. πχ.
6260+zilla fat boy 2x12 >apo 5150peavey h evh + framus h harley benton.

Κοιτα μη τα δωσεις παντως σε λαμπες, αυτες των bugera δεν εχουν ιδιαιτερη φημη ουτε σαν αξιοπιστια ουτε σαν ηχος (μιλαω τις λαμπες τους οχι για τα μηχανακια). Απο εκει και επειτα, δεν ξερω πως εχει βγει η φημη για τις framus η τις harley benton παντως αρκετοι τις επευφημουν. Τα video του σουηδου με την harley benton (ολη plywood παντως και υπερβολικα κοντινες διαστασεις σε καποιες γνωστες καμπινες-σιγα μην καναν ερευνα) ακουγονται...πολυ καλα.

Απο εκει και επειτα ουτε ο zilla customs ειναι αυτο ακριβως που λεμε πρωτη γραμμη. Πολυ ευχαριστημενοι πελατες και αρκετα review οχι και πολυ καλα. Παντα ηθελα μια καμπινα απο αυτον μεχρι που ειδα οτι κατα βαση φτανει σε τιμη εστω και μεταχειρισμενων mesa-engl κτλ και καπου εκει τελειωσε για μενα.

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #47 στις: 26/01/13, 19:10 »
Οκ οι λαμπες απο των Bugera μπορει να υστερουν ποιοτικα αλλα οταν τον συγκρινα με τον Recto μου δεν ειδα διαφορα που να δικαιολογει τα 2000 ευρω διαφορα στην τιμη.
Στα αυτια μου οι Zilla ακουγοντε καλυτερες και απο Mesa και απο Engl(βασικα οι Engl δεν μου αρεσουν καθολου).Οποτε ολα ειναι θεμα γουστου αλλα απο αποψη ποιοτητας ειναι ιδιες.Απλα οι mesa ειναι πανακριβες στην Ευρωπη και ολοι νομιζουν οτι επειδη ειναι ποιο ακριβες ειναι και καλυτερες.
Τεσπα ολα καλα ειναι αλλα εγω θα παραμεινω πιστος στο AxeFX.Εδω και 1 μιση χρονο οι λαμπες δεν εχουν αναψει καθολου!

Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #48 στις: 27/01/13, 12:53 »
Αν και υπερβολικα επαναληψιμα στα εξω forum φαινεται να μη γουσταρει κανενας τις λαμπες bugera και το θεμα του γουστου να βγαλεις εξω φαινεται να ...αποχωρουν γρηγορα. Εκει το retube κοστιζει. Παρεμπιπτοντως ο single rectifier ηταν για μενα απο τους λιγοτερο καλους σε υψηλη ενταση ενισχυτες που χρησιμοποιησα. ...Ελπιζω τα bugera να μη συμπεριφερονται ετσι!!! (αντιθετα τα laney...αναπνεουν και κανουν σεξ εκει). Το axe-fx οντως δεν επηρεαζεται απο τη μαρκα της λαμπας τοσο χα χα, Philips 60w δωματιου μια χαρα κανει!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Laney Ironheart και Νέοι Ενισχυτές
« Απάντηση #49 στις: 27/01/13, 13:05 »
παρεμπιπτοντως zilla και bugera χρησιμοποιει ο dingle στο youtube αβερτα...δεν μαρεσει καθολου σε σχεση με παλια που χρησιμοποιουσε marshall mode4. Αυτες θεωρουνται και οι πιο high end καμπινες που μπορεις να παρεις με λιγα λεφτα, αλλα και γενικα. Δεν προλαβα μια στην καβαλα για 250 gmt...Αυτα ειναι. Ποια zilla...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/03, 22:45
από bassman(4 String Suicide!)
17 Απαντήσεις
6051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/09, 18:01
από bassman(4 String Suicide!)
11 Απαντήσεις
5400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/09, 16:41
από TheMaC
4 Απαντήσεις
3698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:41
από zebric
0 Απαντήσεις
2284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/10, 08:59
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
20 Απαντήσεις
55042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/12, 00:25
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/11, 20:52
από let me know 796
1 Απαντήσεις
9099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/15, 23:08
από alkimel
4 Απαντήσεις
5278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/15, 12:51
από adr1anos
7 Απαντήσεις
6697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/16, 13:49
από kkmspm (φλουτσ)