Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Ενισχυτές / Απ: Mesa boogie TriAxis help
« Τελευταίο μήνυμα από Nickcaptain21 στις Σήμερα στις 22:21 »
χμμμ το σκεφτηκα εννοειται και αυτο αλλα... mesa boogie triaxis.. που το πας για τσεκ;; ειμαι και απο λαρισα...
2
« Τελευταίο μήνυμα από sfanfan στις Σήμερα στις 17:09 »
Στη θέση σου θα το έβγαζα από το rack και θα το πήγαινε σε τεχνικό να το δει. Το κακό με αυτά τα μηχανήματα, δεν ξέρω πόσο παλιό είναι το δικό σου, είναι ότι συνήθως έχουν παίξει τόσο πολύ που ένα maintenance check το θέλουν, και κατά 99% κανένας δεν το κάνει. Πήγαινε το σε ένα τεχνικό να το δει και θα αποφύγεις και μελλοντικά προβλήματα.
3
« Τελευταίο μήνυμα από adr1anos στις Σήμερα στις 15:34 »
Δεν ακούγεται για λάμπα, μάλλον παίζει το Β+ από την τροφοδοσία και κάνει αυτές τις αλλαγές. Ψυχρή κόλληση? Μετασχηματιστής Τροφοδοσίας? Πυκνωτής? διάφορα παίζουν. Ο τεχνικός νομίζω πρέπει να είναι η επόμενη στάση σου.
4
Μπάσο / Απ: Bass of the week
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 14:15 »
Monday, October 16th, 2017 by notreble.com

Fodera Zebrawood AJ Contrabass Shape 12 Elite
Specs:
Scale:34″
Construction:Neck-Through
Strings:12
Body:Mahogany
Tone Block:Flame Maple
Top:Zebrawood
Neck:5-piece Maple with South American Rosewood Stringers
Fingerboard:Indian Rosewood
Frets:Fretless
Inlays:Ebony Dot
Pickup:Custom Nordstrand Pickup
5
Εφέ / Απ: Multi effe και ευκολια χρησης.
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 06:06 »
Πολυ ογκωδη ειναι αυτα που μου πρωτινεις και δεν θελω να μπω σε τετοια κατιγορια.Για το ms60b εχω διαβασει καλες κρητικες
6
« Τελευταίο μήνυμα από johnjohn στις Σήμερα στις 01:25 »
μην πάρεις το συγκεκριμένο
είναι πολυ περιορισμένο σε σχέση με τα κιθαριστικά ms της ζουμ
προτήμισε το b1xon
το b3n  το πιο καινούργιο είναι λίγο ακριβό

έχω την εντήπωση οτί θα δούμε καινούργιά πολύ καλύτερα πολυεφέ τους επόμενους μήνες
(όπως το mooer ge 200) οπότε αν μπορείς κάνε υπόμονη .
υπάρχει και το boss gt1b
7
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Χθες στις 22:34 »
Η αληθεια ειναι πως πλεων οτι γραφει η καθεμπαντα,και με οτι εξοπλησμο και να γραφει,η εγραφη γινετε ψηφιακα,το μαστερινγκ και η επεξεργασια,παλι ψηφιακα,αρα ολα ψηφιακα.
Δεν με αφορα τι προτημαει ο καθενας η τι θεωρει καλυτερο.Με ενδιαφερει μονο να κανω την δουλεια μου
Ευκολα
Γρηγορα
Απολαυστικα
Οικονομικα
8
Ηχογραφήσεις και Στούντιο / Απ: Λογισμικό για απομόνωση track/channel
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Χθες στις 22:23 »
Το έχω ξαναπεριγράψει πρόσφατα ότι αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα ήταν θαυμάσιο, θα ‘’αχρηστεύονταν’’ όσοι γράφουν παρτιτούρες!!! Είναι λοιπόν πράγματι μπελάς να γίνει τέτοια ανάλυση (ειδικά από drums που έχουν ευρύτατη περιοχή συχνοτήτων). Αυτό είναι και θα παραμείνει άλυτο πρόβλημα.
Όμως με τα midi notate composer προγράμματα (Μόνο όμως  αν τα γράψεις με midi keyboard και τα τρανσπορτάρεις σε όποια τονικότητα και σε όποιο όργανο θέλεις ) που μετετράπηκαν από αρχείο .wav  σε .mid θα πάθεις ''εγκεφαλικό'' και καλύτερα να τα γράψεις απ' την αρχή παρά να τα πάρεις από CD.
Το πρόγραμμα με υποβιβασμό των συχνοτήτων ‘’ανεπιθύμητων’’ οργάνων λέγεται Transcribe κάνει πολύ καλά τέτοιον υποβιβασμό , όμως γι’ αυτό που λέτε πρέπει πάλι υποχρεωτικά να χρησιμοποιήσετε το αυτί σας και το μυαλό σας.
 Απλά πχ με το ‘’αυτί’ μπορείτε να αποφασίσετε αν τελικά κάποιο peak που βλέπετε στο φάσμα της μελωδίας, φωνής, ακόρντων, τη στιγμή που παίζεται, αν ανήκει σε νότες ή σε αρμονικές ή απλά σε θόρυβο.
Επί τη ευκαιρία, με απλά ελληνικά σημαίνει: transcribing = βγάζω κομμάτια με το αυτί!!!

αυτό :

https://www.boss.info/us/products/sy-300/

δουλεύει με το κλασικό jack της παραδοσιακής ηλεκτρικής κιθάρας, άρα κανενός είδος hex/midi-friendly sensor/pup, και είναι πολυφωνικό.

Με λίγα λόγια, και η τεχνολογία υπάρχει και το hardware, και το software, και τα τελικά προϊόντα για live/realtime πολυφωνική ανάλυση του ήχου. Ο Vegos είχε ποστάρει και ένα software (PC) που έκανε την ίδια δουλιά : https://www.jamorigin.com/

και ένα vid απο το riffstation
9
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Χθες στις 21:41 »
Ωραια αναπτηξη αδριανε.
Κατασταλαξα στο πολυ εφε γιατι θα εχω την ευκαιρια να πειραματιστω λιγο.
Σκεφτομουν να παρω ενα reverb αλλα για 5-6 φορες το χρονο να το χρεισημοποιω,δεν με τραβαει να αλλαξω 3-4 πεταλια και να δωσω 500€.
Οποτε με το πολυ εφε,λυνω το προβλημα αυτο.
Χορια που θα μπορω να γραφω με προσομιωσεις,και να δω και τιποτα αλλα καλουδια που εχει μεσα.
Λογικα θα εχω 1-2 presets και θα παιζω με αυτα.
Κοινως,κλαιν χρηση,και χαβαλε φαση.
Κατα τα αλλα ο εξοπλησμος που εχω θεωρω πως με καλιπτει 90%.Οκ ισως θα μπορουσα να εχω καλυτερη προενισχυση,και θα ηθελα να ακουσω και μια μπουτικ καμπινα που εχω μπανισει (κυριως απο gas αλλα και μαλον με ξενερωνει λιγο το μικρο για 15αρι δοματιο)αλλα δεν διατηθομαι να πουλησω το αμαξι για την αγορα gear :P

αυτό που βασικά πήρα απο το δικό μου boss me-25 ήταν να πειραματίζομαι με τις προσωμοιώσεις, πράγμα που ίσως με βοηθούσε, μάλλον σίγουρα θα βοηθούσε στην εφαρμογή των ίδιων settings στον "υπαρκτό" αναλογικό κόσμο.
Να το κάνω πιο λιανά. Ενα φεγγάρι ψαχνόμουν με DJENT, ήθελα να βγάλω αυτό το BOING που βγάζουν οι DJENT-άδες, τον συγκεκριμένο ήχο, που έχω ακούσει απο πολλά συγκροτήματα, και δεν μπορούσα με τίποτα, χρησιμοοποίησα σαν amp models : Marshall modern, 5150, Rectifier και έναν ψηφιακό μέταλ ενισχυτή COSM της Roland. Ε...... ο DJENT ήχος ήρθε όταν εφήρμοσα το σεταπ που συνιστούν για αναλογικό rig. Δηλ. overdrive, compressor, και την παραμόρφωση του ενισχυτή μόλις στο 20%. Και φυσικά τεράστια σημαντικό το CAB simulator.

Γενικά πιστεύω, σήμερα ο κόσμος 99.99% ακούει ψηφιακή μουσική παραγμένη με ψηφιακό τρόπο, και την εκλαμβάνει με ακουστικά. Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις κάτι στην φάση της παραγωγής το οποίο δεν θα μπορέσει να εκφραστεί ή να γίνει αντιληπτό στην τελική του φάση.

Για αυτό και δεν έχω βρεί κάποιο λόγο να πάρω ενισχυτη, ανεξάρτητα πετάλια, ούτε καν τον απόγονο του me-25... Ισως πήγαινα σε synth ψηφιακό είτε με oscilators αν ήταν να ξοδέψω τα επόμενα 1000 ευρώ μου... Να ανοίγουμε και κανα άλλον ορίζοντα :)
10
Ενισχυτές / Mesa boogie TriAxis help
« Τελευταίο μήνυμα από Nickcaptain21 στις Χθες στις 19:17 »
καλησπερα στο forum, εχω ενα triaxis v2 phat mode, Και αρκετες φορες παρατηρω οτι στο καθαρο καναλι εχει καμποσο crunch και το Distortion ειναι παραξενο.. οι λαμπες ειναι καινουριες, εχω μια mesa boogie sto v1, mia tad rt003 cz στo v2  k v3, Μια tad ecc803s στο v4 και μια jj ecc82s στο v5.. καινουριες... ειναι ευρωπαικο ρευμα, το πηρα απο εναν που απαντησε σε αγγελια ζητησης μου στο Noiz και το συνδεω σε return απο Blackstar combo.. το ανοιγοκλεινω, καποιες φορες επανερχεται, καποιες φορες οχι και το ανοιγοκλεινω καμποσες φορες και συνερχεται μετα απο ωρα.. δε ξερω τι το κανει να επανερχεται.. τι μπορει να φταιει;; εχω και Furman m-10 lx- E στο ρακ.. εχει παρατηρησει κανεις αλλος κατι παρομοιο;; να βγαζει κραντσαρισμα στο καθαρο;; ειδικα με τον bridge μαγνητη;; η κιθαρα ειναι snakebyte hetfield signature αλλα δε φταει αυτη γιατι εχω και μια epiphone με gibson μαγνητες και κανει το ιδιο... κανει ενα πραγμα δλδ σαν να αυξανεται το gain η το Output level και ξαφνικα δε καταλαβαινω αν το κανει καποια απο τις επανεκκινησεις μου αυτο η απλα συμβαινει τυχαια, αλλα μετα ειναι σα να πεφτει το gain η το Output level εκει π πρεπει και ακουγεται κανονικα.. επαιξα με τα preset, me to output knob, δοκιμασα A kai B output και το crunch εκει.. και απλα σε ενα power off/ power on, επανηλθε.. το κανει αρκετες φορες
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10