Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Ενισχυτές / Απ: marshal MG50 GFX
« Τελευταίο μήνυμα από Απόλλων στις Σήμερα στις 18:50 »
Κατι σε Roland/Boss??

Η Roland το παιχνίδι των modelling ενισχυτών φαίνεται να το έχει εγκαταλείψει κάπως, τουλάχιστον όσον αφορά στους Cube (που ήταν αντικειμενικά καλοί ενισχυτές). Είχα την προσδοκία ότι κάποια στιγμή θα έβγαζε μια πιο ανανεωμένη σειρά ώστε να χτυπήσει περισσότερο τον ανταγωνισμό. Κάτι τέτοιο δεν έγινε. Φαίνεται να έχει ρίξει πλέον το βάρος στους Boss Katana, για τους οποίους γενικά ακούω καλά λόγια, αλλά δεν έχει τύχει να τους δοκιμάσω για να έχω άποψη πώς συγκρίνονται με παρόμοιους modelling ενισχυτές. Πάντως, όπως παραδοσιακά και οι Roland Cube, φαίνονται σχετικά πιο φτωχοί από πλευράς διαθέσιμων προσομοιώσεων, εφφέ κλπ. Ίσως να το αντισταθμίζουν με την ποιότητα, αλλά αυτό θα πρέπει να μάς το πει κάποιος που έχει ιδία εμπειρία.
2
Ενισχυτές / Απ: Fender Mustang II (όχι v2) ή Marshall MG15DFX
« Τελευταίο μήνυμα από Απόλλων στις Σήμερα στις 18:35 »
Απο το COSM της Boss δεν είχα το παρανμικρό παράπονο. Και σε όσους Line6 έχω παίξει επίσης μου φάνηκαν πολύ καλοί οι ήχοι. Μιλάω για high gain.

Tα πιο καινούργια μοντέλα της Line 6, ειδικά ενισχυτές όπως οι Amplifi και πολυεφφέ όπως τα Helix κλπ, έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ σε σχέση με τους πρώτους Spider που ήταν εντελώς χάλια (προσωπική γνώμη). Eίχα κάποια εποχή ένα Pod X3, το οποίο ήταν από τα καλύτερα πολυεεφέ που έχουν περάσει από τα χέρια μου ως προς την ποιότητα των προσομοιώσεων και των ήχων γενικά. Δυστυχώς δεν ήταν ό,τι πιο εύχρηστο, με αποτέλεσμα να μην νιώθω ότι κατάφερα να εκμεταλλευτώ επαρκώς τις δυνατότητές του.

Όσο για το COSM της Boss, δεν θα φέρω αντίρρηση. Πάντως σε μια πρόσφατη σύγκριση κάποιων πολυεφφέ μεταξύ των οποίων το Boss GT-1 και το Zoom G1on, το Zoom μού φάνηκε ανώτερο ως προς την πιστότητα των ήχων που προσομοιώνει. Ήταν κάτι που δεν περίμενα, αν και έχω πολύ θετικές εμπειρίες στο παρελθόν από Zoom προϊόντα. Για κάποιο λόγο περίμενα το Boss να είναι καλύτερο, με βάση την τιμή και την εμφάνιση (το Zoom με μια πρώτη ματιά μοιάζει λίγο ψεύτικο, σαν παιχνίδι, ενώ το Boss δίνει την εντύπωση πιο στιβαρού και επαγγελματικού μηχανήματος).

Πάντως όλα αυτά είναι και λίγο ζητήματα προσωπικού γούστου. Θα έλεγα ότι από οποιοδήποτε σύγχρονο πολυεφφέ μπορεί κάποιος να βγάλει καλούς ήχους, αρκεί να αφιερώσει χρόνο για να μάθει το μηχάνημα και να φτιάξει τα presets που θέλει. Μετά είναι θέμα γενικότερων προδιαγραφών, συνδεσιμότητας, ευχρηστίας κλπ. Σε εμένα μπορεί να αρέσει περισσότερo το Zoom, σε άλλον το Boss. Περί ορέξεως (και αυτιών) κολοκυθόπιτα...
3
Μετατροπές, βλάβες, συντήρηση, κατασκευές / Απ: Kithara/bass
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 18:12 »
Μηλουσα με εναν οργανοποιο αμερικανο,ο οποιος ειναι κατα των carbon rods,βεβαια εχει αλλες μεθοδους,και φτιαχνει αυτος τρασ ροντ με δικα του στανταρ εδω και 25 χρονια,και φτιαχνει και μπρατσα και για αλλους οργανοποιους (αρα μηλαμε για εναν ανθρωπο με πενταψιφιο αριθμο μπρατσων στην κατασκευη) και εχει επισκευασρι και ενα σκασμο οργανα,και λεει πως η Νο1 συνταγη για neck twist ειναι one piece quartersaw ξυλο.
Απλα ειναι αντιθετο αυτο με την συνταγη του θχιο-λεο και σε πολους μουσικους φανταζει λαθος ιδεα γιατι εχουν κολημενα μυαλα,ενω 25 χρονια εμπιριων το εχουν αποδειξει ξεκαθαρα
4
« Τελευταίο μήνυμα από mouz στις Σήμερα στις 18:07 »
Αυτό εδώ ήταν τρελό hit στους φίλους μου. Με πορώσανε και μένα λόγω χαμηλής τιμής και ενώ ακόμα το σκέφτομαι, μόλις είδα δυστυχώς στο Thomann sold out!! Αν ξαναρθεί στην ίδια τιμή θα το σκεφτώ.
https://www.thomann.de/gr/fender_vaporizer_rocket_red.htm?ref=prod_rel_332878_0
5
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Σήμερα στις 17:33 »
Οι δύο carbon ράβδοι δεν κάνουν τη δουλειά του truss rod πιο δύσκολη;

στην Ibanez μου, που δεν έχει carbon αλλά τιτάνιο ( http://www.k-t-s.com/en/products/rod.php ) , μια χαρα παίζει το truss rod. Απλά νομίζω αυτες οι ράβδοι δρούν ενάντια στο warp.
6
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 17:17 »
Το τρας ροντ ειναι κατο απο το μαπλε που φαινετε στην μεση.
Τα carbon στην ουσια,κανουν την δουλεια του τρας ροντ πιο ευκολη.
Αφου οι χορδες κανουν το μπρατσο τοξο,και με το τρασ ροντ,το κανουμε ξανα ισιο,οι βεργες ειναι κοντρες που δεν αφηνουν να γινει τοξο,και το πιεζουν να γινει ισιο  ;)
7
« Τελευταίο μήνυμα από vegos στις Σήμερα στις 17:14 »
Οι δύο carbon ράβδοι δεν κάνουν τη δουλειά του truss rod πιο δύσκολη;
8
« Τελευταίο μήνυμα από Spyros Delta στις Σήμερα στις 17:07 »
Just saying μολις μπηκα αγγελιες και ειδα Marshall DSL201 20W λαμπα στα 300Ε https://smart.noiz.gr/details.php?id=378354
review https://legendarytones.com/marshall-jcm-2000-dsl-201/

! No longer available

ΥΓ Λεει οτι ειναι αψογος αλλα δεν φερω καμια ευθυνη για την κατασταση του ενισχυτη. αφου δεν δοκιμασει το μηχανημα και δεν γνωριζω τον πωλητη.
9
« Τελευταίο μήνυμα από panixgr στις Σήμερα στις 17:06 »
to truss rod είναι απο μέσα?
10
« Τελευταίο μήνυμα από Spyros Delta στις Σήμερα στις 16:58 »
340???
Χαχαχα με 60 παραπανω, πηρα μεταχειρο τον Koch studiotone 20W combo, 3 καναλια λαμπα.
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10