Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10
1
Μουσικά όργανα και εξοπλισμός / Απ: Καλές μάρκες κιθάρας
« Τελευταίο μήνυμα από tolisguitar12 στις Σήμερα στις 13:39 »
Τι πιστέυετε. Αξίζει να πάρω μία κιθάρα κοντά στα 800 και ένα ενισχυτή γύρω στα 200. Επειδή τον ενισχυτή μόνο στο σπίτι θα τον χρησιμοποιώ κυρίως για μελέτη. Σκεφτόμου για έναν Yamaha THR-5/10. Τι λέτε?
2
« Τελευταίο μήνυμα από tolisguitar12 στις Σήμερα στις 13:37 »
... για μένα combo λαμπάτος είναι το καλύτερο, παρότι και οι solid state και οι modelling αρέσουν σε πολλούς, οπότε νομίζω είναι θέμα γούστου. Προσωπικά έχω και λαμπάτο και modelling, παίζω πλην ελάχιστων εξαιρέσεων συνέχεια με το λαμπάτο. Τον modelling τον χρησιμοποιώ πιο πολύ όταν πάω σε φίλους, γιατί ο λαμπάτος είναι και #$%^&# βαρύς!

Σε προσιτές σχετικά τιμές (350-400 ευρά) πολύ αξιοπρεπείς κατά την άποψή μου λαμπάτοι ενισχυτές είναι οι Laney cub12r, Blackstar ht-5r, o Bugera v22 (λίγο πιο ακριβός) και υπάρχουν και marshall και vox για τους οποίους δεν έχω άποψη. Ένας φίλος αγόρασε πρόσφατα ένα fender superchamp που επίσης μου άρεσε. Υπάρχουν εδώ μέσα βέβαια και πολύ πιο έμπειροι από ενισχυτές να με διορθωσουν  ;D .
ΟΚ, αλλά δεν θέλω να δώσω 350+ ευ΄ρω σε ενισχυτή απλά για να παίζω μόνος μου στο σπίτι. Μάλλον θα παώ σε κάτι πιο οικονομικό .Ευχαρσιτώ πάντως για τις προτάσεις
3
« Τελευταίο μήνυμα από tolisguitar12 στις Σήμερα στις 13:36 »
Ρίξε μια ματά και στις Ibanez. Έχουν καλές τιμές και είναι ποιοτικές. Επίσης τ' ότι κάποιες PRS φτιάχνονται στην Ινδονησία δε σημαίνει τίποτα. Υπάρχουν και Gibson made in USA που δεν αξίζουν δεκάρα (κυριολεκτικά).
Δεδομένου πως ο προυπολογισμός σου είναι περιορισμένος, πάρε μια καινούργια κιθάρα και ένα μεταχειρισμένο ενισχυτή. Δες για τους Fender Mustang v2. Μπορεί σαν modeling να μην βγάζουν τα ίδια με τους λαμπάτους, αλλά θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος.
ΟΚ. Θα το ψάξω
4
« Τελευταίο μήνυμα από tolisguitar12 στις Σήμερα στις 13:34 »
Οι combo μπορούν να είναι και λαμπάτοι.

Τι budget έχεις εσυ;
Μέχρι τα 1000 ευρώ για ενισχυτή και κιθάρα. Στην αρχή σκεφτόμουν να πάρω μόνο κιθάρα.
5
Μουσικά όργανα και εξοπλισμός / Απ: Guitar Kit
« Τελευταίο μήνυμα από saved στις Σήμερα στις 13:04 »
Η δικη μου γνωμη ειναι να παρεις ενα φθυνο κιτ,να συναρμολογισεις τσακ μπαμ και να σταματησεις να ασχολισε με κιτ και κιθαρες και να αρχησεις να παιζεις μπασο κιθαρα επιτελους.
Αυτο που δεν βλεπεις ενω ειναι μπροστα σου,εινσι ο χρονος πιυ θα αφηερωσεις σε κατι ναι μεν εποικοδομητικο,αλλα ενδεχομενος να μην ειναι ο σκοπος σου.
Εαν οσες ωρες εφαγα στην μελετη κατασκευης,ερευνα,κατασκευη κτλ για τα μπασα που εχω φτιαξει,τις ετρωγα στην μελετη (δεν αναφερω καν το οικονομικο) θα ημουν 800 φορες καλυτερος μουσικος.

Οποτε,πρεπει να απφασισεις τι θες.Η φθινο κιτ να σου φηγει η τρελα και στρωσου στην μελετη,η αρχινα παρε εργαλεια και μαδερια
6
« Τελευταίο μήνυμα από zanxion72 στις Σήμερα στις 12:50 »
Ρίξε μια ματά και στις Ibanez. Έχουν καλές τιμές και είναι ποιοτικές. Επίσης τ' ότι κάποιες PRS φτιάχνονται στην Ινδονησία δε σημαίνει τίποτα. Υπάρχουν και Gibson made in USA που δεν αξίζουν δεκάρα (κυριολεκτικά).
Δεδομένου πως ο προυπολογισμός σου είναι περιορισμένος, πάρε μια καινούργια κιθάρα και ένα μεταχειρισμένο ενισχυτή. Δες για τους Fender Mustang v2. Μπορεί σαν modeling να μην βγάζουν τα ίδια με τους λαμπάτους, αλλά θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος.
7
« Τελευταίο μήνυμα από mouz στις Σήμερα στις 12:08 »
... για μένα combo λαμπάτος είναι το καλύτερο, παρότι και οι solid state και οι modelling αρέσουν σε πολλούς, οπότε νομίζω είναι θέμα γούστου. Προσωπικά έχω και λαμπάτο και modelling, παίζω πλην ελάχιστων εξαιρέσεων συνέχεια με το λαμπάτο. Τον modelling τον χρησιμοποιώ πιο πολύ όταν πάω σε φίλους, γιατί ο λαμπάτος είναι και #$%^&#@ βαρύς!

Σε προσιτές σχετικά τιμές (350-400 ευρά) πολύ αξιοπρεπείς κατά την άποψή μου λαμπάτοι ενισχυτές είναι οι Laney cub12r, Blackstar ht-5r, o Bugera v22 (λίγο πιο ακριβός) και υπάρχουν και marshall και vox για τους οποίους δεν έχω άποψη. Ένας φίλος αγόρασε πρόσφατα ένα fender superchamp που επίσης μου άρεσε. Υπάρχουν εδώ μέσα βέβαια και πολύ πιο έμπειροι από ενισχυτές να με διορθωσουν  ;D .

8
« Τελευταίο μήνυμα από hot_sauce (φλουτσ) στις Σήμερα στις 11:48 »
Οι combo μπορούν να είναι και λαμπάτοι.

Τι budget έχεις εσυ;
9
« Τελευταίο μήνυμα από tolisguitar12 στις Σήμερα στις 11:20 »
Λοιπόν. Όταν λέτε να πάρω καλό ενισχυτή σε τι τιμή περίπου λέτε. Φαντάζομαι ένα combo ενισχυτή όχι λαμπάτο.
Έχετε κάτι συγκεκριμένο να προτείνεται?
10
« Τελευταίο μήνυμα από tolisguitar12 στις Σήμερα στις 11:06 »
το θέμα είναι πως από ενισχυτή κυρίως χρησιμοποιώ amp simulator μέσω του pc γι'αυτό δεν σκέφτομαι καν να πάρω καινούργιο
παίζοντας με amp simulators , από πλευράς ήχου , αμφιβάλλω αν θα καταλάβεις διαφορά μεταξύ prs και της κιθάρας που έχεις τώρα (η οποία είναι;; ).

όπως σου είπε ο @mouz , πάρε ενισχυτή να δεις διαφορά.
Λες? Απλά επειδή ήθελα να κρατήσω όλο το budget για κιθάρα. Θα το σκεφτώ. Σε λίγο καιρό θα αγοράσω την κιθάρα ούτως η άλλος δεν βιάζομαι και πολύ απλά κάνω μία έρευνα. Τώρα έχω μια fender squier
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10