Αποστολέας Θέμα: Αγορά παραδοσιακών οργάνων από Τουρκία κλπ.  (Αναγνώστηκε 28253 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ψάχνω να βρω ενα φτηνο μπαγλαμα για δωρο, αλλα και ενα για μενα, και σκεφτηκα μηπως μπορω να τον βρω αρκετα φτηνοτερα στην Τουρκια ή σε αλλη γειτονα χωρα. Στην Τουρκια baglama λενε κατι σαν saz, δεν βρηκα ακρη στο ιντερνετ. Βεβαια, αργοτερα μπορει εγω ή καποιος αλλος να θελει να αγορασει κανενα αλλο πιο κοινο οργανο, κανα μπουζουκακι, κλπ. οποτε αν εχει βρει καποιος καποια ακρη στις ανατολικες χωρες για φτηνες αγορες εξ αποστασεως ή και επιτοπου αμα λαχει, ας μας ενημερωσει...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
ΔΛδ τόσο ακριβός είναι ένας μπαγλαμάς στην Ελλάδα που ψάχνουμε σε άλλες χώρες??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Master, το τι αισχοκερδεια πεφτει στην Ελλαδα με τα εν λογω οργανα, δεν θα το πιστεψεις! Ουτι χειροποιητο, σκαλιστο και με σχεδιο, κοστιζει στην Τουρκια, περιπου 1400-1500Ε..Στην Ελλαδα, ακριβως το ιδιο ( εισαγομενο ), φτανει τα 2500-3000Ε και λες και ενα "ευχαριστω"! Δυστυχως, η παραγγελια απο Τουρκια, προϋποθετει υπομονη στη μεταφορα, και βεβαια ταριφα στην εισαγωγη του στη χωρα..Ομως αξιζει τον κοπο και το χρημα, αφου παιρνεις κατι απο τη χωρα κατασκευης.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/12/05, 00:51 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Master, το τι αισχοκερδεια πεφτει στην Ελλαδα με τα εν λογω οργανα, δεν θα το πιστεψεις! Ουτι χειροποιητο, σκαλιστο και με σχεδιο, κοστιζει στην Τουρκια, περιπου 1400-1500Ε..Στην Ελλαδα, ακριβως το ιδιο ( εισαγομενο ), φτανει τα 2500-3000Ε και λες και ενα "ευχαριστω"! Δυστυχως, η παραγγελια απο Τουρκια, προυποθεται υπομονη στη μεταφορα, και βεβαια ταριφα στην εισαγωγη του στη χωρα..Ομως αξιζει τον κοπο και το χρημα, αφου παιρνεις κατι απο τη χωρα κατασκευης.

Για να το λες κάτι παραπάνω θα ξέρεις....

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Πραγματικά αξίζει τον κόπο αλλά μάλλον μόνο αν πας μια βόλτα μέχρι εκεί.
Η από μακριά παραγγελία μάλλον είναι επίφοβη, πέρα από το ότι θα πάρεις όργανο χωρις να το έχεις ακούσει. Ότι θέλουν θα σου πασάρουν.
Δεν είναι μακριά.
Το παπόρι μέχρι Σάμο και με το καραβάκι απέναντι.
Απλά αν μπορείς να αποφύγεις τα παράλια. Σπάνια θα βρεις κάτι καλό και φτηνό.
Την ψυλιαστήκανε (πονηροί σαν κι εμάς) και την έχουνε δει Μοναστηράκι.
Αν μπορεις να πας λίγο παραμέσα θα βρεις διαμάντια...
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Δεν πιστεύω να καταφέρεις να βρεις μπαγλαμά (τουλάχιστο αυτό που λέμε εμείς οι Έλληνες μπαγλαμά) στην Τουρκία. Αυτό που αυτοί λένε μπαγλαμά είναι εντελώς διαφορετικό... Είχα πάει και εγώ και είχα ψάξει, δεν βρήκα τίποτε...

Βέβαια υπάρχουν ωραιότατα και φθηνότατα κρουστά, ζουρνάδες, ταμπουράδες, ούτια και κανονάκια! Είναι τόσο φθηνά, που θα "βγάλεις" ωραιότατα τα έξοδα ενός πολύ ωραίου ταξιδιού στην Τουρκία, και θα την περάσεις σαν πασάς από φαΐ, διασκέδαση, κλπ... Την άνοιξη η Κωνσταντινούπολη και ο Βόσπορος είναι μαγεία...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Μην πας τοσο μακρια...Ελα Θεσσαλονικη, στο Καλοχωρι εχει ενα εργαστηριο που εχει μπαγλαμαδες απο 30 ευρω.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Έλα ρε Βασίλη τι κάνεις...θα συμφωνήσω με έναν προλαλήσαντα...ότι πρέπει να πας εκεί...Από κει και πέρα έχω ακούσει για έναν καταπληκτικό κατασκευαστή στην Πόλη, για τον οποίο αν θέλεις μπορώ να μαζέψω πληροφορίες και να σου πω...κάνει τα πάντα από ότι μου είπαν όσον αφορά τα ελληνικά όργανα.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Δώστε ότι πληροφορίες μπορείτε! Έχω βαρεθεί να ψάχνω για μπαγλαμαδάκια και να μου ζητάνε 80+ ευρώ και να είναι για το τζάκι!
Το πιθανότερο είναι να πάω Θεσ/νίκη πάντως...

Αποσυνδεδεμένος makjunior

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάρβουναααα...
    • Προφίλ
Σε ό,τι αφορά αγορά απο Τουρκία, πρίν λίγες μέρες γύρισα απο Κων/πολη όπου και αγόρασα ούτι. Στο μαγαζί αυτό με έστειλε ένας γνωστός. Πρόκειτε για εργαστήριο που φτιάχνει όργανα (ούτι, ταμπουρά, σάζι...) μόνο έγχορδα...    Μπαγλαμάδες δεν είδα πουθενα...    Αν τύχει και πάει κανείς... Πολλά μαγαζιά με μουσικά μόνο είδη βρίσκονται στον πεζόδρομο της πλατείας Ταξίμ περίπου 2 χιλιόμετρα προς τα κάτω...   Το ούτι που πήρα έχει χειροποίητο σκάφος. Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος απο το όργανο και απο την τιμή.. (δέχονται ακραία παζάρια...)  Απο ό,τι μου είπε στέλνει ο ίδιος όργανα στη Θεσ/νίκη.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ο συγκεκριμένος δρόμος λέγεται Istiklal Caddesi και είναι κάτι σαν την Ερμού ή την Τσιμισκή της Κων/πολης. Πολύ κεντρικός και με πολλά μαγαζιά, κυρίως μόδας. Μετά το γνωστό κλειστό παζάρι (Καπαλί Τσαρσί) με τα χρυσοχοεία, είναι το δεύτερο μέρος όπου κάποιος τουρίστας πάει για ψώνια στην Πόλη.

Ξεκινάει από την πλατεία Ταξίμ, και κατηφορίζει για 2 χλμ. περίπου. Στο τέλος του υπάρχει μια πιάτσα με μουσικά μαγαζιά διαφόρων κατηγοριών και αποχρώσεων.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος takis f

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Saadettin Sandi ,ενας απο τους καλυτερους οργανοποιους για ουτι στην Τουρκια.Ουτια δικα του υπαρχουν  στα μουσικομαγαζα στο τελος της istiklal caddesi στον πυργο του γαλατα,καθως και στη Ataturk bulvari μετα τη γεφυρα πριν τις καμαρες απο οπου πηρα το δικο μου,παναλαφρα οργανα με ηχητικο ογκο και χροια  ουτιστικη που λιωνεις.  Αναφερομαι σε τοποθεσιες γιατι παιδια   ειναι αμαρτια να παρεις ουτι  μεσω ιντερνετ ή τηλεφωνου χωρις να το ακουσεις,δεν ειναι ηλεκτρικη κιθαρα.Αξιζει να πας.....

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
πάντως για μπαγλαμά η μπουζούκι δε νομίζω να βρείς στην Τουρκία.. απο εγχορδα μόνο ούτια, σάζι, λαύτες.. σε ένα πεζόδρομο με πολλά οργανοποιεία και παρεμφερή μαγαζιά (πρέπει να είναι γνωστό αυτο το μέρος αλλα δε θυμάμαι πως λεγεται  :( ) στην κων/πόλη, δεν είδα ούτε ένα όργανο απο την οικογένεια των "μπουζουκοειδών"
πάντως και εδώ στην ελλάδα αν και όντως είναι πιο ακριβά, υπάρχουν πολλοί οργανοποιοι που φτιάχνουν φτηνά και καλά όργανα ειδικά αν πρόκειται για μπουζουκοειδή που είναι δημοφιλή και έτσι υπάρχουν σε μεγάλη γκάμα τιμών και ποιότητας..
πιστεύω αμα κοιτάξεις εδώ ίσως βρείς κάτι.. γράφει και για οργανοποιούς στην κων/πολη..
« Τελευταία τροποποίηση: 25/10/07, 20:55 από Conviction »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/07, 12:57
από freemind
27 Απαντήσεις
22489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 22:15
από kimonas_j
3 Απαντήσεις
9345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/10, 14:34
από plusmusic
3 Απαντήσεις
8782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 04:28
από Holyshock
7 Απαντήσεις
16675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/12, 22:04
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/10, 20:22
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
3527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 12:31
από master of puppets
0 Απαντήσεις
7859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/11, 04:20
από ΚΕΠΕΜ
0 Απαντήσεις
10133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/11, 21:04
από ΚΕΠΕΜ
2 Απαντήσεις
15548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/13, 16:25
από Bonz