Αποστολέας Θέμα: Απόψεις για Seymour Duncan μαγνήτες  (Αναγνώστηκε 24670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για Seymour Duncan μαγνήτες
« Απάντηση #25 στις: 28/09/06, 11:45 »
Λοιπον, εγω ειχα κανει ακριβως αυτο που λες στην αρχη. Ειχα βαλει τον sh-11 στη γεφυρα μιας epiphone les paul. Δεν μου αρεσε καθολου. Ο μαγνητης δεν ταιριαζε πανω στην κιθαρα και εχανε πολυ. Οντως εχει πολλα μεσαια και εμενα αυτο ακριβως ηταν που δεν μου αρεσε σε συνδιασμο με τη les paul. - Αρα δεν θα συνιστουσα να κανεις κι εσυ το ιδιο.

Τωρα για τον Invader που καποιος ρωτησε, τον εχω σε μια Jackson και ειναι παρα πολυ καλος. Εχει τελεια μπασα-πριμα (οτι πρεπει για Heavy) και πολυ καλα καθαρα (αν και high-output). Το προβλημα μου ομως ειναι οτι σφυραει σαν τρελος (πρεπει να εχω φουλ το noise-gate για να το βουλωνει) και θα τον αλλαξω με τον x2n της Dimarzio.

Αποσυνδεδεμένος Spiegate7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Peter Griffin is alittle god
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για Seymour Duncan μαγνήτες
« Απάντηση #26 στις: 28/09/06, 12:55 »
Το οτι σφυράει ένας μαγνήτης οφείλεται στα ηλεκτρικά της κιθάρας;Δηλαδή μαζι με μαγνήτες πρέπει να λλάξω
και άλλα(καλώδια,ποτενσιόμετρα και το κακό συναπάντημα...);

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για Seymour Duncan μαγνήτες
« Απάντηση #27 στις: 28/09/06, 15:00 »
εχω την εντυπωση οτι ο invader σου σφυραει γιατι τον εχεις ρυθμισμενο παρα πολυ ψηλα..........(παρεπιπτοντως εμενα τα καθαρα του μου ειχαν φανει απαισια..............οπως και τα βρωμικα του........)

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για Seymour Duncan μαγνήτες
« Απάντηση #28 στις: 07/10/06, 11:17 »
Ο jazz με παραμόρφωση πως τα πάει;Πάντος το να έχει καθαρό και γλυκό ήχο στα καθαρά είναι καλό στοιχείο

δε μπορείς να ταχεις όλα σε ένα. Ο Jazz έχει καθαρά σαν single coil σχεδόν. Οπότε τα lead του τα βρώμικα δεν είναι και πολύ καλός. Πολύ αναιμικός μαγνήτης για σολο κλπ.

Υστερει λιγο στα solo, αλλα οχι και αναιμικος! Παντως και ο Mustaine που παιζει Thrash/heavy χρησιμοποιει τον Jazz...

Ο mustain ΔΕΝ χρησιμοποιει τον Jazz. Χρησιμοποιεί μια τροποποιημένη έκδοση του Jazz boostαρισμένη με 25db. Δεν είναι το ίδιο ακριβώς πράμα ε?

Απόσπασμα για τους μαγνήτες του Mustaine απ το ιντερνετ.

Παράθεση
Seymour Duncan Dave Mustaine Livewire Active Humbucker Set   
 Based on the SH-2 Jazz and SH-4 JB model pickups Seymour's favorites), the Dave Mustaine Livewire set keeps all the tonal response and dynamic feel from these classics, but adds 25db worth of extra gain sand extremely high headroom

Αποσυνδεδεμένος KaBi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για Seymour Duncan μαγνήτες
« Απάντηση #29 στις: 16/12/07, 02:19 »
Ρε παίδες θέλω λίγο τα φώτα σας:

Σκέφτομαι να αλλάξω μαγνήτες στην Epiphone LP Goth που έχω, γιατι οι built-in (Alnico Classic Humbuckers, σύμφωνα με το site) μου ακούγονται πλήρως ανεπαρκείς πλέον. Να σημειώσω οτι με ενδιαφέρουν περισσότερο passive μαγνήτες για να μην μπλέξω με σετάρισμα κιθάρας, αλλαγή μπαταριών κλπ, αλλιώς θα πήγαινα κατευθείαν για EMG 81/85/89. Παίζω κυρίως nu-metal/hardcore/whatever (πχ. Tool, Mudvayne, Killswitch Engage).

Το έψαξα λίγο και βρήκα στο Thomann αυτά τα 2 σετάκια:
http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sshjb_jazz_rodded_humbucker.htm
http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssh6_set_distortion_mayhem.htm

Απ' ότι κατάλαβα το Hot Rodded σετάκι είναι αρκετά πιο ¨ευέλικτο¨, ενώ το Distortion σετάκι έχει περισσότερο gain και πρίμα (και ενδεχομένως περισσότερο θόρυβο). Αν κάποιος έχει γνώση παρακαλώ να βοηθήσει λίγο την κατάσταση :-) thanx

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για Seymour Duncan μαγνήτες
« Απάντηση #30 στις: 16/12/07, 02:46 »
Στα πλαισια του να αναμωρφωσω αρκετα την κιθαρα μου, θελω και να της αλλαξω εναν μαγνητη. Σκευτικα λοιπον να αλλαξω τον Bridge με εναν Dimebucker. Αυτο που δεν καταφερνω με σιγουρια να μαθω ειναι αν ειναι active η οχι... Δεν πρεπει να ειναι απο οτι εχω καταλαβει-μαθει, αλλα για να μην παω με δεδομενο οτι δεν ειναι και τελικα μου βγει active και πρεπει να αλλαξω εντελος το σχεδιο, μηπος μπορει καπιος να μου πει με σιγουρια η να μυου δωσει καπιο link που να το αναφερει;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για Seymour Duncan μαγνήτες
« Απάντηση #31 στις: 16/12/07, 10:12 »
Στα πλαισια του να αναμωρφωσω αρκετα την κιθαρα μου, θελω και να της αλλαξω εναν μαγνητη. Σκευτικα λοιπον να αλλαξω τον Bridge με εναν Dimebucker. Αυτο που δεν καταφερνω με σιγουρια να μαθω ειναι αν ειναι active η οχι... Δεν πρεπει να ειναι απο οτι εχω καταλαβει-μαθει, αλλα για να μην παω με δεδομενο οτι δεν ειναι και τελικα μου βγει active και πρεπει να αλλαξω εντελος το σχεδιο, μηπος μπορει καπιος να μου πει με σιγουρια η να μυου δωσει καπιο link που να το αναφερει;

Είμαι σίγουρος ότι ο Dimebucker δεν είναι active, αλλά κοίταξε στο site της Seymour Duncan για να το επιβεβαιώσεις. Απ' ότι θυμάμαι έχει αναλυτικές περιγραφές των χαρακτηριστικών κάθε μαγνήτη όπου αναφέρεται συγκεκριμένα αν κάποιος μαγνήτης είναι active, π.χ. Blackout και Livewire. Eπίσης παρατίθενται σχεδιαγράμματα της συνδεσμολογίας για κάθε μαγνήτη (wiring diagrams) στα οποία φαίνεται καθαρά αν είναι active, γιατί εμφανίζονται και οι απαραίτητες μπαταρίες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για Seymour Duncan μαγνήτες
« Απάντηση #32 στις: 16/12/07, 12:00 »
o dimebucker δεν ειναι active

Αποσυνδεδεμένος Quark

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για Seymour Duncan μαγνήτες
« Απάντηση #33 στις: 05/01/08, 02:26 »
Γεια σας κι από μένα,

Με την ευκαιρία, να ρωτήσω: για τους Seymour Duncan SH-55 Seth Lover ποια είναι η γνώμη σας? Σκέφτομαι να τους βάλω σε μια Yamaha sg1000s.

Ευχαριστώ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/03, 15:23
από marcius
0 Απαντήσεις
2199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 19:56
από The common cunning linguist
89 Απαντήσεις
33956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 22:19
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
4578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 02:14
από JP.M
2 Απαντήσεις
3415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 12:59
από vgls_7
4 Απαντήσεις
3069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 12:18
από Jizzzm
11 Απαντήσεις
11021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/15, 12:40
από Α. Κ. Ρ.
38 Απαντήσεις
23729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/18, 07:58
από panixgr
4 Απαντήσεις
4208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/19, 09:46
από panixgr
0 Απαντήσεις
1052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/20, 16:11
από Yiannis Papadopoulos