Αποστολέας Θέμα: Tι ηλεκτρική να αγοράσω μέχρι 300€?  (Αναγνώστηκε 114922 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Tι ηλεκτρική να αγοράσω μέχρι 300€?
« Απάντηση #300 στις: 20/01/08, 04:57 »
Ο Ντουκας στα Ιωαννινα ειναι ο επισημος αντιπροσωπος και η κιθαρα κανει περιπου 305€ χωρις τρεμολο.Στην Αμερικη κανει 450$.  http://www.guitars.gr/HTML/schecterpricelist.html
Dark_kronos   οταν λες τη δοκιμασες και ειναι βαρια,εννοεις σε ήχο ή είναι βαριά σε κιλά.Να την αγορασω  λες;




Σε ηχο ενοω, σε βαρος ειναι σαν μια οπιαδηποτε αλλη κιθαρα.  Χτες την δοκιμασα για την ακριβια (οποτε ειναι φρεσκο το βιωμα) και πραγματικα αν ητανε το μοντελο με το τρεμολο θα την ειχα παρει εκεινη την στιγμη.  Δοκιμασα μια Ibanez (δεν ξερω μοντελο να σου πω δυστιχος), αμεσως μετα μια Ltd Mh-400 και μετα αυτην, και ηχιτικα ητανε στο ιδιο στυλ με την ltd αλλα με καπος διαφορετικο ηχο (θα ελεγα πως η ltd εχει λιγο πιο βαθυ ηχο, εχει ομως και emg...) και απο ταστιερα, φαντασου οτι η Ibanez μου φανηκε δυσκολη σε σχεση με αυτην... Και γενικοτερα σαν κατασκεβη, αψογη!
Για εμενα ομως δεν κανει γιατι θελω τρεμολο οποσδηποτε, αν ομως θες κιθαρα χωρις τρεμολο σου λεω, εγω θα την ειχα ηδη στα χερια μου
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Tι ηλεκτρική να αγοράσω μέχρι 300€?
« Απάντηση #301 στις: 20/01/08, 10:05 »
...αν δεν κανω λαθος, η cort φτιαχνει και τις schehter και τιοος dean! Οποτε και υπεθεσα αμεσως το Λογοθετη!! :)

H Cort, σύμφωνα με τα λεγόμενα ενός αντιπροσώπου της με τον οποίο μίλησα σε μια έκθεση, φτιάχνει ένα μεγάλο μέρος των ηλεκτρικών κιθάρων που κατασκευάζονται, ακόμα και για γνωστές φίρμες. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι όταν το άκουσα αυτό, τον ρώτησα ποιές είναι αυτές οι φίρμες. Αυτός μού είπε να τού αναφέρω τις τρεις πιο γνωστές μάρκες ηλεκτρικών κιθάρων. Εγώ τού είπα Fender, Gibson και Ibanez, οπότε αυτός μού απάντησε "Συγχαρητήρια, μόλις ανέφερες δύο από αυτές"...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Tι ηλεκτρική να αγοράσω μέχρι 300€?
« Απάντηση #302 στις: 20/01/08, 10:38 »
...αν δεν κανω λαθος, η cort φτιαχνει και τις schehter και τιοος dean! Οποτε και υπεθεσα αμεσως το Λογοθετη!! :)

H Cort, σύμφωνα με τα λεγόμενα ενός αντιπροσώπου της με τον οποίο μίλησα σε μια έκθεση, φτιάχνει ένα μεγάλο μέρος των ηλεκτρικών κιθάρων που κατασκευάζονται, ακόμα και για γνωστές φίρμες. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι όταν το άκουσα αυτό, τον ρώτησα ποιές είναι αυτές οι φίρμες. Αυτός μού είπε να τού αναφέρω τις τρεις πιο γνωστές μάρκες ηλεκτρικών κιθάρων. Εγώ τού είπα Fender, Gibson και Ibanez, οπότε αυτός μού απάντησε "Συγχαρητήρια, μόλις ανέφερες δύο από αυτές"...
??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Tι ηλεκτρική να αγοράσω μέχρι 300€?
« Απάντηση #303 στις: 20/01/08, 10:39 »
Ο Ντουκας στα Ιωαννινα ειναι ο επισημος αντιπροσωπος και η κιθαρα κανει περιπου 305€ χωρις τρεμολο.Στην Αμερικη κανει 450$.  http://www.guitars.gr/HTML/schecterpricelist.html
Dark_kronos   οταν λες τη δοκιμασες και ειναι βαρια,εννοεις σε ήχο ή είναι βαριά σε κιλά.Να την αγορασω  λες;




Σε ηχο ενοω, σε βαρος ειναι σαν μια οπιαδηποτε αλλη κιθαρα.  Χτες την δοκιμασα για την ακριβια (οποτε ειναι φρεσκο το βιωμα) και πραγματικα αν ητανε το μοντελο με το τρεμολο θα την ειχα παρει εκεινη την στιγμη.  Δοκιμασα μια Ibanez (δεν ξερω μοντελο να σου πω δυστιχος), αμεσως μετα μια Ltd Mh-400 και μετα αυτην, και ηχιτικα ητανε στο ιδιο στυλ με την ltd αλλα με καπος διαφορετικο ηχο (θα ελεγα πως η ltd εχει λιγο πιο βαθυ ηχο, εχει ομως και emg...) και απο ταστιερα, φαντασου οτι η Ibanez μου φανηκε δυσκολη σε σχεση με αυτην... Και γενικοτερα σαν κατασκεβη, αψογη!
Για εμενα ομως δεν κανει γιατι θελω τρεμολο οποσδηποτε, αν ομως θες κιθαρα χωρις τρεμολο σου λεω, εγω θα την ειχα ηδη στα χερια μου


Σε ποιο καταστημα τη δοκιμασες; Τιμή που εδινε;
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tι ηλεκτρική να αγοράσω μέχρι 300€?
« Απάντηση #304 στις: 20/01/08, 11:33 »
Παράθεση
H Cort, σύμφωνα με τα λεγόμενα ενός αντιπροσώπου της με τον οποίο μίλησα σε μια έκθεση, φτιάχνει ένα μεγάλο μέρος των ηλεκτρικών κιθάρων που κατασκευάζονται, ακόμα και για γνωστές φίρμες. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι όταν το άκουσα αυτό, τον ρώτησα ποιές είναι αυτές οι φίρμες. Αυτός μού είπε να τού αναφέρω τις τρεις πιο γνωστές μάρκες ηλεκτρικών κιθάρων. Εγώ τού είπα Fender, Gibson και Ibanez, οπότε αυτός μού απάντησε "Συγχαρητήρια, μόλις ανέφερες δύο από αυτές"...

κάποιες αποδείξεις γι' αυτό?  ???
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Tι ηλεκτρική να αγοράσω μέχρι 300€?
« Απάντηση #305 στις: 20/01/08, 11:57 »
Δεν είμαι σίγουρος τι αποδείξεις ζητάς. Θα ήταν εξωφρενικά γελοίος ο ισχυρισμός αν δεν είχε κάποια τουλάχιστον δόση αλήθειας. Πάντως επειδή το έψαξα κι εγώ γιατί μού φάνηκε περίεργο, μπορείς να βρεις σχετικές αναφορές αν ψάξεις λίγο το διαδίκτυο. Για παράδειγμα στο άρθρο της Wikipedia για τις κιθάρες Cort, αναφέρεται ότι εταιρίες όπως η Ibanez, η G&L και η Schecter έχουν σύμβαση με την Cort η οποία παράγει κάποια από τα μοντέλα τους. Κοίτα επίσης αυτή την ιστοσελίδα όπου αναφέρεται ότι η Cort κατασκευάζει κιθάρες για τη Fender και την Ibanez, ενώ εδώ κάνοντας λόγο για το εργοστάσιο της Cort στην Κορέα λέει ότι all parts are manufactured to the highest quality standards in the industry. Μany of the most popular names in acoustic and electric guitar manufacturers use the Cort factories as their source of labor and materials. Τέλος αν ψάξεις λίγο τα reviews στο Harmony Central, θα δεις ότι πολλοί επαναλαμβάνουν αυτούς τους ισχυρισμούς.

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Tι ηλεκτρική να αγοράσω μέχρι 300€?
« Απάντηση #306 στις: 20/01/08, 16:19 »

Σε ποιο καταστημα τη δοκιμασες; Τιμή που εδινε;

Σε ενα μαγαζι στην Ροδο, στα 299 νομιζω την δινει. Δεν εδωσα βαση στην τιμη γιατι δεν με ενδιαφερει...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Tι ηλεκτρική να αγοράσω μέχρι 300€?
« Απάντηση #307 στις: 21/01/08, 12:22 »
Όντως, τα mid/mid-high μοντέλα τής Ibanez κατασκευαζονται στό ίδιο εργοστάσιο με τίς Cort (νομίζω και οι S Prestige Korea κατασκευάζονται πλέον). Η Ιαπωνία έχει κυρίως τίς RG Prestige, J-Custom και Signatures.

Αποσυνδεδεμένος grigorinio

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Tι ηλεκτρική να αγοράσω μέχρι 300€?
« Απάντηση #308 στις: 04/12/08, 02:18 »
ρε παιδια να σας ρωτησω και εγω κατι?παιζω εδω και ενα χρονο κλασσικη...καλη η κλασσικη αλλα με εχει κερδισει για τα καλα η ηλεκτρικη.την κλασσικη εχω μαθει να την παιζω με τα δαχτυλα και οχι με πενα οποτε δυσκολευομαο στο θεμα πενας.τεσπα.αλλο θελω να ρωτησω.θελω να παρω ηλεκτρικη αλλα δε γνωριζω τπτ απο ηλεκτρικες ουτε απο μαγνητες ουτε απο μονους και διπλους και τα σχετικα που διαβαζω εδω.με 300 ευρω τι παιρνω ετσι για να παιζω για την γκαβλα μου?συγκρκριμενα μου αρεσουν τα σολο που ακουω στους queen και στους scorpion...hotel california,guns and roses, πανω κατω τετοια τραγουδια ακουω.τι ηλεκτρικη θα μου προτεινατε???

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tι ηλεκτρική να αγοράσω μέχρι 300€?
« Απάντηση #309 στις: 14/12/08, 09:16 »
Δεν ξερω απο κιθαρες (εννοω οτι εχω εδω και χρονια 2 απο τις καλλιτερες ηλ κιθαρες και δεν χρειαστηκε να ψαξω για αντικατασταση).Αυτο ομως για την ηλικια, ουτε να το ξανασκεφτεις.ξεκινα, αγαπησε την κιθαρα σου κανε την προεκταση του εαυτου σου.δεν ειναι δυσκολο απλως θελει πλλη προσπαθεια για αρχη. ;)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
61 Απαντήσεις
37719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/10, 18:36
από Cesar_cy
90 Απαντήσεις
52617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/08, 17:14
από Crazy Heart
33 Απαντήσεις
24930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/07, 11:57
από rania_roxx
18 Απαντήσεις
18416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 19:34
από Διάφανοςςς highway 2.000.000
50 Απαντήσεις
19043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/06, 23:57
από Marios Demigod
20 Απαντήσεις
8865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 01:33
από slashas
13 Απαντήσεις
10834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/13, 14:14
από geopaok
8 Απαντήσεις
5406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:50
από Thanos9
7 Απαντήσεις
7817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 08:56
από Kosthrash
28 Απαντήσεις
7625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/12, 20:59
από Απόλλων