Ψηφοφορία

Θα υποστηρίζατε έναν τέτοιο σύλλογο ως ενεργά μέλη του;

Ναι. Όλοι μαζί μπορούμε να καταφέρουμε κάτι περισσότερο από τον καθένα μόνο.
Όχι. Μου είναι παντελώς αδιάφορη μια τέτοια κίνηση.
Ίσως. Αναλόγως με το αν ο σύλλογος θα είχε θέσεις που θα ταίριαζαν στα θέλω μου.
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

Αποστολέας Θέμα: Ελληνική Ενωτική Κίνηση Ερασιτεχνών Μουσικών  (Αναγνώστηκε 48127 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος music_journey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Παρόμοιες προσπάθειες έχουν γίνει και στο παρελθόν και μάλιστα στο πρόσφατο παρελθόν και έχουν αποτύχει παταγωδώς. Κατά την προσωπική μου εκτίμηση σε παταγώδη αποτυχία θα καταλήξει και η συγκεκριμένη κίνηση, μιας και έχει έλλειψη από καλλιτέχνες πολύ υψηλού και ποιοτικού επιπέδου ( ταλέντα με ή χωρίς σπουδές ), από καλλιτέχνες με πανεπιστημιακή μουσική μόρφωση, από ανθρώπους που έχουν γνώση της ελληνικής μουσικής πραγματικότητας και βιομηχανίας. Κανένας σοβαρός μουσικός διαγωνισμός που είναι θεσμός δεν πρόκειται να δώσει σημασία στα 4-5 αυτά άτομα, καμιά δισκογραφική δεν πρόκειται να πάρει την έγκριση του συλλόγου για το ποιούς νέους καλλιτέχνες θα βγάλει και ποιούς όχι ( μα, τι γράφω, αρχίζω και γελάω ) κλπ κλπ !!! Είναι πραγματικά αστεία όλα αυτά και απόρροια εφηβικής αν όχι αρρωστημένης φαντασίας. Σταματώ εδώ. Χάνω το χρόνο μου ασχολούμενος περισσότερο με το συγκεκριμένο θέμα.

Ας καθίσουμε όλοι να κάνουμε αυτό που αγαπάμε. Να γράψουμε μουσική. Και ας αφήσουμε τους συνδικαλισμούς για τους πολιτικούς. Δύναμή μας είναι η μουσική μας και όχι ο συνδικαλισμός. Είμαστε χαρούμενοι και ικανοποιημένοι και μόνο που μας έδωσε ο Θεός το δώρο της μουσικής και έχουμε τη δύναμη να γράφουμε και να ερμηνεύουμε μουσική απολαμβάνοντας τη χαρά της δημιουργίας. Αν έρθει και η αναγνώριση είτε μέσω κάποιου διαγωνισμού είτε μέσω κάποιας εταιρίας είτε με κάποιον άλλον τρόπο, με το καλό να έρθει. Ως τότε, ας μην εκθέτουμε τους εαυτούς μας σε ανόητες κινήσεις που ίσως μελλοντικά μάς φέρουν προβλήματα που δεν τα υποψιαζόμασταν καν !!!

Ας χρησιμοποίησουμε στο έπακρο τα ήδη υπάρχοντα πάμπολλα ελληνικά, αλλά και ξένα μουσικά sites, όπου μπορούμε να ανεβάσουμε τη δουλειά μας και να ακουστούμε λίγο περισσότερο, με την ελπίδα ότι ίσως ενδιαφερθεί κάποιος και για μας από τα "ανώτερα μουσικά στρώματα" .  :)

Φιλιά σε όλους! 

ΥΓ.: Συγνώμη που το πρώτο μου post εδώ θυμίζει μανιφέστο, αλλά, το πήρα πατριωτικά και συναδελφικά το θέμα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Ωχ..τι λες τώρα βρε music_journey. Τα σκέφτηκες αυτά πριν τα γράψεις? Φυτίλια πας να ανάψεις?
Δεν είδες την προτροπή παραπάνω να αφήσω το θέμα να ηρεμήσει που το κρατούσα θερμό( μόνο εγώ ) με τις τοποθετήσεις μου?

Υ/Γ όχι δεν είμαι εγώ , δεν ξαναέκανα εγγραφή...σας υπογράφω και δήλωση του νόμου 105 αν θέλετε...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος music_journey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Witchking, καλώς σε βρήκα! Ελπίζω κάποια στιγμή να μιλήσουμε και από κοντά. Χαίρομαι ιδιαιτέρως όταν γνωρίζω παιδιά που αγαπούν και ασχολούνται δημιουργικά με τη μουσική έχοντας τα μυαλά στο κεφάλι.

Δεν πόσταρα για να ανάψω φυτίλια. Κάθε άλλο. Απλά, ορισμένοι που δεν έχουν τί να κάνουν και σκέφτονται ό,τι τους κατεβαίνει στο κεφάλι, μπαίνουν σε διάφορα sites, δημιουργούν συλλόγους, ;D ομοσπονδίες, ;D ελληνικές και πολυεθνικές δισκογραφικές εταιρίες, ;D αυτοχρίζονται κορυφαίοι μουσικοί παραγωγοί, ;D ως άτομα με ατέλειωτες γνωριμίες στο χώρο ;D κλπ κλπ, προσπαθώντας να συμπαρασύρουν - ευτυχώς ελάχιστους - όσους περισσότερους μπορούν. Καμιά φορά μέσα σε αυτούς τους 2-3 υπάρχει και ένα ταλέντο που για χ, ψ, ω λόγους το πιάνουν στον ύπνο. Ας μην παρασυρόμαστε από εξαρτώμενα από τους γονείς τους, σε οικονομικό επίπεδο και όχι μόνο, 20χρονα και 25χρονα που δεν έχουν με τί άλλο να ασχοληθούν παρά να μπαίνουν στο internet για χ,ψ,ω λόγους και από ουσία μηδέν.

Κλείνω, ευχόμενος να μην παρασυρθεί κάποιο από τα παιδιά εδώ.

Φιλιά σε όλους!

ΥΓ.: Όταν ετοιμάσεις τη δήλωση του Ν105, την υπογράψεις και την επικυρώσεις, στείλε μου κι εμένα ένα αντίγραφο!  ;) Για να μπορώ να πιστοποιώ ότι εσύ δεν είσαι εγώ και ότι εγώ δεν είμαι εσύ. Ουφ! Γλώσσεψα την μπέρδα μου!  :)

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
παιδιά που αγαπούν και ασχολούνται δημιουργικά με τη μουσική έχοντας τα μυαλά στο κεφάλι.


Καλά..αυτό άστο...είναι πλήρως υπό αίρεση...αλλά είναι άλλο θέμα...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Music Journey,

Δυστυχώς για εσένα αυτά τα άτομα που απαξιώνεις και άποψη έχουν και χειροπιαστές αποδείξεις μπορούν να προσφέρουν και να διαβάζουν ξέρουν. Σε αντίθεση με εσένα, που είσαι μεγαλύτερος, σοφότερος και που στα 10 πράγματα που είπες, τα 11 είναι αβάσιμα και προσωπικές εκτιμήσεις.

Απαντώντας, λοιπόν:

"Τα 4, άντε 5 άτομα που προσπαθούν να κάνουν ό,τι τελοσπάντων είναι αυτό που θέλουν να κάνουν, δεν μπόρεσαν να με πείσουν για κάτι σοβαρό. Προφανώς, είναι άτομα που απορρίφθηκαν από το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης ( όπως οι ίδιοι αναφέρουν στο blog τους ) και θέλουν να πάνε κόντρα στο
θεσμό του Φεστιβάλ."


Μάθημα 1ο:
Πρώτα μαθαίνουμε να διαβάζουμε και μετά ξεκινάμε την κριτική - έστω και σε "πιτσιρικάδες" όπως λές... Σε παραπέμπω:

"Δεν είμαστε ενάντια σε κάποιο συνδικάτο ή στα λεγόμενα "γκέτο" - δεν είμαστε ενάντια σε κανέναν, ο οποίος σέβεται τα δικαιώματά μας και εμάς."

Η παραπάνω κόντρα που επικαλείσαι υπάρχει μόνο στο δικό σου μυαλό και δεν υπάρχει κανένα θέμα δημιουργίας αντίπαλου θεσμού.


"Μάλιστα δε, πολύ φοβάμαι, ότι τα άτομα που θα δεχτούν να γίνουν μέλη θα είναι τα "μαύρα πρόβατα" της όλης υπόθεσης και έχοντας δημοσιοποιήσει και τα ονοματά τους ως μέλη του συλλόγου, θα τους κλειστούν πάρα πολλές πόρτες μελλοντικά."

Μάθημα 2ο:
Αυτά ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι κινούνται στη σφαίρα της φαντασίας σου - μήπως έχεις λόγους (όντας για παράδειγμα παράγοντας) να μην επιθυμείς τη σύσταση ενός τέτοιου συλλόγου για ερασιτέχνες? Οι λίστες με τα ονόματα των μελών του συλλόγου δεν θα δημοσιοποιούνται στο κοινό - προστατεύονται από την αρχή διαχείρισης προσωπικών δεδομένων. Επείδη, λοιπόν, δεν γνωρίζεις ούτε τα βασικά σου δικαιώματα σε παραπέμπω στο www.dpa.gr και σου εύχομαι καλή ανάγνωση...


1. Κάτι άκουσα για ενοικίαση γραφείου ( που κοστίζει τουλάχιστον 800 ευρώ μηνιαίως, μαζί με λογαριασμούς κλπ ), αμοιβή λογιστή ( αρκετά χρήματα σας πληροφορώ ) κλπ κλπ.. Είναι δυνατόν αυτά τα έξοδα να καλυφτούν από τα μέλη δίνοντας 15-20 ευρώ το χρόνο (!!!) και όχι το μήνα Huh Που και πάλι δεν θα καλύπτονταν αν δίνονταν 15-20 ευρώ το μήνα.


Μάθημα 3ο:  Γραφείο με 800 Ευρώ μηνιαίως? Να ρωτήσω ποιός σου τα έχει πεί αυτά ή αν νομίζεις ότι θα ξεκινήσουμε με γραφείο σε ρετιρέ της Κηφισιάς? Όλα ξεκινούν να ταπεινά και ανδρώνονται... Αν ανησυχείς για τα χρήματα - πέρα από τα 15-20 ευρώ/ετησίως δεν θα ζητείται ούτε ευρώ περισσότερο από τα εγγεγραμμένα μέλη. Ευτυχώς αυτά τα 5 πιτσιρίκια που εσύ απαξιώνεις, που δεν έχουν καμία σχέση με το χώρο, που είναι ατάλαντοι κτλ. έχουν την πίστη και την οικονομική δυνατότητα να καλύψουν τα πρώτα κρίσιμα έξοδα.


2.Κάτι άκουσα ότι οι δισκογραφικές θα ζητούν τη γνώμη του συλλόγου για να διαλέγουν τους νέους τους καλλιτέχνες!!! ( Huh ) Παρακαλώ Huh Πώς είπατε??? Θα έρθουν τα διευθύνοντα στελέχη μιας γιγανταιαίας ή ακόμα και μικρότερης εταιρίας για να συμβουλευτούν πέντε και δέκα και δεκαπέντε 20χρονα και 25χρονα παιδαρέλια που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα όσον αφορά τη μουσική Huh  Cheesy Μιας και από όσο γνωρίζω οι 3-4 που έχουν μαζευτεί δεν έχουν κάποιο σοβαρό μουσικό background, ούτε κατά τα αυστηρά προσωπικά μου κριτήρια καλή μουσική ( κοινώς, κατά την άποψή μου δεν είναι ταλέντα του χώρου και επίσης κατά την άποψή μου δικαίως τους έκοψαν από το φεστιβάλ τους συγκεκριμένους )  και δεν έχουν τραγουδήσει ποτέ έξω από το μπάνιο τους και το studio που πήγαν για ηχογράφηση, αλλά, ούτε και πανεπιστημιακές μουσικές σπουδές και τεράστια γνώση της ελληνικής μουσικής αγοράς έχουν. Ορισμένους δε, δεν θα τους αποκαλούσα ούτε ερασιτέχνες, μιας και δεν έχουν φτάσει ακόμα ούτε σε αυτό το επίπεδο. Κάντε μια real βόλτα προς τα εκεί και θα το διαπιστώσετε.


Μάθημα 4ο: Αν ο σύλλογος κάποια στιγμή μετά από χρόνια, έχοντας ωριμάσει, έχει αποδείξει ότι είναι αντικειμενικός φορέας ανάδειξης ταλέντων, να είσαι σίγουρος ότι οι δισκογραφικές θα ενδιαφερθούν. Πέρα από αυτά, τα υπόλοιπά που γράφεις είναι προσβολές και σου ζητώ εξονόματι των υπολοίπων να ζητήσεις δημόσια συγγνώμη και να πείς αν θές πως και με ποιο τρόπο υποτίθεται ότι γνωρίζεις προσωπικά στοιχεία για εμάς. Θα πρέπει επίσης να γνωρίζεις ότι είναι συνταγματικό μου δικαίωμα να ζητήσω τέτοια σχόλια να διαγραφούν από το site αλλά και αν γνώριζα τα προσωπικά σου στοιχεία να σου κάνω μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση, γιατί περι αυτού πρόκειται.

Τα παραπάνω ισχύουν και για το 3 και το 4 που έχεις γράψει - Αν αφαιρέσει μόνος σου τα προσβλητικά - ΑΣΤΗΡΙΚΤΑ - σχόλια επιφυλάσσομαι να ζητήσω από τον Admin να τα διαγράψει.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/06, 13:40 από Kay »

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Παρόμοιες προσπάθειες έχουν γίνει και στο παρελθόν και μάλιστα στο πρόσφατο παρελθόν και έχουν αποτύχει παταγωδώς.

Παρακαλώ, ανέφερε ονομαστικά. Στοιχηματίζω ότι όπως και τα υπόλοιπα που γράφεις κινείσαι με οδηγό τις προσωπικές σου εκτιμήσεις/φαντασιώσεις.

"Κατά την προσωπική μου εκτίμηση σε παταγώδη αποτυχία θα καταλήξει και η συγκεκριμένη κίνηση, μιας και έχει έλλειψη από καλλιτέχνες πολύ υψηλού και ποιοτικού επιπέδου ( ταλέντα με ή χωρίς σπουδές ), από καλλιτέχνες με πανεπιστημιακή μουσική μόρφωση, από ανθρώπους που έχουν γνώση της ελληνικής μουσικής πραγματικότητας και βιομηχανίας."


Έχεις κάνει ένα πολύ σημαντικό λάθος. Κάνεις προσωπικές ΑΣΤΗΡΙΚΤΕΣ εκτιμήσεις, δημιουργώντας εντυπώσεις και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ...δίνεις την εντύπωση ότι δεν ξέρεις ούτε καν για τι πράγμα μιλάμε. Οι ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ που κολλάνε σε όλα τα παραπάνω που αναφέρεις? Αν θές να επανιδρύσεις τον ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ είσαι ελεύθερος αν θές να το κάνεις με όλες τις νομικές κυρώσεις...


"Είναι πραγματικά αστεία όλα αυτά και απόρροια εφηβικής αν όχι αρρωστημένης φαντασίας. Σταματώ εδώ. Χάνω το χρόνο μου ασχολούμενος περισσότερο με το συγκεκριμένο θέμα."

Τότε γιατί τον έχασες και κάθησες και έγραψες εξαρχής? Όσο για τα πρώτα σχόλια - ισχύουν τα προαναφερόμενα -. Ζητώ σε πρώτη φάση τη διαγραφή τέτοιων σχολίων από τον ίδιο. Δεν έχεις το δικαίωμα να αποκαλέις έτσι κανέναν!



"Δεν πόσταρα για να ανάψω φυτίλια. Κάθε άλλο. Απλά, ορισμένοι που δεν έχουν τί να κάνουν και σκέφτονται ό,τι τους κατεβαίνει στο κεφάλι, μπαίνουν σε διάφορα sites, δημιουργούν συλλόγους, Grin ομοσπονδίες, Grin ελληνικές και πολυεθνικές δισκογραφικές εταιρίες, Grin αυτοχρίζονται κορυφαίοι μουσικοί παραγωγοί, Grin ως άτομα με ατέλειωτες γνωριμίες στο χώρο Grin κλπ κλπ, προσπαθώντας να συμπαρασύρουν - ευτυχώς ελάχιστους - όσους περισσότερους μπορούν. Καμιά φορά μέσα σε αυτούς τους 2-3 υπάρχει και ένα ταλέντο που για χ, ψ, ω λόγους το πιάνουν στον ύπνο. Ας μην παρασυρόμαστε από εξαρτώμενα από τους γονείς τους, σε οικονομικό επίπεδο και όχι μόνο, 20χρονα και 25χρονα που δεν έχουν με τί άλλο να ασχοληθούν παρά να μπαίνουν στο internet για χ,ψ,ω λόγους και από ουσία μηδέν."

Τα παραπάνω πρέπει είτε να διαγραφούν είτε να προστεθεί το σχόλιο ότι μιλάς γενικά και δεν αναφέρεσαι στην ομάδα μας.

Και να κύριοι οι βασικοί σκοποί/θέσεις του κυρίου που γνωρίζει περισσότερα από εμάς τα ατάλαντα πιτσιρίκια, τους ερασιτέχνες.

  • "Κλείνω, ευχόμενος να μην παρασυρθεί κάποιο από τα παιδιά εδώ."
    "Ας αφήσουμε τους συνδικαλισμούς για τους πολιτικούς."
    "Ας χρησιμοποίησουμε στο έπακρο τα ήδη υπάρχοντα πάμπολλα ελληνικά, αλλά και ξένα μουσικά sites, όπου μπορούμε να ανεβάσουμε τη δουλειά μας και να ακουστούμε λίγο περισσότερο, με την ελπίδα ότι ίσως ενδιαφερθεί κάποιος και για μας από τα "ανώτερα μουσικά στρώματα" ."
    "Ας μην εκθέτουμε τους εαυτούς μας σε ανόητες κινήσεις που ίσως μελλοντικά μάς φέρουν προβλήματα που δεν τα υποψιαζόμασταν καν !!!"


Κανένα περαιτέρω σχόλιο - Αφήνω στους αναγνώστες και στον διαχειριστή να κρίνει τα γραφόμενα.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/06, 13:47 από Kay »

Αποσυνδεδεμένος music_journey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αγαπητέ, Kay, ειλικρινά δεν θέλω, αλλά, ούτε έχω και τον χρόνο να δώσω συνέχεια στο θέμα.

Δεν μπήκα εδώ μέσα για να βρίσω εσένα, ούτε κάποιο άλλο μέλος. Οι Διαχειριστές και οι Συντονιστές αυτού του site ΔΕΝ παρανομούν. Αν κάποιο από τα σχόλιά μου ήταν υβριστικό απέναντι προς οποιοδήποτε μέλος, να είσαι σίγουρος ότι όχι μόνο θα είχε διαγραφεί το post μου, αλλά, πιθανότατα θα είχαν διαγράψει και μένα από μέλος.

Δεν γίνεται να ρωτάς από που γνωρίζω κάποια από τα προσωπικά σου στοιχεία τη στιγμή που ΕΣΥ ο ίδιος τα έχεις δημοσιοποιήσει, έχεις ανεβάσει τραγούδια σου στο internet μαζί με το βιογραφικό σου κλπ. !!! Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό.

Επίσης, ούτε ατάλαντο σε αποκάλεσα ούτε άτομο χωρίς μυαλό, κλπ κλπ. Εξέφρασαι την προσωπική μου άποψη για την καλλιτεχνική σου δουλειά. Είναι άλλο πράγμα να σε βρίσω και να σε αποκαλέσω με χίλια δυο επίθετα - κάτι που δεν έχω κάνει - και άλλο πράγμα να πω ότι η δουλειά σου με αφήνει αδιάφορο, δεν την θεωρώ καλή και δεν μου αρέσει. Το δικαίωμα της προσωπικής άποψης - θετική ή αρνητική - για ένα ή περισσότερα τραγούδια την έχουμε όλοι. Δεν μου αρέσει καθόλου η δουλειά σου. Πού είναι το μεμπτό ;;;

Θέλω επίσης να σου πω ότι, ναι, και στο παρελθόν έχουν γίνει παρόμοιες κινήσεις και έχουν αποτύχει. Πχ, στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης 2005, έφτιαχναν, τα παιδιά που δεν είχαν περάσει, λογότυπα, κανόνιζαν συναντήσεις από κοντά, ετοίμαζαν CD και τελικά δεν έγινε απολύτως τίποτα. Και, ναι, έχω το δικαίωμα στην προσωπική εκτίμηση. Εκτιμώ, λοιπόν, ότι ούτε και η φετινή προσπάθεια θα καταλήξει κάπου. Αυτό, όμως, είναι προσωπική μου εκτίμηση από την εμπειρία μου ως τώρα και όχι βρισιά κλπ.

Ακόμη, η ενοικίαση και συντήρηση ενός γραφείου, ακόμα κι αν βρίσκεται στην πιο υποβαθμισμένη περιοχή της Αττικής, δεν κοστίζει ούτε 100 ούτε 200 ούτε 300 ευρώ μηνιαίως.

Στις μέρες μας, κυκλοφορούν πολλοί επιτήδειοι που παρουσιάζονται ως παραγωγοί μεγάλων εταιριών κλπ και από κάτι τέτοιους πρέπει να προστατευόμαστε. ΔΕΝ αποκάλεσα εσένα τέτοιον άνθρωπο, όταν έγραφα για παραγωγούς, συλλόγους, εταιρίες, κλπ., ούτε αναφερόμουν στην ομάδα σου, αλλά, μιλούσα γενικά.

Ελπίζω να σε κάλυψα και να μην χρειαστεί να επανέλθω στο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/06, 14:28 από music_journey »

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
"Στις μέρες μας, κυκλοφορούν πολλοί επιτήδειοι που παρουσιάζονται ως παραγωγοί μεγάλων εταιριών κλπ και από κάτι τέτοιους πρέπει να προστατευόμαστε. "

Αυτός είναι ένας από τους λόγους που είναι επιτακτική η ανάγκη ενός συλλόγου για τους ερασιτέχνες.

"Θέλω επίσης να σου πω ότι, ναι, και στο παρελθόν έχουν γίνει παρόμοιες κινήσεις και έχουν αποτύχει."

ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ στο παρελθόν δεν έχει γίνει προσπάθεια σύστασης συλλόγου ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ ή τουλάχιστον ποτέ δεν επισημοποιήθηκε το όλο θέμα. Αυτό που αναφέρεις είναι μια προσπάθεια που από την αρχή φαινόταν ότι θα προέβαινε άκαρπη και δεν έχει να κάνει με σύσταση συλλόγου.

"Ακόμη, η ενοικίαση και συντήρηση ενός γραφείου, ακόμα κι αν βρίσκεται στην πιο υποβαθμισμένη περιοχή της Αττικής, δεν κοστίζει ούτε 100 ούτε 200 ούτε 300 ευρώ μηνιαίως."

Αν χρειαστεί θα τα καλύψουμε με ίδιον κόστος. Δεν θα επιβαρυνθεί κάποιο μέλος περισσότερο - επαναλαμβάνω.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Πέρα από όλα αυτά - όπως έχω πεί και σε άλλους που είχαν αμφιβολίες αν θές επικοινώνησε μαζί μου στο τηλέφωνο που δίνεται και θα χαρώ να σου εξηγήσω με σαφήνεια τις θέσεις μας, όπως θα χαρώ όταν καταλάβεις ότι είναι και δικές σου θέσεις (αν είσαι ερασιτέχνης μουσικός), ότι δεν έχουμε τίποτα να μοιράσουμε και ότι αυτή η κίνηση θα πετύχει γιατί είναι οργανωμένη και έχει γίνει έρευνα.

Τέλος δε με ενοχλεί να προσβάλλουν εμένα προσωπικά  ή τη δουλειά μου, όσο με ενοχλεί να προσβάλλουν τα ιδανικά και τους σκοπούς πίσω από μια τέτοια ανιδιοτελή κίνηση όπως είναι η σύσταση της Ε.Ε.Κ.Ε.Μ.

Συνέχεια σε αυτό δε θα δώσω και θεωρώ πως το μήνυμα σου είχε τον χαρακτήρα που έπρεπε να έχει μετα από τα πρώτα σου σχόλια.


Αποσυνδεδεμένος music_journey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
1. Δεν χρειάζεται η σύσταση κανενός συλλόγου για την προστασία μας από τέτοιους τύπους που κυκλοφορούν παριστάνοντας τους μουσικούς παραγωγούς. Χρειάζεται απλά ενημέρωση όλων των νέων μουσικών. Πχ. Σας πλησίασε κάποιος και σας συστήθηκε ως μουσικός παραγωγός της Χ εταιρίας; Ζητήστε του το ονοματεπώνυμό του και σε ανύποπτο χρόνο κάντε μια βόλτα προς την εταιρεία που ισχυρίζεται ότι εργάζεται για να το διαπιστώσετε κι εσείς προσωπικά.

2. Επιμένεις για να κάποια πράγματα χωρίς να έχεις γνώση. Στο παρελθόν και συγκεκριμένα το φθινόπωρο του 2003 είχαν γίνει κάποιες κινήσεις για σύσταση συλλόγου, με καταστατικό κλπ, στον οποίο θα μπορούσαν να εγγραφούν όσοι μουσικοί δεν είχαν κυκλοφορήσει ως τότε κάποιο προσωπικό album. Το ότι δεν δημοσιοποιήθηκε το όλο θέμα σημαίνει ότι - πέρα από το ότι δεν υπήρχε τελικά λόγος ύπαρξης ενός τέτοιου συλλόγου - ενήργησαν πολύ σωστά και πολύ σοφά τα παιδιά τότε. Πρώτα μαζεύτηκαν πολλά άτομα, μετά συζήτησαν και αφού είδαν ότι δεν προχωράει το όλο θέμα και λειτουργικά είναι αδύνατη η δημιουργία ενός τέτοιου συλλόγου, το ματαίωσαν το όλο project. Ακολουθήθηκε, ωστόσο, η σωστή σειρά. Πρώτα μαζεύτηκαν και μετά ΑΝ προχωρούσε το όλο θέμα, τότε θα το ανακοίνωναν. Εσύ κάνεις το αντίθετο. Πας να φτιάξεις σύλλογο με 5 και 10 άτομα, χωρίς να έχει γίνει μια ευρεία συζήτηση με 100-150, γιατί όχι και με 200 καλλιτέχνες. Βιάζεσαι υπερβολικά και ξέρεις τί λένε για όποιον βιάζεται. Το ότι βιάζεσαι υπερβολικά φαίνεται και από τα απανωτά λάθη που κάνεις στις απαντήσεις που δίνεις. Πχ. Ποτέ δεν θα ξεχάσω το ότι με κατηγόρησες από που ξέρω κάποια πράγματα για σένα και πώς κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η μουσική σου δεν είναι ωραία, τη στιγμή που εσύ ο ίδιος έχεις βιογραφικό και τραγούδια σου ανεβασμένα στο internet. Τραγικότατο λάθος εκ μέρους σου!

3. Αν εσύ ή κάποιος άλλος από τους 5 είστε τόσο πλούσιοι και μπορείτε μηνιαίως να πληρώνετε από την τσέπη σας 300 ευρώ τουλάχιστον ο καθένας σας, είναι δικαίωμά σας να το κάνετε. Άλλωστε και 50 μέλη να συγκεντρώσεις και 100 μέλη να συγκεντρώσεις, δεν θα έχεις εισόδημα από αυτούς πάνω από περίπου 1 ευρώ το μήνα. Θα έχεις δηλαδή περίπου 50 και 100 ευρώ αντίστοιχα. Τα υπόλοιπα ως τα 800 ευρώ το μήνα ( και λίγα λέω ) θα πρέπει να τα καλύψεις εσύ ή κάποιος άλλος. Περιττό να σου πω εδώ ότι στην πορεία θα καταλάβεις και αυτό το λάθος σου και θα εγκαταλείψεις μόνος σου την προσπάθεια. Δεν είσαι ο πρώτος που σκέφτηκε να κάνει κάτι τέτοιο! Δεν έχω κάποιο συμφέρον από το να σε αποτρέψω, αλλά, δεν μου αρέσει επειδή είσαι μικρός και το αίμα σου "βράζει" να μπεις σε άσκοπες ταλαιπωρίες και κυρίως πάμπολλα έξοδα με αποτέλεσμα μηδέν.

4. Σε ευχαριστώ για την πρόσκλησή σου, αλλά, ξέρεις εκ των προτέρων ότι αυτή η κίνηση που κάνεις με αφήνει παγερά αδιάφορο. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει μέλλον σε μια κίνηση που ξεκίνησε ως αντίδραση στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης. Διότι αν δεν ήταν αντίδραση, τότε, θα είχες κάνει ενέργειες για τη δημιουργία του συλλόγου ΠΡΙΝ βγουν τα αποτελέσματα του Φεστιβάλ. Από τη στιγμή, λοιπόν, που όλες σου οι ενέργειες ξεκίνησαν ΑΦΟΥ είδες ότι ΔΕΝ πέρασες στο Φεστιβάλ, δεν μπορείς να με πείσεις ότι ο σύλλογος δεν δημιουργείται από αντίδραση. Για να με έπειθες, θα έπρεπε να είχες κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες ΠΡΙΝ την έκδοση των αποτελεσμάτων.

5. Κανείς - από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω - δεν έχει προσβάλλει ούτε εσένα ούτε τη δουλειά σου. Η δουλειά σου είναι ανεβασμένη στο διαδίκτυο προς κρίση από το κοινό. Το κοινό έχει το δικαίωμα να δεχτεί ή να απορρίψει τη δουλειά σου. Εγώ ανήκω σε αυτούς που απορρίπτουν τη δουλειά σου. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι σε προσβάλλω. Δεν είναι προσβολή όταν λέω ότι δεν μου αρέσει η μουσική σου. Είναι η προσωπική μου άποψη για τη δουλειά σου. Ούτε κανείς - από όσο γνωρίζω - προσέβαλε ποτέ τα ιδανικά και τους σκοπούς αυτού που θέλεις να κάνεις.

6. Προτού κάνεις ο,τιδήποτε, ξανασκέψου αυτό που θέλεις να κάνεις και μην λειτουργείς εν βρασμώ ψυχής, μόνο και μόνο επειδή δεν πέρασες στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης. Αν πραγματικά το αξίζεις, η αναγνώρισή σου θα έρθει ούτως ή άλλως και σαφέστατα όχι μέσα από το δρόμο του συνδικαλισμού και των συλλόγων και των διαδηλώσεων στο δρόμο και δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο μπορεί να κάνει ή να σκεφτεί ο οποιοσδήποτε, όχι συγκεκριμένα εσύ.

7. Όλα τα παραπάνω σου τα λέω με αγάπη. Παρόλο που προσωπικά δεν μου αρέσει η δουλειά σου, δεν θέλω να βλέπω νέα παιδιά να μπαίνουν σε τέτοια τρυπάκια και να ταλαιπωρούνται άδικα. Απλά, ξανασκέψου το.

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
1. Θα ήθελα να σε πληροφορήσω ότι αυτοί που χρησιμοποιούν το internet και είναι ερασιτέχνες μουσικοί είναι πολύ λίγοι. Αυτοί που χρησιμοποιούν το internet για την ενημερωσή τους λιγότεροι. Αυτοί που χρησιμοποιούν το internet και το kithara.gr και βλέπουν αυτό εδώ το thread και το συγκεκριμένο post για να ενημερωθούν μετριούνται στα δάκτυλα. Ότι και να λές αυτό που χρειάζεται είναι ένας σύλλογος για την ενημέρωση των ερασιτεχνών σε φυσικό επίπεδο.

2. Και εσύ επιμένεις, παρότι στο προηγούμενο post σου είπες ότι δεν θα έδινες συνέχεια, να με προσβάλεις. Δεν μπορείς να μου λές ότι δεν έχω γνώση απλώς και μόνο επειδή είμαι μικροτερός σου. Τι μυαλό είναι αυτό? Έχω κάνει 2 χρόνια ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΗ έρευνα και έχω συζητήσει - όχι με 100 & 200 - αλλά με 500 & 1000 πρίν να πάρω την απόφαση μαζί με άλλους φέτος να ξεκινήσουμε αυτό το σύλλογο.

Αν θές να κάνεις κάτι πραγματικά σοβαρό ΔΕΝ πρέπει να μαζευτούν πολλά άτομα και να αρχίσουν τη συζήτηση ΓΙΑΤΙ - "όπου λαλούν πολύ κοκόροι αργεί να ξημερώσει"! ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΡΕΥΝΑ & ΜΕΤΑ ΣΥΖΗΤΑΣ! Και το ίδιο συνέβη και με την περίπτωση αυτή που ανέφερες - το λές και μόνος σου ότι "είδαν ότι δεν προχωράει το όλο θέμα και λειτουργικά είναι αδύνατη η δημιουργία ενός τέτοιου συλλόγου, το ματαίωσαν το όλο project.". Αυτό δεν είναι σοβαρή προσπάθεια σύστασης συλλόγου - αυτό είναι - μαζεύτηκαν 50 άτομα ήπιανε καφέδες και αποφάσισαν μέσα σε μια μέρα ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα... Άστο...

Τέλος, και πάλι δείχνεις ότι η αδυναμία στην ανάγνωση δεν είναι ενδεικτική της ηλικίας
.

Λες "Το ότι βιάζεσαι υπερβολικά φαίνεται και από τα απανωτά λάθη που κάνεις στις απαντήσεις που δίνεις. Πχ. Ποτέ δεν θα ξεχάσω το ότι με κατηγόρησες από που ξέρω κάποια πράγματα για σένα και πώς κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η μουσική σου δεν είναι ωραία, τη στιγμή που εσύ ο ίδιος έχεις βιογραφικό και τραγούδια σου ανεβασμένα στο internet. Τραγικότατο λάθος εκ μέρους σου!"

Κοίτα τι είχες γράψει
(scripta manent):  "Μιας και από όσο γνωρίζω οι 3-4 που έχουν μαζευτεί δεν έχουν κάποιο σοβαρό μουσικό background, ούτε κατά τα αυστηρά προσωπικά μου κριτήρια καλή μουσική ( κοινώς, κατά την άποψή μου δεν είναι ταλέντα του χώρου και επίσης κατά την άποψή μου δικαίως τους έκοψαν από το φεστιβάλ τους συγκεκριμένους )  και δεν έχουν τραγουδήσει ποτέ έξω από το μπάνιο τους και το studio που πήγαν για ηχογράφηση, αλλά, ούτε και πανεπιστημιακές μουσικές σπουδές και τεράστια γνώση της ελληνικής μουσικής αγοράς έχουν. Ορισμένους δε, δεν θα τους αποκαλούσα ούτε ερασιτέχνες, μιας και δεν έχουν φτάσει ακόμα ούτε σε αυτό το επίπεδο. Κάντε μια real βόλτα προς τα εκεί και θα το διαπιστώσετε."

Δες τι σου απάντησα: "Πέρα από αυτά, τα υπόλοιπά που γράφεις είναι προσβολές και σου ζητώ εξονόματι των υπολοίπων να ζητήσεις δημόσια συγγνώμη και να πείς αν θές πως και με ποιο τρόπο υποτίθεται ότι γνωρίζεις προσωπικά στοιχεία για εμάς."

Αν και πάλι αδυνατείς να καταλάβεις
το νόημα των παραπάνω, πράγμα διόλου απίθανό από αυτό που έχεις δείξει από τα γραπτά σου, εσύ ΜΙΛΗΣΕΣ για 3-4 και είπες πολύ βαριά πράγματα ΚΑΙ εγώ απάντησα εξονόματι των υπολοίπων - όχι εμού! Στο ξαναλέω...

Τώρα πάντως μπορείς να το ξεχάσεις - όπως έκανες και με άλλα πράγματα που σου απάντησα με επιχειρήματα σε προηγούμενο post και δεν είπες κουβέντα :)

3. Ασχολίαστο. Εξακολουθείς να μιλάς για έξοδα και σου έχω απαντήσει επαρκώς. Είμαι μικρότερός σου, μάλλον, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι λειτουργώ εν θερμώ, ούτε ότι είμαι τόσο μικρός ώστε να μην έχω αναπτύξει κριτική σκέψη. Απο εκεί και πέρα, σε ευχαριστώ πολύ αλλά o πατέρας μου ζεί και μπορεί ακόμη να μου δώσει συμβουλές & δε χρειάζομαι δεύτερο - πόσο μάλλον κάποιο διαδικτυακό.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/06, 14:57 από Kay »

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
4.Μου αρέσει που φάσκεις και αντιφάσκεις. Από τη μία δηλώνεις το ενδιαφέρον σου σε όλα τα καημένα παιδιά που εμείς με την κίνησή μας θα οδηγήσουμε στον κακό δρόμο & από την άλλη λές ότι η κίνηση που κάνουμε σε αφήνει παγερά αδιάφορο. Εξακολουθείς επίσης να πιστεύεις ότι η κίνηση ξεκίνησε ως κόντρα στο Φεστιβάλ. Τι να πώ... Μάλλον είναι ενδεικτικό του ότι έχεις μεγαλώσει πολύ και ο επιχειρηματικός σου διάλογος στηρίζεται επάνω σε αναμνήσεις και προσωπικές εμπειρίες. Άσε εμάς τους νέους που ενδιαφερόμαστε για το μέλλον μας να προσπαθούμε για κάτι καλύτερο και εσύ αν θές πάρε τη συνταξή σου και πήγαινε στα νησιά Φίτζι για διακοπές.

5. Δεν σχολίασα ποτέ και δεν με ενδιαφέρει αν απέρριψες ΕΣΥ ή κάποιος άλλος τη δουλειά μου. Μόνο το 2 να κοιτάξεις θα δεις και εσύ και ο κάθε ενδιαφερόμενος ότι προσέβαλλες τους ανθρώπους που αποτελούν την κεντρική ομάδα της Ε.Ε.Κ.Ε.Μ., μέχρι τώρα, και την κίνηση σύστασης του συλλόγου.  Έχω μάθει να ακούω σε κριτική και όχι σε σχόλια του τύπου "Απορρίπτω τη δουλειά σου". Πως είναι δυνατόν να είσαι μουσικός και να το λές αυτό; Πέρα από αυτό αν θές να κάνεις κριτική κάντην στη σελίδα μου - όχι εδώ. Τέλος, θα ήθελα αν είναι δυνατόν να δώσεις στο κοινό να ακούσει και κάποια δική σου δουλειά - μιας και εσύ ως μεγαλύτερος θα πρέπει να γράφεις μόνο αριστουργηματικά έργα.

6. Άλλο ένα λάθος εκ μέρους σου είναι ότι πιστεύεις ότι ακολουθώ τον δρόμο του συνδικαλισμού για προσωπική αναγνώριση και για να ικανοποιήσω προσωπικές μου φιλοδοξίες. Δεν ψάχνω την προσωπική αναγνώριση - μόνο τα "ψώνια" λειτουργούν με αυτό τον αυτοσκοπό. Προσπαθώ να κάνω καρριέρα στη μουσική, όπως όλοι οι ερασιτέχνες, ώστε να ζώ μέσα από αυτό που αγαπώ, χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο στη ζωή μου (κάποια δεύτερη,τρίτη δουλειά) για να ζήσω.

7. Ευτυχώς τα νέα παιδιά είναι αυτά που μπορούν και θέλουν να φέρουν την αλλαγή στον κόσμο μας. Το να προτρέπεις εμένα ή οποιοδήποτε άλλο νεαρότερο να μην ασχοληθεί με κάτι για να αποφύγει την ταλαιπωρία, ούτε καλό είναι ούτε σοβαρό.

Αν δεν προσπαθήσουμε να κάνουμε ΤΩΡΑ κάποια πράγματα για το μέλλον μας - πότε ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ? Αν σου αρέσει η κατάσταση όπως είναι τώρα - δεκτόν. Σε εμένα και με όσους έχω συζητήσει που ασχολούνται με το θέμα λίγο σοβαρότερα - δεν μας αρέσει και πιστεύουμε ότι χρειάζεται πολλές βελτιώσεις.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Η Ε.Ε.Κ.Ε.Μ. απευθύνεται σε αυτούς που ενδιαφέρονται να αλλάξει κάτι στην ελληνική μουσική πραγματικότητα. Εσύ αν είσαι βολεμένος στην κατάσταση που βρίσκεσαι είναι δικαιωμά σου και μπορείς να απέχεις. Με το ζόρι δεν θέλουμε κανέναν μέσα στους κόλπους μας - και δεν είμαστε 5 άτομα που θέλουμε να φτιάξουμε το σύλλογο - να είσαι σίγουρος για αυτό.

Αν απέτυχαν προηγούμενες απόπειρες που έγιναν για σύσταση συλλόγου ερασιτεχνών ή για παρόμοια εγχειρήματα, αυτό πιθανώς οφείλεται σε ανθρώπους σαν εσένα, που δεν πιστεύουν ούτε στη δική τους δύναμη ούτε στο ρητό "ισχύς εν τη ενώσει" & ενδεχομένως πήραν στο λαιμό τους και άλλους που ήταν αναποφάσιστοι ή λιγότερο αποφασιστικοί. Είναι γνωστό ότι οι Έλληνες πάσχουμε από το σύνδρομο του "Ωχαδερφισμού" και για να μπορέσεις να βγάλεις τον Έλληνα από αυτή την κατάσταση πρέπει να του παρουσιάσεις μια πολύ συγκεκριμένη πρόταση και πάνω από όλα να είσαι αισιόδοξος.

Η κάθε απόπειρα/εγχείρημα που γίνεται είναι τόσο σοβαρή όσο σοβαρά την αντιμετωπίζουν και τα άτομα που την απαρτίζουν.

Καθήσαμε, λοιπόν, κάναμε την ερευνά μας και σκεφτήκαμε πολλούς τρόπους (όχι έναν) για να μπορέσουμε κάποια στιγμή να αλλάξουμε την πορεία που έχει πάρει η ελληνική μουσική πραγματικότητα.

Αυτό που κάνουμε αυτή τη στιγμή είναι ΚΑΛΕΣΜΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ και θέλουν να ΚΑΝΟΥΝ κάτι για να ΑΛΛΑΞΕΙ η ελληνική μουσική πραγματικότητα. Σκοπός δεν είναι να είμαστε 10 - 15 και να μείνουμε τόσοι...

Όσοι πιστοί προσέλθετε - δημοκρατία έχουμε!
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/06, 16:37 από Kay »

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Λοιπόν, επειδή διάβασα πολλά, αλλά είδα πολύ λίγες πράξεις, θα σε παρακαλούσα Φίλτατε Kay να μας παραθέσεις τα εξής :

1. Το καταστατικό της Εν Συστάσει Ενωτικής Κίνησης. ... Προφανώς, άνευ καταστατικού η Κίνηση αυτή δεν υφίσταται ... και κανείς δεν ψωνίζει "Γουρούνι στο Σακί" πια ...  ::)
2. Ενημέρωση σχετικά με τις Αρχιαιρεσίες του Συλλόγου. (Ξέρεις, εκλογές και τέτοια ... για να ξέρουμε ΠΟΙΟΙ είμαστε και κυρίως ΠΟΙΟΣ θα μας εκπρωσωπήσει ... )
3. Ενημέρωση σχετικά με σύσταση Γνωμοδοτικών ή Εκτελεστικών Επιτροπών στα θέματα που έχεις ήδη θίξει (ή μήπως θα αποφασίζεις μόνος σου  επί παντός επιστητού ? )
4. Χρονοδιάγραμμα Ενεργειών σχετικών με τους τρόπους εκπλήρωσης των σκοπών του συλλόγου (πχ. συγκεκριμένες ενέργειες σχετικές με το επόμενο Φεστιβάλ Φεσσαλονίκης, την επόμενη Eurovision κλπ))

Αν μου απαντήσεις ικανοποιητικά σε αυτά τότε θα σε λάβω σοβαρά υπόψη μου ...   ::)

/nEwBiE  8)

ΥΓ. Τα bold και οι υπογραμμίσεις σου περισσότερο κουράζουν παρά τονίζουν/δίνουν χρώμα στο γραπτό σου ...  :(
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/06, 17:39 από nEwBiE »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
1. Εν καιρώ - Εφόσον έχεις διαβάσει τα προηγούμενα έχω ήδη αναφερθεί στο θέμα και σε όσες καθυστερήσεις έχουν προκύψει.

2. Μπορείς να γίνει λίγο πιο αναλυτικός στο τι ακριβώς θες να μάθεις? Το ΠΟΙΟΙ είμαστε καλύπτεται από το καταστατικό - δες το 1. Το ΠΟΙΟΣ θα μας εκπροσωπήσει δεν το ξέρω ούτε εγώ - θα προκύψει κατόπιν εκλογών μέσα στο σύλλογο και θα εξαρτηθεί από πολλά πράγματα - τα οποία αν θες μπορώ να στα αναφέρω.

3. Δες το 2 και το 1. Και πάλι αναφέρεσαι σε θέματα τα οποία θα καλυφθούν πλήρως στο καταστικό του συλλόγου.

4. Το χρονοδιάγραμμα ενεργείων είναι ένα θέμα το οποίο δεν μπορεί να συζητηθεί εκτός του συλλόγου, ούτε μπορεί να αποτελεί μέρος ενός απλού thread σε κάποιο forum - στο site του συλλόγου αυτές οι πληροφορίες θα καλύπτονται πλήρως, με την σοβαρότητα που αρμόζει και θα υπάρχει και σχετικό FAQ, όπου θα μπορείτε να καταθέτε ερωτήσεις/προτάσεις που πιστεύεται ότι δεν έχουν ήδη καλυφθεί.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Αυτό που δυστυχώς αντιλαμβάνομαι από τα λεγόμενα των περισσοτέρων που γράφουν εδώ είναι ότι αντί να βλέπετε αυτή την κίνηση με θετική σκοπιά και να προσπαθείτε να την ενισχύσετε με την ενεργό παρουσία σας - ακολουθείτε μια τακτική παρόμοια με αυτή του άπιστου Θωμά που περιμένει να αγγίξει τις πληγές για να πειστεί, επιπλέον την αντιμάχεστε σαν να είσασταν εχθροί της. Πιστεύεται ότι το θέμα είναι προσωπικό, ότι  το θέμα είναι του Kay και της παρέας του, και ότι εγώ έχω κάποιο προσωπικό όφελος από όλο αυτό και δίνω τόση από την ενέργειά μου, το χρόνο και το χρήμα μου. Όπως είπα και στο προηγούμενο post μου: απευθυνόμαστε σε όσους ενδιαφέρονται...

Όπως πάντα, όμως, η ιστορία θα επαναληφθεί (όπως σε όλες τις παρόμοιες κινήσεις) - όταν κάποια στιγμή ο σύλλογος θα έχει αποκτήσει δύναμη τότε όλοι θα τρέχουν να γίνουν μέλη, τότε όλοι θα θέλουν να στηρίξουν αυτή την κίνηση... Τότε όλοι θα προσπαθούν να αποδείξουν ότι εκείνοι πρώτοι ανακάλυψαν την Αμερική... Πάντα θα υπάρχει όμως το "αυγό του Κολόμβου"...

 :)

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Kay, το τελευταίο σου μήνυμα ήταν η αποθέωση της αοριστολογίας....μιλάμε για πραγματικό ρεσιτάλ....Σε ρωτάει κάποιος πως σε λένε....και η απάντηση σου είναι: "Έχω όνομα, φυσικά και έχω όνομα, αν θες μπορώ να σου το πω κιόλας ποιο είναι..."

Συμπέρασμα: Κάτι κρύβεις...απλά...και δεν με νοιάζει καν αν θα αρχίσεις παλι οτι αυτά είναι προσωπικά αποφθέγματα και προσωπικές εκτιμήσεις που τις δημιουργώ χωρίς να ξέρω τους πάντες και τα πάντα...πλέον, τουλάχιστον σε εμένα είναι πασιφανέστατο οτι κάτι κρύβεις...πάρα πολύ απλά...

Και για να κλείσω, σχετικά με την τελευταία παράγραφο που πόσταρες,
Όπως πάντα, όμως, η ιστορία θα επαναληφθεί (όπως σε όλες τις παρόμοιες κινήσεις) - όταν κάποια στιγμή ο σύλλογος θα έχει αποκτήσει δύναμη τότε όλοι θα τρέχουν να γίνουν μέλη, τότε όλοι θα θέλουν να στηρίξουν αυτή την κίνηση... Τότε όλοι θα προσπαθούν να αποδείξουν ότι εκείνοι πρώτοι ανακάλυψαν την Αμερική... Πάντα θα υπάρχει όμως το "αυγό του Κολόμβου"...

 :)


Μας δουλεύεις;;;; Δεν γίνεται, αυτά εδώ να τα πιστεύεις πραγματικά....εκτός αν είναι το όνειρό σου...οπότε πάσο....αλλιώς, δεν ξέρω τι να πω...ειλικρινά....όταν ο σύλλογος αυτός θα αποκτήσει κάποια στιγμή δύναμη....;;;;;;;  Είσαι αλλού για αλλού... μέχρις στιγμής είχε διατηρηθεί ένα επίπεδο στην συζήτηση....αλλά με αυτό που έγραψες, τα διέλυσες όλα μεγάλε....
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
... χμμμ ... έθεσα 4 ερωτήματα και δεν πήρα απάντηση σε κανένα ... θα προτιμούσα να μου απαντούσες όταν θα ήσουν έτοιμος ... μέχρι τότε είμαι απλά επιφυλακτικός και τηρώ στάση αναμονής ...  ::)

Όσο για το θέμα των επιφυλάξεων ή της αρνητικής σκοπιάς που εισπράττεις, ας το αντιστρέψουμε λίγο το παιχνίδι ... Λοιπόν φτιάχνω ΕΓΩ ένα Σύλλογο, που δεν έχει ακόμη Καταστατικό -το κρατάω κρυφό για την ώρα-, το έχω συζητήσει όμως με πολύ κόσμο πριν το κάνω, έχει πολλούς (και ανέφικτους) σκοπούς, αδιαφανή -ακόμη- κριτίρια αποφάσεων, και φυσικά Εγώ θα είμαι ο Πρόεδρος, Γραμματέας, Ταμίας κλπ κλπ...

ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ ??? ΕΕΕ ?? ΓΙΑΤΙΙΙΙΙ ??? ... Όταν το αποφασίσεις θα είναι πολύ αργά για ' σενα !!!  :o :o

/nEwBiE  8)

ΥΓ Χωρίς καμμία προσωπική Εμπάθεια, ελπίζω να καταλαβαίνεις γιατί Εγώ προσωπικά δεν συμμερίζομαι τον Ενθουσιασμό σου ...  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/06, 18:49 από nEwBiE »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Αγαπητοί Συνάδερφοι,

Εγώ ήρθα εδώ με όλη την καλή διάθεση με σκοπό βάλουμε κάτω τα πράγματα και να συζητήσουμε και να φτάσουμε σε ένα αποτέλεσμα που θα ικανοποιεί ακόμα περισσότερους.
[/u]

Αν αυτά όλα που έχω πεί είναι αόριστα - τότε πραγματικά δεν μπορώ παρά να θεωρήσω ορισμένους από εσάς προκατειλλημένους. PDI... Ναι, έχεις δίκιο, πίσω από εμένα κρύβεται ένα υποχθόνιο σχέδιο για την κατάκτηση του κόσμου. Όλα αυτά τα κάνω για να επιβάλλω και πάλι τη δικτατορία... Κοινώς, "Άντε Γειά!"

Νομίζω ότι έχουν ήδη ειπωθεί αρκετά πράγματα γύρω από την Ε.Ε.Κ.Ε.Μ. ώστε να υπάρξει μια πρώτη στοιχειώδης ενημέρωση γύρω από αυτήν και δεν μπορείτε στην παρούσα και εφόσον δεν αντιλαμβάνεστε σε ποιούς απευθύνετε αυτός ο σύλλογος, να μου ζητάτε να σας αποκαλύψω μέρος ή ολόκληρο το καταστατικό. Αν κάποιοι έχετε την υπομονή θα τα μάθετε όλα από το επίσημο site της Ε.Ε.Κ.Ε.Μ. το οποίο θα έχει φτάσει στην τελική του μορφή μέχρι το τέλος του καλοκαιριού.

Λόγω της τροπής που έχει πάρει η συζήτηση και επειδή κρίνω προσωπικά ότι το διαλογικό επίπεδο στο παρόν forum είναι σημαντικά κατώτερο των περιστάσεων - προσωπικά δεν θα μιλήσω περαιτέρω για τους σκοπούς της Ε.Ε.Κ.Ε.Μ και δεν θα συμμετάσχω στην παρούσα συζήτηση θεωρώντας ότι την βλάπτω με το να το κάνω. Η αληθειά είναι ότι δεν περίμενα καλύτερες αντιδράσεις - όπως προείπα - αλλά οι αντιλογούντες στο παρόν φόρουμ δεν έχουν σαφή επιχειρήματα να αντιτάξουν - παρά περιορίζονται σε χρήση ύβρεων και προσωπικούς προπυλακισμούς.

Παρακαλώ να έχετε τη στοιχειώδη ευγένεια να μην καταφύγετε σε προπυλακισμούς και ύβρεις εν απουσία του συνομιλητή σας. Δεν θα απαντήσω σε ότι και αν ειπωθεί. Όταν έρθει η ώρα θα ενημερώσω μέσα από το παρόν post για την web address του επίσημου site της Ε.Ε.Κ.Ε.Μ. και αυτή θα είναι και η τελευταία φορά που θα συμμετάσχω στο παρόν post.

Εύχομαι να βρείτε τον δρόμο σας - εμείς θα προσπαθήσουμε να ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ τον δικό μας.

Καλή Συνέχεια Σε Όλους!

Αποσυνδεδεμένος Tzivaeris

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Ρε παιδιά, ας ηρεμίσουμε λίγο.Δεν είναι σωστό να χτύπαμε έτσι τον φίλο μας τον Kay και να απαξιώνουμε αυτή την κίνηση.Προσωπικά πιστεύω ότι το παιδί για καλό σας άνεφερε τα περί συλλόγου και ότι δεν είχε, μα καμία πρόθεση να σας θίξει, ούτε και να σας κάνει λεκτικό πόλεμο.Διαπίστωσα ότι πολλοί του κάνατε επίθεση και μάλιστα με κτυπήματα κάτω από την μέση και φυσικό ήταν να κρατήσει κάποια άμυνα.Ο καθένας το ίδιο θα έκανε στην Θέση του.Μια πρόταση σας έκανε το παιδί.Τα πράγματα είναι απλά:Δεν Θέλετε; Απλά πείτε το:"ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ".Θέλετε; Επικοινωνήστε μαζί του, αφού μέχρι και το κινητό του τηλέφωνο σας έχει δώσει το παιδί.Όμως για όνομα του Θεού ας μην γινόμαστε τόσο, μα τόσο εχθρικοί και τον μειώνουμε με την πρώτη ευκαιρία.Και αυτόν και την ιδέα του, που μπορεί μεν να είναι ξαναζεσταμένη σούπα για τους περισσότερους άλλα που ξέρετε καμιά φορά - και προσέξτε αυτό που θα πώ - αν πεινάει ο άνθρωπος, όχι μόνο ξαναζεσταμένη σούπα τρώει άλλα και ακόμη χειρότερα.Αυτή την στιγμή, εαν το πάρουμε μουσικά, πεινάμε και πεινάμε όλοι οι ερασσιτέχνες.Ας δώσουμε λοιπόν σε αυτή την ξαναζεσταμένη σούπα την ευκαιρία να μας χορτάσει και αν δεν το καταφέρει σε όλους, δεν εχει σημασία, σημασία θα έχει σε αυτούς που δοκίμασαν...

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ok Tzivaeris μόνο που νομίζω ότι ειπώθηκαν τόσα πολλά που το θέμα κατάντησε κουραστικό ακόμα και για να διαβάσεις μόνο τις απαντήσεις. Όπως πολύ σωστά είπε ο nEwBiE , εντάξει, ενημερωθήκαμε. Ας γίνουν και κάποιες κινήσεις τώρα και μετά , όταν πια μιλάμε με χειροπιαστά πράγματα, το ξανακοιτάμε.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος nitro912gr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • My profile and Galery in DeviantArt
γεια σας απο εμενα, αν και μολις γραφτικα το site δεν μου ειναι ξενο και περναω αρκετες φορες απο εδω και ριχνω καμια ματια στις συζητησεις σας, εκεινο που δεν καταλαβαινω (και συγνωμη μιας και πρωτη φορα γραφω) ειναι γιατι υπαρχει τετοια αρνητικοτητα σε καποιες απαντησεις, θελω να πω οτι καποιοι φαινετε σαν να πεσαν να τον φανε τον ανθρωπο επειδη εχει μια ιδεα και μαζι με αλλους προσπαθει να την υλοποιησει, αντι να βρει υποστηριξη απο ομοσταυλους (αν μου επιτρεπετε η εκφραση) βρηκε τρομερα αρνητικες απαντησεις, ενταξη σιγουρα εχει υψηλους στοχους που σε πολλους να φαινοντε ουτοπια, αλλα γιατι να του χαλασετε το ονειρο; θελω να πω οτι οσο ανεφικτο και αν ειναι αυτο που υποστηριζει και οσο δυσκολο και αν ειναι, σιγουρα αξιζει η προσπαθεια, και ας μην καταφερει και τιποτα στην τελικη, η προσπαθεια δεν ειναι που μετραει;  οσοι φτανουν ψηλα, σε τετοια παραλογα ονειρα δεν εβαλαν τις βασεις τους στο ξεκινημα; ολοι αυτοι οι διασημοι δεν ειχαν παρομοια ονειρα οταν ξεκιναγαν ως ερασιτεχνες, δεν ονειρευονταν να φτασουν καπου και "εκατσε" και εφτασαν ; (γιατι ειχαν το ταλεντο γιατι ειχαν τα κονε για καθε λογο). αυτος γιατι να μην τα καταφερει; επιδη ειναι ασυμος και αγνωστος; ολοι ετσι δεν ξεκινησαν;

δεν θελω να παρω το μερος κανενος αλλα μου φαινετε οτι καποιοι τον κατακρινουν σαν να λενε "σιγα μην υποστηριξουμε εναν αγνωστο που ειχε μια ιδεα σαν αυτες που μας ερχονται και εμας αλλα εμεις δεν εχουμε τα κοτσια να τις κανουμε πραξεις οποτε ας τον θαψουμε μην γινει καμια στραβη και τα καταφερει ο τυπος και καρποθει την επιτυχεια" συγνωμη αλλα ετσι φαινετε στα ματια ενος "ξενου" σαν εμενα που δεν ξερω ουτε εσας ουτε αυτον.στα ματια μου τοσο παιδιαστικο μου φαινετε εμενα. τι να πω, αφηστε τον ανθρωπο να κανει αυτα που λεει δωστε του μια θετικη γνωμη, αμα τον υποστηριξετε και αποδειχθει φιασκο θα σας βλαψει; θα σας βγει το ονομα; 

συγνωμη για το θρασος αλλα οτι βλεπω σας λεω σαν "ξενος"
-->I Stand Alone<--

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ ούτε ερασιτέχνης μουσικός είμαι ούτε και σκοπεύω να κάνω καμία καριέρα (λίγη κιθάρα γρατζουνάω και αυτή κακήν κακώς προς το παρών). Είμαι όμως μέλος του κιθάρα και έχω άποψη και θα την πω : ο άνθρωπος έκανε μία ενημέρωση, είπε την άποψη του, είπε την ιδέα του και τι σκοπεύει να κάνει. Καλή ή κακή θα φανεί. Όσοι δύσπιστοι δεν έχετε παρά να πάτε στις συγκεντρώσεις που δεσμεύτηκε ότι θα γίνουν για το καταστατικό και να πείτε τις απόψεις σας (που τον κατηγορείτε ότι δεν τις έχει ακούσει) και αν δείτε ότι το πράγμα πάει αλλού τι είχατε, τι χάσατε; Βγείτε μάλιστα μετά και στο φόρουμ και χώστε τα ενημερώστε και τους υπόλοιπους. Αλλά δεν καταλαβαίνω τι είναι όλα αυτά τα προσβλητικά : ότι είναι άσχετος, δεν έχει τελειώσει πανεπιστημιακές σπουδές μουσικής (λες και οι μεγάλοι μουσικοί έχουν όλοι πτυχία, εδώ γελάνε), ότι η δουλειά του δεν σας αρέσει, θα φάει τα λεφτά του μπαμπά του, ότι όσοι γίνουν μέλη του συλλόγου θα αντιμετωπισθούν ως μιάσματα κ.α. δεν το καταλαβαίνω και με συγχωρείτε αλλά άλλη άποψη έχω γιαυτό το φόρουμ δεδομένου ότι εδώ μέσα ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του ελεύθερα εφόσον δεν θίγει πρόσωπα : από το ότι ταστάρει η κιθάρα του και τι να κάνει μέχρι ότι ξύπνησε στραβά το πρωί και πώς να συνέλθει! Τώρα μας ενόχλησε μία ενημέρωση έστω και αμφισβητούμενου αποτελέσματος ; 
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν με ενόχλησαν οι ερωτήσεις και οι αμφισβητήσεις όσο το ύφος που ήταν εξόχος επιθετικό λες και μας φάγαν το χωράφι!
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
...λες και μας φάγαν το χωράφι!


Έπεσες διάνα!!!
Η έκφραση σου αυτή ήταν αυτή που έψαχνα όσες μέρες παρακολουθώ το θέμα.
Την άποψή μου την έχω πει.
Ας μην επαναλαμβάνομαι  ::)


Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ ένα έχω να πω προς όλους γιατί άρχισα να βαριέμαι. Όσο κουτό είναι να ξεκινάς κάτι και ανακοινώνοντάς το να θέλεις να πείσεις όλους ότι ήδη πέτυχες το σκοπό σου και όποιος δεν το βλέπει είναι στραβός, άλλο τόσο κουτό είναι να εναντιώνεσαι με τόσο πείσμα και πάθος θεωρώντας βέβαιη την αποτυχία του. Αυτό και για τις δύο μεριές (των φίλων kay και nitro912g δηλαδή - δεν είναι καμιά ντουζίνα οι φανατικοί υποστηρικτές μέχρι στιγμής - από τη μία και των wichking και mousic_journey  - κι εδώ βλέπω ότι το "παμψηφεί" είναι πάλι μόνο δύο άτομα - από την άλλη).Δηλαδή τι λέω; Ψυχραιμία παιδιά. Ο χρόνος θα δείξει. Αν κάνει τις κινήσεις που λέει και προχωρήσει σε σύσταση και καταστατικό κλπ κλπ θα το δω πιο σοβαρά και θα αποφασίσω αν πρέπει να βοηθήσω ή όχι. Μέχρι τότε θα περιμένω χωρίς όμως να το καταδικάζω. Αν όμως έπρεπε να τοποθετηθώ σώνει και καλά σε μία από τις δύο μεριές θεωρώ πολύ πιο φρόνιμο να δεχθώ και να υποστηρίξω κάτι που ίσως αποδειχτεί φούσκα παρά να καταδικάσω κάτι που ίσως πράγματι να γίνεται με αγνές προθέσεις και να ωφελήσει κάποιους άλλους. Είναι πολύ απλό αυτό που λέω. Για να το καταλάβετε αυτό καλύτερα εσείς που αφορίζετε τόσο εύκολα σκεφτείτε ότι είναι καλύτερα να κυκλοφορούν ελεύθεροι 100 παράνομοι παρά να φυλακιστεί ένας αθώος (ευτυχώς έχουμε και κάποιους νομικούς εδώ που θα καταλάβουν απόλυτα τι λέω). Τηρώ στάση αναμονής και με στεναχωρεί που διαβάζω κάποια επιθετικά σχόλια. Συμφωνώ με τις επιφυλάξεις και τις ερωτήσεις που - εύλογα έχουν και - έκαναν κάποια μέλη αλλά μέχρι εκεί. Τα άλλα μου φαίνονται σχόλια χωρίς ώριμη σκέψη.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Δεν είναι ο αριθμός των posts μέτρο αξιοπιστίας φυσικά, αλλά το περιεχόμενο τους...

Τώρα όσον αφορά την επιθεσή που δέχτηκε ο Kay...ε δεν νομίζω οτι ήταν και αδικαιολόγητη...αν διαβάσεις από την αρχή όλο το θέμα, μάλλον θα καταλήξεις στο συμπέρασμα οτι η κίνηση του Kay είναι μία ωραία και σωστή σκέψη, που όμως παρουσιάζεται πολύ μεγάλη, ενώ φαινομενικά είναι αρκετά μικρότερη...ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ...
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Είχα πεί ότι δεν θα συμμετάσχω σε ότι και αν ειπωθεί και έτσι είναι.

Θα κάνω απλώς μια παρέμβασή ζητώντας με την σειρά μου την παρέμβαση του διαχειριστή ο οποίος μπορεί να επιβεβαιώσει τα λεγομενά μου.

Αυτό που θεωρώ παράλογο και εξόχως ανόητο είναι να πιστεύουν μέλη του kithara.gr ότι επειδή κάποιοι βρέθηκαν να συμφωνούν με τις αρχικές θέσεις του συλλόγου ότι είναι το ένα και το αυτό πρόσωπο. Δηλαδή αποκλείεται να υπάρχουν άτομα που να συμφωνούν με τον αντίλογο;

Αν ισχύουν τα λεγόμενα ορισμένων και εγώ είμαι το ίδιο άτομο, τότε θα πρέπει οι γράφοντες να έχουν την ίδια IP διεύθυνση. Για αυτούς που δεν γνωρίζουν - αν μιλάμε για απλές συνδέσεις η IP διεύθυνση δείχνει ακόμα και τον τόπο από τον οποίο συνδέθηκε και έγραψε ο χρήστης. Στην δική μου περίπτωση γράφω από δύο IP διευθύνσεις συγκεκριμένες - η μία στην Αθήνα της μορφής 87.203.... (DSL) και η άλλη από το εξοχικό μου της μορφής 127.194.... (DIALUP).

Όπως είπα ο διαχειριστής - ο οποίος βλέπεις τις IP μπορεί να επιβεβαιώσει την μοναδικότητα των ατόμων που γράφουν στο παρόν thread.

Εν κατακλείδι, θα παρακαλέσω - για δεύτερη φορά - να υπάρχει κάποιο επίπεδο στη συζήτηση εν απουσία των συνομιλητών. Η αγένεια τέτοιου επιπέδου, όπου κάποιος προσβάλει κάποιον που δε συμμετέχει στη συζήτηση είναι ενδεικτική της αφερεγγυότητας του συνομιλητή.

Επίσης, θέλω να παρακαλέσω κάποιους παράγοντες εμπλεκόμενους με δημόσιους φορείς, άτομα με connections, διαχειριστές επισήμων site τηλεοπτικών καναλιών κτλ αν θέλουν να συνεχίσουν να συμμετάσχουν στη συζήτηση να αποκαλύψουν πρώτα την ιδιότητά τους και κατόπιν να συνεχίσουν τη συζητήση.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Ειπα να μην μιλησω, αλλα μεχρι εδω, ας ειμαι καινουργιος στο site, εχω πολλα χρονια στο επαγγελμα.
Μολις τελειωσα την αναγνωση ολοκληρης της συζητησης κι εχω να πω ενα πραγμα:
Κοιτατε το δεντρο και χασατε το δασος.
Εννοω:

1. Πρωτα βγαινει ο τυπος με μια καραεπισημη ανακοινωση (την οποια εβαλε και στο musicheaven), για ενωτικες κινησεις κ.λ.π........Μπαινεις στο link που λεει και βλεπεις κατι προχειροφτιαγμενο με 6 μελη τα οποια εχουν ενα υφος πολυ "και καλα" (να συγχωρεσετε τον τροπο που εκφραζομαι, δεν φημιζομαι για το πλουσιο και ευγενικο λεξιλογιο μου), τα οποια τα χωνουν (ισως και δικαιως)στο φεστιβαλ θεσ/νικης κι εχουν και καποια τραγουδακια που ουτε κι εμενα μου ειπαν τιποτα(ενταξει υποκειμενικο αυτο).

2. Μετα βγαινει ο witchking (που πολυ σωστα επραξε, αν θελετε τη γνωμη μου)  και του τα χωνει κανονικα. Ενταξει θα πειτε μερικοι ισως θα επρεπε να ειναι καπως πιο "διπλωματικος", και τα ρεστα.

3.Προσοχη τωρα, η ολη ιστορια ειναι το επομενο μηνυμα......Αν ο τυπος απαντουσε ευγενικα και "διπλωματικα" , θα ελεγα οτι εχετε δικιο οσοι υποστηριζετε οτι τον πηρανε απο τα μουτρα.....Αλλα ο τυπος μπαινει και σχολιαζει με ενα υφακι "τι λετε μικροι κι ανοητοι/τολμας να μου αντιμιλας/εγω ξερω το καλο σου" ..........Δεν ειναι αυτος ο τροπος που αντιμετωπιζει ενας σοβαρος και μετρημενος ανθρωπος (που μαλιστα θελει να ασχοληθει με την πολιτικη των δισκογραφικων εταιρειων, δημοσιες σχεσεις, κ.λ.π.) τετοιες προκλησεις.
Ουτε κατηγορει αυτους που θελει να ενημερωσει με απαντησεις του στυλ: "Νομιζω οτι ημουν αρκετα σαφης, αλλα δεν ησουν συγκεντρωμενος σε αυτα που εγραφα".....Αυτος που θελει να ενημερωσει, και μαλιστα τον ενδιαφερει και η συμμετοχη κι αλλων ανθρωπων, εχει υπομονη , ευγενεια και εχει την δυνατοτητα να επαναλαβει οσες φορες χρειαστει κατι ωστε να γινει κατανοητο......

4. Ενταξει, μπορει καποιοι να τον πηραν απο τα μουτρα......ε, και? Μιλανε λιγο πιο αγαρμπα αλλα δεν ελεγαν αρλουμπες, απλα τα ελεγαν καπως "οχι και τοσο ευγενικα"

5. Νιτρο,  στην αρχη πιστευα οτι οντως απλα διαφωνουσες......με αυτα που εγραψες παρακατω, νομιζω οτι ή εισαι απο την αρχη στο κολπο ή εφαγες τοσο μπαλαμουτι που δεν βλεπεις καθαρα πια....Και στο φιναλε, αν πιστευεις σε αυτη την κινηση, δεν χρειαζεται να αντεπιτιθεσαι σε αυτους που διαφωνουν, δεν ειναι αυτοι οι εχθροι σου.

6. Οποτε βαλτε ακομα μια ψηφο στους διαφωνουντες με τον τυπο.....
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/06, 20:18 από chorrer »
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/02, 18:31
από marios009^
55 Απαντήσεις
23703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/03, 14:43
από astrios
0 Απαντήσεις
2373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/06, 02:44
από nekys
11 Απαντήσεις
12447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 20:41
από ScullShot
10 Απαντήσεις
7367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/10, 15:44
από Μητσάκος
7 Απαντήσεις
3873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/11, 10:32
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
1727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 12:40
από STEFANOS604
2 Απαντήσεις
4475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/15, 19:50
από steve165
2 Απαντήσεις
7088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/17, 14:32
από saved
3 Απαντήσεις
1154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/22, 12:59
από adr1anos