Αποστολέας Θέμα: Τενοντίτιδα  (Αναγνώστηκε 172859 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #75 στις: 04/07/03, 11:29 »
parlats, αρχικα θα ηθελα/θελαμε ενα αρθρο που να συμβαδιζει με τις μεθοδους που σημερα θεωρουνται βελτιστες. Να δινει συμβουλες για την αποφυγη τενοντιτιδας, να αναφερει τις ενδειξεις υπαρξης της, να προτεινει μεθοδους για την αντιμετωπιση της σε πρωϊμο σταδιο και να προτεινει εξειδικευμενες ειδικοτητες ιατρων (αν υπαρχουν πολλες) στις οποιες πρεπει να απευθυνθει ο πασχων απο τενοντιτιδα (ή αλλη ασθενεια που ειναι αποτελεσμα ενασχολησης με τη μουσικη).

Την ερευνα σου δεν την εχεις σε ψηφιακη μορφη; δεν την δακτυλογραφησει εσυ; Στειλε προσωπικο μηνυμα ή μαιλ για να κανονισουμε.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #76 στις: 04/07/03, 11:44 »
Rotisa pos tha mporousa na metatrepso ta apotelesmata se ilektroniki morfi (giati eimai olligon asxetos apo p/c) kai na ta parathetame se osous ta exoun anagki. Distixos den elaba pote apantisi. An pisteyete kai seis opos kai go oti tha boithithoun arketoi apo ayto peite mou pos mpori na gini.

Ναι, ναι, ΝΑΙ! Επικοινώνησε με το Βασίλη, όπως σου είπε παραπάνω... Μπορούμε να βοηθήσουμε στην δακτυλογράφηση, και φυσικά, υπάρχουν και τα scanner...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #77 στις: 09/07/03, 17:20 »
Λοιπόν θα ήθελα απαντήσεις σε αυτό το θέμα από όσους γνωρίζουν καλά γιατί εδώ και 20 μέρες υποφέρω από έναν πόνο στον ώμο του δεξιού χεριού. Δεν μπορώ να εντοπίσω ακριβώς το σημείο, οπότε δεν είναι ψύξη. Ο γιατρός που το είδε μου είπε ότι είναι τενοντίτιδα και πρέπει να κάνω ένεση μέσα στον ώμο. Αλλά δεν τον άφησα. Αυτό το πράγμα υπάρχει;!! Είναι δυνατόν να είναι από την κιθάρα; Γιατί δεν μπορώ να πιάσω και να σηκώσω τίποτα με το χέρι. Ακόμη, φίλε Parlats, μια που φαίνεται να γνωρίζεις κάτι παραπάνω και επιστημονικά, όταν μιλάς για αδύνατα δάχτυλα, μήπως εννοείς πόνους στις αρθρώσεις των δαχτύλων; Γιατί καθημερινά εδώ και χρόνια νιώθω σουβλίσματα στα δάχτυλα και συχνά νιώθω μια αδυναμία των δακτύλων, ιδιαίτερα του αντίχειρα. Ακόμη, αν κάποιος έχει περάσει από αυτήν την ιστορία, μήπως γνωρίζετε αν στη συνέχεια εμφανίζεται ξανά; Αν υπάρχει δηλαδή κάποια ευαισθησία εννοώ.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #78 στις: 10/07/03, 10:37 »
oops! Να πας αμεσως σε εξειδικευμενο γιατρο, φυσιατρο ή ορθοπεδικο. Μπορεις να πας και στο ΚΑΤ, στη κλινικη ακρας χειρος. Να το κανεις ...χθες!

Ειναι πολυ πιθανο να ειναι τενοντιτιδα, ο πονος, η αδυναμια, τα μουδιασματα, ειναι ενδειξεις. Το οτι εχεις προβλημα και στον αντιχειρα ειναι αλλη μια ενδειξη, καθως οι τενοντες ξεκινανε απο τον ωμο και φτανουν στα δαχτυλα.

Μη χρησιμοποιεις το χερι σου μεχρι να σιγουρευτεις για το οτι αυτο που εχεις δεν ειναι τενοντιτιδα ή κατι παρομοιο. Πληρης ακινησια!

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #79 στις: 10/07/03, 11:19 »
Φιλε Ικατσουν εχω τενοντιτιδα και στους δυο ωμους....προσοχη μην εγκατασταθει...θεραπευται δυσκολα....αμεσως σε καποιον ειδικο γιατρο και μην κανεις ενεσεις κορτιζονης....εχω ακουσει οτι δεν κανουν καλο....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #80 στις: 10/07/03, 11:58 »
Οι γιατροι του Κ.Α.Τ ειναι δια το πεος..Πηγα σε 6 απο αυτους και ο καθενας μου ελεγε οτι ηθελε...Αδικος κοπος θα ειναι..Καλυτερα να σου συστισει καποιος γνωστος κανεναν ιδιωτικο γιατρο..Θα ειναι ο μονος που θα ασχολιθει μαζι σου..Εμεναμου λεγαν πως ειχα επικονδυλιτιδα..4 μηνες δεν επαιζα καθολου γιατι πολυ απλα δεν περναγε..Το φυσιοθεραπειες εκανα τι αλλες θεραπειες..Τιποτα!Ο πονος παρεμενε...Ωσπου πηγα σε καποιον συστημενος απο ενα φιλο και μου περασε σε 10 μερες!Ασε που μου ειπε πως δεν ειχα επικονδυλιτιδα!

Ελπιζω να βοηθησα!

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #81 στις: 10/07/03, 15:39 »
Η Διαγνωση λεει παρατροχυλιτιδα...Μολις μου περασε - Καλοσορισα ξανα στη παρεα σας!

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #82 στις: 10/07/03, 16:00 »
Ευχαριστώ τα φιλαράκια Βασίλη, Dave Murray και sadromanticghost. Δυστυχώς υπάρχουν περιπτώσεις που αναγκάζεσαι να το χρησιμοποιήσεις. Για παράδειγμα μέχρι πριν λίγο έριχνα ένα ντουβάρι με το κομπρεσέρ... Και ο πόνος είναι ακόμη μεγαλύτερος αλλά τι να κάνω;; Μήπως πρέπει να το δέσω με γάζα να είναι λίγο ζεστό; Ο γιατρός με είπε να κάνω ένεση μέσα στην άρθρωση στον ώμο αλλά δεν το έκανα. Είναι αυτή η ένεση κορτιζόνης που είπε ο Dave Murray; Και να σας ρωτήσω κάτι ακόμη. Επηρεάζει μήπως αν είμαι σε ρεύμα, π.χ. σε ανεμιστήρα ή σε ανοιχτό παράθυρο; Γιατί έχω παρατηρήσει ότι με πονάει περισσότερο τότε. Πάντως έχει τρεις μέρες που δεν με πονάει τόσο και ξεθάρεψα και το δουλεύω το χέρι. Μήπως δεν κάνω καθόλου καλά; Και κάτι τελευταίο : Τι μπορώ να κάνω για να περάσει μόνο του; Μόνο υπομονή;
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #83 στις: 11/07/03, 08:00 »
Γλουπ!  :o Πονάει το χέρι σου, με υποψία τενοντίτιδας και εσύ δουλεύεις κομπρεσέρ;; αργκ!!
 
1. Μη κινείς το χέρι σου, ούτε για να ξύσεις τη μύτη σου!
2. Πήγαινε σε γιατρό!
3. Ξέχνα τις ενέσεις, εκτός αν ο γιατρός πει οτι έχεις φτάσει στο απροχώρητο και δεν θα περάσει μόνο με ξεκούραση.
4. Να θυμάσαι οτι αν τελικά πάθεις οξεία φλεγμονή/τενοντίτιδα λόγω της χαζομάρας σου, θα φτάσεις να κάνεις ενέσεις και εγχείρηση και θα είσαι κουλός για πολύ καιρό και μετά θα κάνεις φυσιοθεραπεία για να πάρει τα πάνω του αλλά ποτέ δε θα γίνει όπως ήταν πριν. Όσο πιο άσχημη τενοντίτιδα περάσεις, τόσο πιο εύκολα θα κουράζεται το χέρι και θα υποτροπιάζει.
5. Αυτός που θα κρίνει αν τελικά είναι τενοντίτιδα είναι ο/οι γιατρός/γιατροί. Αν θες, να σου συστήσω τον φυσίατρο όπου πήγα για φυσιοθεραπεία. Αλλά κάνε μια βόλτα και από το ΚΑΤ να πάρεις κι άλλες γνώμες, τσάμπα είναι...

Πού είσαι parlats να δώσεις περισσότερο φως; :-\

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #84 στις: 14/07/03, 15:41 »
Καλά παιδιά ευχαριστώ. Τις τελευταίες τέσσερις μέρες προσπαθώ να χρησιμοποιώ το χέρι όσο γίνεται λιγότερο. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι καλύτερα αλλά δεν είμαι και χειρότερα. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Αν μπορεί ο parlats ας γράψει και αυτός μια γνώμη που γνωρίζει κάτι παραπάνω.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #85 στις: 15/07/03, 21:32 »
   Παιδια θυμαστε που σας ελεγα οτι δεν περναει οσο και να το ξεκουραζω? Το μονο που εκανα ηταν να περνω αναλγητικα/αντιφλεγμονωδη χαπια (για γερα στομαχια!!!!) και απλα να ανακουφιζομαι απο τον πονο! Μωλις ομως τα σταματαγα με ξαναποναγα!
  Ακουστε λοιπον! Δεν ξερω κατα ποσο ειναι τυχαιο, αλλα την τελευταια βδομαδα ειχα οξεια αμυγδαλιτιδα και υψιλο πυρετο (κλασικη ασθενεια για μενα!!!). Ο γιατρις μου εγραψε εκτος των αλλων, και αντιβιωση (φυσικα!). Παραλληλα με την αντιβιωση επερνα και τα φαρμακα της τενοντιτιδας (χωρις να κανω ομως φτσιοθεραπεια)!
   Οτα τελειωσε η αντιβιβιωση και τα αναλγητικα/αντιφλεγμονωδη ειπα να ξεκουρασω το στομαχι μου για μερικες μερες, περιμενοντας ομως να αρχισει και ο πονος στο χερι! ΟΜΩΣ κατι τετοιο δεν εγινε! Λετε λοιπον η αντιβιωση να εδρασε κατα της φλεγμονης στο χερι?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος kostis88

  • Ο γραντζουνιστής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Φύλο: Άντρας
  • τι αλλο να πω πια??
    • Προφίλ
    • rigorous_rifle
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #86 στις: 17/07/03, 01:38 »
σαφεστατα βοηθησε η αντιβιωση.....ειναι πολυ λογικο......την εξηγηση ας τη δωσει ενας ειδικος......
Ειμαι ενας φασιστοκουμουνοσοσιαλιστικοκαπιταλιστης οικολογος

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #87 στις: 17/07/03, 14:21 »
   ...μπα σημερα πηγα στο γιατρο για κατι εξετασεις και τον ρωτησα! μου πε οτι ηταν απλα τυχαιο γεγονος!!!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος irontol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Maiden Rulez...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #88 στις: 28/07/03, 22:03 »
re paidia ti na pw egw eutuxws den exw pa8ei pote tipota
kai paizw konta 6 xponia twra!!!

to kleidi padws gia apofugh traumatismwn einai ena kalo
warm up prin ka8e porwsh!!!

kati san autes...kai alles klimakes arpismous klp


Ex. 1  (USING ALL FINGERS)

E------------------------------------------1/2-3-4-5--|
B----------------------------------1-2-3-4------------|
G--------------------------1-2-3-4--------------------|
D------------------1-2-3-4----------------------------|
A----------1-2-3-4------------------------------------|
E--1-2-3-4--------------------------------------------|


E--4-3-2--------------------------------------------|
B--------5-4-3-2------------------------------------|
G----------------5-4-3-2----------------------------|
D------------------------5-4-3-2--------------------|
A--------------------------------5-4-3-2------------|
E----------------------------------------5-4-3-2/3--|

E------------------------------------------3/4-5-6-7--ETC--|
B----------------------------------3-4-5-6-----------------|
G--------------------------3-4-5-6-------------------------|

D------------------3-4-5-6---------------------------------|
A----------3-4-5-6-----------------------------------------|
E--3-4-5-6-------------------------------------------------|

EX. 6 (USE 2ND AND 3RD FINGERS IN A, 3RD AND 4TH
IN B AND 4TH AND 5TH IN C. DONT MOVE YOUR HAND
AND NOW KEEP IT SIDEWAYS.
 THIS IS HARD IN THE BEGINNING BUT BUILDS STRENGTH IN FINGERS
 USE IT ALL OVER THE FRETBOARD WHEREVER YOU FEEL LIKE IT)

      A                   B                 C             B              

E--5^6^5^6---6^7^6^7---7^8^7^8--6^7^6^7--|
B---H-P-H-------H-P-H-------H-P-H-----H-P-H----|
G-------------------------------------------------|
D-------------------------------------------------|
A-------------------------------------------------|
E-------------------------------------------------|
Practice Practice Practice and when you're tired and
sick of it...Practice some more...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #89 στις: 29/07/03, 15:14 »
Xα'ιρετε παιδιά συγνώμη που άργησα να απαντήσω. Λοιπόν φίλε πρώτα απ'όλα ξέχνα την ένεση. Αν είναι κορτιζονούχα θα σου περάσει μεν ο πόνος αλλά μετά μπορεί να είναι χειρότερα. Η αλόγιστη και λανθασμένη χρήση της κιθάρας μπορεί να επιφέρει προβλήματα στον αυχένα, ώμο, πλάτη, αγκώνα, καρπό, δάχτυλα σχεδόν παντού δηλαδή. Το ότι δουλεύεις κομπρεσέρ χειροτερεύει την κατάσταση. Ξεκουράσου όσο πιο πολύ μπορείς. ΣΤον ώμο σου θα βάζεις πάγο και όχι ζεστό. 5-6 φορές την ημέρα για 5-6 λεπτά την κάθε φορά. Θα τρίβεις τον πάγο κυκλικά σε όλο τον ώμο. Γράψε μου σε παρακαλώ πού μένεις να δω σε ποιον ειδικό να σε στείλω!

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #90 στις: 30/07/03, 13:36 »
Όχι ρε χαλαρώστε δεν είμαι μπετατζής να δουλεύω κομπρεσέρ!! Απλά έτυχε εκείνη την ημέρα να πρέπει κάποιος σε ένα σπίτι να πρέπει να σπάσει μια πλάκα αλλά καθότι έχει σπασμένο το χέρι του ζήτησε να το κάνω εγώ. Λοιπόν φίλε parlats ευχαριστώ για τις συμβουλές σου η αλήθεια μετά από το τελευταίο μήνυμα σταμάτησα να παίζω κιθάρα και έπαιρνα για καμιά εβδομάδα πρωί-βράδυ Brufen. Τώρα τα έχω σταματήσει και ο πόνος έχει φύγει τελειώς. Μήπως γνωρίζεις αν το πρόβλημα έφυγε οριστικά ή αν μπορεί να επανέλθει; Γιατί η αλήθεια είναι ότι μέχρι να αρχίσουν οι πόνοι έπαιζα κιθάρα και στον ύπνο μου που λένε! Τώρα παίζω αρκετά σπάνια για να είμαι "καθαρός" το χειμώνα. Να αρχίσω λες να παίζω άφοβα;
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #91 στις: 30/07/03, 18:40 »
Όχι ρε χαλαρώστε δεν είμαι μπετατζής να δουλεύω κομπρεσέρ!! Απλά έτυχε εκείνη την ημέρα να πρέπει κάποιος σε ένα σπίτι να πρέπει να σπάσει μια πλάκα αλλά καθότι έχει σπασμένο το χέρι του ζήτησε να το κάνω εγώ. Λοιπόν φίλε parlats ευχαριστώ για τις συμβουλές σου η αλήθεια μετά από το τελευταίο μήνυμα σταμάτησα να παίζω κιθάρα και έπαιρνα για καμιά εβδομάδα πρωί-βράδυ Brufen. Τώρα τα έχω σταματήσει και ο πόνος έχει φύγει τελειώς. Μήπως γνωρίζεις αν το πρόβλημα έφυγε οριστικά ή αν μπορεί να επανέλθει; Γιατί η αλήθεια είναι ότι μέχρι να αρχίσουν οι πόνοι έπαιζα κιθάρα και στον ύπνο μου που λένε! Τώρα παίζω αρκετά σπάνια για να είμαι "καθαρός" το χειμώνα. Να αρχίσω λες να παίζω άφοβα;


Κοίτα φίλε μην επαναπαυτείς καθόλου. Δες λίγο τις κλίμακες που παρέθεσε ο φίλος πιο πάνω για warm-up. Εγώ προτείνω επίσης και τις πεντατονικές με παίξιμο 1-4 1-3 1-3 1-3 1-4 1-4. Να παιχτούν σε όλη την ταστιέρα γιατί κάνουν και καλό άνοιγμα στα δάχτυλα και επίσης τα δάχτυλα κάνουν όλες τις κινήσεις που χρειάζονται. Πρέπει να κάνεις πολύ καλή προθέρμανση πριν παίξεις, καλό stretching (διατάσεις) στα δάχτυλα και τον καρπό και όταν τελειώσεις καλό είναι να περνάς και λίγο πάγο στον καρπό τα δάχτυλα και τον αγκώνα. Ο πάγος ανακουφίζει, ξεκουράζει, μειώνει πιθανή φλεγμονή (τενοντίτιδα). Εννοείται ότι αν κατά τη διάρκεια του παιξίματος νιώσεις την παραμικρή ενόχληση σταμάτα αμέσως. Μην περιμένεις μέχρι να πονέσεις πολύ για να σταματήσεις. Συνήθως ο πόνος ξεκινά από τον καρπό ή βαθιά  μες τον αντίχειρα. Μην τον αμελήσεις αυτό τον πόνο γιατί η ζημιά που μπορεί να γίνει είναι μεγάλη. Δεν θέλω να σε φοβίσω αλλά πρέπει να είμαστε ειλικρινείς. Αν προσέξεις πάντως όλα αυτά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Εγώ πριν πάω να σπουδάσω είχα πολλά προβλήματα τενοντίτιδας κλπ. Τώρα όμως εδώ και αρκετό καιρό τηρώ αυτά που σου γράφω και δεν είχα την παραμικρή ενόχληση. Ελπίζω να σε βοηθήσουν αυτά που σου γράφω! Να'σαι καλά και keep on playing but be carefull!

Αποσυνδεδεμένος FENDERAS

  • shadowmaster
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρες υπαρχουν πολλες... fender μια...
    • Προφίλ
    • FENDERAS SITE
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #92 στις: 02/08/03, 16:38 »
kala paidia to exw pei kai se arketoys opws h4rry dshakes klp ... niwthw edw kai 2 mines opote paizw kithara sto deksi omw kati tsimpimata kai moydiasmata opote paizw panw apo 1 wra... ta xw paiksei...piga se giatro (idiwtiko) kai eipe ypopsia flegmonnis... pliris akinisia gia 1 mina kai antiflegmonodi xapia kai voltaren... e den exei perasei akoma... piga se allon moy eipe oxi voltaren alla counterpain piga kai se 3o kai moy egrapse 1 krema san zele ... mipws den kseroyn oyte oi giatroi ti toys ginetai??? ti na kanw pia???
 :'( :'(
Iced earth

What exactly is the meaning of this
Just pawns in your twisted game
Severe pain for the lie I'm livin'
For a love I never could betray

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #93 στις: 02/08/03, 18:53 »
kala paidia to exw pei kai se arketoys opws h4rry dshakes klp ... niwthw edw kai 2 mines opote paizw kithara sto deksi omw kati tsimpimata kai moydiasmata opote paizw panw apo 1 wra... ta xw paiksei...piga se giatro (idiwtiko) kai eipe ypopsia flegmonnis... pliris akinisia gia 1 mina kai antiflegmonodi xapia kai voltaren... e den exei perasei akoma... piga se allon moy eipe oxi voltaren alla counterpain piga kai se 3o kai moy egrapse 1 krema san zele ... mipws den kseroyn oyte oi giatroi ti toys ginetai??? ti na kanw pia???
 :'( :'(

Λοιπόν φίλε πρώτα απ'όλα τα voltarain είναι αντιφλεγμονώδη και πολύ καλά μάλιστα. Την countairpain μην τη χρησιμοποιήσεις ξανά. Είναι και καλά θερμαντική αλοιφή αλλά δεν κάνει απολύτως τίποτα. Να ξέρεις ότι οι θερμαντικές εισχωρούν περίπου 1,5 mm, δηλαδή ούτε το δέρμα δεν περνάνε καλά καλά, οπότε πώς να φτάσουνε μέχρι τον μυ ή τον τένοντα που σε πονάει? Εκτός αυτού έχω ξαναπεί ότι σε φλεγμονή δεν βάζουμε ζεστά αλλά πάγο. Το ζεστό μειώνει για λίγο τα συμπτώματα αλλά μετά επανέρχονται και καμιά φορά αυξάνονται. Προσωπική μου συμβουλή είναι να παίρνεις τα βολταραίν των 50mg 1-2 φορές την ημέρα αφού φας (ποτέ με άδειο στομάχι), και να βάζεις πάγο στο χέρι. Εννοείται καλή ξεκούραση αλλά να ξέρεις ότι το καλό αποτέλεσμα θα έρθει με τον συνδυασμό και των τριών, όχι με το καθένα ξεχωριστά. Για προθέρμανση και stretching δες λίγο παραπάνω που τα έχουμε ξαναπεί.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #94 στις: 06/08/03, 20:34 »
    Με ιατρικη συνταγη παιρνω τα vioxx τα οποια ειναι παρα πολυ καλα αντιφλεγμονωδη/αναλγητικα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #95 στις: 06/08/03, 23:36 »
Εγω.τι να πω ρε παιδια..6μηνες τραβιεμαι τωρα και τιποτα...Παντα κατι πονακια..Δεν περναει τελιως το ατιμο..

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #96 στις: 07/08/03, 09:31 »
Μια σελίδα με πολλές πληροφορίες σχετικά με τους  τραυματισμούς των μουσικών:

http://eeshop.unl.edu/music.html


Αποσυνδεδεμένος FENDERAS

  • shadowmaster
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρες υπαρχουν πολλες... fender μια...
    • Προφίλ
    • FENDERAS SITE
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #97 στις: 08/08/03, 12:57 »
πολυ καλο σιτε μπραβο
Iced earth

What exactly is the meaning of this
Just pawns in your twisted game
Severe pain for the lie I'm livin'
For a love I never could betray

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #98 στις: 10/08/03, 20:50 »
Παντως παιδια ο παγος βοηθαει πραγματικα....

Αποσυνδεδεμένος FENDERAS

  • shadowmaster
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρες υπαρχουν πολλες... fender μια...
    • Προφίλ
    • FENDERAS SITE
Απ: Τενοντίτιδα
« Απάντηση #99 στις: 17/08/03, 13:14 »
paidia moy perase!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! paizw ligo alla kala pali...
Iced earth

What exactly is the meaning of this
Just pawns in your twisted game
Severe pain for the lie I'm livin'
For a love I never could betray

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
4898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/14, 23:36
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
25186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/20, 21:20
από Βραζίλης