Αποστολέας Θέμα: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...  (Αναγνώστηκε 4016 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα, καλό μήνα και ευτυχισμένο το 2009!! 8)

Μιας και σήμερα έφτασε η καρτούλα μου (Mackie Onyx Satellite, μόνο καρτούλα δεν είναι, το μισό γραφείο έχει πιάσει!! :-X) είπα να σας βασανίσω λιγάκι (μυστήρια πλάσματα :P) και έγραψα ένα πρόχειρο κλιπάκι της κακιάς ώρας, έτσι για το ''καλό'' ;D...

Παρακαλώ τα όποια σχόλια να σχετίζονται τόσο με το παίξιμο όσο και με τη μίξη και τον ήχο..

-Το όλο εγχείρημα δεν πήρε πάνω από ένα 40λεπτο αλλά και παραπάνω χρόνο να ξόδευα, πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα είχα!! ;D :P
-Επίσης, ήχο έπαιρνα μόνο από ένα ηχείο (και εννοείται όχι monitor :P), οπότε δεν είχα stereo εικόνα..
-Τέλος, η κιθάρα θέλει ρύθμιση στο intonation, γι αυτό και δεν έπαιζα σε όλο το μήκος της ταστιέρας.. Ελπίζω τώρα το πρόβλημα να μην είναι αισθητό..

Δικαιολογίες τέλος, θάψτε ελεύθερα... 8)

CLIP
(το μέγεθος του αρχείου είναι πολύ μικρό)


EDIT: Παραθέτω παρακάτω το link για το νέο clipάκι αφού εκανα κάποιες διορθώσεις στο 1ο, σύμφωνες με τις συμβουλές σας...

- Αλλαγή του drum pattern με άλλο και πείραγμα των drums τόσο σε ρυθμό και ήχο.
- Μείωση της έντασης της 2ης lead κιθάρας και αύξηση reverb.
- Μικρή αύξηση του volume του μπάσου.

CLIP (το καινούριο)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/09, 01:43 από gers »

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #1 στις: 01/01/09, 11:12 »
Kαλημερα, καλη χρονια. :guitar :guitar
βρε gers, πως το κατεβαζουμε?(προσπαθησα αλλα δεν...) ???
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #2 στις: 01/01/09, 13:05 »
Αφού κάνεις κλικ στο link, βάζεις τα 3 γραμματάκια που σου λέει στο κουτί αριστερά από το download.. Και τότε πατάς download!!

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #3 στις: 01/01/09, 13:53 »
Εχεις πολυ καλο ηχο,αν και η κιθαρα ειναι αρκετα μπροστα.το πρωτο σολο που εχει στην αρχη εσυ το εχεις παιξει?πολυ καλο.αν οχι πρεπει να φιαξεις την κιθαρα σου και να μπορεις να εχεις την ευχερεια να παιζεις σε ολο το μηκος του μπρατσου,για περισσοτερη ποικιλια.Α!επισης σου τονιζω οτι εχεις ωραιο υφος στο παιξιμο.. :up
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #4 στις: 01/01/09, 14:33 »
Thx a lot Armagedon.. :)

Ναι, όλα τα έγχορδα εγώ τα παίζω (αλήθεια, το μπάσο πώς σας φάνηκε? Κιθάρα είναι αλλά κατεβασμένη μια οκτάβα από το pitch shifter της waves)..
Όσο για το ότι η κιθάρα στο 2ο μέρος είναι πολύ δυνατά, έχεις απόλυτο δίκιο.. Ήθελα να τη βγάλω λίγο μπροστά αλλά μάλλον το παράκανα!! ;D

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #5 στις: 01/01/09, 15:05 »
Μαρμελάκι έχεις δίκιο, κι εγώ ακούγοντάς το ξανά και ξανά παρατήρησα κάποια timing mistakes... Btw, το κλιπάκι βασίστηκε εξ ολοκλήρου σε ένα έτοιμο pattern των addictive drums που προσωπικά μου άρεσε.. Λογικό είναι βέβαια να μη σου αρέσει, ακούγοντάς το σε μια άθλια μίξη... ;D

Thanks για το σχόλιο!! :)

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #6 στις: 01/01/09, 15:15 »
Tωρα με εντυπωσιασες!διχως να το ακουσω πολυ προσεκτικα βεβαια,νομισα πως ηταν backing track.Πως γινεται και ηχογραφεις μετην κιθαρα μπασο?
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #7 στις: 01/01/09, 15:21 »
Όχι, δεν είναι backing track, εκτός από τα drums που βαρέθηκα να τα φτιάξω και τα πήρα έτοιμα... :P

Σχετικά με το μπάσο, το αποτέλεσμα δεν είναι ίδιο φυσικά με μια ηχογράφηση αληθινού μπάσου.. Ηχογράφησα κανονικά την κιθάρα μου και την ''έριξα'' μια οκτάβα χρησιμοποιώντας ένα plug-in της waves... Υπάρχουν και πολλά free plug-ins που κάνουν τη δουλειά...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #8 στις: 01/01/09, 16:17 »
Το προβληματάκι στο groove που αναφέρθηκε δημιουργήθηκε επειδή το tempo που επέλεξες είναι swing funk και όχι flat...
Το παίξιμο σου όμως δεν "σουίνγκαρε" αρκετά με αποτέλεσμα να υπάρχει μια χρονική ασυμφωνία ανάμεσα σ'αυτά που έγραψες εσύ κι αυτά που έπαιζαν τα τύμπανα..(γίνεται περισσότερο αντιληπτό σε αυτά που παίζει στα πρώτα μέτρα το hi-hat...)

Επίσης η σόλο κιθάρα στο τέλος είναι πολύ μπροστά και είναι και πολύ ξεκρέμαστη.
Νιώθεις δηλαδή οτι δεν είναι μέρος του συνόλου αλλά πάνω απο το σύνολο σαν κάτι το αυτόνομο και επιπρόσθετο.
Σε αυτό έχει συντελέσει και το γεγονός ότι φαίνεται να την έχεις αφήσει dry, χωρίς να της δώσεις καθόλου χώρο (reverb)

Κατά τα άλλα ήταν αρκετά καλό θα έλεγα κι αν λάβουμε υπόψη μας οτι ήταν το πρώτο σου με την κάρτα στο μέλλον θα φτιάξεις όμορφα πράγματα πιστεύω!.. ;)

(Για πες τώρα, ποιό impulse χρησιμοποίησες για καμπίνα?...)

Καλή Χρονιά!!  :)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #9 στις: 01/01/09, 16:35 »
Thx groovymood για τις συμβουλές!! :)

Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας ''swing funk''? Αναφερόταν κάτι τέτοιο και στον τίτλο του pattern στα addictive αλλά δεν έχω ιδέα τι σημαίνει.. :P

Σχετικά με τη 2η κιθάρα, όντως είναι αρκετά μπροστά.. Έδωσα reverb αλλά μάλλον ήθελε παραπάνω (φοβήθηκα μην το παρακάνω και δεν έβαλα πολύ)..

Αν και είμαι πολύ ''fan'' των impulses, δε χρησιμοποίησα κάποιο γιατί ό,τι impulse έχω είναι από καμπίνες mesa/boogie, engl κλπ... Οπότε τα χρησιμοποιώ για πιο βαριές καταστάσεις..

Α, να πω ότι η ρυθμική και η 1η lead είναι από guitar rig 3 (για low gain καταστάσεις είναι αρκετά καλό, για solo και ρυθμικά με πολύ gain χρησιμοποιώ amplitube και καμιά φορά revalver)..
Η 2η lead είναι από StudioDevil..

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #10 στις: 01/01/09, 17:38 »
Στο swing feel η μέτρηση του χρόνου δεν γίνεται με απλά όγδοα (ή δέκατα έκτα) που απέχουν χρονικά όλα το ίδιο μεταξύ τους αλλά με παρεστιγμένα.

Παίζε τέταρτα με το πόδι σου και πάνω σε αυτό τον ρυθμό παίξε τρίηχα με τα χέρια σου χρησιμοποιώντας το αριστερό χέρι μόνο για το δεύτερο χτύπημα του τρίηχου (1 και 3 στο δεξί..)
Βγάλε τώρα το αριστερό (ή χτύπα με αυτό τον αέρα ώστε να μην ακούγεται κάτι)...αυτό που θα μείνει να παίζει το δεξί σου χέρι θα έχει swing feel. ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #11 στις: 02/01/09, 00:28 »
Το τσίρκο της Μόσχας στο κιθάρα.τζι-αρ για μία παράσταση!! 8)




το σχόλιο αναφέρεται στον ρυθμό των drums που δεν κολλάει στο κομματάκι! :P

Κατα τα άλλα καλό το παίξιμό σου και πολύ καλός ο ήχος της κιθάρας! Ωραίος!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #12 στις: 02/01/09, 00:35 »
Θα κάτσω να αλλάξω λίγο τον ρυθμό των drums και να χαμηλώσω λίγο τη 2η lead κιθάρα..

...(να μου την πει και ο Raz? ;D ε όχι, αυτό πάει πολύ!!)...


groovymood, πολλά ευχαριστώ, βοηθούν αρκετά τα σχόλιά σου!! ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #13 στις: 02/01/09, 00:45 »
Δεν ήταν κακό για πρώτη προσπάθεια.. Βέβαια βοηθάει και η κάρτα που είναι πολύ μάχιμη αλλά από άποψη ηχοληψίας δεν νομίζω ότι υπήρξε πρόβλημα.. Θαρρώ ότι υπήρχε ένα προβληματάκι στο "mastering" δηλαδή στην επιλογή των τελικών εντάσεων των καναλιών.. Το καθαρό solo στην αρχή - τουλάχιστον στα δικά μου ηχεία και ρυθμίσεις eq - δεν ακουγόταν.. Δεν μπορώ να πω ότι η "βρώμικη" κιθάρα ακούστηκε ξεκάρφωτη γιατί αυτό είναι το νόημα του solo, να βγει το όργανο πιο μπροστά στη μίξη.. Νομίζω ότι με ένα πιο "γραμμικό" drum track θα μπορούσε άνετα να γίνει σήμα ραδιοφωνικού σταθμού, για παράδειγμα, ή κάτι τέτοιο..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #14 στις: 02/01/09, 01:46 »
Thx faser!! :)

Έκανα κάποιες διορθώσεις (βλ. 1ο post) στο clip. To καινούριο μπορείτε να το βρείτε ΕΔΩ...

Πώς σας φαίνεται? Καλύτερο από το 1ο ή μπάαα...? :P

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #15 στις: 02/01/09, 02:24 »
Thx faser!! :)

Έκανα κάποιες διορθώσεις (βλ. 1ο post) στο clip. To καινούριο μπορείτε να το βρείτε ΕΔΩ...

Πώς σας φαίνεται? Καλύτερο από το 1ο ή μπάαα...? :P


Πολύ καλύτερο, ειδικά στο groove με το που πείραξες το τέμπο ήρθε κι έδεσε!...

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις ακόμα για να ξεχωρίσουν λίγο οι κιθάρες, θα ήταν να τις πανάρεις ελαφρά (όχι πάρα πολύ, π.χ. 25% αριστερά η ρυθμική, 15% δεξιά το σόλο...) για να τους δώσεις πιο ξεκάθαρη τοποθέτηση μέσα στο στερεοφωνικό ακουστικό πεδίο του ακροατή..)

Μπράβο!... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #16 στις: 02/01/09, 13:04 »
Και απο πλευρας παιξιματος πολυ καλο.τωρα φαινεται και ξεχωριζει ο κοφτος ρυθμος του funk και το σολο σουσκαει χρονικα εκει που πρεπει. :up
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #17 στις: 02/01/09, 16:11 »
Gers να τα εκατοστήσεις, χρόνια πολλά!!  ;)

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #18 στις: 03/01/09, 23:46 »
1000 ευχαριστώ groovymood!!

Επί του θέματος, panning εννοείται ότι θα κάνω με την πρώτη ευκαιρεία, άλλωστε μου αρέσει πολύ να πειραματίζομαι με αυτό.. Όμως, όπως αναφέρω και στο 1ο post, ήχο παίρνω μόνο από ένα ηχείο προς το παρόν, άρα δεν έχω stereo εικόνα... :(     

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #19 στις: 04/01/09, 00:26 »
Πάρα πολύ καλό ρε gers! Όλα είναι καλοπαιγμένα και ο ήχος σου πολύ καθαρός!

Το μόνο που δε μου άρεσε ήταν ότι ο ήχος στις κιθάρες και ειδικά στη ρυθμική από πίσω είναι λίγο ξερός. Αν κάνεις double-tracked τη ρυθμική πιστεύω πως θα ακούγεται καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτοχρονιάτικο FunkoBluesoFusionoClip...
« Απάντηση #20 στις: 04/01/09, 01:51 »
Eυχαριστώ NewGuitarMan!!

Όντως, κι εγώ πιστεύω πως έτσι θα ακούγεται καλύτερα αλλά απ όσο γνωρίζω, οι συγκεκριμένες τεχνικές (double-tracking, tri-tracking, quad-tracking) απαιτούν ρύθμιση στο panning των καναλιών.. Δυστυχώς δε μπορώ να panάρω λόγω του ότι (προς το παρόν) ακούω από ένα μόνο ηχείο...