Αποστολέας Θέμα: Αξίζουν οι Fender (ή οι όποιες Fender) τα λεφτά τους;  (Αναγνώστηκε 17298 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για μένα π.χ. οι περισσότερες Fender δεν αξίζουν τα λεφτά τους, γιατί πιστεύω ότι είναι υπερτιμημένες λόγω ονόματος και ποιοτικά δεν υπερτερούν σε σύγκριση με παρόμοια όργανα ίσης ή και μικρότερης αξίας όπως θα περίμενε κανείς. Για άλλους οι Fender αποτελούν σημείο αναφοράς στο χώρο και είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν οτιδήποτε για ένα όργανο με το συγκεκριμένο λογότυπο στο headstock, οπότε μάλλον θα σού πουν το αντίθετο.


....βέβαια υπάρχει και μια άλλη κατηγορία που αγοράζει fender επειδή σε αυτές ΑΚΟΥΕΙ (και όχι βλέπει..) αυτό που θέλει...( η λέξη fender βέβαια μπορεί να αντικατασταθεί με αυτήν που ο καθένας προτιμά)




και υπάρχουν βέβαια και μερικοί που πιστεύουν το παρακάτω... ;) ;D


"Με μάρκες όπως η Fender νομίζω ότι μπορείς να βρείς καλή ποιότητα κατασκευής ακόμα και στα πιο φτηνά μοντέλα."
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
....βέβαια υπάρχει και μια άλλη κατηγορία που αγοράζει fender επειδή σε αυτές ΑΚΟΥΕΙ (και όχι βλέπει..) αυτό που θέλει...( η λέξη fender βέβαια μπορεί να αντικατασταθεί με αυτήν που ο καθένας προτιμά)

Δεν αμφιβάλλω ότι αρκετοί μπορεί να βρήκαν σε μια κιθάρα Fender αυτό που έψαχναν σαν ήχο (ή σαν οτιδήποτε άλλο, όλα θεμιτά είναι). Από εκεί όμως μέχρι το σημείο να καταλήγει κανείς σε μια παρωπιδική λατρεία για μια συγκεκριμένη μάρκα με γενικεύσεις όπως αυτή που παρέθεσες, υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Ας μην ξαναρχίσουμε όμως αυτή τη συζήτηση, γιατί (και πάλι) δεν θα βγάλουμε άκρη. Εγώ απλά χρησιμοποίησα τη Fender ως παράδειγμα για το γεγονός ότι κάποια πράγματα είναι εντελώς υποκειμενικά και εξαρτώνται από τις απαιτήσεις και τις προσδοκίες καθενός. Aν ο loukask6 βρει στην DBZ ή στην όποια DBZ αυτό που ψάχνει (ό,τι κι αν είναι αυτό), όλα τα υπόλοιπα είναι άνευ σημασίας...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
....βέβαια υπάρχει και μια άλλη κατηγορία που αγοράζει fender επειδή σε αυτές ΑΚΟΥΕΙ (και όχι βλέπει..) αυτό που θέλει...( η λέξη fender βέβαια μπορεί να αντικατασταθεί με αυτήν που ο καθένας προτιμά)

Δεν αμφιβάλλω ότι αρκετοί μπορεί να βρήκαν σε μια κιθάρα Fender αυτό που έψαχναν σαν ήχο (ή σαν οτιδήποτε άλλο, όλα θεμιτά είναι). Από εκεί όμως μέχρι το σημείο να καταλήγει κανείς σε μια παρωπιδική λατρεία για μια συγκεκριμένη μάρκα με γενικεύσεις όπως αυτή που παρέθεσες, υπάρχει μεγάλη διαφορά.


Ποιά εννοείς ως γενίκευση?
Την τελευταία φράση του προηγούμενου μου ποστ?
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Λοιπόν αυτό που πιστεύω είναι ότι όπως σε όλα τα πράγματα έτσι και στις κιθάρες υπάρχουν μάρκες οι οποίες είναι και αξιόλογες, αλλά και έχουν εισχωρήσει στη συνείδηση του κόσμου ως σταθερές αξίες (λόγω marketing, λόγω πραγματικής αξίας κοκ) ....
Καλώς ή κακώς οι Fender και οι Gibson είναι κάτι αντίστοιχο με Mercedes και BMW....
Κάποιος οδηγεί Mercedes για να τον βλέπουν και για να νιώθει ότι έχει κύρος, κάποιος άλλος επειδή πραγματικά γουστάρει την τεχνολογία και την ποιότητα...
Το ίδιο μάλλον συμβαίνει και στα όργανα, με δεδομένο ότι κατά 99% τον ήχο της Fender ή της Gibson μπορείς να τον έχεις και από άλλη φίρμα πιθανότατα σε χαμηλότερη τιμή...
 
Στο θέμα μας τώρα:
loukask6 μου φαίνεται ότι οι DBZ, λόγω σχέσης με DEAN θα είναι μάλλον πιο metal oriented!!!
Μπορεί να κάνω και λάθος, εξάλλου δεν έχω δει/ακούσει ποτέ DBZ από κοντά, μόνο μια γεύση από youtube πήρα...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
....βέβαια υπάρχει και μια άλλη κατηγορία που αγοράζει fender επειδή σε αυτές ΑΚΟΥΕΙ (και όχι βλέπει..) αυτό που θέλει...( η λέξη fender βέβαια μπορεί να αντικατασταθεί με αυτήν που ο καθένας προτιμά)


Δεν αμφιβάλλω ότι αρκετοί μπορεί να βρήκαν σε μια κιθάρα Fender αυτό που έψαχναν σαν ήχο (ή σαν οτιδήποτε άλλο, όλα θεμιτά είναι). Από εκεί όμως μέχρι το σημείο να καταλήγει κανείς σε μια παρωπιδική λατρεία για μια συγκεκριμένη μάρκα με γενικεύσεις όπως αυτή που παρέθεσες, υπάρχει μεγάλη διαφορά.



Ποιά εννοείς ως γενίκευση?
Την τελευταία φράση του προηγούμενου μου ποστ?



Τελικά δεν μπήκες στον κόπο να απαντήσεις... ::)


"Με μάρκες όπως η Fender νομίζω ότι μπορείς να βρείς καλή ποιότητα κατασκευής ακόμα και στα πιο φτηνά μοντέλα."


http://forum.kithara.gr/index.php?topic=1362.msg16037#msg16037


 :) :-*
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Τελικά δεν μπήκες στον κόπο να απαντήσεις... ::)

Σε τι να σού απαντήσω; Είπα ήδη ότι χρησιμοποίησηα τη Fender ως παράδειγμα για να εξηγήσω κάτι και δεν είχα σκοπό να συνεχίσω μια συζήτηση που έχει γίνει άπειρες φορές σε όλα τα κιθαριστικά fora αυτού του πλανήτη. Αν έχεις όρεξη, μπορούμε να ανοίξουμε άλλο thread με τίτλο "Αξίζουν οι Fender/Gibson/Ibanez (ή όποια άλλη μάρκα θέλεις) τα λεφτά τους;" και να αρχίσουμε ξανά... >:D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αποκάλεσες μια φράση που έγραψα ως γενίκευση που παραπέμπει σε παρωπιδική λατρεία συγκεκριμένης μάρκας...


Η φράση όμως αυτή δεν ήταν δική μου αλλά ΔΙΚΗ ΣΟΥ... ;) ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Η φράση όμως αυτή δεν ήταν δική μου αλλά ΔΙΚΗ ΣΟΥ... ;) ;D

 ???

Θύμισέ μου, αν έχεις την καλοσύνη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Τελικά δεν μπήκες στον κόπο να απαντήσεις... ::)


"Με μάρκες όπως η Fender νομίζω ότι μπορείς να βρείς καλή ποιότητα κατασκευής ακόμα και στα πιο φτηνά μοντέλα."


http://forum.kithara.gr/index.php?topic=1362.msg16037#msg16037


 :) :-*
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Μήπως δεν καταλαβαίνω κάτι; Έκανες παράθεση από το δικό σου post λίγο πιο πάνω...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μου λες να σου θυμίσω, σου παραθέτω το λινκ (2 φορές όχι μία!) μου λες δεν καταλαβαίνω....


Εγω τι άλλο θέλεις να κάνω??..... ;D ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
ΟΚ, δεν είχα προσέξει το link. Tώρα κατάλαβα... ::)

Kατ' αρχήν είναι ενδιαφέρον που ξέθαψες ένα post 9 ετών (!!!) για να αποδείξεις κάτι, αν και δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς. Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος, για μένα τουλάχιστον, να ξεχάστούν πράγματα που είπώθηκαν πριν από μια δεκαετία.

Όσο για το συγκεκριμένο post, θα πρέπει να είναι εμφανές σε όποιον το διαβάζει ότι μιλάω για ακουστικές κιθάρες. Αυτό ήταν σίγουρα κάτι που ίσχυε τότε και μάλλον ισχύει ακόμα (δεν μπορώ να το πω με σιγουριά γιατί πλέον δεν ασχολούμαι με ακουστικές κιθάρες όπως τότε). Δεν είχα φυσικά σκοπό να πώ ότι οτιδήποτε ανεξαίρετα αγοράσει κανείς από Fender θα έχει καλή ποιότητα, ούτε θα είχε νόημα κάτι τέτοιο μέσα στα συμφραζόμενα. Βέβαια όταν βγάζεις μια φράση από το σύνολο του κειμένου στο οποίο βρίσκεται, είναι λογικό και αναμενόμενο τα όποια συμπεράσματα να είναι επισφαλή. Αλλά αυτό μάλλον δεν χρειαζόταν να το σχολιάσω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΟΚ, δεν είχα προσέξει το link. Tώρα κατάλαβα... ::)

Kατ' αρχήν είναι ενδιαφέρον που ξέθαψες ένα post 9 ετών (!!!) για να αποδείξεις κάτι, αν και δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς. Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος, για μένα τουλάχιστον, να ξεχάστούν πράγματα που είπώθηκαν πριν από μια δεκαετία.




Δεν χρειάζεται να αποδείξω τίποτα, τί να αποδείξω?


Να σε πειράξω λίγο ήθελα (το θέμα το ανακάλυψα τυχαία μετά απο ενα search που είχα κάνει, ούτε καν γιατί έψαχνα δεν θυμάμαι τώρα...)  :)


Ενδιαφέρουσα πάντως η (τότε) άποψη σου για τις ακουστικές fender , να πάρει, κι εκεί διαφωνούμε όμως!!
Όσο κι αν μου αρέσουν οι fender, οι ακουστικές τους βρίσκω οτι είναι μάλλον για τα μπάζα!! :D ;D


Άρα, δεν με ενδιαφέρει απλά το τί γράφει το headstock... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/11, 21:46 από groovymood »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Μια και διαχωρίστηκε το θέμα, ας το συνεχίσουμε λίγο...

Ενδιαφέρουσα πάντως η (τότε) άποψη σου για τις ακουστικές fender , να πάρει, κι εκεί διαφωνούμε όμως!!
Όσο κι αν μου αρέσουν οι fender, οι ακουστικές τους βρίσκω οτι είναι μάλλον για τα μπάζα!! :D ;D

Θυμάμαι ότι ως φοιτητής εδώ στην Αγγλία κατά τα μέσα της δεκαετίας του '90, μάζεψα λίγα χρήματα από τον έτσι κι αλλιώς περιορισμένο προϋπολογισμό μου και πήγα σε ένα γνωστό μουσικό κατάστημα στο Leeds. Είχα πάει πριν σε άλλα δύο μικρότερα καταστήματα, αλλά δεν είχαν τίποτα ενδιαφέρον σε αυτά τα λεφτά. Mπήκα λοιπόν στο κατάστημα και με ένα αίσθημα άβολης προσμονής ρώτησα τον υπάλληλο τι ακουστική μπορούσα να αγοράσω με λιγότερο από 100 λίρες. Ο τύπος μου έριξε μια ματιά σαν να με μετρούσε από πάνω μέχρι κάτω και χωρίς ιδιαίτερη όρεξη μού έδειξε 4-5 κιθάρες, αφήνοντάς με να τις δοκιμάσω. Απ' ότι θυμάμαι ήταν μία Εncore, μια Stagg, μία Fender DG5 και κάποιες άλλες άγνωστες τότε σε μένα μάρκες. Τις δοκίμασα όλες και τελικά έφυγα με τη Fender, η οποία ήταν σαφώς καλύτερη από όλες τις υπόλοιπες. Την είχα για τα επόμενα 13 χρόνια και για το μεγαλύτερο μέρος αυτού του χρονικού διαστήματος ήταν η κύρια (αν όχι η μόνη) κιθάρα μου. Η κιθάρα αυτή ταξίδεψε σε όλη την Αγγλία και σε 2-3 άλλες χώρες με τραίνα, λεωφορεία και αεροπλάνα μέσα σε μια μαλακή θήκη και με συντρόφεψε σε πολλές μοναχικές (ή όχι τόσο) στιγμές.

Η εμπειρία μου όμως από τις ακουστικές Fender δεν περιορίζεται στη μία αυτή κιθάρα. Μερικά χρόνια αργότερα, σε μια εποχή που εγώ δεν είχα προσβληθεί ακόμα από το GAS το οποίο με ταλαιπωρεί (κυριολεκτικά) την τελευταία πενταετία και ήμουν ικανοποιημένος με τη μία, μοναδική, φτωχή πλην τίμια κιθάρα μου, δοκίμασα κατά τύχη την κιθάρα ενός φίλου μου ο οποίος έκανε τα πρώτα του βήματα στο χώρο. Ήταν μια Fender DG14S, μια κιθάρα σχεδόν πανομοιότυπη εμφανισιακά με τη δική μου, αλλά με συμπαγές καπάκι. Με τις πρώτες νότες ξεπήδησε ένας ήχος ο οποίος στα αυτιά μου ακούστηκε καταπληκτικός σε σύγκριση με αυτό που είχα συνηθίσει, πιο γλυκός, διαυγής και διαπεραστικός (με την καλή έννοια). Από τότε ξεκίνησε η περιέργειά μου για την αναζήτηση του καλύτερου (αν όχι του ιδανικού) "τόνου" που πιο πρόσφατα με οδήγησε και στο χώρο του ηλεκτρικού ήχου. Στην πορεία είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω και άλλες Fender και όλες μου είχαν φανεί τουλάχιστον αξιοπρεπείς, ακόμα και αυτές που δεν με ικανοποίησαν ηχητικά.

Αυτά ίσχυαν τότε, και από εκείνη τη μακρινή εποχή έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πόσο μεγάλη πρόοδος έχει σημειωθεί στη διαθεσιμότητα φτηνών και ποιοτικών οργάνων. H σειρά DG υπάρχει ακόμα αλλά τα τωρινά μοντέλα είναι πολύ πιο ακριβά, και ειλικρινά δεν ξέρω αν η σειρά CD που κυκλοφορεί σήμερα και είναι η budget σειρά της Fender προσφέρει αντίστοιχο value for money, ειδικά αφού υπάρχουν πλέον πολύ περισσότερες επιλογές σε αυτή την κατηγορία. Έχω όμως μείνει με την εντύπωση ότι οι ακουστικές Fender εκείνης της εποχής ήταν αναμφίβολα μια καλή επιλογή. Γι αυτό και θλίβομαι ιδιαίτερα όταν βλέπω τα προϊόντα της Fender να ακριβαίνουν δυσανάλογα όσο περνούν τα χρόνια ή όταν δοκιμάζω μια ηλεκτρική Fender (μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον 3 περιπτώσεις τα τελευταία χρόνια) που υπολείπεται των προσδοκιών μου σε απελπιστικό βαθμό.

Ζητώ συγγνώμη για το παραληρηματικό αυτό κατεβατό. Ο λόγος σε εσάς...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Harpwood

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εραστής της τέχνης και της τζαζ
    • Προφίλ
Ζητώ συγγνώμη για το παραληρηματικό αυτό κατεβατό. Ο λόγος σε εσάς...



Δηλαδή με την λόγο-διάρροια που με πιάνει στα threads που ανοίγω και απαντώ πόσα συγνώμη πρέπει να ζητήσω???  ;D


Σοβαρά τώρα, ένας φίλος μου έχει μια fender squier stratocaster αγορασμένη σίγουρα 13-15 χρόνια πριν. Όταν την πήρε τότε (σαν πρώτη του μαθητική ηλεκτρική), ήταν από τα πιο οικονομικά μοντέλα, σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά του. Δεν θυμάμαι πόσο μου είπε πως την πήρε, μα μου έχει δώσει την αίσθηση πως την πήρε γύρω στα 120-150 ευρώ με την αντίστοιχη αξία των χρημάτων σήμερα.
Της έχω κάνει φυσικά test-drive και την βρήκα ωραιότατη κιθάρα με φοβερό value of money. Ειδικά η ταστιέρα της είναι "αφρός".  Έχει τόσο πολύ βολευτεί μ'αυτή τη κιθάρα που ακόμα αυτή έχει και παίζει.


Έχω δει και την άλλη άκρη. Ένας άλλος φίλος πριν κάνα-δυο χρόνια αγόρασε μια κερασί stratocaster made in usa vintage (δεν θυμάμαι μοντέλο) με 2500 ευρώ. Η κιθάρα είναι άψογη μέχρι την τελευταία βίδα. Και η ταστιέρα ήταν ¨λουκούμι". Αλλά δεν πιστεύω πως αξίζει τόσα λεφτά. Θα την κοστολογούσα κάπου 1600-1800 ευρώ. Άλλα δεν ξέρω αν τίθεται και θέμα συλλεκτικής αξίας, μήπως το vintage υπονοεί κατασκευή του 1980? Δεν ρώτησα, δεν ξέρω...


Εγώ έχω ένα ρηχό σκαφάτο epiphonάκι το οποίο αγόρασα μισοτιμής σε ξεπούλημα 430 ευρώ. Αν και η αρχική τιμή, θα μου φαινόταν αρκετά υψηλή για την ποιότητα της κιθάρας και ίσως να μην την αγόραζα ποτέ αν δεν ήταν σε προσφορά, την έχω βολευτεί αφάνταστα. Αν δεν είναι κάποιος επαγγελματίας γιατί να δώσει ένα σκασμό λεφτά για μια κιθάρα? Την έχω με 13άρες χορδές γι' αυτό να μην θεωρήτε την γνώμη μου αξιόπιστη όταν μιλάω για ταστιέρες  με 9άρες χορδές  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να πω κι εγω λοιπόν
Θεωρώ οτι κατέχω ένα μεγάλο προνόμιο, μπορώ να είμαι σε θέση να δοκιμάζω πολλές και διάφορες κιθάρες όποτε το θελήσω, όσο φθηνές ή ακριβές κι αν είναι.
(Μην ρωτάτε γιατί και πως, είμαι αρκετά τυχερός σε αυτό το θέμα, απλά τυχαίνει όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με την κιθάρα να γνωρίζω ή να είμαι φίλος με πρόσωπα τα οποία μπορούν να κάνουν αυτό που ανέφερα εφικτό)
Συνήθως όταν εκφέρω γνώμη για μιά κιθάρα την έχω ήδη παίξει, δεν βλέπω απλά τα specs και λέω..."καλή θα είναι" ή "κακή θα είναι"...



Διαβάζω εδώ κατά καιρούς για μια απαξίωση που υπάρχει ως προς τις ας το πούμε πιο "καταξιωμένες" εταιρείες του χώρου, οι οποίες ας μη γελιόμαστε είναι οι εξής δύο...fender και gibson.


Συνήθως το "θέμα" εστιάζεται στο γεγονός οτι τα προιόντα τους είναι ακριβότερα των άλλων εταιριών διότι "πουλάνε" όνομα και όχι οι κιθάρες.


Για να το δούμε λοιπόν λίγο αυτό...


Η fender πχ η οποία έδωσε και το όνομα της στο θέμα ( :D ), έχει κιθάρες που είναι και πολύ φθηνές (πχ classic vibe) και medium price (mexico, japan) και medium-high price (american standard-deluxe-reissue-signature) και very high price (fender custom shop) αλλά και...over the top price (masterbuild).
Απο αυτές τις κατηγορίες τιμών, ειδικά στις 2 πρώτες μπορείς να βρείς απο αρκετά κάτω του μετρίου έως αρκετά καλά κομμάτια (στα ίδια μοντέλα).
Πολύ καλά κομμάτια όχι, είναι δύσκολο να βρεις, υπάρχουν βέβαια αλλά είναι καθαρά θέμα τύχης για να μην πω κολ*φαρδί@ς... ;)
Μου έχει τύχει πχ να παίξω με μιά πολύ καλύ baja, μια πολύ καλή jimmie vaughan strat, μια φοβερή mexican esquire, αλλά κι απο την άλλη έχω παίξει πχ με μεξικάνα road worn που δεν "το είχε" καθόλου...


Αυτό όμως το θέμα του consistency (ή καλύτερα inconsistency) υπάρχει σχεδόν σε όλες τις κιθάρες παρόμοιου price range, όχι μόνο στις fender.
Έχω παίξει πχ σκάφος Ibanez (των 700 ευρώ) το οποίο είχε έναν brilliant δυνατό σκαστό ήχο τίγκα στις αρμονικές και αργότερα έτυχε να παίξω ένα άλλο κομμάτι τίγκα στα μπάσα και την μουνταμάρα.
Έχω παίξει με Hagstrom των 600 ευρώ για την οποία εγω δεν θα έδινα ούτε 200...
Έχω παίξει με partcaster tele (με υλικά αυτού του price range) που άφησα κάτω μετά απο 10 δεύτερα..


Αυτό βέβαια είτε μας αρέσει είτε όχι (εντάξει, δεν μας αρέσει.. ;D ) είναι λογικό να συμβαίνει σε αυτό το price range.
Το καλό βέβαια με αυτές τις fender, καλές ή λιγότερο καλές, είναι οτι τουλάχιστον "ακούγονται" σαν fender, επομένως αν κάποιος έχει αυτόν τον ήχο αυστηρά μέσα στο κεφάλι του ως επιλογή he can't go wrong..


Υπάρχουν alternatives της fender σε αυτήν την χαμηλομεσαία κατηγορία?
Σαφώς και υπάρχουν!
Yamaha, cort, vintage, blade...κλπ,κλπ.
Είναι καλύτερες?.....Όχι.
Είναι χειρότερες?....'Οχι.


Και ερχόμαστε τώρα στην επόμενη κατηγορία όπου τα πράγματα "σοβαρεύουν".
Η "σημαία" της fender εδώ, η οποία απευθύνεται και στο ευρύτερο κοινό είναι σίγουρα η american standard.(strat or tele)
Η συγκεκριμένη τιμάται (χρησιμοποιώ τιμές thomann) λίγο πάνω απο 1100 ευρώ.
Εγω προσωπικά δεν θεωρώ οτι αυτή η τιμή θα με κάνει να πιστέψω οτι εδω έχουμε μια περίπτωση overpriced οργάνου.
Δεν ξέρω πως το βλέπετε εσείς και ποιό american made όργανο άλλης εταιρείας θα μπορούσατε να προτείνετε το οποίο θα είχε μια σημαντική διαφορά στην τιμή...(για να στηριχθεί έτσι η άποψη περί overpriced προιόντων)


'Ενα άλλο πράγμα που αρκετές φορές διαβάζω εδώ, είναι η απέχθεια προς οτιδήποτε βγάζει η fender και είναι signature model, με την αιτιολογία οτι γίνεται μόνο και μόνο για εμπορικούς λόγους.
Κι όμως, η καλύτερη μη custom shop στρατ που έχω παίξει ποτέ είναι η Eric Johnson, και μιά απο τις καλύτερες tele ever είναι η G.E.Smith.
...και οι δύο έχουν κάποια unique features που τις διαφοροποιούν απο τις υπόλοιπες, αλλά το θέμα πάνω απ'όλα είναι οτι οι κιθάρες φυσάνε!
Ναι, τώρα με αυτές σχεδον έχουμε ακουμπήσει το διχίλιαρο, αλλά όλα τα σοβαρά μοντέλα του αμερικάνικου ανταγωνισμού εκεί παίζουν δυστυχώς.


Απο αυτό το price range και πάνω η ποιότητα είναι πλέον δεδομένη και αυτό που κάνει κάποιον να αποφασίζει για ένα όργανο έναντι ενός άλλου είναι καθαρά το προσωπικό του γούστο και το τι προσδοκά ηχητικά και παιχτικά απο ένα όργανο "ζωής".
(Δεν ξέρω πόσοι είχαν διαβάσει την εμπειρία που είχα με μια prs την οποία τελικά δεν απέκτησα, όχι γιατί δεν ήταν καλό όργανο αλλά γιατί δεν έκανε σε ΜΕΝΑ... http://forum.kithara.gr/index.php?topic=81716.msg645933#msg645933 )


Εκεί βέβαια μικροδιαφορές στην τιμή μπαίνουν σε δεύτερο πλάνο, υποτίθεται οτι έχεις αποφασίσει να τα σκάσεις είτε γιατί βλέπεις πάρα πολύ σοβαρά το θέμα ήχος (ασχέτως επαγγελματικής ενασχόλησης με αυτό ή όχι) είτε γιατί το βλέπεις και λίγο συλλεκτικά το θέμα (δεν ανήκα ποτέ σε αυτήν τη δεύτερη κατηγορία..)



Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Υπάρχουν αρκετές αμερικάνικες εταιρείες οι οποίες κοστολογούν πολύ ακριβά τα καλά τους όργανα.
Δεν μιλάω για εταιρείες που φτιάχνουν κάτι διαφορετικό απο την fender, όπως πχ les paul style κιθάρες με carved tops και κολλητούς λαιμούς, αλλά bolt on όργανα "επηρεασμένα" απο την fender.


Στις περιπτώσεις αυτές όμως δεν έχω δει κανέναν να διαμαρτύρεται για overpricing.


http://www.wildwoodguitars.com/electrics/grosh/1959/1959.php


http://www.wildwoodguitars.com/electrics/tyler/09039/09039.php


http://andysguitars.com/shopping/index.php?main_page=product_info&cPath=15_27&products_id=1475


http://andysguitars.com/shopping/index.php?main_page=product_info&cPath=15_16&products_id=1460




Εγώ από ακριβές μη fender strats έχω παίξει πχ με suhr.
Δεν με ενθουσίασε...δεν θα την αγόραζα αν έψαχνα για κιθάρα τέτοιου τύπου...
Τί να κάνω τώρα? Να βγω και να γράφω οτι οι suhr...δεν?...
Μα θα είναι ψέμα, είναι πολύ καλές κιθάρες.
Ξέρω οτι σε κάποιους άλλους (και μάλιστα πολύ πιο σημαντικούς από μένα) κάνουν και παρακάνουν!
Αυτό μου φτάνει και μου περισσεύει.


...σε κάποιους άλλους λοιπόν (και μάλιστα πολλούς) κάνουν οι fender...




...και ερχόμαστε στην σημαντικότερη ερώτηση...
Αν ο Απόλλων ζήτησε συγγνώμη για το "παραληρηματικό του κατεβατό", τότε εγώ τι πρέπει να κάνω??.... :D ;D ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν ο Απόλλων ζήτησε συγγνώμη για το "παραληρηματικό του κατεβατό", τότε εγώ τι πρέπει να κάνω??.... :D ;D ;D
Να γράψεις σε ένα post 1.000 φορές τη φράση ....... οι ibanez είναι καλές για ΜΕΤΑΛ  :P :P :P 


Ένα κλασικό (κατά τη γνώμη μου) λάθος που κάνει πολύς κόσμος κρίνοντας αν μια κιθάρα είναι καλή ή κακή είναι , είναι ότι κρίνει με βάση το playabillity του εκάστοτε οργάνου .
Πόσο εύκολο είναι να παίξεις , να βγάλεις ήχο , να σου ''κάτσει στο χέρι , να σε βολέψει τέλος πάντων .
Ένα άλλο θέμα είναι το βάρος και το ζύγισμα .... προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο και τα δύο .


Γεγονός είναι ότι αν πιάσεις μια suhre και μία fender των 2.000€ .. η suhre σαφώς και θα είναι πιο ''βούτυρο'' σωστά ?
Αυτό όμως δεν την κάνει καλύτερη κιθάρα αυτομάτως ... δε ζητούν όλοι το ίδιο απο ένα όργανο .
Στέκομαι σ'αυτό γιατί είναι χαρακτηριστικό των ''καλών'' fender ότι ΔΕΝ παίζουν μόνες τους .
προσωπικά σετάρω τις κιθάρες μου έτσι ώστε να αγωνίζομαι σχεδόν για να παίζω   ;D  ακούγονται καλύτερα έτσι άλλωστε  ;) .


Ένας κιθαρίστας που παίζει με μια Yamaha παράδειγμα ... δε θα έδινε ούτε 100 για τη johnson μου ... θα του φαινόταν πολύ κακή .


και μια παρατήρηση : Γιατί το αισθητικό κομμάτι φίλε Απόλλων το ρίχνεις τόσο χαμηλά ? ... γυναίκα πως διαλέγεις ?  :P
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
    Με αφορμή το τελευταίο post του Kostas80 θα ήθελα να δώσω λίγη «τροφή για σκέψη»:
Αν βάλουμε κάτω τα κριτήρια επιλογής ηλ. κιθάρας θα δούμε  ότι τα περισσότερα είναι αντικειμενικά 
  (αδιαμφισβήτητα και ίδια για όλους) σε αντίθεση με τα υποκειμενικά κριτήρια που έχουν να κάνουν με τις προσωπικές  προτιμήσεις του καθενός μας, όμως η «βαρύτητα» (ή η προτεραιότητα αν θέλετε)  που δίνει ο καθένας μας σε κάθε κριτήριο είναι διαφορετική...
Κριτήρια επιλογής ηλ.  κιθάρας
  • Αίσθηση       στο παίξιμο (playability)       (Υποκειμενικό κριτήριο)
  • Ποιότητα       κατασκευής  (Αντικειμενικό κριτήριο)
  • Βάρος/       ζύγισμα κιθάρας  (Αντικειμενικό       κριτήριο)
  • Λοιπά       τεχνικά χαρακτηριστικά (κλειδιά, είδος/τύπος γέφυρας, ξύλα, ενωση       σωματος/λαιμού) (Υποκειμενικό κριτήριο)
  • Τιμή       αγοράς  (Αντικειμενικό κριτήριο)
  • Εμφάνιση       (Υποκειμενικό κριτήριο)
  • Επωνυμία       (Headstock): Mojo, «μούρη»       (Υποκειμενικό κριτήριο)
  • Μαγνήτες       (Υποκειμενικό κριτήριο) *
  • Χώρα       προέλευσης (Αντικειμενικό κριτήριο)
  • Εγγύηση       / Τεχνική Υποστήριξη (Aftersales)       (Αντικειμενικό κριτήριο)
  • Μεταπωλητική       / συλλεκτική αξία (Αντικειμενικό κριτήριο)
     
*Eίναι ο πλέον  σημαντικός παράγοντας πάνω στην ηλ. κιθάρα στο θέμα ήχου, αλλά τους αλλάζω  εύκολα με άλλους που έχω και προτιμώ, αν και όποτε δεν με ικανοποιούν οι stock
 
Αυτή είναι η δική μου λίστα προτεραιοτήτων. Φαινομενικά τα  περισσότερα κριτήρια είναι αλληλένδετα, αλλά στην πράξη αυτό αναιρείται πολλές  φορές...
 
Tελικά  ποιά υπερισχύουν σε εσάς?!? (ειδικά όταν είναι να τα «σκάσουμε»  ;D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Με τη σειρά μου έχω να πώ ότι η αγορά μιας ακριβής ηλεκτρικής κιθάρας είναι σε κάθε περίπτωση μια επένδυση....
Η βαρύτητα του κάθε κριτηρίου που αναφέρει ο Kosthrash (με τα οποία συμφωνούμε όλοι φαντάζομαι) είναι συνάρτηση του κόστους αγοράς μιας κιθάρας.
Π.χ. όσο μιλάμε για φυσιολογικούς ανθρώπους καί όχι για τον Abramovic, όταν πρόκειται να επενδύσει κανείς 2.000,00+ € σε μια κθάρα υποθέτω ότι η μεταπωλητική/ συλλεκτική αξία ως κριτήριο αποκτά σίγουρα μεγαλύτερη βαρύτητα σε σχέση με την αγορά μιας κιθάρας 500,00 €...

Άρα το αν αξίζει μια Fender ή οποιαδήποτε άλλη μάρκα τα λεφτά της είναι ένα σύνθετο και υποκειμενικό θέμα και δεν νομίζω ότι έχει απάντηση "ναι" ή "όχι"..


Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 833
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Αν ο Απόλλων ζήτησε συγγνώμη για το "παραληρηματικό του κατεβατό", τότε εγώ τι πρέπει να κάνω??.... :D ;D ;D
Να γράψεις σε ένα post 1.000 φορές τη φράση ....... οι ibanez είναι καλές για ΜΕΤΑΛ  :P :P :P 


Ένα κλασικό (κατά τη γνώμη μου) λάθος που κάνει πολύς κόσμος κρίνοντας αν μια κιθάρα είναι καλή ή κακή είναι , είναι ότι κρίνει με βάση το playabillity του εκάστοτε οργάνου .
Πόσο εύκολο είναι να παίξεις , να βγάλεις ήχο , να σου ''κάτσει στο χέρι , να σε βολέψει τέλος πάντων .
Ένα άλλο θέμα είναι το βάρος και το ζύγισμα .... προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο και τα δύο .


Γεγονός είναι ότι αν πιάσεις μια suhre και μία fender των 2.000€ .. η suhre σαφώς και θα είναι πιο ''βούτυρο'' σωστά ?
Αυτό όμως δεν την κάνει καλύτερη κιθάρα αυτομάτως ... δε ζητούν όλοι το ίδιο απο ένα όργανο .
Στέκομαι σ'αυτό γιατί είναι χαρακτηριστικό των ''καλών'' fender ότι ΔΕΝ παίζουν μόνες τους .
προσωπικά σετάρω τις κιθάρες μου έτσι ώστε να αγωνίζομαι σχεδόν για να παίζω   ;D  ακούγονται καλύτερα έτσι άλλωστε  ;) .


Ένας κιθαρίστας που παίζει με μια Yamaha παράδειγμα ... δε θα έδινε ούτε 100 για τη johnson μου ... θα του φαινόταν πολύ κακή .


και μια παρατήρηση : Γιατί το αισθητικό κομμάτι φίλε Απόλλων το ρίχνεις τόσο χαμηλά ? ... γυναίκα πως διαλέγεις ?  :P

Ενδιαφέρον αυτό που λες και μου κάνει εντύπωση. Για μένα, ευκολία στο παίξιμο σημαίνει συνήθως και καλύτερος ήχος (γτ ο ήχος από τα δάχτυλά μας βγαίνει κυρίως...) Όταν λες ότι σετάρεις τις κιθάρες ώστε να αγωνίζεσαι να παίξεις εννοείς ψηλό action ας πούμε; Και τι διαφορά παρατηρείς σε σχέση με ένα "νορμάλ" σετάρισμα;

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Εγω το εχω ξαναπει.Ως κιθαριστες εχουμε την ποζερια στο αιμα μας.Βλεπεις ατομα που ειναι αρχαριοι και καλα καλα δεν μπορουν να παιξουν...και αμα τους ακουσεις να μιλανε  σου κανουν αναλυσεις επι αναλυσεων για ξυλα μαγνητες "γρήγορες" ταστιέρες  μαρκες και οτι βαλει ο νους.Πριν καλα καλα μαθουν να παιζουν φορτωνονται ολη την παραφιλολογια και τις nerdoαναλυσεις που κυκλοφορουν.Ποσο μαλλον αυτοι που παιζουν χρονια και τα ακουνε επι αιωνες.

Στην ερωτηση λοιπον η απαντηση ειναι οχι.Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κακες κιθαρες το αντιθετο....απλα τα περισσοτερα λεφτα τα δινεις στο βωμό του headstock δεν αντιπροσωπευουν τις πραγματικες δυνατοτητες της κιθαρας.Βλεπεις καθημερινα ποσοι και ποσοι προτιμουν τις partcaster τους  απο τις αυθεντικες πχ...fender που τις εχουν μονο και μονο για το status και το prestige.Η ψυχολογια ειναι μεγαλο πραγμα...και οταν σε παρουν χαμπαρι και σου πατανε τα κουμπια...εσυ χορευεις στο ρυθμό.Με το που δεις το headstock επηρεαζεσαι και ακους..αγγελους(με τοσα  λεφτα που δινεις τους νοικιαζεις και απο τον παραδεισο πλακα πλακα ;D ).
Σαν τα ονοματα παπανδρεου καραμανλής ενα πραγμα......τα ακουει ο μπαρμπα μπριλιος στο χωριο τα εχει συνδιασει με χιλια δυο πραγματα και δεν παν να υπαρχουν αλλοι υποψηφιοι με ικανοτητες κτλ κτλ κτλ....αυτος και μονο απο το ονομα κατεληξε.Μπαμ....τερμα.Αυτους ξερει αυτους εμπιστευεται ;D .Μπορει να μη ξερει ουτε τους υποψηφιους αλλα τον παππου του ενος η τον πατερα του αλλου..αλλα αφου φερουν το ονομα εληξε.......δεν θελει κατι αλλο.

Για μενα κιθαρες πανω απο περιπου 1500 ευρω το μεγιστο το βρισκω ακρως υπερβολικό να τα σκας.Και μιλαμε μονο για το ηχο και το λειτουργικο της υποθεσης γιατι αμα αρχισουμε με συλλεκτικα ψυχολογιες ιστορια κτλ κτλ που επηρεαζουν την τιμη δε θα βγαλουμε ακρη.Υπαρχουν πολλες τιμιες κιθαρες εκει εξω που με λιγο μονταρισμα παιζουν οσο καλα παιζουν και οι πολυ ακριβοτερες τους.Απλα θελει να κανεις ενα βημα πισω και να βλεπεις τα πραγματα λιγο ποιο ψυχρά και αντικειμενικα(και αυτο ειναι και το ποιο δυσκολο για κιθαριστες δυστυχως).
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω το εχω ξαναπει.Ως κιθαριστες εχουμε την ποζερια στο αιμα μας.


Καλά, αυτό μπορείς να το κρατήσεις για τον εαυτό σου αν θέλεις αντί να το φορτώνεις σε όλους μας γενικώς, υπάρχουν πολλοί που θα σου πουν οτι έχουν ξεπεράσει τέτοια εφηβικά σύνδρομα.


Γενικώς παρουσιάζεις τους μουσικούς σαν μια ομάδα ανθρώπων που δεν ξέρουν τι τους γίνεται, φτάνεις στο σημείο να τους συγκρίνεις με ψηφοφόρους κομμάτων... ::) ....tragic stuff.


Δεν ξέρω αν αυτά ισχύουν για τον δικό σου κύκλο μουσικών γνωριμιών, αν βγεις όμως λίγο παραέξω θα δεις ότι δεν είναι πάντα έτσι.


.....και επιτέλους βρε παιδιά αυτό το παραμύθι... " Μια ακριβή κιθάρα δεν αξίζει τα λεφτά της επειδή την γρατζούνισα και είδα οτι εμένα δεν μου κάνει!" πότε θα πάψουμε να το ακούμε??
Μα δεν θα πρέπει να βάζουμε έστω και στην άκρη του μυαλού μας την πιθανότητα οτι μπορεί κάποιοι σημαντικότεροι απο εμάς να εκτιμούν αλλιώς τα πράγματα?


Δείτε πχ τι γράφω για μία πανάκριβη κιθάρα που δεν με έψησε και τόσο...


Εγώ από ακριβές μη fender strats έχω παίξει πχ με suhr.
Δεν με ενθουσίασε...δεν θα την αγόραζα αν έψαχνα για κιθάρα τέτοιου τύπου...
Τί να κάνω τώρα? Να βγω και να γράφω οτι οι suhr...δεν?...
Μα θα είναι ψέμα, είναι πολύ καλές κιθάρες.
Ξέρω οτι σε κάποιους άλλους (και μάλιστα πολύ πιο σημαντικούς από μένα) κάνουν και παρακάνουν!
Αυτό μου φτάνει και μου περισσεύει.





Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Θα απαντήσω επιγραμματικά σε κάποια σχόλια γιατί ήδη έχουν γραφτεί πολλά.

Φίλε groovymood

1. Σχετικά με την έλλειψη σταθερότητας και αξιοπιστίας που έχουν παρατήρήσει και άλλοι, τo ερώτημα είναι γιατί να υπάρχει αυτή τόσο έντονα στα μοντέλα της συγκεκριμένης κατηγορίας μιας φίρμας όπως η Fender; Γιατί προσωπικά η δική μου εμπειρία από κάποιες άλλες μάρκες με φτηνότερα μοντέλα (π.χ. Peavey, Blade, Cort κλπ), λέει ότι αυτό δεν συμβαίνει, τουλάχιστον στον ίδιο βαθμό.

2. Η διαφορά της Fender από τις άλλες (ομολογουμένως επίσης υπερτιμημένες) μάρκες που αναφέρεις είναι αφ’ ενός ότι αυτές δεν είναι κιθάρες μαζικής παραγωγής, και αφ' ετέρου ότι δεν αντιπροσωπεύουν ούτε πρόκειται ποτέ να διεκδικήσουν μερίδιο της αγοράς ανάλογο με αυτό της Fender. Αφήνω δε τις ρητορείες που γράφονται στα σχετικά fora για την «ιστορία» και την «παράδοση» της Fender και της Gibson. Αυτά εμένα δεν μού λένε τίποτα. Θέλω κιθάρα για να παίζω μουσική (όσο την παλεύω τέλος πάντων), όχι σημαία ή ιδεώδες.

3. Η Αμερικάνα Fender (ή οποιαδήποτε άλλη bolt on κιθάρα σε αυτή την κατηγορία) είναι υπερτιμημένη από τη στιγμή που με λιγότερα λεφτά μπορείς να φτιάξεις το ίδιο ή και καλύτερο όργανο, το οποίο θα είναι ακριβώς στις προδιαγραφές σου αλλά δεν θα γράφει Fender στο headstock. Η διαφορά στην τιμή είναι ακριβώς αυτό το λογότυπο. Έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ.

4. Τα signature μοντέλα κι εγώ πιστεύω ότι είναι εξ ορισμού απάτη (όχι μόνο της Fender, αλλά όλα γενικά). Αυτή είναι η δική μου άποψη, αλλά ίσως αυτό είναι μια διαφορετική συζήτηση.


Εγω το εχω ξαναπει.Ως κιθαριστες εχουμε την ποζερια στο αιμα μας.

Aυτό όσες φορές και να το ξαναπείς, λίγες θα είναι...


και μια παρατήρηση : Γιατί το αισθητικό κομμάτι φίλε Απόλλων το ρίχνεις τόσο χαμηλά ? ... γυναίκα πως διαλέγεις ?  :P

Δεν ξέρω ποιό δικό μου σχόλιο αφορά αυτή η παρατήρηση. Πάντως εγώ διαλέγω γυναίκα όπως διαλέγω και κιθάρα. Μόνο αφού ζήσω μαζί της κάποιο διάστημα και δω ότι μού ταιριάζει, όχι από τη «βιτρίνα». Αλλιώς αναπόφευκτα η σχέση θα είναι εκ των πραγμάτων εφήμερη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Καλά, αυτό μπορείς να το κρατήσεις για τον εαυτό σου αν θέλεις αντί να το φορτώνεις σε όλους μας γενικώς, υπάρχουν πολλοί που θα σου πουν οτι έχουν ξεπεράσει τέτοια εφηβικά σύνδρομα.


Γενικώς παρουσιάζεις τους μουσικούς σαν μια ομάδα ανθρώπων που δεν ξέρουν τι τους γίνεται, φτάνεις στο σημείο να τους συγκρίνεις με ψηφοφόρους κομμάτων... ::) ....tragic stuff.


Δεν ξέρω αν αυτά ισχύουν για τον δικό σου κύκλο μουσικών γνωριμιών, αν βγεις όμως λίγο παραέξω θα δεις ότι δεν είναι πάντα έτσι.
To αν ισχυει η οχι φαινεται απο τα αποτελεσματα.Κοιτα πχ ποσα θεματα ανοιγουν στο κιθαρα απο αρχαριους που μιλανε σαν προφεσορες για πραγματα για τα οποια δεν θα επρεπε καν να τους απασχολουν.Ο αλλος με το ζορι γρατζουναει αλλα αναλυση για μαγνητες και την σχεση τους με τα ξυλα ξερει να σου γραψει κατεβατο.Βλεπει ο αλλος ενα παιδι  που ξερει να παιζει καλα κιθαρα και τον πρωτο που τον ρωταει δεν ειναι για την τεχνική του αλλα τι κιθαρα εχει τι μαγνητες η τι καμπινα χρησιμοποιει.Το μυαλο του εκει.....γιατι πολυ απλα απο εκει νομιζει οτι προερχεται το tone του καθε κιθαριστα.Αρα τρελη ποζερια και για να μη γενικευεις...εγω δεν μιλησα για μουσικους γενικα...εγω για κιθαριστες μιλησα.

Το παραδειγμα σου φαινεται αστοχο ε? δηλαδη εσυ δεν πιστευεις οτι η μεγαλυτερη πλειοψηφια διαλεγει κιθαρες με βαση το ονομα στο headstock(μαλλον εσυ θα πιστευεις κιολας οτι η μεγαλη μαζα ψηφιζει με βαση τα προγραμματα των κομματων-αφου τα διαβασει πρωτα :P -και οχι βασισμενη στο ονομα στην διαφημιση και στην πλυση εγκεφαλου).
Αν ειχαμε ξεπερασει ως κιθαριστες τα εφηβικα συνδρομα δεν θα μιλαγαμε ατελειωτες ωρες για εξοπλισμο αλλα για το διαταυτα(το παιξιμο αυτο καθαυτο).Δεν θα παιζαμε 10 λεπτα και μετα θα ψαχναμε επι ωρες για τον απολυτο neck μαγνητη στο νετ(θα γινοταν το αντιθετο).Τα παραδειγματα ειναι ατελειωτα....εσυ λες οτι ειναι η εξαιρεση εγω λεω οτι ειναι η πλειοψηφια.Κοιτα στο κιθαρα για αρχη...αν νομιζεις οτι ειναι τυχαιο κοιτα οπου αλλου θες.Παρατηρησε που επικεντρωνει ο κιθαριστας την προσοχη του και ελα μετα να μου πεις οτι ειμαι υπερβολικος.
Civilize the mind make savage the Body

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 20:13
από apressas
8 Απαντήσεις
5958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
5314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
6 Απαντήσεις
3614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 00:28
από Nikoubis
29 Απαντήσεις
8904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 00:00
από Dr Bluz (G.K.)
6 Απαντήσεις
3561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 19:00
από TheVrachnoprofiter
21 Απαντήσεις
5992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/10, 00:05
από kopaniamento
5 Απαντήσεις
3849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 23:58
από kostas4
0 Απαντήσεις
2905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/15, 12:11
από AnimaPura