Αποστολέας Θέμα: τι πρεπει να κανω για να κουρδισω σε ντο μια καινουργια  (Αναγνώστηκε 19378 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος UlyssesGaze

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Διαβάζω αρκετά τον τελευταιο καιρό με έχουν βοηθήσει αλλά όχι στο θέμα μου,έχω σκοπό να αγοράσω μια ακουστική κιθάρα washburn wd10 την οποία θέλω να της βάλω 13ρα στην πρωτη χορδή και 54 η και μεγαλύτερη διάμετρο στην πανω για να παίζω σε C h C7 κουρδισμα. Για να παίζω nick drake kαι john martyn
Θα χρειαστει όταν την αγοράσω να τους ζήτησω να της κανουν κάποιο σεταρισμα για να μην τρίζουν η ακουμπανε οι χορδές?παίζω χρόνια ηλεκτρικη αλλά δεν έχω ιδέα απο ακουστική, καμια ιδέα παρακαλώ!
Αν υπάρχει και καμια ιδέα τι χορδές να χρησημοποιησω απο μαρκα?
Είναι καλυτερα να βάλω σε μια καινούργια κιθάρα χονδρές χορδες η σε μια παλιά?
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/15, 14:19 από UlyssesGaze »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
οι 13άρες χορδές,  για ακουστική (σε αντίθεση με την ηλεκτρική) ,δε θεωρούνται χοντρές.
το 13-56 είναι αρκετά συνηθισμένο

αν η κιθάρα είναι σεταρισμένη για 12άρες , τότε πιθανότατα θα χρειαστεί σετ-απ για μεγαλύτερης διαμέτρου χορδές.
ζήτα να σου τη σετάρουν εκεί που θα πας να την αγοράσεις.συνηθίζεται το 1ο σετ-απ στο προσφέρουν δωρεάν

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
σε μια ακουστική τι περιλαμβάνει το σετάρισμα;

1. να παίξεις με το truss rod
2. να κατεβάσεις το nut και/ή την γέφυρα;

για το 2 χρειάζεται έμπειρος μάστορας, έτσι δεν είναι; δεν γίνεται στα μαγαζιά από τους πωλητές.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
σε όσα μαγαζιά έχω πάει (fuzzville , kourbis, καγμάκης ,σαμουελιάν κτλ) είχαν τεχνικό ή συνεργάζονταν με κάποιον τεχνικό.
στο fuzzville συνεργάζονται με τεχνικό
στον κουρμπή είναι ο γιος του
ο καγμάκης κάνει service , set up κτλ
ο σαμουελιάν το ίδιο
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
σε όσα μαγαζιά έχω πάει (fuzzville , kourbis, καγμάκης ,σαμουελιάν κτλ) είχαν τεχνικό ή συνεργάζονταν με κάποιον τεχνικό.
στο fuzzville συνεργάζονται με τεχνικό
στον κουρμπή είναι ο γιος του
ο καγμάκης κάνει service , set up κτλ
ο σαμουελιάν το ίδιο


άλλο ρώτησα εγώ,

αυτοί που αναφέρεις "πειράζουν" και το nut/γέφυρα; ή μόνο το action από το truss rod;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
σε όσα μαγαζιά έχω πάει (fuzzville , kourbis, καγμάκης ,σαμουελιάν κτλ) είχαν τεχνικό ή συνεργάζονταν με κάποιον τεχνικό.
στο fuzzville συνεργάζονται με τεχνικό
στον κουρμπή είναι ο γιος του
ο καγμάκης κάνει service , set up κτλ
ο σαμουελιάν το ίδιο


άλλο ρώτησα εγώ,

αυτοί που αναφέρεις "πειράζουν" και το nut/γέφυρα; ή μόνο το action από το truss rod;

να σου πω την αλήθεια δεν εχω ακουστική , έχω μόνο ηλεκτρικές.
στον κουρμπή που είχα πάει για σεττάρισμα τη lespaul είχε πειράξει και nut και γέφυρα εκτός απο truss rod
στο fuzzville και στο σαμουελιάν που είχα πάει 2 απ'τις strat μου είχανε ρυθμίσει το ύψος στα saddles , truss rod και intonation .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος UlyssesGaze

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Πως θα καταλάβω για τι χορδές είναι μια κιθάρα σεταρισμενη έχει κάποιο οδηγό όταν την αγορασεις η απλως Ρώτας τον πωλητή?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Η θςωρια λεει πως αν πας σε πιο μεγαλες χορδες ο καβαλαρεις σικονετε και φαρδενουν οι εγκοπες γιατι μεγαλιτερη διαμετρος=φαρδιτερο ανοιγμα=βαθυτερο αμοιγμα για να ειναι αρκετα μεσα η χορδη=σηκομα για να εχει την καταλιλη αποσταση απο την ταστιερα.Αν κατεβασεις τον καβαλαρη και ανοιξεις και τις εγκοπες τοτε θα βρισκει κατω.Στην κιθαρα δεν φαινετε τοσο γιατι η πρωτη με την τελευταια χορδη δεν εχουν μεγαλη διαφορα ομως στο μπασο φαινετε.Αν δεις τι κληση εχει το δικο μου που η πρωτη ειναι .055 και η τελευταια .254 θα το καταλαβεις.Στην πραξη αυτο μπορει να ακθρωθει με διαφορους τροπους τυπου string tree,locking nut ακομα και με την.κληση του headstock
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος UlyssesGaze

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απο οτι κατάλαβα για πανω απο 12ρες χορδές θέλει σεταρισμα για να τις αντέξει,
Διάφοροι λένε οτι το ντο κουρδισμα είναι πολύ κάτω όλες οι χορδές και δεν θα ακούγονται καλά η ακόμη μπορεί κάτι να χαλάσει,άλλος μου είπε καλυτερα να το δοκιμασεις σε ηλεκτρική αυτό το κουρδισμα που γενικά αντέχει πιο πολύ σαν όργανο,
Εγώ θέλω να δοκιμασω όμως στην ακουστική μιας και οι 2 αγαπημένοι μου κιθαρίστες τα επαιζαν όλα σε ακουστική,μα μου λένε οι 12ρες χορδές δεν αντέχουν ντο κούρδισμα, εν τέλει εγώ τι πρεπει να κάνω για να παίξω σε ντο υπαρχουν ειδικες κιθάρες για το κουρδισμα αυτό?βαρυτονες?απο οτι έχω δει σε βιντεο οι κιθάρες τους είναι νορμαλ δεν έχουν παραπανω τάστα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απο οτι κατάλαβα για πανω απο 12ρες χορδές θέλει σεταρισμα για να τις αντέξει,
Διάφοροι λένε οτι το ντο κουρδισμα είναι πολύ κάτω όλες οι χορδές και δεν θα ακούγονται καλά η ακόμη μπορεί κάτι να χαλάσει,άλλος μου είπε καλυτερα να το δοκιμασεις σε ηλεκτρική αυτό το κουρδισμα που γενικά αντέχει πιο πολύ σαν όργανο,
Εγώ θέλω να δοκιμασω όμως στην ακουστική μιας και οι 2 αγαπημένοι μου κιθαρίστες τα επαιζαν όλα σε ακουστική,μα μου λένε οι 12ρες χορδές δεν αντέχουν ντο κούρδισμα, εν τέλει εγώ τι πρεπει να κάνω για να παίξω σε ντο υπαρχουν ειδικες κιθάρες για το κουρδισμα αυτό?βαρυτονες?απο οτι έχω δει σε βιντεο οι κιθάρες τους είναι νορμαλ δεν έχουν παραπανω τάστα.

όπως ξαναέγραψα, οι 13άρες για την ακουστική κιθάρα θεωρούνται μετρίου διαμετρήματος
αν η κιθάρα που θα αγοράσεις είναι σετταρισμένη είτε απο την εταιρεία είτε απο το μαγαζάτορα/τεχνικό με 13άρες χορδές τότε είσαι οκ. αν είναι σετταρισμένη για άλλο μέγεθος (είτε μεγαλύτερο είτε μικρότερο) τότε θα χρειαστεί κάποιες ψιλορυθμίσεις για να παίζει άνετα και απροβλημάτιστα.
σε κάθε περίπτωση τη δοκιμάζεις και αν αποφασίσεις να την αγοράσεις του λες να σου κάνει τις απαραίτητες αλλαγές (αν χρειάζεται).
ειδικά στους καιρούς που διανύουμε δε νομίζω πως θα σου αρνηθούν κάτι τέτοιο
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Τα βαρυτονα εχουν μακυτερο λαιμο,οχι παραπανω ταστα.
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 19:20
από Απόλλων
16 Απαντήσεις
26239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 23:36
από Amylo
14 Απαντήσεις
4943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/09, 19:59
από Jezus
2 Απαντήσεις
3606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 08:57
από Garvin
29 Απαντήσεις
8790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/10, 12:23
από geo134
2 Απαντήσεις
1963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 09:27
από children of bodom
8 Απαντήσεις
3606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 13:24
από Rosstrobon
0 Απαντήσεις
1256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/11, 13:26
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
16 Απαντήσεις
6273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/13, 20:11
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
1677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/21, 19:41
από Ioannis Anastassakis