Αποστολέας Θέμα: Tascam DP-008EX  (Αναγνώστηκε 23751 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Tascam DP-008EX
« στις: 23/07/15, 18:29 »
Μini (?) review Tascam DP008EX

Εδώ και καιρό με έτρωγε η αγορά ενός multitrack recorder.
Χρησιμοποιώ για τις αναπαραγωγές/εγγραφές εδώ και πολύ καιρό το Adobe Audition όπου στέλνω το σήμα από ένα Digitech GSP1101.
Βάζω σε αυτό τα backing tracks που θέλω, και κάθομαι και παίζω/γράφω/κλπ.

Γράφω λοιπόν και το σκεπτικό της αγοράς, καθώς μπορεί να ενδιαφέρει κάποιον που είναι επίσης στην ίδια κατάσταση με μένα:

Αν και είμαι φουλ digital στη ζωή μου και περνάω 12-15 ώρες την ημέρα μπροστά από μερικές οθόνες κλπ, έψαχνα κάτι που να με αποδεσμεύσει λίγο από το PC (στην ουσία παίζω κιθάρα με ακουστικά, μετά τις 12:00 τη νύχτα). Στην εβδομαδιαία συνάντηση της τρισάθλιας μπάντας μας (της ποιας; μπουχαχα) , οι ηχογραφήσεις μας γίνονται με υψηλά standards (λέγε με "ηχογράφηση από το κινητό"). Οπότε ήθελα κάτι και για αυτό.

Ήθελα λοιπόν κάτι που να μπορώ να κάνω τα εξής:
α) Να το χρησιμοποιώ ως player για τα backing tracks (φέτος είπα να πάρω και κιθάρα στις διακοπές ώστε να ενοχλήσω και κάναν ακόμα (τις ποιες;)
β) Να το χρησιμοποιώ για εγγραφές, χωρίς να χρειάζεται PC
γ) Να έχει αξιοπρεπή ήχο
δ) Να έχει μικρόφωνο (για να πάρω τον ήχο από την καμπίνα, κι όχι από το line-out)
ε) Να έχει δυνατότητα τουλάχιστον 2 καναλιών ταυτόχρονα (είτε για στέρεο είτε για 2 κιθάρες πχ)
στ) Να μην θέλει μια περιουσία για αγορά
ζ) Να παίρνει SD (μιας και έχω μπόλικες)

Ψάχνοντας είχα καταλήξει σε 3-4 συσκευές. Tascam DP-006, Tascam DP-008EX, Boss Micro BR80, Zoom R8.
Βάση των specs, αυτό που έβγαλα ως ιδανικό, ήταν το Boss. Τα μειονεκτήματα του είναι το πολύ μικρό μέγεθος (σιγά-μη-διαβάσω-τι-λέει-στην-οθόνη) αλλά και η έλλειψη πολλών πλήκτρων, άρα περισσότερο μενού άρα δύσχρηστο.
Δεύτερη επιλογή ήταν το Zoom R8, το οποίο επιτρέπει να λειτουργεί και σαν audio interface (δεν με πολύ έκαιγε, καθώς έχω ήδη αρκετές συσκευές για αυτή τη δουλειά), πλεονέκτημα επίσης ότι μπορεί να λειτουργήσει και σαν daw controller, αλλά πιο τσιμπημένο στην τιμή. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι τα αξίζει. Α, έχει και αρκετά εφέ (zoom γαρ) οπότε ουσιαστικά δε θες και τίποτα άλλο).
Τρίτη επιλογή κάποιο Tascam. Μεταξύ των 006 & 008, είπα να διαλέξω το 008 καθώς έχει 8 κανάλια και XLR (+ phantom power που 99,8% δε πρόκειται να χρησιμοποιήσω ποτέ). Η τιμή του αρκετά φυσιολογική (~220€).

Αν και βάση των προδιαγραφών δεν φαινόταν η καλύτερη επιλογή, είπα να το επιλέξω.

Η παραγγελία έγινε από ελληνικό κατάστημα, σε τιμή ίση με αυτή του εξωτερικού, ήταν ετοιμοπαράδοτο και το είχα σε 2-3 μέρες στα χέρια μου (έτσι κι αλλιώς, προς το παρόν δεν μπορούμε να ψωνίσουμε κι απ' το εξωτερικό...). By the way, αρκετά καλή εξυπηρέτηση από Ελληνικό κατάστημα (και γρήγορη!).

Αφού λοιπόν το ψώνισα (ας είναι καλά ένα refund από άλλη αγορά  ;D που το επιχορήγησε), είπα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου, σε περίπτωση που κάποιον τον ενδιαφέρει.

Το Tascam DP-008EX έχει 2 πανκατευθυντικά πυκνωτικά μικρόφωνα (πσσσς τι μετάφραση έκανα πάλι!  ;D ), έχει 2 XLR inputs, 2 inputs TS όπου μπορεί να συνδεθεί είτε κάποιο output από effect ή κάτι σε επίπεδο line και το 1 από αυτά μπορεί να πάρει απευθείας κιθάρα (στην ουσία βέβαια το καθαρό της σήμα). Έχει διάφορες ρυθμίσεις για το επίπεδο της στάθμης εισόδου, και ρυθμιστικό ξεχωριστά σε κάθε κανάλι με ενδεικτικό OL LED.

Φυσικά μπορεί κάποιος να κάνει ότι συνδυασμό θέλει στα παραπάνω (πχ να γράφει ταυτόχρονα καθαρή κιθάρα και μικρόφωνο, ή 2 κιθάρες, κλπ κλπ κλπ).

Οι διαστάσεις του είναι μεγέθους βιντεοκασέτας VHS. Έχει μια οθονούλα που αν δεν είσαι πρεσβύωψ είναι μια χαρά.

Για κάθε κανάλι έχει ξεχωριστό reverb (έχει 4-5 reverb να διαλέξεις και να παραμετροποιήσεις), panning και level. Έχει μερικά ακόμα εφέ στην είσοδο (Compressor, De-Esser για φωνή και μερικά ακόμα που δε θυμάμαι). Επίσης υπάρχει κι ένα EQ δύο περιοχών που ακόμα δεν έχω καταλάβει αν μπορεί να οριστεί σε κάθε κανάλι ξεχωριστά ή όχι. Anyway.

Η χρήση του είναι αρκετά εύκολη, τουλάχιστον σε όποιον έχει δουλέψει με software DAW.

Μερικές φωτογραφίες:







(Περισσότερες photos έχω εδώ.)

Το Tascam στο site αναφέρει ότι έρχεται με μία SD των 2GB. Στο μοντέλο που παρέλαβα είχε κολλημένο sticker επάνω ότι πλέον έρχεται με 4GB Micro-SD με Adaptorα. Η κάρτα κινέζικη βέβαια, άνευ μάρκας.

Στην κάρτα πρέπει να δημιουργηθούν διάφορα partitions. Τουλάχιστον ένα που το ονομάζει η Tascam ως MTR (Προφανώς Multi Track Recorder) και ένα FAT. Το FAT είναι για να μεταφέρεις αρχεία από/προς το Tascam, βλέποντας το σαν Mass Storage Device.

Η δοκιμή:

Αρχικά έβαλα ένα backing track της υπέρτατης κομματάρας των Judas των Priest, το Breaking The Law που το ξαναθυμήθηκα από τον συμφορουμίτη που το ανέβασε  ;D

Το Tascam δυστυχώς διαβάζει μόνο WAV 44.1KHz/16bit, οπότε download/convert σε wav από mp3 και μεταφορά στην SD.

Στην ουσία μεταφέρουμε το αρχείο στο FAT partition, και μετά, πρέπει να επιλέξουμε το σωστό MTR partition που είναι το "τραγούδι" που θέλουμε, και το κάνουμε import.

Σημείωση: Τα MTR partitions δεν κατάφερα να τα διαβάσω ούτε από Windows, ούτε από *nix. Φαίνονται unallocated. Δεν το έψαξα ιδιαίτερα, επιφυλάσσομαι όμως.
Μπορείς να έχεις partitions αναλόγου του μεγέθους της μνήμης, αλλά θα πρέπει να έχεις και FAT partition. Έτσι, με μία 16GB κάρτα που έβαλα, έφτιαξα 2 MTR partitions των 4GB (δεν μου έφτιαχνε 1 των 8, δεν ξέρω γιατί) και ένα των 2GB. Σύνολο 10GB. Αναγκαστικά μου έφτιαξε ένα FAT των 4GB. Σύνολο 14GB. Μέχρι τα 15GB, κάπου λείπει 1+GB. Μικρό το κακό.

Για να περάσεις λοιπόν το wav/backing track από την sd, πρέπει στο tascam να φτιάξεις ένα νέο τραγούδι.
Bug #1: Μπορείς να δώσεις όνομα μόνο μέχρι 8 χαρακτήρες. Welcome to 1990 :)
Aπό εκεί, κάνεις import το wav που πέρασες στο τραγούδι. Επιλέγεις σε ποιο track θα πάει (επέλεξα το 1+2 καθώς είναι stereo το wav).

Έβαλα λοιπόν την κιθάρα στο Digitech GSP1101 και με XLR έστειλα το σήμα στο Tascam. 2 κανάλια (stereo effects).
Για κάθε κανάλι έχει ξεχωριστό πλήκτρο για να οπλίσεις την εγγραφή (REC), με ενδεικτικό LED.
Μπορείς φυσικά να ορίσεις το κάθε κανάλι που θα πηγαίνει (πχ το 1 να πηγαίνει στα tracks 1, 2, 3, 4 και το 2 στα 5, 6, 7, 8 ή τέλος πάντων όποιο συνδυασμό θες).

Ξεκίνησα την εγγραφή στα κανάλια 2+3 και έπαιξα το πρώτο riff στα 2 σημεία του τραγουδιού.
Αφού τελείωσα με αυτό, γύρισα πίσω και έγραψα τα power chords στα κανάλια 4+5.
Τέλος έγραψα και κάτι γεμίσματα-my-ass στα 5+6.

Όλα μια χαρά; Σχεδόν.

Ωραία, το γράψαμε, πως το κάνουμε export; Εδώ ξεκινάνε τα δύσκολα...

Αλλαγή mode από multi-track σε mixdown.
Εδώ πρέπει να βάλουμε το τραγούδι να παίξει από την αρχή μέχρι το τέλος (από τα σημεία που έχουμε μαρκάρει ως αρχή και τέλος) και ξανακάνουμε record.

Bug #2. Θα πρέπει να ακούσουμε το τραγούδι ξανά για να το κάνουμε mixdown.
Εδώ βέβαια, εκτός του ότι το παραπάνω είναι μερικές φορές άχρηστο, το bug γίνεται feature αφού σου δίνει το πλεονέκτημα να παίξεις με τα levels και να κάνεις real-time διορθώσεις κατά την εγγραφή.
Έπαιξα λίγο με το panning και είχε πλάκα.

Έτοιμο; Μπα, έχει ακόμα...

Αλλαγή mode σε mastering.

Εδώ κάνει ένα υποτυπώδες mastering. Έχει μερικές επιλογές, διάλεξα το auto. Είπαμε, ωραίο τραγούδι, αλλά:
α) Το άκουσα τόσες φορές που το σιχάθηκα
β) Το έπαιζα εγώ, όχι οι Judas Priest  ;D
γ) Όλα έγιναν ΑΡΓΑ τη νύχτα (1:00+), σε επίπεδο ψιθύρου).
Ξανά-μανά να παίξει άλλη μία φορά (δεν κατάλαβα το λόγο).

Και -γκα-γκαααααν!- τώρα μπορούμε να το κάνουμε export.

Το αρχείο σώζεται στο partition FAT, με το όνομα που θέλουμε, σε wav.

Μετατροπή σε mp3 με το audacity, upload στο soundcloud και ... voila (ή écoute για να είμαστε ακριβείς  ;D ):

https://soundcloud.com/maglas/tascam-dp-008ex-breaking-the-law-judas-priest
Πριν με πάρετε με τις πέτρες για το παίξιμο, έπαιζα με τη σύζυγο να κοιμάται και με τα ακουστικά και είναι one-pass.

https://soundcloud.com/magla.s/judas-priest-breaking-the-law-tascam-dp008ex
Ξανά, κάπως καλύτερα, με το Zoom G3.

Γενικά πάντως, αν και η εγγραφή/mastering είναι λίγο μπελαλίδικη, έχει πλάκα*.

Σημειώσεις/Συμπεράσματα:
- Δουλεύει με 4xAA μπαταρίες. Οι μπαταρίες που είχε μέσα (αλκαλικές) άντεξαν περίπου 6+ ώρες.
- ΔΕΝ έρχεται με τροφοδοτικό. Θέλει ένα των 5V/2A.
- Μπορεί να δώσει +48V Phantom Power για μικρόφωνα από μπαταρίες (προφανώς έχει ένα step-up DC-DC μέσα, οπότε οι μπαταρίες θα πάνε περίπατο σύντομα).
- ΔΕΝ βλέπεις άμεσα τι έχεις γράψει χωρίς να τα κάνεις export.
- ΔΕΝ τροφοδοτείται από USB (μάλλον περιορισμός λόγω του phantom power, θα ήθελα πάντως να γίνεται κι ας μην έχεις phantom power σ' αυτή την περίπτωση).
- Τα knobs έχουν καλή αίσθηση, αν και μικρά.
- Για το κάθε input έχει ξεχωριστό τρίμμερ για τη ρύθμιση της στάθμης εισόδου. Έχει επίσης και overload led.
- Ποιότητα κατασκευής αρκετά καλή, αν και τα XLR + TS inputs θα τα ήθελα μεταλλικά.
- Έξοδο ακουστικών 3.5mm. Oπότε το χρησιμοποιώ και με τις ψείρες του κινητού και δε χρειάζομαι adaptorες.
- Παίρνει footswitch.
- Μπορείς να κάνεις cut/paste/clone μέρη ή ολόκληρα tracks. Χρήσιμο πχ για να κόψουμε το κομμάτι που μπορεί να μην παίζει κάτι το όργανο και έχει στατικό θόρυβο ή ότι άλλο. Επίσης μπορούμε να πάρουμε ένα riff, να το κάνουμε clone και να το επαναλάβουμε σε άλλο σημείο.
Γενικά από editing πάει καλά, αλλά δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ ακόμα.
- Εύχρηστο λόγω του περιστροφικού διακόπτη.

Η σελίδα του προϊόντος για περισσότερες πληροφορίες: http://www.tascam.eu/en/dp-008ex.html

Αυτά τα ολίγα  ;D

Edit:
* Μετά από 2-3 μέρες νομίζω ότι του πήρα τον αέρα, και όλα γίνονται πιο γρήγορα. Γενικά είναι αρκετά εύχρηστο.
* Μαζί ΔΕΝ έρχεται τροφοδοτικό. Χρειάζεται ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό των 5V/2A (center positive, 1.7mm νομίζω το jack).
* Θα ήθελα να έχει υποστήριξη για mp3. Προφανώς χρειάζεται καλύτερη CPU, οπότε δεν το βλέπω να είναι εφικτό να μπει σε κάνα μεταγενέστερο firmware.
* Κατά τη διάρκεια του import/export το Tascam ψιλοαργεί. Για να βάλεις ένα τραγούδι 2 καναλιών των 3,5 λεπτών θα τρώει κάνα 2λεπτο μες το νερό για να το "αντιγράψει". Ίσως και παραπάνω.
* Δεν έχει καθόλου εσωτερική μνήμη και τα multitracks που γράφεις δεν είναι εκ πρώτης προσβάσιμα. Οπότε δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι να πάρεις backup/κλώνο της κάρτας εύκολα και γρήγορα από PC. Θεωρητικά δεν γίνεται. Υπάρχει η δυνατότητα του backup από τη συσκευή, αλλά ανά τραγούδι, και πρέπει να ξαναγράφεις όνομα κλπ, να το ρίξει στο FAT partition, κι από εκεί να το αντιγράψεις σε καμιά άλλη SD, και μετά restore και πάει λέγοντας. Βαρέθηκα μόνο με την ιδέα.
* Τα μικρόφωνα είναι αρκετά καλά για τα αυτιά μου (αλλά δεν έχω προυπηρεσία με άλλα για να συγκρίνω0. Έγραψα εξωτερικά από έναν ενισχυτή και μου φάνηκε μια χαρά. Μπορείς επίσης να κάνεις monitor τα μικρόφωνα στα ακουστικά (ή στο line out). Έχει έξοδο ακουστικών με ξεχωριστό volume και έχει και 2 RCA στο line-out.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/15, 23:37 από vegos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 01:18
από BluesMe
2 Απαντήσεις
2547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/08, 22:33
από dimaxin70
5 Απαντήσεις
4697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 23:11
από elfiii2008
9 Απαντήσεις
3938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 12:53
από Fteo
23 Απαντήσεις
9846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 13:41
από kostas80
8 Απαντήσεις
4085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 18:35
από adr1anos
5 Απαντήσεις
2665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/12, 12:44
από RORY GALLAGHER