Αποστολέας Θέμα: Bluz u Parku - cover (Радомир Михајловић Точак)  (Αναγνώστηκε 2716 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Μια διασκευή στο πολυ γνωστό (στην Γιουγκοσλαβία) Bluz u Parku (μπλουζ στο πάρκο) των SMAK του Ράντομιρ "Τοτσακ" Μιχαιλοβιτς.

! No longer available

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Bluz u Parku - cover (Радомир Михајловић Точак)
« Απάντηση #1 στις: 21/03/18, 23:00 »
 :up :up :up
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Bluz u Parku - cover (Радомир Михајловић Точак)
« Απάντηση #2 στις: 21/03/18, 23:20 »
Άψογος!

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bluz u Parku - cover (Радомир Михајловић Точак)
« Απάντηση #3 στις: 22/03/18, 06:44 »
Απίθανο!  :up :up :up
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Bluz u Parku - cover (Радомир Михајловић Точак)
« Απάντηση #4 στις: 22/03/18, 07:39 »
Σας ευχαριστώ!!
Θα κοιτάξω να βγάλω και μια λιγότερο "δημιουργική" και προσεγμένη έκδοση, με περισσότερο σεβασμό στο γνήσιο! :
https://www.youtube.com/watch?v=Gu3ojWi0fFY

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Bluz u Parku - cover (Радомир Михајловић Точак)
« Απάντηση #5 στις: 22/03/18, 23:52 »
Ελα ρε φιλε!! Φοβερος!!!
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Bluz u Parku - cover (Радомир Михајловић Точак)
« Απάντηση #6 στις: 23/03/18, 06:56 »
Ελα ρε φιλε!! Φοβερος!!!

 ;) :beer

Αποσυνδεδεμένος sotiroubas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Bluz u Parku - cover (Радомир Михајловић Точак)
« Απάντηση #7 στις: 23/03/18, 10:57 »
Έπαιξες ωραία με τον λεβιέ!δεν γνωρίζω το τραγούδι αλλά πιστεύω αν αλλάξεις τον ήχο σου και τον κάνεις με περισσότερο sustain θα σου βγεί η πένα...και το alternate picking αλλά και η εναλλαγή σε legato.Αυτό πρέπει όμως να το ορίσεις από πρίν, δλδ πόσο, που και πότε θα κάνεις τις εναλλαγές.Φαίνεται πως ο ήχος σου έχει καλή χροιά μεν αλλά είναι στεγνός... και στο χαλάει όλο το θέμα.
Δοκίμασε να στήσεις το δεξί σου χέρι πιο καλά, δλδ μικρότερες διαδρομές με την πένα πάνω-κάτω και πιό απαλές, με την πένα λιγότερο βαθιά πρός τα μέσα προς το pickguard  με την μύτη της πένας, με τον δείκτη πρέπει να κάνεις mute τις υπόλοιπες χορδές που δεν χτυπάς συγκρατώντας τες πολύ απαλά καθώς ανεβοκατεβαίνεις η εναλλακτικά mute ακουμπώντας με το δεξί τις χορδές.


Εάν βαρύνει ο ήχος σου θα χρειαστεί να τον τιθασεύσεις... επίσης αν καθαρίσεις την πένα σου οι νότες θα αρχίσουν να ακούγονται στρόγγυλες σαν στραγάλια... ;D  αυτό σημαίνει πως το έχεις το θέμα και λίγο με το αριστερό πάτα πιό σταθερά όχι πολύ δυνατά αυτά ;D

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Bluz u Parku - cover (Радомир Михајловић Точак)
« Απάντηση #8 στις: 23/03/18, 13:34 »
Έπαιξες ωραία με τον λεβιέ!δεν γνωρίζω το τραγούδι αλλά πιστεύω αν αλλάξεις τον ήχο σου και τον κάνεις με περισσότερο sustain θα σου βγεί η πένα...και το alternate picking αλλά και η εναλλαγή σε legato.Αυτό πρέπει όμως να το ορίσεις από πρίν, δλδ πόσο, που και πότε θα κάνεις τις εναλλαγές.Φαίνεται πως ο ήχος σου έχει καλή χροιά μεν αλλά είναι στεγνός... και στο χαλάει όλο το θέμα.
Δοκίμασε να στήσεις το δεξί σου χέρι πιο καλά, δλδ μικρότερες διαδρομές με την πένα πάνω-κάτω και πιό απαλές, με την πένα λιγότερο βαθιά πρός τα μέσα προς το pickguard  με την μύτη της πένας, με τον δείκτη πρέπει να κάνεις mute τις υπόλοιπες χορδές που δεν χτυπάς συγκρατώντας τες πολύ απαλά καθώς ανεβοκατεβαίνεις η εναλλακτικά mute ακουμπώντας με το δεξί τις χορδές.


Εάν βαρύνει ο ήχος σου θα χρειαστεί να τον τιθασεύσεις... επίσης αν καθαρίσεις την πένα σου οι νότες θα αρχίσουν να ακούγονται στρόγγυλες σαν στραγάλια... ;D  αυτό σημαίνει πως το έχεις το θέμα και λίγο με το αριστερό πάτα πιό σταθερά όχι πολύ δυνατά αυτά ;D

για σου ρε Σωτηρούμπα!
διαφωνώ σε όλα σχεδόν, συμπεριλαμβανομένου και του τρέμολο, δεν ξέρω τι με έπιασε και άρχισα να το κανιβαλίζω χωρίς λόγο, δεν μου αρέσουν αυτα τα σημεία όταν το ξανακούω, το θετικό εδω για τους παρατηρητικούς είναι οτι η εν λόγω στρατ κρατάει το κούρδισμα σε μεγάλο βαθμό.

Κατα τα άλλα, δεν υπήρχε σοβαρή προετοιμασία (εκτός απο τα σημεία των αρπέτζιο), αν μου πεις ξανα παίξτο το ίδιο δεν θα μπορέσω, σε μερικά σημεία δεν βγήκαν 1-2 νότες, ούτε λεγκάτο προσπάθησα που λές ούτε τίποτε σχετικό. Αν ήθελα λεγκάτο καταρχήν δεν θα έπαιζα με την συγκεκριμένη κιθάρα, έχω άλλες για τέτοιες αποστολές. Ο δε ήχος θα έπρεπε να είναι πιο 70ς ακόμα, λόγω του οτι το κομμάτι είναι του 1975.. δηλαδή λιγότερο sustain... μην σου πω οτι ... το παίξιμο ακούγεται καθαρότερα χωρίς 10 πετάλια παραμόρφωσης :)

Οσον αφορά τον ξερό ήχο εκεί συμφωνώ οτι θα έπρεπε να έχω βάλει κάποιο cab sim, αλλά μάλλον το ξέχασα. Επίσης ήταν απο τις πρώτες εγγραφες και Ardour και Guvcview με το νέο Laptop, μάλλον εκεί θα έγκειται το οτι ξέχασα 2-3  πραματάκια. (όλες τις ηχογραφήσεις τις κάνω με ardour, qjackctl και το Boss me-25, δηλ κόστος εξοπλισμού 50 ευρώ...)

Στην τελικη είμαι 50 χρονων, αυτό είναι το στύλ μου. Για την εποχή μου (80s) καλος ήμουν, σήμερα σε κάθε γειτονιά υπάρχουν 10 πιτσιρικάδες που παίζουν καλύτερα. Απο την άλλη εχω αυτο το στυλ που είναι δικό μου, ούτε σε δάσκαλο έχω πάει ουτε μαθήματα πήρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/18, 13:45 από panixgr »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 20:31
από master of puppets
2 Απαντήσεις
2447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/09, 13:46
από let me know 796
16 Απαντήσεις
5488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 17:16
από Chris2004
10 Απαντήσεις
4606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/09, 19:34
από Serviani
22 Απαντήσεις
5495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/10, 19:00
από m@ster k@frer
4 Απαντήσεις
2287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/10, 23:51
από master of puppets
36 Απαντήσεις
8158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/10, 17:36
από gkou
10 Απαντήσεις
4014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 14:13
από Spyros Delta
4 Απαντήσεις
2508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/13, 18:40
από Anastasia.M.Ribas
4 Απαντήσεις
4013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 18:34
από voutsas.dimitris