Αποστολέας Θέμα: Επιστημες  (Αναγνώστηκε 13573 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

CHCOME

  • Επισκέπτης
Επιστημες
« στις: 30/05/04, 21:39 »
Ορμώμενη απο μεσημεριανη συζητηση* θα ηθελα να ρωτησω αν πιστευετε οτι καποιες επιστημες ειναι ανωτερες απο καποιες αλλες.Δεχεστε δηλαδη οτι η επιστημη α' ειναι πιο σημαντικη απο τη β' ή τη γ' τη δ' και αρα πιο απαραιτητη;Η ολες οι επιστημες ειναι το ιδιο σημαντικες αρα και απαραιτητες για τους ανθρωπους;


*Με το κρασι ερχονται και ολες οι φιλοσοφικες και κουλτουριαρικες συζητησεις ;D , το εχετε προσεξει;

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #1 στις: 30/05/04, 23:40 »
Φυσικά η απάντηση που θα λάβεις λογικά είναι η αναμενόμενη.Το οτι κάποιες επιστήμες στηρίζονται σε κάποιες άλλες δεν σημαίνει πως είναι λιγότερο σημαντικές μα σημαίνει πως όλες αλληλοσυνδέονται και είναι εξίσου σημαντικές.Η βιολογία πχ στηρίζεται στη χημεια,η χημεία στη φυσική και όλες μαζί στα μαθηματικά.Πιστεύω πως όλες είναι σημαντικές και όταν σπουδάζεις μια επιστήμη μαθαίνεις το βαθμό εξάρτησής της από μια άλλη :)

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #2 στις: 30/05/04, 23:42 »
Θεωρώ ότι είναι κάτι εντελώς υποκειμένικο που είναι απόλυτα συνδεδεμένο με την προσωπικότητα και τα ενδιαφέροντα του καθενός..
ίσως υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν ότι η τάδε επιστήμη ειναι η σημαντικότερη..
Από την άλλη θα υπάρχει και μία μειονότητα που πιστεύει το αντίθετο.Κατά τη γνώμη μου όλεσ είναι το ίδιο  σημαντικές και ίσως υπάρχει  μεταξύ τους κάποιος βαθύτερος σύνδεσμος με αποτέλεσμα η μία να γεννά την άλλη και  να έχει ανάγκη τις υπόλοιπες!
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Επιστημες
« Απάντηση #3 στις: 30/05/04, 23:42 »
Υπάρχουν 2 τρόποι για να αποδείξεις ότι μια υπόθεση ισχύει.
-Να αποδείξεις ατράνταχτα ότι ισχύει
-Να δώσεις ένα αντιπαράδειγμα για το ότι δεν ισχύει και να την απορρίψεις.

Την υπόθεση λοιπόν ότι όλες οι επιστήμες είναι ίσες δεν την δέχομαι διότι πχ:
Η φυσική έχει ως βασικό εργαλείο τα μαθηματικά.Χωρίς μαθηματικά δεν υπάρχει φυσική.Χωρίς μαθηματικά δεν υπάρχει πληροφορική κτλ κτλ.

Πάνω από τα μαθηματικά είναι η ίδια η φύση.Χωρίς φύση δεν υπάρχουν μαθηματικά.Άρα τίποτα δεν είναι πιο χρήσιμο σαν επιστήμη από τα μαθηματικά.
Δυστυχώς για αυτούς που τα μαθηματικά είναι το εργαλείο και όχι ο στόχος, τίποτα δεν είναι πιο σιχαμερό από αυτά  :-\ ;D
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #4 στις: 30/05/04, 23:49 »
και ας μην ξεχνάμε ότι η φυσική προέρχεται από την φιλοσοφία και αναδείχθηκε σε επιστήμη΄γύρω στον 18ο αι.
αν θυμάμαι καλα...
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #5 στις: 30/05/04, 23:53 »
Τα μαθηματικά είναι ακριβώς αυτό που είπες.Ένα εργαλείο.Επίσης ξέρουμε πως τα πάντα στη φύση είναι φυσική,χημεία,βιολογία.Θα χρησιμοποιήσω μία φράση του αδερφού μου που είναι φυσικός:Τα μαθηματικά είναι μια γλώσσα κατανόησης της Φυσικής.Όταν πέφτει κάτι στο έδαφος δεν είναι 5+3 είναι νόμος της βαρύτητας.Όμως ο νόμος της βαρύτητας εκφράζεται το F=mg μέσω των μαθηματικών.Όπότε εγώ δεν συμφωνω με την άποψή σου πως πάνω απ'όλα είναι τα μαθηματικά.Θα μπορούσα να σου πω πως πάνω απ'όλα είναι η Φυσική,αλλά χωρίς τα μαθηματικά είναι άχρηστη.Και τα μαθηματικά χωρίς μια φυσική σημασία είναι ανούσια.Τι θα καταλάβεις αν σου πω lne=1;Είναι εργαλείο.Δεν μπορείς να θέσεις το ερώτημα αν είναι πιο σημαντική η γνώση ενός μηχανικού ή τα εργαλεία του

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #6 στις: 30/05/04, 23:56 »
και ας μην ξεχνάμε ότι η φυσική προέρχεται από την φιλοσοφία και αναδείχθηκε σε επιστήμη΄γύρω στον 18ο αι.
αν θυμάμαι καλα...
Πιστεύω οτι μιλάμε για θετικές επιστήμες καθώς αν πάμε έτσι όλες οι επιστήμες προέρχονται από τη φιλοσοφία.Αν ο άνθρωπος δεν αναρωτιόταν τίποτα, δεν θα είχε αναπτυχθεί καμία άλλη επιστήμη.Πάντως η φυσική συγκεκριμένα υπήρχε πολύ πριν απο τον 18αι. :)

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Επιστημες
« Απάντηση #7 στις: 31/05/04, 03:06 »
Θα χρησιμοποιήσω μία φράση του αδερφού μου που είναι φυσικός:Τα μαθηματικά είναι μια γλώσσα κατανόησης της Φυσικής.Όταν πέφτει κάτι στο έδαφος δεν είναι 5+3 είναι νόμος της βαρύτητας.Όμως ο νόμος της βαρύτητας εκφράζεται το F=mg μέσω των μαθηματικών.Όπότε εγώ δεν συμφωνω με την άποψή σου πως πάνω απ'όλα είναι τα μαθηματικά.Θα μπορούσα να σου πω πως πάνω απ'όλα είναι η Φυσική,αλλά χωρίς τα μαθηματικά είναι άχρηστη.Και τα μαθηματικά χωρίς μια φυσική σημασία είναι ανούσια.Τι θα καταλάβεις αν σου πω lne=1;Είναι εργαλείο.Δεν μπορείς να θέσεις το ερώτημα αν είναι πιο σημαντική η γνώση ενός μηχανικού ή τα εργαλεία του

Χωρίς τα μαθηματικά δεν μπορείς να κάνεις ούτε ένα βήμα στην φυσική ή στην χημεία ή στην αεροναυπηγική ή στον σχεδιασμό τουαλέτας.
Χωρίς την φυσική μπορείς να κάνεις παπάδες στα μαθηματικά.Δεν θα έχουν κανένα νόημα αλλά θα εξακουλουθούν να είναι "παπάδες".Υπάρχουν εκατομμύρια βιβλία μαθηματικών γεμάτα αποδείξεις, τύπους και κάθε λογής απίστευτες επινοήσεις,χωρίς ουδεμία αναφορά σε εφαρμογές στον φυσικό κόσμο.Δεν υπάρχει ούτε ένα βιβλίο φυσικής, χωρίς το σύμβολο "=" γραμμένο στην πρώτη του σελίδα.

Είναι πρωτογενής γνώση.Είναι το μόριο της ύλης.

Όσο για την φιλοσοφία, ακόμα και αυτή έχει την βάση της στην λογική που είναι άλλη μια έκφανση των μαθηματικών.Η νοητή.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #8 στις: 31/05/04, 08:43 »
Ο άνθρωπος είναι ένα πυρήνας μέσα απο τον οποίο σα βέλη κινούνται οι ανάγκες του για γνώση γύρω απο τη φύση , για τον ίδιο τον άνθρωπο. Συμπληρωματικά λειτουργούν όλα.

Κατά την γνώμη μου είναι λάθος να προσπαθούμε να απλουστεύσουμε τις πνευματικές διεργασίες του ανθρώπινου μυαλού και της ψυχής απαξιώνοντας κάποιες επιστήμες (άρα και ανάγκες ανθρώπινες) ενώ ταυτόχρονα ανεβάζουμε στο βάθρο κάποιες άλλες. Η ανέλιξη του ανθρώπου δεν βασίζεται μόνο στις τεχνολογικές εξελίξεις και η επιστήμη των μαθηματικών (π.χ.) δε βοηθά στην καλλιέργεια της ψυχής σε αντίθεση με άλλες επιστήμες.

Είναι σαν σε ένα μωρό απο την ημέρα της γέννησής του να φασκιώνουμε το ένα χέρι ώστε να μην μπορεί να το χρησιμοποιήσει. Το ότι θα μπορεί να κάνει δουλειές με το άλλο  δεν μειώνει το γεγονός της αναπηρίας του.
Ο άνθρωπος δεν είναι μονόπλευρος αλλά πολύπλευρος γιαυτό κι έτσι θα πρέπει να αντιμετωπίζει την ανέλιξή του.

όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος casper

  • ΚΟΥΚΟΣ
  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • H μουσικη ανηκει σ'οσους  την εχουν αναγκη
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #9 στις: 31/05/04, 10:47 »
Ωραιο θεμα CHCOME...
Δεν ξεχωριζω τις επιστημες σαν περισσοτερο η λιγοτερο σημαντικες,αλλα σαν θεμελιωδεις και εφηρμοσμενες.
Οπως γραφω και σ'ενα αλλο θεμα θεμελιωδεις επιστημες εγω νομιζω οτι ειναι:
1)Η φιλοσοφια
2)Η φυσικη
3)Τα μαθηματικα
4)Η χημεια
5)Η βιολογια
6)Η γλωσσολογια
7)Η κοινωνιολογια.
Τις θεωρω θεμελιωδεις με την εννοια οτι  αυτες γεννουν ολες τις υπολοιπες.Απο την φυσικη τα μαθηματικα και την χημεια γεννιουνται ολες οι εφηρμοσμενες επιστημες (μηχανολογια,ηλεκτρολογια,ηλεκτρονικη,κ.λ.π.)
απο την βιολογια πηγαζει η ιατρικη, απο την γλωσσολογια η φιλολογια ,και απο την κοινωνιολογια η νομικη.Η περιγραφη μου ειναι λιγο σχηματοποιημενη προκειμενου να μπορεσω με συντομια να παρουσιασω την βασικη αποψη μου. Στην πραγματικοτητα υπαρχουν πολυπλοκες σχεσεις αλληλεξαρτησης μεταξυ τους και τα ορια δεν ειναι σαφη.
Μητερα ολων των επιστημων θεωρω οτι ειναι η Φιλοσοφια γιατι αυτη γεννα τα υπαρξιακα ερωτηματα για τον ανθρωπο.Η προσπαθεια να δοθει απαντηση στα ερωτηματα αυτα γεννα την φυσικη και τα μαθηματικα που με την αυτονομη πια ερευνα τους τροφοδοτουν την φιλοσοφικη ερευνα.Η ιδια σχεση αλληλεξαρτησης υπαρχει και αναμεσα στην φυσικη και τα μαθηματικα.
Δεν υπαρχει ερευνα στη φυσικη χωρις μαθηματικα αλλα και ολες οι μαθηματικες εννοιες δημιουργηθηκαν πανω στην αναγκη να δοθουν απαντησεις σε φυσικα προβληματα ανεξαρτητα αν εφαρμοστηκαν και σε αλλα πεδια.
Η ιδια σχεση αλληλεξαρτησης υπαρχει και μεταξυ των υπολοιπων θεμελιωδων επιστημων με την φυσικη και τα μαθηματικα ... και παει λεγοντας.
Δεν θελω να γραφω μεγαλα κειμενα γιαυτο και σταματω εδω ελπιζοντας οτι μεσα απο την συζητηση θα γινω πιο αναλυτικος.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #10 στις: 31/05/04, 11:21 »
Το ζήτημα είναι απλό ;D...Επιστήμη, είναι μόνο μία...Η μητέρα όλων, η φυσική σαφώς. ;D (εδώ περιμένω οι συνάδελφοι να υποστηρίξουν ;D ;D )..Τα μαθηματικά, καλά είναι αλλά δεν φανερώνουν τίποτα...Είναι ωραία για την λιτότητα και τη λειτουργικότητά τους, αλλά ώς εκεί...Απλά ερμηνεύουν την φυσική...Η φιλοσοφία είναι επίσης πολύ σημαντική αλλά δεν νομίζω ότι χαρακτηρίζεται καθαρά  εως επιστήμη...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Επιστημες
« Απάντηση #11 στις: 31/05/04, 12:52 »
Χμ...κάποιες ερωτήσεις...

Πως ακριβώς ορίζεται η επιστήμη. Ποια τα χαρακτηριστικά της. Τι κάνει κάτι να είναι επιστήμη και τι όχι.

Γιατί να δεχτούμε ότι τα μαθηματικά ερμηνεύουν τη φυσική και όχι ότι η φυσική ερμηνεύει τα μαθηματικά?

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος casper

  • ΚΟΥΚΟΣ
  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • H μουσικη ανηκει σ'οσους  την εχουν αναγκη
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #12 στις: 31/05/04, 13:06 »
Θα προσπαθησω να απαντησω στο τι ειναι επιστημη.Θα προσπαθησω ειπα ... μην παρεξηγηθω ...
Νομιζω οτι επιστημη ειναι ενα συστημα μεθοδων σκεψης και πραξης που αναπτυσσει ο ανθρωπος με σκοπο να κατανοησει,να προσεγγισει και τελικα να επιδρασει πανω στους παραγοντες που καθοριζουν την εξελιξη του μεσα στο συμπαν.

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #13 στις: 31/05/04, 13:20 »
Δεν συμφωνώ πως τα μαθηματικά γεννιούνται για να υπηρετήσουν τη φυσική.Τα μαθηματικά γεννιούνται ως μαθηματικά.Ακόμα και η άλγεβρα Boule(η άλγεβρα που χρησιμοποιούν οι υπολογιστές) γεννήθηκε πολύ πριν την πληροφορική.Πλέον η Φυσική και τα Μαθηματικά είναι δύο επιστήμες που αλληλοκαλύπτονται.Ξεκίνησαν το ίδιο,χωρίστηκαν και σε πολλούς τομείς ενώθηκαν πάλι με τραγικό παράδειγμα την κβαντομηχανική και την αστρονομία.Αν μπορέσετε να καταλάβετε διαφορά μεταξύ μαθηματικών και φυσικής στην κβαντομηχανική,συγχαρητήρια.Οι διαφορές είναι ελάχιστες και μόνο για τα ψιλά γράμματα

Αποσυνδεδεμένος casper

  • ΚΟΥΚΟΣ
  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • H μουσικη ανηκει σ'οσους  την εχουν αναγκη
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #14 στις: 31/05/04, 13:26 »
Για την σχεση μαθηματικων και φυσικης τωρα...
Κανενα θεωρητικο συστημα δεν ανακαλυπτεται αν δεν υπαρχει ΕΡΩΤΗΜΑ που πρεπει να απαντηθει.Κανεις μαθηματικος η καμμια ομαδα μαθηματικων, οσα χρονια κι αν βασανιζοταν, δεν θα ανακαλυπτε τον ολοκληρωτικο λογισμο,αν δεν υπηρχε η αναγκη να κωδικοποιηθει,να καταγραφει σε εξισωση η φραση:"Η δυναμη που ενεργει σ ενα σωμα ειναι αναλογη με το ρυθμο μεταβολης της ταχυτητας του δηλ. με το ρυθμο που μεταβαλλεται ο ρυθμος μεταβολης της θεσης του".
Η αναγκη να κωδικοποιηθει η φραση αυτη του Newton,μπορεσε να οδηγησει το μυαλο των μαθηματικων στην ανακαλυψη της παραγωγου και του ολοκληρωματος.
Φυσικα σημερα τα μαθηματικα αυτα εργαλεια χρησιμοποιουνται σε χιλιες δυο αλλες εφαρμογες ασχετες με την φυσικη (π.χ στην οικονομια).
Επιπλεον εχουν και μια αυτονομια.Δηλαδη εχουν εξελιχθει σε μια ολοκληρωμενη ανεξαρτητη μαθηματικη θεωρια με θεωρηματα,αποδειξεις κ.λ.π ... και συνεχιζουν να αποτελουν πεδιο μαθηματικης σκεψης και ασκησης.
Αυτο ομως δεν πρεπει να μας οδηγει στο συμπερασμα οτι η θεωρια αυτη θα μπορουσε να ανακαλυφθει απο ενα η περισσοτερα ερευνητικα μαθηματικα μυαλα χωρις την αρχικη ιδεα του Newton.

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Επιστημες
« Απάντηση #15 στις: 31/05/04, 13:36 »
Πρώτα από όλα πρέπει να διαχωρίσουμε την φυσική σαν επιστήμη από την φυσική σημασιά των πραγμάτων.Σαν επιστήμη η φυσική δεν μπορεί να αναπτυχθεί χωρίς την ύπαρξη των μαθηματικών.Τα μαθηματικά μπορούν να αναπτηχθούν χωρίς την ύπαρξη της φυσικής.
Είναι αυτόνομα.

Τέσπα ο καθένας έχει τις απόψεις του.Εγώ είμαι πεπεισμένος ακράδαντα ότι τα μαθηματικά είναι η γλώσσα του μιλάει η ίδα η φύση και ως εκ τούτου κάθε έκφρασή της(φυσικό φαινόμενο) έχει σαν υπόβαθρο αυτά.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #16 στις: 31/05/04, 13:47 »
και συμφωνα με μελετες η ελληνικη γλωσσα μεταφραζεται σε αριθμους... η αρχαια...
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #17 στις: 31/05/04, 15:06 »
Η λεγόμενη λεξαριθμική θεωρία...αλλά αυτό είναι άσχετο :)

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Επιστημες
« Απάντηση #18 στις: 31/05/04, 23:09 »
Αγαπητέ Casper....μάλλον αυτό που γράφεις είναι η "φυσική" , άποψη.

Ο Ολοκληρωτικός Λογισμός και η έννοια του ορισμένου ολοκληρώματος προέκυψαν από την ανάγκη , για τον υπολογισμό του εμβαδού επίπεδων , αρχικά, χωρίων. Η έννοια της άπειρης κατάτμισης ( διαμέριση ) υπάρχει καταρχήν πολλά χρόνια πριν από τούς έλληνες μαθηματικούς οι οποίοι ήδη είχαν αναπτύξη παρόμοια μέθοδο και φυσικά προηγείται κατά πολύ χρονικά από τον Newton.
Απλά ο Rieman ήταν αυτός που επιστημονικά πλέον την θεμελίωσε μα την μορφή που έχει σήμερα και φυσικά το βάπτισε και ως ολοκλήρωμα...

Αυτό που λες εσύ..πρώτη μα πρώτη φορά το ακούω...
Βέβαια μην μου ανταπαντήσεις τώρα ότι το εμβαδό είναι το έργο δύναμης , διότι το εμβαδό σαν εμβαδό υπήρχε πάντα και πολύ πριν συσχετιστεί με το έργο της δύναμης...

Ακόμη όμως και να υποθέσουμε ότι η ικασία σού είναι η σωστή , το παράδειγμά σου σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να θεμελιώσει το συμπέρασμά σου...
Είναι πλέον γνωστό και εν δυνάμει αποδεκτό ότι πάντα τα μαθηματικά προυπήρχαν των μεγάλων ανακαλύψεων της φυσικής διότι απλά χωρίς αυτά δεν θα γινόταν ποτέ νόμοι και θα έμεναν ίσως πειραματικές ή εργαστηριακές παρατηρήσεις..
Αφετέρου επίσης είναι γνωστό ότι τα μαθηματικά είναι ίσως η μοναδική επιστήμη που χαρακτηρίζεται από μια εσωτερικότητα...Μπορεί και προχωρά χωρίς να έχει επαφή με την πραγματικότητα....


...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Επιστημες
« Απάντηση #19 στις: 31/05/04, 23:18 »
Η Επιστήμη πρέπει να αποτελείται από τα στοιχεία της Παρατήρησης, της Υπόθεσης, της Δοκιμής, του Σφάλματος ή της επιβεβαίωσης και της Επανάληψης αν υπάρχει σφάλμα (χονδρικά).

Επίσης οι Επιστήμες υπάρχουνε για να εξυπηρετεί η μία την άλλη και δεν λειτουργούν ανταγωνιστικά. Τουλάχιστον αυτό εγώ καταλαβαίνω και έτσι το αντιμετωπίζω.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Επιστημες
« Απάντηση #20 στις: 01/06/04, 00:27 »
Νομιζω οτι η αποψη περι αυτονομιας των μαθηματικων ειναι σωστη, αλλα μονο οταν την εξεταζουμε κατω απο ορισμενες συνθηκες.Τα μαθηματικα οντως μπορει να εχουν σχεση με ολες τις επιστημες ( ή μαλλον για να το διατυπωσω καλυτερα, ολες οι επιστημες εχουν αναγκη, αλλες λιγο, αλλες πολυ, τα μαθηματικα ), ομως οταν ειναι ανεξαρτητα δεν μπορουν να προσφερουν τιποτα.Για να μην παρεξηγηθω, δεν εννοω οτι ειναι μια αχρηστη επιστημη που απλα βγαζει τυπους και θεωριες, αλλα οτι ειναι μια επιστημη που θελει μια "εκφραση" για καθε θεωρια που δημιουργει.
Αυτο κανει τα Μαθηματικα σημαντικα για τη Φυσικη, οπου σε απλη βαση ειναι η "φυσικη εξηγηση των φαινομενων", ομως στο δικο της τομεα, και η Φυσικη ειναι σπουδαια.Πχ δεν θα ειχαμε τηλεοραση αν περιμεναμε μονο απο τις αναλογες εξισωσεις και θεωριες να δημιουργησουν μια τηλεοραση.Οπως επισης δεν θα μπορουσαμε να επιδιορθωσουμε μια τηλεοραση, εαν οι Φυσικοι δεν ανεπτυσαν τα ολοκληρωμενα κυκλωματα με τις εξισωσεις που εθεσαν οι Μαθηματικοι και οι Ηλεκτρονικοι δεν τα εκαναν πραξη...Απλα πραγματα..Ολες οι επιστημες ειναι απαραιτητες..Εκτος απο μια...τις πολιτικες επιστημες ;DΕκει απλα θελει προυπηρεσια 5 χρονων υπνου και ψεμματος...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #21 στις: 01/06/04, 07:50 »
Τα μαθηματικά μπορέι να αυτόαναπτυχθούν, αλλά όπως είπατε είδη, θα έχουν νόημα. Πρέπει να εργάζονται για κάτι...Ακόμα αν δώσουν μόνα τους τα μαθηματικά της κβαντομηχανικής (επείδη αναφέρθηκε), ο μαθηματικός, αν και μπορέι να καταλάβει τί και πώς θα κάνει, δεν θα καταλάβει γιατί το κάνει και τί συμπεράσματα προκύπτουν...Αυτό είναι που χαρακτηρίζει το φυσικό. Το γεγονος ότι δεν βασίζεται στα μαθηματικά αλλά προχωράει παρακάτω. Αυτή η μικρή διαφορά (τα ψιλά γράμματα όπως αναφέρονται) είναι ειδοποιός και σημαντικότατη...Τώρα αν μιλάω με λίγο παραπάνω πάθος για τη φυσική...Με συγχωρείτε αλλά αν δεν παινέψεις το σπίτι σου ;D
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Επιστημες
« Απάντηση #22 στις: 01/06/04, 10:02 »
Βρε παιδιά...γιατί προσπαθείτε να αντιστοιχίσετε πάντα μα πάντα με το "πραγματικό" ή με την "αίσθηση" ή με την "αντίληψη".

Που ακούστηκε ότι ο μαθηματικός δεν μπορεί να καταλάβει γιατί το κάνει ή τι συμπέρασμα προκύπτει?
Αν είναι δυνατόν να λέγονται αυτά τα πράγματα.
Ο μαθηματικός ξέρει και τι κάνει και γιατί το κάνει και τι συμπέρασμα προκύπτει χωρίς όμως να επιδιώκει αυτή η διαδικασία να αντιστοιχιστεί με το λεγόμενο "πραγματικό" ή "υπαρκτό"...

Ξεκολλήστε επιτέλους από το να θωρείτε ότι τα μόνα συμπεράσματα που έχουν αξία ώς συμπεράσματα είναι όσα θεωρούνται φυσικώς κατανοητά...

Αυτό αποτελεί τεράστιο εγκλωβισμό της σκέψης...

Δηλαδή για να καταλάβουμε λίγο...Όταν οι μαθηματικοί ξεκίνησαν και ανέπτυξαν τις μη Ευκλείδιες γεωμετρίες είχαν καμιά σχέση με την τότε γνωστή φυσική πραγματικότητα?? Απολύτως καμία....Ήρθε στην συνέχεια όμως το πείραμα η έρευνα και η διαπίστωση η οποία όχι απλά χρησιμοποίησε αυτή τη θεωρία αλλά και την επιβεβαίωση πανηγυρικά!!

Θέλετε λοιπόν να πείτε ότι ο μαθηματικός εκείνος δεν είχε επίγνωση του τι έλεγε ή το τι έκανε ή τι συμπεράσματα έβγαιναν?
Σαφώς και είχε και υποψιαζόταν άριστα το τι θα επακολουθούσε εαν κάποιοι άλλοι δοκίμαζαν να σκεφτούν πάνω σε αυτή τη νέα θεωρία...

Τα μαθηματικά δίνουν το εργαλείο...και περιμένουν κάποιοι να το χρησιμοποιήσουν.

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Αγγελος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Εργάσου ... για την Ψυχή σου.
    • Προφίλ
Re:Επιστημες
« Απάντηση #23 στις: 01/06/04, 10:08 »
Εγω νομίζω ότι όλες οι επιστήμες είναι διαφορετικές "όψεις" για την κατανόηση ενός και μόνο πράγματος, την ανάπτυξη της ίδιας της ζωής και της συνείδησης.

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Επιστημες
« Απάντηση #24 στις: 01/06/04, 11:03 »
Ο Αριστοτελης στο Μετά τα φυσικα γραφει οτι ''πάσα διάνοια ή πρακτική ή ποιητικη η θεωρητική'',ειχε χωρισει δηλαδη τις ανθρωπινες γνωσεις σε 3 κατηγοριες.
Εγω τεινω να συμφωνησω με την αποψη που θελει ολες τις επιστημες το ιδιο σημαντικες καθως σχεδον ολες στηριζονται η μια στην αλλη για να προχωρησουν αλλά και να μετασχηματισθουν σε αυτο που αποκαλουμε επιστημη και ο φιλος parpen ρωτησε ευλογα πως ακριβως μπορουμε να το καθορισουμε.Λογικα επιστημη σημαινει η πληρης γνωση καποιου πραγματος εφοσον ετυμολογικά βγαινει απο το ρημα επίσταμαι=γνωριζω καλά.Βεβαια αν αυτο θελησουμε να το αναλύσουμε καλύτερα, τοτε κανεις απο εμας,που πρακτικα θεωρουμαστε επιστημονες γιατι εχουμε σπουδασει σε ενα πανεπιστημιο (νατη παλι η λεξη),δεν μπορει να πει οτι γνωριζει με καθε ακριβεια και λεπτομερεια το αντικειμενο του.Η καθε επιστημη απαιτει συνεχη ερευνα και η ερευνα καθως και η ανάλυση (αλλα φυσικα και το πνευμα που διεπει αυτες τις δυο αρχες)αποτελουν βασικα χαρακτηριστικα της καθε επιστημης.
Αυτο που μου κανει εντυπωση στην παραπανω κουβεντα και ημουν σιγουρη πως θα εξελιχθει ετσι(για αυτο και δε θελησα να απαντησω εξαρχης,περιεργη να διαπιστωσω εαν οι υποψιες μου ηταν βασιμες)ειναι το γεγονος οτι το ερωτημα εαν οι επιστημες ειναι ολες το ιδιο σημαντικες εξελισσεται σε μια μονομαχια μαθηματικων φυσικης.Οι αλλες επιστημες που πηγαν αληθεια;Αυτες οι δυο ειναι η αρχη,η μεση,ο κορμος, το τελος ολων;Θα ηταν τουλαχιστον αστειο να υποστηριχθει κατι τετοιο.
Στην κουβεντα που εγινε στο σπιτι μου και απο την οποια ελαβα το εναυσμα για να βάλω αυτο το θέμα συμμετειχαν ενας ψυχιατρος,δυο φιλολογοι ξενων γλωσσων,ενας  δικαστικος ,ενας καθηγητης πανεπιστημιου προιστορικης αρχαιολογιας  ενας οδοντιατρος και ενας δασκαλος.Ηλικιες 32 ως 43, ολοι καλοι στον κλάδο τους και ολοι ''μαλώνανε'' για το ποια επιστημη πρεπει να θεωρηθει σαν βασικη.Επρεπε ντε και καλα να βρεθει μια βασικη επιστημη απο την οποια ολες οι αλλες να ξεκινανε.Η κουβεντα ετεινε να γινει ενας μυλος οταν ξαφνικα απο μια κουβεντα καποιου συνειδητοποιησαμε οτι προσπαθουσαμε να λυσουμε κατι αλυτο.Ολες μα ολες οι επιστημες ειναι αλληλοεξαρτωμενες και οταν κατι εξαρταται απο κατι αλλο δεν ειναι ποτε αυτονομο και χωρις αυτονομια δεν υπαρχει υπεροχη.Ετσι δεν ειναι λογικα;
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/04, 11:05 από CHCOME »