Ψηφοφορία

ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ είστε...

Υπέρ
7 (38.9%)
Μάλλον υπέρ
7 (38.9%)
Μάλλον κατά
1 (5.6%)
Κατά
2 (11.1%)
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ
1 (5.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 18

Αποστολέας Θέμα: Εθελοντισμός: ποιά είναι η γνώμη σας;  (Αναγνώστηκε 16768 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Σε κάποιο άλλο θέμα, σχετικά με τις φωτιές στην Πάρνηθα και την κρατική αναλγησία/ραθυμία είχα γράψει μεταξύ άλλων τα εξής:

Δυστυχώς πιστεύω ότι τον εθελοντισμό τον έχουν ανάγει γενικώς σε αξία και προσπαθούν μέσω αυτού να τη βγάλουν τζάμπα με όπλο τη γνωστή καραμέλλα της εκάστοτε συλλογικής ευθύνης. Καταλαβαίνω τον εθελοντισμό των γιατρών χωρίς σύνορα και άλλων παρόμοιων οργανώσεων, όπου κάποιοι θέτουν ακόμα και τη ζωή τους σε κίνδυνο για να βοηθήσουν το συνάνθρωπό τους, αλλά δεν καταλαβαίνω τον εθελοντισμό όπως τον περιγράφει ο Chris ή όπως είναι σε μουσεία και αρχαιολογικές υπηρεσίες, όπου υπάρχουν ένα σωρό παιδιά σαν κι εμένα (αρχαιολόγοι, ιστορικοί, ιστορικοί τέχνης και τα συναφή) που ψάχνουν απεγνωσμένα για δουλειά κι αυτοί σου λένε ότι μόνιμοι είναι μόνο οι διοικητικοί (οι δικοί, οι βολεμένοι) κι αν ενδιαφέρεσαι να πας εθελοντικά: Ε, ΟΧΙ! Του πού**η, δηλαδή, αλλά όσο κι αν αγαπάω την επιστήμη μου, δεν είμαι διατεθειμένος να τη χαρίσω σ'ένα κράτος-τζαμπατζή το οποίο δεν αναγνωρίζει τους αγώνες που έκανα για να φτάσω εδώ που είμαι και δε μου προσφέρει καν τα μέσα για την επιβίωση.

Σήμερα βλέπω διαφημίσεις για εθελοντική προσφορά στον τουρισμό: Δηλαδή αντί να στελεχώσουμε κατάλληλα τις υπηρεσίες μας, ανάγουμε και τον τουρισμό (τις διακοπές του Άγγλου, Γάλλου, Ιταλού, Γερμανού) σε εθνικό ζήτημα και παμε να τη βγάλουμε για άλλη μια φορά κούτρα επαφιέμενοι στο πάτριο αίσθημα του Ρωμιού;
 Έλεος: προτιμώ το αμερικάνικο μοντέλο όπου πληρώνεις ακόμα και για να περάσεις απέναντι μια γέφυρα, αλλά με την εγγύηση ότι η γέφυρα λειτουργεί. Κι επίσης τι σοΐ εθελοντισμός είναι ο κατ'εντολήν (και δη κρατική) εθελοντισμός; Εθελοντισμός σημαίνει (αν δεν απατώμαι) ότι κάνω κάτι από δική μου προαίρεση κι όχι με παρακίνηση.
 Τόσο λάθος είμαι τελικά;
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντισμός: ποιά είναι η γνώμη σας;
« Απάντηση #1 στις: 22/08/07, 13:10 »
Όχι, έχεις απόλυτο δίκιο.

Πολλώ δε όταν είσαι εθελοντής όχι για μια υπηρεσία που προσφέρεται δωρεάν, στα πλαίσια πιθανόν του ανθρωπισμού, αλλά για κάτι από το οποίο ορισμένοι θα αποκομίσουν οικονομικό κέρδος...!!! Αδιανόητο ε;

Από την άλλη, είναι λογικό να ποντάρουν κάποιοι στο ότι ορισμένοι έχουν άπειρο χρόνο για σκότωμα (lol!).

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Εθελοντισμός: ποιά είναι η γνώμη σας;
« Απάντηση #2 στις: 22/08/07, 13:21 »
Ο εθελοντισμός σε οργανώσεις που αφορούν την προστασία του περιβάλλοντος ή την βοήθεια σε συνανθρώπους που την έχουν ανάγκη, είναι κάτι καλό και όποιος το κάνει αξίζει συγχαρητήρια. Δεν νομίζω οτι θα συμμετείχε κανείς σε μια τέτοια οργάνωση για το συμφέρον του, γιατί απλά δεν έχει κανένα συμφέρον.
Όσο για το άλλο είδος εθελοντισμού σε μουσεία κ.λπ. δεν πιστεύω οτι έχει κανένα νόημα γιατί στη θέση των εθελοντών θα μπορούσαν να δουλεύουν άνθρωποι με γνώσεις που έχουν και ανάγκη τη δουλειά, όπως ο Salinas και πολλοί άλλοι...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντισμός: ποιά είναι η γνώμη σας;
« Απάντηση #3 στις: 22/08/07, 13:27 »
Σε κάποιο άλλο θέμα, σχετικά με τις φωτιές στην Πάρνηθα και την κρατική αναλγησία/ραθυμία είχα γράψει μεταξύ άλλων τα εξής:

Δυστυχώς πιστεύω ότι τον εθελοντισμό τον έχουν ανάγει γενικώς σε αξία και προσπαθούν μέσω αυτού να τη βγάλουν τζάμπα με όπλο τη γνωστή καραμέλλα της εκάστοτε συλλογικής ευθύνης. Καταλαβαίνω τον εθελοντισμό των γιατρών χωρίς σύνορα και άλλων παρόμοιων οργανώσεων, όπου κάποιοι θέτουν ακόμα και τη ζωή τους σε κίνδυνο για να βοηθήσουν το συνάνθρωπό τους, αλλά δεν καταλαβαίνω τον εθελοντισμό όπως τον περιγράφει ο Chris ή όπως είναι σε μουσεία και αρχαιολογικές υπηρεσίες, όπου υπάρχουν ένα σωρό παιδιά σαν κι εμένα (αρχαιολόγοι, ιστορικοί, ιστορικοί τέχνης και τα συναφή) που ψάχνουν απεγνωσμένα για δουλειά κι αυτοί σου λένε ότι μόνιμοι είναι μόνο οι διοικητικοί (οι δικοί, οι βολεμένοι) κι αν ενδιαφέρεσαι να πας εθελοντικά: Ε, ΟΧΙ! Του πού**η, δηλαδή, αλλά όσο κι αν αγαπάω την επιστήμη μου, δεν είμαι διατεθειμένος να τη χαρίσω σ'ένα κράτος-τζαμπατζή το οποίο δεν αναγνωρίζει τους αγώνες που έκανα για να φτάσω εδώ που είμαι και δε μου προσφέρει καν τα μέσα για την επιβίωση.

Σήμερα βλέπω διαφημίσεις για εθελοντική προσφορά στον τουρισμό: Δηλαδή αντί να στελεχώσουμε κατάλληλα τις υπηρεσίες μας, ανάγουμε και τον τουρισμό (τις διακοπές του Άγγλου, Γάλλου, Ιταλού, Γερμανού) σε εθνικό ζήτημα και παμε να τη βγάλουμε για άλλη μια φορά κούτρα επαφιέμενοι στο πάτριο αίσθημα του Ρωμιού;
 Έλεος: προτιμώ το αμερικάνικο μοντέλο όπου πληρώνεις ακόμα και για να περάσεις απέναντι μια γέφυρα, αλλά με την εγγύηση ότι η γέφυρα λειτουργεί. Κι επίσης τι σοΐ εθελοντισμός είναι ο κατ'εντολήν (και δη κρατική) εθελοντισμός; Εθελοντισμός σημαίνει (αν δεν απατώμαι) ότι κάνω κάτι από δική μου προαίρεση κι όχι με παρακίνηση.
 Τόσο λάθος είμαι τελικά;

Καλα εδω που τα λεμε ο τουρισμος ειναι εθνικο μας ζητημα αφου ουσιαστικα ειναι το μονο "προιον" που εξαγει η Ελλαδα.Κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα,βρηκαν τωρα τον εθελοντισμο για να τη βγαζουνε τζαμπα και να τσεπωνουν ακομα περισσοτερα!

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντισμός: ποιά είναι η γνώμη σας;
« Απάντηση #4 στις: 22/08/07, 13:37 »
Καλα εδω που τα λεμε ο τουρισμος ειναι εθνικο μας ζητημα αφου ουσιαστικα ειναι το μονο "προιον" που εξαγει η Ελλαδα.Κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα,βρηκαν τωρα τον εθελοντισμο για να τη βγαζουνε τζαμπα και να τσεπωνουν ακομα περισσοτερα!

 Και μ'αυτό δε συμφωνώ απόλυτα: από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ακούω ότι ο τουρισμός είναι εθνικό προϊόν. Αν είναι έτσι, μαύρο φίδι που μας έφαγε αφ'ενός γιατί το "εθνικό μας προϊόν" έχει μείνει έτη φωτός πίσω σε σχέση με τη σύγχρονη τουριστική βιομηχανία, και αφ'ετέρου γιατί ο τουρισμός από μόνος του είναι μια πολύ ανασφαλής πηγή πλούτου. Αντί λοιπόν να ποντάρουμε σε πιο παραγωγικές και εξαγώγιμες μορφές πλουτισμού (σύγχρονη γεωργία, ενίσχυση βιομηχανίας) μας μάρανε να στηρίξουμε τον τουρισμό με εθελοντές;
 Στην τελική είμαι περίεργος να μάθω τι διάλο δουλειές θα κάνουν οι εθελοντές: θα κουβαλάνε τις βαλίτσες απ'το λιμάνι στο ξενοδοχείο ή θα γίνονται ξεναγοί (δουλειά, ειρήσθω εν παρόδω, που εγώ έχω σπουδάσει και που μετά δε θα μου φταίει κανένας Αλβανός, αλλά μάλλον το ίδιο το κράτος, αν δε μπορώ να ασκήσω για να μπω κι εγώ στην πραγωγική διαδικασία).
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντισμός: ποιά είναι η γνώμη σας;
« Απάντηση #5 στις: 22/08/07, 13:45 »
Κι ομως ετσι ειναι φιλε Salinas,τα περισσοτερα χρηματα που εισρεουν στη χωρα μας,ουσιαστικα η μεγαλυτερη πηγη εσοδων,ειναι ο τουρισμος!!Το μονο που πουλαμε ως χωρα ειναι τζατζικι και θαλασσα!Βεβαια το οτι παει κατα διαολου οπως λενε καποιοι ειναι αλλο θεμα.Οσο για την ενισχυση της βιομηχανιας νομιζω πως δε μας παιρνει αφου ειμαστε πολυ μικρη χωρα σε σχεση με αλλες,πολυ πιο φτωχη και χωρις τεχνογνωσια σε τομεις βαριας βιομηχανιας.Παντως το ολο θεμα με τον εθελοντισμο ειναι μεγαλο δουλεμα!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντισμός: ποιά είναι η γνώμη σας;
« Απάντηση #6 στις: 22/08/07, 19:40 »
Όσο υπάρχουν εθελοντές*, τόσο θα συνεχίσουν να εκμεταλλεύονται τον κόσμο!! :( Γιατί αν δεν υπήρχαν άτομα που πρόσφεραν δωρεάν την εργασία τους, το κράτος θα αναγκαζόταν να πληρώσει και θα δημιουργούνταν έτσι νέες θέσεις εργασίας!! ;)

*δεν εννοώ φυσικά τους δότες αίματος, μέλη περιβαλλοντολογικών οργανώσεων κτλ..

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντισμός: ποιά είναι η γνώμη σας;
« Απάντηση #7 στις: 22/08/07, 20:17 »
Άν δεν υπήρχαν εθελοντές δεν θα μπορούσαν να σταθούν οι οικολογικές οργανώσεις (βλέπε Greenpeace!) , και άλλες τέτοιες μη κυβερνητικές οργανώσεις που συνεπάγονται σε ομάδες πίεσης! Άλλο η εθελοντική εργασία, δηλαδή το να δουλεύεις πχ σε μια εταιρεία αμισθί, και πολύ άλλο ( ;D) το να είσαι εθελοντής σε μια οργάνωση! Η εκμετάλλευση ισχύει για το πρώτο αλλά με κανέναν θεό δεν ισχύει στο δεύτερο!! Ας μην συγχέουμε 
τα είδη του εθελοντισμού!!!   
 Αλλά και πάλι με την κατασταση που βρίσκεται το ελληνικό κράτος σήμερα, αν σταματούσε ο εθελοντισμός, δεν θα διεκπεραιωνώταν καμία δουλειά....! Οπότε πρέπει να το πάρουμε απόφαση!! Ή αλλάζουμε κράτος (με την έννοια της κυβέρνησης) και προπάντων αλλάζουμε μυαλά ή καθόμαστε και την τρώμε αμισθί!!!

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Εθελοντισμός: ποιά είναι η γνώμη σας;
« Απάντηση #8 στις: 22/08/07, 20:37 »
Άν δεν υπήρχαν εθελοντές δεν θα μπορούσαν να σταθούν οι οικολογικές οργανώσεις (βλέπε Greenpeace!) , και άλλες τέτοιες μη κυβερνητικές οργανώσεις που συνεπάγονται σε ομάδες πίεσης! Άλλο η εθελοντική εργασία, δηλαδή το να δουλεύεις πχ σε μια εταιρεία αμισθί, και πολύ άλλο ( ;D) το να είσαι εθελοντής σε μια οργάνωση! Η εκμετάλλευση ισχύει για το πρώτο αλλά με κανέναν θεό δεν ισχύει στο δεύτερο!! Ας μην συγχέουμε 
τα είδη του εθελοντισμού!!!   
 Αλλά και πάλι με την κατασταση που βρίσκεται το ελληνικό κράτος σήμερα, αν σταματούσε ο εθελοντισμός, δεν θα διεκπεραιωνώταν καμία δουλειά....! Οπότε πρέπει να το πάρουμε απόφαση!! Ή αλλάζουμε κράτος (με την έννοια της κυβέρνησης) και προπάντων αλλάζουμε μυαλά ή καθόμαστε και την τρώμε αμισθί!!!

Σωστή!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντισμός: ποιά είναι η γνώμη σας;
« Απάντηση #9 στις: 22/08/07, 20:38 »
Thanks!!! ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντισμός: ποιά είναι η γνώμη σας;
« Απάντηση #10 στις: 23/08/07, 03:44 »
Άν δεν υπήρχαν εθελοντές δεν θα μπορούσαν να σταθούν οι οικολογικές οργανώσεις (βλέπε Greenpeace!) , και άλλες τέτοιες μη κυβερνητικές οργανώσεις που συνεπάγονται σε ομάδες πίεσης! Άλλο η εθελοντική εργασία, δηλαδή το να δουλεύεις πχ σε μια εταιρεία αμισθί, και πολύ άλλο ( ;D) το να είσαι εθελοντής σε μια οργάνωση! Η εκμετάλλευση ισχύει για το πρώτο αλλά με κανέναν θεό δεν ισχύει στο δεύτερο!! Ας μην συγχέουμε
τα είδη του εθελοντισμού!!!
 Αλλά και πάλι με την κατασταση που βρίσκεται το ελληνικό κράτος σήμερα, αν σταματούσε ο εθελοντισμός, δεν θα διεκπεραιωνώταν καμία δουλειά....! Οπότε πρέπει να το πάρουμε απόφαση!! Ή αλλάζουμε κράτος (με την έννοια της κυβέρνησης) και προπάντων αλλάζουμε μυαλά ή καθόμαστε και την τρώμε αμισθί!!!

+1

αλλά

1) επ'ουδενί κατηγόρησα μη κερδοσκοπικές οργανώσεις τύπου Greenpeace ή "Γιατροί χωρίς σύνορα"
2) Το ρημάδι το αμισθί πονάει, ιδίως όταν άπτεται της εργασίας που καλέισαι να προσφέρεις για να εξασφαλίσεις τα προς το ζην.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντισμός: ποιά είναι η γνώμη σας;
« Απάντηση #11 στις: 23/08/07, 03:57 »
Νομίζω το κατακριτέο σε αυτή τη συζήτηση είναι κυβερνητικές διοργανώσεις τύπου Ολυμπιακοί Αγώνες, ή οι το όλο τουριστικό concept κατα τα οποία κληθήκαν άτομα για να διεκπαιρεώσουν εθελοντική εργασία εκεί που έπρεπε να δημιουργούνται θέσεις εργασίας...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Εθελοντισμός: ποιά είναι η γνώμη σας;
« Απάντηση #12 στις: 23/08/07, 13:58 »
Νομίζω το κατακριτέο σε αυτή τη συζήτηση είναι κυβερνητικές διοργανώσεις τύπου Ολυμπιακοί Αγώνες, ή οι το όλο τουριστικό concept κατα τα οποία κληθήκαν άτομα για να διεκπαιρεώσουν εθελοντική εργασία εκεί που έπρεπε να δημιουργούνται θέσεις εργασίας...

Aκριβώς αυτό!!! Αυτό είναι η σωστή εκμετάλλευση ποτ λέγαμε...!! ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #13 στις: 28/06/09, 03:29 »
Με αφορμή ένα πρόσφατο θέμα, σκέφτηκα να πούμε μερικές γενικές απόψεις για το πως βλέπουμε τον εθελοντισμό.Επιτρέψτε με να περιμένω τις απόψεις σας και μετά να τοποθετηθώ και εγώ. Πάντως γενικά μπορούμε να πούμε αν είμαστε υπέρ ή κατά και σε ποιές περιπτώσεις...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #14 στις: 28/06/09, 19:45 »
Επίτρεψέ μου να σου πω την άποψή μου με ένα παραμυθάκι:

"Η Έθελ ήταν ένα μικρό κοριτσάκι που ζούσε στην συνοικία Μηδέν της Παντούπολης. Από μικρή της είχαν μάθει ότι ο κόσμος δεν είναι τίποτε άλλο από μια δική της μετάφραση των εικόνων που δεχόταν και που εξαρτώνταν από τις προσωπικές της καταβολές, αντιλήψεις και πεποιθήσεις. Και επειδή αυτή η μετάφραση ήταν μοναδική, έτσι κι αυτή η ίδια ήταν μοναδική οπότε και η ζωή της ήταν μοναδική και δεν χρειαζόταν κανέναν.
Η Έθελ ζούσε απομονωμένη σ' ένα σπίτι με μεγάλα τείχη, αλλά αυτά που μάθαινε εκπορεύονταν από ένα σύστημα μαζικής εκπαίδευσης, και ενημερωνόταν για το τι συμβαίνει στον κόσμο μέσα από ένα μεγάλο παράθυρο που λεγόταν τηλεόραση, μέσα από το οποίο ασκούνταν μαζική ενημέρωση για δισεκατομύρια μοναδικούς ανθρώπους σαν κι αυτή.

Ο κόσμος της Έθελ ήταν υπέροχος. Τίποτε δεν πήγαινε στραβά. Ο κόσμος δεν είχε δυστυχία και κάποιες φωνές που ακούγονταν να γκρινιάζουν οφείλονταν στην κακή μετάφραση των εικόνων, σε κάποιο λανθασμένο ενδογενή μηχανισμό μετάφρασης. Οι μηχανισμοί που στήριζαν την ζωή της είχαν κατορθώσει να πετύχουν τα καλύτερα αποτελέσματα ενισχύοντας την ιδιωτική πρωτοβουλία και την ατομικότητα του κάθε ανθρώπου.
Κάποτε η Έθελ βαρέθηκε να κάθεται συνέχεια στο σπίτι. Βγαίνοντας όμως ανακάλυψε κάτι περίεργο. Δεν ήταν μοναδική. Δισεκατομύρια άνθρωποι είχαν την ίδια μετάφραση της εικόνας του κόσμου. Δισεκατομύρια άνθρωποι ήταν πανομοιότυποι. Αυτόματα έπεσε σε μελαγχολία. Σκέφτηκε: "Δεν μπορώ να κάνω κάτι διαφορετικό από τους άλλους, ούτε καν να προσφέρω κάτι δεν μπορώ εφόσον δεν υπάρχει δυστυχία, μα και ότι κι αν πω δεν ακούγεται στο μεγάλο παράθυρο. Αλλά και η ύπαρξή μου δεν έχει νόημα αφού όλοι οι άνθρωποι είμαστε ίδιοι." Έτσι αποφάσισε να αυτοκτονήσει.

Οι μηχανισμοί όμως που στήριζαν την ζωή της και την ζωή των δισεκατομυρίων πανομοιοτύπων της θορυβήθηκαν. "Τι θα γίνει εάν και άλλοι ακολουθήσουν το παραδειγμά της?" Έτσι έφευραν έναν τρόπο με τον οποίο η Έθελ θα αποκτούσε υπόσταση όντος προσφέροντας σε κάτι που οι ίδιοι θα της υποδείκνυαν. Θα πρόσφερε στο κίνημα που θα δημιουργούσαν και θα ξεχνούσε κάθε τι άλλο.

Αυτή η διαδικασία με την οποία η Έθελ απέκτησε υπόσταση όντος ονομάστηκε από τούδε και στο εξής: Εθελ-ον-τ-ισμός"
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #15 στις: 28/06/09, 20:11 »
Εθελοντισμός

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Σε γενικές γραμμές, ο όρος εθελοντισμός αναφέρεται στην ηθελημένη παροχή υπηρεσιών για κάποιο κοινοφελή σκοπό.

 Μορφές εθελοντισμού

Συχνά θεωρείται πως ο εθελοντισμός δεν έχει υλικά ανταλλάγματα, όμως μάλλον δεν υπάρχει απόλυτη συμφωνία πάνω στο ζήτημα αυτό: αρκετοί εκτιμούν πως, για λόγους που εξυπηρετούν τη βιωσιμότητά της, η εθελοντική εργασία θα πρέπει να αμοίβεται. Αρκετές φορές η αμοιβή πραγματοποιείται με έμμεσο τρόπο, παρέχοντας για παράδειγμα στον εθελοντή δωρεάν διαμονή, διατροφή ή άλλες διευκολύνσεις. Η έννοια 'εθελοντισμός' είναι αρκετά ευρεία, καθώς συμπεριλαμβάνει μέχρι και την εθελοντική αιμοδοσία ή τη μετά θάνατο προσφορά μελών του ανθρώπινου σώματος για επιστημονικούς σκοπούς.

Αρκετοί διαχωρίζουν τον εθελοντισμό σε επίσημο και ανεπίσημο. Ο επίσημος εθελοντισμός αφορά την προσφορά, για παράδειγμα, προς μία μη κυβερνητική οργάνωση ή ένα ίδρυμα. Ο ανεπίσημος εθελοντισμός αφορά την προσφορά σε περισσότερο προσωπικό επίπεδο, βοηθώντας για παράδειγμα κάποιον ηλικιωμένο στο δρόμο.

Ιδιαίτερη απήχηση στις μέρες μας έχει μία συγκεκριμένη μορφή εθελοντισμού. Αυτός ο εθελοντισμός συνήθως απευθύνεται σε νέους και συσχετίζεται με τις μη κυβερνητικές οργανώσεις, για θέματα όπως είναι η οικολογία, ο αθλητισμός ή βοήθεια κοινωνικών ομάδων που αντιμετωπίζουν κάποια μορφή δυσκολίας (τοξικομανείς, άτομα με ειδικές ανάγκες κ.α.). Αρκετοί θεωρούν ότι αυτή η μορφή εθελοντισμού πραγματοποιείται με ουσιαστικό και μακροπρόθεσμο στόχο την ομαλή ένταξη των νέων στο κοινωνικό σύστημα, και όχι τόσο την ανάπτυξη κάποιου αισθήματος αλληλεγγύης.
  Κριτική του εθελοντισμού

Συχνά ο εθελοντισμός καλλιεργείται σε παγκόσμια γεγονότα, όπως για παράδειγμα στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Τέτοιου είδους 'χρήσεις' του εθελοντισμού έχουν στο παρελθόν προκαλέσει αντιδράσεις, καθώς αρκετοί μιλούν για εκμετάλλευση του και αντιμετώπιση των εθελοντών ως 'δωρεάν εργατικά χέρια'.

 

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #16 στις: 29/06/09, 17:18 »
Δεν μπορώ να ψηφίσω κάποια από τις επιλογές..."σε ποιες περιπτώσεις" είναι η φράση-κλειδί.
Ήμουν π.χ. εναντίον του εθελοντισμού στους Ολυμπιακούς Αγώνες: ήταν ακριβώς όπως λέει η παράθεση του Θοδωρή, "δωρεάν εργατικά χέρια" -σε ένα εγχείρημα τεραστίων διαστάσεων με την υποστήριξη τεράστιων χορηγών.
Είμαι επίσης επιφυλακτικός απέναντι στην εθελοντική δασοπροστασία - δασοπυρόσβεση, για λόγους που θα διαπιστώσεις αν διαβάσεις το ποστ μου στο θέμα που αναφέρεις.
Είμαι υπέρ της εθελοντικής προσφοράς κατά περίπτωση, και κυρίως όταν πρόκειται για πρωτοβουλίες πολιτών για συγκεκριμένους σκοπούς, χωρίς "καπέλωμα" από μεγάλες ΜΚΟ.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος -=Στέλιος=-

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ...---...
    • Προφίλ
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #17 στις: 29/06/09, 17:46 »
Βαβυλώνα & Τζίμης Πανούσης - Δεθελοντής

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #18 στις: 30/06/09, 13:00 »
Α, τώρα είδα το θέμα της Παρνηθας απ' όπου φαντάζομαι άντλησες τον προβληματισμό σου Μάκη.

Πριν συζητήσουμε περί εθελοντισμού όμως πρέπει να ορίσουμε τι είναι εθελοντισμός. Ως εθελοντισμός λοιπόν ορίζεται η εκούσια - εθελούσια συμμετοχή κάποιου προσώπου στις δράσεις και επιδιώξεις που έχει καθορίσει κάποιο άλλο πρόσωπο ή ομάδα προσώπων.

Δεν είναι εθελοντισμός η προσωπική εκούσια προσφορά σε κάποιον άνθρωπο που κινδυνεύει, πχ σε περίπτωση πνιγμού. Αυτό ονομάζεται αλτρουισμός.

Αντίθετα εθελοντισμός είναι η εκούσια προσφορά του σώματος και της ζωής ατόμων για να χρησιμοποιηθούν ως φορείς εκρηκτικών μηχανισμών, οι οποίες συμπαρασύρουν στον θάνατο και τον ίδιο τον φορέα.
Επίσης, υπάρχει μια φήμη ότι η εξάπλωση διαφόρων ιών έγινε μέσω εθελοντών βαρυποινιτών.

Τουτέστιν το θέμα θέλει καλό ψάξιμο και καλό περιεκτικό ορισμό.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #19 στις: 14/07/09, 10:48 »
Papous, να ένας καλός περιεκτικός ορισμός.

Με τον όρο "Εθελοντής" (θα έπρεπε να) εννοούμε τον πολίτη εκείνον, ο οποίος αδιάκριτα απο ατομική οικονομική ευχέρεια, συμβάλλει προσωπικά
σύμφωνα με τις δυνατότητες και την κλίση του, στη ζωη της κοινότητας του, προάγοντας την ποιότητα ζωής για τους άλλους, χωρίς αυτό που κάνει να περιορίζει το ίδιο αυτό δικάιωμα των άλλων.
Και με τον όρο "εθελοντική εργασία" (και πάλι θα έπρεπε να) εννοούμε το νόμιμο μέσον, με το οποίο το άτομο δίνει έκφραση στα ανθρωπιστικά ενδιαφέροντά του.


Μάκη, ειμαι υπέρ του εθελοντισμου, σύμφωνα με τους ορισμούς που έδωσα παραπάνω.
Δυστυχώς έχουν παρερμηνευθεί οι όροι εθελοντής και εθελοντισμος. Ο Εθελοντής δεν ειναι θύμα προς εκμετάλευση... 
Δυστυχώς επίσης το παράδειγμα του papous δινει μια εικόνα του πως παροχετεύεται ο εθελοντισμός στις συνειδήσεις μέσω της τηλεόρασης, αλλα στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι. Ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να είναι έτσι.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/09, 11:05 από argentina »
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #20 στις: 14/07/09, 12:16 »
Argentina, αν και συνήθως προσφέρεις πολύ ακριβείς ορισμούς νομίζω πως σ' αυτόν πέφτεις λιγάκι έξω.

Αν εθελοντής είναι ο άνθρωπος που περιγράφεις τότε όλοι εμείς που δρούμε στα νόμιμα πλαίσια της κοινωνίας είμαστε εθελοντές. Όλοι μας προάγουμε με κάποιον τρόπο, ανάλογα με τις δυνατότητές μας, την ζωή των συνανθρώπων μας. Εντωμεταξύ ο ορισμός δεν μπορεί να συμπεριλάβει άτομα του περιθωρίου της κοινωνικής ζωής. Οπότε σ' αυτήν την περίπτωση αρκεί ο όρος "νομιμόφρονες" αντί για "εθελοντές".

Επίσης σύμφωνα με τον ορισμό που δίνεις στον όρο "εθελοντική εργασία" πολλές δράσεις που θεωρούνταν στο παρελθόν εθελοντικές παύουν να είναι. Για παράδειγμα η συμμετοχή Ελλήνων με διάφορους τρόπους στον εμφύλιο της Ισπανίας κατά του φασισμού και του Φράνκο θεωρείτο άνομη πράξη.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #21 στις: 14/07/09, 12:38 »
Papous, δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει το συμπέρασμά σου αυτο:
"δεν μπορεί να συμπεριλάβει άτομα του περιθωρίου της κοινωνικής ζωής. Οπότε σ' αυτήν την περίπτωση αρκεί ο όρος "νομιμόφρονες" αντί για "εθελοντές"."
Απο τον ορισμό που έδωσα για τον εθελοντή. Και ναι! Οι περισσότεροι απο εμας, έχουμε υπαρξει εθελοντές σε κάποια στιγμή της ζωής μας.
Ο εθελοντισμός όμως ειναι όταν αυτό γίνεται με συνειδητότητα και κατ΄εξακολούθηση.

Όσο γι'αυτο: Για παράδειγμα η συμμετοχή Ελλήνων με διάφορους τρόπους στον εμφύλιο της Ισπανίας κατά του φασισμού και του Φράνκο θεωρείτο άνομη πράξη.

Δεν ήταν εθελοντική εργασία! Ήταν αγώνας για τα πιστεύω τους.  Θα ήταν εθελοντική εργασία, εαν αμερόληπτα βοηθούσαν οσους τους ειχαν αναγκη, ανεξαρτήτως "στρατοπέδου".
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #22 στις: 14/07/09, 12:45 »
argentina είσαι σίγουρη ότι ο εθελοντής προάγει την ποιότητα ζωής κάποιων, χωρίς να υποβιβάζει την ποιότητα ζωής άλλων ; Τί έχεις να πεις για παράδειγμα για την ποιότητα ζωής πολλών άνεργων κοινωνικών λειτουργών ; Προάγεται αυτή όταν εσύ κι εγώ κάνουμε τη δουλειά τους δωρεάν ;

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #23 στις: 14/07/09, 13:05 »
Παραθέτω αυτο που είπα για να στο εξηγήσω ακριβώς.
προάγοντας την ποιότητα ζωής για τους άλλους, χωρίς αυτό που κάνει να περιορίζει το ίδιο αυτό δικάιωμα των άλλων.
Απ' αυτο προκύπτει, οτι δεν μπορω εγω να σε βοηθήσω αν εσυ δεν το θέλεις.
Γιατι έχεις το δικάιωμα να ζεις όπως θέλεις ανεξάρτητα απο το αν εγω πιστευω οτι σου κανει καλο ή οχι.
π.χ. (Λαικά) Αν ο χ ζει σε μια κουτα-σπηλια-σκηνη κλπ, αλλα τη βρίσκει και γουσταρει και δεν θέλει να αλλάξει τροπο ζωής, δεν μπορω εγώ να φροντισω για τις καλλιτερες συνθηκες ζωης του, επειδη εγω πιστευω οτι θα του προσφερουν μια καλυτερη ποιοτητα ζωης. Έχει το δικαιωμα να ζει όπως θελει αν δεν ενοχλει κανεναν.

Οσο για το αν η παροχή υπηρεσιών των εθελοντων μπορει να αφησει άνεργο έναν κοινωνικο λειτουργο,όπως λες, εχω να σου πω πολλα παρόμοια παραδειγματα!
Πριν όμως απ'αυτο, θα ηθελα να μου πεις εσυ. Πιστευεις οτι θα υπηρχαν περισσοτερες θεσεις εργασίας χωρις τους εθελοντες ή περισσότερος φόρτος στους ήδη υπάρχοντες εργαζομενους; Πραγμα το οποιο συνεπαγεται μειωμένη απόδοση;  Βλεπε ΕΚΑΒ, πυροσβεστικη, Νοσηλευτικο προσωπικο κλπ...
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #24 στις: 14/07/09, 13:16 »
Το πρώτο απόσπασμά σου δεν έχει καμία σχέση με το ερώτημά μου :) Και για να σου απαντήσω, ναι πιστεύω ότι θα υπήρχαν και περισσότερες θέσεις εργασίας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
40 Απαντήσεις
25914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/09, 20:35
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
26 Απαντήσεις
10407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/07, 13:27
από sliv22
10 Απαντήσεις
5584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/07, 15:30
από verdict94
7 Απαντήσεις
4346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/11, 21:45
από denisgiann
966 Απαντήσεις
264608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 11:07
από atav (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:49
από Pandemonium
13 Απαντήσεις
26070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/14, 16:58
από vegos
117 Απαντήσεις
34809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 18:28
από petros1992
6 Απαντήσεις
4408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 15:09
από tatanka
33 Απαντήσεις
9042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/11, 04:37
από jim.ni