Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 5323 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mad13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« στις: 07/09/12, 01:07 »
Είμαι αρχάριος και θέλω να αρχίσω να παίζω ηλεκτρική κιθάρα και θα ήθελα να μου προτείνετε μια μέχρι και 130 ευρώ
Επίσης εφόσον δεν αγοράσω ενισχυτή δεν θα ακούγεται αρκετα?
Προτείνετε μου και εναν ενισχυτή μέχρι και 50άρικο.

Και καλωσήρθα στο forum σας που με κατέπληξε ως τώρα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 07/09/12, 01:58 »
Καλώς ήρθες και χαίρομαι που σου κανε καλή εντύπωση η μέχρι τώρα δουλειά....

αν χρησιμοποιήσεις την "αναζήτηση" πιο πάνω θα βρεις πολλά παρόμοια θέματα που προτείνονται κάποια starter packs σε αυτό το budget...

Αποσυνδεδεμένος ritchieblackmore

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 07/09/12, 02:03 »

εννοείτε θα χρειαστείς ενισχυτή για την ηλεκτρικη.οριστε η δικη μου προταση αν θες κατι κλασικο:


Κιθαραhttp://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_rw_bk.htm


Ενισχυτης
http://www.thomann.de/gr/roland_cube15xl.htm


πας στα 207 ευρω
μπορεις να δωσεις 12 ευρω παραπανω και να παρεις αυτον εδω
http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i.htm

Αποσυνδεδεμένος chrisfireguitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 07/09/12, 09:32 »
Γι[size=78%]α στα τσεκαρε και εδω εχω βρει ενα πακετο με κιθαρα harley [/size][size=78%]ben[/size][size=78%]ton [/size][size=78%]σχημα [/size][size=78%]l[/size][size=78%]es paul  εναν ενισχυτη, καλωδιο ,πενες και θυκη στα 211 πολη καλη προσφορα[/size] :) :) ;)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 07/09/12, 16:02 »
Γι[size=78%]α στα τσεκαρε και εδω εχω βρει ενα πακετο με κιθαρα harley [/size][size=78%]ben[/size][size=78%]ton [/size][size=78%]σχημα [/size][size=78%]l[/size][size=78%]es paul  εναν ενισχυτη, καλωδιο ,πενες και θυκη στα 211 πολη καλη προσφορα[/size] :) :) ;)
εχει μπει ο σατανας στο ποστ σου ;D >:D

Αποσυνδεδεμένος mad13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 09/09/12, 00:48 »
ritchie μου άρεσε παρα πολυ η προταση σου και πιστεύω οτι θα την προτιμήσω.
Τώρα κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω και συγγνώμη αν η ερώτηση που κάνω είναι χαζή απλως είμαι αρχάριος εως και άσχετος,η κιθάρα θα θέλει κούρδισμα κάθε φορά ή μια που θα μου την κάνουν στο μαγαζί όλη και όλη?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 09/09/12, 00:50 »
ναι...θα χάνει που και που, χρειάζεσαι ένα κουρδιστήρι....
θα κουρδίζεις μια φορά τουλάχιστον πριν παίξεις...και αν χάσει...και στα ενδιάμεσα

Αποσυνδεδεμένος mad13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 09/09/12, 00:59 »
Πόσο κοστίζει περίπου ενα κουρδιστήρι?Είναι δύσκολο να κουρδίζω και διαφορετικό κούρδισμα κάθε φορα η συγκεκριμένο.
Και πως μπορώ να μάθω να κουρδίζω διότι σκοπεύω να μάθω κιθάρα μέσω tutorials στο youtube και αν γινόταν να ρώταγα να μου δείξει ο υπέθυνος του μαγαζιού που θα την πάρω.


Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 09/09/12, 01:38 »
Πόσο κοστίζει περίπου ενα κουρδιστήρι?Είναι δύσκολο να κουρδίζω και διαφορετικό κούρδισμα κάθε φορα η συγκεκριμένο.
Και πως μπορώ να μάθω να κουρδίζω διότι σκοπεύω να μάθω κιθάρα μέσω tutorials στο youtube και αν γινόταν να ρώταγα να μου δείξει ο υπέθυνος του μαγαζιού που θα την πάρω.


Kάνε μου μια χάρη..
Eδω ρώτα ελεύθερα ότι θέλεις, απλά όταν πας σε μαγαζί μην πας απευθείας με τέτοιου τύπου ερωτήσεις.
Μπορεί να πέσεις σε κανέναν κουτοπόνηρο,όπως είχα πέσει και εγώ όταν ήμουν μικρός επί δραχμών..
Πάρε αν μπορείς κάποιον που να ξέρει κάτι παραπάνω,κάποιον μεγαλύτερο αν είσαι ανήλικος..

Ενισχυτή θα χρειαστείς,αλλά αν τυχαίνει για κάποιο λόγο να έχεις  pc με καλή καρτούλα ήχου, μπορείς να παίζεις και διαμέσου του pc με προγράμματα όπως το guitar rig,το amplitude,κ.λ.π. χωρίς ενισχυτή φυσικά.
Μέσα από αυτά τα προγράμματα μπορούμε να κουρδίσουμε και την κιθάρα.
Είναι καλό όμως να αποκτήσεις αν μπορείς έναν ενισχυτή ώστε να μπεις στο κλίμα,να μάθεις την λειτουργία,τα εφέ,κ.λ.π.

Επίσης κάποιοι από τους φθηνούς ενισχυτές έχουν ενσωματωμένο κουρδιστήρι όπως π.χ.
http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i.htm
http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_15.htm
ο οποίοι εμφανίζονται συχνά και σε αγγελίες,οπότε με μια τέτοια επιλογή γλιτώνεις χρήματα από το κουρδιστήρι.

Αν τελικά δεν καταλήξεις σε κάποια από τις παραπάνω επιλογές θα χρειαστείς κουρδιστήρι.
Είναι εύκολο το κούρδισμα,μην σε ανησυχεί.. :)
Έχει φωτάκια ή βελόνα που σου δείχνει.
E(Μι)-A(Λα)-D(Ρε)-G(Σολ)-B(Σι)-E(Μι) θα κουρδίζεις για αρκετό καιρό.
Αν προχωρήσεις και ανάλογα με το είδος μουσική ίσως αργότερα κουρδίζεις και διαφορετικά.
Πάντως το παραπάνω είναι το standard tuning.

Για ότι άλλο χρειαστείς γράψε,εδώ υπάρχουν πολλά παιδιά που θα σε βοηθήσουν με τις απαντήσεις τους.

Αποσυνδεδεμένος mad13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 09/09/12, 01:50 »
Ενήλικος είμαι και συγκεκριμένα 22,απλά επειδή τυγχάνει να είμαι μέγα-άσχετος με ηλεκτρικη κιθάρα και επειδή πάντα ήθελα να μάθω γιαυτο κάνω τέτιες ερωτήσεις  :P
Τώρα στο PC δεν έχω συγκεκριμένη κάρτα ήχου,ήχο πέρνω απο την μητρική πιστεύεις οτι με την μητρική θα έχει καλή απόδοση?Αν όχι τότε πρότεινε μου μια καλή κάρτα ήχου ξεκινώντας απο τις χαμηλότερες τιμές μέχρι και 50 ευρώ.

Ευχαριστώ για όλο τον κόπο που κάνετε και για την γρήγορη ανταπόκριση.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 09/09/12, 02:06 »
Πόσο κοστίζει περίπου ενα κουρδιστήρι?Είναι δύσκολο να κουρδίζω και διαφορετικό κούρδισμα κάθε φορα η συγκεκριμένο.
Και πως μπορώ να μάθω να κουρδίζω διότι σκοπεύω να μάθω κιθάρα μέσω tutorials στο youtube και αν γινόταν να ρώταγα να μου δείξει ο υπέθυνος του μαγαζιού που θα την πάρω.


Kάνε μου μια χάρη..
Eδω ρώτα ελεύθερα ότι θέλεις, απλά όταν πας σε μαγαζί μην πας απευθείας με τέτοιου τύπου ερωτήσεις.
Μπορεί να πέσεις σε κανέναν κουτοπόνηρο,όπως είχα πέσει και εγώ όταν ήμουν μικρός επί δραχμών..
Πάρε αν μπορείς κάποιον που να ξέρει κάτι παραπάνω,κάποιον μεγαλύτερο αν είσαι ανήλικος..

Ενισχυτή θα χρειαστείς,αλλά αν τυχαίνει για κάποιο λόγο να έχεις  pc με καλή καρτούλα ήχου, μπορείς να παίζεις και διαμέσου του pc με προγράμματα όπως το guitar rig,το amplitude,κ.λ.π. χωρίς ενισχυτή φυσικά.
Μέσα από αυτά τα προγράμματα μπορούμε να κουρδίσουμε και την κιθάρα.
Είναι καλό όμως να αποκτήσεις αν μπορείς έναν ενισχυτή ώστε να μπεις στο κλίμα,να μάθεις την λειτουργία,τα εφέ,κ.λ.π.

Επίσης κάποιοι από τους φθηνούς ενισχυτές έχουν ενσωματωμένο κουρδιστήρι όπως π.χ.
http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_i.htm
http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_15.htm
ο οποίοι εμφανίζονται συχνά και σε αγγελίες,οπότε με μια τέτοια επιλογή γλιτώνεις χρήματα από το κουρδιστήρι.

Αν τελικά δεν καταλήξεις σε κάποια από τις παραπάνω επιλογές θα χρειαστείς κουρδιστήρι.
Είναι εύκολο το κούρδισμα,μην σε ανησυχεί.. :)
Έχει φωτάκια ή βελόνα που σου δείχνει.
E(Μι)-A(Λα)-D(Ρε)-G(Σολ)-B(Σι)-E(Μι) θα κουρδίζεις για αρκετό καιρό.
Αν προχωρήσεις και ανάλογα με το είδος μουσική ίσως αργότερα κουρδίζεις και διαφορετικά.
Πάντως το παραπάνω είναι το standard tuning.

Για ότι άλλο χρειαστείς γράψε,εδώ υπάρχουν πολλά παιδιά που θα σε βοηθήσουν με τις απαντήσεις τους.
Μια διορθωση μονο,o peavey vypyr δεν εχει κουρδιστηρι

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 09/09/12, 02:10 »
Τώρα στο PC δεν έχω συγκεκριμένη κάρτα ήχου,ήχο πέρνω απο την μητρική πιστεύεις οτι με την μητρική θα έχει καλή απόδοση?Αν όχι τότε πρότεινε μου μια καλή κάρτα ήχου ξεκινώντας απο τις χαμηλότερες τιμές μέχρι και 50 ευρώ.


Όχι,αν θέλεις να παίξεις μέσω pc θα έχεις latency(καθυστέρηση) στον ήχο.
Για να πάρεις μια ιδέα τι είναι π.χ.το guitar rig δες αυτό

Native Instruments Guitar Rig 4 factory preset demo


Κάρτες τώρα έχει usb,firewire,pci και με 50 ευρώ δεν ξέρω τι μπορεί να βρεις..

H πιο φθηνη λύση για να ακουστείς μέσω pc είναι ένας αντάπτορας από το καλώδιο-καρφί της κιθάρας σε usb που θα το συνδέεις στο pc.
Kάτι τέτοιο http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p3984.m570.l1313&_nkw=usb+guitar+link&_sacat=0

Αν είχες περισσότερη εμπειρία θα σου πρότεινα για ότι ψάχνεις να βλέπεις τις αγγελίες μιας και βλέπω ότι ειδικά τον τελευταίο καιρό
κιθάρες,ενισχυτές,πεταλιέρες,κ.λ.π. σκοτώνονται μισοτιμής..Αλλά εκεί θα πρέπει να ξερεις να ξεχωρίζεις κάποια πράγματα.
Οπότε καλύτερα να πας σε καινούργια..
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/12, 02:14 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 09/09/12, 02:11 »
Παράθεση από: noe13
Μια διορθωση μονο,o peavey vypyr δεν εχει κουρδιστηρι

Έχει φίλε. Απλά δεν το προτιμώ προσωπικά γιατί προτιμώ να κουρδίζω με το κινητό (εφαρμογή) ή στο guitar rig, είναι πιο άνετο και έυκολο.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/12, 02:13 από truepiece »

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 09/09/12, 02:13 »
Μια διορθωση μονο,o peavey vypyr δεν εχει κουρδιστηρι


Έχει.. ;D ;D ;D

http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_15.htm
 Peavey Vypyr 15 Electric Guitar Combo - 15W, 1x 8'' 'Custom-Voiced' modelling speaker, 3-band thomann  EQ, master  volume and pre/post gain controls, 11x editable effects,  built-in chromatic tuner, tap-tempo, studio-quality  headphone and record outputs, mp3/CD/aux input, patented  TransTube technology. Dimensions: 38 x 42.4 x 23.5cm.  Weight: 7.5kg

Υ.Γ. Off topic @Νoe13 αυτό που έγραψες δίπλα για τον Κουρτινα-ιτης ήταν πολύ πετυχημένο,ε ρε γέλια με τον Αντώνη Κείδης ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/12, 02:22 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 09/09/12, 02:27 »
Μια διορθωση μονο,o peavey vypyr δεν εχει κουρδιστηρι


Έχει.. ;D ;D ;D

http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_15.htm
 Peavey Vypyr 15 Electric Guitar Combo - 15W, 1x 8'' 'Custom-Voiced' modelling speaker, 3-band thomann  EQ, master  volume and pre/post gain controls, 11x editable effects,  built-in chromatic tuner, tap-tempo, studio-quality  headphone and record outputs, mp3/CD/aux input, patented  TransTube technology. Dimensions: 38 x 42.4 x 23.5cm.  Weight: 7.5kg

Υ.Γ. Off topic @Νoe13 αυτό που έγραψες δίπλα για τον Κουρτινα-ιτης ήταν πολύ πετυχημένο,ε ρε γέλια με τον Αντώνη Κείδης ;D ;D ;D
xaxa τελικα δεν εχω διαβασει καλα το μανιουαλ του peavey και τον εχω ενα χρονο...!!!

οφ τοπικ...οντως κ εγω πεθανα  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mad13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 09/09/12, 14:34 »
Τώρα στο PC δεν έχω συγκεκριμένη κάρτα ήχου,ήχο πέρνω απο την μητρική πιστεύεις οτι με την μητρική θα έχει καλή απόδοση?Αν όχι τότε πρότεινε μου μια καλή κάρτα ήχου ξεκινώντας απο τις χαμηλότερες τιμές μέχρι και 50 ευρώ.


Όχι,αν θέλεις να παίξεις μέσω pc θα έχεις latency(καθυστέρηση) στον ήχο.
Για να πάρεις μια ιδέα τι είναι π.χ.το guitar rig δες αυτό

Native Instruments Guitar Rig 4 factory preset demo

Κάρτες τώρα έχει usb,firewire,pci και με 50 ευρώ δεν ξέρω τι μπορεί να βρεις..

H πιο φθηνη λύση για να ακουστείς μέσω pc είναι ένας αντάπτορας από το καλώδιο-καρφί της κιθάρας σε usb που θα το συνδέεις στο pc.
Kάτι τέτοιο http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p3984.m570.l1313&_nkw=usb+guitar+link&_sacat=0

Αν είχες περισσότερη εμπειρία θα σου πρότεινα για ότι ψάχνεις να βλέπεις τις αγγελίες μιας και βλέπω ότι ειδικά τον τελευταίο καιρό
κιθάρες,ενισχυτές,πεταλιέρες,κ.λ.π. σκοτώνονται μισοτιμής..Αλλά εκεί θα πρέπει να ξερεις να ξεχωρίζεις κάποια πράγματα.
Οπότε καλύτερα να πας σε καινούργια..

Το είδα το video και μου φαίνεται έυκολο σχετικά + οτι μπορείς να κουρδίσεις την κιθάρα μέσα απ'αυτό,παρόλα αυτά είδα οτι έχει πολλές version μπορείτε να μου προτείνετε κάποια για εμένα που είμαι αρχάριος?Επίσης προτείνετε μου κάρτες κυρίως usb και firewire μέχρι 50 ευρώ για να εχώ οσο δυνατόν καλύτερη ποιότητα.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 09/09/12, 18:02 »
Καλωσορισες στο Στεκι των Κιθαρωδων

Μια πολυ καλη καρτα ηχου, αλλα ειναι στα 62 ευρω ειναι η Lexicon Alpha, οποτε μπορεις να κανεις λιγακι υπομονη, να μαζεψεις ενα 15ρι παραπανω γιατι η συγκεκριμενη τα αξιζει πραγματικα...
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4235
Τωρα αμα ειναι πολυ αυστηρος ο περιορισμος στα 50 ευρω, δες και αυτην
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4763
Επισης καλη καρτα ηχου, αλλα οχι τοσο οσο η Lexicon...

Τωρα, οσον αφορα για ενα προγραμμα να παιζεις, ψαξε για το Guitar Rig 5, το Amplitube 3 και το Overloud TH2

Καλες αγορες
 ;)
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
52 Απαντήσεις
20870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 19:29
από Solstafir
12 Απαντήσεις
5377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 02:36
από cyclo
2 Απαντήσεις
2916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
39 Απαντήσεις
12041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
2 Απαντήσεις
2463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 22:55
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
5622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 17:21
από ScorpionsManiac
10 Απαντήσεις
6161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 11:18
από MrGiO
18 Απαντήσεις
5662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 23:30
από Xtasy
18 Απαντήσεις
5285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/12, 17:18
από Απόλλων
8 Απαντήσεις
3536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 15:38
από Kosthrash