Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με χαμηλο level μικροφωνου σε ηχογραφηση  (Αναγνώστηκε 7627 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kannenas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Αγαπητοι φιλοι, εχω το εξης προβλημα. Εχω δυο  dynamic μικροφωνα (600ohms) και θελω να κανω πολυκαναλη ηχογραφιση στο audacity χρησιμοποιοντας καναδυο φτηνες usb καρτες ηχου που εχω οπως το guitar link.
http://www.ebay.com/itm/Realistic-Omnidirectional-600-Ohm-Highball-2-Microphone-With-Stand-/331378317093
http://www.behringer.com/EN/Products/UCG102.aspx
 Δεν εχω μεγαλες απαιτησεις απλα θελω να γραψω την ακουστικη κιθαρα καπως αξιοπρεπεστερα σε σχεση με ηχογραφιση απο το μικροφωνο του laptop. Το προβλημα ειναι οτι η σταθμη εγγραφης του μικροφωνου ειναι παρα πολυ χαμηλη και φυσικα ουτε λογος για normalize  γιατι αυξανει πολυ ο θορυβος. Για να είναι σε σχετικα αποδεκτα επιπεδα η σταθμη  πρεπει  το μικροφωνο να είναι σχεδον εξεπαφης με την πηγη του ηχου. εχω ψαξει ολες τις ρυθμισεις του προγραμματος και του laptop και εχω τερματισει ολες τις ρυθμισεις μικροφωνου χωρις αποτελεσμα. Καμια ιδεα κανεις? Δεν θελω να επενδυσω σε καινουργια μικροφωνα, μηπως αγοραζοντας μια πιο καλη εξωτερικη καρτα ηχου λυθει το προβλημα? για παραδειγμα..
http://www.soundblaster.com/products/Sound-Blaster-X-Fi-Surround-5-1-Pro.aspx

ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/15, 16:52 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Η πραγματικη αιτια του προβληματος ειναι πως η καρτουλα αυτη δεχεται αποκλειστικα σημα κιθαρας, το οποιο εχει προφανως διαφορετικο level απο ενα μικροφωνο, με αποτελεσμα οσο κι αν ανεβασεις την ενταση της ηχογραφησης, η καρτα θα "βλεπει" παντα μια κιθαρα στην ακρη της, ακομα κι αν συνδεσεις το μικροφωνο ;).

Τωρα, οσον αφορα την καρτα που προτεινεις για αγορα, θα ελεγα να την ξεχασεις. Γενικοτερα, ξεχνα την οικογενεια Soundblaster/EMU και προχωρα στο επομενο level καρτων που ειναι για ηχογραφηση. Ακομα και με 150-200€ μπορεις να παρεις μια καρτουλα να κανεις καλυτερη δουλεια ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kannenas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
ευχαριστω για την απαντηση, παντως το ιδιο προβλημα εχω και με μια αλλη καρτα που χρησιμοποιω που δεν ειναι για κιθαρα, αυτη εδω
http://www.itsmart.gr/product_info.php?products_id=2465
 οπως και με απευθειας συνδεση  στο input για μικροφωνο του laptop.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Κοιτα, πως γενικα τα μικροφωνα που χρησιμοποιεις δεν κανουν για καμια δουλεια, ειναι αληθεια. Αλλα κι αυτες οι καρτες οχι μονο δεν ειναι ουτε καν μεσοβεζικες λυσεις, αλλα μειωνουν στο ελαχιστο την οποιαδηποτε πιθανοτητα θα ειχες να κανει κατι με αξιοπρεπεια ;).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Δες αν στις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου υπάρχει κάπου "κρυμμένο" ένα κουτάκι επιλογής (check box) που να λέει mic boost ή κάτι τέτοιο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
10384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 13:17
από vangelis
2 Απαντήσεις
2536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/08, 21:05
από Απόλλων
23 Απαντήσεις
6808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 18:21
από BluesMe
1 Απαντήσεις
2743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/09, 16:25
από Nikoubis
1 Απαντήσεις
2001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/09, 12:22
από O_Menelaos
4 Απαντήσεις
2710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 11:18
από papous
29 Απαντήσεις
9843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/09, 14:30
από no slave
15 Απαντήσεις
5075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/10, 22:14
από Korgy
44 Απαντήσεις
13069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/15, 17:18
από bathan
5 Απαντήσεις
6581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/22, 13:17
από BitCollector