Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...  (Αναγνώστηκε 9347 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theo182

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« στις: 07/04/08, 00:27 »
Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε σχέση με το guitar rig 3
Το έχω κατεβάσει αλλά δε ξέρω πως δουλεύει...
Γράφω μερικές πληροφορίες που ίσως να σας είναι χρήσιμες...

1-Το pc είναι καινούριο και αρκετά ισχυρό για να σηκώνει το πρόγραμμα(μεγάλη μνήμη κλπ)
2-Έχω βάλει μια κάρτα ήχου Creative Audigy 2 SE (των 20 Ευρώ)
3-Τα ηχεία μου είναι 5.1
4-Έχω κατεβάσει τους οδηγούς asio όπως είδα στο topic(συγκεκριμένα asio4all v2)
5-Δεν έχω πεταλιέρα(κατέβασα το πρόγραμμα από το internet)
6-Δεν έχω προενισχυτή ή κονσόλα
7-Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η ηχογράφηση ούτε οι επαγγελματικές επιδόσεις(μόνο να παίζω στο σπίτι θέλω)
8-Ο εξοπλισμός μου είναι:ηλεκτρική,καλώδιο,και ένας μετατροπέας από μεγάλο καρφί να βγαίνει σε μικρό για να πηγαίνει στην line in της κάρτας ήχου.

Οι επιλογές στο Rig είναι οι εξής: SOUNDCARD-Interface:ASIO///Sample Rate:44100///Output

Device:ASIO4ALLv2 ///Output Latency:2 ms

ASIO CONFIG: ASIO Buffer Size:64 Samples///Latency Compensation In και Out και στα δύο έχω 0 Samples///Buffer Offset:0///Απενεργοποιημένη την επιλογή Use Hardware Buffer///Kernel Buffers:2///Ενεργοποιημένη την επιλογή Always Resample 44.1 .. κλπκαι απενεργοποιημένη την επιλογή Force WDM Driver...κλπ


ROUTING και MIDI δεν έχω πειράξει τίποτα


Είναι κάτι λάθος???Πρέπει να αλλάξω καμιά επιλογή???
Αν είναι σωστά τι μπορεί να φταίει?

Οταν παίζω ακούγεται ένας άκυρος ήχος (μια βαβούρα) που μόνο κιθάρα δεν είναι...
Μου έχει σπάσει τα νεύρα.

Υποπτεύομαι πως αν δεν έχω κανει κάτι από τα παραπάνω λάθος αλλά έχω κάνει κάποια κοτσάνα στο ίδιο το προγραμμα όταν στην αρχή προσπαθούσα να δω τι φταίει(δηλαδή να έχω πειράξει κάτι στην επιφάνεια του Guitar Rig. ή ΑΠΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΩ ενισχυτές,ηχεία κλπ και ενώ νομίζω πως είναι σωστά κάτι λείπει...)

Η βοήθεια σας θα μου φανεί χρήσιμη.

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #1 στις: 07/04/08, 00:47 »
επισης να ρωτησω κι εγω ( ο επισης αρχαριος) για να παιξεις με guitar rig 3 χρειαζεται και foot controler απαραιτητα  ???

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #2 στις: 07/04/08, 00:52 »
Όχι εγώ μια χαρά το δουλεύω και χωρίς... Τώρα όσον αφορά τις ρυθμίσεις σου φίλε theo182 πιο παλιά είχα την audigy 2 ZS και με τους asio4all drivers το guitar rig μου έτρεχε μια χαρά. Δυστυχώς δεν θυμάμαι τι ρυθμίσεις είχα κάνει, αλλά είχα καταφέρει να το κάνω να δουλεύει με μια καθυστέρηση που τουλάχιστον στα lead μέρη δεν αποτελούσε πρόβλημα. Τα ρυθμικά είναι άλλη υπόθεση...

Αποσυνδεδεμένος theo182

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #3 στις: 07/04/08, 01:06 »
επισης να ρωτησω κι εγω ( ο επισης αρχαριος) για να παιξεις με guitar rig 3 χρειαζεται και foot controler απαραιτητα  ???

Μακάρι να ήξερα....περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σοφότερων...Έχω την εντύπωση όμως πως δε χρειάζεται αλλιώς ποιος ο λόγος να είναι για download  στο Ιντερνετ??? ;) ;) ;)

Και ποιος ο λόγος να το έχουν κατεβάσει 345.000 χρήστες? ;) ;)

Ας μας διαφωτήσει κάποιος που ξέρει περισσότερα..

Αποσυνδεδεμένος theo182

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #4 στις: 07/04/08, 01:09 »
Fteo....στύψε το μυαλό σου να θυμηθείς..... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #5 στις: 07/04/08, 01:10 »
taxfreesax όχι δεν χρειάζεται foot controler απαραίτητα  ;)

theo182 θα πω για άλλη μια φορά ότι για να σύνδεσης κιθάρα με pc (line in) χρειάζεται προενισχυτής ή οτιδήποτε άλλο
σου κάνει προενίσχυση πχ πεταλιερα, πολυεφε, έξοδο από ενισχυτή κιθάρας line out κτλ κτλ
Δοκίμασε να βάλεις την κιθάρα στο mic in  :-\
Σε εμένα οι ASIO της Audigy δουλεύουν καλύτερα από τους ASIO4ALL.
Δοκίμασε να ανεβάσεις το Latency από 2ms σε 10ms.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/08, 01:12 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος theo182

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #6 στις: 07/04/08, 01:15 »
taxfreesax όχι δεν χρειάζεται foot controler απαραίτητα  ;)

theo182 θα πω για άλλη μια φορά ότι για να σύνδεσης κιθάρα με pc (line in) χρειάζεται προενισχυτής ή οτιδιποτε αλλο
σου κάνει προενίσχυση πχ πεταλιερα, πολυεφε, έξοδο από ενισχυτή κιθάρας line out κτλ κτλ
Δοκίμασε να βάλεις την κιθάρα στο mic in  :-\
Σε εμένα οι ASIO της Audigy δουλεύουν καλύτερα από τους ASIO4ALL.
Δοκίμασε να ανεβάσεις το Latency από 2ms σε 10ms.

Μισό μισό....

Είπες ενισχυτή κιθάρας???
Έχω ολοκαίνουριο Fender 25άρι...και έχει 2 υποδοχές (! λευκή και μια κόκκινη)
Πες μου τι να κάνω??????τη συνδεσμολογία δηλαδή...

Αφού όλοι λένε να κατεβάζεις όσο γίνεται το latency....

Αλά πες αυτό με τον ενισχυτή αρχικά

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #7 στις: 07/04/08, 01:27 »
ποιον Fender 25άρι έχεις ;;; μήπως FRONTMAN ;
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος theo182

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #8 στις: 07/04/08, 01:32 »
ποιον Fender 25άρι έχεις ;;; μήπως FRONTMAN ;


ΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #9 στις: 07/04/08, 01:44 »
κοίτα...απ ότι βλέπω στο νετ (δεν έχω fenter) δεν πρέπει να έχεις Speaker-emulated Line Out ουτε και Preamp out.

Η λεύκη και κόκκινη υποδοχή που λες πρέπει να είναι Headphone Output και Aux Input.
Manual έχεις; Αν ναι ρίξε μια ματιά για το τι είναι οι υποδοχές αυτές.
Δοκίμασε να συνδέσεις το  Headphone Output με το line in του pc.  :-\

Διορθώνω. οι υποδοχές RCA κόκκινη και λεύκη είναι το εριστερο και δεξή κανάλι του aux in  ;D

Βαλε την κιθάρα στο inpout του ενισχυτή και το Headphone Output στο line in του pc.

Αλλα πρώτα συμβουλέψου το manual  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/08, 02:00 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος theo182

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #10 στις: 07/04/08, 02:09 »
κοίτα...απ ότι βλέπω στο νετ (δεν έχω fenter) δεν πρέπει να έχεις Speaker-emulated Line Out ουτε και Preamp out.

Η λεύκη και κόκκινη υποδοχή που λες πρέπει να είναι Headphone Output και Aux Input.
Manual έχεις; Αν ναι ρίξε μια ματιά για το τι είναι οι υποδοχές αυτές.
Δοκίμασε να συνδέσεις το  Headphone Output με το line in του pc.  :-\

Διορθώνω. οι υποδοχές RCA κόκκινη και λεύκη είναι το εριστερο και δεξή κανάλι του aux in  ;D

Βαλε την κιθάρα στο inpout του ενισχυτή και το Headphone Output στο line in του pc.

Αλλα πρώτα συμβουλέψου το manual  :-\


Σωστά..έτσι είναι..
Το manual δε λέει τίποτα σχετικό...
Βασικά αν καεί η κάρτα δε τρέχει τίποτα αλλά μη @#$%^&& τον ενισχυτή...κρίμα είναι.


Αποσυνδεδεμένος theo182

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #11 στις: 07/04/08, 02:12 »
Το manual το μόνο πουλέει είναι αυτό:

11. AUX IN - RCA input jacks for use with a portable
CD or tape player, drum machine, etc. These
input jacks are not affected by the amplifier’s
volume or tone controls. Adjust the signal at
the source

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #12 στις: 07/04/08, 02:20 »
Ξέχνα το aux in. (εσύ θέλεις έξοδο από τον ενισχυτή και όχι είσοδο. in=εισοδος)


Βαλε την κιθάρα στο inpout του ενισχυτή και το Headphone Output στο line in του pc.

99% δεν θα καεί τίποτα αλλά αν φοβάσαι περίμενε να απάντηση κάποιος που το έχει κάνει ή μπες στο www.fender.com
και δες το support
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #13 στις: 07/04/08, 02:27 »
χα το βρήκα  :)

διάβασε το 13

13.HEADPHONES...................This jack can also be used as an unbalanced line output......

 
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος theo182

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #14 στις: 07/04/08, 02:47 »
χα το βρήκα  :)

διάβασε το 13

13.HEADPHONES...................This jack can also be used as an unbalanced line output......

 

ok.

Κατ'αρχην σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για το ενδιαφέρον σου παρά το προχωρημένο της ώρας...
Το δοκιμάζω αμέσως

Αποσυνδεδεμένος theo182

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #15 στις: 07/04/08, 03:15 »
FuCK...δε δουλεύει το παλιό καλώδιο

τι γκαντέμης που είμαι....αφού θυμάμαι ότι δούλευε μια χαρά....

Αύριο το πρωί θα παώ για καινούριο και θα το δοκιμάσω...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #16 στις: 07/04/08, 04:17 »
Προσωπικά δεν χρειάστηκα ποτέ προενίσχυση κιθάρας. Τη συνδέω καρφί στη κάρτα ήχου. (Sound Blaster X-Fi Platinum)

Παρόλα αυτά, δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλα να κάνω μια παράκληση, μην περηφανεύεστε εδώ για προγράμματα που κατεβάσατε παράνομα... Παρόλα αυτά, θα σου πώ το εξής. Εκεί που έχει την ώρα ο υπολογιστής, έχεις ένα εικονίδιο με ένα ηχείο. Κάνε διπλό κλίκ και θα σου βγάλει τη κονσόλα του ήχου. Επέλεξε το Properties - Ιδιότητες, και πάτα στο Recording, και ΟΚ. Θα σου βγάλει ένα παράθυρο με τη κονσόλα για τις εισόδους.

Κλίκαρε σε αυτό που αντιστοιχεί στην είσοδο της κιθάρα, όπου δλδ το συνέδεσες. Line in ή  Mic In.
 Σε αυτό το σημείο θα μπορείς να παίξεις με το Guitar Rig. Παρόλα αυτά , συστήνω να ξαναπάς στην αρχική κονσόλα του ήχου και να κατεβάσεις τελείως την ένταση αυτής της εισόδου, γιατι όταν θα παίζεις θα ακούς, και τον επεξεργασμένο ήχο και το αρχικό μη-επεξεργασμένο σήμα της κιθάρας. Οπότε με αυτή τη διαδικασία, θα το κόψεις τελείως, και θα ακούς μόνο τον ήχο της κιθάρας.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος theo182

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #17 στις: 07/04/08, 17:41 »
Προσωπικά δεν χρειάστηκα ποτέ προενίσχυση κιθάρας. Τη συνδέω καρφί στη κάρτα ήχου. (Sound Blaster X-Fi Platinum)

Παρόλα αυτά, δεν ξέρω αν έχει σημασία, αλλα να κάνω μια παράκληση, μην περηφανεύεστε εδώ για προγράμματα που κατεβάσατε παράνομα... Παρόλα αυτά, θα σου πώ το εξής. Εκεί που έχει την ώρα ο υπολογιστής, έχεις ένα εικονίδιο με ένα ηχείο. Κάνε διπλό κλίκ και θα σου βγάλει τη κονσόλα του ήχου. Επέλεξε το Properties - Ιδιότητες, και πάτα στο Recording, και ΟΚ. Θα σου βγάλει ένα παράθυρο με τη κονσόλα για τις εισόδους.

Κλίκαρε σε αυτό που αντιστοιχεί στην είσοδο της κιθάρα, όπου δλδ το συνέδεσες. Line in ή  Mic In.
 Σε αυτό το σημείο θα μπορείς να παίξεις με το Guitar Rig. Παρόλα αυτά , συστήνω να ξαναπάς στην αρχική κονσόλα του ήχου και να κατεβάσεις τελείως την ένταση αυτής της εισόδου, γιατι όταν θα παίζεις θα ακούς, και τον επεξεργασμένο ήχο και το αρχικό μη-επεξεργασμένο σήμα της κιθάρας. Οπότε με αυτή τη διαδικασία, θα το κόψεις τελείως, και θα ακούς μόνο τον ήχο της κιθάρας.

Δεν υπερηφανέυτηκα φίλε μου απλά δεν έχω 500 ευρώ για να αγοράσω το πρόγραμμα...

Εσύ μπορεί να έχεις αλλά άλλοι δεν έχουν ή δε θέλουνα να τα διαθέσουν για αυτό το σκοπό..

Τι να κάνουμε...δεν είμαστε όλοι πλούσιοι και δεν θέλουμε όλοι επιδόσεις επαγγελματικές...Εγώ προσωπικά Ψάχνομαι για γιατι μου αρέσει,το βλέπω σα χόμπι και γεμίζω τις ελεύθερες ώρες μου...

Δεν σου κάνω καμία επίθεση ούτε αντιπαράθεση απλά το λέω γιατι έχω δει και αλλού στο σάιτ τέτοιες απόψεις και δε συμφωνώ(πχ σε ερώτηση για ηλεκτρική μέχρι 300 ευρώ σχόλια του τύπου "με αυτά τα λεφτά ούτε καυσόξυλα δεν παίρνεις" και άλλα τέτοια χαριτωμένα....

Τέσπα στο θέμα μας τώρα...

Ότι και αν κάνω δε παίζει με ΄τιποτα...
Ρε παιδιά μήπως κάνω κάτι λάθος μέσα στο πρόγραμμα...

Δηλαδή υπάρχει πιθανότητα να νομίζω πως επιλέγω κάτι και να μην το επιλέγω τελικά????(καμπίνα,κεφαλή κλπ κλπ)

Μπορεί να μου δώσει κάποιος που το δουλεύει ένα απλό έτοιμο preset?
Το πιο απλό που υπάρχει...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #18 στις: 07/04/08, 19:45 »
Δεν υπερηφανέυτηκα φίλε μου απλά δεν έχω 500 ευρώ για να αγοράσω το πρόγραμμα...
Εσύ μπορεί να έχεις αλλά άλλοι δεν έχουν ή δε θέλουνα να τα διαθέσουν για αυτό το σκοπό..
Τι να κάνουμε...δεν είμαστε όλοι πλούσιοι και δεν θέλουμε όλοι επιδόσεις επαγγελματικές...Εγώ προσωπικά Ψάχνομαι για γιατι μου αρέσει,το βλέπω σα χόμπι και γεμίζω τις ελεύθερες ώρες μου...
Δεν σου κάνω καμία επίθεση ούτε αντιπαράθεση απλά το λέω γιατι έχω δει και αλλού στο σάιτ τέτοιες απόψεις και δε συμφωνώ(πχ σε ερώτηση για ηλεκτρική μέχρι 300 ευρώ σχόλια του τύπου "με αυτά τα λεφτά ούτε καυσόξυλα δεν παίρνεις" και άλλα τέτοια χαριτωμένα....

Προφανώς παρεξήγησες τις προθέσεις μου. Ελάχιστα με απασχολεί το πώς το απέκτησες. Αυτό που λέω είναι οτι εφόσον ο τρόπος που το απέκτησες είναι ο "γνωστός-και-όχι-και-τόσο-νόμιμος", μη το βγάζεις φάτσα κάρτα στη σελίδα...Κράτα για τον εαυτό σου το τρόπο που αποκτήθηκε

Κάνε μια τελευταία προσπάθεια, πάτα F1 μήπως σου βγάλει τη βοήθεια, και έχει οδηγό για το πώς ξεκινάς πρώτη φορά κλπ...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος theo182

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #19 στις: 07/04/08, 20:22 »
ok μπορεί και να έχεις δίκιο απλά το έκανα για να εξηγήσω πως δεν έχω πεταλιέρα.

Έκανα αυτό με το F1 και δεν είχε τίποτα.

Μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνει ακριβώς μόλις ανοίγει το πρόγραμμα???

Ας υποθέσουμε ότι όλες οι ρυθμίσεις είναι σωστές...
Αν μπορεί κάποιος ας μου πεί τι κάνει όταν ανοίγει το πρόγραμμα...

Με λίγα λόγια όλα τα κλικ.\
Σας κουράζω λίγο αλλά πιστευώ δεν είναι και τόσο δύσκολο...τόσος κόσμος το χρησιμοποιεί....εγώ γτ όχι?




Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #20 στις: 07/04/08, 21:35 »
Το πρόγραμμα έχει ένα σωρό από preset, δεν χρειάζεται να σου δώσουμε κάποιο έτοιμο. Εγώ πιστεύω ότι κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις του asio4all. Δοκίμασε να βάλεις το buffer κάπου στη μέση και σιγά-σιγά κατέβαζε το. Επίσης διάλεξε σαν record input το mic ή το line-in ή όποια άλλη υποδοχή έχεις συνδέσει την κιθάρα σου στο manager της κάρτας ήχου.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #21 στις: 09/04/08, 18:45 »
To mic in έχει και προενίσχυση....Πρέπει να το βάλεις στο line in ή να απενεργοποιήσεις το boost....και να πεις στο μίκτη των windows,στο recording να παίρνει ήχο από την είσοδο αυτή(βασικό)
Από κει και πέρα, στο rig και τίποτα να μην βάλεις από ενισχυτές καμπίνες,θα ακουστεί ήχος...
Δοκίμασε να πατήσεις ένα κουμπί που λέει High/low res (κάπου πάνω δεξιά,αλλά στο 3 δεν είμαι σίγουρος ότι το έχει)
επίσης, παίξε με τα buffers ώστε να έχεις latency 6-7 ms....στα 2 που το έχεις,το σύστημα τα φτύνει ::) Όσο μεγαλύτερο το latency,τόσο πιο εύκολα δουλεύει το πρόγραμμα...και τα 6-7 ms είναι ανεκτή τιμή

Γενικά, δε χρειάζεται προενισχυτής...εγώ παλιά έβαζα την κιθάρα καρφί στην onboard...και επίσης δεν είναι απαραίτητη η πεταλιέρα...είναι απλά για να αλλάζεις τα εφέ την ώρα που παίζεις,,,Φυσικά με καλό προενισχυτή θα πάρεις και καλύτερο ήχο

 :)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος theo182

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #22 στις: 10/04/08, 01:15 »
To mic in έχει και προενίσχυση....Πρέπει να το βάλεις στο line in ή να απενεργοποιήσεις το boost....και να πεις στο μίκτη των windows,στο recording να παίρνει ήχο από την είσοδο αυτή(βασικό)
Από κει και πέρα, στο rig και τίποτα να μην βάλεις από ενισχυτές καμπίνες,θα ακουστεί ήχος...
Δοκίμασε να πατήσεις ένα κουμπί που λέει High/low res (κάπου πάνω δεξιά,αλλά στο 3 δεν είμαι σίγουρος ότι το έχει)
επίσης, παίξε με τα buffers ώστε να έχεις latency 6-7 ms....στα 2 που το έχεις,το σύστημα τα φτύνει ::) Όσο μεγαλύτερο το latency,τόσο πιο εύκολα δουλεύει το πρόγραμμα...και τα 6-7 ms είναι ανεκτή τιμή

Γενικά, δε χρειάζεται προενισχυτής...εγώ παλιά έβαζα την κιθάρα καρφί στην onboard...και επίσης δεν είναι απαραίτητη η πεταλιέρα...είναι απλά για να αλλάζεις τα εφέ την ώρα που παίζεις,,,Φυσικά με καλό προενισχυτή θα πάρεις και καλύτερο ήχο

 :)


Εντάξει θα το δοκιμάσω και αυτό...ελπίζω να τα καταφέρω...απλά διάβασα πως όσο μικρότερο το latency τόσο το καλύτερο και για αυτό άλλωστε λένε όλοι για τους asio drivers.

Λοιπόν όσο για αυτό που είπες για το  κουμπί  "High/low res" ναι το έχει και θυμάμαι ότι το έχω πειράξει και αυτό (μήπως έχω κάνει εκεί τη μα@#$%α???)

Που πρέπει να είναι αυτό???Στο τέρμα ,στη μέση ή στην αρχή?

Επίσης έχω πειράξει και ένα άλλο που λέει "Threshold".  Αυτό που πρέπει να είναι???

Κάτι άλλο : Στο Input έχω βάλει Both Channel...

Πάνω από το Input υπάρχει ένα άλλο πάνελ και εκεί έχω επιλέξει Sound(ανάμεσα από τις επιλογές Free και Sync)  και δίπλα 130.00 (δε ξέρω τι είναι.)


Αποσυνδεδεμένος Aenima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Danse Macabre...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε 1 αρχάριο...
« Απάντηση #23 στις: 09/07/08, 01:08 »
Δεν ξέρω αν τελικά σου λύθηκε η απορία, αλλά όταν ρυθμίζεις υπερβολικά χαμηλά το latency κάνει όντως πολύ θόρυβο... Δοκίμασε απο το asio της ρυθμίσεις σου!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
7335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/08, 01:01
από korax_ole
10 Απαντήσεις
5645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
14 Απαντήσεις
5503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 00:29
από dany17
0 Απαντήσεις
1594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/09, 12:58
από schizm
4 Απαντήσεις
2321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/10, 19:58
από ynot13
15 Απαντήσεις
6141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
33 Απαντήσεις
9366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/11, 17:08
από hot_sauce (φλουτσ)
19 Απαντήσεις
27201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/12, 20:38
από takikaratzas
2 Απαντήσεις
2874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/12, 18:29
από sm007
14 Απαντήσεις
15385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/21, 21:05
από GVen