Αποστολέας Θέμα: Ακουστική η κλασική  (Αναγνώστηκε 8341 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irene95

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Ακουστική η κλασική
« στις: 10/04/15, 13:52 »
Παιδιά, κλασική απορία αρχάριου! αποφάσισα να ξεκινήσω κιθάρα και αν εξαιρέσετε κάτι ψευτομαθήματα που έκανα πριν 3-4 χρόνια δεν ξέρω τίποτα. Διάβασα κάποιες απόψεις μήπως και βοηθηθώ αλλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Να ξεκινήσω με κλασική ή με ακουστική. Τα ακούσματα μου ξεκάθαρα λένε ακουστική αλλά πολλοί λένε "ξεκίνα με κλασική" . Τι λέτε εσείες;;;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ακουστική η κλασική
« Απάντηση #1 στις: 10/04/15, 14:29 »
καλως ήρθες

Να ξεκινήσω με κλασική ή με ακουστική.


νομίζω απάντησες μόνη σου στην ερώτηση σου λέγοντας ..

Τα ακούσματα μου ξεκάθαρα λένε ακουστική

εκτός απο οτι προορίζονται για διαφορετικά είδη μουσικής έχουν και διαφορετική τεχνική παιξίματος.
η μετάβαση απο τη μία στην άλλη δεν είναι εύκολη ούτε γίνεται απο τη μία στιγμή στην άλλη.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος irene95

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ακουστική η κλασική
« Απάντηση #2 στις: 10/04/15, 19:29 »
Βασικά σ' ευχαριστώ! Άρα μου λες να ξεκινήσω με ακουστική; και κάτι ακόμα, από άποψη "παιξίματος" διάβασα ότι στην ακουστική μπορώ να παίξω και με δάχτυλα παρόλο που είναι κυρίως με πένα, έτσι;!

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Ακουστική η κλασική
« Απάντηση #3 στις: 10/04/15, 23:29 »
Ναι οτι θες κανεις.. και με τις δυο κιθαρες μπορεις να παιζεις με πενα και με δακτυλα. Δεν υπαρχουν πρεπει και δεν πρεπει.. κανεις οτι ταιριαζει σε σενα και στο υφος-στυλ του καθε κοματιου. Και σχετικα με κατι που ειπωθηκε παραπανω.. δεν ειναι η κλασσικη κιθαρα που θα σε δυσκολεψει στο να παιζεις ροκ-εντεχνα κτλ.. αλλα η κλασσικη τεχνικη παιξιματος! Αλλα καλο ειναι λιγα πραγματα να τα κατεχεις απο παιξιμο με δακτυλα γιατι δεν παιζονται τα παντα με πενα. πχ nothing else matters, dust in the wind κτλ..
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος George Stef

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ακουστική η κλασική
« Απάντηση #4 στις: 13/10/15, 11:41 »
 Κατά την ταπεινή μου άποψη το "ξεκίνα με κλασική" είναι ένας μύθος που έπαιζε πολύ παλιότερα (αρχές 10ετίας του '80 π.χ., όταν ξεκίνησα εγώ, ήταν ίσως η επικρατούσα άποψη). Μου κάνει εντύπωση που παίζει ακόμα. Θα ξεκινήσει κάποιος με κλασική αν θέλει να μάθει ΚΛΑΣΙΚΗ - να παίξει δηλαδή Σεγκόβια, Φάμπα κ.ο.κ. Ή έστω να παίξει ελληνικό νέο κύμα της 10ετίας του '60 που, αν δεν κάνω λάθος, παιζόταν σε κλασική. ΟΧΙ για να μάθει να παίζει τραγούδια για να τραγουδάει η παρέα στην παραλία ή να παίξει αμερικάνικη φολκ ή μπαλάντα κ.ο.κ. Το να ξεκινήσει κανείς από νάυλον χορδές με σκοπό να μεταβεί σε ακουστική το θεωρώ τελείως άσκοπο, ίσως και επιζήμιο. Π.χ. η κλασική κιθάρα δεν προορίζεται για strumming, ούτε θα μας εξοικειώσει με τη χρήση thumb pick, που συνηθίζεται ευρέως στην ακουστική. Όσο για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει ηλεκτρική κιθάρα, θα μπορούσε να ξεκινήσει με (ή να παίζει παράλληλα) ακουστική, κυρίως για λόγους εκγύμνασης. Και πάλι όμως, η ακουστική δεν θα μας βοηθήσει σε τεχνικές της ηλεκτρικής κιθάρας που στηρίζονται ακριβώς στον τρόπο με τον οποίο παράγεται ο ήχος της.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
16059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/07, 19:59
από ΡΕΑ
27 Απαντήσεις
33115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 22:56
από Spyros Delta
12 Απαντήσεις
7319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 14:40
από stig
16 Απαντήσεις
12581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 19:19
από geopaok
7 Απαντήσεις
2931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 22:10
από irene82
1 Απαντήσεις
3396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/12, 09:32
από MindCircus
3 Απαντήσεις
4968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/12, 21:29
από hot_sauce (φλουτσ)
15 Απαντήσεις
10572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/14, 01:58
από Vaiking
16 Απαντήσεις
18483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/18, 01:03
από Gorgonaos
0 Απαντήσεις
5414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/16, 22:57
από napotaxia