Σελίδες:
  • #1 από Zeppelin στις 27 Aug 2007
  • #2 από mpamps στις 27 Aug 2007
  • Ενδιαφέρον φαίνεται.Ιδίως σε ό,τι αφορά τα ξυλά και πώς επιδρούν στον ήχο...
  • #3 από Gabriel6th στις 27 Aug 2007
  • Για αρχάριους και για την πρώτη κιθάρα τα ξύλα είναι το τελευταίο που πρέπει να κοιτάξει κανείς. Παίζουν πολύ λιγότερο ρόλο από την ακουστική, και όταν αγοράζουμε την πρώτη μας ακουστική κοιτάμε τι μας αρέσει οπτικά και ακουστικά. Όχι αν έχει έλατο, παλίσανδρο και τριανταφυλλιά....

    Ειδικά για laminated κομμάτια οι διαφορές είναι ακόμα μικρότερες.
  • #4 από mpamps στις 28 Aug 2007
  • Για αρχάριους και για την πρώτη κιθάρα τα ξύλα είναι το τελευταίο που πρέπει να κοιτάξει κανείς. Παίζουν πολύ λιγότερο ρόλο από την ακουστική, και όταν αγοράζουμε την πρώτη μας ακουστική κοιτάμε τι μας αρέσει οπτικά και ακουστικά. Όχι αν έχει έλατο, παλίσανδρο και τριανταφυλλιά....

    Ειδικά για laminated κομμάτια οι διαφορές είναι ακόμα μικρότερες.
    Ναι την πρώτη μου κιθάρα την πήρα επειδή μου άρεσε οπτικά. ;D
    Παντώς τελικά είναι καλό να ξέρεις πέντε πράματα παραπάνω όταν βγες στην αγορά για ψώνια...
  • #5 από Heatseeker στις 28 Aug 2007
  • Για αρχάριους και για την πρώτη κιθάρα τα ξύλα είναι το τελευταίο που πρέπει να κοιτάξει κανείς. Παίζουν πολύ λιγότερο ρόλο από την ακουστική, και όταν αγοράζουμε την πρώτη μας ακουστική κοιτάμε τι μας αρέσει οπτικά και ακουστικά. Όχι αν έχει έλατο, παλίσανδρο και τριανταφυλλιά....

    Ειδικά για laminated κομμάτια οι διαφορές είναι ακόμα μικρότερες.

    Σύμφωνοι.
    Αλλά μπροστά σε 2 κιθάρες εξίσου όμορφες, και στα ίδια λεφτά, αυτός που δεν έχει κάποιον να τον συμβουλέψει, καλό είναι να ξέρει σε τί μπορεί να διαφέρει αυτή που έχει maple top από αυτή που δεν έχει.
  • #6 από Gabriel6th στις 28 Aug 2007
  • Σύμφωνοι.
    Αλλά μπροστά σε 2 κιθάρες εξίσου όμορφες, και στα ίδια λεφτά, αυτός που δεν έχει κάποιον να τον συμβουλέψει, καλό είναι να ξέρει σε τί μπορεί να διαφέρει αυτή που έχει maple top από αυτή που δεν έχει.

    Ουσιαστικά, και στις κατηγορίες τιμής που παίζουν οι αρχάριοι δεν διαφέρει σε τίποτα. Ειδικά όταν τα περισσότερα και καλά maple καπάκια είναι απλά veneers με πάχος χιλιοστών. Οι διαφορές των ξύλων που πρέπει να κοιτάξει ο αρχάριος είναι στην τοστιέρα ο έβενος που δεν είναι πορώδης και είναι γενικά πιο γρήγορος από την τριανταφυλλιά και το maple και το ολικό βάρος του οργάνου.

    Μια τελεκάστερ μπορεί να είναι από ash, alder, koa και πάλι σαν τελεκάστερ ακούγεται. Παίζω 15 χρόνια κιθάρα, δεν θεωρώ ότι έχω πρόβλημα με τα αυτιά μου και τις διαφορές ash με alder για παράδειγμα δεν είμαι σε θέση να τις διακρίνω. Την αίσθηση του μονοκόμματου ξύλου που δονείται ολόκληρο το σώμα την καταλαβαίνω, το είδος όμως όχι. Σε γενικές γραμμές άλλωστε κάθε σχήμα φτιάχνεται από συγκεκριμένα ξύλα στα mainstream μοντέλα.

    Δεν διαφωνώ ότι τα ξύλα σε ένα ποσοστό διαμορφώνουν τον ήχο, και όχι τόσο τη χροιά του, αλλά χαρακτηριστικά όπως η ένταση και το sustain. Στις χαμηλές κατηγορίες τιμής όμως και ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ είναι ακόμα ένας μπελάς στο κεφάλι τους τη στιγμή που δεν είναι σε θέση να σχηματίσουν γνώμη.

    Όταν ένα παλικάρι μου λέει ξέρεις τι, έχω 500 ευρώ και λέω να αρχίσω ηλεκτρική κιθάρα, θα του δείξω 5-6 κιθάρες, θα δούμε ποια τον βολεύει, ποια του αρέσει, μετά αυτή με κάποιον ενισχυτή και έτσι θα φτιάξουμε ένα πακετάκι που από εκεί και πέρα μπορείς να το παραγγείλεις όπου θες (Ελλάδα ή ίντερνετ). Το αν η κιθάρα είναι basswood, ash, alder δεν πρόκειται να μπει καν στην εξίσωση.

    Είναι σαν να ψάχνει ο άλλος αυτοκίνητο, άσχετος και συ να του λες πάρε αυτό γιατί έχει βαλβίδες νατρίου στην εξαγωγή. Σίγουρα κάνουν διαφορά αλλά είναι δευτερεύον.
  • #7 από Zeppelin στις 28 Aug 2007
  • Για αρχάριους και για την πρώτη κιθάρα τα ξύλα είναι το τελευταίο που πρέπει να κοιτάξει κανείς. Παίζουν πολύ λιγότερο ρόλο από την ακουστική, και όταν αγοράζουμε την πρώτη μας ακουστική κοιτάμε τι μας αρέσει οπτικά και ακουστικά. Όχι αν έχει έλατο, παλίσανδρο και τριανταφυλλιά....

    Ειδικά για laminated κομμάτια οι διαφορές είναι ακόμα μικρότερες.

    Συγγνώμη φίλε Gabriel, αλλά μάλλον διάβασες τα πάνω πάνω!

    Wood:
    Choice of woods naturally affects the tone and weight of a guitar, but so do a number of other factors. This is all taken into account by the intentions of the designer. More expensive woods don't necessarily mean a better sounding guitar. The important question for you is whether you like the sound of the instrument.


    Με το να σχολιάζεις πρώτος-πρώτος ότι δεν χρειάζεται να ασχολείται κανείς με τα ξύλα, υποβιβάζεις το θέμα, γιατί πραγματικά το άρθρο λύνει πολλές απορίες κ αναφέρει πολλά περισσότερα από τα ξύλα!

    Επίσης, σκοπός μου ήταν να αποφορτιστεί λίγο, η κατηγορία Μουσικά όργανα κ Εξοπλισμός, που έχει τιγκάρει με εντελώς άχρηστα θέματα!
    Τώρα αν έχεις διάθεση να απαντάς συνέχεια σε ερωτήσεις του τύπου "έχω 500 ευρώ, τί να πάρω;"...
  • #8 από Gabriel6th στις 28 Aug 2007


  • Συγγνώμη φίλε Gabriel, αλλά μάλλον διάβασες τα πάνω πάνω!

    Wood:
    Choice of woods naturally affects the tone and weight of a guitar, but so do a number of other factors. This is all taken into account by the intentions of the designer. More expensive woods don't necessarily mean a better sounding guitar. The important question for you is whether you like the sound of the instrument.


    Με το να σχολιάζεις πρώτος-πρώτος ότι δεν χρειάζεται να ασχολείται κανείς με τα ξύλα, υποβιβάζεις το θέμα, γιατί πραγματικά το άρθρο λύνει πολλές απορίες κ αναφέρει πολλά περισσότερα από τα ξύλα!

    Επίσης, σκοπός μου ήταν να αποφορτιστεί λίγο, η κατηγορία Μουσικά όργανα κ Εξοπλισμός, που έχει τιγκάρει με εντελώς άχρηστα θέματα!
    Τώρα αν έχεις διάθεση να απαντάς συνέχεια σε ερωτήσεις του τύπου "έχω 500 ευρώ, τί να πάρω;"...

    Zeppelin, το άρθρο είναι μια χαρά απλά η επιλογή των tonewoods θα πρεπε να είναι τελευταία... Αυτό είναι όλο. Όσο για τα θέματα του forum, κατα τη γνώμη μου υπάρχουν δυο πλευρές. Αυτή που ρωτάει και η άλλη που απαντάει. Όποτε ξεκίνησα κάποιο θέμα για μουσικά όργανα είχε 2-3 ποστς οπότε δεν περιμένω να λάβω απαντήσεις από αυτό το φόρουμ. Αν είναι να βοηθήσουμε 10 παιδιά θα το κάνουμε. Να βοηθηθώ ο ίδιος πάντως δεν έχει τύχει. Και μην το πάρεις σαν έπαρση ότι τα ξέρω όλα η ψώνιο. Απλά επειδή ασχολούμαι με ένα ιδιαίτερο κομμάτι της μουσικής που δεν είναι τόσο δημοφιλές τόσο τα όργανα όσο και η τεχνική δεν αγγίζονται σχεδόν από κανέναν.
  • #9 από Zeppelin στις 28 Aug 2007


  • Συγγνώμη φίλε Gabriel, αλλά μάλλον διάβασες τα πάνω πάνω!

    Wood:
    Choice of woods naturally affects the tone and weight of a guitar, but so do a number of other factors. This is all taken into account by the intentions of the designer. More expensive woods don't necessarily mean a better sounding guitar. The important question for you is whether you like the sound of the instrument.


    Με το να σχολιάζεις πρώτος-πρώτος ότι δεν χρειάζεται να ασχολείται κανείς με τα ξύλα, υποβιβάζεις το θέμα, γιατί πραγματικά το άρθρο λύνει πολλές απορίες κ αναφέρει πολλά περισσότερα από τα ξύλα!

    Επίσης, σκοπός μου ήταν να αποφορτιστεί λίγο, η κατηγορία Μουσικά όργανα κ Εξοπλισμός, που έχει τιγκάρει με εντελώς άχρηστα θέματα!
    Τώρα αν έχεις διάθεση να απαντάς συνέχεια σε ερωτήσεις του τύπου "έχω 500 ευρώ, τί να πάρω;"...

    Zeppelin, το άρθρο είναι μια χαρά απλά η επιλογή των tonewoods θα πρεπε να είναι τελευταία... Αυτό είναι όλο. Όσο για τα θέματα του forum, κατα τη γνώμη μου υπάρχουν δυο πλευρές. Αυτή που ρωτάει και η άλλη που απαντάει. Όποτε ξεκίνησα κάποιο θέμα για μουσικά όργανα είχε 2-3 ποστς οπότε δεν περιμένω να λάβω απαντήσεις από αυτό το φόρουμ. Αν είναι να βοηθήσουμε 10 παιδιά θα το κάνουμε. Να βοηθηθώ ο ίδιος πάντως δεν έχει τύχει. Και μην το πάρεις σαν έπαρση ότι τα ξέρω όλα η ψώνιο. Απλά επειδή ασχολούμαι με ένα ιδιαίτερο κομμάτι της μουσικής που δεν είναι τόσο δημοφιλές τόσο τα όργανα όσο και η τεχνική δεν αγγίζονται σχεδόν από κανέναν.

    Σε καμμία περίπτωση δεν το εκλαμβάνω ως έπαρση..
    Μακάρι να είχα τις γνώσεις που έχεις εσύ...

    Ακριβώς επειδή γνωρίζω πολλά μέλη που έχουν απομακρυνθεί για το λόγο που αναφέρεις, το καλύτερο θα ήταν να αναλωνόμαστε σε συζητήσεις ουσίας (όργανα-τεχνική όπως λες) παρά σε ανούσια επαναλαμβανόμενα post...

    Άλλο να βοηθάς κ άλλο να βαριέται ο άλλος να κάνει ένα search.
    Λίγο πολύ πολλά είναι τα θέματα που έχουν συζητηθεί εδώ μέσα...
  • #10 από Jimi Pap στις 28 Aug 2007
  • Σύμφωνοι.
    Αλλά μπροστά σε 2 κιθάρες εξίσου όμορφες, και στα ίδια λεφτά, αυτός που δεν έχει κάποιον να τον συμβουλέψει, καλό είναι να ξέρει σε τί μπορεί να διαφέρει αυτή που έχει maple top από αυτή που δεν έχει.

    Ουσιαστικά, και στις κατηγορίες τιμής που παίζουν οι αρχάριοι δεν διαφέρει σε τίποτα. Ειδικά όταν τα περισσότερα και καλά maple καπάκια είναι απλά veneers με πάχος χιλιοστών. Οι διαφορές των ξύλων που πρέπει να κοιτάξει ο αρχάριος είναι στην τοστιέρα ο έβενος που δεν είναι πορώδης και είναι γενικά πιο γρήγορος από την τριανταφυλλιά και το maple και το ολικό βάρος του οργάνου.

    Μια τελεκάστερ μπορεί να είναι από ash, alder, koa και πάλι σαν τελεκάστερ ακούγεται. Παίζω 15 χρόνια κιθάρα, δεν θεωρώ ότι έχω πρόβλημα με τα αυτιά μου και τις διαφορές ash με alder για παράδειγμα δεν είμαι σε θέση να τις διακρίνω. Την αίσθηση του μονοκόμματου ξύλου που δονείται ολόκληρο το σώμα την καταλαβαίνω, το είδος όμως όχι. Σε γενικές γραμμές άλλωστε κάθε σχήμα φτιάχνεται από συγκεκριμένα ξύλα στα mainstream μοντέλα.

    Δεν διαφωνώ ότι τα ξύλα σε ένα ποσοστό διαμορφώνουν τον ήχο, και όχι τόσο τη χροιά του, αλλά χαρακτηριστικά όπως η ένταση και το sustain. Στις χαμηλές κατηγορίες τιμής όμως και ΣΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ είναι ακόμα ένας μπελάς στο κεφάλι τους τη στιγμή που δεν είναι σε θέση να σχηματίσουν γνώμη.

    Όταν ένα παλικάρι μου λέει ξέρεις τι, έχω 500 ευρώ και λέω να αρχίσω ηλεκτρική κιθάρα, θα του δείξω 5-6 κιθάρες, θα δούμε ποια τον βολεύει, ποια του αρέσει, μετά αυτή με κάποιον ενισχυτή και έτσι θα φτιάξουμε ένα πακετάκι που από εκεί και πέρα μπορείς να το παραγγείλεις όπου θες (Ελλάδα ή ίντερνετ). Το αν η κιθάρα είναι basswood, ash, alder δεν πρόκειται να μπει καν στην εξίσωση.

    Είναι σαν να ψάχνει ο άλλος αυτοκίνητο, άσχετος και συ να του λες πάρε αυτό γιατί έχει βαλβίδες νατρίου στην εξαγωγή. Σίγουρα κάνουν διαφορά αλλά είναι δευτερεύον.


    Θα διαφωνησω λιγο...η δικη μου οποια εμπειρια μου εχει δειξει πως τα ξυλα κανουν τεραστια διαφορα στον ηχο.Σιγουρα η διαφορα μεταξυ ash και alder δεν ειναι τοσο ευδιακριτη,η διαφορα ομως μεταξυ μαονιου και alder ειναι τεραστια.Πιστευω πως ειναι χρησιμο για καθε πιτσιρικα να ξερει 5 πραγματα για τα ξυλα.Πχ αν ο πιτσιρικας γουσταρει να παιξει funk δεν θα του πουμε να παει να αγορασει μια les paul ή μια prs ετσι δεν ειναι?Ετσι ωστε αν παραμεινει στο funk ωριμαζοντας μουσικα να εχει μια κιθαρουλα που να τα καταφερνει σε αυτο το στυλ.
  • #11 από faser στις 28 Aug 2007
  • @Gabriel6th

    2-3 εμπεριστατωμένα replies είναι πολλές φορές καλύτερα από 40 ημι-απαντήσεις του τύπου "Έχω ακούσει...", "Νομίζω ότι...", "Μάλλον πρέπει να ισχύει ότι...".. Μάλλον θα έπρεπε να είχαν καταργηθεί οι μετρητές των posts (το τελευταίο το λές μεταξύ σοβαρού και αστείου)..

    Τώρα αν οι ερωτήσεις σου αφορούσαν θέματα τεχνικής είναι λίγο δύσκολο να σου περιγράψει κάποιος μέσα από ένα forum, χωρίς την δυνατότητα interaction, την τεχνική arpeggio για παράδειγμα ή την τεχνική που χρησιμοποιεί ο Petrucci στο Acid Rain.. Νομίζω ότι καταλαβαίνεις που το πάω..
  • #12 από Mistral στις 28 Aug 2007
  • Παραπέρα από αυτά που λέτε και τις προσωπικές αντιπαραθέσεις συμφωνώ πως ένας νέος κιθαρόφιλος είναι πολύ δύσκολο να διακρίνει τις διαφορές στα ξύλα...Και σίγουρα στα 500ευρώ οι διαφορές στον ήχο δεν είναι φανερές εκτός και αν το αυτί του είναι το κάτι άλλο...Πιστεύω πως πρέπει να αγοράσει ότι του κάθεται καλύτερα στο χέρι και στο αυτί και όταν εξελιχθεί βλέπει και ψάχνεται...
    Βεβαίως τα παραπάνω δεν μειώνουν το αρχικό post και τις πληροφορίες που παρέχει...Είναι πάρα πολύ χρήσιμο και καλό είναι να τα γνωρίζει ο καθένας πριν προβεί σε αγορές...Απλά επί του πρακτέου νομίζω μηδέν στο πηλίκον από έναν αρχάριο...αυτά...
  • #13 από faser στις 28 Aug 2007
  • Παραπέρα από αυτά που λέτε και τις προσωπικές αντιπαραθέσεις συμφωνώ πως ένας νέος κιθαρόφιλος είναι πολύ δύσκολο να διακρίνει τις διαφορές στα ξύλα...Και σίγουρα στα 500ευρώ οι διαφορές στον ήχο δεν είναι φανερές εκτός και αν το αυτί του είναι το κάτι άλλο...Πιστεύω πως πρέπει να αγοράσει ότι του κάθεται καλύτερα στο χέρι και στο αυτί και όταν εξελιχθεί βλέπει και ψάχνεται...
    Βεβαίως τα παραπάνω δεν μειώνουν το αρχικό post και τις πληροφορίες που παρέχει...Είναι πάρα πολύ χρήσιμο και καλό είναι να τα γνωρίζει ο καθένας πριν προβεί σε αγορές...Απλά επί του πρακτέου νομίζω μηδέν στο πηλίκον από έναν αρχάριο...αυτά...

    Συμφωνώ Mistral,

    Επίσης η επιλογή του ξύλου θα παίξει ρόλο και μακροπρόθεσμα.. Αν κάποιος θέλει κλασική κιθάρα και ακούσει κέδρο και έλατο, θα προτιμήσει το πρώτο διότι θα του ακουστεί πιο δυνατός ο ήχος.. Αυτό όμως που του διαφεύγει είναι ότι το έλατο "ανοίγει" μετά από κάποιο καιρό και ξεπερνά σε ένταση και καθαρότητα τον κέδρο.. Αυτή η πληροφορία μπορεί να προσδιορίσει μια αγορά σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα..
  • #14 από Gabriel6th στις 28 Aug 2007
  • Παραπέρα από αυτά που λέτε και τις προσωπικές αντιπαραθέσεις συμφωνώ πως ένας νέος κιθαρόφιλος είναι πολύ δύσκολο να διακρίνει τις διαφορές στα ξύλα...Και σίγουρα στα 500ευρώ οι διαφορές στον ήχο δεν είναι φανερές εκτός και αν το αυτί του είναι το κάτι άλλο...Πιστεύω πως πρέπει να αγοράσει ότι του κάθεται καλύτερα στο χέρι και στο αυτί και όταν εξελιχθεί βλέπει και ψάχνεται...
    Βεβαίως τα παραπάνω δεν μειώνουν το αρχικό post και τις πληροφορίες που παρέχει...Είναι πάρα πολύ χρήσιμο και καλό είναι να τα γνωρίζει ο καθένας πριν προβεί σε αγορές...Απλά επί του πρακτέου νομίζω μηδέν στο πηλίκον από έναν αρχάριο...αυτά...

    +100

    Τι πόστ είναι πραγματικά πολύ καλό και εμπεριστατωμένο. Απλά αναφέρεται σε πιο προχωρημένους κιθαρίστες που είναι σε θέση να ψάχνονται παρά σε αρχάριους.
  • #15 από The common cunning linguist στις 30 Aug 2007

  • Παίδες, ας ηρεμήσουμε... Καταρχάς το άρθρο είναι μια χαρά και μπράβο στον Zep που το ανέβασε. Κατά δεύτερον, ο Γαβρίλης έχει απόλυτο δίκιο για τα ξύλα, η μεταλύτερη χαζομάρα είναι να μαλώνουμε για πράγματα που είναι πρακτικά αυταπόδεικτα.

    Εννοώ ότι ουδέποτε έχω γνωρίσει άνθρωπο που να μπορεί μα βεβαιότητα να αναγνωρίσει σε ηχογράφηση ή σε συνθήκες live αν μια ηλεκτρική κιθάρα είναι από premium swamp ash ή από φελιζόλ. Και ας μην ξεχνάμε ότι μια κιθάρα πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν σύνολο. Τα χαρακτηριστικά των ξύλων είναι τόσο νεφελώδες ζήτημα (π.χ. δυο κομμάτια ξύλο από το ίδιο δέντρο, μπορεί να έχουν άλλα ακουστικά χαρακτηριστικά) που απλά χάνουμε το χρόνο μας.

    Από την άλλη, μια Τελεκάστερ ξεχωρίζει πάντα σαν τέτοια, μια Strat (ειδικά στις θέσεις 2 και 4) επίσης.

    Άλλα είναι τα βασικά και το άρθρο περιγράφει κάποια απ'αυτά.  ;)
  • #16 από zanxion72 στις 27 Mar 2018
  • Καλημέρα σας παιδιά,
    Τώρα στα γεράματα κάνω τα πρώτα μου βήματα στο χώρο της μουσικής. Προσπαθώ να διαβάσω τον σύνδεσμο που αναφέρεται στην αρχή, αλλά μάλλον δεν είναι πλέον διαθέσιμο. Υπάρχει κάπου αλλού κάτι σχετικό για τα πρώτα βήματα;

    Σας ευχαριστώ.
Σελίδες: