Σελίδες:
  • #1 από Rock queen στις 27 Dec 2009
  • Χαιρετώ σας!  :)
    Παίζω 2 χρόνια κλασική κιθάρα.Ομως θέλω να πάρω και μία ηλεκτροακουστική (την πρώτη μου!) για ακκόρντα κτλ κτλ.
    Κι εδώ χρειάζομαι τη βοήθεια σας!!

    α) Θα δυσκολευτώ πολύ στη μετάβαση ή θα με βοηθήσουν οι γνώσεις από την κλασική?

    β)Ποια η γνώμη σας για τη Fender CD60CE?


     
  • #2 από faser στις 27 Dec 2009
  • Γενικά η ηλεκτρακουστική κιθάρα "πλησιάζει" περισσότερο στην κλασική παρά στην ηλεκτρική κιθάρα (μεγαλύτερες αποστάσεις χορδών, αντιηχείο, μεγαλύτερης διαμέτρου χορδές) οπότε δεν πιστεύω ότι θα έχεις κάποιο πρόβλημα στην προσαρμογή.. Σαφώς και οι μεταλλικές χορδές ίσως σου δημιουργήσουν αρχικά πόνους στα ακροδάχτυλα αλλά δεν είναι κάτι το οποίο δεν συνηθίζεται.. Δεν θα μπορέσεις σε καμία περίπτωση να προσομοιάσεις τους χρωματισμούς μιας κλασικής με μια (ηλεκτρο)ακουστική αλλά φαντάζομαι ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός σου (όπως έγραψες θέλεις να παίξεις κάποια κομμάτια με ακόρντα).. Φαντάζομαι ότι σιγά-σιγά αρχίζεις να μαθαίνεις τα ακκόρντα στη κλασική οπότε όταν "έρθει" η ηλεκτρακουστική θα είσαι έτοιμη..

    Για την Fender CD60 θα μπορέσω να σου πω τη γνώμη μου σε 2-3 βδομάδες.. Ένας φίλος μου (εντελώς αρχάριος) ήθελε να αγοράσει μια φθηνή start-up ηλεκτρακουστική και πήρε από το thomann μια Harley Benton.. Χωρίς να τα πολυλογώ η κιθάρα του ήρθε με ένα σπάσιμο στο μπράτσο, κάτω από το 13-14ο τάστο.. Για ποιότητα και playability ούτε λόγος :(.. Γι'αυτό το λόγο θα επιστρέψει την σπασμένη Harley Benton και θα λάβει την CD60.. Προσωπικά ως κάτοχος μιας άλλης ηλεκτρακουστικής (Fender CD280SCE) μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την ποιότητα κατασκευής τους καθώς επίσης και από το ηχητικό αποτέλεσμα.. Στιβαρές κιθάρες με αρκετά καλό ήχο και προσεγμένο φινίρισμα.. Τη νιώθω κάπως εύθραυστη στα χέρια μου αλλά αυτή την αίσθηση τη νιώθω σε όλες τις σκαφάτες κιθάρες που ακουμπάω.. Φαντάζομαι ότι η CD60 λόγω του laminated καπακιού της θα χάνει λίγο σε σχέση με την 280SCE, αλλά το πόσο θα είμαι σε θέση να στο πω όπως σου είπα σε 2-3 βδομάδες.. Στη θέση σου πάντως, θα έδινα τα λίγα παραπάνω χρήματα για να πάρω την 280 με το solid καπάκι..
  • #3 από Rock queen στις 28 Dec 2009
  • Η αλήθεια είναι οτι ξαλάφρωσα λίγο γιατί μου λέγαν όλοι "αααα,αφού έχεις συνηθίσει την κλασική δεν θα μπορείς άλλη","θα σε δυσκολέψει" και τέτοια και την είχε φοβηθεί το μάτι μου! :P  Δεν λέω οτι δεν θα υπάρξει και καποια δυσκολία αλλά όχι κι έτσι!

    Τώρα,όσων αφορά την 280SCE, έχω προβληματιστεί....Να περιμένω κανα μήνα να μαζέψω τα λεφτά (Μαθήτρια γαρ...) και ταυτόχρονα να προπονηθώ λίγο στα ακκόρντα ή να πάρω τώρα την CD60CE και να εξασκηθώ πάνω της? ???

    Τι τραβάμε κι εμείς οι κιθαρισται...! ;D

  • #4 από Απόλλων στις 28 Dec 2009
  • Εγώ πάντως κατά την προσφιλή μου τακτική θα προτείνω να κοιτάξεις για κιθάρα με συμπαγές καπάκι. Γνώμη μου είναι ότι αυτό το χαρακτηριστικό κάνει μεγάλη διαφορά στον ήχο και αξίζει τα παραπάνω χρήματα που θα δώσεις ή την αναμονή μέχρι να μαζέψεις αυτά τα χρήματα. Κοίταξε εδώ για προτάσεις για κιθάρες με λιγότερο από 300 Ευρώ. Τέλος έχε υπόψη σου ότι εφόσον θέλεις την κιθάρα για εξάσκηση στο σπίτι και δεν σκοπεύεις να αγοράσεις ενισχυτή, ίσως να ήταν καλύτερα να προτιμήσεις μια απλή ακουστική από μια ηλεκτροακουστική.
  • #5 από Crazy Heart στις 28 Dec 2009
  • ως κάτοχος της Fender CD-60, μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένη από την ποιότητα της κιθάρας αλλά και απο τον ήχο της. Ιδίως από τη στιγμή που έβαλα Ernie Ball Earthwood χορδές, την έχω λατρέψει.
    Σαφώς υπάρχουν και καλύτερες κιθάρες, αλλά για την τιμή της είναι από τις καλύτερες σε αυτό το range! Και δεν νομίζω να περιορίσει την εξέλιξή σου.

    Εγώ θα σου πρότεινα να μη δώσεις παραπάνω λεφτά για να πάρεις πιο ακριβή κιθάρα, μιας και τώρα είπες πως αρχίζεις με ακουστική. Μετά από λίγα χρόνια, που θα έχεις πάρει μια γεύση από το τι παίζει πάνω σε κιθάρες (κατασκευαστικά και ηχητικά), μπορείς να μαζέψεις λεφτά και να πάρεις αυτή που σου ταιριάζει καλύτερα ;)
  • #6 από Rock queen στις 28 Dec 2009
  • Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
    Υπολογίζω μέχρι τα γενεθλιά μου (10/1) να την έχω πάρει!!  Ειμαι πολύ ενθουσιασμένη! Οταν με το καλό έρθει θα σας πω εντυπώσεις!
    Αν και με τη τρέλα που έχω και χάλια να'τανε θα μου άρεσε πάλι!! ;)
    Μπορώ να παίζω με δάχτυλα ή μόνο με πένα?Πρέπει να κόψω τα νύχια που έχω για τη κλασική?(δεξί χέρι)
  • #7 από Crazy Heart στις 28 Dec 2009
  • με ότι θες ;) εξαρτάται από το κομμάτι που παίζεις, τι ήχο θέλεις να βγάλεις :)

    σίγουρα τα ακροδάχτυλα σου θα ταλαιπωρηθούν αρκετά τις πρώτες μέρες, μετά από κανα 2 εβδομάδες όμως θα συνηθίσουν τις μεταλικές χορδές! να παίζεις από λίγη ώρα (δηλ. αν νιώθεις ότι πονάνε τα ακροδάχτυλα αρκετά, απλά σταμάτα) και πολλές φορές!

    αυτή είναι η δική μου ;D
  • #8 από Rock queen στις 28 Dec 2009
  • Κούκλα η κιθάρα crazy-heart!!  :guitar

    Θα πάρω και μία πένα για να την προσπαθήσω και νομίζω οτι θα τα καταφέρω!
    Οσο για τον πόνο στα δάχτυλα,ε,δεν βαριέσαι,αν δεν πέσεις δεν μαθαίνεις ποδήλατο!(Που λέει και η γιαγια ;D)

    Εκει που θα έχω σίγουρα πρόβλημα με τις συγχορδίες είναι στο πότε βαράω πάνω και πότε κάτω!

    Επίσης ο ενισχυτης.Εκτος από τη τιμη του(πόσα να δώσω?),δεν ξέρω ούτε καν πως λειτουργεί!!
  • #9 από Crazy Heart στις 28 Dec 2009
  • thanks!
    Πάρε 4-5 πένες (μερικές λεπτές και μερικές medium) για να έχεις γιατί χάνονται και εύκολα.

    Αν δεν πρόκειται να παίξεις άμεσα σε κάποιο live που θα χρειαστεί να έχεις ενισχυτή, τότε μην αγοράζεις ακόμα. Μάθε πρώτα να παίζεις μόνο με την κιθάρα unplugged. όσο για τον ρυθμό θα το καταλάβεις πότε χτυπάς πάνω κ πότε κάτω.

    Ήθελα να σε ρωτήσω και πριν, αν έχεις σκοπό να παίξεις σε κάποιο event.. γιατί αν δεν υπάρχει καμιά τέτοια περίπτωση τότε καλύτερα να παρεις σκέτη ακουστική.
  • #10 από Rock queen στις 28 Dec 2009
  • Οχι δεν νομίζω οτι θα τη χρειαστώ για live...
    Λες να πάρω ακουστική?  Εχεις καμμία να μου προτείνεις?Η δικιά σου είναι καλή,ε...Είναι η πλέον επικρατέστερη!

    Σ'ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις και συγνώμη για τη ταλαιπωρία! :beer
  • #11 από Crazy Heart στις 28 Dec 2009
  • ε ναι, δεν έχει νόημα να πληρώνεις έξτρα λεφτά για την ηλεκτροακουστική + τον ενισχυτή αν δεν το χρησιμοποιήσεις.

    Η δική μου είναι το ίδιο μοντέλο με την ηλεκτρακουστική που θέλεις, απλά είναι ακουστική! ;)

    αν θες περισσότερες προτάσεις πες μας περίπου τι ποσό διαθέτεις!
  • #12 από kopaniamento στις 29 Dec 2009
  • Η αλήθεια είναι οτι ξαλάφρωσα λίγο γιατί μου λέγαν όλοι "αααα,αφού έχεις συνηθίσει την κλασική δεν θα μπορείς άλλη","θα σε δυσκολέψει" και τέτοια και την είχε φοβηθεί το μάτι μου! :P  Δεν λέω οτι δεν θα υπάρξει και καποια δυσκολία αλλά όχι κι έτσι!

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να σου δώσει κάποιος μια τέτοια άποψη. Ακόμα και αν πηγαίνει 5 χρόνια σε ωδείο !!! (για πολλοστή φορά πέταξα την σπόντα μου για την συντηρητικότητα των ελληνικών ωδείων). Δηλαδή αν έπαιρνες ακουστική για πρώτη σου, χωρίς να έχεις ξαναπιάσει κιθάρα, θα δυσκολευόσουν λιγότερο ?? ήμαρτον....

    Να την πάρεις και καλή χρονιά!

    @Crazy Heart : Πληροφορική ε ..... ?
  • #13 από Rock queen στις 29 Dec 2009
  • Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να σου δώσει κάποιος μια τέτοια άποψη. Ακόμα και αν πηγαίνει 5 χρόνια σε ωδείο !!! (για πολλοστή φορά πέταξα την σπόντα μου για την συντηρητικότητα των ελληνικών ωδείων). Δηλαδή αν έπαιρνες ακουστική για πρώτη σου, χωρίς να έχεις ξαναπιάσει κιθάρα, θα δυσκολευόσουν λιγότερο ?? ήμαρτον....

    Να την πάρεις και καλή χρονιά!


    Άσε...Βασικά στο ωδείο έχω ακούσει  και οτι δεν κάνει να πάρω καθόλου,γιατί δεν κάνω πολλά χρόνια κλασική και τέτοια! :o ???
    Εγώ ΄όμως θα τη πάρω(Tελικά θα παραγγείλω σήμερα τη CD 60!) κι ας λένε ό,τι θέλουν!


    Επίσης καλή χρονία και με το καλό ο νέος χρόνος!
  • #14 από Crazy Heart στις 29 Dec 2009
  • Rock queen Με το καλό!!

    @Crazy Heart : Πληροφορική ε ..... ?
    oh yes >:D

    Συμφωνώ με ό,τι είπες παραπάνω.
    Και εγώ όταν άρχισα να παίζω ηλεκτρική (αφού για κανα 2 χρόνια έπαιζα ακουστική) είχα δυσκολευτεί λίγο στην προσαρμογή... αλλά δεν ήταν κάτι που δεν διορθωθηκε!
  • #15 από Rock queen στις 29 Dec 2009
  • Aχ είμαι τόσο χαρούμενη!Αύριο θα την έχω!Μαύρη! :metal :guitar ;D

    Sunburst δεν είχε οπότε πήρα μαύρη!


    Σας ευχαριστώ όλους πάααρα πολύ!
  • #16 από Crazy Heart στις 29 Dec 2009
  • αύριο κιόλας? τέλεια!

    πάρε μια γεύση ως τότε ;)



    επίσης πολύ καλό site με όλα τα ακόρντα και τις θέσεις τους είναι εδώ http://chordfind.com/ :)
  • #17 από Rock queen στις 29 Dec 2009
  • Χρήσιμο site! Ευχαριστώ! Αύριο που θα την πάρω νωρίς το μεσημέρι θα σου πω εντυπώσεις!!!! ;D ;)
  • #18 από Mistral στις 29 Dec 2009
  • Λοιπόν τα γράφω όλα μαζεμένα.
    Καταρχήν γι'αυτό είμαι κατά των ελληνικών ωδείων...Γιατί τέτοιες μπαρούφες λένε και αντί να αγαπήσουν τα παιδιά τη μουσική τη μισούνε. Εντάξει δεν είναι γενικός ο κανόνας αλλά αν προσωπικά είχα πάει σε ωδείο θα την είχα μισήσει την κιθάρα.
    Κοινώς δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα στη μετάβασή σου. Σίγουρα θα σε πονέσουν τα δάχτυλα στην αρχή αλλά θα συνηθίσεις και μάλιστα πολύ γρήγορα.

    Τώρα στο θέμα μας.
    Οι Fender γενικότερα όπως έχω ξαναγράψει είναι πολύ ποιοτικές για τα λεφτά τους. Πολύ καλός ήχος, θα τις ευχαριστηθείς αλλά είναι "σκληρές" κιθάρες αν κρίνω από την δικιά μου (DG31SCE). Με άλλα λόγια θα σε πονέσουν λίγο παραπάνω τα δάχτυλά σου από άλλες ακουστικές με την διαφορά όμως ότι οι άλλες πιο "μαλακές" με τις οποίες έχω παίξει δεν βγάζουν τον ήχο που βγάζει η fender.

    Παραπέρα μπορείς να παίξεις με δάχτυλα όπως και με πένα. Με δάχτυλα είναι λίγο πιο δύσκολο αλλά μπορείς να βγάλεις τρομερό ήχο, βλέπε John Mayer. Εξάλλου δεν είναι λίγοι αυτοί που παίζουν με δάχτυλα ακουστική/ηλεκτρική (μην το πεις στο ωδείο σου όμως:).

    Τέλος σε αυτά τα λεφτά παίρνεις καλύτερη ακουστική κι όχι ηλεκτρακουστική. Αν δεν κάνεις Live σαφέστατα δεν σου χρειάζεται. Σκέψου όμως ότι μπορεί να σου βγει κανά live ενώ τώρα δεν το υπολογίζεις, το πλεονέκτημα που έχεις αν θες να συνδέσεις την κιθάρα σου στον υπολογιστή (λίγο πολύ όλοι το έχουμε κάνει) και τέλος το ωραιότατο κούρδισμα που κάνεις αν συνδέσεις την κιθάρα σου στο κουρδιστήρι σε χώρους πολυκοσμίας!!!:)
    Ελπίζω να σε βοήθησα κι εγώ.
    Καλές αγορές!
    cu
  • #19 από Rock queen στις 31 Dec 2009
  • Παιδιά καλημέρα εύχομαι σε όλους σας να σας βρεί ευτυχισμένους σε λίγες ώρες το 2010!

    Η κιθάρα είναι θεά!Εχει πανέμορφο ήχο!   :D

    Οταν ήρθε έκανα σαν μωρο παιδί!  :roll
     
  • #20 από Crazy Heart στις 03 Jan 2009
  • άντε καλόπαιχτη!
  • #21 από stig στις 07 Jan 2010
  • Καλημέρα και καλή χρονιά.
    Το ίδιο περίπου thread ήθελα να κάνω κι εγώ. Σκέφτομαι κι εγώ την αγορά της συγκεκριμένης κιθάρας (κι εγώ σε μαύρο).
    Είμαι εντελώς αρχάριος και δε θα ήθελα να δώσω πολλά χρήματα προς το παρών.
    Απ' ό,τι έχω διαβάσει και σε ξένα forums/review, είναι πολλή καλή για τα χρήματά της. 123€ την έχω βρει και θα τη χτυπήσω τις επόμενες μέρες.

    @Rock queen, αν μπορείς, κάνες ένα mini review όταν την πάρεις να ακούσουμε και τη δική σου γνώμη!
    @Crazy Heart: Φαίνεται πολύ ωραίο το συγκεκριμένο χρώμα που έχεις!
  • #22 από Crazy Heart στις 07 Jan 2010
  • κάπου εκεί την είχα αγοράσει και εγώ!
    τώρα στα καινούρια μοντέλα βάζουν και strap button και στο μπροστινό μέρος του σώματος της κιθάρας
    (ποτέ δεν κατάλαβα γιατί στις ακουστικές είχαν μόνο 1 στη βάση της κιθάρας ??? )

    άντε με το καλό και σε σένα!

    Της Rock Queen μάλλον της πονάνε τα δαχτυλάκια από το πολύ παίξιμο και είναι αδύνατο να γράψει στο πληκτρολόγιο, χεχε!
  • #23 από Φωτεινή πάτρα στις 20 Dec 2017
  • Καλησπέρα....να κάνω μια ερώτηση
  • #24 από Φωτεινή πάτρα στις 20 Dec 2017
  • Sos....isos kapios mporei na voithisei.....proti fora mpaino edo den ksero an to xeirizomai sosta
  • #25 από hot_sauce (φλουτσ) στις 20 Dec 2017
  • Καλησπέρα....να κάνω μια ερώτηση
    Sos....isos kapios mporei na voithisei.....proti fora mpaino edo den ksero an to xeirizomai sosta
    Καλημέρα. Ποια είναι  η ερώτησή σου?  :)

    (μην γράφεις με greeklish)
Σελίδες: