Αποστολέας Θέμα: MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST  (Αναγνώστηκε 16004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST
« στις: 21/04/17, 19:48 »
Καλησπερα σε ολους! Μιας και αρκετοι ζητουσαν ενα review για την νεα μου κιθαρα, την Ernie Ball Music Man Majesty 7, ειπα κι εγω να το κανω σ ενα βιντεο. Παραθετω λοιπον το review και το tone test της απιστευτης αυτης κιθαρας. Ελπιζω να σας αρεσει! Θα ακολουθησουν και περισσοτερα βιντεο με πιο πολυ παιξιμο. Ευχαριστω!
https://www.youtube.com/watch?v=mYGxAYWBVHU
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST
« Απάντηση #1 στις: 21/04/17, 23:53 »
Ωραιος. Τα γρατσα γρουτσα μονο καθαρα δεν ηταν,λογικο απο το output των μαγνητων.
Παντως ακομη εχω αμφιβολιες αν αξιζει τα λεφτα της.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST
« Απάντηση #2 στις: 22/04/17, 11:49 »
ωραίο βιντ. σε σχέση με την Ibanez τι λέει απο εργονομία?

οσον αφορά μαγνήτες, ξύλα, κτλ, στην εποχή των LADSPA, LV2, VSTi plugins, της ψηφιακής επεξεργασίας, και του γεγονότος οτι σχεδόν όλοι ακούμε πλέον απο youtube με ακουστικά όλα αυτά γίνονται όλο και πιο ασήμαντα.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST
« Απάντηση #3 στις: 22/04/17, 13:48 »
Ωραιος. Τα γρατσα γρουτσα μονο καθαρα δεν ηταν,λογικο απο το output των μαγνητων.
Παντως ακομη εχω αμφιβολιες αν αξιζει τα λεφτα της.


Οι μαγνητες ειναι αρκετα hot. Στα καθαρα απλα πρεπει να πειραξω ξανα τα εφε που συνηθως χρησιμοποιω στο Axe Fx γιατι στις αλλες μου κιθαρες ακουγονται πολυ πιο καθαρα. Αντικειμενικα καμια κιθαρα δεν αξιζει να πουλιεται πανω απο 1.500 ευρω. Εννοω.. τα ξυλα δεν ειναι και τιποτα πανακριβο οταν μιλαμε για γραμμες παραγωγης και τεραστια εργοστασια. Απλα πληρωνουμε ολοι μας πολλα αλλα πραγματα, οπως τις ωρες εργασιας που επιδεχεται το οργανο. Εχει πολυ χερι πανω της, εκτος απο επεξεργασια με μηχανηματα. Επισης πληρωνουμε το brand και το signature. Απο κει κι επειτα.. θεωρω οτι αξιζει καθε ευρω. Η κιθαρα ειναι αδιανοητα καλη, ευκολοπαιχτη, με παρα παρα πολυ μικρο βαρος και μποι, και τουλαχιστον σε μενα καθεται τελεια στα χερια. Δεν ξερω.. μαρεσει καθε τι σε αυτη την κιθαρα. Ειναι κοσμημα.


ωραίο βιντ. σε σχέση με την Ibanez τι λέει απο εργονομία?

οσον αφορά μαγνήτες, ξύλα, κτλ, στην εποχή των LADSPA, LV2, VSTi plugins, της ψηφιακής επεξεργασίας, και του γεγονότος οτι σχεδόν όλοι ακούμε πλέον απο youtube με ακουστικά όλα αυτά γίνονται όλο και πιο ασήμαντα.


Καμια σχεση με την Ibanez. Γενικα δεν εχω παιξει με πιο ανετη κιθαρα απο αυτην. Εχει πεσει πολυ μελετη πανω της και φαινεται απο πολλους παραγοντες. Εχει φοβερα ανετη ταστιερα για 7χορδη, λεπτη, με σκασιμο, το action χαμηλωνει παρα πολυ λογω του 17 radius χωρις να νιωθω οτι χανει σε τονο. Ανετη σε καθε επιπεδο, απο τις αλλαγες των διακοπτων μεχρι το resting του δεξιου χεριου στη γεφυρα. Οσο για τον ηχο, τα ξυλα οι μαγνητες κτλ δεν ειναι ασημαντα. Παιζουν αρκετο ρολο. Αλλα αυτο ειναι κατι που το καταλαβαινει αυτος που παιζει κι οχι αυτος που ακουει. Ειδικα αν αυτος που ακουει, το κανει απο Youtube. Εχει αρκετη διαφορα αυτο που ακουτε πχ στα βιντεο μου απο αυτο που ακουω εγω εδω μεσα. Απο αποψη αληθοφανειας και response κυριως. Αλλα ναι.. θα συμφωνησω οτι στην εποχη του πολυ εξελιγμενου ψηφιακου ηχου.. αρχιζει να μην εχει τοση σημασια τι κιθαρα κρατας, απλα μονο αν σε βολευει η οχι. Οπως ειπα και στο Q&A βιντεο, εχω βιντεακια με τις Music Man μου, εχω και βιντεακια με την Squier των 128 ευρω. Και στα 2 ο ηχος ειναι διαμαντι (για τα αυτια μου παντα :D ). Μη σου πω οτι στην Squier γουσταρω περισσοτερο πολλες φορες, ηχητικα παντα!
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST
« Απάντηση #4 στις: 22/04/17, 18:37 »
ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου. πολυ ενδιαφέρουσα κιθάρα πρέπει να είναι.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST
« Απάντηση #5 στις: 22/04/17, 19:58 »
Zητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν το σχόλιο ακουστεί αρνητικό, αλλά μήπως είναι νωρίς για κριτική κιθάρας που παρέλαβες πριν 2-3 μέρες; Παρακολούθησα το video με ενδιαφέρον, γιατί φαίνεται πραγματικά αξιόλογο όργανο από πολλές απόψεις (αν και για μένα μια κιθάρα που κοστίζει 4000 Ευρώ πρέπει τουλάχιστον να φτιάχνει και καφέ, αν όχι να μαγειρεύει κιόλας), αλλά όταν ακούω σε μία κριτική τόσα θετικά, τόσα "beautiful" και ούτε ένα αρνητικό, δεν μπορώ να μην σκεφτώ ότι πρόκειται για honeymoon review...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST
« Απάντηση #6 στις: 22/04/17, 21:49 »
Zητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν το σχόλιο ακουστεί αρνητικό, αλλά μήπως είναι νωρίς για κριτική κιθάρας που παρέλαβες πριν 2-3 μέρες; Παρακολούθησα το video με ενδιαφέρον, γιατί φαίνεται πραγματικά αξιόλογο όργανο από πολλές απόψεις (αν και για μένα μια κιθάρα που κοστίζει 4000 Ευρώ πρέπει τουλάχιστον να φτιάχνει και καφέ, αν όχι να μαγειρεύει κιόλας), αλλά όταν ακούω σε μία κριτική τόσα θετικά, τόσα "beautiful" και ούτε ένα αρνητικό, δεν μπορώ να μην σκεφτώ ότι πρόκειται για honeymoon review...
Του μπι όνεστ και χωρίς να θέλω να κάνω τον δικηγόρο ούτε του Stel ούτε κανενός, η Majesty και/ή η JP είναι λίγο πολύ η Lambo της σύγχρονης ηλεκτρικής κιθάρας. Εκτός από τα specs τα οποία όντως την κάνουν να μπορεί να "φτιάχνει και καφέ" (piezo, coil split, floating γέφυρα με locking tuners, built-in boost, stainless τάστα), η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ μπροστά σε σχέση με αντίστοιχα εγχειρήματα. Οι Caparison για παράδειγμα είναι σε αντίστοιχες τιμές, αλλά οι περισσότερες είναι one trick ponies και δεν δικαιολογούν την τιμή τους και ας είναι χειροποίητες.


Ένα προφανές αρνητικό της Majesty για παράδεγιμα είναι το εξεζητημένο σχήμα της το οποίο βέβαια είναι απόρροια των σχεδιαστικών επιλογών που έγιναν. Για (εμας) τους Ευρωπαίους το άλλο αρνητικό είναι η αυξημένη τιμή της, όπως και οτιδήποτε βγάζει η Music Man αλλά και η Sterling. Στο Sweetwater π.χ., μια Artisan Majesty μπορεί να αγοραστεί κάτω από $3000.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST
« Απάντηση #7 στις: 23/04/17, 02:22 »
Του μπι όνεστ και χωρίς να θέλω να κάνω τον δικηγόρο ούτε του Stel ούτε κανενός, η Majesty και/ή η JP είναι λίγο πολύ η Lambo της σύγχρονης ηλεκτρικής κιθάρας. Εκτός από τα specs τα οποία όντως την κάνουν να μπορεί να "φτιάχνει και καφέ" (piezo, coil split, floating γέφυρα με locking tuners, built-in boost, stainless τάστα), η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ μπροστά σε σχέση με αντίστοιχα εγχειρήματα. Οι Caparison για παράδειγμα είναι σε αντίστοιχες τιμές, αλλά οι περισσότερες είναι one trick ponies και δεν δικαιολογούν την τιμή τους και ας είναι χειροποίητες.

Είπε κανείς το αντίθετο; Aνέφερα ότι είχα ενδιαφέρον να δω την παρουσίαση, ακριβώς γιατί τα χαρακτηριστικά αυτού του μοντέλου δηλώνουν υψηλή ποιότητα. Αλλά μια σωστή κριτική πρέπει αφ' ενός να γίνεται όταν έχει κανείς περάσει αρκετό διάστημα εξερευνώντας το όργανο ώστε να μπορεί να δώσει μια πλήρη και εμπεριστατωμένη άποψη, και αφ' ετέρου να είναι αντικειμενική. Στοιχεία που δεν τα είδα στο συγκεκριμένο video. Εκεί επικεντρώνεται η ένστασή μου, όχι στην ποιότητα της κιθάρας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST
« Απάντηση #8 στις: 23/04/17, 10:26 »
 :D
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST
« Απάντηση #9 στις: 23/04/17, 14:14 »
είδα προσεκτικά το βίντεο, μερικές παρατηρήσεις :
- απο την στιγμή που αποφάσισες να μιλήσεις αγγλικά στα βίντεο, θα πρότεινα να προφέρεις με ελληνική προφορά. Και αυτό γιατί : για να δίνεις μια πιο συνεκτική εικόνα. Διαφορετικά θα πρέπει να διαλέξεις μια απο τις γνωστές αγγλικές προφορές, και να μείνεις σε αυτή, πράγμα δύσκολο, γιατί προφανώς μερικοί ήχοι μας είναι αφύσικοι. π.χ. το ng στην λέξη change, θα σου ξεφύγει και θα το πεις chantze, η το much θα το πεις mats

- στις neck-through, στην δική σου τα τμήματα του basswood πάνω και κάτω απο το μαόνι, ονομάζοντια wings

- beautiful angle for tuning stability : η γωνία χρειάζεται για να αποφύγουμε τα string retainers ωστε να μην ακούγονται οι ανοικτές σαν σιτάρ. Ισα ίσα η τριβή αυξάνεται στο nut (σε σχέση με τα retainers / tension bars) και το tuning stability δυσχεραίνεται. Απλά έχει μάθει το μάτι μας να συνδιάζει την συγκεκριμένη γωνία με ακριβές κιθάρες (gibson) σε σχέση με retainers (φθηνές fender)

- δεν μου άρεσε ο ήχος του djent προς το τέλος

- μου άρεσε ο ήχος του lead, αλλά θα μπορούσες να τον έχεις πετύχει με οποιαδήποτε humbacking κιθάρα

- οσον αφορά την εργονομία, οκ, τα 3 κιλά είναι ΠΟΛΥ χαμηλό βάρος, αλλά σε σχέση με το μπράτσο, διαβάζω εδώ : http://forums.ernieball.com/ernie-ball-music-man-guitars/59316-majesty-neck-thickness.html για 18.7 και 20.4 αντίστοιχα σε 1ο και 12ο τάστο και μάλιστα για την 6-ορδη έκδοση. Όταν εδώ : http://www.ibanez.com/products/eg_detail17.php?year=2017&area_id=3&cat_id=1&series_id=32&data_id=345&color=CL01 η ibanez δίνει 19 και 21, ενώ για άλλες JEM κατεβαίνει άνετα στα 18 και 20. Οσον αφορά το radius και οι ιαπωνικές Jem τόσο έχουν, ενω οι Indo (σαν τις δικές μας) έχουν 16", δεν είναι μεγάλη η διαφορά. Μόλις δοκίμασα και bend στην δική μου UV70p στο 24ο και ο αντίχειρας ήταν στο 19ο τάστο... καθόλου άσχημα.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST
« Απάντηση #10 στις: 23/04/17, 16:24 »
Zητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν το σχόλιο ακουστεί αρνητικό, αλλά μήπως είναι νωρίς για κριτική κιθάρας που παρέλαβες πριν 2-3 μέρες; Παρακολούθησα το video με ενδιαφέρον, γιατί φαίνεται πραγματικά αξιόλογο όργανο από πολλές απόψεις (αν και για μένα μια κιθάρα που κοστίζει 4000 Ευρώ πρέπει τουλάχιστον να φτιάχνει και καφέ, αν όχι να μαγειρεύει κιόλας), αλλά όταν ακούω σε μία κριτική τόσα θετικά, τόσα "beautiful" και ούτε ένα αρνητικό, δεν μπορώ να μην σκεφτώ ότι πρόκειται για honeymoon review...



Δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη μαν! Την αποψη σου λες, αλιμονο. Οσο για το review, παιζω με Music Man κιθαρες τα τελευταια 10-11 χρονια. Και δεν εχω παιξει μονο με τις JP. Λογω φιλων και μαθητων, εχω παιξει με διαφορες, απο Silhouette μεχρι Luke, Axis κλπ. Ειναι τοσο καλα οργανα που δεν εχει νοημα να "πεισω" καποιον για το ποσο καλες ειναι. Οποιος θελει μπορει να δοκιμασει και να δει. Οσον αφορα τωρα τις σειρες JP επειδη ξαναλεω τις ξερω καλα τις κιθαρες αυτες, εμπιστευομαι την εταιρια με κλειστα ματια. Γι αυτο και πηρα αυτην την κιθαρα χωρις καν να την εχω δοκιμασει (κατι που δεν κανω ποτε παρα μονο για τις musicman). Η κιθαρα ειναι το κατι αλλο. Απο αρνητικα που λες, θα συμφωνησω στην τιμη σαν αρνητικο, οκ.. λογικο. 2ο αρνητικο νομιζω οτι ειναι οι μαγνητες. Ειναι παρα πολυ hot και καποιοι ηχοι του AxeFx που στις αλλες κιθαρες μου ακουγονται blues/clean, εδω ακουγονται σχετικα overdriven, που ομως και παλι αυτο ευκολο το διορθωνεις με το να σεταρεις καλα τους ηχους σου. Αλλα, οχι.. δεν μπορω να βρω αλλο αρνητικο, και ΔΕΝ ειναι honeymoon review. Η κιθαρα χτιστηκε πανω στα θεμελια μιας ΗΔΗ τρομακτικα υψηλου επιπεδου κιθαρας. Της προηγουμενης JP. Που εχω ηδη 2 τετοιες.. ειναι φοβερα οργανα. Η Majesty προσπαθησε να ξεπερασει αυτο το ηδη τελειο οργανο, τον ιδιο της τον εαυτο κατα καποιο τροπο. Οταν προσπαθεις να ξεπερασεις το τελειο και το καταφερνεις, νομιζω το αποτελεσμα ειναι εξωπραγματικο και παρα πολυ δυσκολα μπορει αυτο να περιγραφει σε ενα βιντεο. Αυτο σου δινει η majesty. Εργονομια, ελαφρυ βαρος, σκασιμο και ογκο στον ηχο, παρα πολυ μοντερνο ηχο ιδανικο για πιο "βαρυ" πραμα, αλλα ταυτοχρονα και pristine καθαρα και lead ηχους με ακομα μεγαλυτερη διαυγεια απο τους προηγουμενους μαγνητες των JP. Οταν και οποιος την δοκιμασει νομιζω θα βγαλει τα δικα του συμπερασματα.


είδα προσεκτικά το βίντεο, μερικές παρατηρήσεις :
- απο την στιγμή που αποφάσισες να μιλήσεις αγγλικά στα βίντεο, θα πρότεινα να προφέρεις με ελληνική προφορά. Και αυτό γιατί : για να δίνεις μια πιο συνεκτική εικόνα. Διαφορετικά θα πρέπει να διαλέξεις μια απο τις γνωστές αγγλικές προφορές, και να μείνεις σε αυτή, πράγμα δύσκολο, γιατί προφανώς μερικοί ήχοι μας είναι αφύσικοι. π.χ. το ng στην λέξη change, θα σου ξεφύγει και θα το πεις chantze, η το much θα το πεις mats

- στις neck-through, στην δική σου τα τμήματα του basswood πάνω και κάτω απο το μαόνι, ονομάζοντια wings

- beautiful angle for tuning stability : η γωνία χρειάζεται για να αποφύγουμε τα string retainers ωστε να μην ακούγονται οι ανοικτές σαν σιτάρ. Ισα ίσα η τριβή αυξάνεται στο nut (σε σχέση με τα retainers / tension bars) και το tuning stability δυσχεραίνεται. Απλά έχει μάθει το μάτι μας να συνδιάζει την συγκεκριμένη γωνία με ακριβές κιθάρες (gibson) σε σχέση με retainers (φθηνές fender)

- δεν μου άρεσε ο ήχος του djent προς το τέλος

- μου άρεσε ο ήχος του lead, αλλά θα μπορούσες να τον έχεις πετύχει με οποιαδήποτε humbacking κιθάρα

- οσον αφορά την εργονομία, οκ, τα 3 κιλά είναι ΠΟΛΥ χαμηλό βάρος, αλλά σε σχέση με το μπράτσο, διαβάζω εδώ : http://forums.ernieball.com/ernie-ball-music-man-guitars/59316-majesty-neck-thickness.html για 18.7 και 20.4 αντίστοιχα σε 1ο και 12ο τάστο και μάλιστα για την 6-ορδη έκδοση. Όταν εδώ : http://www.ibanez.com/products/eg_detail17.php?year=2017&area_id=3&cat_id=1&series_id=32&data_id=345&color=CL01 η ibanez δίνει 19 και 21, ενώ για άλλες JEM κατεβαίνει άνετα στα 18 και 20. Οσον αφορά το radius και οι ιαπωνικές Jem τόσο έχουν, ενω οι Indo (σαν τις δικές μας) έχουν 16", δεν είναι μεγάλη η διαφορά. Μόλις δοκίμασα και bend στην δική μου UV70p στο 24ο και ο αντίχειρας ήταν στο 19ο τάστο... καθόλου άσχημα.



Ευχαριστω για το σχολιο φιλε,
1) Αρχικα αυτο με τα Αγγλικα δε βρισκω τι σχεση εχει με οτι λεμε. Και δεν μου αρεσουν τα greeklish σαν προφορα.
2) Επισης αυτο με τα wings, οκ, νομιζω ολοι καταλαβαμε τι parts δειχνω, αλλα οκ.. wings!
3) Για το angle διαβαζω τωρα οτι επηρεαζει κυριως το sustain. Ισως το συνδυασε ετσι η musicman μαζι με το neckthrough για ατελειωτο sustain? Μπορει! Δε με τρελαινουν τα angled headstocks αλλα απο κοντα, δειχνει μικροτερη η γωνια και.. το συνηθιζω!
4) Ο ηχος για το ριφαρισμα ειναι πολυ μετριος οταν ακουγεται μονος του. Ειναι ενα patch που χω φτιαξει στο AxeFx το οποιο ειναι αποκλειστικα για mix. Στο mix μεσα ακουγεται τελειο και ξεχωριζει. Αλλα οντως μονο του.. ειναι περιεργο! Απο συνηθεια επαιξα με αυτο! Ετοιμαζω βιντεο συντομα με τον ηχο αυτο μεσα σε mix. Θα ακουσεις την διαφορα!
5) Συμφωνω! Ολες οι κιθαρες που θα μπουν στο axefx τελειες θα ακουστουν. Βλεπε Squier 128 ευρω.
6) Οσο για το μπρατσο, δε λεω τα spec της κιθαρας με σκεπτικο, ποια εταιρια "την εχει μεγαλυτερη" (σορυ για την εκφραση). Δεν ειναι οτι η musicman εχει το χαμηλοτερο αρα ειναι καλυτερη η κατι τετοιο. Ειπα οτι εχει λεπτο neck και οτι βολευει παρα πολυ. Επισης το radius για εμενα εχει αισθητη διαφορα, γιατι οταν απο 15αρι στην musicman την 6χορδη μου, παω σε 17 σε 7χορδη.. ε.. νταξει.. την νιωθεις την flat-ίλα! Το οποιο μ'αρεσει αλλα θελει λιγο καιρο να συνηθισω! Γιατι οκ, μ'αρεσει και το χαμηλο radius, εννοω 15 και πιο κατω ισως. Εχει ωραια αισθηση. Τωρα αυτο, το 17, ξαναλεω, μοντερνο στυλακι για shred κι ετσι. Δεν ειμαι shredder αλλα εχει την πλακα του.


Σε γενικες γραμμες, η κιθαρα ειναι το κατι αλλο. Συνοπτικα, σαν θετικα βαζω, εργονομια, χαμηλο βαρος, πολλες τονικες επιλογες (booster, spliter, piezo). Στα αρνητικα βαζω συνοπτικα τα εξης, Τιμη, ψιλουπερβολικα hot μαγνητες (με τα γουστα του καθενος παντα), περιεργο design (αναλογα τα γουστα παλι), ματ χρωμα οπου ευκολα στο περασμα του χρονου θα δειχνει φθαρμενο απο ιδρωτα η χαραγματα απο πενιες.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST
« Απάντηση #11 στις: 23/04/17, 18:22 »
Αν αναλογιστούμε ότι με κάνα χιλιάρικο παίρνεις μια πολύ καλή κιθάρα...σίγουρα η συγκεκριμένη με τετραπλάσια περίπου τιμή θα ήταν έκπληξη να είχε πάνω της κάτι αρνητικό ή φτηνό :P ή έστω μέτριο...προσωπικά οι musicman δεν μ' αρέσουν εμφανισιακά και η συγκεκριμένη ακόμα περισσότερο...παραείναι <<διαστημική>> ???  εμφανισιακά για τα γούστα μου..θα προτιμούσα ας πούμε μια charvel jake e lee signature..αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι μπορεί να μην μ' άφηνε έκπληκτο αν την έπιανα στα χέρια μου (που είναι και το πιο πιθανό)....

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST
« Απάντηση #12 στις: 23/04/17, 20:41 »
Αν αναλογιστούμε ότι με κάνα χιλιάρικο παίρνεις μια πολύ καλή κιθάρα...σίγουρα η συγκεκριμένη με τετραπλάσια περίπου τιμή θα ήταν έκπληξη να είχε πάνω της κάτι αρνητικό ή φτηνό :P ή έστω μέτριο...προσωπικά οι musicman δεν μ' αρέσουν εμφανισιακά και η συγκεκριμένη ακόμα περισσότερο...παραείναι <<διαστημική>> ???  εμφανισιακά για τα γούστα μου..θα προτιμούσα ας πούμε μια charvel jake e lee signature..αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι μπορεί να μην μ' άφηνε έκπληκτο αν την έπιανα στα χέρια μου (που είναι και το πιο πιθανό)....


Ακριβως αυτο. Ξερεις ειναι αυτο που λεω συχνα, οι Music Man ειναι οι καλυτερες κιθαρες για τα δικα μου γουστα, αλλα δε λεω ποτε οτι ειναι ετσι αοριστα, οι καλυτερες στον κοσμο. Εχουν spec που θεωρω οτι θα μπορουσαν να εχουν υιοθετησει κι αλλες εταιριες απο αποψη καινοτομιας, βλεπε την θεση της ρυθμισης του truss rod, η την τοποθετηση των switch και pots κλπ.. αλλα εννοειται οτι με 1000 η και πιο κατω ακομα ευρω, πλεον παιρνεις φοβερα οργανα. Στην συγκεκριμενη πληρωνεις πολλα πραματα μαζι. Ονομα, εταιρια, τις ωρες εργασιας απο χερια, και πολλα αλλα. Αλλα οπως και να χει, ειναι μια ιδιαιτερη κιθαρα. Απο κοντα ειναι τελειως διαφορετικη η αισθηση. Δειχνει φοβερα ομορφη. Οταν ανοιξα το κουτι της πρωτη φορα, ενιωσα απιστευτα που ειδα κατι διαφορετικο απ οτι περιμενα. Πχ οτι ειναι φοβερα μικρη, δε φαινεται ισως στο βιντεο τοσο.. αλλα ειναι φοβερα μικρη. Επισης ενω δε μ αρεσει καθολου το ματ στις κιθαρες, εδω εχει γινει τρελη δουλεια. Φοβερο finish που της ταιριαζει παρα πολυ.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Elyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MUSIC MAN MAJESTY 7 - Review & Tone TEST
« Απάντηση #13 στις: 11/12/17, 01:17 »
Από που την πήρες?, Είμαι από θεσσαλονική και σκέφτομαι να πάρω μία Artisan Majesty αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη από που.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/05, 16:20
από antonioua8
7 Απαντήσεις
4064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/06, 23:56
από Light_Without_Heat
17 Απαντήσεις
6444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/08, 17:55
από gkou
12 Απαντήσεις
4769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/09, 19:11
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
2252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 01:41
από Theodore Kalantzakos
2 Απαντήσεις
2466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/14, 17:52
από Stel Andre
12 Απαντήσεις
4626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/14, 18:00
από sfanfan
8 Απαντήσεις
3831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/16, 08:49
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
9386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/17, 00:28
από Stel Andre
2 Απαντήσεις
3568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/17, 19:31
από Stel Andre