Σελίδες:
  • #1 από Sofaki15 στις 08 Nov 2017
  • Καλημέρα! Σε λίγες μέρες θα πάρω τη πρώτη μου κιθάρα. Λατρεύω το συνδυασμό κόκκινο μαύρο και για αυτό θα ήθελα να κολλήσω ένα κόκκινο αυτοκόλλητο στη μαύρη μου ακουστική. Διάβασα πως είναι καλό να βάλω αυτοκόλλητο βινυλιου. Ισχύει? Και αν ναι πως μπορώ να εκτυπωσω το δικό μου σχέδιο? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
  • #2 από panixgr στις 08 Nov 2017
  • τώρα τελευταία αγόρασα τα Forever Multi-trans, για την strat μου για decal στο headstock, αλλά τελικά δεν θα τα βάλω, θα το αφήσω λευκό. Αν στείλεις courier στην δουλιά μου σου τα στέλνω
  • #3 από STEFANOS604 στις 08 Nov 2017
  • Οποιαδήποτε τοποθέτηση ξένου σώματος (ειδικά στο καπάκι) κλασσικής / ακουστικής επηρεάζει (προς το χειρότερο) το ηχόχρωμα. Εκτός αν τη χρησιμοποιείς σαν ηλεκτροκλασσική/ηλεκτροκλασική

  • #4 από Sofaki15 στις 08 Nov 2017
  • Οποιαδήποτε τοποθέτηση ξένου σώματος (ειδικά στο καπάκι) κλασσικής / ακουστικής επηρεάζει (προς το χειρότερο) το ηχόχρωμα. Εκτός αν τη χρησιμοποιείς σαν ηλεκτροκλασσική/ηλεκτροκλασική
    Όχι είναι ακουστική δεν είναι ηλεκτροακουστικη. Αυτοκόλλητα στη ταστιερα? Βάζουν πολλοί, επηρεάζουν και αυτά τον ήχο?
  • #5 από noe13 στις 08 Nov 2017
  • βαλε ρε κοπελια οποιο αυτοκολλητο γουσταρεις,σιγα μη σου χαλασει κ τις δυναμικες!!!!!

  • #6 από johnjohn στις 09 Nov 2017
  • #7 από STEFANOS604 στις 09 Nov 2017
  • Οποιαδήποτε τοποθέτηση ξένου σώματος (ειδικά στο καπάκι) κλασσικής / ακουστικής επηρεάζει (προς το χειρότερο) το ηχόχρωμα. Εκτός αν τη χρησιμοποιείς σαν ηλεκτροκλασσική/ηλεκτροκλασική
    Όχι είναι ακουστική δεν είναι ηλεκτροακουστικη. Αυτοκόλλητα στη ταστιερα? Βάζουν πολλοί, επηρεάζουν και αυτά τον ήχο?


    ότι προσθέτουμε στο αντηχείο (ειδικά στο καπάκι) αυξάνει τη μάζα

    Φυσικά στο μπράτσο ο επηρεασμός από αυτοκόλλητα είναι μηδαμινός.

    Όμως αν σ’ εκφράζει οπτικά αλλά και λειτουργικά και μπορεί να αποτελέσει επιπλέον κίνητρο για να μη την παρατήσετε τοποθετήστε στο καπάκι το αυτοκόλλητο βινυλίου όμως ο επηρεασμός θα είναι σίγουρος (έστω ελάχιστος).
  • #8 από hot_sauce (φλουτσ) στις 10 Nov 2017
  • Όταν λέμε αυτοκόλλητο τι εννοούμε? Ένα μικρό αυτοκολλητάκι ή κάλυψη όλου του καπακιού?

    Σε κάθε περίπτωση και δεδομένων των συνθηκών...μην ανησυχείς για αλλαγή στον ήχο. Δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά.

    Καλόπαιχτη η καινούρια κιθάρα!
  • #9 από Sofaki15 στις 10 Nov 2017
  • Όταν λέμε αυτοκόλλητο τι εννοούμε? Ένα μικρό αυτοκολλητάκι ή κάλυψη όλου του καπακιού?

    Σε κάθε περίπτωση και δεδομένων των συνθηκών...μην ανησυχείς για αλλαγή στον ήχο. Δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά.

    Καλόπαιχτη η καινούρια κιθάρα!

    Μικρό αυτοκολλητακι!
    Ευχαριστώ πολύ!!
    Εδώ και 1 ώρα την κουρδιζω (πήρα clip on tuner) και μετά από 1 λεπτό ξεκουρδιζεται χαχα. Θα το πετύχω κάποια στιγμή
  • #10 από panixgr στις 10 Nov 2017
  • Όταν λέμε αυτοκόλλητο τι εννοούμε? Ένα μικρό αυτοκολλητάκι ή κάλυψη όλου του καπακιού?

    Σε κάθε περίπτωση και δεδομένων των συνθηκών...μην ανησυχείς για αλλαγή στον ήχο. Δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά.

    Καλόπαιχτη η καινούρια κιθάρα!

    Μικρό αυτοκολλητακι!
    Ευχαριστώ πολύ!!
    Εδώ και 1 ώρα την κουρδιζω (πήρα clip on tuner) και μετά από 1 λεπτό ξεκουρδιζεται χαχα. Θα το πετύχω κάποια στιγμή

    κουράγιο!!
  • #11 από hot_sauce (φλουτσ) στις 10 Nov 2017
  • Αυτό λογικά συμβαίνει ή επειδή τα κλειδιά είναι ΠΟΛΥ φτηνά ή επειδή οι χορδές είναι ΠΟΛΥ παλιές ( ή ολοκαινουριες όποτε όπου να ναι θα στρώσουν).
Σελίδες: