Αποστολέας Θέμα: Λέω να πάρω μια MusicMan Artisan Majesty για πρώτη κιθάρα.Γνώμες?  (Αναγνώστηκε 18019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γενικά ήθελα χρόνια να μάθω ηλεκτρική κιθάρα αλλά δεν είχα ούτε χρόνο. ούτε χρήματα. Τώρα ωστόσο που μπορώ να βγάλω τα δικά μου χρήματα και έχω κάποιον χρόνο αποφάσισα να ξεκινήσω και αν και δεν έχω ιδιαίτερα πολλές μουσικές γνώσεις, αλλά έχω κάποιες τεχνικές γνώσεις στο θέμα των κιθάρων γι'αυτό αποφάσισα μετά από πολύ σκέψη να πάρω σαν πρώτη κιθάρα μια Ernie Ball Music Man Artisan Majesty (Signature guitar to John Petrucci), οι λόγοι είναι απλοί: είναι πολύ καλά φτιαγμένη, έχει εργονομικό σχεδιασμό να μπορείς εύκολα μέχρι και το 24ο τάστο, Piezo pickups που σου επιτρέπουν να παίζεις με ακουστικό ήχο (ή τουλάχιστον πολύ κοντά σε ακουστικό ήχο) , 2x Humbuckers που κατά την γνώμη μου έχουν πολύ καλύτερο ήχο από ότι τα Single Coil Pickups (Ωστόσο υπάρχει και επιλογή που επιτρέπει να κάνεις split τα humbuckers σε 2 Single Coil Pickups που να λαμβάνουν ήχο παράλληλα, αλλά και επιλογή για να δουλεύουν μαζί τα Electric Pickups μαζί με το Piezo Pickup), επίσης έχει από ότι έχω ακούσει ένα πολύ καλό Custom Floating Tremolo που όσο και να χτυπιέσαι δύσκολα χάνει το Tuning και τέλος καλή τοποθέτηση των Strap Button και Neck through σώμα (πού κατά την γνώμη μου φαίνεται καλύτερο από τα Bolt-On). Μπορεί να ακούγεται λίγο σαν διαφήμιση αλλά από όσα έχω δει και έχω διαβάσει για αυτήν την κιθάρα δεν έχω βρει τίποτα αρνητικό και ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες πάνω στο θέμα.

Υ.Γ.: Πιστεύω πως με την αγορά μίας τέτοιας κιθάρα μετά δεν θα χρειαστεί να αγοράσω άλλη μέχρι να πεθάνω ή τουλάχιστον να φέρω ακόμη μία (ή παραπάνω) στην συλλογή  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/17, 01:06 από Elyos »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αν αυτη σε πορωνει και θα σε κανει να θες να παιζει ασταματητα,και εισαι σιγουρος πως δεν θα την παρατησεις μετα 2-3 μηνες,πατε την.
Οχι οτι αν δεν σε τραβαει,δεν θα βρεις να την πουλησεις,αλλα ειναι κρημα ενα καρο λεφτα για την φαση 2-3 μηνων
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1058
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Οταν σε κυριευσει κατι που λεγεται gas,θα καταλαβεις οτι η τελευταια παραγραφος που γραφεις δε παιζει να ισχυσει!

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε αυτά τα χρήματα μπορείς να φτιάξεις Custom όργανο σαφώς 5-6 επίπεδα ανώτερο από την συγκεκριμένη.
Εφόσον έχεις τεχνικές γνώσεις γύρω από την κιθάρα, αυτό το κάνει ακόμα καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1058
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Σε αυτά τα χρήματα μπορείς να φτιάξεις Custom όργανο σαφώς 5-6 επίπεδα ανώτερο από την συγκεκριμένη.
Εφόσον έχεις τεχνικές γνώσεις γύρω από την κιθάρα, αυτό το κάνει ακόμα καλύτερο.
δηλ τωρα για να καταλαβω,εσυ μπηκες στο φορουμ για να προτεινεις σε ενα αρχαριο να φτιαξει καστομ οργανο....οτι να ναι!!!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@Elyos
Σίγουρα είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή και, σίγουρα θα σε βγάλει για χρόνια!

Σε αυτά τα χρήματα μπορείς να φτιάξεις Custom όργανο σαφώς 5-6 επίπεδα ανώτερο από την συγκεκριμένη.
Εφόσον έχεις τεχνικές γνώσεις γύρω από την κιθάρα, αυτό το κάνει ακόμα καλύτερο.
δηλ τωρα για να καταλαβω,εσυ μπηκες στο φορουμ για να προτεινεις σε ενα αρχαριο να φτιαξει καστομ οργανο....οτι να ναι!!!!
Η αλήθεια είναι πως πρέπει να φάει μερικά ψωμιά το παιδί πριν μιλήσουμε για custom... ::)

Αποσυνδεδεμένος Elyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε αυτά τα χρήματα μπορείς να φτιάξεις Custom όργανο σαφώς 5-6 επίπεδα ανώτερο από την συγκεκριμένη.
Εφόσον έχεις τεχνικές γνώσεις γύρω από την κιθάρα, αυτό το κάνει ακόμα καλύτερο.
δηλ τωρα για να καταλαβω,εσυ μπηκες στο φορουμ για να προτεινεις σε ενα αρχαριο να φτιαξει καστομ οργανο....οτι να ναι!!!!

Βασικά έχω τις τεχνικές γνώσεις για να φτιάξω Custom όργανο αλλά ομολογώ πως εμπιστεύομαι ποίο πολύ το design του John Petrucci, μίας και έχει ποίο πολύ εμπειρία στο θέμα και φαίνεται να έχει φτιάξει μία πολύ ολοκληρωμένη κιθάρα.  Προσωπικά αν δεν έχω εμπειρία τουλάχιστον 15-20 χρόνια στην κιθάρα δεν θα επιχειρούσα να φτιάξω Custom.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/17, 20:47 από Elyos »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Βασικα οταν φτιαχνεις καστιμ,η θα κατσεις να μηλησεις με τιν οργανοποιο και λαμβανωνυας υπ οψην τις γνωσεις και την εμπιρια του θα φτιαχτει ενα καλο οργανο,η θα εισαι ο ξερολας/αγυρηστο κεφαλι και δεν θα ακουσεις τιποτα και μετα ας προσεχες.
Το θεμα ειναι αν βρησκεις αυτα που θες σε ετοιμο,παρε το ετοιμο.Εκτως αν μπορεις να τα εχεις σε καστομ σε χαμηλοτερη τιμη
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Elyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προσωπικά σε αυτή την κιθάρα δεν βρίσκω κάποιο λάθος ή κάτι να λείπει. Από τα Strap Button και cord placemant μέχρι την επιλογή του ξύλου και των pickups δεν έχω κανένα παράπονο, θα ήταν μεγάλο ρίσκο να πάω Custom αντί για αυτή την κιθάρα και πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να το ρισκάρω μίας και αυτή η κιθάρα φαίνεται ότι είναι όπως πρέπει για το 95%-99% των μουσικών εκεί έξω (Μη εξαιρουμένου εμένα).

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
για να καταλάβω, το συγκεκριμένο όργανο έχεις καταλήξει πως είναι η καλύτερη επιλογή για σένα (ενώ δεν παίζεις κιθάρα και ούτε έχεις πιάσει τη συγκεκριμένη στα χέρια σου ποτέ) απο φωτογραφίες, χαρακτηριστικά και reviews χρηστών;;;
τις τεχνικές γνώσεις που έχεις πάνω στην κιθάρα πως τις έχεις αποκομίσει; είσαι οργανοποιός;
ελπίζω να μην παρεξηγηθεί το ύφος μου, απλώς προσπαθώ να καταλάβω ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Οταν σε κυριευσει κατι που λεγεται gas,θα καταλαβεις οτι η τελευταια παραγραφος που γραφεις δε παιζει να ισχυσει!

Αυτή είναι η πιο πικρή αλήθεια...  ;D ;D ;D

Είναι το ίδιο με αυτό που λέει και το ρητό: Και τη Μόνικα Μπελούτσι να είχα, θα τη βαριόμουνα...

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όχι, μπήκα για να του πω ότι η τιμή της κιθάρας δεν δικαιολογεί την κατασκευαστική αξία της.

Το ότι δεν έχει παίξει ποτέ δεν απαγορεύει το να έχει Custom όργανο.
Ίσα ίσα που θα τον βοηθήσει να ταιριάξει όπως θέλει αυτός πάνω στο όργανο και όχι κάποιος άλλος.
Η συγκεκριμένη πάντως είναι πάνω στον σωματότυπου του Petrucci, το οποίο και αναφέρει στην παρουσίαση που είχε κάνει για την εταιρία που τον σπονσοράρει.

Όλα αυτά εφόσον διαθέτει ένα ικανοποιητικό ποσό για όργανο και είναι αποφασισμένος ότι θα ασχοληθεί.
Αλλιώς αδελφέ πήγαινε πάρε κάτι απλός καλό για να μάθεις και αν το πας καλά βλέπεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/12/17, 23:46 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Το ότι δεν έχει παίξει ποτέ δεν απαγορεύει το να έχει Custom όργανο.

Tϊποτα δεν σού "απαγορεύει" την αγορά custom κιθάρας εφόσον έχεις τα απαιτούμενα χρήματα. Ο Elyos όμως το σκέφτεται σωστά όταν λέει ότι χρειάζεται εμπειρία κάποιων χρόνων για να φτιάξεις custom όργανο και να είσαι σίγουρος ότι ξέρεις τι ακριβώς θέλεις από μια κιθάρα από πλευράς ήχου, αίσθησης και προδιαγραφών.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και εκεί κολλάει και η υπερτιμολόγηση.
Ουσιαστικά πληρώνεις παραπάνω την εμπειρία του στο να διαμορφώσει ένα όργανο στα προσωπικά του γούστα.

Μια χαρά οργανάρα είναι.


Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
... εγώ νομίζω μάλλον είναι καλύτερη αυτή εδώ:
https://www.thomann.de/gr/fender_robbie_robertson_strat_mbtk.htm


Σύμφωνα με μελέτες, 99.4% των κιθαριστών θα ήταν πολύ ευχαριστημένοι με την κιθάρα αυτή :-DDD.


Χωρίς πλάκα τώρα, για να ξεκινήσει κανείς, ο,τιδήποτε πάνω από 500 ευρά είναι υπερβολικό κατά την άποψή μου. Δεν θα το εκτιμηθεί η όποια αρετή της κιθάρας ενώ παράλληλα θα έχουν ξοδευτεί πολλά λεφτά χωρίς ο κιθαρίστας να έχει άποψη ποιος λαιμός, ξύλο ταστιέρας κλπ κλπ τον βολεύει καλύτερα (για να μην πω για ήχους κλπ).


Δεν ξέρω βέβαια την οικονομική κατάσταση του φίλου μας και μπορεί τα λεφτά που κάνει η music man να του φαίνονται λίγα, αλλά music man για κιθάρα που θα πρωτομάθει κανείς είναι σαν να παίρνει κανείς 18 χρονών πρώτο αυτοκίνητο μία bentley (συγχωρέστε με αν υπερβάλλω λίγο :).


Αδερφέ τα παιδιά εδώ έχουν γράψει πολλές πολλές προτάσεις σε άλλα άρθρα για κιθάρες κοντά στο 500άρικο, δεν αυτές θα πρότεινα και δεν και κανένα αξιοπρεπή ενισχυτή, αυτόν θα τον καταλάβεις καλύτερα στην αρχή ειδικά κατά την άποψή μου.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Πανω που σκοπευα να ρωτησω τα παλικαρι απο που θα ακουει την κιθαρα οταν θα παιζει..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Elyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έλεγα παράλληλα να μαζέψω και για κάνα καλό ενισχυτή Marshall combo όπως JVM-205C ή JVM-210C. (Βέβαια μέχρι να τα πάρω αυτά σε μερικούς μήνες θα δανειστώ μία ηλεκτρική κιθάρα και έναν ενισχυτή από έναν φίλο για να προπονήσω λίγο την τεχνική, έτσι ώστε να έχω κάποια πρακτική ικανότητα πάνω στην κιθάρα έκτος από θεωρητικές γνώσεις.)   
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/17, 12:42 από Elyos »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
για να καταλάβω, το συγκεκριμένο όργανο έχεις καταλήξει πως είναι η καλύτερη επιλογή για σένα (ενώ δεν παίζεις κιθάρα και ούτε έχεις πιάσει τη συγκεκριμένη στα χέρια σου ποτέ) απο φωτογραφίες, χαρακτηριστικά και reviews χρηστών;;;
τις τεχνικές γνώσεις που έχεις πάνω στην κιθάρα πως τις έχεις αποκομίσει; είσαι οργανοποιός;
ελπίζω να μην παρεξηγηθεί το ύφος μου, απλώς προσπαθώ να καταλάβω ;)

αυτό

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1058
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Μαρεσεις παντως γτ εχεις ξετιναξει το gasομετρο απο το καλημερα!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Λαθος.εψει ξετυναξει το πορτοφολι.
Το gasομετρο θα το ξετιναζε αν με τα ιδια λεφτα επαιρνε 7 κιθαρες και 5 ενισχυτες  0:)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Elyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με αυτά τα χρήματα και 10 κιθάρες και άλλους 10 ενισχυτές θα μπορούσα να πάρω αλλά δεν παίζει ρόλο πόσες έχεις αλλά πόσο σε αρέσουν και τι ποιότητάς είναι. Είναι σαν να έχεις τα χρήματα για 1 Lamborghini Huracan αλλά αντί για αυτή να πάρεις 10 Toyota Prius... pls (Και μην κάνουμε την σύγκριση ότι οι αρχάριοι οδηγοί αρχίζουν με φτηνά και αργά αμάξια γιατί αυτό γίνετε κύριος επειδή μπορεί να μην καταφέρουν να ελέγξουν ένα γρήγορο αμάξι ή μπορεί να το τρακάρουν ,κάτι που απλά δεν ισχύει σε μία κιθάρα. Με μία καλή κιθάρα μπορείς να αρχίσεις και να μην την αλλάξεις πρακτικά ποτέ όσο της συμπεριφέρεσαι καλά. Ένα καλό παράδειγμα θα ήταν ο Tony Iommi με την SG του.)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/17, 20:04 από Elyos »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εγω δεν ειπα γιατι να παρεις τοσο ακριβω εξοπλησμο.Διλα σου ειναι,οτι θες κανε τα.Αφου δεν τα πλυρωνω εγω,και δεν τα εχεις κλεψει απο κανεναν,παρε την κιθαρα και αν θες βαλε την και μπουρλοτο.
Εγω απλα λεω οτι gas δεν ειναι μια ακριβη κιθαρα+ακριβως ενισχυτης,αλλα πολλες κιθαρες,πολλοι ενισχυτες,πολλα πεταλια κτλ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Elyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναι, όντος, my bad. Αν και το να έχει πολλά πετάλια δεν θα το έβαζα σε ίδιο σκαλοπάτι με τις Κιθάρες και τα Amp, προσωπικά όταν αγοράζω κάτι παίρνω κάτι πολύ καλό και το κρατάω μέχρι να τα τινάξει, αν δεν τα τινάξει δύσκολα αλλάζω. Αλλά τα πετάλια είναι κατά την γνώμη μου λίγο ιδιαίτερα σαν εξοπλισμός. Θα μπορούσε κανείς να πει ότι είναι ίσος το ακριβός αντίθετο από GAS.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/17, 21:04 από Elyos »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Με αυτά τα χρήματα και 10 κιθάρες και άλλους 10 ενισχυτές θα μπορούσα να πάρω αλλά δεν παίζει ρόλο πόσες έχεις αλλά πόσο σε αρέσουν και τι ποιότητάς είναι. Είναι σαν να έχεις τα χρήματα για 1 Lamborghini Huracan αλλά αντί για αυτή να πάρεις 10 Toyota Prius... pls (Και μην κάνουμε την σύγκριση ότι οι αρχάριοι οδηγοί αρχίζουν με φτηνά και αργά αμάξια γιατί αυτό γίνετε κύριος επειδή μπορεί να μην καταφέρουν να ελέγξουν ένα γρήγορο αμάξι ή μπορεί να το τρακάρουν ,κάτι που απλά δεν ισχύει σε μία κιθάρα. Με μία καλή κιθάρα μπορείς να αρχίσεις και να μην την αλλάξεις πρακτικά ποτέ όσο της συμπεριφέρεσαι καλά. Ένα καλό παράδειγμα θα ήταν ο Tony Iommi με την SG του.)

σε μια ευθεία ο αρχάριιος οδηγός lamborgini θα διαλύσει τον έμπειρο οδηγό prius. Αλλά ένας καλός κιθαρίστας θα διαλύει έναν αρχάριο όσα λεφτά και αν δώσει ο αρχάριος και σε οποιοδήποτε τερεν... Χωρια του οτι με ένα καλό setup σε μια φθηνή κιθάρα μπορεί ο ίδιος κιθαρίστας να διαλύσει τον εαυτό του σε μια ακριβή.... χώρια που με την φθηνή είσαι πιο απαλευθερωμένος, λιγοτερο κουμπωμένος και άρα ίσως και πιο αποδοτικός...

σορρυ αλλά κατ'εμέ δεν το σκέφτεσαι σωστά.

(και σου μιλάει ένας GASοφονiας με 5 ηλεκτρικές)


ούτε το άλλο που λές περι αυτοκινήτου ισχύει... ο αρχάριος κιθαρίστας ΟΜΟΙΑ με τον αρχάριο οδηγό μπορεί να καταστρέψει ευκολότερα το εργαλείο του... λόγω ασχετοσύνης...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/17, 21:40 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
γι'αυτό αποφάσισα μετά από πολύ σκέψη να πάρω σαν πρώτη κιθάρα μια Ernie Ball Music Man Artisan Majesty (Signature guitar to John Petrucci), οι λόγοι είναι απλοί: είναι πολύ καλά φτιαγμένη, έχει εργονομικό σχεδιασμό να μπορείς εύκολα μέχρι και το 24ο τάστο, Piezo pickups που σου επιτρέπουν να παίζεις με ακουστικό ήχο (ή τουλάχιστον πολύ κοντά σε ακουστικό ήχο) , 2x Humbuckers που κατά την γνώμη μου έχουν πολύ καλύτερο ήχο από ότι τα Single Coil Pickups (Ωστόσο υπάρχει και επιλογή που επιτρέπει να κάνεις split τα humbuckers σε 2 Single Coil Pickups που να λαμβάνουν ήχο παράλληλα, αλλά και επιλογή για να δουλεύουν μαζί τα Electric Pickups μαζί με το Piezo Pickup), επίσης έχει από ότι έχω ακούσει ένα πολύ καλό Custom Floating Tremolo που όσο και να χτυπιέσαι δύσκολα χάνει το Tuning και τέλος καλή τοποθέτηση των Strap Button και Neck through σώμα (πού κατά την γνώμη μου φαίνεται καλύτερο από τα Bolt-On).


Η συμβουλή μου:

Ξαναδιάβασε τα προσεκτικά και λίγο απομακρυσμένα, σα να τα έγραφε ή να στα έλεγε κάποιος άλλος.
Αν συμφωνείς, χτύπα την.

Παράθεση
Υ.Γ.: Πιστεύω πως με την αγορά μίας τέτοιας κιθάρα μετά δεν θα χρειαστεί να αγοράσω άλλη μέχρι να πεθάνω ή τουλάχιστον να φέρω ακόμη μία (ή παραπάνω) στην συλλογή  ;D

Αν ασχοληθείς με την κιθάρα, θα είσαι η εξαίρεση αν ισχύσει κάτι τέτοιο.
99,9% θα πάρεις άλλη, πολύ σύντομα μάλιστα...

Εχε υπόψιν σου επίσης ότι πρέπει να πάρεις κι ενισχυτή. Κι εκεί θα πρέπει να τα ακουμπήσεις κάπως παραπάνω, για να μην θάψεις την κιθαρίτσα...

ΥΓ Δεν την έχω ακουμπήσει ποτέ την κιθάρα που λες, αλλά απ' ότι κατάλαβα, ούτε κι εσύ. Οπότε τα έχω διαβάσει απέχουν από την πραγματικότητα. Βρες κάποιο μαγαζί που να την έχει (?) και δες την από κοντά.
Ειδικά για πρώτη κιθάρα, μην κάνεις το λάθος και την πάρεις άνευ δοκιμής...
Δεν χρειάζεται να ξέρεις να παίζεις. Χρειάζεται να δοκιμάσεις 2-3-5-10 να δεις ποια σου κάθεται καλύτερα...

Αυτά, από έναν παθών  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/05, 01:05
από Γιάννης [nOiz]
28 Απαντήσεις
10612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 00:38
από JeffLoomis
5 Απαντήσεις
4517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/08, 18:27
από metalslugger5
41 Απαντήσεις
14466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 04:26
από Lo.Lee.Ta
3 Απαντήσεις
3429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:36
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
2492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 17:13
από children of bodom
4 Απαντήσεις
2892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/10, 10:01
από Nirvana16
3 Απαντήσεις
2904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 01:16
από Dxs
27 Απαντήσεις
10918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/13, 23:45
από Nearxos
7 Απαντήσεις
6338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/13, 23:08
από hot_sauce (φλουτσ)