Αποστολέας Θέμα: Λέω να πάρω μια MusicMan Artisan Majesty για πρώτη κιθάρα.Γνώμες?  (Αναγνώστηκε 18018 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όσο άσχετος και να είσαι αν καταστρέψεις την κιθάρα σου τότε ή απλά δεν σέβεσαι το όργανο ή πρέπει να είσαι τέρμα βλάκας, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν αλλά αν κάνεις ζημία στην κιθάρα σου επειδή κάνεις βλακείες με αυτήν τότε να μην την έπαιρνες. Και αν κάποιος δεν είναι σίγουρος και δεν μπορεί π.χ να αλλάξει σωστά τις χορδές, τότε μέχρι να μάθει ας πηγαίνει να του τις αλλάζουν άλλοι, καλύτερα να σέβεσαι το όργανο παρά να νιώθεις σίγουρος και να του κάνεις ζημία, προσωπικά όσο δεν μου αρέσει να κάνουν ζημία σε κιθάρες 2000€+ τόσο δεν μου αρέσει να κάνουν ζημία και σε κιθάρες 100€+, ότι όργανο και να πάρει κανείς πρέπει να το προσέχει και αν δεν νιώθει σίγουρος τότε να κάνει μια καλή έρευνα πάνω σε αυτό πριν το αγοράσει έτσι ώστε να μπορεί να το χειριστεί σωστά με σεβασμό. 

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προφανώς συμφωνώ με τον panix, μιλάει σωστά κι ας έχει μόλις 5 κιθάρες :-DD


Προσωπικά συμβουλεύω όλους όσους αρχάριους φίλους μου που με ρωτάνε να παίξουν οπωσδήποτε με την κιθάρα που σκοπεύουν να αγοράσουν και να δοκιμάσουν αρκετές για να δουν τι τους ταιριάζει καλύτερα στο χέρι. Δεν είναι όλα τα χέρια ίδια. Άλλοι θέλουν χοντρό μανίκι, άλλοι στενές ταστιέρες, άλλοι μικρό radius, κλπ κλπ κλπ. Και αυτό ανεξαρτήτως τιμής.


Αν έχεις πολλά λεφτά και σκοπεύεις να πάρεις πολλές κιθάρες, πάρε και μια music man. Και εγώ κάποια στιγμή θα πάρω μία νομίζω όταν με ξαναβαρέσει το GAS (η επόμενη νομίζω θα είναι μία epiphone masterbilt - ακουστική για αλλαγή χεχε). Αλλά για πρώτη και χωρίς δοκιμή πριν, πραγματικά δεν το συνιστώ. Όπως είπε βέβαια και ο ακατανόμαστος με το μπάσο εσύ πληρώνεις, κάνε το κέφι σου!


Off topic: Πως διώχνεις ένα μπασίστα που σου χτυπάει το κουδούνι 9 η ώρα το βράδυ; - Πληρώνεις για την πίτσα!!  ;D ;D
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
... με πρόλαβε ο vegos για τη δοκιμή ενώ έγραφα την ελεγεία μου. Ορθός - προφανώς!
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Elyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γι'αυτό αποφάσισα μετά από πολύ σκέψη να πάρω σαν πρώτη κιθάρα μια Ernie Ball Music Man Artisan Majesty (Signature guitar to John Petrucci), οι λόγοι είναι απλοί: είναι πολύ καλά φτιαγμένη, έχει εργονομικό σχεδιασμό να μπορείς εύκολα μέχρι και το 24ο τάστο, Piezo pickups που σου επιτρέπουν να παίζεις με ακουστικό ήχο (ή τουλάχιστον πολύ κοντά σε ακουστικό ήχο) , 2x Humbuckers που κατά την γνώμη μου έχουν πολύ καλύτερο ήχο από ότι τα Single Coil Pickups (Ωστόσο υπάρχει και επιλογή που επιτρέπει να κάνεις split τα humbuckers σε 2 Single Coil Pickups που να λαμβάνουν ήχο παράλληλα, αλλά και επιλογή για να δουλεύουν μαζί τα Electric Pickups μαζί με το Piezo Pickup), επίσης έχει από ότι έχω ακούσει ένα πολύ καλό Custom Floating Tremolo που όσο και να χτυπιέσαι δύσκολα χάνει το Tuning και τέλος καλή τοποθέτηση των Strap Button και Neck through σώμα (πού κατά την γνώμη μου φαίνεται καλύτερο από τα Bolt-On).


Η συμβουλή μου:

Ξαναδιάβασε τα προσεκτικά και λίγο απομακρυσμένα, σα να τα έγραφε ή να στα έλεγε κάποιος άλλος.
Αν συμφωνείς, χτύπα την.

Παράθεση
Υ.Γ.: Πιστεύω πως με την αγορά μίας τέτοιας κιθάρα μετά δεν θα χρειαστεί να αγοράσω άλλη μέχρι να πεθάνω ή τουλάχιστον να φέρω ακόμη μία (ή παραπάνω) στην συλλογή  ;D

Αν ασχοληθείς με την κιθάρα, θα είσαι η εξαίρεση αν ισχύσει κάτι τέτοιο.
99,9% θα πάρεις άλλη, πολύ σύντομα μάλιστα...

Εχε υπόψιν σου επίσης ότι πρέπει να πάρεις κι ενισχυτή. Κι εκεί θα πρέπει να τα ακουμπήσεις κάπως παραπάνω, για να μην θάψεις την κιθαρίτσα...

ΥΓ Δεν την έχω ακουμπήσει ποτέ την κιθάρα που λες, αλλά απ' ότι κατάλαβα, ούτε κι εσύ. Οπότε τα έχω διαβάσει απέχουν από την πραγματικότητα. Βρες κάποιο μαγαζί που να την έχει (?) και δες την από κοντά.
Ειδικά για πρώτη κιθάρα, μην κάνεις το λάθος και την πάρεις άνευ δοκιμής...
Δεν χρειάζεται να ξέρεις να παίζεις. Χρειάζεται να δοκιμάσεις 2-3-5-10 να δεις ποια σου κάθεται καλύτερα...

Αυτά, από έναν παθών  ;D


Όπως είπα μπορεί να μην έχω πολλές μουσικές γνώσεις αλλά έχω πιάσει πολλές διαφορετικές ηλεκτρικές κιθάρες από π.χ. Les Paul,SG,Strat,Tele,κάποιες Shecter κ.α., πριν από αυτήν π.χ. σκεφτόμουνα κάτι είτε σε Epiphone SG (αλλά το strap button και cord placement μου φάνηκαν χυδαία) και Fender Strat (αλλά δεν μου άρεσαν τα μοντέλα που είχε στα καταστήματα της περιοχής). (Ήθελα να δω και καμία Kiesel ή PRS αλλά άντε να τις βρεις, μακάρι να είχαμε κάνα Guitar Center στυλ κατάστημα σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη αλλά @@).
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/17, 22:12 από Elyos »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ποιος κερναει πιτσα;
Εδω ειμαι.Ε μην κανετε πως δεν με βλεπετε.
ΠΙΤΣΑΑΑΑΑΑΑ


εγω παλι θα πω το αλλο.
Πολλες φορες σε βολευει αυτο με το οποιο θα μαθεις.
Πχ.Πας να βγαλεις διπλωμα και μαθαινεις με ενα αμαξακι πως στριβει ευκολα,που δεν κλοτσαει ο συμπλεκτης,και μια συμπεριφορα/ιδιοτητες και μετα βολευεσε.
Μετα αν πας σε ενα typeR πχ δεν θα σε βολεψει καθολου,μεχρι να το συνηθησεις.
Η αν εχει ο μπαμπας typeR και το παιρνεις κρυφα/φανερα μεχρι να γινεις 18 και να πας να βγαλεις διπλομα με το micra,δεν θα σε βολευει μεχρι να το συνηθισεις κτλ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Μιας και πηγε η κουβεντα,να κανω την κλαδικη πρωταση.
Φιλαρακο,δε με λες,μηπως να επαιρνες μπασο καλυτερα;


ΥΓ το κανω και με προφορα ταμτακου,αλλα ο γραπτος λογος δεν μου το επιτρεπει  :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Όπως είπα μπορεί να μην έχω πολλές μουσικές γνώσεις αλλά έχω πιάσει πολλές διαφορετικές ηλεκτρικές κιθάρες από π.χ. Les Paul,SG,Strat,Tele,κάποιες Shecter κ.α., πριν από αυτήν π.χ. σκεφτόμουνα κάτι είτε σε Epiphone SG (αλλά το strap button και cord placement μου φάνηκαν χυδαία) και Fender Strat (αλλά δεν μου άρεσαν τα μοντέλα που είχε στα καταστήματα της περιοχής).

Θα το πω λίγο άκομψα/χοντρά, και ελπίζω να με συγχωρείς, αλλά αυτό μου βγαίνει και αυτό θα έλεγα σε ένα φιλαράκι πχ άμα μου το έλεγε...

Μου βγαίνει λοιπόν από αυτά που γράφεις, ότι προσπαθείς να μας πείσεις ότι αυτή η κιθάρα είναι άριστη, η καλύτερη και ότι είναι και αυτό που ζητάς κλπ κλπ κλπ.
Δεν έχω κάποιο λόγο να διαφωνήσω.

Όμως πρακτικά, προσπαθείς να επιβεβαιώσεις τον εαυτό σου. Ή για την ακρίβεια, να πειστείς ότι έχεις δίκιο ακούγοντας το κι από άλλους.

Εδώ μέσα, είμαστε ξέρω γω Χ κιθαρίστες/wanna be κιθαρίστες/βιρτουόζοι/μουσικοί/whatever.
Αμφιβάλλω αν δύο έχουν ακριβώς τις ίδιες κιθάρες.
Που σημαίνει ότι οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές.

Οπότε επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα -- στο έγραψα και πριν:
Αν πραγματικά είναι αυτή η κιθάρα που θες, χτύπα την. Τόσο απλά.

Κράτα πάντως σε μια άκρη του μυαλού σου ότι υπόλοιπο γράφτηκε εδώ μέσα...

ΥΓ Γενικά πάντως, μην τρως κολλήματα με το τι λένε τα αγαθά στην φίρμα τους.
Το κάνω πιο γενικό, γιατί υπάρχει μια τάση στον κόσμο να θέλει να πείσει τους υπόλοιπους ότι η επιλογή του είναι η καλύτερη απ' όλες, ενώ είναι απλά η καλύτερη για εκείνον.
Μα αφορά αυτοκίνητα; Απειροι haters/lovers. Αφορά φωτογραφικές μηχανές; Επίσης. Αφορά πλυντήρια πιάτων; Το ίδιο.. Και πάει λέγοντας...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/12/17, 22:19 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος Elyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όπως είπα μπορεί να μην έχω πολλές μουσικές γνώσεις αλλά έχω πιάσει πολλές διαφορετικές ηλεκτρικές κιθάρες από π.χ. Les Paul,SG,Strat,Tele,κάποιες Shecter κ.α., πριν από αυτήν π.χ. σκεφτόμουνα κάτι είτε σε Epiphone SG (αλλά το strap button και cord placement μου φάνηκαν χυδαία) και Fender Strat (αλλά δεν μου άρεσαν τα μοντέλα που είχε στα καταστήματα της περιοχής).

Θα το πω λίγο άκομψα/χοντρά, και ελπίζω να με συγχωρείς, αλλά αυτό μου βγαίνει και αυτό θα έλεγα σε ένα φιλαράκι πχ άμα μου το έλεγε...

Μου βγαίνει λοιπόν από αυτά που γράφεις, ότι προσπαθείς να μας πείσεις ότι αυτή η κιθάρα είναι άριστη, η καλύτερη και ότι είναι και αυτό που ζητάς κλπ κλπ κλπ.
Δεν έχω κάποιο λόγο να διαφωνήσω.

Όμως πρακτικά, προσπαθείς να επιβεβαιώσεις τον εαυτό σου. Ή για την ακρίβεια, να πειστείς ότι έχεις δίκιο ακούγοντας το κι από άλλους.

Εδώ μέσα, είμαστε ξέρω γω Χ κιθαρίστες/wanna be κιθαρίστες/βιρτουόζοι/μουσικοί/whatever.
Αμφιβάλλω αν δύο έχουν ακριβώς τις ίδιες κιθάρες.
Που σημαίνει ότι οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές.

Οπότε επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα -- στο έγραψα και πριν:
Αν πραγματικά είναι αυτή η κιθάρα που θες, χτύπα την. Τόσο απλά.

Κράτα πάντως σε μια άκρη του μυαλού σου ότι υπόλοιπο γράφτηκε εδώ μέσα...

ΥΓ Γενικά πάντως, μην τρως κολλήματα με το τι λένε τα αγαθά στην φίρμα τους.
Το κάνω πιο γενικό, γιατί υπάρχει μια τάση στον κόσμο να θέλει να πείσει τους υπόλοιπους ότι η επιλογή του είναι η καλύτερη απ' όλες, ενώ είναι απλά η καλύτερη για εκείνον.
Μα αφορά αυτοκίνητα; Απειροι haters/lovers. Αφορά φωτογραφικές μηχανές; Επίσης. Αφορά πλυντήρια πιάτων; Το ίδιο.. Και πάει λέγοντας...


Btw, ποία έιναι η γνώμη σου πάνω στα Pietzo pickups που έχει? Γιατί ακόμη είμαι λίγο σκεπτικός πάνω σε αυτά. Καθώς και στο Pre-amp που έχει μέσα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Με κανατε και απο περιεργια μπηκα στο σαιτ να την δω.
Αυτος ο πετρουτσι,ειναι και παππας; :roll :roll :roll


Την.προενισχυση την εχει για να "παντρεψει" το πιεζο με τους μαγνητες,και μαλον ειναι και μπουστερ (υποθετω)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Elyos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με κανατε και απο περιεργια μπηκα στο σαιτ να την δω.
Αυτος ο πετρουτσι,ειναι και παππας; :roll :roll :roll


Την.προενισχυση την εχει για να "παντρεψει" το πιεζο με τους μαγνητες,και μαλον ειναι και μπουστερ (υποθετω)


Όχι απλά παππάς, είναι ο Πατριάρχης τις κιθάρας.  :P ;D
(Έχει και μία λειτουργία για 20Db Boost.)

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
φιλε μου θα συμφωνήσω κι εγω με τους προλαλλησαντες. Αν σ έχει ανάψει το συγκεκριμένο κιθαρόνι...μη το σκέφτεσαι...χτύπα το...το μόνο που μπορεί να σε περιορίσει είναι η τσέπη σου. Τίποτε άλλο. Κι αν κάτι δε σ αρέσει στο μέλλον απ την κιθάρα σου...το αλλάζεις...no big deal...ηουσία είναι να σε κάνει να θες να παίξεις μ αυτήν κάθε μέρα...να σε φτιάχνει...όλα τ άλλά είναι "πρασινα δαμάσκινα και ψιλές ελιές"....που έλεγε κάποτε και ο χαρούλης.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/05, 01:05
από Γιάννης [nOiz]
28 Απαντήσεις
10612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/08, 00:38
από JeffLoomis
5 Απαντήσεις
4517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/08, 18:27
από metalslugger5
41 Απαντήσεις
14466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 04:26
από Lo.Lee.Ta
3 Απαντήσεις
3429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:36
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
2492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 17:13
από children of bodom
4 Απαντήσεις
2892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/10, 10:01
από Nirvana16
3 Απαντήσεις
2904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 01:16
από Dxs
27 Απαντήσεις
10918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/13, 23:45
από Nearxos
7 Απαντήσεις
6338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/13, 23:08
από hot_sauce (φλουτσ)