Αποστολέας Θέμα: Αίσχος!  (Αναγνώστηκε 19943 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αίσχος!
« στις: 20/12/17, 07:18 »
... θα αναφωνήσει (τουλάχιστον) ο άνθρωπος που τον έσωσε ένα μπάσο, αλλά μόλις κατέφθασε νέο αίμα, και δεν είναι μπάσο! Δε φτάιω εγώ παιδιά, δώρο μου την κάνανε, εγώ απλά πήγα και την άλλαξα και έβαλά και ένα μικρό ποσό παραπάνω (όντως μικρό :). Εμείς οι μεγάλοι ενίοτε παίρνουμε και καλά δώρα χεχε. Πρόκειται για μία Squier Deluxe Jazzmaster. Στον Αρμάο που έκανα την αλλαγή, την προτίμησα στο νήμα από μία Squier Thinline Tele που είναι κούκλα, απλά από Τελε έχω την κινεζούλα (με την οποία παρεμπιπτόντως είμσι απίθανα ευχαριστημένος και παίζω πολύ συχνά) ενώ από jazzmaster φυσικά τίποτα :)


1. Καταπληκτική ποιότητα κατασκευής. Τουλάχιστον από πρώτη ματιά, όσο ασφαλής μπορεί να είναι τέτοια σύγκριση, εφάμιλλη αν όχι καλύτερη της Gibson SG Futura που πήρα πριν κανένα εξάμηνο και ίδια με τη μεξικάνα Fender που έχω τρία τέσσερα χρόνια.
2. Χοντρό χορταστικό μπράτσο. Υποκειμενικό βέβαια το θέμα, εμένα μπυ αρέσει πολύ.
3. Μεγάλο σώμα και scale. Ξεχωρίζει πάνω από μισό headstock από τις άλλες στο rack.
4. 9ρες χορδες, πολύ μαλακή και ευκολόπαιχτη παρά το scale.  Εγώ βέβαια με τις δαχτύλες μου καμιά φορά παραπατάω τις χορδές και φαλτσάρω, πιθανώς στην πρώτη αλλαγή να πάω για 10αρες.
5. Το δεύτερο κύκλωμα στη δοκιμή είχε λίγα χρούτσα χρούτσα (το volume), έφυγαν με spray. Θεωρητικά είναι το πιο ευαίσθητο σημείο της συγκεκριμένης κιθάρας, κάποια στιγμή πιθανώς να χρειαστει αναβάθμιση στα ηλεκτρικά, πάντως δεν είναι κάτι ακριβό ή γενικά κάτι που προβληματίζει.
6. To τρέμολο δεν βιδώνεται και βγαίνει εύκολα. Δεν τρελαίνομαι, ούτε με πειράζει όμως ειδικά εμένα γιατί δεν το πολυχρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς.
7. Πολύ ωραία σεταρισμένη από τον Αρμάο. Έτοιμη για σκίσιμο η κυρά!
8. Το πιο σημαντικό: Πολύ ωραίος ήχος. Ωραία καθαρά, ωραία (αναπάντεχα) βρώμικα, πολύ ωραίος (αυτό κι αν ήταν για εμένα αναπάντεχο) ο μουντός ήχος του δεύτερου κυκλώματος. Ίσως επηρεασμένος από την κιθάρα, έμεινα κανένα 20λεπτό να παίχω μουντά και γούσταρα χεχε. Και εδώ βέβαια θεωρητικά παίζει φτηνή σχετικά αναβάθμιση με μαγνήτες Fender, θα μπορέσω να πω περισσότερα όταν παίξω με τη jazzmaster του δασκάλου μου που είναι αυθεντική και κάνω τη σύγκριση.


Η Jazzmaster είναι περίεργο όργανο, δεν θα έδινα με τίποτα τα λεφτά που κάνει η κανονική fender. Δεν θα έδινα η αλήθεια είναι ούτε τα λεφτά που κάνει η   squier (είχε λανσαριστεί στα τρία κατοστάρικα, τώρα τσίμπησε άλλο ένα), αλλά τώρα που ήταν δώρο και έβαλα ελάχιστα παραπάνω, δεν με χάλασε καθόλου. Τελικά πιστεύω αξίζει τα λεφτά της και με το παραπάνω, αν και νομίζω ότι δεν θα τη συνιστούσα για πρώτη κιθάρα λόγω ιδιομορφίας. Φωτό ακολουθούν:
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/17, 09:07 από mouz »
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #1 στις: 20/12/17, 08:50 »
Αυτο που δεν καταλαβαινει πολυς κοσμος ειναι
Μεγαλυτερο scale=μικροτερο gauge=μεγαλυτερο tension=πιο ευκολα παιζουν οι χορδες.
Πως γινετε;Με τον ιδιο τροπο που αν παθεις λαδτυχο στο αμαξι και δεν μπορεις να ξεσφυξεις τα μπουλονια και μολις βαλεις σωλινα στο κλειδι τα ξεσφυγκεις με λιγοτερη δυναμη


Εντιτ.
Σκης την

The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #2 στις: 20/12/17, 09:09 »
έκανα edit  και μεγάλωσα τα font στο αρχικό κείμενο, για κάποιο λόγο μου έβαλε font 2 και δε διαβαζότανε, σόρυ :)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #3 στις: 20/12/17, 09:39 »
Αυτο που δεν καταλαβαινει πολυς κοσμος ειναι
Μεγαλυτερο scale=μικροτερο gauge=μεγαλυτερο tension=πιο ευκολα παιζουν οι χορδες.
Πως γινετε;Με τον ιδιο τροπο που αν παθεις λαδτυχο στο αμαξι και δεν μπορεις να ξεσφυξεις τα μπουλονια και μολις βαλεις σωλινα στο κλειδι τα ξεσφυγκεις με λιγοτερη δυναμη


Εντιτ.
Σκης την


Για μένα το μικρότερο tension σημαίνει ευκολότερο bending και γενικά λιγότερη δύναμη για πάτημα και με αυτή την έννοια λέω γενικά ως πιο ευκολόπαιχτη αυτή με το μικρότερο tension. Και αυτό βέβαια καθόλου απόλυτο δεν είναι. Στην πράξη, ειδικά μάλιστα στη δική μου περίπτωση, συμβαίνει το αντίθετο: Επειδή πατάω πολύ δυνατά τις χορδές (αριστερόχειρας που παίζω δεξιά γαρ), στο μικρό tension και στις λεπτές χορδές φαλτσάρω αρκετές φορές, οπότε τελικά με βολεύει μεγαλύτερο tension.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #4 στις: 20/12/17, 09:44 »
Αυτο που δεν καταλαβαινει πολυς κοσμος ειναι
Μεγαλυτερο scale=μικροτερο gauge=μεγαλυτερο tension=πιο ευκολα παιζουν οι χορδες.
Πως γινετε;Με τον ιδιο τροπο που αν παθεις λαδτυχο στο αμαξι και δεν μπορεις να ξεσφυξεις τα μπουλονια και μολις βαλεις σωλινα στο κλειδι τα ξεσφυγκεις με λιγοτερη δυναμη


Εντιτ.
Σκης την


Τα λες λίγο ανάποδα.. Στο μεγαλύτερο scale έχουμε μεγαλύτερο μήκος χορδών, οι οποίες για να κουρδίσουν στον ίδιο τόνο με τις αντίστοιχές του σε gauge αν ήταν σε μικρότερο scale, χρειάζονται περισσότερο...τέντωμα. Άρα είναι πιο "δύσκολο" το παίξιμο σε μεγαλύτερο scale.
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #5 στις: 20/12/17, 09:51 »
Εαν εχουμε ιδιο gauge σε μεγαλυτερο scale,τοτε πολυ σωστα αφξανετε το tension.Ομως πιο ευκολα "λιγιζεις" το σιρμα τις μπουγαδας που ειναι 5 μετρα (ξες,το τεντωνεις ισο παει,και κανει κοιλια απο μονο του) παρα τις χορδες.
Που θελω να καταληξω,μπορει να αφξηθει το τενσιον,ομως και η χορδη παιζει πιο ευκολα.
Οποτε αν τα βαλεις διπλα διπλα,θα δεις οτι αυτο με το μεγαλυτερο τενσιον,παιζει πιο ευκολα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #6 στις: 20/12/17, 10:03 »
Ο συλλογισμός του 5μετρου σύρματος φαίνεται σωστός, αλλά δεν είναι στην περίπτωσή μας.. Και ο λόγος είναι απλός!
Τα έχω βάλει δίπλα δίπλα πολλές φορές-κι εγώ και χιλιάδες άλλοι πριν από εμένα ;D  και το μεγαλύτερο scale παίζει δυσκολότερα.
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #7 στις: 20/12/17, 10:26 »
Ε ναι,γιαυτο αυτοι που παιζουν κοντρμπασο (ιδιο gauge με του μπασου,ιδιο κουρδοσμα,αλλα 13-15 ποντους μεγαλυτερο scale) πιανουν τις χορδες με χειροβιδες..ασε που εχουν και κατι πηχεις σαν του ποπαι.Καλυτετα να φας κουτουλια απο βισωνα,παρα σφαλιαρα απο κοντραμπασιστα.
Τες πα.Δεν εχω καμια διαθεση να παρεκτραπει το θεμα του mouz.Αν θελει κανεις να συζητησπυμε περι gauge/scale/tension κτλ μπορει να ανοιξει αλλο θεμα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #8 στις: 20/12/17, 10:42 »
Όχι δε χρειάζεται να ανοιχθεί κανένα θέμα, για πράγματα που έχουν αποδείξει άλλοι πριν από εμάς. Ειδικά όταν συγκρίνουμε μπουγαδοσύρματα με χορδές και ηλεκτρικό μπάσο με κοντραμπάσο.. Όποιος θέλει ψάχνει και βρίσκει, κακώς ασχολήθηκα, δεν περίμενα να βγάλουμε άκρη έτσι κι αλλιώς.
Και να λείπουν οι ειρωνίες γιατί είναι πρωί και δεν έχουμε πιεί όλο τον καφέ μας μερικοί.
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #9 στις: 20/12/17, 10:59 »
Οτι πεις αφεντικο


ΥΓ.δεν ηταν καμια ειρωνια.
Προσπαθω να μην θιξω κανεναν εδω,γιατι στην τελικη δεν γνωριζομαστε και προσωπικα.Αν το χαβαλε σου φαινετε ειρωνια,τοτε να μου επιτρεψεις να ειμαι πιο προσεκτικος απο δω και περα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #10 στις: 20/12/17, 11:26 »
αναλυτικά εδώ μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις
http://stringtensionpro.com/
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/17, 11:30 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #11 στις: 20/12/17, 11:32 »
ηρεμία μπρε χρονιάρες μέρες!!!
Ο αδελφός Saved ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειρωνεύεται, μην τον παρεξηγείς αδελφε Atav!!

όλα οκ!  0:)


MOUZ!!! μεγείες!!!

ας όψεται το πήξιμο στην δουλιά , που δεν προλαβαίνω να διαβάσω λεπτομέρειες
 

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #12 στις: 20/12/17, 13:10 »
Μouz καλοφάγωτη!

Μάλλον δε φταίνε τα δάχτυλά σου που φεύγουν οι χορδές. Οι γέφυρες των jazzmaster είναι ιδιότροπες και το μίνιμουμ πάχος χορδών που κάθεται καλά πάνω τους ειναι 11άρες. Τώρα γιατί το εργοστάσιο τις βγάζει με 9άρες είναι απορίας action!

Το tremolo arm θέλει λίγο πίεση και ασφαλίζει.

Να μή φανώ ξαφνικά ειδήμων αλλά πρόσφατα απέκτησα κι εγώ μία Μεξικάνα jazzmasterούρα και άν δεν ήταν ο εν Χριστώ αδελφός @zeoy θα κυνηγούσα ακόμα τις χορδές στα γειτονικά βαγονάκια και το τρέμολο στα πατώματα!

Επιφυλάσσομαι για review αλλά δεν μου ανεβάζει φωτογραφίες...
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #13 στις: 20/12/17, 13:26 »
Να σαι καλά αδερφέ! Τα δάχτυλά μου είναι έτσι κι αλλιώς λίγο προβληματικά, μου τη λέει ταχτικά ο δάσκαλος. Και από την άλλη μου αρέσουν τα bends και δεν πάω σε 11άρες. Ακόμα και στις ακουστικές μου 10άρες έχω. Λογικά και σε αυτήν θα αλλάξω σε 10άρες στην πρώτη αλλαγή. Παρόλα αυτά, τις αισθάνομαι πολύ καλύτερα από τις 9αρες σε μία SG που είναι πανάλαφρες και τις φαλτσάρω για χαβαλέ όταν ζορίζομαι πχ για καμιά λα μινόρε από το τρίτο τάστο.


Για το τρέμολο θα το κοιτάξω το βράδυ. Χθες μου έπεσε δύο φορές και το έβαλα στην άκρη.


Για τη γέφυρα, ο δάσκαλος μου είπε ότι αυτή που έχει η squier είναι η tune-o-matic που είναι σταθερή και δεν έχει τα προβλήματα της κλασικής που πηγαίνει πέρα δώθε με το τρέμολο. Την προτιμώ έτσι να πω την αλήθεια (αν δεν το κατάλαβα καλά διορθώστε, για να μαθαίνουμε τα γράφουμε εδώ χεχε). Αυτό που μου πρότεινε είναι να αλλάξω τη βάση πίσω και να βάλω την κλασική fender (που μάλλον αυτή έχεις εσύ) που έχει και ένα κουμπί που κομπλάρει το τρέμολο ώστε αν σπάσει κάποια χορδή σε live να μην ξεκουρδιστεί όλη η κιθάρα και να μπορείς να συνεχίσεις. Αν και κάνω τρία τέσσερα live την ημέρα (:-DD) δε σκοπεύω να την αλλάξω.


Πάντως γενικά πολύ ενδιαφέρουσα κιθάρα και παρεξηγημένη.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #14 στις: 20/12/17, 14:01 »
25.5" δεν είναι το scale?

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #15 στις: 20/12/17, 14:39 »
Ναι, 648mm ή 25.512in. Και τώρα που το έγραψες είδα ότι είναι το ίδιο με τη Μεξικάνα τη Fender (και 2 εκ. μακρύτερο από τη Gibson). Παρόλα αυτά η κιθάρα φαίνεται μεγάλη (φταίει προφανώς και το σώμα και το headstock). Και μυστηριωδώς τις 9ρες σε αυτήν τις αισθάνομαι καλύτερα (λιγότερο μαλακές) από τις 9ρες στη squier bullet strat που φυσικά έχει το ίδιο scale. Τι να πω, μάλλον έχω πάθει καμιά ψυχολογία :)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #16 στις: 20/12/17, 15:07 »
η πλεοψηφία των κιθαρών είναι 25.5" γενικά

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #17 στις: 20/12/17, 19:47 »
Επειδή πατάω πολύ δυνατά τις χορδές (αριστερόχειρας που παίζω δεξιά γαρ), στο μικρό tension και στις λεπτές χορδές φαλτσάρω αρκετές φορές

Ακριβώς το ίδιο bug έχω κι εγώ...  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #18 στις: 21/12/17, 01:34 »
Να την ευχαρηστηθεις τερμα! Καλοπαιχτη!!
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #19 στις: 21/12/17, 09:45 »
Στο μεγαλύτερο scale έχουμε μεγαλύτερο μήκος χορδών, οι οποίες για να κουρδίσουν στον ίδιο τόνο με τις αντίστοιχές του σε gauge αν ήταν σε μικρότερο scale, χρειάζονται περισσότερο...τέντωμα. Άρα είναι πιο "δύσκολο" το παίξιμο σε μεγαλύτερο scale.


συμφωνώ.

μπορούμε να πούμε οτι
νοτα = συχνότητα (ας την αποκαλέσουμε f  )
μήκος χορδής, έστω L
πάχος χορδής, έστω W
τάση χορδής, έστω Τ
Κ = μια σταθερά

ΧΟΝΤΡΙΚΑ (όχι επιστημονικά, μπορεί να μην σίγουρα δεν έχουμε γραμμική σχέση) μπορούμε να πούμε οτι : f= K * T / (L*W) , δήλαδη όσο αυξάνεται το γινόμενο του πάχους * το μήκος , μειώνεται η συχνότητα, και όσο αυξάνεται η τάση αυξάνεται η συχνότητα.
ΑΡΑ, για να έχεις σταθερή συχνότητα (f) με σταθερή τάση (T), δηλ f = K *T / (L1*W1) με ένα νέο μήκος L2, L2>L1, θα πρέπει L1*W1 = L2*W2 αρα W2 = L1*W1/L2 , αρα το W2 θα πρέπει να είναι W2<W1

θα μπορούσε κάποιος να πει οτι T= W * L * f / K

όλα αυτα βέβαια στον απλοϊκό συλλογισμό που έκανα,
Στην πραγματικότητα ( http://www.daddario.com/DAstringtensionguide.Page?sid=a5e8db15-6799-4d6b-a3a3-0881fe557bae , http://www.daddario.com/upload/tension_chart_13934.pdf )  , η σχέση δεν είναι γραμμική, αλλά

T (Tension) =  (UW  x (2 x L x F)^2) / 386.4
Γενικά αυτο που πρέπει να κρατήσετε είναι οτι στον παραπάνω τύπο υπάρχουν 4 μεταβλητές : τάση, φύση χορδής (πάχος/πυκνότητα - unit weight δηλ), συχνότητα και μήκος. Απο αυτά αν μας δώσουν 3 υπολογίζουμε την 4η.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/17, 09:47 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #20 στις: 21/12/17, 10:14 »
Οταν μηλουσα με τον Neil για custom χορδες,υπηρχαν αρκετα επιχειρηματα "στο τραπεζι"
Καποια ηταν ο αριθμος τυλιγματων,το υλικο του core κτλ που παιζουν ρολο στο tension και στο frequency.
Αν εχουμε μια χορδη με tension 10 και ειναι πλαδαρη και θελει action 5cm για να μην τασταρει,ειναι πιο ευκολοπαιχτη απο μια με tension 20 και 2cm action?
Τι οριζετε εσεις ως ευκολοπαιχτο;
Οσο μεγαλωνει το tension μικρενει το action.
Τωρα αν βεβαια τυχει να μεγαλωσει πολυ το tension και το action να μειωθει ελαχιστα,ναι,δεν αξιζει να ανεβασουμε το tension.
Τωρα μην πει κανεις οτι η ταδε κιθαρα εχει 25.5"scale και η ταδε 25.7" και το λιγο τενσιον παραπανω με δυσκολευει,γιατι στα 5 και 7 mm λογικο ειναι να μην υπαρχουν διαφορες.
Ασε που 1-2 μοναδες tension αμφιβαλω αν ξαποιος μπορει να τις καταλαβει με το χερι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #21 στις: 21/12/17, 10:40 »
Οταν μηλουσα με τον Neil για custom χορδες,υπηρχαν αρκετα επιχειρηματα "στο τραπεζι"
Καποια ηταν ο αριθμος τυλιγματων,το υλικο του core κτλ που παιζουν ρολο στο tension και στο frequency.

Φυσικά και υπάρχουν πολλοί παράγοντες οι οποίοι επηρεάζουν. Γι' αυτό είπα για τις ίδιες χορδές σε διαφορετικό scale.

Αν εχουμε μια χορδη με tension 10 και ειναι πλαδαρη και θελει action 5cm για να μην τασταρει,ειναι πιο ευκολοπαιχτη απο μια με tension 20 και 2cm action? Τι οριζετε εσεις ως ευκολοπαιχτο;

Συνήθως οι κιθαρίστες (ηλεκτρικής) όταν μιλάνε για "ευκολόπαιχτη χορδή" εννοούν τη δύναμη που χρειάζεται για να κάνεις bend. Εκεί παίζουν ρόλο πολλά πράγματα φυσικά, όπως οι προτιμήσεις του εκάστοτε παίχτη.
Το παράδειγμά σου...βρωμάει μπάσο από μακριά ;D , εμάς συνήθως δεν μας απασχολούν τέτοια πράγματα, εκτός από περιπτώσεις χαμηλοκουρδισμάτων.
Σε φυσιολογικά όργανα με νορμάλ κούρδισμα και ανθρώπινες χορδές, ένας καλός τεχνικός μπορεί να επιτύχει χαμηλό action χωρίς να ταστάρει, ανεξαρτήτως scale και tension.

Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #22 στις: 21/12/17, 11:12 »
Ουφ.Κιθαριστες..αν ειχατε μυαλο,θα παιζατε μπασο (πλακα κανω,κανενας μουσικος δεν ειναι κατωτερος αλλου)
Θα γραψω και την αποψη μου πανω στο scale-tension-bend αλλα πιο μετα γιατι σπαδαν κατι βρησες εδω απο το κρυο και πρεπει να παω και στην πολη για κατι χαρτουρες.Δωστε μου λιγο χρονο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #23 στις: 21/12/17, 11:17 »
Ουφ.Κιθαριστες..αν ειχατε μυαλο,θα παιζατε μπασο (πλακα κανω,κανενας μουσικος δεν ειναι κατωτερος αλλου)
Διαφωνω. Ολοι οι μουσικοι ειμαστε κατωτεροι απο αυτον που παιζει φλογερα γιατι ειναι το δυσκολοτερο οργανο.
Ας σκεφτουμε μονο οτι οταν παιζει φλογερα, πρεπει ταυτοχρονα να προσεχει και τα προβατα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αίσχος!
« Απάντηση #24 στις: 21/12/17, 11:59 »
Βασικα εγω εχω και προβατα και κατσικια.αλλα δεν παιζω φλογερα ;D
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
45 Απαντήσεις
19495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/08, 14:17
από freemind
Rickenbacker αισχος

Ξεκίνησε από saved Μπάσο

10 Απαντήσεις
11919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/19, 00:43
από Archangel