Αποστολέας Θέμα: Fender jazzmaster standard HH review  (Αναγνώστηκε 16916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Fender jazzmaster standard HH review
« στις: 13/02/18, 18:44 »
Όλα ξεκίνησαν ένα απόγευμα του Δεκέμβρη που πέρασα έξω από τον Νάκα με έναν μισθό στο λογαριασμό και γύρισα σπίτι χωρίς μισθό στο λογαριασμό.

Το κατάστημα απ’ έξω είχε μία διαφήμιση για μεγάλες εκπτώσεις σε κάποια προϊόντα. Εγώ σίγουρος για την αυτοσυγκράτησή μου μπαίνω να χαζέψω σκεπτόμενος, παράλληλα, οτι θα ήταν καλή ευκαιρία να δοκιμάσω καμία jazzmaster όπερ και εγένετο.
Για την ακρίβεια ζήτησα απ’ τον πωλητή να μου φέρει ό,τι jazzmaster έχει και δεν έχει. Κούμπωνα, δοκίμαζα, τσέκαρα τιμές στο καρτελάκι, έπαιρνα την επόμενη κ.ο.κ.
Ψασπάτεψα με ζέση squier vm, fender MIA, MIM, μία βαρύτονη κουρδισμένη σε Λα και μία με 2 humbackers που σπλιτάρουν. Έμεινα αρκετά στην τελευταία ανακαλύπτοντάς αρκετούς διαφορετικούς ήχους, κάτι που με δυσκόλευε στις υπόλοιπες λόγω των ρυθμιστικών που δεν εχω συνηθίσει.
Δεν ήθελα και πολύ τη στιγμή που ο πωλητής έκανε απλά τη δουλειά του λέγοντας οτι η συγκεκριμένη σήμερα είναι σε ειδική προσφορά (κλασικό τιπ ψησίματος πελάτου). Η τιμή στο καρτελάκι έγραφε 661 ή 674, δε θυμάμαι καλά και μου είπε οτι με την έκπτωση πέφτει στα 520. Του είπα να την τυλίξει για να τη φάω στο σπίτι και ο λογαριασμός της ΔΕΗ έμεινε να προστεθεί στον επόμενο!

Το χρώμα που διάλεξα ήταν το silver ghost. Υπήρχε μεν, εκείνη την ώρα βγήκε απ το κουτί της δε, πράγμα που σημαίνει οτι οποιαδήποτε ελπίδα για βασικό σεταπ βιτρίνας είχε πάει περίπατο. Πόσω μάλλον αν πρόκειται για μία jazzmaster, με ότι ιδιοτροπίες έχει από μόνο του αυτό το όργανο.

Παραθέτω τα χαρακτηριστικά της κιθάρας απ’ το site της fender:

BODY
Body Material Alder Body
Finish Gloss Polyester
Body Shape Jazzmaster®

NECK
Neck Material Maple
Neck Finish Satin Urethane
Neck Shape Modern "C"
Scale Length 25.5" (648 mm) Fingerboard Material Pau Ferro Fingerboard Radius 9.5" (241 mm) Number of Frets 21
Fret Size Medium Jumbo
Nut Material Synthetic Bone
Nut Width 1.650" (42 mm)
Position Inlays White Dots
Truss Rod Standard

ELECTRONICS
Bridge Pickup Blacktop™ Humbucking Neck Pickup Blacktop™ Humbucking Controls Master Volume, Master Tone Switching 3-Position Toggle: Up: Neck Pickup, Middle: Bridge and Neck Pickups, Down: Bridge Pickup Configuration HH
Special Electronics Push Pull Pot On Tone For Coil Split

HARDWARE
Bridge 6-Saddle Vintage-Style Adjustable with “Floating” Tremolo Tailpiece Hardware Finish Nickel/Chrome
Tuning Machines Standard Cast/Sealed Pickguard 3-Ply Black/White/Black
Control Knobs Black Plastic Switch Tip Black
Neck Plate 4-Bolt

MISCELLANEOUS
Strings Fender® USA 250L, NPS, (.009-.042 Gauges)

Το Pau fero της ταστιέρας δεν είναι παρά rosewood και το synthetic bone του nut ένα καλύτερης ποιότητας πλαστικό το οποίο “μολύβιασα” για καλό και για κακό.

Η κιθάρα είναι Μεχικάνα με σομπρέρο, τεκίλα και τσιμιτσάνγκας. Ότι θα κεράσω τον φίλο @zeoy   που μια ολάκερη μέρα ήμασταν σε τηλεφωνική επικοινωνία και μου έδινε οδηγίες πως να φερω την κιθάρα στα ίσια της, ασετάριστη πλήρως γαρ.

Αρχικά να αναφέρω οτι σε θεμα φινιρίσματος και κατασκευής το όργανο είναι άψογο. Το πρώτο φαουλ εντοπίστηκε στη συνηθη ύποπτη γέφυρα που δε συνεργαζόταν με τίποτα με τις εργοστασιακές 9άρες χορδές. Τα saddles έχουν αρκετά ευρύχωρα αυλάκια με αποτέλεσμα οι χορδες να κανουν βόλτες μέσα και συχνά να φεύγουν εκτός. Επίσης οι βίδες που κρατάνε ψηλά τα saddles ήταν πολύ χαλαρές και με το παίξιμο άλλαζαν ύψος.
Ακολουθόντας πιστά και ευλαβικά τις οδηγίες του zeoy έλυσα τη γέφυρα, αφαίρεσα τα βιδάκια και αφού πέρασα κλωστή ραψίματος σε όλες τις τρύπες τα ξαναβίδωσα ωστε να είναι σφιχτά και να μην αλλάζουν ύψος.
Ρύθμισα τη γέφυρα σε σχετικά ψηλό action που με βολεύει και πέρασα 11άρες χορδές που προτείνονται από jazzmastορες ώς το minimum πάχος για τις jazzmaster και τις χαζές τους γέφυρες.
Τruss rod δεν πείραξα και ευτυχώς δεν χρειάστηκε. Με αυτά τα ολίγα η κιθάρα έγινε κιθάρα!!

Με floating jazzmasterοτρέμολο, ομοίως, δεν είχα πάρε δώσε. Δεν είναι το αυθεντικό, κοινώς δεν έχει την ασφάλεια που το κλειδώνει. Εγώ απλά ασφάλισα το arm στην ωπή και ρυθμισα την επιθυμητή θέση με την κεντρική βίδα. Το χρησιμοποιώ συνεχώς, δε με ενοχλεί κάτι σε αυτό εκτός απο το οτι όταν παλιώνουν οι χορδές αρχίζει να διαμαρτύρεται και να τρίζει και αν σπάσει κάποια χορδή δεν κρατάει κούρδισμα πράγμα καθόλου πρακτικό αν σου συμβεί κατα τη διαρκεια ενος live. Αν δε συμβει κάποιο απρόοπτο κρατάει σταθερά το κούρδισμά του αλλά και το intonation. Αν το original tremolo δεν έχει αυτά τα ελαττώματα σίγουρα αξίζει η αλλαγή του στο μέλλον.

To μπράτσο είναι πολύ άνετο, τα ποτενσιόμετρα ανταποκρίνονται ομαλά σε όλη τους τη διαδρομή και οι μαγνήτες σου δίνουν ένα πολύ μεγάλο φάσμα ήχων από κρυστάλλινο καθαρό σε όλες τις θέσεις μέχρι άγριο γκάζι το οποίο καθαρίζει πλήρως και ομαλά με το volume. Επίσης είναι τελείως αθόρυβοι!

Το όργανο γενικά έχει αρκετό sustain και συχνοτικά κινείται στο χώρο των μεσαίων. Λόγω μαγνητών ξεφεύγει απο τον συγκεκριμένο ήχο και χαρακτήρα των jazzmaster, χωρίς όμως να προσεγγίζει τον ήχο strat ή tele.

Θεωρώ οτι για τα χρήματα που έδωσα πήρα ενα αξιόλογο όργανο και ελπίζω να βοήθησα κάποιον που γυρεύει πληροφορίες γι αυτό το μοντέλο.

ΥΓ1: Η κιθάρα αυτή με έκανε να λατρέψω το fuzz factory το οποίο μέχρι τώρα δεν είχε ιδιαίτερο ρόλο στο pb μου.

ΥΓ2: Φωτογραφίες δεν ξερω πως να βαλω τωρα που πέθανε το photobucket, απο ηχητικό αρχείο σωθήκατε, θα βάλω όμως βίντεο από πρόσφατο live και με εναλλαγές καθαρού - βρώμικου για να πάρετε γεύση.

ΥΓ3: Και το όνομα αυτής Αργυρώ!

! No longer available
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/18, 20:26 από Καθόδιος (φλουτσ) »
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #1 στις: 13/02/18, 19:15 »
Ωωωωω!!!! Μεγειές, μεγειές!!

(Και γ**ώ τις αυτοσυγκρατήσεις! Μπράβο!  ;D ;D )


...πέρασα κλωστή ραψίματος σε όλες τις τρύπες τα ξαναβίδωσα ωστε να είναι σφιχτά και να μην αλλάζουν ύψος...
Για πείτε περισσότερα γι'αυτό!  :o

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #2 στις: 13/02/18, 20:07 »
καλορίζικη και καλόπαιχτη η Αργυρώ.
Γιατί όμως HH και όχι τους παραδοσιακούς;
και αφού ήθελες humbuckers πως δεν πήγες σε κάποιο άλλο σχέδιο; λόγω του τρέμολου;

Για την ακρίβεια ζήτησα απ’ τον πωλητή να μου φέρει ό,τι jazzmaster έχει και δεν έχει.


δεν έπεισες κανέναν οτι πήγες να χαζέψεις και όχι να αγοράσεις  ;D

για ανέβασμα φωτογραφιών εγώ χρησιμοποιώ αυτό
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #3 στις: 13/02/18, 20:24 »
Ευχαριστώ αμφότερους! Αρχικά δεν είχα σκοπό να αγοράσω. Τρώγοντας άνοιξε η όρεξη!
Και η δική μου πρώτη σκέψη, φίλε @modfori ήταν για κάτι κλασικό με soapbars αλλά νομίζω με κέρδισε το μεγάλο εύρος ήχων που κερδίζεις με το coilsplit. Ίσως να με μπέρδεψαν και τα πολλά ρυθμιστικά των κλασσικών jazzmaster.
Δεν θυμίζει με τίποτα les paul και ούτε θα ήθελα κάτι ανάλογο. Έχω les paul άλλωστε και για να μή σκονίζεται την έδωσα στον σαξοφωνίστα μας για να γίνει ροκ στάρ!!
Το τρέμολο σίγουρα είναι μεγάλο + αν και έχω βάλει και στην τελε και θα μπορούσα να προσθέσω σε οποιαδήποτε άλλη κιθάρα αν επέλεγα.

@hot_sauce (φλουτσ) ότι γράφω παραπάνω. Βγάζεις βίδα, βάζεις ένα κομμάτι κλωστή και βιδώνεις. Η κλωστή σφηνώνει κατά κάποιον τρόπο τη βίδα και δε σου κάνει το ασανσέρ παίζοντας.
Κάνεις είναι η αλήθεια μία αναδρομή με ότι βρισιά έχεις μάθει στη ζωή σου μέχρι να κάνεις όλο αυτό σε 12 βιδάκια αλλά έχει αποτέλεσμα.

Μοd ευχαριστώ για τη φωτοσελίδα!

« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/18, 20:41 από Καθόδιος (φλουτσ) »
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #4 στις: 13/02/18, 20:40 »
Μεγειές, κούκλα η κυρία, ζήλεψα και ας πήρα και εγώ jazzmaster (από δώρο που άλλαξα) μόλις τα Χριστούγεννα! Το δώρο ήταν μία φτηνή squier jaguar από τον Αρμάο και πήρα τη Squier Deluxe jazzmaster με 400 ευρά, που σημαίνει ότι η δικιά σου με 520 ακούγεται πράγματι ευκαιρία (και είναι και πανέμορφη, για να το ξαναπώ:)



Για να πω την αλήθεια εμένα μου αρέσει το δεύτερο σετ διακοπτών επάνω, για λόγους μάλλον ψυχοχαζούς, άλλωστε αν είδα καλά στον Νάκα οι αμερικάνες που έχει δεν τα έχουν. Επίσης βέβαια μου αρέσει πολύ και ο ήχος των μονών που φοράει, αλλά δεν θα έλεγα όχι να τη δω και με humbuckers (GAS ανελέητο γαρ).


Για τις φωτογραφίες, εγώ τος βάζω με αρχείο που επισυνάπτω από την επιλογή 'συνημμένα και άλλες επιλογές' που έχει η σελίδα στο browser, μου φαίνεται πιο εύκολο. Για πληρότητα (αφού την έχω ξαναποστάρει) να και η δικιά μου:







...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #5 στις: 13/02/18, 20:50 »
Θενξ mouz, και η δικιά σου ερωτεύσιμη! Τα. Jazzmasterορυθμιστικά τα είχαν όλες οι άλλες, και οι Αμερικάνες που δοκίμασα. Νομίζω δεν τα είχε η βαρύτονη, δεν θυμάμαι καλά. Μπορεί να έφερε κι άλλες τώρα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #6 στις: 13/02/18, 22:47 »
Με γιές!!! καλόπαικτη!! ποτέ δεν είχα την τύχη να πιάσω μια και να παίξω.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #7 στις: 13/02/18, 23:29 »
Σκης την


Εγω βαζω τεφλον οταν μου κανουν μαγκιες οι βιδες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #8 στις: 13/02/18, 23:29 »
Μερσί, καιρό έχουμε να κάνουμε gasοσυνάντηση...
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #9 στις: 14/02/18, 17:55 »
καιρό έχουμε να κάνουμε gasοσυνάντηση...

Για κανονίστε το σιγά σιγά. Δεν έχω καταφέρει να παρευρεθώ σε κάποιο από τα προηγούμενα meetings, οπότε θα με ενδιέφερε!
Ενημερώστε νωρίς για να κλείσουμε αεροπορικά οι μακρινοί!


Καλόπαιχτο το κιθαρόνι! Όμορφο! Κάπως έτσι (όπως τα περιγράφεις) βρέθηκα με μία CAR Stratocaster Mexico όταν βρέθηκα Αθήνα, πριν λίγο καιρό, στο Νάκα στα Εξάρχεια...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/18, 17:57 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #10 στις: 14/02/18, 19:04 »
πέρασα έξω από τον Νάκα με έναν μισθό στο λογαριασμό και γύρισα σπίτι χωρίς μισθό στο λογαριασμό.
Καταρχας πες μου φιλε με τι ποτιζεις τη γυναικα σου;! Περα απο την πλακα νοστιμο το εργαλείο και πιστευω συγκινητικό.  Καλοπαιχτη να ειναι και να την ευχαριστιεσαι για χρονια!
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #11 στις: 14/02/18, 19:39 »
Χαχαχα πρέπει να βγει ενα πετάλι Grinia gate/reduction/supressor γι αυτές τις περιπτώσεις!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #12 στις: 15/02/18, 00:07 »
Εγω πιστευω και η γυναικα του καθοδιου παιζει κιθαρα, και αυτη τον εβαλε να την παρει ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #13 στις: 15/02/18, 00:11 »
Εγώ πάντως είπα στη δικιά μου ότι η κιθάρα είναι του καθόδιου που μου την έδωσε να τη φυλάω στο σπίτι μου γιατί η γυναίκα του δεν ξέρει ότι την αγόρασε  ;D ;D ;D ;D

...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #14 στις: 15/02/18, 00:23 »
@saved του γκουντ του μπι τρού
@mouz πίστευα οτι αυτό το μπαλαμούτι ήταν πλεον ξεπερασμένο αλλά βλέπω καλά κρατεί! Θα το εφαρμώσω σε κανα επόμενο πετάλι και θα γράψω εντυπώσεις.

Το μυστικό, πάντως, είναι να κάνεις αγορές το Χειμώνα που είναι ελαφριές οι γούνινες παντόφλες!!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #15 στις: 15/02/18, 09:46 »
εγω βολεύομαι με mods και με ηλίθιους πειραματισμούς, οι οποίοι κοστίζουν παραπάνω απο το να έπαιρνα κανονικη κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #16 στις: 15/02/18, 11:40 »
Το DIY εχει αλλη χάρη. Και γλυτωνεις και την παντόφλα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #17 στις: 15/02/18, 11:45 »
Προσωπικά τα ζηλεύω τα mods γιατί φοβάμαι ότι το χέρι μου δεν πιάνει. Την κινεζούλα την είχα πάρει και καλά να πειραματιστώ και να μάθω πάνω της αλλά ακόμα και αυτήν την φοβήθηκα (και μου άρεσε κιόλας να πω την αλήθεια). Οπότε, respect panix (και κρίμα για τους μαγνήτες, εγώ μία κιθάρα πήρα και μου βγήκε, τώρα το ξανασκέφτομαι).
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #18 στις: 23/11/18, 16:22 »
Αφησα αυτο το τοπικ ανοιχτο στον υπολογιστή "τυχαιως" για να το διαβάσει η γυναικα μου και να δει πως υπαρχουν γυναικες με κατανοηση. Ψηνω να κανω εισαγωγή απο Ιαπωνία μπασακι και κοιταω να τις πλασαρω ομορφα αλλα δεν μασαει.  ;D Με ρωτησε τι δωρο θελω και μου ειπε παραπάνω απο χορδες να μη ζητησω.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #19 στις: 23/11/18, 16:31 »
Εύκολο. Παίρνεις χορδές που είναι σετάκι με μπάσο  ;D ;D ;D ;D

(πάρε μέρος και σε κανένα διαγωνισμό που χαρίζουν κιθάρες/μπάσα, κυκλοφορούν πολλοί. Όταν μετά από καιρό θέλεις να αγοράσεις μπάσο πες ότι ... το κέρδισες χαχαχαχα)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #20 στις: 23/11/18, 16:35 »
Αφησα αυτο το τοπικ ανοιχτο στον υπολογιστή "τυχαιως" για να το διαβάσει η γυναικα μου και να δει πως υπαρχουν γυναικες με κατανοηση. Ψηνω να κανω εισαγωγή απο Ιαπωνία μπασακι και κοιταω να τις πλασαρω ομορφα αλλα δεν μασαει.  ;D Με ρωτησε τι δωρο θελω και μου ειπε παραπάνω απο χορδες να μη ζητησω.

εμένα μου λεει να πάρω και ενισχυτή και πεταλιέρα και καινούργια ακουστικά, αλλά εγω εκεί βράχος ακλόνητος!
ΥΓ
το τελωνείο απο Ιαπωνία μήπως είναι φωτιά και λαύρα?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #21 στις: 23/11/18, 16:37 »
Εγω σε φαση "Ρε παιδι μου ειναι συμφερον να εισάγω το οργανο απο την Ιαπωνια καθως θα μου βγει φθηνοτερο" και μου απανταει "Τι το χρειαζεσαι;" Πειτε μου τι να της απαντήσω; Της ειπα την αλήθεια "Δεν το χρειαζομαι. Το θελω". Χαχαχα Πραγματικα εχουν φθηνα πραγματα εκει και αξιζει τον κοπο. Τα μεταφορικα ειναι γυρω στα 120€, τελωνειο 7,5% και ΦΠΑ 19%. Τελικη τιμη ενδεικτικά 700€ για οργανο που κοστίζει τα διπλα απο εμπορο. Ειτε για συλλογη, ειτε για μεταπωληση κερδισμένος θα βγω.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #22 στις: 23/11/18, 21:23 »
εμένα μου λεει να πάρω και ενισχυτή και πεταλιέρα και καινούργια ακουστικά, αλλά εγω εκεί βράχος ακλόνητος!

Μου δανείζεις τη γυναίκα σου για 10 λεπτά;
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Fender jazzmaster standard HH review
« Απάντηση #23 στις: 23/11/18, 22:17 »
Μου δανείζεις τη γυναίκα σου για 10 λεπτά;

μπορώ να σου δώσω δωρεάν το μυστικό της εγκράτιας  ;D

'εφη ο πάνιξ, ενω στο άλλο tab ήταν στο site της fender :)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/18, 22:19 από panixgr »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
7698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 13:55
από Lucky13
20 Απαντήσεις
7421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/08, 19:41
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
5314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
8 Απαντήσεις
4265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 16:39
από themos
4 Απαντήσεις
3912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 20:45
από adr1anos
53 Απαντήσεις
19566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
6 Απαντήσεις
3373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 17:58
από fovos
3 Απαντήσεις
3005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/12, 19:25
από grmako
1 Απαντήσεις
5248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/16, 02:27
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
13267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/18, 20:26
από Uriah